ST. No. 7721 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaarparis ZATERDAG 27 JANUARI 1934 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weel»2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingec wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste JU woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur es verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. Een „vriendjes politiek"! De zwendel-affaires, waarvan het bui tenland ons den laatsten tijd weer erger lijke staaltjes geeft, en waarbij meermalen hooge politieke personages betrokken zijn, worden aangevoerd als een bewijs, dat onze parlementaire democratie niet deugt, dat het parlementarisme.zwendel is. Een dwaze conclusie, natuurlijk. Dwaas, omdat dergelijke dingen niet vastzitten aan de parlementaire de mocratie wat duidelijk is! terwijl ze bij een anderen staatsvorm zooals de dictatuur even goed kunnen voorko men. Als ze echter onder een dictatuur zou den plaats grijpen, dan zou het verboden kunnen worden, daarover te schrijven of te spreken.... Onder de parlementaire democratie kan men tenminste wantoe standen publiek maken, becritiseeren en bestrijden met alle macht, die men mazy: ontwikkelen kan. Ons land heeft, gelukkig, geen beroemd heid verworven in de hier bedoelde affai res! Is de Nederlandsche pers onomkoop baar, het Nederlandsche parlement houdt ook een fiere traditie hoog. Alleen.... treft men in ons land aan een, min of meer knus, bevoorrechten of ontzien van „vriendjes" bij het doen van benoemingen of ontslag of het treffen van sommige andere maatregelen. Het komt voor zoowel in de landspoli- tiek als in gemeentepolitiek. Dit kwaad heeft wel niet zulke groote afmetingen, het is geen „zwendel" of geen „schandaal" maar er moet toch op gelet en voor ge waakt en, waar noodig, tegen gestreden worden. Zoo'n voorbeeld van een knusse „vriend jes-politiek"' geeft o.i. het pas ingediende wetsontwerp inzake den Raad van State. De Regeering wil het aantal leden van den Raad van State verminderen: van 14 op 10. Bovendien zal er voor het lidmaatschap een leeftijdsgrens worden gesteld: 75 jaar. Deze beide nieuwe voorschriften zullen echter voorloopig niet van kracht wor den. Art 2 van het ingediende wetsont werp bepaalt namelijk, dat de nieuwe be palingen niet op den tegenwoordi ge n Raad behoeven te worden toegepast.. In dat laatste zit 'm de kneep! Met de rechterlijke macht b.v. heeft men zoo niet gehandeld: èn door het stellen van een leeftijdsgrens èn door de radicale op heffing van rechterlijke colleges heeft men hier verscheidenen amtbenaren ontslag ge geven. In den Raad van State zitten oud-minis ters en andere met het parlement in min of meer familiaire relatie staande voor name personages.... Nogmaals: wij willen en wy mogen ook niet hier spreken van een schandaal of zoo iets, maar wel van een knusse „vriend jes-politiek", waartegen met beslist heid moet worden opgekomen. CRITISEEREN Een avond van de Ennesbé onderscheidt tich nauwelijks van een avond der Esdeapé, toen deze laatste nog revolutionaire buien had, of van een van die prettige bijeen komsten, welke de R. K. Volkspartij in haar goede dagen wist te organiseeren, en waarop de heer Donders de „geraffi neerde" Regeering te lyf ging. Een N.S.B.'er is natuurlijk in hevige mate verontwaardigd op één lijn gesteld te worden met een „Marxist". De Neder landsche regeering legt die verontwaardi ging kalm naast zich neer, en zou kunnen verwijzen naar Duitschland, waar Staats raad Görlitzer verklaarde in zijn felle actie ondersteund door Minister Darré dat allen, die de Monarchie in Nazi-land wilden herstellen, „precies zoo" be handeld zullen worden, „als de genen die geloofden voor Moskou propaganda temoe- t e n make n". De Nederlandsche en Duitsche regeering zijn dus unisono in haar opvatting, dat men iedere actie tot ondermijing van het gezag, hetzij deze actie van links, hetzij deze actie van uiterst „rechts" uitgaat, moet afwenden. Evenwel met dit verschil, dat in Duitschland de Keizersgezinden in stilte mogen stikken van verontwaardiging, terwyl het aan de N.S.B. geoorloofd is om kankeravonden op touw te zetten zulke gezellige kankerfeesten, gelijk zij gisteren avond te Oegstgeest heeft gevierd. Men moet natuurlijk voor de beoordee ling van dergelijke avonden onderscheid maxen lusschen de verschillende sprekers. Ingenieur Albarda is evenmin een volks - volksmenner ais ingenieur Mussert, welke laatste door zijn eentonige en taaie voor dracht het beste begrepen wordt in een vergadering van keurige, welverzorgde menschen, die aan „humanitaire" taal ge woon, er niets vreemds in zien, dat iemand twee uur spreekt.zonder eenige geest drift. Veel smeuïger en sappiger van taal zijn de lagere N.S.B.-goaen, gelijk de heer Vlekke, Lyceum-leeraar, die gisteren avond in het „Witte Huis" een echte roode stokeorand heeft gesticht. Het was het ge bruikelijk gekanker op de Regeering, zoo ais men dat verneemt op alle vergaderin gen van de S.D.A..P., de Volkspartij en in ae Kath. Kiesvereenigingen. Wij ontkennen niet de waarde van cri- tiek. Critiek is het beste hulpmiddel voor de Regeering hij haar dagelijksch gewe tensonderzoek. Onze Regeering is niet zoo ingenomen met de eigen kennis der feiten als Mussolini, die geen critiek van noode heeft. Maar men moet toch nooit uit het oog verliezen, dat critiek niet hetzelfde is als het becritiseerde. Een tooneel- recensent is nog m^ar geen goed tooneel- speler! Na afloop van de bijeenkomst te Oegst geest wandelden wij met een goede kennis de Endegeesterlaan af, op weg naar de tram. „Viekke zei wel rake dingen" merk te onze goede kennis op. Wij heoben hem geantwoord, dat de heer Vlekke inderdaad rake dingen vertelde, maar dat critiseeren zoo buitengewoon ge makkelijk is. En wij hebben dien goeden kennis, als voorbeeld voorgelegd zijn eigen zaak (of welke zaak dan ook). Een kwaadwillig buitenstaander zou in die zaak welke inderdaad goed bestuurd wordt in de geheele bedrijfsleiding en in allerlei onderaeelen vele fouten bespeu ren. Wanneer hij nu de fouten héél breed uitmeet en al het goede verzwijgt, dan zou eenieder den indruk krijgen, dat die zaak een „zoodje" was- Die ïol van kwaadwillige buitenstaan der vervullen tegenover de Wettige Re geering de S.D.A.P., de N.S.B. e tutti quant i. En men zal toegeven, dat het een ietsje moeilijker is een land te be sturen, dat getroffen is door de ramp van een wereldcrisis, dan ais directeur te staan aan 't hoofd van een zaak. De manier, waarop de heer Vlekke de Regeering van ons land bespreekt, is niet anaers dan demagogie, of volksmisleiding. Op een vraag uit de vergadering: hoe denxt de N.S.B. de werkloosheid op te los sen? antwoordde de heer Vlekke: „Dit is eenvoudig!" Als middelen zal de N.S.B. toepassen het niet samengaan van het be- kleeden door twee echtgenooten van be taalde functies en toepassing van het „we- derkeerigheidsbeginsei" in de handelspoli tiek. Problemen, waarover alle knappe menschen in de wereld, zoowel in Amerika als in Europa het hoofd breken, zyn voor den heer Vlekke een eenvoudig iets. Ook de corporatieve staat is voor den heer Vlekke „heel eenvoudig en in zijn eenvoudigheid zoo moeilijk". Wanneer c'e heer Vlekke véél studie gemaakt had, hoe de corporatieve gedachte (waarmede wij het volkomen eens zijn) gereali seerd moet worden, zou het woord „een voudig" op zijn lippen gestorven zijn. Zeker vermeldenswaardig is het, dat de heer Vlekke over de corporatieve staats- gedachte een brochure citeerde van prof. Aengenent, bevattende een rede door on zen tegenwoordigen bisschop op 27 Novem ber 19 17 uitgesproken. In die dagen had nog nooit iemand van Fascisme gehoord en lag Mussolini als een fel socialist in de loopgraven aan de Isonzo. Wanneer er dus sprake is van Leentje buur spelen met de corporatieve gedachte het leenen gaat niet van ons uit. De toespraak van den heer Vlekke was voor het overige geheel gevuld met cri tiek op de Regeering. De waarde van deze critiek hebben wij niet onderschat. Maar nogmaals: de critiek is zoo gemakkelijk en wordt zoo lichtvaardig beoefend. Al die critici en citicasters herinneren wy aan de woorden, waarmede de Minister- President zijn begrootingsrede besloot: „De Regeering zal zoo hard werken, dat de moedeloosheid geen tijd heeft ons hart binnen te sluipen". Laat men by deze woorden, gesproken door een man als dr. Colijn, eens diep na denken. Laat men, zelf moedeloos zijnde, begrijpen, dat het beter en ridderlijker ts de Regeering te schragen ih haar manmoe dig werk voor het welzijn van ons lieve vaderland. BINNENLAND HULDIGING J. TH. VERHEGGEN. Commandeur Oranje-Nassua. In het Landhuis te Roermond, waar de centrale is gevestigd van den Limburg- schen Land- en Tuinbouwbond, heeft een hoofdbestuursvergadering van dien bond plaats gehad waarin de verschillende af- deelingen waren vertegenwordigd en wel ke werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg en den president van de rechtbank te Roer mond mr. Bolsius die de eerste rechtskun dige adviseur van. dezen bond geweest is. Deze vergadering was belegd ter huldi ging van den voorzitter van den bond, den heer J. Th. Verheggen, lid van Ged. Staten van Limburg, die zijn zilveren ju bileum als voorzitter vierde. Namens den minister van Economische Zaken, die door verblijf buitenslands ver hinderd was aanwezig te zijn, was ter ver gadering verschenen de secretaris-generaal van diens Departement, mr. dr. A. A. van Rhijn, die den heer Verheggen huldigde als bevorderaar van den landbouw, van de or ganisatie in den landbouw en meer in het bijzonder van de Christelijke organisatie. Ten slotte deelde hij mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had den heer Ver heggen te bevorderen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens is de jubilaris hartelijk toe gesproken door den Commissaris der Ko ningin en door den onder-voorzitter van den Bond, waarna de heer Verheggen dank heeft gezegd voor de hem gebrachte hulde. te N00RDWIJKERH0UT I 36 Febr. Jonge Middenstanders 8. 69 Febr. Militieplichtigen 6.50 I 1013 Febr. Jonge Mannen 6.50 1316 Febr. Gehuwde Vrouwen 6.50 17—20 Febr. Jongel. v. 15-17 j. 6.50 2023 Febr. Meisjes boven 17 j. 6.50 2427 Febr. Gehuwde Mannen ,„6.50 j 36 Maart Heeren Middenstand 10. 69 Maart Meisjes boven 17 jaar 6.50 AARDAPPELVLOKKEN ALS VEEVOEDER. De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld met als taak op korten termijn advies uit te brengen over de vraag of aardappelvlokken een zoodanig veevoeder vormen, dat de bewer king van aardappelen tot vlokken voor Ne derland op den duur een levensvatbare in dustrie zou kunnen opleveren en zoo ja, of dan tot vestiging van een of meer fa brieken, waarin de bewerking kan ge schieden, ware over te gaan en of de pers pectieven ten deze zoodanig geacht wor den dat eventueel de teelt van aardappe len op het huidig niveau zou kunnen wor den gehandhaafd. In deze commissie hebben zitting als lid, tevens voorzitter, dr. ir. W. J. Droesen, lid van de Tweede Kamer, te Roermond, als mede de heeren drs. M. de Bloeme, hoofd van den crisis-accountantsdienst te Den Haag, R. Groeneveld, directeur van de aardappelmeelfabriek „De Krim" te De Krim, ir. H. R. A. Leigne Bakhoven, rijks- veeteeltconsulent, Leeuwarden en mr. P. J. Mouton, tijdelijk ambtenaar aan het de partement van Economische Zaken te 's-Gravenhage, aan wien tevens het secre tariaat is opgedragen. Nationale Bedevaart naar Rome. Naar wij vernemen, zal Z.H.Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, deelnemen aan de Nationale Bedevaart naar Rome, welke zal gehouden worden van 25 Februari tot en met 9 Maart 1934. Deze Bedevaart staat onder leiding van de Vereeniging tot samenstelling van Ned. Be devaarten, Bureau Lindeplein 17, Heerlen. De datum, waarop de gelegenheid om aan deze Bedevaarten deel te nemen ge sloten wordt, is verlengd tot 1 Februari 1934 Uitvoerige prospecti zijn alsnog bij bo vengenoemd Bureau verkrijgbaar. WAAROM DE N. S. B. EEN VERBODEN VEREENIGING. Haar gezag gesteld tegenover dat der overheid. Op vragen van den heer Duys betreffen de de reden van het plaatsen van de Na tionaal Socialistische Beweging op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigin- gen, heeft de heer Colyn, Minister van Koloniën, voorzitter van den raad vein Mi nisters o.m. geantwoord: De regeering heeft in Maart 1933 beslo ten, dat het lidmaatschap van de burger wacht en van den bijzonderen vrywilli- gen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Nationaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bij zonderen vrijw. landstorm werd op straffe van verlies van dit lidmaat schap verboden, lid te zijn (eventueel te blijven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan een verboden vereeniging. Dit besluit hield in een goed georden- den Staat de verplichting in voor hen, die zoowel van de burgerwacht of van den bijzonderen vrijwilligen landstorm als van een verboden vereeniging lid waren, een keus. te doen en een van beide lidmaat schappen neer te leggen. De leiding van de N. S. B. heeft echter op een vergade ring van leden eener burgerwacht, die te vens lid waren van de N. S. B. en waar over het doen der keuze beraadslaagd werd, ten deze ingegrepen en het bevel gegeven niet om de bedoelde keus te doen, maar lid te blijven van de burger wacht, in afwachting van eventueel roye ment. De leiding van de N. S. B. heeft daarme de ingegrepen in de gestie der regeering en haar gezag gesteld tegenover dat van de Overheid. Het is duidelijk, dat personen, in dienst van diezelfde overheid, niet langer lid van de genoemde vereeniging kunnen zijn. Op dien grond heeft de regeering de N. S. B. geplaatst op de lyst van voor amb tenaren verboden vereenigingen. COUPONBELASTING. Wet treedt 25 Februari in werking. Bij K. B. is bepaald, dat de wet tot hef fing van een couponbelasting met ingang van 25 Feburai a.s. in werking treedt. Groentenveilingen failliet? Naar het „Volk" ter oore is gekomen, is het faillissement aangevraagd van de Coö peratieve Groentenveilingen „Kennemer- land" en „Vrije Veiling". Deze faillissementsaanvrage zou gegrond zijn op de schuld van de Coöperatieve Bol len veiling, welke indertijd door beide bo vengenoemde groentenveilingen werd ge sticht. Het faillissement van deze beide coöpe ratieve groentenveilingen zou een ramp beteekenen voor de ongeveer 800 aange sloten leden, maar tevens voor het coöpe ratie-wezen in het algemeen. De moeilijkheden te Zandvoort, Gistermiddag kwam de Commissie van Onderzoek ingesteld door den gemeente raad om de administratie van de afdeel ing werkloozenzorg in goede banen te leiden, bijeen. Wij vernemen, dat door de commis sie bestaande uit de raadsleden Padit, van der Moolen en Druyff een verzoek aan den burgemeester gericht is om een spoed- eisohende vergadering bijeen te roepen ter bespreking van heit intrekken der rijks subsidie voor den werkloozensteun over het tijdvak 28 November 193216 September 1933. Voorts vernamen wij nog, dat er geen sprake van is, dat de Commissie een klacht over den wethouder bij de regeering had ingediend. Wethouder Molenaar zal deze week in een openbare vergadering de zaken publiek uiteenzetten. UIT DE OMGEVING VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een Duitsch-Poolsch verzoeningsaccoord voor 10 jaar gesloten. (3de blad). Toenemende politieke spanning te Parijs. Zal de regeering toch moeten aftreden? (3de blad). Interventie van Frankrijk, Engeland en Italië te Berlijn voor Oostenrijk? (3de blad). BINNENLAND. Minister Colijn verklaart, waarom hij de N.S.B. heeft verboden. (1ste blad). LEIDSCHENDAM. St. Josephgezellen. Zondag a.s. zal te 12 uur de cursus worden voortgezet. Het onderwerp is: De gezinsgedachte, de eerste grondslag van het Kolpingsprogram. Don derdag 1 Februari a.s. te 8.15 uur dezelf de cursus voor hen, die zich voor Donder dag hebben opgegeven. Het bestuur ver trouwt, dat alle leden trouw den cursus zullen volgen en op tijd aanwezig zullen zyn. Radio-distributie. Naar men ons me dedeelt, is door eenige bewoners van Broekweg bij den Officier van Justitie een klacht ingediend tegen J. G. v. d. Sch. te Den Haag. H. Sch., Broekweg en H. V„ Te- dingerstraat, alhier. Het betreft hier het beleid van de Radiodistributievereeniging „Evar", welker uitzendingen indertijd by rechterlijk vonnis door den P. T. T. is stop gezet en waarvan genoemde heeren het da gelijksch bestuur vormden. Uitvoering gymnastiek. Zondag a.s. zal de R.-K. Gymnastiekvereniging S. S. S. te Leidschendam een groote propaganda- uitvoering geven in het Patronaatsgebouw. De dag zal op waardige wijze worden in gezet met een H. Mis te 7 uur en algemee- ne H. Communie. De H. Mis zal worden opgedragen voor levende en overledene leden van S. S. S. Des avonds zal de zaal te half acht ge opend worden om ouders, genoodigden en donateurs te ontvangen. Door de mond- accordeonclub S. D. O. uit Den Haag zal muzikale medewerking verleend worden. Er zal een zeer gevarieerd programma worden afgewerkt; een groote afwisseling van oefeningen, zal nog worden onderbro ken door een komische film in 2 acten. Toegang hebben alleen de ouders der le den, genoodigden en donateurs; anderen hebben geen toegang. Donateurskaarten zijn nog verkrijgbaar tot Zaterdagavond 9 'uur bij de heeren A. Groenewegen, Damlaan 9 te Veur en P. v. d. Zon, Sluisplein 6, te Leidschendam. LISSE. Biljartclub. Gisteravond hield de R. K. Biljartclub „L.U.T.O." haar vierde jaarver gadering op een der bovenzalen van het Bondsgebouw onder voorzitterschap van den heer Jos. v. RiéL Deze opende met den Chr. groet en heet te allen welkom. In zijn openingswoord fe- ficiteerde hij het le viertal met het behalen van het kampioenschap en hij uitte den wenscht dat zy op den ingeslagen weg zul len voortgaan. Voorts deelde hij mede, dat het eerste gedeelte op het biljart is vol daan. De notulen werden gelezen en vastge steld. Medegedeeld werd, dat voor het Tooneelconcours een lauwertak is geschon ken. Hierna bracht de secretaris een mooi ge- styleerd en zakelijk jaarverslag uit, waar voor de voorzitter hem hartelijk dank bracht. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat naast een ont vangst van 281.18 een uitgave viel te boe ken van 237.57, alzoo een saldo van 43.61. Dit gevoegd bij het kasbezit 1932 maakt een bezit van 149.44. Den penning meester werd dank gebracht voor zijn ac curaat beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren Jos. v. Riel en H. Verdel, werden bij enkele candidaatstelling herkozen en namen de herbenoeming aan. De voorzitter stelde hierna voor de jaar lij ksche feestavond uit te stellen tot Paschen waartoe, daar in den vastenavond geen avond meer vrij is in het Bondsgebouw, werd besloten. In de feestcommissie wer den behalve den voorzitter, gekozen de heeren N. v. Velzen en C. Degger. De heer v. Velzen rapporteerde de be scheiden van den penningmeester volkomen I in orde. In de nieuwe controlecommissie werden benoemd de heere i v. Tol en C. Stoeldrayer. Na de rondvraag werd de vergadering met een woord van dank dooi den voor zitter met den Chr. groet gesloten. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het candidaats-exa- men Natuurkundig Ingenieur is geslaagd de heer C. J. Boers.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1