DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 DEN HAAG: Groote M.rktatraat h/Spoi KASSIER PLEEGT FRAUDE. Boerenleenbank opgelicht. Op aangifte van de Centrale Boerenleen bank te Eindhoven heeft de Eindhovensche recherche gistermorgen gearresteerd den kassier van de Boerenleenbank te Beugen, De fraude, die op geraffineerde wijze is geschied, was eenige dagen geleden door den inspectiedienst der Centrale Boeren leenbank ontdekt. De plaatselijke Boeren leenbank te Beugen is tegen schade door fraude verzekerd, zoodat de spaarders en leenders van de plaatselijke bank geen schade lijden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT De recherche te Groningen heeft gister avond O.I.V. den Commissaris van Politie, den heer Molenaar, een inval gedaan in perceel Ged. Kattendiep 30 op vermoeden van het ziich aldaar bevinden van een ge heime distilleerderij. Dit bleek bij onder zoek juist te zijn en men vond er een com plete installatie. De toestellen werden inbe- slag genomen, terwijl drie personen gear resteerd en naar het hoofdbureau van po litie werden overgebracht. SPORT DE R. K. HOCKEY-ORGANISATIE. De R. K. Sportvereeniging „Leonidas" te Rotterdam heeft het voornemen opgevat een hockey-afdeeling aan de reeds bestaan de afdeelingen toe te voegen. Hierdoor is vrijwel zeker de toetreding van R. K. Hockey-vereenigingen te Rotterdam, Den Haag en Leiden. Uit Schiedam en Delft werd tot dusverre echter nog niets vernomen. Zijn daar geen R. K. beoefenaren van deze tak van sport? In Haarlem en Amsterdam zijn het een drie-tal vereenigingen," die met de oprich ting van de Hookey-organisatie sympathi- seeren. Daarnaast werd van verschillende particuliere personen nog een bewijs van instemming ontvangen. Zoodra uit een plaats een naar onze meening voldoend aan tal bewijzen van instemming binnengeko men is, zullen onzerzijds stappen worden ondernomen tot oprichting van een ver- eeniging over te gaan. Wanneer er derhalve nog personen zijn, die tot dusverre van hun belangstelling nog niet deden blijken, worden zij dringend uit genood igd alsnog een kort bericht te zen den aan het secretariaat van den Diocesaan- Haarlemsche Voetbalbond, Prins Hendrik straat 133, Zaandam. WIELRENNEN „DE RUNSTREEK". Zondag werd de 3e rit der wintercompe titie gereden naar Gouda. Omstreeks 10.15 werd vertrokken met een flink tempo. Al spoedig waagde Paling een ontvluchting, maar het peleton haalde hem weer dade lijk in. Op weg van Bodegraven naar Gouda deed Paling wederom pogingen om weg te komen, doch zonder succes. Ook op den terugweg had geen der renners kans om uit te loopen, zoodat gespurt moest worden met 5 man. J. Nagtegaal zette reeds op 300 M. een sprint in. Op 200 M. zag Krumpelman echter kans den kop te nemen, die wiel aan wiel met Bout hoorn het eerst de finish passeerde. Voor de 3e en 4e plaats leverden toen Nagte gaal en Schuurman een aardigen strijd, die door Nagtegaal met een kwartwiel werd gewonnen. Uitslag: 1. Krumpelman, 2. Bouthoorn, 3. Nagtegaal, 4. Schuurman, 5. Paling. Donderdagavond 8 uur heeft in „Sport- rust" de finale plaats van de hometrainer competitie. SCHAKEN De Competitie. In het Oude Raadhuis te Hazerswoude vond gisteravond de belangrijke wedstrijd plaats tusschen de schaakclubs Hazers woude en Leiderdorp. De opstelling was de volgende: 1. Johs. v. Veen (H.) S. P. Ouwerkerk (Ld.) XX 2. C. BruntAlb. v. Klaveren 01 3. G. RuysE. v. d. Valk 10 4. N. CokG. de Koning J.Mzn. XX 5. J. v. d. ToornB. G. Corts yy 6. J. P. v. d. BoschM. Splinter XX 7. D. HoflandG. de Koning Azn. XX 8. D. v. d. BoschAr. v. Klaveren 01 9.'J. v. VeenK. Kranenburg yy 10.J. P. CokG. den Blanken y Beide clubs waren volledig. Men kon dus een vinnigen wedstrijd verwachten. Hierin werden de belangstellenden niet teleurgesteld. De meeste spelers zetten een aanval op touw, doch sommigen kwa men al gauw hierbij in het nadeel door een pion te verliezen. Hazerswoude was aanvankelijk in het voordeel en na 2 uur spelen kon men, gezien den stand op de verschillende borden een kleine overwin ning voor Hazereswoude verwachten. Van der Valk moet het eerste het onderspit delven. Hij verloor de koningin voor toren en looper en moest spoedig daarna opge ven. Van der Toorn en Corts kwamen bij inggwikkelden stand door herhaling van zetten tot remise. Van Klaveren Jr. won door goed aanvalsspel, zoodat de stand nu weer gelijk was (lj^—lj^). Ook het 9e en 10e bord werden remise. Nu was de stand nog gelijk (2y—2y). Langzamer hand keerden de kansen nu eenigszins ten gunste van Leiderdorp. Van Klaveren aan het tweede bord moest twee officieren ge ven voor toren en pion en hield in een eindspel een toren tegen paard en looper en aan weerszijden enkele pionnen. Deze kleine oficieren stonden echter zoo ongun stig geplaatst, dat één er van voor twee pionnen verloren ging. Bij het afbreken werd deze partij voor Leiderdorp gewon nen verklaard, dat dus nu de leiding nam met 3y tegen 2y. De overige 4 partijen zullen door arbiters beslist worden. De einduitslag zal vermoedelijk een kleine overwinning voor Leiderdorp worden. WANDELSPORT Kolpings Wandelclub Leiden. Door onvoorziene omstandigheden is er een wijziging in het Bestuur gekomen. Wij verzoeken allen, die er belang bij hebben, hier goed nota van te nemen. Het Secre tariaat is niet zooals vorige opgave, maar moet zijn S. J. Breedeveld, Vliet 15, Leiden. BILJARTEN DE CARAMBOLE—D.O.S. Bij de laatst gehouden ontmoeting is het Carambole niet gelukt den achterstand in te halen en wist D.O.S. op den uitgeloof den beker beslag te leggen. De uitslag luidt: W. H. 100 (de Car.) 100 25 28 4.00 P. Horree 123 (D.O.S.) 68 24 11 2.83 A. Schouten 97 33 14 2.93 H. Rietbergen 100 33 7 3.03 F. W. Veltman 100 42 10 2.42 A. Offenberg 82 41 11 2.00 L. v. d. Heijden 27 23 5 1.17 J. Chrispijn 100 23 35 4.34 V. v. d. Burg 100 33 18 3.03 Ph. Verstraaten 81 32 10 2.53 D.O.S. 431 oar., de Caramb. 424 car. 25 P. Horree. Totaal uitslag: D.O.S. 1570 oar. de Carambole 1508 var. WERELDKAMPIOENSCHAP 45—2. Sonssa komt niet. Nog steeds bestond er onzekerheid om trent het deelnemen van den heer Soussa aan het wereldkampioenschap. Zooals men weet is Soussa op het oogenblik titelhouder. Bij de Groninger Biljartclub is thans be richt binnengekomen, dat de Egyptenaar niet van de partij zal zijn. Als reden van dit niet uitkomen is op gegeven, dat de heer Soussa zioh definitief uit het wedstrijdwezen heeft teruggetrok ken. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND GROOT BILJART. Het programma samengesteld. Het programma voor deze wedstrijden, welke in de biljartzaal van Café Dubois Ceintuurbaan worden verspeeld, is als volgt samengesteld: Vrijdag 9 Februari. 19.30 uur: Offioieele openiing door Jhr. dr. J .C. Mollerus, voorzitter van den Ne- landschen Biljart Bond. 19.45 uur: GehrelsDe Leeuw. 21.30 uur: Dommeringvan Vliet en S weering Wiemers. Zaterdag 10 Februari 14.00 uur: Van VlietWiemers. 16.00 uur: DommeringDe Leeuw en GehrelsS weering. 19.30 uur: De LeeuwVan Vliet en Geh relsWiemers. 21.30 uur: DommeringSweering. Zondag 11 Februari. 14.00 uur: DommeringGehrels. 16.00 uur: SweeringVan Vliet en De LeeuwWiemers. 19.00 uur: GehrelsVan Vliet. 21.00 uur: DommeringWiemers en SweeringDe Leeuw. Naar wij vernemen is de belangstelling voor deze wedstrijden thans reeds zeer groot. RECHTZAKEN Totaal 2yxxxx3yxxxx KANTONGERECHT TE LEIDEN. Te dunne melk. Voor het kantongerecht te Leiden stond gistermorgen terecht G. C. H., veehouder te Voorschoten, die melk had afge leverd zonder voldoende vetgehalte. Dr. van Eek en mej. dr. Snethlage, als getuigen gehoord, verklaarden, dat de melk niet aan de eischen voldeed. Verd. voert te zijner verdediging aan, dat hij vergeten had te roeren. Eisch en vonnis 20 subs. 10 dagen. Overtreding drankvergunning? Voortgezet werd de behandeling van de zaak tegen den wijnhandelaar V., te Lei den, die sterke drank in voorraad heeft gehad, zonder dat hij daartoe de vereisch- te vergunning zou hebben. Als getuige werd nu gehoord da vroegere eigenaar der zaak, de heer v. D., die ver klaarde zijn zaak overgedaan te hebben met verlengbaar crediet. De verdediger, mr. v. d. Tas, pleitte ont slag van rechtsvervolging. Het O.M. vroeg vrijspraak. De kanton rechter achtte overtreding bewezen, doch legde geen straf op. Onveilig bouwwerk. Hierna stond terecht de bouwkundige J. N. te Wassenaar, die niet voldaan heeft aan de wettelijke voorschriften be treffende de veiligheid op bouwwerken. Verd. had een steiger gebouwd, welke niet voorzien was van 'n leuning, noch van een schriksteiger, terwijl hij ook geen verband- kist aanwezig had. Eisch 25 boete subs. 10 dagen voor de eerste en 10 subs. 5 dagen voor de twee de overtreding. Uitspraak over 8 dagen. Frauduleus aardappelvervoer. H. G. J., chauffeur te Oegstgeest, stond terecht wegens overtreding der aard appel wet. Hij had 1020 K.G. aardappelen vervoerd in ongeplombeerde zakken. De getuige, controleur J. W., verklaarde, dat er 16 zakken van 70 K.G. aardappelen verstopt waren tusschen andere wel ge plombeerde zakken. De Ambtenaar zeide in zijn requisitoir dezen keer nog een lichte boete te willen eischen en vroeg ƒ50 subs. 20 dagen. Uit spraak over 8 dagen. Een wegwedstrijd gehouden? B. J. R. M. en J. R. uit Den Haag, moes ten zich verantwoorden wegens het deelne men aan een wegwedstrijd op motoren, waarvoor geen vergunning was verleend door den minister van Waterstaat. Het was een z.g. verrassings- of dobbelsteen- rit, waarbij met een geringe snelheid een vooraf bepaalde route moest worden afge legd. Verd. M. (de ander was niet verschenen) verklaarde, dat dit geen wegwedstrijd was maar een pleiziertocht om prijzen. Daar verschillende getuigen niet waren verschenen, werd de zaak 14 dagen uitge steld. Overtreding ventverbod. Tegen A. v. H. te L e i d e n werd wegens het luidkeels aanprijzen van de Tribune 5.— subs. 3 dagen geëischt. Vonnis 5. subs 2 dagen. INGEZONDEN STUKKEN HET TAXI-VRAAGSTUK. De lawine ingezonden stukken over de door B. en W. aanhangig gemaakte aanvul lende verordening op het rijden heeft onze inzichten, gegrond op de bedrijfservaringen en op een vóór de oprichting van de Eltax- onderneming gemaakte studie van organi satie en uitkomsten van soortgelijke ver- huurinrichtingen in andere steden, niet kunnen wijzigen. Waar het taxi-vraagstuk direct onze be langen en die van onze medewerkers raakt, veroorloven wij ons een beroep op uw gastvrijheid te doen, ten einde ook onze stem in het groote publieke koor van be langhebbenden tot uiting te kunnen bren gen. Elkeen, die met de huidige door den toe vloed van goedkoope taxi's vrij plotseling opgekomen wantoestanden eenigszins op de hoogte is, zal moeten erkennen, dat het noodzakelijk is, dat aan de thans bestaande chaos spoedig een einde wordt gemaakt. Degenen, die uit hoofd van vermeende verspillings- of gemakzucht van derden de goedkoope taxi's geheel willen verbannen, zijn ongetwijfeld een eeuw te laat gebo ren. De moderne techniek dient den mensch en zij die terug willen naar de middel eeuwen moeten zich ook tooien met de pruik en de slobbroek van hun betover grootvaders! Zij, die de langs vaste routes rijdende publieke vervoermiddelen, zooals autobus en tram, aan een vroegtijdig overlijden wil len bloot stellen, vergeten echter, dat door een ontijdige begrafenis bepaalde stadswij ken weder zouden worden geisoleerd, met alle daaraan, niet in het minst voor den Middenstand, verbonden drukkende ge volgen. De tram is nu eenmaal een ver voermiddel, dat, bij juiste exploitatie, voor kwantum-vervoer niet te onderschat ten diensten kan bewijzen. Zelfs New- York heeft zijn straat-, ondergrondsche- en viaduct-tram, terwijl Parijs zijn Métro heeft. Wij willen, hoewel het geenszins onze taak is het bestaanrecht van de tram ver dedigen, er hier slechts op wijzen, dat, indien bijv. de stadstram niet langs den Rijnsburger weg liep, tal van menschen er feestelijk voor zouden bedanken in dit tahns volkrijke omgeving te wonen en hun in- koopen niet zoo vaak in het centrum xan Leiden zouden doen. Bovendien kan niet een ieder zich de weelde veroorlooven om indien zulks niet noodzakelijk is, méér dan 15 cent voor een retour uit te geven. De tram heeft alle reden tot bestaan, ook billijkheidshalve, waar zij de oudste rechten heeft. Er zijn kapitalen in gesto ken, welke bij plotselinge realisatie voor menigeen niet in het minst voor den kleinen man zouden beteekenen een financieel ten gonde gaan. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de tram een regelmatige dienst waarborgt, ook op die uren, waarop slechts weinig passagiers plegen te worden vervoerd. De tram en autobus bedienen vaste routen, hetgeen met de taxi's niet het geval is. Zou de tram worden opgeheven, dan zou men onmiddellijk het gemis aan dit vervoer middel langs die trajecten terdege voelen; niet altijd is een „vrij" zijnde taxi onmid dellijk bij de hand. De tram heeft slechts dit bezwaar, dat zij niet links gepasseerd mag worden en hierdoor met hoog trage gang en vele stopplaatsen het normale vlotte verkeer sterk hindert; met eenigen goeden wil is daarin echter wel verande ring aan te brengen. Het zijn nu juist de gelegenheids snorders, w.o. dikwerf de van buiten de stad komende, die begonnen zijn op het terrein van de tram te grasduinen. Immers slechts op de spitsuren (voornamelijk des avonds, vooral op Zaterdag en Zondag) bieden zij hun diensten aan. Buiten die uren trekken zij zich echter niets van de verkeersbehoeften aan, hetgeen uit hun commercieel oogpunt bezien logisch is. De snorderspractijken hebben noodwen dig tot gevolg, dat de bona-fide taxi ondernemingen, welke niet lijdelijk kun nen blijven toezien, dat het gras eveneens voor hun voeten wordt weggemaaid, ook op de spitsuren uit hun tent worden ge lokt. Hieruit ontstaat het elkander af snoepen van vrachtjes en het daaruit voortvloeiende gejaag om een ander voor te zijn. Het lokken van passagiers, waarbij dan weder snel, dan weder hemeltergend lang zaam moet worden gereden, is, vooral langs Leiden's drukke smalle hoofdstraten niet bevorderlijk voor een veilig verkeer. Men wordt echter door de concurrenten gedwongen om in het onsympathieke snor- gareel mee te loopen, om niet die uren, welke „d e" verdiensten moeten opleveren, reddeloos verloren te laten gaan. Een en ander kan niet anders leiden dan tot zéér ongewenschte en op den duur onduldbare wantoestanden. Niet vergeten mag worden dat zij, die die hooi en te gras „snorren" aan het pu bliek niet de minste service kun nen bieden. Hun ontbreekt het noodige materieel om 't publiek ten allen tijde van dienst te kunnen zijn. Bovendien kun nen zij nimmer vaste en bepaalde arbeids uren voor chauffeurs vaststellen; zij kun nen nu eenmaal geen nieuwe voor goedkoope taxi's geschikte automobielen aankoopen en geen dure verzekeringen te gen ongevallen enz. afsluiten. Degenen, die eenigszins op de „wilde" dubbeltjes taxi's letten, zullen dan ook reeds sedert lang hebben opgemerkt, dat dikwijls wor den gebezigd even tragisch- als komisch uitziende rammelende vehikels, terwijl in siders weten, dat die wrakken op afbeta ling zijn gekocht van exploitanten van auto-kerkhoven. De veronderstelling dat sommige taxi's in het leven worden ge houden ten koste van leveranciers lijkt ons niet al te gewaagd. Het publiek heeft groot belang bij vei lig verkeer. Dit verkeer moet geregeld wórden. Een regeling, waardoor een ieder zich bevredigd kan gevoelen, is absoluut on denkbaar. De hoofdzaak is echter of de voorgestelde verordening in het algemeen belang noodzakelijk is. Wij kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat vele protesten tegen de veror dening zijn geboren uit de een ieder sterk aangeboren zucht naar volkomen bewe gingsvrijheid en uit een te hoog aangesla gen eigen-waarde. Immers, een ieder be toogt op zijn beurt dat het niet zijn onder neming is, welke een regeling noodzake lijk maakt en meent overtuigd te kunnen zijn van de onmisbaarheid van zijn eigen (dikwijls een persoons) bedrijf!! De verkeerspolitie, welke hier ter stede een welverdiende populariteit heeft ver worven, staat tegenover de thans gescha pen toestand vrijwel machteloos. Zij moet een behoorlijk wapen in de handen krij gen om aan de vrijbuiterij in het goedkoope taxi-bedrijf een einde te maken. Ook al zal de voorgestelde aanvullende verordening op het rijden, aan de ontwer pers waarvan wij gaarne onze hulde bren gen, voor ons bedrijf het brengen van of fers beteekenen; wij juichen haar toe om dat zij een einde zal kunnen maken aan de thans bestaande nimmer gerechtvaar digde toestanden. U, mijnheer de Redacteur, onzen vrien delijken dank betuigende voor de verleen de plaatsruimte. ELTAX. Bah, alweer zoo'n kanjer. Ze gelooven thuis nooit, dat ik die zelf gevangen heb. (Pontagruel). UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Gemeente-opzichter. Voor de vacature van gemeente-opzichter hebben zich niet minder dan 253 sollicitanten aangemeld. Werkloozen. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de arbeidsbeurs alhier be droeg 218 en wel 158 landarbeiders, 31 bouwvakarbeiders, 8 metaalbewerkers, 16 halftuinders, 1 steenfabriekarbeider en 4 diverse arbeiders. Geboren: Wietske Ennie, d. van J. van der Mark en J. Medema Rudolf Herman Lubbert, z. van H. Zeijlemaker en C. J. Zijlstra Cornelia Jansje, d. van A. J. Cuvelier en E. van der Schrier Julia Brigitta Cornelia, d. van L. Hogenboom en A. Heemskerk Maria Gerarda, d. van P. J. de Jong en A. A. van der Wereld Josephus Cornells, z. van P. J. van Klink en M. J. Hogenboom Hendrikus Theodo- rus, z. van W. Hoogeboom en M. van der Wereld Margaretha Engelina, d. van J. P. Vrijburg en P. Bouwmeester Jacobus Johannes, z. van P. J. Klein en C. J. M. Ho genboom. Overleden: Maria Ravesteijn wed. 80 j. Gevestigd: B. Sluijsman en echtg. van Purmerend A. Pasveer van Barneveld J. W. Peek en gezin van Pannerden A. de Blaeij en echtg. van Lisse Th. M. Hogenboom van Oegstgeest H. Zeijlma- ker en gezin van Aalsmeer G. A. Jan sen van Nijmegen C. Kroon en echtgen. van Haarlemmermeer W. M. van den Haak van Noordwijk. Vertrokken: II. C. Touw en echtgen. naar Eerdbeek M. Wortman naar Hazers woude H. J. J. Fransen en gezin naar Lisse H. Clemens naar Voorburg A. A. Klein naar 's Hertogenbosch P. van der Fluit naar Oegstgeest C. E. Bax naar Leiden M. H. Jansen naar Sassenheim M. E. Bakker naar Leiden M. Morgen rood naar Haarlememrmeer P. J. Ho genboom naar Noordwijkerhout. VOORHOUT. Hanze. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in Café „Klein Boerhaave". De voorzitter, de heer B. Schulte, opende deze vergadering met den christelijken groet, en heette allen welkom. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het hoofdbestuur, over een te houden congres in den Dierentuin in den Haag. De voor zitter wekte de leden op aan dit congres deel te nemen. Staande de vergadering ga ven zich twaalf deelnemers op. Hierna volgde een uitgebreid Jaarver slag van den secretaris. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat nog een klein batig saldo aanwezig was. De be- grooting voor 1934 werd na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Schulte en Hee- rings, werden bij acclamatie herkozen. Na enkele vragen naar genoegen beant woord te hebben sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze. WILT U IETS WETEN? Vraag A. S. te L. inzake erfafschei- ding. Antwoord: Daar het bepalen van de grenzen der beide erven uw beider belang is, is het billijk, dat de kosten van den landmeter door beiden gedragen worden. De afscheiding moet eveneens op gemeen schappelijke kosten geschieden. Vraag: Tot wien moet men zich wen den om te solliciteeren naar een betrek king bij de K. L. M. als leerling-monteur. Antwoord: Vermoedelijk heeft de K. L. M. geen gebrek, maar u zoudt zich kunnen wenden tot het Hoofdkantoor te Den Haag, Hofweg 9. Vraag: Wat is het adres van den Ned. R. K. Slagerspatroonsbond? Antwoord: Bondsbureau, Gooweg 3, Noordwijk. Dinsdagmdidag en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 149. De Burgemeester en Veldje waren aan de wal blijven staan en keken de boot na, tot het laatste stipje aan de horizon verdwenen was. Toen gingen ze stil naar huis. In het heele dorp was het verbazend rustig. Ieder miste Jan en Hobbeltje. 150. Jan voelde zich al heel gauw thuis op de boot. Hij ging met Hobbeltje eens overal een kijkje nemen. Met de kinderen, die de groote reis mee maakten, was hij al heel gauw beste vrienden. Hij dolde en rolde met hen over het dek en hij wist al tijd weer nieuwe spelletjes te verzinnen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10