FEBRUARI RECLAME A A L S 10% KORTING DONDERDAG 1 FEBRUARI 1934 uE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Februari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De JBildt. Hoogste barometerst.: 783.1 te Blacksod. Laagste barometerst.: 748.1 te Jan Mayen. Verwachting tot den avond van 2 Febr.: Krachtige dot matige, later wellicht verder j afnemende meest oos telijke wind, helder j tot licht of halfbe- wolkt, weinig of geen neerslag, matige of strenge vorst des nachts, overdag lich te vorst. De gisteren reeds genoemde dalingen van den barometer over Zuid-Noor wegen, ont wikkelden zich tot een depressie-kern, die met groote snelheid via Denemarken Zuid- warats trok en thans boven de Duitsdhe Rijnvlakte is gelegen. Regen en sneeuw buien bleven daarbij niet uit, te De Bilt werd hedenmorgen 5 mm. neerslag afge tapt, en ook thans valt nog rond den ge- heelen kern tot in Zuid-Frankrijk sneeuw. De barometerdalingen werden gevolgd door flinke stijgingen, zoodat de wind tot storm kracht groeide. Over geheel ons land, Bel gië en Noord-West-Duatsohland stormde hef hedenmorgen flink, uit Noord tot Noord- Oost. Over Oost-Engeland en Noord-Frank rijk waait het eveneens kraohtig. Het hoo- ge drukgebied, dat nog steeds met zijn kern over Ierland gelegen is, breidde een tong over Scandinavië uit. De barometer is over Lapland echter weer flink dalende, ook over IJsland daalt de luchtdruk. Over Midden-Zweden is de vorst weer strenger geworden, ook over Folen vriest het streng, terwijl in Duitseh- land hedenmorgen lichte tot matige vorst voorkwam. Voor ons land is eveneens een sterke temperatuurdaling te wachten, de wind zal O est -wor den en uit Duitschland, waar de lucht boven het sneeuwdek aldaar heden nacht flink kan afkoelen, zal de koude naar ons land getransporteerd worden. Voor hedennacht is strenge of matige vorst waarschijnlijk voor overdag lichte vorst. Het valt nog niet te zeggen of de vorstinval van langeren duur zal zijn. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 1.- gr. C. LICH'* OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Donderdagnamiddag 5.15 uur tot Vrijdagmorgen 7.10 uur. BOOD WATER. Te Katwijk op Vrijdag 2 Februari n.m. Te Katwijk op Vrijdag 2 Februari v.m. 4.03 uur en nam. 4.20 uur. STADSNIEUWS Handenarbeid, op Vrijdag door Mej. A. Ravensteyn. Een cursus in Rythmische gebaren en Kerkelijke Gezangen, op Zondag door Mej. J. Spronk. Al deze cursussen worden gehouden in het clubhuis, Hooigracht 31. Vervolgens zijn aan deze cursussen een reeks van lezingen verbonden, zooals wij al hebben mogen genieten „Christendom en Individualisme" en „Nieuwe Jeugd", gehou den door den Zesreerw. Zeergel. Heer Dr. H. van Rooyen, Kruisheer. Wij hopen alle belangstellenden nog op een mooie reeks van lezingen te mogen vergasten. De clubs kunnen wij onderscheiden: 1. Huishoudelijke clubs: a. koken, op Maandag en Dinsdag in de R .K. Vakschool; b. naaien: 1. costuumnaaien op de R. K. Vakschool, Vrijdagavond; 2. lingerie naaien in het clubhuis op Woensdag en 3. naaicur- cursus voor gevorderd-en op Vrijdag. 2. Ontspanning: a. zang op Zondag door den Weled. Heer W. Mizee; b. tooneal op Zondag; c. reidansclub voor het aanleeren van Hollandsohe, Duitsche en Engelsche Volks dansen op Maandag, Woensdag en Donder- dag; d. mandoline op Donderdag door den Weled. Heer A. Brunt; e. sport: voor Kleuters op Woensdag en Donderdag, voor Meisjes op Donderdag, voor Dames op Maandag in de St. Ursula- steeg en Heerensingelschool, op Donderdag in de gym. zaal van de R.K.H.B.S. 's Zomers omvat de sport ook tennis, korfbal en zwemmen. 3. Ontwikkeling: a. Alg. Ontwikkeling op Dinsdagavond; b. Letterkunde op Zaterdag; c. Handenarbeid als handwerken, hout zagen, pitrieten en kleiwerk op Donderdag en Zaterdag. 4. Actie-clubs. a. missie-naai-club, naaiclub voor armen, propagandaclub, op Maandag. Terugziend op 1933 willen we God dan ken uit geheel orts hart, omdat velen in de Graal mochten werken ter Zijner meerdere eer en glorie. Moge ook het jaar 1934 een iaar worden van eendrachtig samenwerken en gespannen arbeid voor Godl 3 OCTOBER-VEREENIGING. De jaarvergadering. Gisteravond werd in de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" de j aarlij ksche algemeene vergadering der 3 October-vereeniging gehouden or.der voorzitterschap van den heer W. v. d. Laan. De opkomst op deze vergadering was dit maal heel matig. Er waren met 11 bestuurs leden ruim 30 personen aanwezig. De voorzitter opent met de beste wen- schen voor 1934 en hoopt, dat het ook voor de vereeniging een gunstig jaar moge zijn. Spr. brengt dan 'n enkel punt van de afgeloopen feestviering naar voren en me moreert in het bijzonder de deelname aan de taptoe van de Ver. voor Vrouwelijke Studenten, bijna het geheele Studenten corps en de eerewacht Pro Patria. Dit ver heugt het bestuur ten zeerste en hij uit den wensch, dat het zoo moge blijven cn dat de Leidsche burgerij nog meerder mee leven toone door 'n extra verlichting en hel uitsteken van slaggen. Spr. spreekt dan nog een woord van op wekking tot grooter deelname aan de Ko- raalmuziek. Dan memoreert spr. het succes van den optocht „Oranje en .beiden" en wijst er spe ciaal op, dat de deelname aanvankelijk de vrees deed koesteren, dat er niet genoeg personen gevonden zouden worden om het geheel te doen slagen. En dat in een tijd, waarin de wandeisportvereenigingon flo- reeren en men er niet tegen opziet uren en zelfs dagen achtereen te tippelen. Voor 2 a 3 uur meeloopen in den optocht schijnt men echter niet veel te voelen. In tegenstelling daarmee roemt spr. ook hier de deelname van de leden van V.V.S.L. en L.S.C. 'ïensiolte wijst spr. op het jaar 1934 als bijzonder jaar vanwege de 45sle feestvie ring en de 360-jarige herdenking van Lei den s Ontzet. De notulen der vorigs vergadering door den secretaris, den heer N. G. Spaargaren, gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag. De secretaris bracht hierna een uitge breid jaarverslag uit. Hieraan is het volgende ontleend. 1933 was een mooi jaar voor de ver., al was het geen gemakkelijk jaar, doch de bekroning is ontvangen op den 3 October- dag zelf, die een succesvol resultaat ople verde. Spr. memoreert dan het overlijden van het oud-bestuurslid W. Draayer, van mr. P. J. v. Wijngaarden, notaris te R'dam, die de eerste corps-praeses was, die zitting nam in het 3 Octoberbestuur. Hij legateerde de .ver. een som van ƒ700. Verder ontviel de ver. de heer Ch. van Spall, die destijds tot oprichting van een vaandel wacht den stoot gaf, en de heer Ch. Dumont, oud-lee- raar aan de H.B.S. alhier, die zich in 1931 aanbood met zijn leerlingen van de Ko loniale Landbouwschool te Deventer een groep in den optocht Oost en West te vor men. In het afgeloopen jaar trad verder als bestuurslid af de heer A. Tieleman H.W.z., die 10 jaar zitting had gehad. Een somber verlies noemt de secr. dan het a.s. vertrek van den heer A. M. Touw naar Gorsel. Ver scheidene jaren heeft de heer Touw het vice-voorzLterschap waargenomen. Een verlies van geheel anderen aard is het gemis ook dit jaar van de Gemeen telijke subsidie. Met de Sted. Lichtfabrieken werd een compromis verkregen over den aanleg van electriciteit op het feestterrein, ook al eisehte dit van de ver. een opoffering. De algemeene belangstelling en sympa thie voor de ver. bleek weer van tal van zijden. Bij tal van feestelijke aangelegenheden was het bestuur weer vertegenwoordigd. Dank wordt gebracht aan den minister van Defensie, die toestond, dat weder rijks paarden in den optocht werden gebruikt, aan H. M. de Koningin, die goedkeurde, dat haar Opperstalmeester, baron Bentinck uit de koninklijke stallen tuigen en leid sels beschikbaar stelde voor den Gouden Koets in den optocht, aan den garnizoens commandant, overste Haitsma Muiier, van wien weder de grootst mogelijke medewer king werd ondervonden, aan het muziek korps van de Kol. Reserve te Nijmegen en zijn commandant, enz. Het verslag weidt hierna uit over de di recte vereenigingszaken. Gememoreerd worden de verschillende gehouden verga deringen en hetgeen daarop werd besloten, terwijl het overgroote deel is gewijd aan 'n verslag van de feestviering zelf met al les wat daaraan vooraf ging. Wat de deelname aan de taptoe betreft, merkt de secretaris op, dat het bestuur voortaan eenige beperking zal maken ten aanzien van de deelname van zeer jeugdige kinderen in de afdeeling Gymnastiekver- eenigingen. Hoezeer de levendige belang stelling hiervoor van de zijde der jeugd ook op prijs wordt gesteld, men mag toch niet uit het oog verliezen, dat de gezond heid van kinderen in luchtige sportklee- ding te veel op de proef gesteld wordt. Voor het eerst sinds de oprichting der 3 Oct-Ver. werd de medewerking gemist van het Sted. Muziekkorps, dat door den nood der tijden ten onder ging. Dit verlies laat een leegte achter en 'n stuk traditie ging hiermede verloren. De secr. brengt daarom hartelijk dank aan de leden van liet thans ontbonden korps en aan den be kwamen dirigent, den heer Joh. Geyp. Het dubbeltje entree, na 2 uur geheven voor bezoek aan het Schutterveld, bracht ƒ510.89 op, zoodat niet minder dan 51089 personen na 2 uur het veld bezochten. De optocht „Oranje en Leiden" was een groot succes, maar daarmee werd het be stuur weer voor nieuwe moeilijkheden ge- OP ALLE ARTIKELEN EN IN ALLE AFDEELINGEN behalve op door den fabrikant voorgeschreven verkoopprijzen en enkele exlra reclame-prijzen AGENDA LEIDEN. plaatst, want het moet op den ingeslagen weg blijven voortgaan, al stapelen de zor gen en moeilijkheden zich in deze terug gaande tijden ook hoog op. Met de herden king van Willem van Oranje was Leiden de eerste in de universiteit zij was ook de laatste door den 3 October-optocht. De optocht-koning, de heer B. de Koning, zorgde voor een uitstekend verloop ervan. Aan allen, die op welke wijze dan ook me de werking aan den optocht verleenden, wordt hartelijk dank gebracht, alsmede aan degenen, die op welke wijze dan ook de vereeniging ter wille waren. Het ledental liep in het afgeloopen jaar met 122 terug, zoodat het ledental thans omstreeks 3600 bedraagt. Aan het slot wordt door den secretaris een beroep gedaan, vooral op de groot- en klein-zakenmenschen, die zoovele voordee- len van den 3 October genieten, opdat zij mogen toetreden als krachtige donateurs. Het bestuur hoopt het roer van het 3 Octobcrschip vast in handen te kunnen houden, het zal varen op het heldere com- pas van het verleden en hoopt aldus den 360sten verjaardag van Leidens Ontzet weer glorieus te kunnen herdenken. Aan het einde van dit verslag, waarvan de voorlezing ongeveer drie kwartier in beslag nam, gewerd den secretaris een har telijk applaus en een dankwoord van den voorzitter. Het finantieel verslag. Van den accountant, den heer Yntema, was bericht ingekomen, dat boeken en' be scheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Overeenkomstig luidde -het resultaat van het onderzoek der kascommissie, waarop den betreffenden functionaris décharge werd verleend. Aan het finantieel verslag van den pen ningmeester, den heer P. Boot Jr., ontlee- nen we, dat de ontvangsten bedroegen 23.126.27, waarvan contributie 5538, vrij willige bijdragen 664.56, standplaatsen Schuttersveld 6494.80, entrée's idem ƒ6971.40, cabaret ƒ1252.70. De uitgaven beliepen 23.650.94, waar van advertenties en reclame 1087.87, be lastingen 1684 53, ochtendfeest 893.73, middagfeest 8933.47, avondfeest ƒ6194.21, taptoe ƒ492.78, cabaret ƒ936.05, diversen 2108.70. De rekening sluit dus met een na- deelig saldo van ƒ524.67. Nadat verschillende aanwezigen nog eenige inlichtingen hadden gevraagd, werd het verslag goedgekeurd en den penning meester dank gebracht voor zij beheer. Vaststelling contributie en bestuursverkiezing. De contributie over 1934 wordt weder vastgesteld op 1.50, waarna de bestuurs verkiezing aan de orde was. De aftredende bestuursleden, de heeren N. G. Spaargaren, R. de Wilde en C. J. van Spall worden herkozen. De vacature van den heer ir. A. M. Touw, die wegens vertrek bedankt heeft, wordt voorloopig niet vervuld. Mocht voorziening daarvan nog noodig blijken, dan zal het bestuur in de Mei-vergadering met een betreffend voorstel komen. De voorz. richt hierna eenige hartelijke woorden van afscheid tot de twee aftreden de bestuursleden, de heeren Touw en Fockeina Andreae, praeses collegii. Bij de rondvraag kwamen de plannen voor de a.s. feestviering ter sprake, niet om een keuze te doen, doch slechts ter mededeeling. Onder de ingediende plannen is een historisch en een modern plan. In dien het mogelijk is ter uitvoering, voelt het bestuur veel voor een historische op tocht in verband met de 380-jarige herden king van Leiden's Ontzet. Hierna volgde sluiting der vergadering. Dr. L. H. W. Janssens. Met ingang van heden, 1 Februari, zal dr. L. H. W. Janssens, arts alhier, Rapen burg 49, na 12 jaar de arts-practijk neerleg- hebben uitgeoefend, deze practijk neerleg gen. Met dr. Janssens gaat een bekende fi guur uit den kring der plaatselijke huis artsen heen. Dr. Janssens maakte zijn studies te Am sterdam en promoveerde tot arts op 4 Maart 1899. Hij vestigde zich toen als arts te Wognum, waar hij gedurende 22 jaar de practijk uitoefende. Van hier vertrok hij naar Rijpwetering, waar hij slechts 16 maanden als arts werkzaam was om zich in 1922 te Leiden te vestigen. Zijn opvolger is dr. J. L. Blanksma, die gedurende 5 jaren aan verschillende con- sultatiebureaux verbonden was, en daar zeer veel practische ervaring opdeed. Dr. Blanksma zal zich vestigen in het huis, tot nu toe door dr. Janssens bewoond, Rapenburg 49. LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Prof. van Itallie over „Phosphor- vergiftigingen." Prof. dr. L. van Italië hield gisteravond voor het Criminologisch Instituut een voor dracht over „Phosphorvergiftigingen". Niettegenstaande de phosphorus reeds in 1669 werd ontdekt, heeft de vergiftiging door phosphorus eerst tusschen 1832 en 1900 de meeste slachtoffers gemaakt, aldus spr. Het is de tijd van de phosphorlucifers, de tijd, dat een sterk vergift algemeen ver spreiding heeft gevonden. De doodelijke dosis van dit vergift is zoo klein, dat de inhoud van een enkel doosje lucifers vol doende materiaal oplevert om den dood van een volwassen persoon te veroorzaken. De z.g. Zweedsche lucifers, die eerst om streeks 1870 te Jonköping in het groot wor den bereid, maken aan de verspreiding van het vergift een eir Zij bevatten n.l. niet de giftige gele doen de onschadelijke roo- de phosphorus. Als bron van vergift blij ven nu nog de ter verdelging van ratten en muizen gebezigde phosphor-pap en het phósphor-deeg, die ook hier te lande meer dan eens als middel tot vergift-moord zijn gebezigd. Vergiftigingen zijn ook voorge komen, doordat door onbevoegde verkoo- pers phosphorlevertraan werd afgeleverd, waarvan de sterkte 10 maal grooter was, dat dtt gebruikelijke medicinale, zoodat een enkele lepel reeds voldoende was om den dood van een kind te oorzaken. De treu rige vergiftiging nog onlangs in Den Haag voorgekomen, is een voorbeeld te meer om zijn geneesmiddelen uit de apotheek te be trekken. De uitvoerige bespreking der ver giftigingsverschijnselen toont aan, dat niet tegenstaande een schijnbaar herstel, ce dood toch na 38 dagen kan volgen. De verschijnselen gaan uit van het maag darmkanaal, doch beperken zich niet daar toe,. Geelzucht, aanmerkelijke vergrooting van de lever, hartzwakte, talrijke bloedin gen in huid en slijmvliezen en van ver schillende inwendige organen gaan daar mede gepaard. Van geheel anderen aard zijn de ver schijnselen der chronische phosphorvergifti- ging, een gevolg van het inademen -an phosphordamp, vergiftiging die voorheen ook in de Noord-Brabantsche lucifersfabrie ken herhaaldelijk optrad. Hier is het voor al de abnormale vermeerdering van het compacte beenweefsel, die vergezeld van infectie, aanleiding geeft tot ernstige kaak- onstekeing, die veelal eerst door verwijde ring van het ontstoken deel kon worden bedwongen. De heilzame werking van de lucifers-wetgeving heeft deze ernstige ver giftiging in ons land en in vele andere lan den doen verdwijnen. De opsporing eener phosphorvergiftiging kan moeilijkheden opleveren. Zij ligt voor namelijk op chemisch gebied. Wel is het mogelijk nog onderdeelën van een milli gram phosphorus door het lichten bij de proef van Mitscherlich aan te toonen, doch veelal is de phosphorus m de lichaamsdee- len geoxydeerd. Gaat die oxydatie niet ver dan geeft de proef van Dusart en Blondlot, waarvan de groote gevoeligheid door wijlen Lemkes in het- Leidsch pharmaceutische laboratorium nog eens in het licht is ge steld, nog gelegenheid de aanwezigheid eener phosphorvergiftiging te bewijzen. Aan het slot der met proeven en licht beelden verduidelijkte voordracht, deed prof. van Itallie mededeelingen omtrent vergiftiging met phosphorwaterstof, een gas dat tegeliik met arseenwaterstof uit ferro-silicium kan worden ontwikkeld. Dr. Wiersma over „Pathologische leugenaars en oplichters" Vervolgens sprak dr. D. Wiersma over „pathologische leugenaars en oplichters", een eigenaardige groep misdadigers, die het persoonlijkheidsbeeld vertoonen, dat als pseudologia-phantastica bekend staat. Twee vragen komen daarbij allereerst aan de orde, n.l. welke oplichters wèl en welke niet als pathologische leugenaars mogen worden beschouwd en bovendien hoe de eigenaardigheden van de pseudologie phan- tastica moeten worden verklaard en be oordeeld. Ten aanzien van de eerste vraag moet erop gewezen worden, dat vrijwel elke oplichter onware verhalen ten beste geeft, die soms tot in allerlei bijzonder heden zijn uitgewerkt, zooals wij dat bij de echte pathologische leugenaars ook aan treffen. Wanneer wij evenwel kunnen vast stellen, dat een oplichter zijn verhalen slechts doet met het vooropgezette doel, daardoor voordeelen van zijn slachtoffers te verkrijgen, terwijl hij op elk oogenblik heel goed weet, dat zijn mededeelingen on waar zijn (en ze dan ook nooit ten beste geest, als er geen voordeel mee valt te be halen), dan mag de diagnose „pseudologia phantastica" stellig niet worden gesteld. Deze dient gereserveerd te blijven voor hen, die in hun gedrag drie typische eigen aardigheden vertoonen: zij kunnen de waarheid en de onwaarheid van hetgeen Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, Zitting 89 uur. Donderdag, jaarvergadering „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, R. K. Slagerspatroonsvereeni- ging „St. Pelagius", Hotel „Rijn land", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Jan. tot en met Zondag4Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85. zij vertellen niet behoorlijk uit elkander houden, hun verhalen worden veel meer uitgesponnen dan tot het bereiken van hun oplichtingsdoel noodig is en zij geven hun fraaie geschiedenissen ook onder om standigheden (b.v. in de gevangenis), als daarmede volstrekt geen voordeel te beha len is, ten beste. Er bestaat een kennelijke vreugde in het debiteeren van belangwek kende en avontuurlijke verhalen, waarin de verteller zelf veelal de mooie rol speelt, een vreugde, die hij zich door ongeloovige toehoorders niet laat ontnemen. Vandaar zijn hardnekkigheid in het volhouden van hetgeen hij eenmaal beweerd heeft, van daar ook de tallooze uitvluchten, die met slagvaardigheid op elke tegenwerping wor den ingebracht, zoodat na langeren tijd een vrijwel onontwarbaar mengsel van waar heid en verzinsel ontstaat. In een strafzaak kan dat hoogst belemmerend werken op den gang van het onderzoek. Het is daarom van belang, dat het ver moeden van pseudologia phantastica zoo vroeg mogelijk wórdt opgevat, opdat eën deskundogen-onderzoek snel kan plaats vinden. Indien het verhoor van politie ambtenaren of rechtercommissaris zich niet bepaalt tot de oplichtingszaak zelf, doch ook andere onderwerpen aanroert om te zien of de verdachte ook op onverschillig gebied met allerlei fantasterijen komt aandragen, kan het tot dit vroege vermoeden veel bij dragen. Ter verklaring van het persoonlijk heidsbeeld der pathologische leugenaars heeft men eerst aan een stoornis in het intellect gedacht. Sommigen meenden, dat van de intellectueele functiën het geheugen slecht zou zijn ontwikkeld, zoodat de pa tiënten niet meer precies wisten, wat wer kelijk was gebeurd en wat zijzelf daarover verteld hadden, en dat het zoo tot allerlei fantastische verhalen zou komen, om ga- pogingen op te vullen. Uit talrijke onder zoekingen is echter gebleken, dat er van een geheugen-defect meestal geen sprake kan zijn. Ook de oordeels-functie is in ver reweg de meeste gevallen niet gestoord, zoodat het gebrek aan kritiek, dat de pseu- dologen ten opzichte van zichzelf aan den dag leggen, niet op oordeelstoornis kan be rusten. Telkens duikt de meening weer op, dat wij bij pathologische leugenaars met een te sterke ontwikkeling van de fantasie te ma ken zouden hebben. Een experimenteel on derzoek naar deze voornaamste functie van het intellect leerde echter bij een der pa thologische leugenaars die indertijd in het Leidsche psychopathenasyl werden ver pleegd, dat de fantasie juist minder dan normaal was ontwikkeld, zoodat ook deze veronderstelling verworpen moet worden. Een ander groep onderzoekers heeft ge meend, dat de pseudologia phantastica als een bijzondere vorm van hysterie, d.w.z. ais een ziekelijke versterking van het nerveu ze temperament moest worden beschouwd. Nu bestaat tusschen deze twee ziektetoe standen ontegenzeggelijk verwantschap, want verreweg de meeste pathologische leugenaars behooren to de nerveuze tem- peramentsgroep. Doch versterkt is dit tem perament bij hen toch meestal niet en eigenlijke hysterische symptomen ontbre ken bij hen dan ook zeer dikwijls. Er moet dus nog een andere factor in het spel zijn. Deze is te vinden .wanneer we de patholo gische leugenaars vergelijken met kinderen van 6 tot 9 jaar. Ook bij deze kinderen ko men dikwijls allerlei onware verhalen voor den dag, die niet met een bepaald doel, doch alleen uit vreugde aan het belangwek kende verhaal worden gedaan. De belang stelling in de werkelijkheid is bij hen nog te weinig ontwikkeld. Bij de lijders aan pseudologia phantastica is dit gebrek aan belangstelling, dat bij kinderen volkomen normaal is, tot op volwassen leeftijd blijven bestaan. Daaruit volgt, dat wij hun van hun onwaarheid spreken geen verwijt kun nen maken .Indien zij echter zich allerlei onrechtmatige voordeelen weten te ver schaffen, dan blijkt daaruit wel een zekere mate van hebzucht. Daarom zullen de pa thologische oplichters in den regel niet als geheel ontoerekeningsvatbaar, doch als verminderd toerekeningsvatbaar moeten worden beschouwd. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Januari 1934) ingelegd ƒ476.775.72 en terugbetaald ƒ429.582.92; 182 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 154 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.376 inleggers, inclusief 1419 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1934 ƒ8.585.888.57. In 4782 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 13.546.75 ontvangen. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft ir la afgeloopen maand 13.865.09 aan den Rijksontvanger afgedragen, bene vens 530.21 aan den Gemeente-Ontvan ger. De gandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst, Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2