MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar vvaar'nemingen verricht in den morgen van 19 Febr. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 78.3 te Valentia. Laagste barometerst.: 724.3. Verwachting tot den avond van 20 Febr.: In het Noorden: ma tige, tijdelijk toene mende Westelijke tot Noord-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt. In het Zui den zwakke tot mati- je Westelijke tot Noord-W est elij ke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Hoewel de toestand in algemeene trek- ken weinig veranderde, kwam er toch een verandering in dien zin, dat zich uit het daalgebied van den luchtdruk, dat gisteren morgen bij IJsland lag, een diepe depressie ontwikkelde, welke thans met een kern van 725 m.m. voor de Noorsche kust ligt. De hooge druk op den Oceaan toont zich onaantastbaar en breidt zich telkens weer naar het Noorden uit, na elke depressie passage. Tusschen Portugal en de Azoren blijft de luchtdruk relatief laag. Over het geheele Noord-Westen en Noorden bewe gen zich polair tot aan de Alphen een koude vochtige luchtmassa, waar in de hoogte bo ven. het niveau der Middelgebergten een warme en droge luchtstroom uit Noordwest overheen glijdt. De grens van de polaire luchtmassa's met gebroken lucht en goed zicht loopt omstreeks dwars over het Noor delijk deel der Noordzee en over Sleeswijk langs de Duitsche Oostzeekust. Het is te verwachten, dat de begrenzing der heldere lucht met opklaring zich geleidelijk naar het Zuiden zal verplaatsen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 5.46 uur tot Dinsdagmorgen 6.43 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Dinsdag 20 Febr. voorm. 7.19 uur en nam. 7.42 uur. schen omroep zijn gestaakt. Alleen het ge sproken dagblad" wordt op geregelde tijden bekend gemaakt. De leden van de verschillende openbare besturen zullen den rouw aannemen, ook de stedelijke politie van Antwerpen en Brussel. De beurs en de scholen zullen morgen en den dag der begrafenis gesloten zijn. De havenpolitie van Antwerpen heeft alle schepen verzocht halfstok te vlaggen. De colleges aan de verschillende Belgische uni versiteiten zijn geschorst. UIT HET LEVEN VAN DEN POPULAIREN VORST EEN GELOOVIG VORST EN EEN GOED VADERLANDER. (Van onzen eigen Redacteur). BRUSSEL, 18 Februari 1934. Dicht bij den voet van den Calvarieberg, die in in de nabijheid van Marche les Dames verheft en waar het kruis van den Verlos ser du- wereld in allesomvattende liefde zijn breede armen uitstrekt, werd Zondag nacht om 2 uur het ontzielde lichaam ge vonden van Koning Albert van België, die bij de beklimming van een bergtop in de omgeving van Namen naar benedon is ge stort en daarbij op zoo'n tragische wijze om het leven kwam. Met geweldige ontroering werd de mare van het overlijden in geheel België verno men en het blijde Te Deum dat in alle ka tholieke kerken van Belgen land na de Hoogmis gezongen zou worden bij gelegen heid van den verjaardag van de Pauskro ning, verstomde en de sombere klanken van „De Profundis" verstierven langs de gewel ven, weeklagend om den beminden vorst die zoo plotseling van zijn dierbaar volk werd weggerukt. Levensbijzonderheden. Albert I van Saksen-Koburg-Gotha, Ko ning der Belgen werd op 8 April 1875 te Brussel geobren, als zoon van Philips, graaf van Vlaanderen en prinses Maria van Ho- henzollern-Sigmaringen. Hij was een neef van Koning Leopold II en toen diens zoon prins Boudewijn in 1891 plotseling kwam te overlijden werd hij de Belgische troonop volger. Op 2 October 1900 trad Prins Albert in het huwelijk met prinses Elisabeth, doch ter van Karei Theodoor van Beieren, die vooral in de moeilijke oorlogsjaren haar echtgenoot bij zijn moeilijke taak trouw ter zijde stond. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren n.l. Kroonprins Leopold, hertog van Brabant, die in het huwelijk trad met de Protestantsche prinses Astrid van Zwe den, die later overging tot de katholieke kerk. De tweede zoon is prins Karei, graaf van Vlaanderen, die nog ongehuwd is. De eeinge dochter van den Belgischen koning is prinses Marie Jose die gehuwd is met den kroonprins van Italië. Ofschoon Prins Albert door zijn oom Leo pold II zooveel mogelijk buiten de politiek en de staatszaken werd gehouden, heeft hij desondanks alles in het werk gesteld cm zich zoo goed mogelijk voor te bereiden voor zijn zware taak als toekomstig Koning der Belgen. Hij legde zich speciaal toe op de studie van politieke, sociale en econo mische wetenschappen. Tal van reizen wer den door Prins Albert ondernomen om di verse toestanden op maatschappelijk ge bied nader te bestudeeren. Vooral zijn stu diereis door de Belgische Congo in 1909 heeft de aandacht der geheele wereld ge trokken, omdat daaruit bleek dat de toe komstige vorst zich met hoogen ernst op zijn koninklijke roeping voorbereidde. Koning der Belgen. Toen Prins Albert 19 December 1909 zijn oom Leopold opvolgde demonstreerde hij door zjjn eerste daad reeds dat hij Koning der Belgen was. Want bij de eedsaflegging sprak hij de formule uit in het Fransch zoo wel als in het Vlaamsch, hetgeen toen voor de eerste maal sedert de stichting van het Belgische Koninkrijk plaats vond. Zonder ooit de grenzen van zijn constitu tioneel gezag te overschrijden wist hij toch bij den dreigenden schoolstrijd van 1911 door zijn persoonlijke tusschenkomst Baron de Broqueville als Minister-President te brengen, die het volgende jaar de katholie ken zegevierend uit den verkiezingsstrijd deed treden. Daardoor heeft Koning Albert aan het Katholieke België een dienst bewezen, waarvan de waarde eerst door het nage slacht ten volle zal kunnen worden besèfd, en waardoor de echte katholieke geest van dezen monarch ten volle wordt getypeerd nog meer dan door de uiterst correcte en vaak eerbied afdwingende godvruchtige houding waarmede Koning Albert verschil lende grootsohe godsdienstige plechtigheden bijwoonde. Heldhaftige jaren aan den Yzer! Was Koning Albert er van op de hoogte dat de Duitschers bij een oorlog met Frank rijk door België zouden rukken? Er wordt beweerd dat zijn oom Koning Carol van Roemenië hem zou hebben in gelicht. In ieder geval heeft Koning Albert het gevaar dat zijn land van Duitsche zijde dreigde ingezien, en persoonlijk heeft hij grooten invloed uitgeoefend om in 1913 het Belgische leger geheel te reorganiseeren. Op 5 Augustus 1914 vaardigde de jeug dige en moedige Koning een proclamatie uit aan het leger der Natie, waarin een krachtig beroep werd gedaan op Vlamin gen en Walen om hun geschiedenis te her denken en te strijden voor de vrijheid in dienst van het recht. „Ik vertrek uit Brussel om mij aan Uw hoofd te stellen" zoo besloot de Koning zijn proclamatie. De lijdensweg was begonnen. Dapper heeft het Belgisch leger zich verdedigd. Met ware doodsverachting werd er ge vochten. In velduniform van een luitenant gekleed stond de koning in de vuurlinie en achter de gevechtslijn was Koningin Elisa beth bezig met het organiseeren van de eerste hulp voor de gewonden. In enkele maanden had koning Albert door zijn zelfopoffering, zijn volharding, zijn voorbeeld de harten van al zijn onder danen veroverd en zich een naam verwor ven die ook in de geschiedenis zal naklin ken. Er zijn menschen geweest, die twijfelden aan dezen heldenkoning: er waren er, die meenden dat hij schuchter en weifelend, licht te beïnvloeden was en zonder eigen wil. Maar na den val van Luik was het Koning Albert die niet wilde hooren van een overhaast terugtrekken van het veld leger binnen de stelling van Antwerpen. Wat de Koning echter voor zijn volk ge leden heeft weten alleen zij die het voor recht hadden om den held te mogen na deren: de meest gevoelige en'zachtaardig ste der menschen, sober en stil; een man van beheerschte aandoeningen, bescheiden met een beschroomdheid die tegelijk ver baast en verrukt; hij had zijn volk lief niet zoozeer als een vader zijn kinderen be mint, maar zooals een kind zijn moeder vereert en liefheeft. De Koning met het geweer in de hand. Een Belgisch soldaat die op den dag van de val van het fort Waelhem aldaar in de loopgraven vertoefde, vertelde ons daar omtrent het volgende: „Ik stond in een loopgraaf, mijn zwager eenige meters van mij verwijderd, tusschen ons een stille lange man. Wij waren in een hevig infan- teriegevecht gewikkeld nu en dan sprong er een granaat in de buurt. Plotse ling werd mijn zwager door een scherf getroffen, als een bloedende massa zakte de arme kerel in elkaar. De lange soldaat die zelf geen geweer had, bukte zich, nam het geweer en een tasch patronen van het lijk van mijn zwa ger en vuurde de tasch leeg. Daarna stapte hij langzaam uit de loop graaf. Het trof mij dat de man zoo kalm en ernstig was. Toen ik hem goed aankeek herkende ik hem: de Koning! In oogenblikken van verpoozing tusschen den strijd was hij een koninklijke kame raad van de soldaten. Meermalen gebruik te hij de soep in allen eenvoud te midden van zijn manschappen. Na al de nederlagen en de geweldige zedenverwildering die zich van het leger had meester gemaakt, heeft Koning Albert van het armzalig overschot van zijn leger een heldenschaar gemaakt, die achter den grimmigen Yzer aan een geweldige over macht de verovering van België's laatsten brok grond belette. Vorst des Vredes. Toen de Duitschers het land hadden ont ruimd heeft Koning Albert van België al zijn krachten ingespannen voor de moreele, stoffelijke en economische verheffing van zijn verwoest vaderland. Hij heeft niets onbeproefd gelaten om de wonden te hee- len die de oorlog aan zijn land geslagen -had. Koning Albert heeft al zijn invloed aan gewend om de vrede en eensgezindheid onder het volk te herstellen, die door de taalkwestie in zeer groot gevaar was ge bracht, zeer ten nadeele van het land dat een krachtige saamhoorigheid bij den her opbouw zoo zeer noodig had. Te midden van dien grooten nood werd Koning Albert, die vandaag in Brussel de Pontificale Hoogdienst zou hebben bij gewoond opgeroepen om voor den Eeuwi gen Rechter te verschijnen, voor den Ko ning der Koningen die harten en nieren doorgrondt en rekenschap vraagt van al ons doen en laten. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Tal van verkeersovertredingen. In de hedenmorgen gehouden zitting werd allereerst voortgezet de zaak tegen M. uit den Haag, die had deelgenomen aan een z.g. puzzle of dobbelsteenrit zonder toestemming van den Minister van Water staat. Na voortgezet getuigenverhoor acht te de ambtenaar het feit bewezen, mede op grond van een arrest van den Hoogen Raad van April 1933. Daar het hier een prineipieele kwestie geldt, legde de ambtenaar een kleine geld boete op van 1.subs. 1 dag. Uitspraak 1.of 1 dag. A. B., die verstek liet gaan, Jieeft te Oegstgeest een aanrijding veroorzaakt. Na getuigenverhoor werd tegen hem ge- eischt 20.subs. 10 dagen. Uitspraak 25.of 15 dagen. C. de G., uit Leiden, die niet ver schenen was, had niet aan het stopteeken van den verkeersagent voldaan op het Stationsplein. Eisch 10.subs. 5 dagen. Uitspraak 20.subs. 10 dagen A. P., die ook al niet verschenen was, heeft op de Blauwpoortsbrug te Leiden het verkeer in gevaar gebracht. Eisch 20.subs. 10 dagen. Uitspraak conform. C. F., chauffeur te Leiden, heeft in de Morschstraat een Eltax aangereden door met groote snelheid te rijden en geen voorrang te verleenen. Eisch 15.subs. 10 dagen. Uitspraak 15.subs. 10 dagen. C. A. M., te K a t w ij k, heeft te Kat wijk met zijn rijwiel A. R. aangereden, die daardoor bloedend werd gewond. Eisch 20.subs. 10 dagen. Uitspraak 15. subs. 10 dagen. UIT DE OMGEVING HOOGMADE Geitenfokvereeniging. Vrijdagavond hield de R.K. geitentokvereen. Hoogmade en Omstreken haar jaarvergadering in de bovenzaal van café Witteman. De voorz. opende de vergadering met den chr. groet, heet allen van harte welkom, betreurt de slechte opkomst der leden, memoreert in het kort wat het afgeloopen jaar is ge weest voor den bond en onze leden, en spreekt den wensch uit, dat 1934 een goed jaar mogen zijn, verzocht tevens den secre taris de notulen en jaarverslag voor te le zen, welke beide onder dank werden goed gekeurd. Daarna bracht de penningmees ter verslag uit van de financiën. In kas 1 Januari 1933 ƒ12.91, ontvangsten ƒ39.12, uitgaven 24.48, voordeelig saldo 14.64. Saldo kas 1 Januari 1934 27.55. Boeken en bescheiden werden' nagezien door J. Wortman en L. Borst en in de beste orde bevonden. De voorzitter dankte de heeren voor het nazien der boeken en den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Daarna bracht de afgevaardigde J. B. Borst een keurig verslag uit van de bonds vergadering, welke gehouden is in „Zomer- zorg" tè Leiden op Vrijdag 9 Februari, waarvoor de voorz. hem namens de ver gadering dank bracht. Daarna had de uitreiking van prijzen plaats, behaald op de keuring van geiten, welke gehouden is op 25 Augustus 1933. Mededeeling. De voorz. bracht hartelijk dank aan den bokhouder voor de bereid willigheid en de groote offervaardigheid om den bok gratis te willen stallen. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Lieverse en L. J. Borst werden bij ac clamatie herkozen. Hierna werd overge gaan tot verkoop van overtollige jonge geiten en bokken, wit en bonten door el kaar, welke opbrachten 0.14 per stuk, kooper J. B. Borst. Daar de kooper nogal ver weg woont, kunnen de leden de geiten of bokken bezorgen bij den secr. C. Baak. Dan zal die wel zorgen, dat ze bij den kooper in handen komen. Daar de heer J. Wortman zijn lidmaat schap aan den penningmeester (de heer Wortman woont in den Groenendijk en daar is ook een geitenfokvereeniging opge richt) bracht de penningmeester den heer J. Wortman dank voor al hetgeen hij voor de afdeeling gedaan heeft. Spr. hoopt, dat de afdeeling Groenendijk door zijn medewerking moge groeien tot een groo- tere organisatie, bij welke woorden de voorz. zich aansloot. Nadat de vragen voor de rondvraag door den voorzitter naar ieder genoegen waren beantwoord, volgde sluiting met den chr. groet. uiGcn BcttiGcn velvaabt i LEIDSCHENDAM St. Joseph^gezellen. Gisteravond te 8 uur hield de St. Josephsgezellenvereeni- ging alhier een algemeene ledenvergade ring in het Patronaat. De vice-praeses, kap. Dunselman opende de vergadering met gebed en den Gezellen- groet en heette alle leden hartelijk wel kom. Het verheugt hem, dat zoovelen zijn opgekomen en dankt hen voor hun aanwe zigheid. Het is zoo noodig, aldus zijneerw. dat wij ons in dezen tijd nauw aansluiten en dat wij voeling met elkander houden om zoo de belangen der vereeniging en van ieder in het bijzonder goed te kunnen be hartigen. Hij vertrouwt in deze steeds op aller steun en medewerking. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank en applaus goedgekeurd. De vice-praeses deelt mede, dat tot le den van den Raad van bestuur zijn be noemd de heeren Fr. van Heiningen en P. v. d. Zon. In de maand Maart zal van de leden een kwartje worden gevraagd voor de Liebaard en de vice-praeses vertrouwt, dat allen dit offer gaarne zullen brengen voor deze zoo mooie en nuttige instelling. Hij spoort nog allen aan trouw hun contri butie te betalen. Wegens verhindering van den heer P. v. d. Zon wordt door den heer J. Coomans een lezing gehouden over den Stillen Omgang; waarvoor hij dank en applaus heeft te ac cepteeren. Verkiezing senior. Wegens het bedan ken van den senior, den heer J. Coomans, die zich niet meer herkiesbaar stelt, wordt met meerderheid van stemmen gekozen de heer G. van Heiningen. De vice-praeses feliciteert hem met zijn benoeming en dankt de vertrekkende se nior voor het vele, dat hij in de 7 jaren voor de vereeniging heeft gedaan en biedt hem het eere-diploma der vereeniging aan als blijk van waardeering en erkentelijk heid. De senior dankt de vice-praeses en het bestuur voor de prettige samenkerking in al de jaren: hij brengt ook dank aan de le den voor den steeds ondervonden steun en feliciteert den nieuwen senior met zijn be noeming en spreekt de hoopt uit, dat de vereeniging moge groeien en bloeien. Tot commissaris wordt na stemming en herstemming gekozen de heer H. Rem merswaal. De vice-praeses spoort de leden nog aan te soaren voor de retraite. Van de rondvraag wordt door enkele le den gebruik gemaakt; allen worden naar genoegen beantwoord. Hierna sloot de vice-praeses met een op wekkend woord deze zoo goed geslaagde vergadering met gebed en den Gezellen- groet. VEUR Gemeenteraad. Dinsdag 27 Febr., des avonds te 7.15 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Agenda. 1. Notulen. 2 .Ingekomen stuk- j ken. 3. Benoeming leden commissie tot we- Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn den concessionaris van de door hen verleende vergunning tot het op richten van een vuurwerkfabriek op het perceel in den Stadspolder, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3229, te ontslaan van de naleving van eenige aan die vergunning verbonden voorwaar den en dat belanghebbenden overeenkom stig het bepaalde bij artikel 12 der Hinder wet in de gelegenheid worden gesteld daartegen hunne bezwaren in te brengen en wel op Zaterdag 3 Maart 1934, des voormiddags te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken). Zij vestigen er de aandacht op, dat niec tot beroep gerechtigd zijn zij die niet voor het Gemeentebestuur of een zijner 1len zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 19 Februari 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE EAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Kostelooze Inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 28 Februari 1934, des namiddags van 2 tot 3 uur, in een van de benedenloka len van het perceel Breestraat 119, waarin is gevestigd het bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herin enting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1934. Verordening op de Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de datum van inwerkingtreding van de veror dening van 19 December 1933 op de Win kelsluiting door hun College is bepaald op Burgemeester en Wethouders voornoemd, Maandag 5 Maart 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1934. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Bestuursraadvergadering R. K. Volksbond, Bondsgebouw. 8 uur. Woensdag Genootschap van den Stillen Omgang, Gebouw St. Jos. Gez., te 8.15 uur. Donderdag. Vergadering R. K. Prop. Vereen. „Dr. Schaepman". Spr. ir. Feber, Burchtzaal, 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel" afd. Leiden, half negen in Hotel „de Burcht". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 19 tot en met Zondag 25 Februari a.s. waar genomen door apotheek P. du Croix, Ra penburg 9, Tel. 807. ring van schoolverzuim. 4. Benoeming le den commissie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuur gemeentegrond aan de vereeniging „Arbeid Adelt", alhier. 6. Voorstel wijzi ging en aanvulling algemeene politiever ordening. 7. Voorstel tot wijziging gemeen schappelijke regeling 1925 O.L. School. 8. Voorstel tot wijziging raadsbesluit d.d. 31 October 1933. 9. Voorstel tot overname van grond langs Veurschen Straatweg van L. M. Habich te 's Gravenhage. 10. Voorstel tot wijziging raadsbesluit d.d. 31 October 1933 tot overname om niet grond van me vrouw LooyenTromp. 11. Voorstel van B. en W.: a. tot reconstructie gedeelte Veurschen Straatweg (Damlaan-Rozenrust) en tot uitvoering der werkzaamheden in werverschaffing. b. tot overname van de voor de uitvoering Van het sub a. genoem de werk benoodigden grond in het belang der volkshuisvesting, overeenkomstig de door de betrokken eigenaren gestelde voor waarden. c. Tot beschikbaarstelling der voor de uitvoering van het werk benoo- digde gelden en tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 12. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting, dienst 1934. 13. Be zwaarschriften straatbelasting 1933 en schoolgeld 1933-1934. 14. Verder voorko mende zaken. Ons Belang. Een dezer dagen hield de brandstoffenvereeniging „Ons Belang" naar jaarvergadering onder leiding van den heer W. van Meurs. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Het ledental steeg met 36 en be droeg op 1 Januari j.l. 160. De inkomsten bedroegen ƒ5053.22; de uitgaven ƒ4701.34, saldo 351.88. Er werden 3 leden- en 10 be stuursvergaderingen gehouden. Gedistribueerd is 159,5 ton anthraciet en 69 ton eierkolen. Tot voorzitter en be stuurslid werden resp. gekozen de heeren Peperkoorn en Frie. Tot leden der con trole-commissie werden benoemd de hee ren Koster en Knoppert. Den scheidenden voorzitter werd onder applaus van de vergadering door den heer Muller hartelijk dank gebracht voor alles, wat hij voor de vereeniging had gedaan. Geboren: Cornelis Wilhelmus z. van A. J. van Veen en M. P. v. d. Sman Geertruida Maria z. van J. G. Granneman en M. Woning. Ondertrouwd: Gerardus Johannes Verboom en Maria E. Koerts.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2