DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 bijtfhttji'ing ypi 3 Gfd c> poslrckcrni NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS Het Pelikaan-Comité zendt ons bijgaan de afbeeldingen van een speciaal girobil jet, dat binnen enkele dagen zal worden gezonden aan alle aangeslotenen bij den Postgirodienst. Het biljet is door de firma Ruygrok Co. te Haarlem zeer fraai in twee kleuren uitgevoerd en is op toepasselijke wijze versierd met aviatische motieven. Zooals men ziet, wijkt het in zooverre af van de gewone girobiljetten, dat de storting ge schiedt op gironummer 9000 van den Alg. Penningmeester van het Comité, terwijl degene, die stort, bovenaan op het biljet zijn eigen gironummer, zijn naam en adres moet invullen, benevens natuurlijk het bedrag, dat hij als bijdrage voor het Na tionaal Luchtvaartfonds storten wil. Voorts ziet men op de voorzijde nog een gezicht op de drie voornaamste civiele luchthavens van Nederland. Aan de achterzijde ziet men op het mid- BUITENLAND DUITSCHLAND. WEER EEN DUITSCH PRIESTER IN ARREST. Volgens een mededeeling van de politie ke politie is de leider van de Katholieke jeugdorganisatie te Amberg (Beieren), de priester dr. Heckel, in arrest gesteld, „om hem te beschermen tegen de opgewonden bevolking". Verklaard wordt, dat deze geestelijke „op ironische wijze over de maatregelen der regeering gesproken heeft". OPHEFFING VAN DEN RIJKSRAAD. De Duitsche rijksregeering heeft bij een wet, gedateerd 15 Februari, besloten tot op heffing van den rijksraad. De rijksraad, die voornamelijk bedoeld was als een vertegenwoordiging der landen, wordt blijkens de motiveering van het re- geeringsbesluit opgeheven in verband met de gewijzigde positie der Duitsche landen. DE INLIJVING BIJ DE HITLER-JEUGD. In verband met de inlijving der christe lijke jeugd in de organisatie der Hitler- jeugd verklaart het Reichsamt der Katho lieke jongemannenbonden: De vrijheid van den Katholieken jeugd- arbeid is door het concordaat verzekerd. De Kath. Jeugd zal in de strengste disci pline de instructies der regeering volgen, daar ze haar woord van trouw aan den nieuwen staat gegeven heeft. Volgens de verklaringen van het rijksmi nisterie van binnenlandsche zaken, is het vanzelf sprekend, dat de ouders en de school genoeg ruimte en tijd voor de op voeding der kinderen behouden. De rijksminister van binnenlandsche zaken ziet in de duidelijke begrenzing van de rechten en plichten der groote opvoe dingsmachten een zekeren waarborg; dat een jeugd zal opgroeien, die haar taak in den staat zal weten te vervullen. FRANKRIJK BARTOU'S NOTA AAN DUITSCHLAND. Inzake de Ontwapening. Enkele Parijsche bladen houden zich be zig met den vermoedelijken inhoud van de Fransche ontwapeningsnota. De „Matin" schrijft o.a., dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Bar- thou, het door Paul Boncour opgestelde ontwerp-antwoord op de Duitsche nota, ge heel heeft omgewerkt. De tekst zal worden gepubliceerd, zoodra de Berlijnsche regee ring er kennis van heeft kunnen nemen. De door minister Barthou opgestelde tekst is beleefd doch beslist en houdt in, dat de Fransche regeering van de Duitsche mededeelingen kennis neemt. Verder wordt verklaard, zonder op de gestelde 13 vragen in te gaan, dat het Frankrijk niet mogelijk is, eenigen maatregel te overwegen, welke een bewapeningsgelijkheid met Duitsch- land ten doel heeft. Het door Barthou opgestelde antwoord is door den laatsten ministerraad met alge- meene stemmen goedgekeurd. Ten aanzien van de ontwapeningskwestie schrijft de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" dat Henderson en zijn collega's hebben moeten toegeven, dat door het optreden van het kabinet-Dou- mergue een ingrijpende verandering is ge komen in de ontwapeningskwestie. Dit is blijkbaar ook uiteengezet in het Fransche memorandum, dat Henderson Maandag heeft ontvangen. De nieuwe Fransche regeering zal wei denstuk de afbeelding van de Pelikaan met hare bemanning en de gevolgde route, bekroond door den voor deze gelegenheid gevleugelden Nederlandschen leeuw. Op de beide zijstukken ziet men de portretten van de bemanning en een opwekking om voor het goede doel te storten. Als een aardige bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de middenstuk ken van dit biljet, die in gewone omstan digheden gedurende zekeren tijd bij den girodienst bewaard blijven en daarna ver nietigd worden, aan het „Nationaal Lucht vaartfonds" zullen worden teruggegeven, waardoor de handteekeningen van allen, die hebben bijgedragen, tot in lengte van dagen in de archieven van dat fonds zul len bewaard blijven. Men wordt daarom verzocht zijn handteekening ook nog eens op de achterzijde te plaatsen. Het Comité zendt aan allen, die 2.50 of meer storten, een kaart in 5 kleurendruk (afm. 60 X 45 c.M.) van de Indië-lucht- route, als herinnering aan de historische vlucht. geren in te stemmen met een spoedige her bewapening van Duitschland of een ver mindering der bewapening voor Frankrijk. In verband hiermede gelooft men, dat het vooruitzicht voor het Engelsche ontwa peningsplan niet bijzonder gunstig is, ter wijl het voor de Fransche regeering zelfs moeilijk zal zijn, in te stemmen met het plan van Mussolini. Omtrent het Fransche antwoord op de laatste Duitsche nota bericht de Parijsche correspondent van de „Times" nog, dat dit wel de deur voor verdere besprekingen open laat, doch' dat het standpunt van Duitschland op alle belangrijke punten on aannemelijk wordt geacht. De Fransche regeering zou echter ook te verstaan hebben gegeven, dat de tegen woordige toestand met kan blijven voort duren en dat een definitieve oplossing der moeilijkheden in de naaste toekomst ge vonden moet worden. DE SOCIALISTEN IN DE FRANSCHE KAMER. De socialistische groep uit de kamer heeft besloten, tegen de regeering-Doumergue te stemmen, de ontbinding der kamer te eischen, den tekst van haar besluit te hand haven betreffende de benoeming eener ex- tra-parlementaire commissie van onderzoek, toegerust met rechterlijke bevoegdheden en zich te verzetten tegen alle maatregelen, welke de regeering aan de kamer zou kun nen voorleggen, teneinde de behandeling der begrooting te verhaasten. SPANJE. STAKINGS-ONLUSTEN IN MADRID. Kapel in brand gestoken. Woensdag is het op verschillende plaat sen in Madrid tot ernstige botsingen geko men tusschen stakende bouwvak-arbeidei s en de politie. Verscheiden winkels en een markthal werden door groote troepen ar beiders en vrouwen bestormd en leegge plunderd. In de voorstad Ciudad Linial gooiden ex tremisten de ruiten der tramwagens met steenen in. De aanrukkende overvalcom- mando's werden vooral door vrouwen met steenen bekogeld. Een kapel werd door de stakers in brand gestoken. In de voorstad Ven tas viel een groep syndicalisten 'n aan tal leden van de Katholieke vrouwenbonden aan, die daar linnengoed onder de armen ronddeelden en rukten haar het goed uit de handen, dat zij daarop op straat ver brandden. In een dorp in de provincie Sevilla sloe gen verscheiden communisten een politie man neer, dien zij wilden gevangen nemen. NED. OOST-INDIE WOESTE ZEE VOOR MENADO. Schade aan woningen, pakhuizen en kantoren. Aneta seint uit Menado: Sedert eenige dagen woedt hier een noodweer, dat gister avond culmineerde in een ongekend hooge woeste zee. Groote golven sloegen over het havenhoofd en over den betonnen haven- dijk. Het havenkantoor, vele toko's, ver scheidene pakhuizen, alsmede de visch- markt werden door de hooge golven on der water gezet. Vele strandhuizen zijn weggespoeld. Het zeewater stroomde het land binnen. Aan weerskanten van de brug over de Bahoe werden gedeelten 'van den weg door golven weggeslagen. Vele pakhuizen en tal van coprabakken met inhoud werden be schadigd. Het feit, dat de dijk achter de pakhuizen is aangelegd, voorkwam alge- heele vernieling van de stad. BUITENL. BERICHTEN MEVR. LINDBERGH GEHULDIGD. Het Ameriaansche aardrijkskundige ge nootschap te Washington heeft aan me vrouw Lindbergh een gouden medaille overhandigd voor haar schitterend werk als marconiste en hulp van haar echtge noot, tijdens diens onlangs verrichte vlucht naar Europa. Deze medaille voor bijzondere vlieger prestaties, is tot dusver aan negen vliegers verleend, o.a. kolonel Lindbergh, doch nog niet aan een vrouw. Mevrouw Lindbegh is de eenige vrouw die over het zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan en van Washington naar Tokio (in 1931) heeft gevlogen. LAAG WATER IN VENETIE. Dinsdagmiddag daalde de waterstand in de kanalen van Venetië tot een ongewoon laag peil zooals men zich niet herinnert, ooit te hebben meegemaakt. De Venetiaansche kanalen staan in verbinding met de zee en tijdens de eb van gistermiddag daalde het water in de knalen 1.12 meter onder het niveau van de zee. In vele kanalen was de waterstand zoo laag, dat de gondels en motorbooten, die er het verkeer onderhouden, niet kon den varen, terwijl sommige kleinere ka nalen geheel droog kwamen te liggen. Pas bij het opkomen van den vloed in den avond kon de scheepvaart in de meeste ka nalen worden hervat. Chauffeurs moeten gehuwd zijn in Turkije! De gemeenteraad van Istamboel heeft be paald, dat alle bestuurders van autobussen geheel-onthouders en gehuwd moeten zijn. Zij mogen geen verdoovende middelen ge bruiken en niet kaartspelen. De raad heeft deze bepalingen opgesteld in verband met het toenemende aantal autobus-ongelukken. De raad was van meening, dat gehuwde chauffeurs, met het oog op hun gezinnen, minder roekeloos zullen zijn dan vrijgezel len. Bovendien zullen maatregelen genomen worden, om den arbeidsduur van de chauf feurs, welke op het oogenblik 18 a 15 uur per dag is, te verkorten. LUCHTVAART DE RACE NAAR DE STRATOSFEER. Ook de Vereenigde Staten zullen binnen kort weer een ballon naar de stratosfeer zenden. De Goodyear-Zeppelin Corp. te Akron heeft opdracht gekregen tot het bouwen van een ballon van 3.000.000 ku bieke voeten inhoud. De ballon zal zoo hoog worden als een wolkenkrabber van dertig verdiepingen en wordt voor gezamenlijke rekening van de Nationaal Geographie Society en 't Ameri- kaansche leger gemaakt. Het plan is er twee stratosfeertochten mee te maken een in Juni en een in Sep tember. De bemanning bestaat uit majoor Kepner, piloot en kapitein Stevens lucht- fotograaf. De nieuwe ballon zal vijf maal zoo groot zijn als die waarmede de Amerikaansche marine in November het hoogtercord van 61.237 voet behaalde en drie en een half maal zoo groot als de verongelukte ballon „Sirius" van de sovjets. Men hoopt dit maal een hoogte van tachtig duizend voet te halen. Automatische stratosfeerballon. Uit Moskou wordt gemeld, dat vermoe delijk op 20 Maart een automatische stra tosfeerballon zal starten. De ballon zal zonder bemanning opstij gen. Alle apparaten en de manoeuvres voor het landen worden van een Russisch observatorium uit op afstand bediend, respectievelijk geleid. De ballon zal minstens 14 uren in de lucht blijven en een hoogte van 40.000 me ter Bereiken. SPORT WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. VIJF KOPPELS AAN DEN KOP. Na een kalmen ochtend kwam het veld des middags weer in beweging. Omstreeks één uur gaf Dipaco op. Debaets en Linari vormden daarop een nieuw koppel. Na de sprints van 3 uur begon een jacht welke ontketend werd door het nieuwe koppel DebaetsLinari, en welke bleef voortduren tot kwart over vier. Op dat oogenblik kwam Debaets door bandenpech te vallen, Pijnenburg, die vlak achter hem reed viel over hem heen. Beide renners moesten worden weggedragen. Hij genees kundig onderzoek bleek dat Pijnenburg er ge lukkig niet zoo erg aan toe was. Debaets had echter een ernstige blessure opgeloopen en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Even later gebeurde er precies een zelfde ongeluk. Verschuere kreeg een ma- leur aan een van zijn banden, tuimelde en Bogaerts viel over hem heen. Beiden kwa men er echter goed af. De renners, die onder den indruk der twee valpartijen waren, verminderden hun tempo, waarop het zeer kalm werd. Na 115 uur rijden waren afgelegd 2709.205 kilometer. Tot aan de sprints van zes uur gebeurde er niets bijzonders. De sprints hadden het volgende resultaat: le sprint: Deneef, Schoen, Charlier en Braspenning. 2e sprint: Richli, Buysse, Van Hevel en Aerts. 3e sprint: Deneef, Charlier, Pijnenburg en Schoen. 4e sprint: Van Kempen, Loncke, v. d. Horst en Richli. 5e sprint: Pijnenburg, Deneef, Mortier en Charlier. Na deze sprints geeft Linari op. Gemeld wordt, dat de toestand van Debaets niet zoo ernstig is als aanvankelijk gedacht werd. Het is inmiddels weer stampvol geworden, er is geen plaatsje onbezet op de baan. Omstreeks acht uur komt er weer leven in de brouwerij en vinden kleine jachten plaats. Hierbij weten de koppels Verdijck v. d. Horst twee ronden, Mortelmans Verschueren, drie ronden en Bogaert Slaats 1 ronde te nemen. Omstreeks kwart voor negen, dus even voor het tijdstip van de eerste avondsprints geeft Charlier het sein voor een groote jacht die ook tijdens de sprints en nog lan gen tijd daarrna voortduurt. De sprints van negen uur worden gewon nen door: Richli, Pijnenburg, Van Kempen, Wals en van Hevel. Zooals reeds gezegd bleven de jachten ook na deze sprints aanhouden. Op een ge geven oogenblik had het Nederlandsche koppel PijnenburgWals alleen de leiding, doch even later was dit weer anders en waren het Charlier en Loncke die zulks hadden, doch ook dit bleef weer niet zoo en toen eindelijk omstreeks tien uur de rust weer gekeerd was, bleek het dat er vijf koppels den kop vormden. Na 120 uur wa ren 2876.125 km. afgelegd en om half elf toen 121 uur gereden was, bleek dit 2913.250 km. te zenn. De stand was toen als volgt: Aan den kop: 1. BuysseDeneef 176 pun ten, 2. PijnenburgWals, 170 punten; 3. LonckeCharlier 129 punten; 4. Schoen Richli 114 punten; 5. Van KempenBras penning 92 punten. Op 1 ronde: 6. AertsHuertgen 38 pnt. Op 2 ronden: 7. BogaertSlaats 80 pnt. Op 5 ronden: 8. Van HevelDebruyc- ker 67 punten. Op 10 ronden: 9. RaesMortier 66 punten Op 17 ronden: 10 Verdijckv. d. Horst 70 punten. Op 18 ronden: 11. MortelmansVerschue ren 15 punten. VOETBAL NED. B.-ELFTAL—READING 4—6. In den gistermiddag op Spangen te Rot terdam gespeelden wedstrijd van een Ned. B-ploeg tegen de laagste 3e klasser Rea ding, die een kleine 1000 bezoekers trok, heeft Bakhuis (ZAC) zich volkomen gere habiliteerd van den slechten indruk, dien men in de stad van Lagendaal van zijn spel had gekregen, eenige weken terug, toen het Ned. Elftal van Boedapest verloor. Ditmaal, op een uitstekend veld, was Bakhuys kra- I nig op dreef, hij verdeelde het spel bui- tengewoon goed, daarbij uiterst scherp en correct langs den grond, naar de vleugels plaatsend. Wanneer de Hollandsche vleu- gelspelers van dezelfde kwaliteit waren geweest, dan zou het geen Reading-over- winning zijn geworden. Thans werd te wei nig van het productieve spel van Bakhuys geprofiteerd. De rechtsbinnen Smit (Haar lem) die Mol verving, was naast Bakhuys de beste man in de voorhoede. Hij was han dig, schoot goed en zeer actief. Dit laatste sierde ook Bakhuys die enorm gezwoegd heeft. De rest der voorhoede was onvol doende. In de middenlinie had Prins goede momenten en mocht men niet ontevreden zijn over Graafland en Feyen, die uiterst snelle en uitstekend voetballende buiten spelers hadden te bewaken en dikwijls de verdediging moesten helpen. Weber was voor de rust heel wat beter dan daarna. Toen liet v. d. Linden van N. A. C. zien dat er uit hem wel een bruikbaar achterspeler kan groeien. Doelman Keizer heeft zeer be trouwbaar gewerkt. Aan de zes doelpunten had hij weinig of geen schuld. De keuze voor den doelman van ons nationaal team is er na dezen wedstrijd nog wat lastiger op geworden. Reading vertoonde het moderne Engel sche beroepsspel. Zeer goed open spel met fraai plaatsen en zeer snel. In Barley, hun linksbuiten hadden de Engelschen een kra- nigen schutter. Het oefenen tegen deze ploeg had stellig beteekenis, er valt van de Engelsche profs, ook van de derdeklassers nog wel te leeren, misschien meer dan van Boedapest, Weenen, Praag e. d. De wedstrijd. De Engelschen zijn direct in de meerder heid en al spoedig moet Keizer een schot van Oscberry stoppen, wat hij veilig doet. Na een paar minuten volgt de eerste Hol landsche aanval, die een hoekschop ople vert. Een goede kopbal van Smit gaat naast Reading blijft door snel en ook enthousiast spel domineeren, maar de door Bakhuys geleide aanvallen zijn gevaarlijk. Na zoo'n vluggen uitval schiet Bakhuys uit een voorzet van links voor open doel juist naast en even later schiet de Gier na een voor zet van links uit vrije positie naast. Er is ongeveer 20 minuten gespeeld als Keizer, uitloopend, een voorzet van den rechtsbuiten het veld instompt, de bal wordt door Barley opgevangen en ineens in een hoekje gedeponeerd (01). Een minuut later redt Keizer knap als de rechtsbuiten alleen hem nog te passeeren heeft, hij pikt hem den bal voor de voe ten weg. En dadelijk hierna als de midden voor bij een voorzet van rechts Weber pas seert en op korten afstand van Keizer schiet stompt de doelman het leder met één hand weg. Tot twee keeren toe geeft Bakhuys fraai doorbrekend, prachtige voorzetjes naar den rechtervleugel, maar De Gier en Vrauw- deunt zijn te laat en de doelman kan door ver uitloopen redden. Als Bakhuys zelf op den rechtervleugel zich van den bal mees ter maakt en keurig voorzet, is het Smit, die handig de verdediging van Reading passeert en met een diagonaal schot doel punt (11). Doch vijf minuten later neemt Reading weer de leiding, de rechtsbuiten speelt den bal afgemeten voor de voeten van den vrij- staanden Barley, die keihard in een hoekje schiet (21). Onmiddellijk daarna krijgt het B-elftal een hoekschop te nemen. Bakhuys kopt, de bal gaat via den doelman tegen de paal, stuit terug en wordt door Smit ingezet in het andere hoekje, waar Vrauwdeunt den bal nog 'n tikje geeft (22). En even snel als het tweede Hollandsche doelpunt komt het derde Reading-doel- punt. De linksbuiten doet 'n snellen aan val en dicht bij doel gekomen plaatst hij onberispelijk naar den naar binnengeloo- pen rechtsbuiten, die onhoudbaar scoort (3—2). Voor de rust nog zorgt het B-team voor den gelijkmaker. Piederiet en Smit spelen goed samen, de eerste kopt voor doel en Smit schiet keihard langs Whitlaker (33). Na de rust is de eerste aanval voor de B'ers, Bakhuys wringt zich door de verde diging, zijn scherp schot tikt de doelman aan, net voor Piederiets voeten, die naast schiet. Het B-elftal blijft nu eenigen tijd in de meerderheid, 'n mooi schot van Vrauw deunt wordt met moeite gestopt. Dan werkt Smit zich fraai langs de verdediging, zet voor en Vrauwdeunt kopt, buiten bereik van den doelman, tegen de paal. Geluk hebben de Engelschen als hun rechtsbuiten snel opbrengt en scherp inzet Weber die vrijwel op de doellijn staat, on derschept den bal, doch legt hem Oxber- ry voor de voeten, die maar voor het in trappen heeft (34). Bakhuys krijgt onmiddellijk de kans op nieuw gelijk te maken als hij zich vrij speelt, de doelman loopt uit en Bakhuys enorm schot slaat hij uit zijn doel. Maar toch heeft de middenvoor der B'ers later succes. Smit is weer mooi doorge drongen en zet voor de doelman onder schept, wordt aangevallen door Piederiet en komt te vallen. Bakhuys maakt zich van den bal meester en schiet over den gevalle ne in het net (44). Andermaal nemen de Engelschen weer de leiding. Voor de zooveelste maal dezen mid dag breekt Liddie door en ditmaal is het de linksbuiten Fielding, die van den voor zet gebruik maakt om in het uiterste hoek je langs Keizer te schieten. (4—5). De B'ers doen nog krachtige pogingen om den stand te veranderen, doch de En gelschen staan de overwinning nu niet meer af. Integendeel in de laatste seconde van den wedstrijd slagen ze erin de Hol landsche verdediging te overrompelen en van dichtbij wordt de bal langs Keizer geknald (4—6. NATIONAAL-LUCHTO

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5