25ste Jaargans WOENSDAG 31 JANUARI 1934 No. 7724 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal tij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke' nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACt: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelinger: wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten Hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het bruJe antipapisme. Neen, wij behoeven niet zoo geweldig ernstig op te nemen het feit, dat iemand als het Kamerlid Lingbeek aan den Minis ter van Justitie eenige vragen heeft gesteld, die hierop neerkomen: Zijn katholieken wel geschikt voor het rechtersambt? Met een verbijsterende brutaliteit wor den die vragen gesteld. Hier volgen ze: I. Is de Minister bereid mede te dee- len of de jongste bezetting van een plaats in de arrondissementsrechtbank te Haarlem (welke plaats was vacant geworden door het heengaan van een Protestant) met een Roomschen rech ter uit een ander college een uiting is van een streven om de rechterlijke macht in Nederland stap voor stap te verroomschen? II. Is de Minister er niet van over tuigd, dat, aangezien het rechtersambt onafhankelijkheid onderstelt en ver- eisoht, een Roomsch-Katholiek onge schikt is om daartoe te worden be noemd, zijnde hij niet onafhankelijk van een Kerk, wier belangen en wier rechtsbeginselen hij moet stellen bo- van die van den Staat? II. Indien de Minister de tweede vraag niet ontkennend kan beantwoor den, is de Minister dan niet verplicnt en dus bereid om in de plaats van den te Haarlem benoemden Roomschen rechter alsnog een Protestant te be noemen? H Is brutaal! maar toch, die brutali teit is ten slotte.... minder onsympathiek, dan de met welwillende onpartijdigheid gemaskeerde huichelarij, waarmede tal rijke even zoetsappige als geniepige anti papisten ons, katholieken, trachten te we ren van de baantjes-ruif en terug te drin gen, als er posities van voorname maat schappelijke beteekenis moeten worden be zet! Wij mogen de werkelijkheid niet verdoe zelen. Zoo bruut antipapist als 'n Lingbeek zijn er in ons vaderland niet veel; maar: het getal der meer „humaan" optredende antipapisten is grooter! En deze laatsten hebben met 'n ds. Ling beek gemeen, dat zij de katholieken min of meer als.staatsgevaarlijk beschou wen! Want op déze beschouwing zyn ge fundeerd de vragen van ds. Lingbeek, die ons, zooals wij opmerkten, door de bruta liteit, waarmede ze gesteld zijn, verbijster den. De „Maasbode" publiceerde ze van morgen, maar, hoewel wij van den vragen steller veel in dit opzicht kunnen verwach ten, stonden wij toch verbaasd, toen wij van dézen zeldzaam bruten aanval op de rechten der katholieke Nederlandsche Staatsburgers kennis namen. Daar de benoeming van een Roomsche rechter één op de zoo veel! zou de rechterlijke macht in Nederland wor denverroomscht! Doordat een katholiek een trouw zoon zijner Kerk wil zijn, zou hij niet de rech terlijke functie kunnen uitoefenen, zou hij niet tegelijkertijd de belangen en rechts beginselen van den Staat kunnen dienen en hooghouden! Een onbewezen en onbe wijsbare bewering! De Minister van Justitie, mr. v. Schaik, zal dengene, die deze lasterlijke n- sinuatie hanteert, wel naar verdiensten tracteeren. Wij zijn benieuwd naar het antwoord, dat hij den vragensteller zal geven. BINNENLAND DE EENHEID IN DUITSCHLAND Over den huidigen toestand in Duitsch- land maakt de „Maasbode" in het buiten- landsch overzicht de volgende opmerkingen. „Ongetwijfeld is door een dwang, waarop in vele gevallen het woord terreur zou passen een schijnbare eenheid geschapen. Elke oppositie is gewelddadig onderdrukt; van boven af is een volkomen gelijkscha keling opgelegd; zelfs de redelijke en ge rechtvaardigde vrijheid, welke de mensoh van den Schepper ontvangen heeft, is tegennatuurlijk onderdrukt. Maar dit zwij gen is geen instemmen, is dus geen element van eendracht en eenheid, maar een ge weldig gevaar,dat onder de oppervlakte voortwoedt en op den duur, als het natio- naal-socialisme niet tijdig inbindt, tot uit barsting moet komen. Op deze louter uiter lijke, door dwang en terreur voorgespie gelde eenheid kan nooit een ware volksge meenschap opgebouw worden; zij is zelfs in de hoogste mate destructief voor de men- schelijke, hier de staatkundige samenleving. Door een verkrachting der natuur kan de natuur nooit gesaneerd worden". En verder „En ook van het ware leiderschap be speuren we in Duitsohland, in tegenstelling met Italië, zeer weinig. Het is juist een der klachten, zelfs in de hoogste en verant woordelijke nationaal-sócialistische krin gen, dat de z.g. lagere instanties zich aan leiding en bevelen van hoogerhand weinig laten gelegen liggen en een eigen weg gaan, welke heel vaak met een hoek van negen tig graden op dien van den Führer staat. Er zijn niet alleen voortdurende meenings- verschillen en conflicten tussohen Berlijn en München, maar ook in de regeering zelf zijn scherp afwijkende stroomingen duide lijk merkbaar. Bij de groote massa leeft een bijna godsdienstige vereering voor Hitier; een onwankelbaar geloof in zijn onfeilbaar heid; maar onder de naaste medewerkers wordt tegen Hitier gekuipt, zoo zelfs, dat de uiterlijke teekenen er van tot de open baarheid doordringen. Met steeds grooter duidelijkheid". ONTSLAG-BEPALINGEN TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de centrale commissiën voor Geor ganiseerd Overleg in ambtenaren- en werkliedenzaken de organisaties opgeroe pen voor een gecombineerde vergadering op Zaterdag 3 Februari 10 uur. De vóór vergadering wordt Vrijdag 2 Yt uur ge houden. Het doel dezer vergaderingen is de bespreking van de aanvulling van de reglementen, geldende voor ambtenaren en werklieden, overeenkomstig de beken de circulaire van den minister van Binnen- landsche Zaken. Deze nieuwe bepalingen luiden aldus, dat eervol ontslag kan worden verleend op grond van revolutionnaire gezindheid en het lid zijn van of steun verleenen aan z.g. verboden vereenigingen. Verder dat aan een vrouwelijk ambtenaar (werkman), die in het huwelijk treedt, eervol ontslag zal worden verleend, waarbij het gaan leven in concubinaat met huwelijk wordt gelijk PRINS HENDRIK TE BOEDAPEST. De „Az Est" wijdt in haar editie van gisteren een warm begroetingsartikel aan den in Boedapest vertoevenden Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Het blad her innert er aan, dat het Nederland was, dat na den wereldoorlog als eerste land zich het lot van Hongarije aantrok en waar toentertijd duizenden Hongaarsche kinde ren een liefderijke verzorging vonden. Een groot deel van de tegenwoordige generatie zoo zegt het blad heeft haar leven aan het Nederlandsche volk te danken, waarvoor dank gebracht dient te worden aan Koningin Wilhelmina. Prins Hendrik werd des middags door den Rijksbestuurder Horthy ontvangen. Bij zijn komst werd hij door een eerewacht begroet en daarop door den adjudant van Horthy aan dezen voorgesteld. Gedurende deze ontvangst werden de be raadslagingen van den Staatsraad die juist onder voorzitterschap van Horthy plaats vonden, onderbroken. Morgen biedt veld maarschalk, Aartshertog Joseph den Prins een lunch aan in zijn paleis. Aan dezen lunch zullen ook aanzitten den Rijksbe stuurder en zijn gemalin, Minister-presi dent Goemboes, graaf Bethlen en de her tog en hertogin Borwin van Mecklen burg. KONINKLIJKE BESLUITEN. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is aan G. F. Crone, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Alphen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan J. H. Sóhrader, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Ham. Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr. J. A. Cramer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utreoht, met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. CENTRALE JEUGDRAAD. Bij K. B. is met ingang van 1 Februari 1934 le. eervol ontslag verleend aan: dr. C. P. Gunning te Amsterdam, dr. G. La- mers S.J. te Nijmegen, mevrouw M. E. IL SandbergGeisweit van der Netten te 's-Gravenhage, ds. J. E. Vonkenberg te Huisen (N.-H.), mejuffrouw M. W. Barger te Zeist, A. H. Gerhard te Amsterdam, B. H. de Groot te Amersfoort en J. van der Molen Tzn. te Oosterbeek, als leden van den Central en Jeugdraad, met dankbetui ging aan ieder voor de in die hoedanigheid bewezen diensten; zijn 2e. als zoodanig be noemd mevrouw M. van HasseltHamaker te Bunnik, G. P. J. Bannenberg te 's-Herto- genbosch en dr. J. A. de Koning te Utrecht. Ten slotte worden in de algemeene voor schriften nog opgenomen: een verbod, om in den dienst onderscheidingsteekenen of uniform te dragen, welke niet door het be voegd gezag zijn verstrekt of voorgeschre ven; een verbod voor dengene, die een dienstwoning bewoont, andeer vlaggen uit te steken of te hijschen, dan nationale of oranje vlaggen, of door het uiterlijk aan zien van de dienstwoning te doen blijken van politieke gezindheid En eindelijk komt nog ter sprake de regeling van verlof van werklieden en ambtenaren bij verblijf in militairen dienst en de doorbetaling van loon of salaris gedurende dien tijd. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat deze aanvullingsbesluiten vóór 1 Maart aan dit college moeten worden toegezonden. B. en W. zijn van oordeel, dat aan het ver zoek van den minister dient te worden vol daan en zij stellen clan ook de desbetref fende wijzigingen en aanvullingen in de regelingen voor. Voorts deel en B. en W. mede, als gevolg van de, in het Werklieden- en Ambtena renreglement aan te brengen, wijzigingen, aan den gemeenteraad voor te zullen stel len, de aanwijzing van de organisaties, die in de Centrale commissie zitting hebben, te herzien. «TeL" BEVORDERING DER TANDHEELKUNDE Goedkoopere behandeling. Onder voorzitterschap van den heer Ch. F. L. Nord uit 's-Gravenhage heeft de Ned. Maatschappij tot bevordering der tandheel kunde haar jaarvergadering te Urtecht ge houden. In zijn openingsrede wees de voorzitter op het toenemend aantal studenten in de tandheelkunde, ten gevolge waarvan wel dra een overcompleet aan tandartsen dreigt te ontstaan. Er zijn thans 540 stu deerenden en reeds nu kunnen vele tand artsen niet behoorlijk in hun onderhoud voorzien. Daarbij komt dat, tegerl de wette lijke regelingen der laatste jaren in, de onbevoegde uitoefening der tandheelkunst weliger bloeit dan ooit. Protesten bij de in spectie der Volksgezondheid en bij de ju stitie zijn tot heden zonder resultaat ge bleven. Na afdoening van de huishoudelijke aan gelegenheden kwam in behandeling het voorstel van de commissie tot organisatie van de hulpverschaffing aan den midden stand. In de vorige vergadering was het ontwerp van de commissie aanvaard, waar in personen met een inkomen varieerend van 2500 tot 4500 (plaatselijk nader vast te stellen) zich kunnen abonneeren voor een verplichte halfjaarlijksche controle, met genot van een plaatselijk vast te stel len laag behandelingstarief. Aan de com missie was vervolgens opgedragen een ta rief op te stellen voor de verschillende een voudige verrichtingen, waartegen de by een te stichten vereeniging aangesloten le den zich bij de aangesloten tandartsen kun nen laten behandelen. Dit tarief, hetwelk voor Amsterdam ontworpen is en door de vergadering werd goedgekeurd, zal als ba sis dienen voor eventueele overeenkomsti ge regelingen in andere steden, aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om voor de practische verwezenlijking van het door de commissie ontworpen systeem van hulp verschaffing aan den middenstand, op de basis van particuliere behandeling, de noo- dige stappen te ondernemen. AANTAL RADIO LUISTERAARS IN NEDERLAND. Eind December 1933 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvanginrichtin- gen 328.201. Het aantal aangeslotenen aan radïo-dis- tributiecentrales bedroeg 320.074, hetgeen in totaal neerkomt op 78 luisteraars per 1000 inwoners. MELKDISTRIBUTIE IN Z.-HOLLAND. Naar centralisatie? Naar wy vernemen is te 's-Gravenhage onder voorzittersohap van den heer H. C. Br inkers uit Wassenaar een vergadering gehouden van organisaties van melkslijters, roomproducenten, melk veilingen, melkvee houders, grossiersver een-gingen en eenige zuivelfabrieken ter bespreking van de ernstige bezwaren, welke verbonden zijn aan het tegenwoordige stelsel van melk- distributie in Zuid-Holland. Deze bezwaren zijn zoowel van practischen ais van econo- mischen aard. Op de bijeenkomst waren ook het depar tement van economische zaken en de Cri- sis-Zuivelcentrale vertegenwoordigd. De besprekingen hadden tot resultaat, dat van elke organisatie twee leden zitting heb ben genomen in een commissie, welke plannen zal hebben te formuleeren, om te geraken tot centralisatie van de melkddstri- butie in Zuid-Holland. Het doel van deze centralisatie »zal zijn de expeditie van melk en de vaststelling van de prijzen van con sumptie- en industriemelk op een betere wijze te regelen. „Hbld." R. K. SLAGERSPATROONS. Congres en tentoonstelling. Het congres van den Ned. R. K. Slagers- patroonsbond zal op 29 en 30 Mei te Arn hem worden gehouden. Aan het congres zullen ongeveer 700 slagerspatroons uit alle deelen van het land deelnemen. Bij deze gelegenheid za lin Musis Sacrum een ten toonstelling worden gehouden met betrek king tot het slagersbedrijf. OPHEFFING VAN RADEN VAN ARBEID. Ter rectifiactie van andere berichten, deelt men ons van welingelichte zijde made, dat Z. Exc. de Minister van Sociale Zaken besloten heeft te bevorderen, dat de Raden van Arbeid te Heerenveen, Tiel en Brielle worden opgeheven. De gebieden dier Raden worden resp. ge voegd bij Leeuwarden, Nijmegen en Dor drecht. Verder zullen de Raden van Arbeid van Deventer en Zwolle worden gecombineerd, evenzoo Amersfoort en Apeldoorn, 's-Her- togenbosoh en Tilburg en Goes en Middel burg. Men neemt aan, dat de zetels dier gecom bineerde Raden zullen worden gevestigd in Zwolle, 's-Hertogenbosch en Middelburg. Hieromtrent is evenwel nog geen defini tieve beslissing genomen. De wenschelijkheid is voorts gebleken, om de Zaanstreek over te brengen naar het gebied van den Raad van Arbeid te Alk maar. Een commissie, bestaande uit de heeren Werker, benoemd lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, Groeneveld, chef van de afd. Arbeidsverzekering van het Departement van Sociale Zaken en Wiliert van Hoogland, voorzitter der vereeniging van Raden van Arbeid, is opgedragen den Minister voorstellen te doen aangaande wijziging der bestaande verdeeling van het grondgebied der Raden van Arbeid. Binnenkort is een algemeene maatregel van bestuur te verwachten, waarin een en ander zal zyn vervait. ENKELE LOCAALSPOORWEGEN WORDEN OPGEHEVEN. Ingediend is een wetsontwerp strekken de tot naasting op 1 Januari 1935 van de spoorwegen: van Medemblik naar Hoorn; van Nijkerk over Barneveld naar Ede; van Neede naar Hellendoorn; van Deventer over Raalte naar Ommen; van Dinxperlo naar Varsseveld; van Leeuwarden over Stiens over Sint Jacobi Parochie naar Har- lingen met zijtak naar Franeker. Prijs taxe-gedeelte consumptiemelk. De Crisis - Zui vel - C eïi tr ale maakt bekend, dat voor de periode van 4 tot en met 10 Fe bruari 1934, de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekooht op regeer in gs- contract, voor de verschillende soorten melk, is vastgesteld op 6 1/4, 6 1/2 en 6 3/4 cent per liter en dat het bedrag der af dracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". Uitvoering Varkenswet. Het Comité van Overleg inzake uitvoe ring der Crisis varkens wet, waarby zijn aangesloten de Ned. Bond van Varkenshan delaren, de Ned. Bond van Grossiers in levende en geslachte varkens, en de Ned. Bond van Groothandelaren in varkens- vleesch enz., heeft aan de Kamers van Koophandel in Nederland een adres gezon den, waarin medewerking wordt gevraagd voor: Herstel van den normalen handel in varkens, levend en geslacht, die voor dc binnenlandsche consumptie zyn bestemd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Groote rede van Hitier bij gelegenheid van den eersten verjaardag van het Nat. Socialistische regiem. (2de blad). Een belangrijk wetsontwerp door den Rijksdag aangenomen. (2de blad). Göring tegen de monarchistische orga nisaties (2de blad). Ongunstig onthaal van het nieuwe Fran- sche ministerie in de Kamer verwacht (2de blad). BINNENLAND. Enkele locaalspoorwegen worden opge heven. (1ste blad). De opheffing van Raden van Arbeid. (lste blad). Overlijden van pastoor H. Brouwer. (Kerkn., 2de blad). Te Arnhem is gistermiddag op 53- jarigen leeftijd vrijwel plotseling over leden de heer P. M. Nieuwenhuis, in leven directeur van het gemeentelijk electrisch trambedrijf. EEN VREEMD VERSCHIJNSEL. HET DONKERE WEER VAN GISTEREN. Gisteren heeft zich, waarschijnlijk over een groot deel van het land, een vreemd verschijnsel voorgedaan. Tegen elf uur werd het daglicht, dat in de morgenuren reeds niet sterk was geweest, gaandeweg zoo zwak, dat het leek alsof de zon was ondergegaan en tegen half twaalf heersch- te er een vreemde duisternis, die ongeveer een uur heeft aangehouden en slechts lang zamerhand verdween zonder dat het ge durende het verdere gedeelte van den na middag helder licht is geworden. Tijdens deze duisternis had de lucht een vreemde geelbruine kleur en zag het er uit of in het Noorden een zware bui opkwam, waarna het ook nog een heel klein beetje heeft geregend. Tot een zware regenbui is het echter niet gekomen en er hebben zich ook geen verschijnselen voorgedaan, die anders tegelijk met buien voorkomen. Wy hebben dan ook niet te doen gehad met een regenbui in den eigenlijken zin. Wat de oorzaak van de duisternis dan wel geweest is valt niet zonder nadere be richten uit te maken. Het is natuurlij k niet uitgesloten, dat de duisternis eenvoudig het gevolg was van het overtrekken van een zeer dichte mistbank, die niet geheel en al tot op den grond reikte maar daarmede is niet de opvallend geelbruine kleur van den hemel en van het overgebleven dag licht verklaard. Het kan dus zijn, dat wy te doen hebben 'met een zeer bijzondere oorzaak. Voor alles zou het van belang zijn te weten of het verschijnsel door het ge- heele land is waargenomen en ik huop dan ook, dat er lezers zyn, die my berich ten willen zenden. Daar voor gisterenavond een maansver duistering was aangekondigd hebben veel menschen gedacht aan een verband tus- schen deze en de duisternis maar zulk een verband is toch niet op goede gronden aan te nemen. Voorloopig zal de oorzaak van het vreemde verschijnsel wel onopgehel derd blijven. UIT DE OMGEVING STOMP YVIJK. St Joseph-Gezellen. Woensdag 7 Febr. zullen enkele leden van de Joseph-Gez.- vereeniging een uitvoering geven in „Het Blessepaard", des avonds om 7.30 uur. Het programma is als volgt: 1. Opening. 2. Ge zellen lied. 3. Opvoering van „De firma Aron Slootjes", blijspel in 3 bedryven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1