10% Korting WAALS GEDURENDE DEZE MAAND DOET HIERMEE UW VOORDEEL DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 OOK OP MEUBELEN, KARPETTEN, GORDIJNEN MÊÊÊÊÊÊÊm HAARLEMMERSTRAAT 130-136 LEIDEN BMMH BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Febr. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. lHoogste barometerst.: 775.1 te Valencia. Laagste barometerst.: 734.7 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 7 Febr.: Verwachting tot den avond van 6 Febr.: Zwakke tot matige winden uit Westelij ke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. De gisteren vermelde depressie ih het Noorden trok in diepte toenemend naar Noord-Scandinavië, de drukstijging op IJs land is reeds weer in een scherpe daling overgegaan, en de hooge drukking in het Westen nam nog iets af, zoodat voor onze omgeving de westelijke winden zullen aan houden en alleen tijdens opklaring lichte nachtvorst te verwachten is. De depressie in de Middellandsche Zee is afgenomen, maar in Zuid-Duitschland en Midden-Frankrijk houden de Oostenwinden aan en heeft het weer meer dan 10 graden Celsius gevroren. De zware wesierstorm aan de Noorsche kust is afgenomen, op IJsland begint een sneeuwstorm te waaien, aan de Middellandsche Zee viel de wind plaatselijk tot stilte terug. In Noord-Scan dinavië werd de vorst plaatselijk streng, in Zuid-Zweden viel dooi in; in Engeland kwam weer lichte vorst voor, in Noord-Oost Duitschland viel dooi in en valt regen, de temperaturen in de bovenlucht zijn er tot 2000 meter ver boven nul graden. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 5.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 5.25 uur tot Woensdagmorgen 7.03 uur. HOOG WATER. Te Katwyk: op Woensdag 7 Februari vjn. 5.55 uui en nam. 7.19 uur. gram. En minister Verschuur heeft daarbij een standpunt ingenomen, dat in onze krin gen, zacht gezegd, de grootst mogelijke verwondering heeft gewekt De minister schijnt aan den middenstand in ons eco nomisch bestel ongeveer de rol te willen toedenken, die onze mooie Drentsche heide velden, althans voor den Haag, vervullen op een ander terrein van onze Nederland- sche volkshuishouding. De middenstand heeft er geen enkel be zwaar tegen, dat voor andere groepen of standen de noodzakelijke crisismaatrege len worden genomen. Integendeel. Maar hij heeft er wel bezwaar tegen de eenige groep te moeten blijven, die niet wordt ge ordend en gesaneerd, en als asyl te moeten dienen voor alles wat elders uitgestooten wordt of niet terecht kan. De middenstand kan en mag zich dan ook bij dit standpunt van den minister niet neerleggen. En wij hopen en vertrouwen, aldus spr„ dat de minister bij nader be raad zelf de onhoudbaarheid van dit stand punt zal willen inzien. Ordening der concurrentïe- methodes. Naast de regeling en ordening der vesti gingsmogelijkheid vragen wij ordening der concurrentie-methodes, afdoende maatre gelen tegen de oneerlijke en de in ruimen zin sociaal economisch ontoelaatbare con- currentie-middelen. Hieronder valt: a. re geling van het uitverkoopwezen; b. alge heel verbod van toepassing van het cadeau stelsel; c. wettelijke regeling van het ra bat- en kortingstelsel; d. verwijdering en wering uit de warenhuizen van die instel lingen en afdeelingen, welke meer op het verlokken van het publiek dan op een voorziening in de behoefte zijn ingesteld (lunchrooms en buffetten, postkantoren, kinderspeelplaatsen, kapsalons, leesbiblio theken, tentoonstellingen, bagagedepots, enz.); e, uitbreiding van de wettelijke be palingen op de oneerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en ontoelaatbare concurrentie in den ruim- sten zin des woords. Socialisme en Nationaal- Socialisme. Spr. constateerde vervolgens, dat de mid denstand op het oogenblik door zonder linge vogelaars wordt aangefloten. Zelfs de S. D. A. P. heeft er prijs op gesteld zich een plaats op het vinkentouw te ver zekeren. De middenstand dreigt de gezoch te en de geliefde stand in de samenleving te gaan worden. Het wordt dus oppassen. Uiteraard fluit de S. D. A. P. voor den mid denstand niet het gevaarlijkst. De zwarte en bruine hemden zijn voor den midden stand gevaarlijker dan de roode. Daar heeft hij nooit aan gewild. De katholieke mid denstandsbeweging maakt zich over de fas cistische en nationaal-socialistische groe- peeringen niet bezorgd. De middenstand weet te overwegen, dat de warenhuizen in Duitschland ondanks de beloften van de Nazi's niet zyn gesloten, doch dat integen deel in Duitschland met Kerstmis aan den middenstand alle actie tegen het koopen in warenhuizen is verboden. Dit geeft den middenstand in den geestelijken filiaalhou der van Hitler, in den heer Mussert, en zijn beloften, niet veel vertrouwen. En Mussert, als een der steunpilaren van de coöperatie „Eigen Hulp" in Utrecht, moet het bij den middenstand wel heel erg van goed geloof en blind vertrouwen hebben. De middenstand weet, dat hij van het fas cisme en het nationaal-socialisme niets te verwachten heeft. Grootbedrijf en coöperatie. Wy vragen in ons program, zoo vervolg de spr., rechtstreeks bescherming van het kleinbedrijf speciaal in de distributie te gen grootbedrijf en coöperatie. Wij vragen maatregelen tegen onnoodi- ge verdere verdringing van het gezonde kleinbedrijf. Wij eischen niet voor het kleinbedrijf in de distributie een monopolie op. Maar wij vragen wel, dat verdere uitbreiding of vestiging van het grootbedrijf, speciaal in de distributie, alleen zal zijn toegelaten, als de wenschelijkheid van die vestiging of uitbreiding in de betreffende plaats in sociaal, economisch opzicht positief is aan getoond. En hetzelfde vragen wij ten aanzien van de coöperatie, de verbruikscoöperatie, de boerencoöperatie, kortom iedere coöpera tie buiten het eigen economisch arbeids veld der coöperanten, welke leidt tot uit schakeling van het gezonde zelfstandige kleinbedrijf. Wij erkennen ten volle het strikste recht tot coöperatie in den huidigen toestand van ongeordendheid van het economisch le ven. En wy vragen absoluut niet vernietiging van bestaande coöperaties. Maar wij ont kennen de behoefte aan verdere uitbrei ding van de coöperatie nu het bedrijfsleven op den weg naar ordening steeds verder voortschrijdt. Ten slotte deed spr. een beroep op de katholieke middenstanders om mede te werken tot verwezenlijking van het pro gram. Voor mr. Bach was het woord gevoerd door den heer M. v. Poll. Een verslag van deze rede geven wij in ons volgend nummer. LAND- EN TUINBOUW DE BEPERKING VAN DE PLUIMVEE TEELT. Naar aanleiding van de door de regee- ring genomen maatregelen inzake de be perking van de pluimveeteelt hebben de Ajam-f abrieken te Noord wij kerhout aan minister Verschuur een telegram gezonden, waarin Zijne Excellentie er op gewezen wordt, dat door deze maatregelen de afzet van broedmachines in het binnenland is uitgeschakeld, terwijl de export door de valutie en de hooge invoerrechten naar Amerika, België, Frankrijk, Duitschland, Engeland en Palestina niet meer mogelijk is. Deze feiten noodzaken tot stillegging der fabriek en ontslag van het volledig perso neel. In dit verband wordt in het telegram aan gedrongen op zoodanige maatregelen dat het 37-jarig gespecialiseerd bedrijf in stand zal kunnen worden gehouden. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Het S traperlo-proces. Heden heeft de Haagsche rechtbank be handeld de zaak tegen D. Strauss en J. Pe- rel, tegen wie proces-verbaal opgemaakt is wegens het exploiteeren van het z.g. straperlo-spel te Scheveningen in den zomer van 1933. De uitvoerige dagvaarding in deze zaak is reeds eer gepubliceerd. De rechtbank is samengesteld uit de rechters mrs. Scholten, president, v. d. Boom en Wytjens. Het O.M. werd waargenomen door mr. Blok. Als verdediger trad op mr. Ko- kosky uit Amsterdam. Van de zijde van het O.M. waren opge roepen 2 deskundigen en 15 getuigen, van die der verdediging 2 deskundigen en 9 getuigen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren J. C. Moulijn, den Haag en G. R. G. van Swinderen, Groningen; doctoraal examen Indisch recht de heer J. Blom, den Haag; candidaatsexamen Indisch recht de heer K. F. R. Jansen, den Haag; doctoraal examen rechten de heer M. B. van de Werk, den Haag; doctoraal examen geneeskunde de hee ren A. J. Bouwman, Den Haag; H. van Nouhuys, Den Haag; C. W. Ouderkerk, Aarlanderveen. STADSNIEUWS ALG. R. K. PROP. CLUB „DR. SCHAEPMAN". Tweede cursusavond. Morgenavond te 8.15 uur zal de tweede cursusavond van dit seizoen worden ge houden en wel in één der zalen van „den Burcht", ingang Nieuwstraat. Inleider is de geestel adviseur, dé wel- eerw. heer B. J. M. Dorbeck. Het onderwerp van behandeling zal zijn: „het Kapitalisme". Na de inleiding bestaat er gelegenheid tot gedachtenwisseling. Het wil ons voorkomen, dat moeilijk een onderwerp genoemd zal kunnen wor den, meer in het brandpunt der algemee- ne belangstelling en bespreking staande, dan juist „het Kapitalisme". Maar hieraan evenredig zijn de ver keerde en wanbegrippen, welke over dit zelfde vraagstuk heerschen en ook worden verkondigd. Wie zich derhalve over „het Kapitalis me" een juist een volledig oordeel wil eigen maken, (en welk katholiek onzer da gen zou dit niet wenschen?) verzuime in geen geval morgen, Woensdagavond, te genwoordig te zijn in den Burcht. Behalve de leden van de propaganda- club, hebben ook andere belangstellenden niet-leden toegang tot deze bijeenkomst. DE VACATURE-PRQF.'EEKHOF. Op spoedige bezetting aangedrongen. Gistermiddag heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in audiëntie ontvangen den praeses en ab- actis van de Theologische Faculteit der Leidsche studenten. Zij zetten uiteen, hoe de studenten door den langen duur van de vacature dr. A. Eekhof het gemis van een te Leiden woonachtigen hoogleer- raar, die hun bij hun historische en andere studiën noodzakelijke leiding kan geven, als een ernstige leemte, in het onderwijs gevoelen en hebben daarom op een spoe dige bezetting van bovenbedoelden leer stoel aangedrongen. AANWINST VOOR HET RIJKS HERBARIUM. Schenking van belangrijke collectie algen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat mevr. dr. A. Webervan Bosse, te Eerbeek, aan het Rijk ter plaatsing in het Rijksherba rium alhier ten geschenke heeft gegeven haar zeer belangrijke collectie algen. Deze schenking is een der belangrijkste, die het Rijksherbarium in vele jaren heeft mogen ontvangen. Mevrouw Weber, die met haar echtgenoot prof. Max Weber in 18881889 een reis door den Indischen Archipel maak te en in 18991900 aan de Siboa-expedi tie deelnam, heeft sinds dien tijd rusteloos gearbeid aan het verzamelen van algen uit de geheele wereld, maar vooral uit den Indischen Archipel. Haar algencollectie uit dit gebied is geheel eenige in de wereld en bevat de typen van de vele soorten, door haar beschreven en gepubliceerd. Behalve deze eigen collectie van on schatbare waarde, heeft zij haar verzame ling zonder twyfel een der rijkste algen- collecties ter wereld door schenking of door aankoop van vaak zeer kostbare col lecties van verzamelaars verrijkt. Zoo zijn daarin opgenomen de collecties van Küt- zing, Suringar, Setchell, lïauck, Raben- horst, Norstedt, de Toni en anderen. De Regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en de schenkster dank betuigd. GOUDEN JUBILEUM. Koninklijke onderscheiding. Gisteren heeft de heer A. Meijer, maga zijnmeester bij de firma Tieleman en Dros alhier, het feit herdacht, dat hij vóór 50 jaar in dienst der firma trad. De jubilaris werd 's morgens van zyn woning gehaald en op het magazijn toege sproken door den magazijnchef Faes, die hem namens het magazijn-personeel een klok en bloemen aanbood. Vervolgens sprak de heer Sloos als chef van het kantoor, namens kantoorpersoneel en reizigers en bood den jubilaris een en veloppe met inhoud aan. Op het privé-kantoor der directie sprak de heer A. H. Dros Sr. den ouden getrouwe toe en overhandigde hem eveneens een envelop met inhoud. De heer Meijer is in verband met dit ju bileum begiftigd met de bronzen medaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde. NATIONAAL MUZIEKCONCOURS Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de muziekvereeniging 6e R.V.A., wordt een nationaal muziekconcours ge houden op 10 Mei, Hemelvaartsdag, en 21 Mei, 2den Pinksterdag, voor Harmonie- en Fanfarevereenigngen. Dit concours wordt gehouden in den tuin van Café-Restaurant „Zomerlust". De be langstelling is buitengewoon en verschil lende vereenigingen moesten worden te leurgesteld, daar het maximum aantal in geschreven vereenigingen ver was over schreden. Ook vele extra prijzen zyn aan de con cours-commissie door diverse vereenigin gen ter hand gesteld. Hieronder volgen de voorloopige, deelne mende vereenigingen, afdeelingsgewijze ingedeeld: Hemelvaartsdag, 10 Mei 1934 4e afdeeling harmonie: „Door Kunst Verkregen", Nieuwerkerk a. d. IJssel. 4e afdeeling fanfare: „Liefde voor Har monie", Alkemade. 3e afdeeling fanfare: „Crescendo", Hil versum; „Wilhelmina", Rynsbvg. 2e afdeeling harmonie: „Voorwaarts", Haarlem; „Willen is Kunnen", Rotterdam" 2e afdeeling fanfare: „Concordia", Wad dingsveen; „Wittenburg's Fanfare", Am sterdam. Ie afdeeling fanfare: „St. Caecilia", Geulle (L.); „Excelsior", Heemstede. Afdeeling uitmuntendheid harmonie: „Eensgezindheid", Heemstede. Eere afdeeling harmonie: „T.A.V.E.N.U" Loosduinen: „Excelsior", Wassenaar. Eere-afdeeling fanfare: „Wilhelmina", IJmuiden: „Albert Hein', Zaandam. Superieure afdeeling harmonie: „Forum Hadriani", Voorburg. Aan den marschwedstrijd nemen 10 ver eenigingen deel. 2de Pinksterdag 21 Mei 1934 4e afdeeling harmonie: „Heerlijkheid Hoogmade", Woubrugge; „Harmonie Kat wijk", Katwijk a. d. Rijn. 4e afdeeling fanfare: „T.A.V.E.N.U.", Uithoorn. 3e afdeeling fanfare: „Kunstgenot", Haarlem. Ie afdeeling fanfare: „Excelsior", Noord- wijk Binnen; „Door Gunst Verkregen", Nieuwe Wetering. Eere afdeeling harmonie: „Harmonie", Oud Beijerland. Eere afdeeling fanfare: „Soli Deo Glo ria", Delft; „Kunst na Arbeid", Maassluis; „Crescendo", Haarlem. Superieure afdeeling fanfare: „Kunst kring", Spaarndam. PELIKAANCOMITé „RIJNLAND". Zooals thans wel voldoende bekend mag worden geacht, zal morgen de collecte van het Pelikaancomité „Rijnland" worden ge houden. Wij behoeven het doel van deze collecte eigenlijk niet nader uiteen te zetten. Bij de installatie van het Pelikaancomité heeft de voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, reeds op duidelijke wyze uiteengezet wat het Pelikaan-comité beoogt. De beteekenis van een zoo snel mo gelijke verbinding tusschen Indië en het Moederland behoeven we hier niet uiteen te zetten. Wanneer velen de waarde van 'n snelle verbinding ter bevordering van commer- cieele doeleinden wellicht nog niet volle dig begrijpen, degenen, die relaties met Indië hebben weten wat b.v. een snelle postverbinding beteekent. Wij wekken allen dan ook met aandrang op deze collecte te steunen. Wie 25 cent of meer geeft, ontvangt 'n Pelikaan-speldje. Aanbesteding. Door den directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed het ver bouwen van een gedeelte van de school aan de Haverstraat tot tbewaarschool. In gekomen waren 15 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven: C. Korver, Leiden 3990.Th. G. Barthen, Leiden f 3737. C. J. v. Valderen, Leiden 3654.50; N. Timmers, Leiden 3600.v. d. Lelie en Kantebeen, Leiden 3583.Heemskerk, Leiden f 3264.W. Hennipman, Leider dorp 3090.N.V. v.h. Lamet Jr., den Haag 2850.L. v. Noort en K. J. van Seventer, Leiden 2849.—; A. G. Meiman, Leiden f 2790.M. Kool, Warmond 2684; K. Burgy, Leiderdorp 2579.—; W. F. Mar- celis, Leiden ƒ2482.Sanders en Co„ Gouda 2389.Jac. Warnaar, Leiden 2258.—. De gunning is aangehouden. Gemeentelijke Aankondigingen. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het by Raadsbesluit van 26 Januari 1934 vastgesteld plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden van 6 November 193, ten aanzien van gronden, gelegen ten Zuidwesten va den Zoeterwoudsche Sin gel en ten Noordwesten van Cronestein- kade, met ingang van 7 Februari 1934 ge durende 14 dagen ter gemeentesecretarie afdeeling Algejneene Zaken, Rapenburg 12, voor een iéder ter inzage is nederge- legd. Binnen 6 weken na afloop van dien ter mijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot den Gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland bezwaren tegen het plan indienen. De burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 6 Februari 1934. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Sport uitvoering „De Graal" in de Burchtzaal, 8.30 uur. Woensdag, 2e Cursusavond Alg. Prop.-club Dr. Schaepman, inleider Kap. Dor beck, Den Burcht, 8.15 uur. Woensdag, Feestavond Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken, „Burcht- zaal", 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis, 9 uur. Donderdag, feestavond R.K. Vrouwenbond. Stadsgehoorzaal 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 5 tot en met Zondag 11 Febr. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. v. Drei- sum, Mare 110, tel. 406. DE A.S. DIES-HERDENKING Zooals elk jaar zal ook a.s. Donderdag de stichting van 'de Leidsche Hoogeschool door de leden Van het Leidsch Studenten corps worden herdacht. Het Collegium besloot dit jaar 'n histo rie-gebeuren uit te kiezen voor den jaar- lijkschen optocht, maar het bijzondere er van is, dat het ditmaal een watertocht zal worden. Uitgebeeld zal worden de komst der Geuzen onder leiding van Boisot. De volgende route zal worden genomen: afvaart van Niord, door het Galgewater, naar Rijn- en Schiekade, Jan v. Goyen- kade, de Vliet, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Nieuwe Ryn naar de Koren beurs. Daar wordt aan land gegaan en marcheeren de Geuzen naar Den Burcht, waar zij worden ontvangen door P. van der Werff, J. van Hout en Jan van der Does. Des avonds zal de gebruikelijke serena de aan den Senaat worden gebracht. De muziekvereeniging 6e R.V.A. zal op Donderdag 8 Februari a.s. ter gelegenheid van de „Dies"-viering door het Leidsche Studentencorps hare medewerking verlee- nen bij de serenade welke gebracht zal worden aan de Academische Senaat. Het muziekcorps rukt daartoe om plm. 22.00 uur te paard uit Voordracht K. H. Broekhof. De heer K. H. Broekhof, commissaris van politie te Amsterdam, heeft gisteravond in het klein auditorium der Universiteit al hier een lezing gehouden over: „De bestrij ding der valsche-muntery". Spr. begon zyn causerie met er op te wij zen, dat de bestrijding der valsche-munte ry hoofdzakelijk op drie manieren kan ge schieden. In de eerste plaats door zeer strenge bestraffing van het misdrijf, ten tweede door het namaken onmogelijk of althans zoo moeilijk mogelijk te maken door technische vervolmaking van de in omloop gebrachte munten en bankbiljet ten en ten derde door het verbeteren van de politioneele opsporingsmethoden. In de oudste tijden probeerde men de muntver- valsching alleen door het toepassen van de eerste manier te bestrijden. Zoo zien we aan den zijgevel van de Waag te De venter nog steeds den koperen ketel han gen, waarin in 1434 de muntmeester van de heerlijkheid Batenburg levend is gekookt, omdat hij de munt had vervalscht! Spr. behandelde hierna uitvoerig, aan de hand van interessante lantaarnplaatjes, de technische verbeteringen, welke de bank biljetten in den loop der jaren hebben on dergaan. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5915. VeFiVo (f.) Lei den, Morschstraat 13, hoofdz.: 's-Graven- hage, handel in koloniale waren. Uittr. beh. fil.: (Haven 22): F. J. van Os, Leiden. Vest. fil.: Leiden, Heerenstraat 3, onder bovengenoemden naam en te Rijnsburg, Vliet 43 onder den naam „Wolters". De zaken zijn overgegaan aan: Naamlooze Vennootschap Handel in Koloniale waren voorheen T. Veldhuizen en Co. (Ned. Staatscrt.: 9 September 1929, Byvoegsel Nr. 2632). 4917. W. Wolters, Rijnsburg, Vliet 43, kruidenierswaren enz. Bovengenoemde handelszaak waarvan de hoofdz. was ge vestigd te 's-Gravenhage, Wassenaarsche- weg 101, en welke werd gedreven door: J. Zwijnenburg, onder den naam: „Wol ters", is thans in andere handen overge gaan.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2