SCHOENEN I PAANAKKER i Co. I DAMES EN HEEREN! 1 Maarsmanssteeg 3 J ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BUITENLAND DUITSCHLAND. DE BULGAREN NAAR BERLIJN OVERGEBRACHT. De drie Bulgaren, die naar aanleiding van den rijksdagbrand te Leipzig hebben te rechtgestaan, zijn vandaar naar een gevan genis te Berlijn overgebracht. Toen de moeder van Dimitroff gisteren verzócht haar zoon te mogen bezoeken, werd haar geantwoord, dat hij niet meer te Leipzig was. Naar wij vernemen zijn de drie Bulga ren te Berlijn in handen der geheime po litie. Zij zullen in de gevangenis van Plot- zensee worden opgesloten. Aan hun ouders is medegedeeld, dat zij hen te Berlijn kunnen bezoeken. PRUISENS MONARCHISTENBONDEN VERBODEN. „Niet genoeg gereserveerdheid betracht". De Pruisische premier Göring heeft thans tot de diverse plaatselijke autoriteiten het verzoek gericht, alle monarchistische ver- eenigingen onmiddellijk te ontbinden en te verbieden. Deze maatregel zou niet noodig zijn ge weest aldus merkt het „Deutsche Nach- richtenbüroop wanneer de betrokken vereenigingen de vereischte gereserveerd heid hadden betracht, en zich er toe had den beperkt, slechts de traditie levendig te houden. De nationaal-socialistische staat zal de historische verdiensten van groote Duitsche vorsten en Pruisische koningen steeds erkennen. Hij kan echter niet toela ten, dat duistere elementen de monarchis tische beweging binnensluipen en trachten uit deze beweging een oppositioneele be weging tegen den nationaal-socialistischen staat te maken. Dergelijke pogingen zijn in strijd met letter en g^est der wet tegen de hernieuw de vorming van partijen van 14 Juli 1933, bij welke wet de nationaal-socialistische arbeiderspartij als de eenige in Duitschland bestaande partij wordt aangemerkt. VIER COMMUNISTEN OP DE VLUCHT GEDOOD. Zij zouden op de hoogte zijn geweest van een veemmoord. Vier communisten, die van een'Berlyn- sche gevangenis naar Potsdam zouden wor den overgebracht, zijn by Wannsee, toen zij een poging tot ontvluchten delen, dood geschoten. De overbrenging hield verband met een moord, die Donderdag is geleegd op den meubelmaker Kattner te Nowawes bij Potsdam. Het slachtoffer was vroeger lei der van de commuuistische partij en zou als kroongetuige belangrijke onthullingen doen oa. over de vermoording van twee Berüjnsche inspecteurs van politie en over de activiteit van Thalmann, die binnenkort wegens hoogverraad terecht zal staan. Vermoed wordt, dat het bestuur van een geheime communistische organisatie een zwarte lijst had opgesteld van personen, die uit den weg moesten worden geruimd en dat Kattner het slachtoffer is van een veemmoord. Over de voorbereiding van dergelijke communistische moordplannen zouden de vier communisten worden gehoord, die reeds geruimen tijd in hechtenis zijn. In Wannsee sprongen de mannen uit den auto en trachtten in het bosch te ontkomen. De begeleidende politie-agenten begonnen di rect met de achtervolging en toen de vluch telingen geen gevolg gaven aan het bevel halt te houden, maakten de agenten van hun wapens gebruik, met het gevolg, dat alle vier communisten doodelyk werden getroffen. FRANKRIJK DALADIER'S PLANNEN IN DE STAVISKY -AFFAIRE. Ook maatregelen tegen Chiappe? Onder de hooggeplaatste ambtenaren te gen wie de regeering in verband met de affaire-Stavisky scherpe maatregelen denkt te nemen, bevinden zich, volgens de socia listische „Populaire" o.a. de Parijsche pre fect van politie, Chiappe, de procureur-ge neraal Douat-Guigue, de ambtenaar van het O.M. Presard (een zwager van den af getreden premier Chautemps) en de direc teur der centrale recherche Thomé. De „Echo de Paris" en andere bladen meenen te weten, dat de premier Daladier ook een onderzoek wil doen instellen naar de Hongaarsche landbouw-obligaties, ten einde de affaire-Stavisky volledig op te helderen. Volgens „Le Jour" is Daladier ook voor nemens de nadere omstandigheden van nemens de nadere omstandigheden van Sta- openbare meening, zoo schrijft het blad, zal er Daladier dankbaar voor zijn, wan neer hij aan een geheimzinnigheid een einde maakt, die nog steeds groote veront rusting teweegbrengt. Hetzelfde blad zegt verder, dat met de huidige Kamer niet te regeeren valt en dat het parlement zoo spoedig mogelijk moet worden ontbonden. Het kabinet-Daaldier is slechts een over gangsverschijnsel, aldus „Le Jour". THANS WEER EEN ZWENDEL- AFFAIRE TE LYON. Hooggeplaatste politici er bij betrokken? Thans is ook te Lyon een groote zwen- del-affaire ontdekt, waarbij hooggeplaat ste politici betrokken moeten zijn. Een zekere Blain had aldaar in 1932 met zyn vrindin een onderneming gesticht voor luchtvaartreclame. Blain was de pre sident en zijn vriendin algemeen secreta resse. In het bestuur werden twee bekende Fransche industrieelen gekozen en tot den eereraad behoorden Lyon's burgemeester, Herriot, de vroegere minister van lucht vaart, Laurent-Eynac, en de bekende vlie gers Costes en Fonck. De onderneming organiseerde ook twee demonstratievluchten, maar daar de vlieg tuigen ontbraken, werden slechts kunst stukken vertoond door een motorrijder. Twee weken geleden schreef de firma een loterij uit. De 25.000 loten tegen twee francs per lot werden grif verkocht, daar de prijzen bestonden uit een vliegtuig, een auto, motorrijwielen enz. Echter bleek, dat er niets te winnen viel en ten slotte kwam de politie er achter, die beide hoofdpersonen arresteerde. Men ge looft, dat zij zich nog aan andere oplich terijen hebben schuldig gemaakt. ENGELAND Tegen de contingenteeringspolitiek van Parijs. In verband met de weigering der nieuwe Fransche regeering om voor alle uit Enge land ingevoerde goederen de volle contin genten te herstellen, zal het besluit van het Britsche kabinet, represaille-rechten te heffen, de volgende week ten uitvoer wor den gebracht. Er hadden ter zake heden be sprekingen plaats tusschen de ministeries van Buitenlandsche Zaken en handel. (Tel.). OOSTENRIJK. DUTTSCH ANTWOORD STELT WEENEN TELEUR. Wendt Dollfuss zich nu tot Genève? Het Oostenrijksohe kabinet heeft in een zitting van verscheidene uren welke tot laat in den nacht duurde, gisteren het antwoord van de Duitsche regeering op het Oosten- rijksche protest tegen de door Duitschland gevoerde propaganda bestudeerd. Over de beraadslagingen van het kabinet, dat onder leiding van kanselier Dollfuss vergaderde, werd hedenochtend het vol gende officieele communiqué gepubliceerd: „Het antwoord van de Duitsche regee ring op de Oostenrijksche démarche va/n 17 Januari is des avonds laat in Weenen aan gekomen en is direct ter kennis gebracht van het kabinet, dat juist bijeen was. De ministerraad moest uit het antwoord van de Duitsche regeering tot zijn leedwezen vernemen,-dat ook die poging van de Oos tenrijksohe bondisregeering om het conflict direct tusschen de beide Duitsche staten te regelen, door de Duitsche regeering niet gunstig is opgenomen. De antwoord-nota der Duitsche regeering houdt met de door den Oostenrijksche bondsregeering inge diende bezwaren in geen enkel opzicht re kening en bepaalt zich er toe, de afzonder lijke bezwaren eenvoudig ongegrond te aohten. Om deze reden heeft de minister raad met algemeene stemmen vastgesteld, dat de Duitsche antwoord-nota onbevredi gend is. Vol vertrouwen in de rechtvaar digheid zal de Oostenrijksche regeering vastbesloten onder leiding van kanselier Dollfuss voortgaan op den weg, dien zij, door de omstandigheden gedwongen, heeft moeten inslaan". De logische consequentie van dit besluit zal wel zijn, dat de Oostenrijksche regee ring zich thans tot den Volkenbond zal wenden. AMERIKA. LUCHTPOST-SCHANDAAL IN DE VER. STATEN. Oud-onderstaatssecretaris wordt gearresteerd. De Amerikaansche Senaat heeft met al gemeene stemmen zijn „sergeant at arms" opdraoht gegeven, over te gaan tot de ar restatie van W. P. MacCracken, onder staatssecretaris van Handel in de Hoover- regeering. MacCraoken zal voor den Senaat moeten verschijnen met de correspondentie over de luchtpostcontracten, welke hij aan vankelijk heeft geweigerd over te leggen. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe dwang-wetten in Zacatecas. Door de nieuwe bepalingen van de wet ten betreffende den eeredienst van den staat Zacatecas daartoe gedwongen, heeft mgr. Ignacio Plasencia y Moreira, bisschop van Zacatecas, dezer dagen den eenigen priester aangewezen, die in de hoofdstad van genoemden staat het geestelijk ambt nog mag uitoefenen. Alleen de kathedraal mag voor den eeredienst geopend blijven, de overige kerken zijn door den staat ge- confisceerd. De bisschop zelf weet nog niet, of hij in zijn diocees mag blijven, daar het congres van den staat Zacatecas nog niet heelemaal met de nieuwe wetgeving be treffende den eeredienst gereed is. In den staat Veracruz is de Katholieke eeredienst nog steeds gestaakt, daar de gouverneur van dezen staat den geestelij ken, die hem de bisschop overeenkomstig de wet heeft voorgesteld, eenvoudigweg geen toestemming wil geven, om hun gees telijke functies uit te oefenen. I ELK PAAR EEN I AANBEVELING. LUCHTVAART DE TAAL DER INSTRUMENTEN. „Syrius" steeg tot 22.000 M. Het Russische Telegraaf-Agentschap deelt mede, dat de resultaten der enquête commissie, die op de plaats des onheils een onderzoek heeft ingesteld in verband met de ramp van de „Syrius", thans zijn gepubliceerd. Geconstateerd is, dat een deel van de stuurinrichting en van de wetenschappe lijke toestellen is vernield, terwijl de ove rige toestellen ernstig zijn beschadigd. De aanteekeningen der stratosfeervaarders en de strooken van den barograaf zijn daar entegen onbeschadigd gebleven. Op grond van deze gegevens heeft de commissie vastgesteld, dat de „Syrius" Dinsdag om 12 uur 33 een hoogte heeft bereikt van 22 K.M. (en niet zooals men aanvankelijk dacht 20.600 M.) en op deze hoogte gedurende tien minuten, tot 12 uur 43, is gebleven, waarna de daling werd begonnen. Het journaal der luehtvaarders is daar na nog geregeld bijgehouden, totdat om 16 uur 10 de laatste aanteekening is inge schreven. Dit oogenblik beschouwt de com missie als het begin van de ramp. Te snelle daling. De barograaf hield om 16 uur 21 op te werken. Dit klopt ook met een horloge, dat men heeft gevonden, waarvan de wij zers als gevolg van den schok om 16 uur 23 zijn blijven stilstaan. De verschillende ooggetuigen, die men heeft ondervraagd, verklaren allen, dat de gondel even voor half vijf des middags is neergestort. Als oorzaak van de ramp moet de bui tengewoon groote snelheid worden be schouwd, waarmee de daling plaats vond. Deze snelheid werd geleidelijk grooter, hetgeen tot gevolg had, dat een deel der verbindingskabels tusschen gondel en bal lon afknapte. Daardoor werd het even wicht verbroken, met-het noodlottige ge volg, dat de gondel ten slotte geheel los liet en tegen den grond te pletter sloeg. Het staat vast, dat de inzittenden als ge volg van den schok om het leven zyn ge komen. Daar noch op den ballon, noch op de gondel sporen van een ijslaag zijn gevon den, is het draadfooze "telegram, dat een radio-amateur zou hebben opgevangen en volgens hetwelk de ballon met een ijslaag zou zijn bedekt, dus onjuist geweest. Vol goeden moed Zooals uit alle gevonden aanteekeningen blijkt, zijn de stratosfeervaarders tijdens den geheelen duur der opstijging vol goe den moed geweest. Zij waren er vast van overtuigd, dat ook de daling zonder inci denten zou verloopen. Verder blijkt uit de aanteekeningen en overblijfselen der instrumenten, dat de luchtreizigers tal van wetenschappelijke waarnemingen hebben verricht. De commissie zal het onderzoek nog voortzetten. Het rapport is onderteekend door profes sor Moltsjanof, verder door den comman dant van den stratosfeerballon „S. S. S. R." Prokofief, de ingenieurs Semanof en Pri- loetsky en anderen. UIT DE OMGEVING BUITENL. BERICHTEN ZEVEN BOMMEN TE HAVANA ONTPLOFT. Gisternacht zijn te Havana niet minder I dan zeven bommen ontploft, die groote schade hebben aangericht Eén persoon is gewond. Van wie de bomaanslagen uit gaan, is niet bekend. J Dokter, belooft U me, m'n wenkbrau wen by te penseelen, als ik nit de nar cose ontwaak? (College Humoor). HILLEGOM. Feestvergaderingen R.-K. Volksbond. Gisteravond heeft de R.-K. Volksbond zijn feestavonden voor leden, echtgenooten en familieleden beëindigd. Alle avonden was de groote zaal van „Flora" tjokvol. De voorzitter, de heer C. Seysener, opent met een woord van welkom en wenschte allen een genoeglijken avond. Tevens ver zoekt spr. stilte te betrachten bij de diver se nummers van „Crescendo". Vóór den aanvang werden alle aanwezi gen met een roos getooid, daar het tooneel- spsl een kermis uitbeeldde. Nu deed de R.-K. Muziekver. „Crescen do" zich hooren en vertolkte een zestal mooie nummers, die een schitterend ap plaus verwierven. Vervolgens kwam de tooneelver. „Kunst na Arbeid" voor het voetlicht met „Het Paardenspel van Smeerkanus en Co.", blij spel in 2 bedrijven, dat de lachlust niet weinig in beweging bracht. Décor en grime waren op keurige wij ze verzorgd, terwijl Ria Ries zorgde voor een gezellig muziekstukje bij het Gezel lig Samenzijn. Onder de belangstellenden merkten we o.a. op Kapelaan van Benten, geest. adv. der Volksbond. Het is een mooie prestatie geweest en een welkom en verdiend ver zet voor de Volksbonders en hun gezinnen. KATWIJK. Loop der bevolking 1933. Bevolking op 31 Dec. 1932 8387 m., 8122 vr. totaal 16509 personen. In 1933 vermeerderd door ge boorte 249 m., 194 vr., totaal 443 p. In 1933 vermeerderd door vestiging 242 m., 237 vr. totaal 479 personen. Totaal 8878 m., 8553 vr., totaal 17431 personen. In 1933 verminderd door overlijden 53 m., 45 vr., totaal 98 personen. In 1933 verm in - derd door vertrek 237 m., 228 vr., totaal 465 personen. Vermeerdering in 1932 182 m., 248 vr., totaal 485 personen. Vooruitgang in 1933 201 m., 158 vr. totaal 359 personen. Bevolking op 31 Dec. 1933 8588 mr., 8280 vr., totaal 16868 personen. Levenloos aangegeven 12. Gesloten huwe lijken 122. Echtscheidingen geene. Film. Op Maandag 5 Febr. zal in de zaal Irene aan de Voorstraat een filmavond gegeven worden ten bate van den Ned. Blindsnbond. Hiervoor is een comité van voorbereiding gevormd waarin zitting heb ben Burgemeester Woldringh v. d. Hoop, Mevr. Tom-Spaanderman, Mevr. Visscher- Verdam, Dr. Lodder, A. den Dikken en J. A. Collette. Medewerking aan dezen avond verlesnen het Zangkoor van de afd. Kat wijk van den Ned. Vrouwenbond en Mevr. L. E. Verloop-Kruyt, sopraan. Het comité rekent op een flinke opkomsit. KATWIJK AAN ZEE. Inschrijving. Door het bestuur der IJs club „O.O." heeft een aanbesteding plaats gehad voor het maken van een ijsbaan op het voormalige „Mallegat". Ingeschreven was als volgt: M. de Vreugd 1870; D. van Duyn 1665.55; A. Kuyt 1212.—; Joh. Boezaard 1200; J. Hus 975; J. Kuyt 892; J. Eikelboom 865; C. Vooys 798; W. de Ruyter 615; W. de Mol 487.75. Bij de aanbesteding was de levering van klei in begrepen. De gunning is nog door het be stuur aangehouden. LEIMUIDEN. Personalia. Mejuffrouw L. Hebleij, onderwijzeres bij de Bijzondere school met den Bijbel alhier, heeft met ingang van 1 Februari j.l. als zoodanig ontslag genomen. Mej. Hebleij was sinds 1928 aan die school verbonden. Geboren: Jantje Jitske d. van A. Wijma. Gijsbertus Hubertus z. van Th. van Egmond en W. M. de Koning. Gehuwd: P. J. Voortman, te Ter Aar en C. J. van Zwieten. Gevestigd: P. L. Noordermeer, vee- verloskundige, van Veur. Vertrokken: A. Brand naar Heilo W. Góbel en gezin naar Amsterdam. LISSE. Uitbreidingsplan. Door de firma G. v. d. Meij's Zonen wordt den Raad dezer ge meente verzocht om de over haar terrei nen geprojecteeerde straat, parallel loo- pende met de Veldhorststraat, ter breedte van 12 meter, te mogen aanleggen op een breedte van 10 meter en de rooiing tp be palen op 7 inplaats van op 6 Meter. De architect van het uitbreidingsplan is van meening, dat het aanzien van deze straat, welke bestemd is als rustige woon straat, door inwilliging van het verzoek aanmerkelijk zal verbeteren en de ver houding tusschen straatbreedte en bebou wing gunstiger wordt, waarom de straat door hem aanvankelijk ook op deze breed te ontworpen is. B. en W. zijn van oordeel, dat deze straat gezien de projectie in de omgeving, in de toekomst geen doorgaand verkeer zal be hoeven op te nemen en het stratenbeeld, door daarin eenige afwisseling aan te brengen, er aantrekkelijker door wordt. Bovendien verzoekt genoemde firma op uitbreidingsplan alsnog een straat te pro jecteeren vanaf de Veldhorststraat naar den Heereweg over en langs hare terrei nen en die van den heer dr. M. de Graaf. B. en W. kunnen zich er wel mede ver eenigen, dat deze straat alsnog geprojec teerd wordt, omdat verwezenlijking van deze projectie in de toekomst niet uitgeslo ten is. Het verkeer van en naar den Heere weg zou er mede gebaat zyn als deze aanleg tot stand kwam, ofschoon, gelet op de bestaande situatie, vele moeilijkheden nog zullen zijn te overwinnen. B. en W. stellen den Raad -.er ge meente voor om in principe ovei .mmstig bovenvermelde verzoeken te besluiten, om dat het uitbreidingsplan nog niet is goed gekeurd, hetwelk in verband met bij Ged. Staten dezer provincie ingebrachte bezwa ren nog nader in behandeling worden ge bracht. Bezwaarschrift bouwvergunning. Door de heeren S. en J. de Lange te Leiden is een bezwaarschrift ingediend tegen een hen bij besluit van B. en W. d.d. 4 Jan. j.l. geweigerde vergunning tot den bouw van een dubbel woonhuis op het perceel Lisse, kadastraal bekend in sectie C. no. 2249. gelegen langs de Veldhorststraat. B. en W. hebben hun weigering gegrond op de omstandigheid, dat de voor gevellij nen van dit bouwplan, blijkens de over legde situatie-teekening, afwijken van de door B. en W. voor de Veldhorststraat be paalde rooiïng. Wordt door uwen raad besloten, om de door de firma G. v. d. Meij's Zonen, ge vraagde projceite vanaf de Veldhorst- straat naar den Heereweg alsnog op het uitbreidingsplan aan te brengen, dan zou den B. en W. hierin aanleiding kunnen vin den, om de afwijzende beschikking op ge noemd bouwplan te herzien, omdat de door reclamanten aangegevr rooiing ten op zichte van deze projectie geen bezwaren zal ontmoeten. Indien dit evenwel niet het geval is, dan bestaan er voor B. en W. geen reden om de door de heeren de Lange gewenschte rooiing toe te staan en een in het oog loo- pende afwijking van de rooiing in de Veld horststraat te bevorderen. NOOTDORP. Jonge Mannen Vereeniging „St. Petrus Canisius." Op Zondag 11 Febrauri a.s. wordt door de R. K. Jonge mannen vereeni ging een uitvoering gegeven in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Veenweg. De mooie vereeniging, waarvan zoo dikwijls werd gesproken maar welke de laatste tijd als het ware was ingeslapen, is weer uit zyn lange slaap ontwaakt, en heeft zich in korte tijd opgewerkt tot een ledental van ruim 70 ingeschrevenen. De vereeniging heeft nu alle krachten bijeen gezet met het organi- seeren van een uitvoering. Deze avond wordt geheel gegeven door eigen krachten, tooneel, muziek, zang, alles is geheel ingestudeerd door eigen leden, onder leiding van de tegenwoordige direc teur, kapelaan Duinisveld, welke onmid dellijk na zijn komst met de oprichting is begonnen van een tooneelafdeeling een muziekafdeeling en een zangafdeeling, en daarmee de animo bij de jongens en jonge mannen heeft wakker geroepen. Er is dan ook geleerd en gerepeteerd in alle gelegen en ongelegen tijden, maar thans is bij deze actieve leden maar één wensch, en deze wensch is dat de avond moet slagen als nooit een tevoren geslaagd is. Zondag 11 Februari zullen zij dan laten zien wat er bereikt is met hun enthousiaste wil. Het hoofddeel van het programma is de opvoering van een dramatisch spel uit het hedendaagsche Rusland, getiteld: „On der de Sovjetvlag", van Pist Mossinkoff. Het spel laat ons duidelijk zien hoe in het hedendaagsche Rusland de Katholieken worden vervolgd. Tusschen de bedrijven en in de overige gedeelten van den avond worden zangnum mers en voordrachten ten gehoore ge bracht afgewisseld met muziek. Het be stuur en de leden verwachten een groote opkomst op dezen avond waarvoor zooveeel moeite en zorg is besteed om de belangstel lenden een succesvolle avond te bezorgen. Allen weten het groote en nuttige doel van de Katholieke Jeugdbeweging, alle ouders zien hun jongens gaarne aangesloten aan deze vereeniging; laten dan vooral de ouders dezen avond hun belangstelling toonen. Alleen met belangstelling van alle ouders kan deze avond als geslaagd be schouwd worden. De leden kunnen gratis hun toegangsbewijs afhalen a.s. Woensdag avond. Door de leden zullen kaarten aan de huizen worden verkocht Werkt allen mee tot welslagen van dezen avond, de zaal moet tot in de uiterste hoeken zijn gevuld, dan eerst is de kroon geplaatst op het werk der R. K. Jonge Mannen Vereeniging: „St. Petrus Canisius".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9