NA ÈËN JAAR NAT. SOC. REGIEM. WOENSDAG 31 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HITLER OVER DE BUITEN LAN DSCHE POLITIEK. VREDE MET FRANKRIJK, EN RECHTSGELIJKHEID DE HOUDING DER REGEERING TEGENOVER OOSTENRIJK EN DE KERK Ter herdenking van het feit, dat Hitier eon jaar geleden tot rijkskanselier werd benoemd, is gisteren een plechtige zitting van den Duitschen Rijksdag gehouden, waarin na een openingsrede van Göring, de kanselier een groote rede heeft gehou den. Na een terugblik op het afgeloopen jaar en op de veranderingen, die zich in Duitschland hebben voltrokken, besprak hij de nationaal-socialistische buitenland- sche politiek. De Duitsche regeering gaat uit van de onderstelling, dat 't voor haare betrekkin gen met andere landen er niet toe doet, hoe de grondwet en de regeeringsvorm van een ander volk zijn. Zoo is het te begrij pen, dat ondanks de groote verschillen in de wereldbeschouwingen van Rusland en Duitschland, er toch vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen blijven bestaan. Duitschland en Polen. Ook tusschen Polen en DuitschlSnd be staan verschillen, aldus Hitier. Duitschers en Polen moeten zich neerleggen bij de feiten; het leek de Duitsche regeering het beste tot een zoodanige verhouding te ko men, dat beide naties er voordeel van kun nen trekken. Bestaande verschillen belet ten niet, dat in het leven der volkeren een vorm van wederzij dsch verkeer wordt ge schapen, die den vrede en daardoor de wel vaart dient. De Duitsche regeering is bereid,, in den zin van het gesloten verdragje economisch politieke betrekkingen met^olen zoo te verbeteren, dat op den toestand van on vruchtbare terughouding een tijd van nut tige samenwerking kan volgen. (Stormach tig applaus). Duitschland en Oostenrijk. De bewering, dat het Duitsche volk den Oostenrijkschen staat met geweld wil over meesteren kan door niets bewezen wor-., den, ging Hitier verder. Het spreekt echter vanzelf, dat een beweging, die de geheele Duitsche natie beweegt, niet bij de grens palen van een land blijft stilstaan, vooral als dat land eeuwenlang een integreerend deel van het Duitsche rijk is geweest en zijn soldaten nog in den oorlog zij aan zy met de Duitschers hebben gevochten. Als de Oostenrijwsche regeering het noo- dig acht, deze beweging met alle middelen te onderdrukken, is dat haa reigen zaak. Zij moet dan ook voor de gevolgen daarvan de verantwoordelijkheid dragen. De Duit sche regeering heeft uit de actie tegen het nationaal-socialisme eerst consequenties getrokken, toen er Duitschers in Oostenrijk door werden getroffen. Duitschland kan niet dulden, dat zijn nationale symbolen worden gesmaad, zooals dat in Oostenrijk is geschied. De bewering, dat het Duitsche rijk een aanval tegen den Oostenrijkschen staat in den zin heeft, moet ik met klem afwijzen. Dat tienduizenden Oostenrijksche vluchte lingen in Duitschland een levendig aan deel nemen aan den strijd, kan evenmin verhinderd worden als het buitenland blijk baar kon verhinderen, dat Duitsche emi granten in het buitenland zich met de ge beurtenissen bij ons bemoeiden. Wat be treft de Duitsche propaganda, zeide Hitier, dat de rijksregeering er nu eenmaal niets aan kan veranderen, dat de Duitsche bla den in het Duitsch verschijnen en ook door de Oostenrijksche regeering kunnen wor den gelezen. Duitschland heeft meer re den tot protest, als in niet-Duitsche lan den Duitsche bladen worden gedrukt. Hitier gaf Oostenrijk den raad om, even als Duitschland dat gedaan heeft, een stemming te laten houden, ten einde na te gaan of het volk van Oostenrijk het met de politiek der regeering eens is. Zwitser land b.v. kan niet over Duitsche inmen ging klagen; blijkbaar wordt de regeering daar gedragen door het vertrouwen van het volk. Moge het lot geven, dat ten slotte toch de weg wordt gevonden voor een bevredi gend accoord* tusschen Duitschland en Oostenrijk, ging de rijkskanselier verder. De Duitsche regeering is bereid, met volle eerbiediging van den vrijen wil van het Oostenrijksche Deutschtum, de hand ter verzoening te reiken. Duitschland bedreigt Frankrijks veiligheid niet. Zooals het nationaal-socialistische Duitsch land trachtte een accoord met Polen te be reiken, heeft het ook eerlijk gepoogd de tegenstellingen tusschen Frankrijk en Duitschland te verzachten en zoo mogelijk den weg te banen voor een definitieve toe nadering. De strijd om de Duitsche rechts gelijkheid kan geen beter einde vinden dan door een verzoening der beide groote naties, die in de laatste eeuwen zoo vaak het bloed hunner beste zonen op het slag veld hebben vergoten, zonder dat de fei ten daardoor ten slotte belangrijk veran derden. Frankrijk is bezorgd voor zijn vei ligheid. Niemand in Duitschland wil die bedreigen; wij zijn bereid alles te doen om dit te bewijzen. Duitschland verlangt zijn rechtsgelijkheid. Niemand in de wereld heeft het recht deze aan een groote natie te ontzeggen en niemand zal de kracht hebben te verhinderen, dat Duitschland haar op den duur verwerft. (Luide bijval). De Saarkwestie. Dat Duitschland de Saarkwestie nu reeds wilde afhandelen berust op de volgende overwegingen: 1. De Duitsche regeering is, na oplos sing dezer kwestie bereid, de uiterlijke for muleering van het Locarno-pact ook inner lijk te aanvaarden. 2. De Duitsche regeering vreest, dat al zal een enorme meerderheid voor Duitsch land stemmen, toch gedurende de voorbe reiding der stemming de nationale harts tochten door propaganda worden opge zweept. 3. Onverschillig hoe de stemming af loopt, in elk geval zal zij bij een der beide landen het gevoel eener nederlaag achter laten. 4. Wij zijn overtuigd, dat als Frankrijk deze kwestie te voren in een gemeen schappelijke overeenkomst had willen op lossen, de geheele Saar-bevolking deze re geling gaarne zou hebben aanvaard. Ontwapening. Wij zijn er dankbaar voor, dat de Brit- sche regeering haar diensten ter beschik king wil stellen om den toestand te verbe teren. Het ons gisteren door den Britschen gezant overhandigde ontwerp van een nieuw ontwapeningsvoorstel zaj door ons met de grootste welwillendheid worden bestudeerd. Het Duitsche rijk is in het afgeloopen jaar innerlijk en uiterlijk rijper gewor den voor de taak, mede te werken aan het geluk van alle volken. De bereidwilligheid dezen plicht te vervullen kan geen schoo ner symbolische uitdrukking vinden dan in den persoon van den grijzen maarschalk, die op het slagveld voor ons volk heeft ge streden en thans als president de eerwaar digste garant is voor het ons allen bezie lende vredesverlangen. Kerk en dynastie. Wat de kwestie van de binnenlandsche politiek aangaat sprak Hitier de hoop uit, dat er overeenstemming zal worden bereikt bij de Evangelische kerken. De nationaal- socialistische staat heeft zijn achting bewe zen voor het christelijk geloof, maar ver wacht nu dezelfde achting der confessies voor de sterkte van den nat-.soc. staat. Bij allen eerbied voor de beteekcnis der monarchie, bij alle respect voor de werke lijk groote keizers en koningen van onze Duitsche geschiedenis, staat toch de kwes tie van den definitieven staatsvorm van het Duitsche rijk thans buiten elke dis cussie. Eén ding mag men niet vergeten. Wie Duitschlands hoogsten top zal belichamen, wordt bepaald door het Duitsche volk; al leen aan dat volk zal hij verantwoording schuldig zijn. Ik zelf gevoel mij slechts als gevolmachtigde der natie voor het uitvoe ren van die hervormingen, welke het haar eens mogelijk zullen maken de laatste be slissing te nemen over de definitieve con stitutie van het rijk. Hitier gaf vervolgens een overzicht van de tot dusver begonnen hervormingen en opbouw-werkzaamheden op allerlei gebied. De sterilisatie-wet. De staat zal revolutionnaire maatregelen moeten nemen, aldus Hitler, ten opzichte van degenen, die door erfelijkheid aan den negatieven kant van het volksleven zijn geboren. Op de bezwaren, die tegen onze plannen van confessioneele zijde worden ingebracht, antwoordde Hitier, dat het be ter zou zijn geweest, als men zien in het verleden had gekant tegen degenen, die het gezonde leven bewust vernietigden, .in plaats van te muiten tegen hen, die niets anders willen dan het zieke vermijden. Als de kerken zich bereid verklaren, de erfe- lijk-zieken in haar hoede te nemen, zijn wij gaarne bereid af te zien van de sterili satie, zoolang de staat echter jaarlijks reuzenbedragen moet opbrengen, moet hij zelf maatregelen nemen. Hitier bracht ten slotte hulde aan zijn partij, aan wie het te danken is, dat de nationale verheffing zoo schitterend is ver- loopen. De Rijksdagpresident Göring dankte den rijkskanselier voor zijn rede en sloot, na dat de wet op de rijkseenheid was aange nomen, de zitting met een drievoudig Sieg- Heil. De Rijksdagleden zongen daarop staande het Horst Wessel-lied, DE WET OP DE RIJKSEENHEID. Een wet met belangrijke mogelijkheden. In de Rijksdagzitting van gisteren is met algemeene stemmen in eerste, tweede en derde lezing een wetvoorstel aangenomen nopens de reorganisatie van 't rijk. Daarna heeft ook de Rijksraad in een zitting van slechts enkele minuten eenstemmig het ontwerp aangenomen. Het wetsvoorstel luidt als volgt: Het referendum en de Rijksdagverkie zing van 12 November 1933 hebben bewe zen, dat het Duitsche volk, over alle bin nenlandsche politieke grenzen en tegen stellingen heen, tot een onverbrekelijke eenheid is samengesmolten. De Rijksdag heeft daarom met algemeene stemmen de volgende wet aangenomen, die, met in stemming van den Rijksraad, hierdoor wordt afgekondigd, nademaal vastgesteld is, dat de vereischte formaliteiten voor een grondwetswijziging zijn vervuld: Art. I De volksvertegen wo o r- digingen der landen wor den op ge hev en. Art. H De souvereiniteitsrechten der landen gaan over op het Rijk; de landsre- geeringen zijn ondergeschikt aan de rijks regeering. Art. III. De Rijksstadhouders staan onder controle van den rijksminister van Binnen landsche Zaken. Art. IV. De Rijksregeering kan de grondwet wijzigen. Art. V. De Rijksminister van Binnen landsche Zaken vaardigt de verordeningen uit, die voor uitvoering van deze wet nood zakelijk zyn. Art. VI. Deze wet treedt met den dag van haar afkondiging in .werking. BUITENLAND DUITSCHLAND. GOERING TEGEN DE MONARCHISTEN Voorstel tot ontbinding hunner organisaties De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de premier Goering, in zijn hoe danigheid van chef van de geheime staats politie, aan den rijksminister van Binnen landsche Zaken, Frick, den volgenden brief verzonden: „In de afgeloopen weken nemen de ver schijnselen toe van een ongepaste monar chistische propaganda. In strijd met de be palingen van het rijk en de landen worden monarchistische bonden en organisaties gesticht met het uitdrukkelijk doel aan hangers te verwerven, vooral onder de Duitsche jeugd. Er is verder gebleken, dat deze bonden georiënteerd zijn tegen de na tionaal-socialistische beweging en dus tegen den staat. Vooral echter beginnen zich in die bonden weer vijanden van den staat te verzamelen. Ik stel daarom voor alle monarchistische bonden en organisaties di- recht te ontbinden en te waarschuwen te gen dergelijke pogingen en agitatie. De nieuwe staat is niet in een hevigen strijd met links gesticht, opdat thans weer van andere zijde nieuwe parasieten hun eigen belangen op den voorgrond stellen. Ieder, die het rijk en den staat van Adolf Hitler aantast, moet onverbiddelijk bestre den worden. Zooals ik in Pruisen het communisme heb vernietigd, wil ik thans met gelijke on barmhartigheid en kracht de andere ele menten opruimen, die ontevreden zijn met het nationaal-socialistische bewind, ook wanneer zij monarchistisch getint zijn. De nieuwe staat kent geen strijd om den staatsvorm. De een heeft getracht de stich ting van den nieuwen staat te beletten, de ander heeft niets ter bevordering daarvan gedaan. De eerbied voor de verdiensten van groote Pruisische koningen wordt daar door niet aangetast". DE KATH. JEUGDBOND TE KEULEN Optreden in de openlucht tot nader order verboden De Keulsche politie-president heeft den Katholieken jeugdbond Nieuw-Duitschland tot nader order elk optreden in de open lucht verboden, naar aanleiding van het feit, „dat de organisatie, ondanks het uit drukkelijk verbond, in bondskleeding en in gesloten formaties marschen hield, waarbij het tot botsingen kwam met de Hitler- jeugd". Bovendien zou een katholiek geestelijke, die in den jeugdbond zich beleedigend over de Hitler-jeugd zou hebben uitgelaten, zijn gearresteerd. De staatspolitie stelt naar dit laatste een onderzoek in. FRANKRIJK DALADIERS NIEUWE KABINET Dinsdag voor de Kamer Het Fransche nieuwe kabinet heeft gis teren zijn eerste bijeenkomst gehouden, waarin een aantal economische en finan- cieele kwesties werd besproken. De regeering is vastbesloten volledige opheldering te brengen in de kwesties, we 1 keehptacmfwaigknncmfemfwgyxze welke het parlement thans bezig houden, en besloot onverwijld de desbetreffende rapporten te bestudeeren, teneinde daarna een definitieve beslissing te kunnen ne men. Verder besprak het kabinet den finan- cieelen toestand des lands en de essen- tieele punten van de fiscale hervorming welke noodzakelijk schijnt. De nieuwe regeering zal a.s. Dinsdag voor de kamer verschijnen. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet in den senaat een groote meerderheid zal vinden, terwijl de ontvangst in de kamer, vermoedelijk vrij slecht zal zijn. De leden van de groep der links-republi keinen hebben besloten aan het nieuwe kabinet hun vertrouwen niet te schenken. De socialisten zijn verklaarde tegenstan ders en het is nog volkomen twijfelachtig of de rechtsche oppositie wegens de deel neming van Fabry het kabinet wel een gunstig onthaal zal bereiden. De kans is dus groot, dat het kabinet tusschen deze stroomingen in de Kamer zal worden plat gedrukt. Wanneer het kabinet, ondanks de on gunstige omstandigheden, het pleit voorde Kamer een tijd lang zal weten te winnen, kan dit slechts zijn door den persoon van den premier en nog meer door de groote factoren van onzekerheid omtrent de naas te toekomst. Bij het publiek heeft de samenstelling van het kabinet een begrijpelijke teleur stelling en een zeker scepticisme veroor zaakt. Ook de beurs reageerde ongunstig. Speciaal de Fransche staatsfondsen, die bij opening een flauwe tendenz aan den dag legden, vertoonden bij het bekend worden van de samenstelling van het nieuwe ka binet, opnieuw een daling. Naar Kamerontbinding? Men kan gerust zeggen, dat de gebeurte nissen van gisteren de mogelijkheid van een spoedige Kamerontbinding zeer heb ben vergroot. Het ziet er zelfs naar uit, dat Daladier zelf deze Kamerontbinding zou wenschen, ten einde hierdoor het absurde van de be staande politieke verhoudingen te doen uitkomen. Onder het publiek wordt de roep naar Kamerontbinding steeds krachtiger. Men wil thans aan het fnuikende spel der par lementaire krachten een einde maken, d.w. z. men wil, dat het parlement thans wordt uitgeschakeld en dat een enquête-commis sie onverwijld zal worden ingesteld. Te Rabat sneeuwt 't, voor het eerst sinds menschenheugenis. In geheel Marokko, dat reeds ernstig van overstroomingen te lijden heeft gehad, heerscht thans strenge koude. In Rabat is voor het eerst sedert menschenheugenis sneeuw gevallen. Te Fez en Meknes zijn talrijkeinwoners, gewend aan de bran dende hitte van de Sahara, van koude om gekomen. HEVIGE REGENBUIEN OVER EEN DAKLOOZE STAD. De stad Muzaffarpur in Britsch-Indië wordt door hevige regenbuien geteisterd en duizenden bewoners, die tengevolge van de jongste aardbeving dakloos geworden zijn, verkeeren in de grootste ellende, daar zij geen schuilplaats hebben. Volgens de weersvoorspellingen zal de regen nog geruimen tijd aanhouden. BISSCHOP DOOR BANDIETEN DOODGESCHOTEN. Volgens ontvangen berichten is de Apos tolische Prefect van Tsitsikar, Mgr. Eugene Imhof, het slachtoffer geworden van den jongsten aanslag op den Transsiberischen spoorweg door Chineesche bandieten te Niachaetze bij Charbin op 18 Januari van dit jaar. Een oogetuige verhaalt dat Mgr. Imhof tegelijk met andere reizigers met geweer kogels werd doodgeschoten; later hebben de bandieten de wagen waarin zich de lij ken van de slachtoffers bevonden in brand gestoken. Het lijk van Mgr. Imhof was geheel ver koold. De plaatsvervangend missie-overste van Tsitsikar Pater Hugentobler is onmid dellijk bij het vernemen van het vreese- lijk nieuws naar de plaats vertrokken waar het misdrijf zich had afgespeeld. Aan het horloge met inscriptie dat op een der passagiers gevonden werd, kon men het lijk van Mgr. Imhof identificeeren. Deze laatste bijzonderheid werd ook be vestigd door de Japansche consul te Bern. De Apostolische Prefect van Tsitsikar had een bezoek gebracht aan Rome en aan het Moederhuis in Zwitserland en was thans op terugreis naar zijn missiegebied. Mgr. Imhof werd geboren in 1899 in Ba den, in het bisdom Bazel. In 1929 werd hij benoemd tot Overste van de missie in Tsit sikar terwijl in 1932 zijn aanstelling volg de tot Apostolisch Prefect. KERKNIEUWS PASTOOR H. BROUWERS t Ik ga m'n menioL re's schrijven. Ik dacht dat ja niet eens lezen en schrijven kont. Dat ia ook zoo, maar ik heb een schrijfmachine ge kocht. (Gazzettino ülustrato). OOSTENRIJK. OOSTENRIJKS VERWEER TEGEN DE NAZrS Mobilisatie van Heimwehren en Katholieke stormscharen De landsleiding van de Tiroolsche Hei- matwehr hacf gisteren de mobiliseering van alle formaties der Heimatwehr in Tirol bevolen. Deze maatregel werk klaarblijke lijk getroffen, wijl de Tioolsche Heimat wehr vreesde, dat de nationaal-socialisten in Tirol op den verjaardag der nationaal- socialistische revolutie in Duitschland tot demonstraties zouden overgaan. De veiligheidspolitie arresteerde gisteren een groot aantal nationaal-socialisten. Een douane-controleur werd in de nabijheid van Kufstein door onbekende daders neerschoten. In den nacht op Dinsdag kwamen in Innsbruck, Landeck en Seefeld tal van pa pieren bommen tot oploffing. Behalve de Heimwehren werden Dins dagmiddag in geheel Tirol ook de Katho lieke stormscharen gemobiliseerd. Terwijl echter de afdeelingen van de Heimwehr alleen van de Heimwehrleiding afhanke lijk zijn, werden de Katholieke stormscha ren rechtstreeks onder de leiding van den „Sicherheitsdirektor" geplaatst en op gen- darmerieposten ondergebracht. In Innsbruck werden de Katholieke stormscharen in de kazernes ondergebracht Het centraal station en andere openbare gebouwen zijn door de Heimwehrtroepen bezet. BUITENL. BERICHTEN STRENGE KOUDE IN MAROKKO. De dood heeft aan het Bisdom Haarlem een verdienstelijk priester ontroofd. Over leden is aan de gevolgen van een ernstige longontsteking, in den ouderdom van 52 jaar, de zeereerw. heer H. Brouwers, pas toor van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Amsterdam. 't Is speciaal voor genoemde parochie, waarvan de overledene 5 jaar de energieke Herder is geweest, een zeer zwaar verlies. De velen, die pastoor Brouwers kennen uiit zijn kapelaanstijd in Leiden, zullen dit vol komen begrijpen. Hij was ook in Leiden een eenvoudige, stoere werker, wien geen arbeid in anderer belang te veel of te zwaar was. Zijn nagedachtenis blijft in hooge eere. Vrijdagavond zullen de Metten gezon gen worden, Zaterdagmorgen 9.30 uur de Lauden, waarna de plechtige Uitvaart en begrafenis op het R.-K. kerkhof „Sint Barbara". Henricus Brouwers werd 29 Nov. 1881 te Egmond geboren. Hij werd priester gewijd 16 Augustus 1908 en was achtereenvolgens kapelaan te Bovenkarspel 29 Aug. 1908; kap. te Bodegraven 28 Sept.Juni 1912; kap. te Ursem 23 Mei 1914; kap. te Rijswijk 24 Aug. 1914; kap. te Amsterdam St. Anna Par. 25 Aug. 1917; kap. te Leiden (H. Petrus) 13 Mei 1922. Sinds 11 Aug. 1928 was hij pas toor der parochie O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. WILT U IETS WETEN? Vraag: J. P. te N. inzake verplegings- kosten. Antwoord: Zoolang u nog onbezwaard eigendom en wat op de spaarbank hebt, is de gemeente niet verplicht, de zieken huiskosten voor u te betalen. Deze kun nen geheel op u verhaald worden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5