WOENSDAG 31 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 782.8 te Blacksod Laagste barometerst.: 748.0 te Vardö. Verwachting tot den avond van 1 Febr.: Matige tot krachtige noordwestelijke tot noordelijke wind, zwaarbewolkt met tij delijke opklaring, waarschij nlij k regen of natte sneeuwbuien en iets kouder. In het Westen heeft zich de hooge druk aanzienlijk uitgebreid, de depressie over Scandinavië vulde op. Over IJsland daalt de barometer thans weer, terwijl over Zuid- Noorwegen eveneens een ferm daaigebied gelegen is, dat voor het weer ten onzent in de eerstvolgende 24 uur van groote betee- kenis zal zijn. Waarschijnlijk zal de wind toenemen en regen of sneeuwbuien zijn te wachten. Over Scandinavië is de vorst weer strenger ge worden, ook over Ierland en Schotland daalde de temperatuur, terwijl zij in IJs land, ons land en Noord-Frankrijk steeg. De storm aan den Noorsche kust nam af, sleohts in het uiterste Noorden en in het Zuiden waait het nog krachtig. Zware neer slag is in het afgeloopen etmaal niet ge vallen, van vele stations in Scandinavië, Oost- en Zuid-Duitschland wordt heden morgen sneeuwval gemeld. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 4.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5.13 uur tot Donderdagmorgen 7.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Donderdag 1 Feburari v.m. 3.31 uur en nam. 3.49 uur. VOORSCHOTEN. Uitvoering Graalwacht. Zondag had onder zeer groote belangstelling de eerste eigen uitvoering van de Gr aalleden en Kruiskinderen plaats. Onder de aanwezi gen mochten we ook alle genoodigden op merken. Een waar genoegen was 't voor ons de Zeereerw. heer Pastoor, de Kapelaan en een der Paters van de nieuwe parochie aan het Haagsche Schouw in ons midden te zien. De avond werd geopend door mej. Can ters, Vrouwe van Nazareth. Deze sprak voor de pauze ook nog 'n kort woord tot 't publiek. Direct daarna werd door leden en kruis kinderen 'n paar pittige volkzangliedjes in gezet. Bizonder aardig was hiervan 't rond dansen van de kleinste meisjes. Nu volgden afwisselend reidansen van Graalleden en Kruiskinderen. Na 'n korte pauze stonden, keurig opgesteld, ongeveer 70 Kruiskinde ren op 't tooneeL Dezen brachten met z'n allen 't Kruiskoor ten gehoore, waarbij "één groep de stem van Jezus vertolkte, 't Was de moeite waard hierbij de gezich ten van de kinderen te bestudeeren. Met een fijn declamatiestukje, geheeten „De eerste Priester" werd overgegaan tot 't meer ernstige gedeelte van de avond. Voor de pauze volgde nog een religieuse dans. Na de pauze werd 't Kerstspel opgevoerd, wat door allen goed vertolkt werd. Zeer goed waren Maria en de Engel, die beiden hun moeilijke houding goed vol gehouden hebben. Het laatste tafereel werd opgeluis terd door talrijke kleine engeltjes en 'n aantal herders die dansten en zongen ter eere van 't Kind. Ondanks de fouten die er gemaakt zijn, v/as 't publiek tevreden wat bleek uit 't her haaldelijk flink appiaudiseeren. Over 't al gemeen genomen waren de costuums fleu rig en kleurig, iets dat zeer zeker heeft bij gedragen tot deze welgeslaagde avond. De muziek was zoowel bij 't Kerstspel als bij de reidansen goed verzorgd. Hierbij namens allen dank gebracht, Ook dank aan allen die hun belangstelling voor dezen avond getoond hebben. De pauze werd gevuld I met 'n verloting van 3 prijzen o.a. 'n taart. De verloting verliep vlot, de taart kwam i in goede handen en weldra zullen vele monden hem 'n stukje kleiner gemaakt heb ben. Met 'n enthousiast dankwoord aan allen sloot de Pastoor de uitvoering en sprak o.a. ook de wensch uit, dat vele meisjes van de parochie zich bij de Graal zullen aanslui ten. Onder 't zingen van 't clublied verlie ten allen de zaal. WASSENAAR Aanhouding. Door de politie werden aangehouden een viertal jongens van om streeks 13 jaar, die bekenden ingebroken te hebben in de tent op het voetbalveld „Zuidwijk", L. de G. v. A. en K. allen uit I Leiden. De arrestatie geschiedde in samen- I werking met de Leidsche politie. NAAR ROME. R.-K. Studenten en Afgestudeerden van Nederland. Vanuit alle landen der wereld zullen de katholieke studenten en afgestudeerden, hun geestelijke adviseurs en vrienden sa- menstroomen om te Home de sluiting van het heilig jaar bij te wonen. In dezen tijd van beroering zullen we allen neerknielen te Rome om onzen trouw aan de moeder kerk te betoonen. Juist deze internationale manifestatie van katholieke intellectueelen is van groote waarde. De intellectueelen en leiders zijn meer dan de andere geloo- vigen verantwoordelijk voor den loop der gebeurtenissen. Het meeleven van deze grootsche bedevaart en het bijwonen van de kerkelijke plechtigheden der Goede Week alsook de canonisatie van Don Bosco op le Paaschdag, waarvoor men alleen al voor Pax Romana duizend zitplaatsen ge reserveerd heeft, zullen er toe bijdragen onze geloofsdaden te vermeerderen en sterk te blijven te midden van schoone dwalin gen. Laten we de verwachtingen van Rome en het Pax Romana Secretariaat niet te leurstellen en met zooveel mogelijk vrien den van de Pax naar Italië reizen in de Paaschvacantie. Voor 1950 komt er geen heilig jaar meer. Gaat daarom nu mee naar Rome! Het verblijf te Rome is .verdeeld in twee klassen, n.l. een studenten- en een afge studeerdenklasse. In de studentenklasse, waarbij men ondergebracht wordt in pen sionaten of families, betaalt men 40. in de afgestudeerdenklasse met onderdak in pensions 62.50 voor het zevendaagsch verblijf in Rome. Hierbij is inbegrepen de contributie aan de Pax, autocar, tocht naar catacomben etc. Wat de reis naar Rome en terug betreft: Nederland zal genoodzaakt zijn zich aan te sluiten bij de Erigelschen en Belgen, om in Italië de 70 pet. reductie op de sporen te krijgen. Het plan is te vertrekken Maandag na Palm-Zondag en Milaan en Firenze te be zoeken; op de thuisreis Assisië. Nadere ge gevens omtrent deze reis hangen af van de Engelsche plannen en volgen zoodra ze be kend zijn. Hoe meer deelnemers hoe meer kans op reductie. Geeft u daarom spoedig op, uiterlijk 15 Febr. a.s. Wie in de stu dentenklasse ondergebracht wil worden moet vóór 15 Febr. 12.50 storten, do an deren 20.bijdragen die ondergeteeken- de moet afdragen aan het secretariaat, om dit tijdig aan contanten te helpen. Adres voor opgave of storting by het Uniebureau, Rapenburg 24, Leiden (giro 49132) of bij: MARGREET VOOGD, h. t. Pax Romana Referente, Apollolaan 87, Amsterdam. Tot ziens op reis naar de Eeuwige Stad! STADSNIEUWS Veertig jaar arts. Vrijdag zal het veertig jaar geleden zyn, dat een der bekendste geneesheeren hier ter stede, dr. J. C. M. Timmermans, aan de universiteit te Leiden tot arts werd bevor derd. EEN BUITENGEWOON GOED WERK. Het triduum voor de vrouwen van R.-K. werkloozen. 1 Hedenmorgen is het Triduum, dat in de St. Lodewijkskerk werd gegeven voor de vrouwen of verloofden van R.-K. werkloo zen, op plechtige wijze gesloten. Te half acht droeg de zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor der St. Petrus-paro chie, in de Lodewijkskerk de H. Mis op, waaronder de deelneemsters aan het tri duum, ongeveer 130 in getal, ter H.'Tafel naderden. Het altaar was met bloemen ver sierd, terwijl het zangkoor enkele zang nummers ten gehoore bracht. Voor de H. Mis had de welêerw. heer A. Kramer, vroeger kapelaan der St. Petrus-parochie, die het triduum geleid had, een korte slót toespraak gehouden. Na de kerkelijke plechtigheden had in de groote zaal van het Bondsgebouw een gezamenlijk ontbijt plaats. Behalve verschillende leden van het R.K. Comité voor Werkloozenzorg waren hierbij o.m. aanwezig de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, de weleerw. heeren rector R. J. J. Reynen, kapelaan, A. Kramer en kapelaan L. Gudde en mr. Tepe. Na het ontbijt, dat allen zich natuurlijk goed hadden laten smaken, nam de voorzit ter van het comité, de heer H. Tobé, het woord, om in de eerste plaats pastoor Beu kers te bedanken voor de wijze, waarop hij het comité, den werkloozen en ditmaal spe ciaal ook den vrouwen ter wille is geweest door het beschikbaar stellen van de kerk om dit Triduum te houden. Dank bracht spr. ook aan den wethou der mr. Tepe, voor zijn aanwezigheid in de eerste plaats, maar tevens voor hetgeen de K.S.A. middels de filmafdeeling steeds heeft gedaan voor de werkloozen. Dank verder aan rector Reynen, die des morgens de H. Mis in de Lodewijkskerk heeft willen opdragen en zijn meelevert weer duidelijk heeft getoond. n Hartelijk woordje van opwekking richt te spr. dan tot de aanwezige vrouwen, op dat zij het groote nut en geestelijke heil van dit triduum naar buiten zouden -uit dragen, waar dit noodig moge zijn. Hierna verkreeg mr. T.epe het woord, die er ondeugend aan herinnerde, dat een ge neraal eens heeft gezegd, dat het hem ge makkelijker viel een geheel leger aan te voeren dan de baas te spelen over één vrouw, wat spr. echter van deze vrouwen geenszins wilde zeggen. Spr. achtte het zeer goed gezien van het R.-K. Werklooz"encomité om zich in deze moeilijken tijden te wenden tot de vrou wen, want zij zijn het, die geroepen zijn de mannen door de moeilijke tijden heen te brengen. De overheid doet voor de werkloozen wat zij kan. Wanneer zij niet meer doet, dan is het omdat zij niet meer kan doen. De medeburgers en speciaal de Katho lieken leven eveneens mee met den nood der werkloozen. Daarmee zijn zij echter nog niet geheel geholpen. Daar is nog het gevaar van mo- reele inzinking der werkloozen en daar- 'om heeft de vrouw te zorgen, dat dit niet geschiedt. Daarom is de toekomst, hoe don ker deze ook nog moge zijn, in handen der vrouw. Daarom is het zoo goed, dat de vrouwen dit triduum hebben gehouden en 'n hartelijk woord van dank richtte spr. hiervoor aan het R.-K. Werkloozencomité, in het bijzonder aan den heer Tobé. Echter, 't is niet voldoende, dat de over- i heid zorgt, dat de werkloozen geen hon- I ger lijden en dat daarnaast getracht wordt i hun ook eenig geestelijk voedsel te geven in den zin van ontwikkeling zooals door de K.S.A. geschiedde, want beide zaken zou den weinig nut opleveren, indien men nog niet 'n huis verder ging, n.l. naar de kerk, om daar kracht op te doen voor zichzelf en voor de resp. echtegenooten. 'n Boterham dus, geestelijke ontwikke ling en godsdienst en vertrouwen op God zijn de drie factoren, die noodig zijn om te waken voor moreel verval. Rector Reynen wees er vervolgens op, dat er weer plannen zijn oih een Triduum voor mannen te geven. De vrouwen heb ben thans te zorgen, dat ook dit slaagt. Door hetgeen zij nu zelf ondervonden heb ben zullen zij sterker staan, indien de mannen bedenkingen mochten hebben. En daarom hoopt spr., dat de vrouwen goede propagandisten zullen zijn. Ten slotte werd namens de deelneem sters het woord gevoerd door mej. de Keu- ning, die kap. Kramer dankte voor de wijze lessen, dank bracht aan de Commissie voor hetgeen zij niet alleen voor de man nen, maar ook voor de vrouwen doet, dank aan het bestuur van den Volksbond, dank aan de families die in het ontspanningslo kaal voor koffie en thee zorgen en ten slotte aan allen, die dit triduum hebben doen slagen. Hierna werd deze bijeenkomst gesloten en kregen de talrijke vrouwen nog enkele verrassingen mee naar huis. En onwillekeurig denken we nu weer aan het zegenrijke werk, dat de Prop. Club „Dr. Schaepman" verricht, want zonder deze zou er weinig bereikt worden. HET ZIEKENTRÏDUUM TE LEIDEN Gedenk de busjes Dezer dagen is het Dames-comité- van het Ziekentriduum weer doende de busjes te ledigen, die in Leiden en omgeving zijn uitgezet ter financieele steun aan het Zie kentriduum. Juist wordt ons het verslag der werkzaamheden van het Ziekentriduum 1933 toegezonden en ter ouwekking, de busjes voor dit schoone werk toch goed te gedenken, willen wij gaqrne een en ander uit dit jaarverslag publicêeren: De secretaris schrijft aldus: Dat dit geestelijk ziekenfestijn weer op schitterende wijze en tot groote voldoe ning van de deelnemende zieken is ge vierd, behoeft in dén breede niet te wor den betoogd; wanneer men de zieken op den laatsten dag na de sluitingsplechtigheid bij hét vertrek slechts aanziet, dan spreekt uit hun oogen vreugde en dankbaarheid voor het genoten geestelijk genot, droef heid dat deze Triduum-dagen zoo spoedig 2ijn omgevlogen, doch daarbij weer vol höop en verwachting op het volgende jaar. Groot en veel waren de voorbereidende werkzaamheden zoowel voor het H.H. Co mité. onderverdeeld in verschillende com missies, als voor het Damescomité evenals voor ónze H.H. en Dames-Correspondenten in de dorpen. Het H.H. Comité vergaderde daartoe 3 maal en wel op: 26 Jan., 22 Mei en 19 Juni 1933, terwijl met de Dames- en H.H.- Correspondenten uit de dorpen 2 maal werd vergaderd op: 7 Februari en 18 Ju ni 1933. Vooral ook dit jaar bleek, dat, al zijn de voorbereidende werkzaamheden groot en veel omvattend, het gaat, vermoedelijk door de ondervinding en de routine van vorige jaren, als bijna vanzelf: iedere Com missie en ieder H.H. of Dames-'Comitélid afzonderlijk kent zijn taak en de samen werking is subliem, allen gedreven door dezelfde gedachte onbaatzuchtig „goed te doen", iets op te offeren voor hun geloofs- genooten tot meerdere eer van den Euchar. Christus. Het aantal deelnemende zieken bedroeg dit jaar weer meer dan het vorige jaar: was dit in 1932: 250, dan was het dit jaar weer gestegen tot 265 (behalve enkele die in den loop der Triduum-dagen aan de zij kanten op een gemakkelijke stoel werden tusschen geschoven). De groep liggende zieken, d.i. op ledikan ten en ligstoelen, was gelijk aan vorig jaar rond 190 en op gemakkelijke stoelen en in inval, wagens en gipsbedje 75. Voor de eerste groep liggende zieken was de inventaris aan ledikanten, matras sen, enz. weder niet toereikend en moest worden bijgeleend; waar dit bij herhaling voorkomt is het Comité geneigd voor een volgend maal de bepaling te maken dat niet meer liggende zieken kunnen worden ingeschreven, dan waarvoor de aanwezige inventaris gelegenheid (om andere redenen als plaats, ruimte in de kerk is dit mis schien ook geWenscht). Het eigenaardige doet zich echter steeds voor, wanneer de datum van inschrijving b.v. gesteld wordt als dezen keer op 15 Juni en dan ingeschreven zijn 240» met bijna 180 liggende zieken, na dien datum tot het begin van het Triduum nog steeds dringende aanvragen blijven binnen komen. In de hoop, dat daarvoor enkelen der eerstgeschrevenen nog zullen afvallen, is ret resultaat toch, dat het aantal omhoog gaat en ja, het is moeilijk, als er eenigszins kans is om te plaatsen en dan te weigeren. Wellicht wordt nog een oplossing gevon den. Door hun ziektetoestand alsook ter voorkoming van het 3-dagen heen- en weer trekken, vroegen ruim 30 zieken tij delijk verblijf in het St. Elisabeth Zieken huis en door welwillende medewerking van Moeder-Overste werd dit ook verkregen, waarvoor het Comité namens die zieken nog hartelijk dank zegt aan Moeder- Overste. Het aanrijden 's morgens van de zieken uit de dorpen en Leiden ging weer alles 1 geregeld en góed geordend zooals vorige jaren, zoodat steeds op tijd de godsdienst- j oefeningen konden beginnen, het wegvoe- Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van H. Hoppenbrouwer om vergunning tot het op richten van een limonadefabriek in het per ceel Apothekersdijk No. 12 is verdaagd. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat Wong Lai Tam, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof B voor den verkoop uitsluitend van al coholvrijen dirank voor gebruik in het per ceel Lokhorststraat no. 21, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1934. AGENDA v LEIDEN. Woensdag, 3 October-Ver. „In den Vergul den Turk", 8.30 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, Zitting 89 uur. Donderdag, jaarvergadering „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag, 'R. K. Bond van Transportar beiders „St. Bónifacius", R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, R. K. Slagerspatroonsvereeni- ging „St. Pelagius", Hotel „Rijn- la,nd", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Jan. tot en met Zondag 4 Febr. a.s. waarge nomen döor de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85. ren en afrijden ging 's middags na dè oefe ningen niet zoo vlot: nu duurt wachten altijd lang, al gaat het nog zoo vlug; daar bij het inladen in zieken-auta's en van andere 'auto's vereischt zorg en vraagt tijd: mede dat de loopende zieken niet op hun plaats kunnen blijven'en steeds naar den uitgang willen opdringen. De beide paar laatste dagen ging 't toch echter weer beter: ook omdat er 'n nieuwe weg gevonden was, om vooral de loopende zieken uit Leiden langs den hoofdingang aan den Heerensingel af te voeren. Dit scheelde aanmerkelijk ên deze drongen tenminste niet cp aan den uitgang Alexan- derstraat. Voor volgend jaar kan dit misschien of ficieel langs dezen weg geregeld worden. Gedurende de Triduum-dagen is er gees telijk genoten door de zieken, meegevoeld door de Comm.-leden en indrukwekkend de aanblik voor de belangstellenden, die in de gelegenheid waren gesteld de oefenin gen mee te maken. Het verslag eindigt aldus: Laten we hopen, dat het financieele ver slag van den penningmeester goeden moed geeft op den ingeslagen weg te blijven voortgaan en zoo 1934 tegemoet te kunnen zien tot het organiseeren van het 7e Zie kentriduum in Leiden. Dat dit dan wederom moge zijn tot zielevreugde van „onze" zieken, die hiernaar, wij weten het, weer hunkerend uitzien, tot heil van ons allen die hieraan zullen medewerken, maar vooral en in het bijzonder tot meerdere eer en glorie van Onze Verborgen God der Altaren, J. Chr." Wij kun en niet nalaten den wensch uit te spreken, dat allen, die dit lezen en allen, die de zegeningen van een Ziekentriduum van nabij hebben gezien, zich gedrongen zullen voelen, dit prachtige Liefdewerk nog meer dan anders te moeten steunen. Dezer dagen worden de busjes geledigd, vóór het Ziekentriduum 1934 zal dit nog eenmaal gebeuren en gaarne en met aan drang bevelen wij deze in aller belangstel ling aan. R.K. METAALBEWERKERSBOND Maandagavond hield de afd. Leiden van den R.K. Metaalbewerkersbond haar jaar vergadering in het bondsgebouw. De voorz. de heer J. Giezen, opende de vergadering met den chr. groet en wenschte de leden nog een „zalig nieuwjaar". Hij schetste den algemeenen taoestand van de afd. in' 1933, wees den leden op de onrust, die er in de maatschappij heerscht, waarschuwde voor de nieuwe richtingen ook op politiek ter rein en gaf den raad ook op dit terrein katholiek te blij ven. Verder bracht spr. den leden dank voor de goede opkomst bij de H. Slis op 1 Dec. j.l. en zeide van meening te zijn, dat voortaan bij het patroonsfeest, gerust op een werkdag de jaarlijksche H. Mis voor de leden opgedragen kan worden. De geestel. adv., pater A. Smitz, had be richt van verhindering gezonden. De notu len werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Voorgelezen werd een schrijven, gezonden aan de directie der H. C. W. en het antwoord van dezedirectie, dat zij Dinsdagmorgen de hoofdbestuurders wenschte te ontvangen. Ook werd nog voorgelezen een schrijven van het Bureau voor Sociale Zaken, over steunuitkeerin- gen bij gedeeltelijke werkloosheid. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental om.de 175 blijft heenschommelen; hoewel er steeds nieuwe leden bijgeschreven worden, gaan er an dere weer weg, die door de crisis voor zichzelf wat gaan beginnen, of in een an dere branche een bestaan trachten te vin den. Uit het jaarverslag van den lsten pen ningmeester noemen wij de volgende cij fers: inkomsten en uitgaven bondskas 6612.41. afd. kas inkomsten ƒ779.87, uit gaven 740.73, saldo 39.14, 1 cents-kas-in- komsten 111.25, uitgaven 42, saldo 69.25 Daarna was het woord aan den 2den pen-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2