DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 No. 7729 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE KATHOLIEKE MIDDENSTAND IN BUITENGEWOON CONGRES BIJEEN 25ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentie» 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen word» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, v/aarln be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «S verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Welke zijn de Nederlandsche schandalen? Hebben we ook in Nederland Stavinsky- en Dreyfus-schandalen? O, ja ook ten onzent vinden in Je regionen van politici en hooge ambtenaren wel konkelarijtjes en knoeierijtjes plaats. Maar, eerstens, wordt op deze wonde- plekken aanstonds, als ze worden ontdekt, de hand gelegd. En, vervolgens: 't zijn toch geen schandalen in den vorm van de bovenbedoelde. Zijn er in Nederland ook zulke schan dalen, grootscheepsche Stavinsky- en Dreyfus-schandelen? Men zou het concludeeren uit een op roep van ir. Mussert in zijn orgaan „Volk en. Vaderland", welke oproep aldus luidt: OPROEP AAN ONZE VOLKSGENOOTEN-JURISTEN. D esteeds driester vormen aannemende corruptie en politieke terreur, 'waartegen de Nationaal-Socialistisohe Beweging ons Volk zal hebben te verdedigen, maakt het noodzakelijk, dat het Hoofdkwartier op den juridischen bijstand, kan rekenen van eeni- ge- hoogst bekwame, karaktervolle, onaf hankelijke juristen, die den zedelijken moed hebben om het vaandel van het Recht hoog te houden in de komende Nederland sche Stavinsky- en Dreyfus-affaires. Ik verzoek hen, die aan dezen oproep gehoor willen geven, zich schriftelijk tot my persoonlijk te wenden: adres Nassau- laan 4, Utrecht. MUSSERT. Nu is een van tweeën waar: o f de heer Mussert heeft geen ernstige gronden voor zijn insinuatie, als zou hier te lande een politieke corruptie bestaan, die eerlang tot het uitbarsten van schandalen als in Frankrijk zou moeten leiden o f hij heeft daarvoor wel ernstige gronden. Als hij voor zijn insinuatie geen ern stige gronden heeft, dan is zijn optreden in hooge mate ergerlijk en on-nationaal. Als hij die ernstige gronden wel heeft, dan spreke hij duidelijk, dan publiceere hij feiten. Juristen, wier bijstand hij in deze noo- dig zou hebben, zijn er toch wel in ons land te vinden, al.... schrijven ze waar schijnlijk niet pp een „advertentie", als hierboven afgedrukt! Veel „zedelijke moed" is er voor die juristen niet eens noodig. om de gevraagde taak op zich te nemen, want ons volk is, ongetwijfeld, zóó, dat juristen, die schandalen als bedoeld zouden helpen ontmaskeren en publiek ma ken, tevoren reeds van de algemeene waardeering en dankbaarheid zouden ver zekerd zijn! Allen, ook de overtuigde volgelingen van ir .Mussert, ook zelfs zijn naaste vrien den o.i., zullen het hiermede eens zijn: dat het algemeen belang, dat de nationale zaak vordert, dat de leider der N. S. B. 't niet zal laten bij een verdachtmaking van de Ne derlandsche politiek en Nederlandsche po litici, maar, als hij die volhoudt, in ieder geval ernstige gronden daarvoor zal aan voeren. Hierover zullen, ons inziens, N. S. B.'ers en niet N.S.B.'ers volkomen eenstemmig kunnen zijn. Leerzame verslagen. De middenstanders en de tuinders heb ben vandaag vergaderd. En de lezing der verslagen, die wij heden reeds uitgebreid geven, is nuttig. Nuttig voor allen, om te weten, wat deze groepen onder de bevolking willen en meenen, dat er ter verbetering in den noodtoestand gedaan worden kan en moet. Nuttig voor de personen in die groepen zelf, omdat zij deze verslagen bewarend daarin een leiddraad vinden voor een ac tie, opdat het kome van woorden tot daden. „MEER DAADKRACHT EN DOORTASTENDHEID IN DE POLITIEK TEN OPZICHTE VAN DEN MIDDENSTAND MAAKT DE ECONOMISCHE NOOD GEBIEDEND NOODZAKELIJK", Vandaag is in de Residentie gehouden een, uitstekend voorbereid, buitengewoon congres van den Ned. R. K. Middenstand, waarvoor de belangstelling buitengewoon groot was zóó dat er een parallel-verga dering moest worden gehouden. Aan het openingswoord van den voor zitter, den heer Jos. E. A. M. Meijring, ont- leenen we het volgende. Rede van den voorzitter. Nu het pas enkele maanden is geleden, dat de Ned. R. K. Middenstandsbond in Breda zijn gewoon Congres bijeenriep, ving spr. zijn openingswoord aan met te herin neren aan enkele bemerkingen, die hij in Breda naar voren bracht. Vier maanden geleden. Ik zou my niet verantwoord adhten het te verzwijgen zoo heeft spr. in Breda gezegd dat het negatieve beleid door de Regeering gevolgd ten aanzien van enkele jongere desiderata van den middenstand als: de vraag om crisiscrediethuüjp en om wijziging der winkelsluitingswet, evenals het zwijgen hieromtrent in de Troonnrede, in onze kringen in geen enkel opzicht wordt begrepen en slechte pijnlijke verwondering vermag te wekken. De middenstand hoopt en vertrouwt, dat het negatieve beleid op deze punten noch tans spoedig in een positief ingrijpen wordt omgezet. Daarnaast, heb ik daaraan toegevoegd, vraagt de middenstand thans spoedige en afdoende voorziening in een groot aantal nooden, die al veel langer het bedrijfsleven kwellen, nooden, die in den goeden tijd, voorheen niet zoo ernstig werden gevoeld, maar die in een tijd als deze met alle scherpte schrijnen en om een oplossing roe pen. Van een in gebreke stelling der regeering is en kan op deze punten geen sprake zijn. Wij weten allen, dat deze vraagstukken reeds langer de aandacht der Regeering hebben. Wij zullen haar echter de overtuiging dienen bij te brengen, dat de tijdsomstan digheden, de crisisnood, een zoo snel moge lijk tempo by de oplossing van deze vraag stukken thans noodzakelijk maken. Vervolgens zijn er de meer fundamen- teele en ingrijpende vraagstukken, die de tijdsnood thans in het maatschappelijk be stel hoe langer hoe meer urgent omniet te zeggen acuut maakt. De katholieke middenstand meent van de de Regeering te mogen en moeten ver wachten een beleid, dat gericht is op de ge zondmaking der maatschappelijke positie van onzen stand, maar ook daarnaast en daarboven op de ordening van het bedrijfs leven in den breedsten zin. Het huidige tijdstip vraagt ingrijpende en constructieve maatregelen op het gebied van de maatschappelijke herordening. Zijn er in dien tijd effectieve maatregelen genomen? Vier maanden zijn verloopen sinds ik al dus het 10e Congres van onzen Ned. Katho lieken Middenstandsbond inleidde. In hoeverre zijn mijn woorden van toen door de feiten aohterhaald en van hun be- teekenis beroofd? In hoeverre is er voorzien in de urgente en acute nooden van den middenstand? In hoeverre zijn er tot leniging van die nooden effectieve maatregelen tot stand ge bracht? De middenstand is niet voldaan: Helaas mag ik al zyn er lichtpunten, al zijn er redenen die tot tevredenheid en dankbaarheid stemmen, doordat de Regee ring toonde in eenige opzichten den Mid denstand tegemoet te willen komen, vooralsnog niet getuigen, dat de midden stand over de voorziening in zyn nooden en behoeften op wetgevend gebied voldaan kan zijn. Van crisishülp niets te bespeuren. Van de crisis-crediethulp waarom de drie Ned. Middenstandsbonden nu sinds het najaar 1932 vragen en waarop intusschen ook door tallooze Kamers van Koophandel werd aangedrongen, is nog altijd niets te bespeuren en dat hoewel in de Memorie van Antwoord op de Staatebegrooting let terlijk werd toegezegd, dat deze niet lang meer op zich zou laten wachten. Meer daadkracht en doortas tendheid gewenscht. De Wijziging der Winkelsluitingswet, de verruiming van de verkoopgelegtnheid op Zondag, die wij vragen voor enkele bran ches en speciaal voor de banketbakkerij, is eindelijk in zicht gekomen. Maar nu in een vorm, die op zich aan de ernstigste bedenkingen voor den Midden stand onderhevig is. Een tijdelijke crisismaatregel is naar onze meening op dit terrein in het geheel niet op zijn plaats. Het treurig verloop met de verlichting der personeele belasting voor het café- restaurantbedrijf, laat bovendien wel zien hoe weinig er voor het bedrijfsleven te ver wachten is van toekenning van bevoegd heden aan de gemeentebesturen, als thans ook in de crisis-winkelsluitingswet is ver vat. Maar ook het tijdstip waarop dit wetje tot eventueele tijdelijke verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag eindelijk is ingediend, heeft in onze kringen weer ernstige teleurstelling gewekt, omdat aan vankelijk de indruk -,vas gevestigd, dat de verruiming nog vóór December-feestdagen zou kunnen gelden. De middenstand begrijpt in geen enkel opzicht, waarom niet kan worden voor komen, dat door een dergelijken gang van zaken in gedeelten van het bedrijfsleven, die op het oogenblik in den soherpsten be- staansstrijd zijn gewikkeld, de gemoederen geheel onnoodig worden terneergedrukt en verbitterd. Meer daadkracht en doortastendheid in de politiek ten opzichte van den midden stand maakt de economische nood gebie dend noodzakelijk. Erkentelijkheid, maar. Met erkentelijkheid moge ik er op wij zen, dat ten aanzien van de regeling van het uitverkoopwezen en van het automa- t en wezen inmiddels voorontwerpen zijn in gereedheid gebracht. Maar van de vereenvoudigde incassee- ring van kleine vorderingen van de rege ling van het afbetalingsstelsel is nog niets tot uiting gekomen. En ten opzichte van het cadeaustelsel, dat steeds noodlottiger afmetingen aanneemt, kunnen wij voorals nog slechte hopen, dat de Minister zich door het eenzijdig en avereohtsch advies van den Nijverheidsraad niet van het voorstel len van een ingrijpenden en afdoenden maatregel zal laten weerhouden. Het gaat om ordening en be scherming van het midden- standsbedrijf. Het gaat zoo vervolgde spr. ten slotte om de positieve katholieke ordenings gedachte in maatschappij en economie. Het gaat om ordening en saneering ook in het middenstandsbedrijf. Het gaat om maatregelen tegen onnoo- dige verdere verdringing vain het gezonde kleinbedrijf. Het gaat ons vandaag om het behoud van het gezonde middenstandsbedrijf in onze maatschappij De noodzakelijkheid van bedrijfsordening in het middenstandsbedrijf leeft in onzen kring reeds lang. Zij leefde bij ons al voordat zekere poli tieke stroomingen ons volk en onzen mid denstand beroerden, en onafhankelijk van de huidige crisistijden. Maar de crisis heeft die noodzakelijkheid buitenmate versterkt en verscherpt. Wy hebben daarom verleden najaar op ons Congres in Breda aan de orde gesteld het vraagstuk der wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. De vraag, wat in de zen tijd de taak is van den wetgever en van de overheid om het middenstandsbe drijf te beschermen tegen de ontbinden de krachten, die het van binnen uit be dreigen en tegen de machten, die van bui ten af het* trachten te verdringen. Die vraag wordt in den huidigen crisis nood met den dag klemmender en branden der. In Breda moesten wij oais er toe beper ken in algemeenen zin de noodzakelijkheid uit te spreken, dat onverwijld op dit terrein door de overheid maatregelen worden ge troffen. Onmiddellijk daarna heeft de leiding van uw organisatie de noodige maatregelen ge nomen om met bekwamen spoed onze wen- schen op het punt van ordening, saneering en bescherming tot in bijzonderheden vast te stellen. Aan onze eischen tot ordening en be scherming van het middenstandsbedrijf is thans dit Buitengewoon Congres gewijd. Wij vragen, zooals andere landen ons daarin reeds voorgingen, een terstond ingaand vestigings- en uitbreidingsverbod in den detailhandel en in die ambachtsbe drijfstakken, welke daaraan behoefte heb ben, gedurende 2 jaren. Wij vragen voor de toekomst invoering voor de diverse takken van middenstands bedrijf van een stelsel van objectieve vesti- gingseischen op wettelijken grondslag. Wij vragen een geheel van wettelijke maatregelen tot afdoende onderdrukking van de oneerlijke en onbehoorlijke concur rentie in haar verschillende vormen. En wij vragen tenslotte maatregelen te gen onnoodige verdere verdringing van het zelfstandig kleinbedrijf, in den vorm van invoering van een speciaal vergunnings stelsel voor het grootbedrijf in den detail handel en voor de coöperacie. Dit is ons program van crisispolitiek voor den middenstand. Ons program, dat den middenstand zal kunnen en moeten redden niet alleen in de huidige crisismoeilykheden, maar uit die heele sleepende crisis, die nu al jaren en jaren lang het bestaan van een gezonden middenstand hier te lande bedreigt en on dermijnt. De actie voor de naaste toekomst. Vanmiddag zal óns program worden be licht als eisch van katholieke maatschap pijbeschouwing, als eisch van den econo- mischen nood en de maatschappelijke ont wikkeling in dit oogenblik. Maar daarmede is onze actie niet afge- loopen. Daarmede begint zij pas. Wij danken u van ganscher harte, dat u in zoo overweldigende getale naar hier bent opgetrokken om te getuigen van de leven de noodzakelijkheid der eischen van ons program. Maar wij vragen van u, leden der ka tholieke middenstandsbeweging, dat u die eischen straks gaat uitdragen door het heele land ,in bedrijf en organisatie, in ver gaderingen en daarbuiten en dat u met ons niet zult rusten, voor dit program van or dening en bescherming van het midden standsbedrijf tot werkelijkheid is gemaakt. Wij danken ten slotte u allen, die als be langstellenden in het lot van den midden stand, deze bijeenkomst met uw tegen woordigheid hebt willen vereeren. Wij ho pen u heden de overtuiging bij te brengen, dat ons program van Ordening, en Sanee ring onder de huidige omstandigheden er een is van de grootste urgentie en van den meest dringenden noodzaak om het ge zonde middenstandsbedrijf bij de huidige bedreiging zijn plaats in de samenleving te doen behouden. Ordening en bescherming van het middenstandsbedrijf. Mr. F. Bach voerde het woord over or dening en bescherming van het midden standsbedrijf,. de economische en maat schappelijke urgentie van ons program. Hy zette uiteen, hoe wij staan voor het failliet van het individualisme in bedrijfsleven en Staat. Een corporatieve ordening in maat schappij en Staat heeft alleen zin en kan alleen bestaan als wüj beginnen bij het be gin: de organisatie van de bedrijfstakken op publiekrechtelijken grondslag. Dit is de katholieke sociale en politieke beweging in den zm der bedrijfsschapsgedachte van Quadragesimo Anno en voor den opbouw daarvan is het nu de groote tijd. De economische levensbelangen van ons volk vragen op het oogenblik een actieve en stelselmatige politiek van ordening door de overheid in samenwerking met de ge organiseerde bedrijfstakken; ordening over de geheele linie van ons volksbestaan om dit aan de eischen der in vele opzichten veranderde en veranderende structuur van het internationale en nationale economi sche leven aan te passen. Saneering van de winkelbedrijven zal leiden tot een rationeeler distributie en tot betere behoefteverzorging voor het publiek. Ordening en regeling der vestigingsmogelijkheid. Spr. merkte vervolgens op, dat in afwach- ting van de publiekrechtelijke bedrijfsor- j ganisalie noodig is ordening en regeling van de vestigingsmogelijkheid door de overheid zelf, na overleg met de georgani- I seerde bedrijfstakken. Vestiging in de mid- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Vandaag verschijnt de nieuwe Fransche regeering voor de Kamer. Groote demon straties te Parijs aangekondigd (2e blad). Gevaarlijke spanningen in Oostenrijk (2de blad). Dollfuss gemachtigd tot een beroep op den Volkenbond inzake het conflict met Duitschland (2de blad). BINNENLAND. Heden vergadert de L. T. B. te Haarlem. (2de blad). De R.-K. Middenstand congresseert in Den Haag. (1ste blad). Een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet waarbij wordt voorgesteld, het verhaal voor bijdragen voor eigen pensioen van 3 tot 41/2 pet. te verhoogen. (4de blad). Officieele mededeelingen omtrent de po ging om de diamantindustrie te Amsterdam tot nieuwen bloei te brengen. (4de blad). Bestuurder van een auto, te St. Oeden- rode tegen een boom gereden, levend ver brand. (Gem. Ber. 3de blad).. Moeder met kind, door kolendamp be dwelmd, te Voorst van de trap gevallen. De vrouw overleed in het ziekenhuis. (Gem. Ber. 3de blad). Twee boerderijen en landbouwschuur te Oss verbrand. (Gem. Ber. 3de blad). Smokkelauto aangehouden; Duitscbe douane, die zelf smokkelde. (Gem. Ber. 3de blad). Boerenleenbank te Beugen door kassier, opgelicht. (Gem. Ber. 3de blad). denstandsbedrijfstakken moet in de toe komst alleen mogelijk zijn als onderneming en ondernemer aan bepaalde, branchegewijs verschillende objectieve eischen, die waar borgen, dat de nieuweling zijn vak ver staat en dat de nieuwe zaak levensvatbaar heid heeft, tenminste kan hebben. Daarom vragen wij en hier ligt onmiddellijk een groote taak voor onze landelijke vakbon den dat de georganiseerde bedrijfsge- nooten branchegewys eischen zullen gaan ontwerpen, waaraan nieuwe ondernemers en ondernemingen zullen moeten voldoen, als zij zich in de verschillende branches willen gaan vestigen. En wij vragen dan, dat de wetgever aan den minister van Eco nomische Zaken de bevoegdheid zal eischen. te binden, na advies van den Middenstands- raad of een andere instantie. Natuurlijk zal er met het voorbereiden van deze vestigingseischen en het leggen van den daarbij noodigen wettelijken grond tyd gemoeid zijn. Wij vragen daar om voor terstond tijdelijke stopzetting van vestiging en met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfsomzetting in den ge- heelen detailhandel gedurende 2 jaar en wel voor iederen ondernemers- of bedrijfs vorm, warenhuis, eenheidsprijsbedrijf, fi liaalbedrijven en verbruikscoöperaties in cluis. En deze spertijd zal ook voor die tak ken van industrieel middenstanjdsbedrijf, die daaraan behoefte hebben, moeten wor den ingevoerd. Uitzonderingen op den spertijd zullen moeten kunnen worden gesteld door de gemeentelijke overheid, in met name bij de wet te noemen gevallen, na advies van een plaatselijke permanente commissie. Als zoo danige uitzonderingsgevallen komen o.m. in aanmerking: a. vestiging in nieuwge bouwde woonwijken of zakenkwartieren; b. vestiging in bestaande winkelruimten, voor zoover deze vestiging niet betreft wa renhuizen, eenheidsprijsbedrijven, filialen van ondernemingen, die bereids twee ver- koopsgeiegenheden bezitten of coöperatie ve verbruiksvereenigingen. Door invoering van een stelsel van ves tigingseischen met een algemeen vesti gingsverbod als tijdelyken overgangsmaat regel zuilen wij zoo spoedig mogelijk moe ten komen tot regeling en ordening der vestigingsmogelijkheid in de middenstands- bedrijfstakken in het algemeen economisch belang en in het sociale belang der bedrijts- genooten. In de Tweede Kamer is eind November bij de behandeling der begrooting van Eco nomische Zaken een korte gedachtenwisse- ling gevoerd over deze punten van ons pro-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1