25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DOUMERGUE AANVAARDT DALADIERS NALATENSCHAP DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 No. 7731 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Lij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiëo 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3ü woorden, waarin b*> betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur Ml verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Nogmaals: een organisatie voor ongeorganiseerden. Het söciaal-democratisch dagblad „De Vooruit" schrijft een korte beschouwing naar aanleiding van ons artikeltje over een (socialistische) organisatie voor ongeorga niseerde werkloozen. Deze beschouwing begint het blad, met te constateeren, dat 't zijn gewoonte is, „om het vele geschrijf in de katholieke „Leid- sche Courant" tegen onze beweging stil zwijgend voorbij te gaan". Ja, nadat wij, .enkele maanden geleden, een beleedigende bewering in het socialistisch blad aan ons adres, waarvan niets, maar dan ook letter lijk niets waar was, hadden gesignaleerd en hadden geëischt, deze bewering in te trekken of waar te maken, heeft het blad ogezwegen, al dien tijd. Tot een hoo- gere houding heeft men zich, blijkbaar, niet kunnen opwerken! Helaas gelden voor velen in de „politiek" andere 'fatsoensbe grippen, dan in het gewone leven wat de politiék zoo in miscrediet brengt.... Nu, na langen tijd, is een Leidsche 'me dewerker van het socialistisch dagblad weer 'ns tegen ons van wal gestoken waarbij men (wat we wel ver-wachtten) vergeten heeft, eerst ons z'n verontschul diging aan te bieden. Die houding deert ons echter niet; wij bétreuren ze meer voor dengene, die er zich aan schuldig maakt. Wat nu betreft het artikeltje in „De Vooruit'* van Dinsdagavond, daarin ko men enkele frappeerende onjuistheden voor. Het blad schrijft, dat wij een vereenïging voor werkloozen bespottelijk en belachelijk hebben genoemd. Dat is niet waar. Indien van socialistische zijde zou wor den opgericht een vereeniging voor werk loozen, teneinde aldus gezamenlijk sociale en cultureele verbetering en verheffing na te streven, zouden wij dat kunnen begrij pen. De katholieken in Leiden hebben wel niet een formeele organisatie voor werkloozen dat is ook niet noodig of gewenscht maar er bestaat een band tusschen de werkloozen onderling, een soort organisatie, doordat zij samenkomen voor ontspanning en ontwikkeling en nu en dan om eenige verlichting in hun stof- felijken nood te erlangen. Maar men wil van socialistische zijde op richten een organisatie voor ongeorga niseerde werkloozen, dus voor een deel der werkloozen; men wil een „organisatie voor ongeorganiseerden". (Zoo staat het in „De Vooruit" van j.l. Zaterdag). Én we her halen en drukken het nu vet, dat wij dat bespottelijk en belachelijk vinden. Het artikeltje in „De Vooruit", dat wij bedoelen, wordt ingeleid met er even aan te herinneren,, dat de R, K. fractie in den Leidschen Gemeenteraad eendrachtig heeft gestemd voor de bezuiniging op de school- voeding en -kleeding. Dat is waar. Maar volledigheidshalve had er ook bij moeten worden vermeld de verklaring van de R.K. fractie, dat zij niet zal aarzelen, om mede te werken, die bezuiniging voor 'n deel terug te nemen als daarop door de betrok ken vereeniging zal worden aangedrongen, omdat zij anders niet behoorlijk haar taak kan verrichten. Maar de bedoeling van het socialistisch dagblad is louter en alleen: kwaad te vertellen van de R. K. fractie. Dat is de „politiek"; „politiek", die, zooals wij opmerkten, de politiek bij velen in miscrediet brengt! DE 25ste JAARDAG VAN DE PRINSES. Een wijs besluit. Naar aanleiding van de voorgenomen hul- debetooging ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van Prinses Juliana verzoekt men ons bekend te maken, dat Hare Ko ninklijke Hoogheid, hoezeer ook waardee- rende de goede bedoelingen der organisa toren, het op prijs zou stellen, indien, in verband met de moeilijke tijdsomstandig heden en met het oog op de kosten, van deze plannen wordt afgezien. Een wijs besluit.... Er kan ook een te-veel zijn aan nationale feesten! Zal de Fransche Kamer worden ontbonden? PARIJS JUICHT OVER DE VAL VAN DALADIER DE PRESIDENT GREEP ZELF IN. Na de bloedige gebeurtenissen in den nacht van Dinsdag op Woensdag was de verontwaardiging te Parijs tegen de regee- ring-Daladier zoo hoog gestegen, dat de president der republiek Lebrun zelf heeft ingegrepen. Hij dwong Daladier tot aftre den, die dan ook, zooals gisteren reeds ge meld, zijn ontslag heeft ingediend. Daarna wendde de president zich tele fonisch tot den vroegeren president Gas ton Doumergua met het verzoek zich met de vorming van een nieuwe ministerie te willen belasten. Na eenige aarzeling stem de Doumergue toe. Hij begaf zich op weg naar Parijs en zal daar in den loop van den dag aankomen. Verleden week al, had Lebrun aan oud president Gaston Doumergue gevraagd, het bewind in handen te nemen, maar toen heeft de president van de republiek het blijkbaar niet aangedurfd, hem tevens de door Doumergue noodig geachte machtiging te geven, om de kamer te ontbinden. Thans is de heer Lebrun daartoe wel be reid en hij heeft dit aan den heer Dou mergue doen weten. Doumergue komt nu naar Parijs met de bedoeling, de opdracht tot kabinetsforma tie te aanvaarden en een ministerie te vor men van oud-premiers, zoowel van rechts als vanlinks en van de voorzitters der verschillende partij groepen. Hij zou dan met dat ministerie voor de kamer treden en tegelijkertijd den senaat om goedkeu ring voor de kamerontbinding verzoeken. De nieuwe verkiezingen zouden dan bin nen zes weken plaats hebben. De persoon van Doumergue. Oud-president Doumergue, die ondanks zijn leeftijd, hij is 70 jaar, van een verbluf fende vitaliteit is, wilde zeker niets liever dan zijn levensavond in rust slijten. Maar zijn opvattingen, omtrent de hervormingen van het parlementaire stelsel, de grond wetswijziging en de vorming van een na tionale regeering zijn op het oogenblik die van de overweldigende meerderheid van het volk en dat volk ziet geen andere fi guur, boven de politieke hartstochten staande, om ze thans door te zetten. Het is overigens de vraag, of hij zelf als premier zal optreden, wat niet besloten ligt in het feit, dat hij een kabinet zal vormen. Doumergue is, vóór hij in 1924 tot pre sident der Fransche republiek gekozen werd, herhaaldelijk minister geweest; het eerst in 1902, in het kabinet-Combes, waar hij de portefeuille van koloniën beheerde. In de jaren 19051906 was hij kamer voorzitter. De stemming van Versailles, 13 Juni 1924 bracht hem op den presiden- tieelen zetel. Hij kreeg 515 stemmen. Pain- levé zijn tegenstander, de eigenlijke can- didaat van links, haalde er slechts 310. Gedurende zijn presidentschap nam Dou mergue, de straf" van Millerand, zijn voor ganger, indachtig, de gebruikelijke door traditie en grondwet voorgeschreven poli tieke terughoudendheid in acht. Sinds 13 Mei 1931, toen zijn ambtsperiode een einde nam, heeft Doumergue zich uit het politieke leven teruggetrokken. Doumergue stamt uit een oude Huge notenfamilie; hij was de eerste Fransche president van protestantschen godsdienst. VREUGDE OVER DALADIERS VAL. Parijs nog niet tot rust. Het aftreden van het kabinet is te Pa rijs met zóóveel vreugde vernomen, dat op verschillende punten van de stad de men- schen elkander letterlijk om den hals vie len. De eerste reactie ter beurze is geweest een koersstijging over de geheele linie. De 4 1/2 pet. steeg in eenige minuten tijd van 78.65 tot 81, waaruit voldoende blijkt, welk een diepen indruk het gebeurde op de beurs heeft gemaakt. Omstreeks half- twee had een manifestatie voor de beurs plaats. De beurspolitie was verwijderd en een groep manifestanten was tot bij de Place de la Bourse gekomen onder het uiten van dreigende kreten tegen de beurs. In allerijl werden de beurshekken gesloten, doch het beurspersoneel, 700 man sterk, verbroederde zich met de manifes tanten buiten de hekken en zette onder oorverdoovend tumult een betooging te gen de regeering in. In spreekkoor klonk het „Sortez Dala dier" „Daladier aan de galg! Moordenaar, moordenaar!" Zoowel op "het plein, als op de beurs werd de Marseillaise spontaan aangeheven, waarbij alle aanwezigen het hoofd ontblootten en meezongen, terwijl een groot aantal voorbijgangers uit alle macht applaudisseerde. Niet overal is het zoo gemoedelijk toe gegaan. Gisteravond is het op verschillen de punten van Parijs weer tot hevige straat gevechten gekomen, al kan wel worden ge zegd, dat deze niet een zóó algemeen en woest karakter droegen als. de onlusten, waarvan de Fransche hoofdstad Dinsdag avond getuige is geweest. Tot ernstige gevechten kwam het spe ciaal op de Champs Elysées, waar de Jeu- nesse Patriote en oud-strijders slaags raakten met de in greoten getale aanwe zige garde mobile. Op een gegeven oogen blik trachtten de betoogers zelfs het Ely- .sée, de ambtswoning van president Le brun, te bestormen. Daarbij werden door eenige demonstranten revolverschoten ge lost, waardoor twee politie-agenten wer den gewond. De garde mobile slaagde er echter in, den aanval op het Elysée af te slaan. De betoogers werden op de breede Champs Elysées begunstigd door de duis ternis, waardoor zij er telkens weer in slaagden het politjecordon te verbreken. Alle café's en restaurants hadden n.l. uit vrees voor vernieling hun deuren gesloten en de luiken neergelaten, zoodat het too- neel van den strijd grootendeels in het donker was gehul. Ondnaks het feit, dat uit de menigte werd geschoten maakte de politie harerzijds niet. van de vuurwapens gebruik. Zij bepaalde zich er toe zich de aanvallers met gummistokken en de kol ven der revolvers van het lijf te houden. Vrijwel tezelfdertijd kwam het ook tot onlusten in de buurt van de Madeline. Hier werden van de Rue Scribe tot de Rue Daunou dwars over de Rue des Capucins door communistische betoogers barricaden opgeworpen. Te dien einde werden door de demonstraten o.m. de kiosken omver geworpen, waarvan er ook verscheidene weer in brand werden gestoken. De in allerijl toegesnelde politie be stormde echter de barricaden en slaagde er in de oproerlingen te verdrijven. Hier bij werden twee personen gewond, terwijl een der betoogers om het leven kwam. Vlak voor het hotel Scribe werd de man door een schot doodelijk getroffen. Nog geruimen tijd bleef het lijk, tegen een boom geleund, op straat liggen, alvorens 't door een ambulance-auto werd wegge haald. Van alle kanten hoorde ik het geluid van verbrijzelde ruiten, aldus de corres pondent van United Press,, die zich juist op dat oogenblik in de Rue des Capucins bevond. Overal vlamden vuren op van in brand gestoken kiosken en stapels hout. Ik snelde naar het tooneeL van den strijd en bevond mij eensklaps te midden van een afdeeling politie-agenten, die links en rechts met de gummistokken om zich heen sloegen. Haastig wierp ik mij plat op den grond. Ik was net bijtijds, want even later stortten naast mij eenige- betoogers, door hevige slagen met gummistokken getrof fen, ter aarde. Na eenige oogenblikken stond ik voorzichtig weer op, doch ont ving even later vier slagen, die mij deden wankelen. Slechts met moeite slaagde ik er in een schuilplaats te bereiken. De gewonden werden weer naar het restaurant Weber in de Rue Royale ge bracht, waar men hun noodverbanden aan legde. De oud-strijders willen heden met handgranaten demonstreeren. De vereeniging van oud-strijders heeft een delegatie naar het Elysee gezonden, om den president de rrepubliek een motie aan te bieden. Daarin wordt vastgesteld, dat op last van den minister van binnen- landsche zaken en van den. prefect van po litie de betoogers Dinsdag mishandeld zijn, zonder dat eenige provocatie van de zijde der oud-strijders had plaats gehad. Dins dag zijn de oud-strijders vredelievend en zonder wapenen op straat verschenen, doch wegens deze provocatie zullen zij Donder dag met handgranaten en andere oorlogs herinneringen zich op straat vertoonen en dan zal men hen niet meer kunnen tegen houden. Wij. verzoeken u, mijnheer de President, teneinde een herhaling van deze smarte lijke gebeurtenissen te voorkomen, van den senaat ontbinding van de kamer te verlan gen en een krachtige en zuivere regeering, bestaande uit mannen en onbesproken ge drag, te vormen, teneinde het aanzien van het land te redden." Incident in Paleis van Justitie. Tot een merkwaardig incident is het gisteren in het Paleis van Justitie gekomen. Een advocaat kwam mededeelen, dat tij dens de onlusten van Dinsdag vijftien ad vocaten waren gewond, waarop alle aan wezige advocaten zich in optocht naar het kabinet van den deken der orde van advo caten begaven. Zij eischten van den deken, mr. Auban, dat deze den minister van Bin- nenlandsche Zaken, Frot, zou schrappen als lid van de balie. De deken verklaarde volkomen in de verontwaardiging van zijn collega's te deelen. Hij beloofde hun te zul len nagaan, of op grond van de statuten der orde van advocaten disciplinair op treden tegen Frot mogelijk zou zijn. Deze mededeeling werd met daverend applaus ontvangen. Vervolgens begaven de advocaten zich naar de vestiaire, waar zij zich meester maakten van Frot's toga en baret en deze ip brand staken onder het zingen van de Marseillaise. Op last van den minister van Onderwijs zijn alle staatstheaters ten teeken van rouw gesloten. Voorts waait van alle open bare gebouwen de vlag halfstok. Commissie van onderzoek naar corruptie, enz. EEN KOSTBAAR GOED VAN DE NATIE. Opkomende verdenkingen en argwaan zullen onderzocht worden. Hedenochtend heeft de Minister van Eco nomische Zaken, mr. Verschuur, in een der zalen van zijn Departement de Com missie geïnstalleerd, aan welke is opgedra gen een onderzoek in te stellen omtrent on derwerpen, verband houdende met crisis maatregelen, waaromtrent de Minister oor deelt, dat het algemeen belang een onder zoek vordert. De Minister hield bij deze gelegenheid de volgende rede: Myne Heer en, Tot de kostbaarste goederen eener natie reken ik reinheid van politieke zeden. Zoo dra baatzucht gaat heerschen in de krin gen der politici, zakt de staatkunde at, wordt het gezag besmeurd, lijdt het volk. Ik geloof, met een gevoel van na tionale fierheid te mogen zeggen, dat onze Nederlandsche staatkunde zich heeft vr ij ge houden van corruptie, van aanwen ding der staatsmacht ten bate van vrien den en magen, van omkooperij. Zeker is er geen land ter wereld, waar een strengere codex voor den politicus geldt. Begrijpelijk en verheugend tevens is het, dat ons volk nauwgezet toeziet en onveroiddellijk weert, wat zweemt naar eigenbaat van den gezagsdrager. Elke in stelling van de macht op iets anders dan 's lands gemeen welzijn wordt verfoeid. Toch geldt voor ieder, wien overheids macht, in welken omvang ook, is toever trouwd, dat het gevaar hem beloert. Die staat, zie toe dat hij niet valle. Wanneer dan nog op ongewone wijze de bemoeienis van hoogerhand met het be drijfsleven toeneemt, liggen er ook des te meer valstrikken. Niet meer vinden uitslui ten de gewone administratieve aanrakingen met personen en bedrijven plaats, niet meer de beproefde ambtenaren handelen, beken de methoden volgend onder bestendige controle, maar geïmproviseerde instellingen betreden geheel nieuwe gebieden, terwijl de uitvoerders een taak aangrijpen, welke hun nog geheel nieuw is. Ook is er vooral daar veel reden tot teleurstelling, waar fi- nancieele belangen moeten worden behar tigd van groepen en personen en de uit komst wel eens beneden verwachting blijft. Ten bate van het geheel moeten ook som mige onderdeelen wel eens, schijnbaar of werkelijk, schade weten te dragen. T e- leurstelling van zoo mate- rieelen aard plaveit den weg tot argwaan, tot verdenking. Zoo is ook de practijk komen bewijzen. Nu is het een algemeen belang, dat corruptie geweerd wordt, maar even zeer, dat geen vrees voor corrup tie de volksziel bekruipt. Voor de vele belanghebbenden, die met de crisisinstellingen in aanraking komen, moet elke - waarborg te meer, naast het toezicht der Rekenkamer en van den Crisis Ac countantsdiénst, welkom zijn. Ook voor de mannen, die in de crisisinstellingen zulk een zwaren en dikwijls ondankbaren arbeid verrichten, moet het een reden van vol doening zijn, dat de Regeering er op be dacht is, een instantie te schep pen, welke elke opkomende verdenking zal onderzoeken en hen van elke ongemotiveerde blaam zal zuiveren. Het is dus een nationaal belang van on- gemeene beteekenis, waarvoor gij, mijne heeren, èn uw groot prestige èn uw kunde DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Oud-president Gaston Doumergue heeft de kabinetsformatie aanvaard. Nog onlus ten te Parijs. (Ie blad). Weer een nieuwe verduisteringsaffaire te Parijs. (2e blad). Uitstel van Dollfuss' actie by den Vol kenbond. (2e blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft een begin ge maakt met de algemeene beschouwingen over de Ryksbegrooting. (1ste blad). Overeenkomst NederlandBelgië inzake contingenteeringen. (3de blad). Richtiynen voor de jeugdorganisaties van jonge mannen boven dc 17 jaar. (3de blad). De werkloozenzorg in Nederland; de nit- keeringen aan de werkloozen. (3de blad). De Commissie van Onderzoek naar cor ruptie enz. is heden geïnstalleerd door Mi nister Verschuur. (1ste blad). LEIDEN. Dïës natalis Leidsche Universiteit. (1ste blad). beschikbaar hebt willen stellen. Bij deze gelegenheid verzoek ik u reeds aanstonds een onderzoek te willen instellen in ver band met veel verspreide geruchten, om trent de vraag, of bij de gestie van da Crisis Varkens Centrale in welk onderdeel dan ook, iets geschied is, wat uit een oogpunt van politieke morali teit afkeuring verdient. Van zelf spreekt dat uw rapporten on- verwijld en onverkort zullen worden gepubliceerd. Bij de vraag, welke onderwerpen nog na der aan uw oordeel zullen worden onder worpen, zal ik mij niet laten leiden door mijn meening over de vermoedelijke juist heid van beschuldigingen doch alleen door mijn opinie omtrent de belangen der pu blieke moraliteit, welke zelfs geen onweer sproken geruchten duldt. Gij zult, mijne heeren, bij alle instellin gen volledige medewerking vinden, inge volge mijne lastgeving; niets van wat gij wenscht te weten zullen zij u onthouden, geen onderdeel van hun bescheiden en boe ken zal niet voor u open liggen, indien gij ervan wenscht kennis te nemen. Namens de Regeering breng ik u, mijn heer de voorzitter der commissie en u hee ren leden, grootelijks dank voor de bereid willigheid, waarmee gij uw gevestigde re putatie naast uw alom bekende wetenschap en ervaring in dienst der gemeenschap hebt willen stellen. Uitroeiing van mogelij ke en werkelijke misbruiken, zuivering ook der publieke sfeer van alle wolk van arg waan, ziedaar het groote doel, dat Gods on misbare zegen u doe bereiken. 's Ministers rede werd door mr. dr. Beu- mer beantwoord. EERSTE KAMER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN De Eerste Kamer heeft gistermorgen een aanvang gemaakt met de openbare beraads- slagingen over Hoofdstuk I der Rijksbe- grooting, kortweg Algemeene Beschouwin gen genoemd. Lezing van het Voorloopig Verslag wekte reeds het vermoeden, dat de meeste pun ten, die aan de overzijde van het Binnenhof ter sprake waren gekomen, ook de gemoe deren onzer illustere senatoren zouden heb ben verontrust. En inderdaad was dit het I geval! Van katholieke wijze werden de beraad- slagingen geopend door den fractieleider Mr. van Lanschot Hij besprak de ge zagskwestie. Bij de uitoefening van het ge-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1