FEBRUARI RECLAME A A L S 10% KORTING ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ui den morgen van 3 Februari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. woogste barometerst.: 776.9 te Blacksod. Laagste barometerst.: 736.9 te Vardö. Verwachting tot den avond i 1 4 Febr.: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Aan vankelijk nog kans op eenige lichte neerslag Lichte dooi in het Noorden; in het Zui den om het vriespunt tot lichte dooi. Het dooigebied, dat gisteren over Midden- Scandinavië gelegen was, heeft zijn invloed verder Zuidwaarts uitgebreid; het pas seerde hedennacht Denemarken, waar het in Kopenhagen 7 m.m. neerslag bracht; thans if het over ons land, Noord- en Midden- Duitschland gelegen, waar het eveneens lichte neerslag brengt (Groningen en Den Helder melden sneeuw en motregen). Over Scandinavië, waar de temperatuur weer gedaald is, volgt een drukstijging, terwijl op IJsland, waar nog steeds een zeer hooge temperatuur wordt aangetroffen de baro meter daalt. Intusschen is ook over Groot- Brittannië en Ierland de hooge druk een weinig afgenomen. Over het algemeen steeg daar de temperatuur, slechts in Zuid-En- geland daalde zij (Croydon meldde 6 gra den C. vorst). In Midden- en Zuid-Duitsc'n- land vroor het hedenmorgen streng. Ook in ons land en Noord-Duitschland bereikten de minimum-temperaturen waarden tus- schen 5 gr. en 10 gr. C., doch tegen den morgen is de vorst afgenomen. Vermoede lijk zal de uitbreiding van den hoogen druk naar Zuid-Scandinavië ten onzent den wind weer naar Noord-Oost doen ruimen. Neve lig, zwaar bewolkt weer met temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi en aanvan kelijk nog lichte neerslag mogen verwacht worden. De verdere vooruitzichten zijn on zeker. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 1— gr. C. LICH'r OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 5.19 uur Zondagmorgen 7.07 uur; van Zondagnamid dag 5.21 uur tot Maandagmorgen 7.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 4 Februari voorm. 5.08 uur en nam. 5.23 uur; Maandag 5 Febr. voorm. 5.40 uur en nam. 5.57 uur. OP ALLE ARTIKELEN EN IN ALLE AFDEELINGEN behalve op door den fabrikant voorgeschreven verkoopprijzen en enkele extra reclame-prijzen WERKVERSCHAFFING AAN TUINDERS IN HET WESTLAND. Gedragslijnen aangegeven. Reeds eenige jaren heeft men in tuin bouwkringen, en vooral ook in het West- land, de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, werklooze arbeiders in de tuinen tewerk te stellen, met toeslag op het loon van gemeentewege. Naar de „Nederl." Verneemt is nu dezer dagen een conferentie gehouden tusschen den directeur-generaal der Werkverschaf fing ten Departemente en gemeentebestu ren in het Westland. Tevoren hadden ge noemde gemeentebesturen onderling over leg gepleegd, teneinde met een afgerond voorstel te kunnen komen. De aangelegenheid bleek eohber udtersit moeilijk te regelen. Na een zeer langdurige conferentie wer den de gemeentesturen het eens, dat de vol gende gedragslijnen dienen te worden ge volgd: 1. met de - financieele draagkracht van den tuinder kan geen rekening worden ge houden; 2. als norm voor het al of niet tewerk stellen van werkloozen bij tuinders wordt genomen het aantal min of meer vaste werklieden, dat de tuinder op 1 Maart 1933 had; 3. de regeling wordt stopgezet geduren de het tijdvak van 1 Mei16 Juli a.s.; 4. het loon van een werklooze, die te werk wordt gesteld, wordt bepaald op 1.50 boven het bedrag dat hij anders in de steun regeling zou genieten; 5. de werkgever betaalt in het loon 7 per week, de rest de gemeente; 6. voor de uitvoering der regeling wordt de commissie voor de werkloozenzorg met één of meer leden van het veilingbestuur uitgebreid: 7. met den aard van het werk wordt geen rekening gehouden. Bij de gehouden conferentie heeft de di recteur-generaal toegezegd, de bovenstaan de regeling met den minister te zullen be spreken. De medewerking der Regeering voor een en ander is in verband met de subsidie-regeling onontbeerlijk. AUDIëNTIE GEWEIGERD. Minister Coljjn wenscht communisten niet te ontvangen. Naar aanleinding van de beschikking van den voorzitter van den Ministerraad d.d. 18 Januari 1934, waarbij het aan ambtena ren in Rijksdienst verboden is lid te zijn van de vereeniging „Genootschap Neder landU.d.S.S.R." op grond van de over weging dat deze dient te worden gerekend onder de communistische mantelorganisa ties, heeft het bestuur in een schrijven d.d. 27 Januari 1934 een audiëntie bij den voor zitter van den Ministerraad gevraagd. Hierop ontving het bestuur het volgende antwoord: „Aan het Bestuur der Vereeniging Neder landUd.S.S.R. te Amsterdam. In antwoord op Uw schrijven d.d. 27 Ja nuari 1934 j.L deel ik U mede, dat ik geen termen aanwezig acht aan Uw verzoek om een audiëntie te voldoen". VRIJSTELLING VOOR HUIS SLACHTINGEN Door het Tweede Kamerlid van der Heide was den Minister van Economische Zaken gewezen op klachten, waartoe de beschikking inzake vergunning voor c- cijnsvrij slachten van varkens voor eigen gebruik aanleiding geeft. Minister Verschuur antwoordt hierop onder meer: Moesten te voren ook de inkomens van niet-bloedverwante gezinsleden, welke dik wijls de grens van het inkomen, boven welke geen vrijstelling wordt verleend, deden overschrijden, worden medegeteld, thans blijven die inkomens buiten beschou wing en is de hoogtegrens van het inkomen beperkt tot die van het gezinshoofd, ter wijl bovendien die grens nog is verhoogd, hetgeen een tweeledige verruiming van de vrijstelling beteekent. Nochtans wordt overwogen, of wellicht nog ruimer verleening van vrijstelling bij slachting van varkens voor eigen gebruik zou kunnen worden toegestaan. Hierbij moet echter rekening worden gehouden met andere belanghebbenden, als slagers. DUITSCHE ONDERDANEN TE AMSTERDAM. Een bericht aan de Times en de verbetering. Onder dezen titel maakte VJD. gisteren melding van een bericht in de „Times". Men meldt hieromtrent uit Amsterdam aan de „N. R. Crt,": Het geldt hier, zoo verzekerde men ons van den kant van het Duitsche consulaat een aller-onschuldigst geval. De pas van dengene, wien wij den, blijkbaar in de „Times" gepubliceerden, brief, schreven, is gebleken niet geheel en al in orde te zijn. Daarom heeft het consulaat hem zon der meer verzocht, zich aan ons kan toor te vervoegen. Toen aan dit verzoek geen gehoor werd gegeven, hebben wij daaraan, aldus de Duitsche consul, kracht bijgezet, door met strengere maatregelen te dreigen, waarbij wij hebben gedacht aan het inroepen van de bemiddeling van de Amsterdamsche politie. De uitnoodiging en het dreigement be treffen dus twee afzonderlijke, elkaar op volgende, brieven. En het vragen van adressen van met name genoemde Duitsche inwoners in ons land, zooals de „Times" schrijft, waarop had dat betrekking?, was onze vraag. Dat waren, antwoordde men ons, twee broers van dengene, tot wien wij het schrij ven richtten, en van wie de papieren ook niet geheel in orde zijn. Het geldt hier niets anders dan een pasformaliteit, waaraan men tracht een verkeerde uitlegging te geven. Intusschen heeft .de betrokkene nog steeds niets van zich laten hooren. Blijk baar, zoo besloot onze zegsman, is het ge weten van den man niet geheel zuiver. Waarom zou hij zich anders niet melden? SCHERMEN LEIDSCHE SCHERMBOND DE COMPETITIE Voor de competitie werden de navolgen de wedstrijden verschermd, welke onder leiding stonden van hoofdsecondanten de Jager en jhr. v. Eysinga. De uitslagen luiden als volgt: A.E.W. II (V. Brussel, Kop, Ouwerkerk) wint van El- bewee I (Brussee-Brugmans, Segaar) met 54, 25 ontv. en 29 geg. treffers. A.E.W. (v. Duuren Jr., Kop, Maastricht) wint van Elbewee n (Eikerbout, Jasperse, Ketenis) met 90, 5 ontv. en 36 geg. tref fers. A.E.W. I (v. Duuren, Maastricht, Ouwer kerk) wint van Elbewee I met 72, 22 ontv. en 32 geg. treffers. A.E.W. II wint van Elbewee II met 81, 15 ontvangen en 34 gegegven treffers. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Phytochemisch onderzoek van het levende kruid van Hyos- cyamus Muticus L." de heer T. Potjewijd, geboren te Amsterdam. Geslaagd: Doctoraal examen Rechtgeleerdheid, de dames: M. H. J. de Menthon Bake, Den Haag; C. Gelderman, Den Haag en de heer J. F. Udo, Scheveningen. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. SPORT VOETBAL UIT HET LEIDSCHE DISTRICT De Junioren-wedstrijden afgelast. De vastgestelde Junioren-wedstrijden zijn in verband met de weersomstandighe den uitgesteld. De Competitieleider. St. Joseph-Gezellen. Morgen vieren de Joseph-Gezellen hun 11e stichtingsfeest in. het Centraal Verband. Onder de H. Mis van 7 uur zullen alle gezellen gezamenlijk ter H. Tafel naderen, terwijl ook nog een H. Mis zal worden opgedragen voor de levende en overledene leden der vereeni ging. Na het Lof zal in het Juvenaat een feestelijke bijeenkomst plaats vinden, waar, na enkele zakelijke besprekingen zal op treden, de zangclub „Lauda Sion" en als clou van dezen avond „Utile Dulci" met het drama in 4 bedrijven „De Anarchist". Geen gezel zal op dezen avond ontbre ken, terwijl wij verwachten, dat vele ouders door hen tegenwoordigheid zullen toonen mede te leven met het Gezellen- werk. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Na een langdurig de bat is in de vergadering van Vrijdagavond j.l. een voorstel van de meerderheid van B. en W., inzake het heffen van de omzet belasting op de levering van gas en elec- triciteit en deze heffing te doen drukken op de verbruikers, verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Verslag volgt. Vleeschkeuringswet. Door de politie en een ambtenaar van den vleeschkeu- ringsdienst werd wegens overtreding der vleeschkeuringswet proces-verbaal opge maakt tegen K. alhier. Vuurwapenen in beslag genomen. Door de politie werd bij A. v. d. E. alhier een huiszoeking gedaan op vermoeden van overtreding der vuurwapenwet en werden 4 geweren in beslag genomen, waarvoor geen machtiging was verleend. ZILK. Prijsjassen. In café „Duinzicht" van Geerlings werd de laatste kaart wedstrijd gespeeld om carbonade. De prijzen werden gewonnen door: le A. Jansen en C. J. v. d. Weijden; 2e J. v. Straelen en Th. Zuider duin; 3e P. Wiitteman en B. v. Kampen; 4e J. Ruigrok en C. Witteman; 5e B. Ewijk en Pa Okkerse. Er was veel liefhebberij terwijl een en ander tot ieders genoegen verliep. Strooperij. Door een beambte der Duinwaterleiding werd tegen den strooper Z., wonende te Haarlem, proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van niet minder dan 210 wildstrikken in het jacht veld „Paardenkerkhofalhier. UIT DE RIJNSTREEK DE NIEUWE SPOORLIJN LEIDEN—GOUDA Vermoedelijk in October gereed Nu deze voor Rijksrekening gebouwde spoorweg zyn voltooiing nadert, zal het on getwijfeld velen interesseeren, daarvan iets naders te vernemen, j Zooals bekend is heeft men verscheidene I jaren voor den aanleg van dezen spoor- I weg noodig gehad. De drassige grond bracht I nogal moeilijkheden mede en juist nu er I aanleiding zou zijn, om te overwegen of Lij i nog wel noodig is, met het oog op het zich steeds meer ontwikkelende autover voer, komt hij gereed. I De regeering acht, ondanks bezwaren I der spoorwegdirectie, het in exploitatie I brengen van deze lijn noodig vermoedelijk met het oog op het tot hoogere ontwik keling brengen van het belangrijke land bouw- en industriegebied, waar de spoor weg doorloopt. De treinen zullen komen te staan op het station Gouda, in de inkeeping van ..et tweede perron, dus ter hoogte van de plaats, vanwaar de treinen naar den Haag vertrekken. De treinen volgen het vertrek- spoor naar den Haag tot voorbij de br. g over de Gouwe en buigen dan nchts af. De lijn loopt westelijk van de plaatsen Waddinxveen en Boskoop. Op beide plaat sen komen eenvoudige stationsgebouwen, in verband met de bebouwing, op eenigen afstand van de dorpen. Te Alphen is een perron bijgebouwd en verbinding gemaakt met de lijn LeidenWoerden, zoodat de treinen kunnen worden doorgevoerd naar Leiden. Te Boskoop komt een afzonderlijke goe derenloods, terwyl het Rijk daar tevens, naar wij vernemen met steun van belang hebbenden. een tentoonstellingsgebouw laat bouwen. In dit gebouw van moderne architectuur, met aardigen toren, zullen zich zalen bevinden, geschikt voor tentoon stelling van voortbrengselen der Bosl?oop- sche cultures. Er zal op de nieuwe lijn gereden worden met benzine-motorrijtuigen, met koelwater verwarming, ingericht voor 40 zit- en 22 staanplaatsen, de zitplaatsen zijn het zeildoek overtrokken. Deze rijtuigen zijn welbekend, zij doen op het oogenblik dienst op de tramwegen AlkmaarEgmondBergenW armenhui zen en hebben alleen derde klasse. De afstand GoudaAlphen is 17 1/2 K.M., de treinen zullen over dit traject 24 mi nuten rijden. Het plan bestaat elk uur een trein te laten rijden van Gouda en van Alphen te Alphen of de treinen te laten doorloo- pen naar Leiden of aansluiting te geven voor die bestemming, terwijl ook zooveel mogelijk te Alphen aansluitir g zal gege- v enworden voor de richting Utrecht. Hier door zal, behalve de nieuwe stations, 'ok Gouda een mooie verbinding met Leiden krijgen. Zoowel voor wat het personen- als goe derenvervoer betreft, zullen de nieuwe sta tions opgenomen worden in de gewone tarieven. Het kan thans als vaststaand worden aan genomen, dat de exploitatie van den nieu wen spoorweg, begin van de winterdienst- regeling, d.i. 7 October van dit jaar, zal aanvangen. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. B. en W. van Leiden; gezien het ver zoek van de N.V. Leidsche Melkinrichting „De Toekomst" om vergunning tot het uit breiden van de fabriek voor het vervaar digen van consumptie-ijs in het perceel Hooigracht No. 41, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie I No. 2514. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 17 Februari 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. AGENDA LEIDEN. Stadsgehoorzaal 8 uur. Zondag. „Faust", Leidsche Schouwburg, 8 uur. Dinsdag. Sportuitvoering „De Graal" in de Burchtzaal, 8.30 uur. Donderdag, feestavond R.K. Vrouwenbond. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Bruins Slot, de Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der buisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Jan. tot en met Zondag 4 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. en J. E. M. ten Dyk, Haven 18, TeL 85. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" Rook- en Pruimtabak 35 ets. per 1/2 pond Fa. Wed, C. J. VISTER - HAVEN 28 - LEIDEN NIEUWKOOP. Kerkbouw. Op Maandag a.s. zal begon nen worden met het graafwerk voor de te bouwen nieuwe R. K. kerk en pastorie, waarna ongeveer l1/, week later een aan vang gemaakt wordt met het maken van de heifundeermg. In beroep. Door J. B. T. is beroep aan- geteekend tegen het vonnis van de Arron- dissements-rechtbank te Utrecht, waarbij hij werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf wegens het treurig vooral op de Plassen. Uitgesteld. De werkzaamheden aan de Rijkswerkverschaffing in Overijsel, waar bij ook een drietal werkloozen uit deze ge meente op Maandag as. te werk gesteld zouden worden, zijn wegens den ingeval len vorst stopgezet, waardoor ook de uit zending van de werkloozen is uitgesteld moeten worden. Geboren: Nicolaas Arie, z. v. D. Blok en W. W, van Wijngaarden. Catharina Cornelia Johanna, d. v. J. A. van Schie en C. J. Koot. Ondertrouwd: S. Schouten, 32 j. en C. Koele, 27 j. te Zaandam. G e t r o u w d: H. C. Egberts 30 j. te Uit hoorn en A. Knaap 26 j. Overleden: Joharunes de Beer, 15 j. Nicolaas Rietveld 42 j. Frederik Cor nells van Dam, eöhtgenoot van M. de Rooij, 61 j. wonende te Wilnos. NIEUWVEEN. R. K. Tooneelclub. „Inter Nos" heeft in café Sohreuder haar jaarlijksohe tooneel- avond gegeven voor een goed bezette zaal. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer L. de Boer, den ouden regis seur der vereeniging, den heer A. J. v. d. IJssel, diie altijd zyn beste krachten heeft gegeven. Door diens vertrek heeft de too neelclub veel verloren. Toch heeft het be stuur besloten niet direct by de pakken te gaan neerzitten. Ze zullen het eerst nog eens een jaartje probeeren. De nummers van „Inter No6" vielen wél in de smaak. Het hoofdnummer „Potver teren", blyspel in drie bedrijven, alsook de klucht „Harmes en Krelis op Bruidsinspec tie" vonden veel bijval. Er werd smakelijk gelachen. Na afloop van het tooneel volgde een gezellig bal. Overleden: J. H. van Delft, 83 jaar. Vertrokken: M. H. van Tod naar N ieuwer-Amstel. Gevestigd: H. Boom, uit Hilversum; J. J. Doelman, uit Ter Aar; S. C. Sparnaay, uit Bar endrecht. WOERDEN EEN POSTZAK ONTVREEMD Postambtenaar maakt zich van ƒ1500 meester Woerden spreekt op 't oogenblik over de geheimzinnige verdwijning van een post zak, inhoudende een bedrag van 1500. Tot op dit oogenblik is er nog geen spoor van gevonden. Naar wy bij onderzoek te weten kwamen, moest Donderdagavond ongeveer 6 uur uit Montfoort een postzak aankomen Postzendingen nu uit Montfoort worden met de personenenbus naar Woerden ver voerd. Voorgeschreven is, dat de chauffeur, die ze onder zijn beheer heeft, aan 't kan toor te Montfoort een verklaring teekent dat hij de zending bestaande uit twee of drie zakken heeft ontvangen. Van den aard van den inhoud weet hij echter niets af. Waar het in normale gevallen op neer komt is, dat hij teekent, aanneemt en weg rijdt. Voor het gemak worden deze zakken wederom in een groote zak gepakt, die hij dan te Woerden aan 't poststation aflevert. Daar neemt de postbesteller de voor 't kan toor Woerden bestemde zak mee. Donderdagavond nu bevatte een dezer zak ken o.m. een zending van 1500. Deze zak juist was niet aanwezig, en is tot op dit oogenblik nog niet gevonden. De politie werd spoedig van de vermis sing in kennis gesteld en begon direct een uitgebreid onderzoek, wat tot in den nacht voortduurde. Verschillende vragen moeten als van zelfsprekend opkomen. Is de bewuste post zak te Woerden gearriveerd? Is 't mogelijk dat deze eenigen tijd (al zal deze zeer kort zyn geweest) onbeheerd in 't poststation kan hebben gestaan. Of bedoelde bestel lers niet gelijktijdig met de aankomst der Montfoortsche bus aanwezig waren? Verder bestaat de mogelijkheid nog, dat de zak in 't geheel niet met de bus is ver voerd, maar te Montfoort is achtergeble ven. Wat we ook kunnen denken (en deze ge dachten zijn persoonlijk), tot nog toe is de verdwijning zeer raadselachtig te noemen. De politie, tot wie wij ons wendden, wil de ons gisteravond geen enkele mededee- ling doen omtrent de stand van zaken van het onderzoek, dat met kracht wordt door gezet. Eventueele geruchten zijn dus niet officieel. Nader vernemen wij, dat in verband met deze verdwijning door de politie is aange houden een 37-jarige kantoorbediende van het postkantoor te Woerden, tegen wien ernstige verdenkingen zijn gerezen. De gearresteerde heeft echter niet bekend de postzak ontvreemd te hebben. Een huis zoeking heeft geen resultaat opgeleverd, doch wel zijn bezwarende omstandigheden, o.a. het betalen van vrij groote rekeningen op den dag van den diefstal, aan het licht gekomen. Schapen verscheurd. Bij den veehou der B. onder Kromwijk zijn hedennacht vier schapen door een tweetal honden ver scheurd. De politie kon na onderzoek ach terhalen dat een der honden toebehoort aan den heer B. alhier, terwijl van de an dere de eigenaar nog onbekend is. HAZERSWOUDE GROENENDIJK. Propaganda-vergadering. A.s. Maan dag 5 Februari zal in de zaal van Mej. Wed. Verhaar, op initiatief van den Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit" en de Propagan- daclub „St. Petrus" een groote propagan- davergadering worden gehouden, waar als spreker zal optreden de weleerw. heer Versteegen, kapelaan te Amsterdam. De aanvang der vergadering is te 7 uur pre cies! Op deze vergadering hebben alle Ka tholieken van eiken stand vrijen toegang, zoodat wy een groot aantal bezoekers vér- wachten, zoowel van de parochie Groenen dijk als Rijndijk.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2