DONDERDAG 25 JANUARI 1954 DE LEICSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 LISSE. Tooneelvereeniging. Vanwege de Too- neelvereeniging „Nut en Genoegen" werd gisteravond het tooneelconcours voortge zet en was het de vereeniging „Nut en Ver maak", onderafdeeling van den R.-K. Volksbond te Warmond, welke in 't strijd perk kwam met „Het Geheim", spel in drie bedrijven van Steph. van Cuik en G. Nie- len onder regie van W. de Dunne. Het Bondsgebouw was weer geheel bezet, wat ons niet bevreemdde aangezien van de Warmondsche Tooneelclub een goeden roep uitgaat. Nadat het bekende strijkje er de stemming had in gebracht, opende de voorzitter, de heer C. Schrama, met den Christelijken Groet en heette allen wel kom. Spreker zeide, dat het vervelend wordt telkens weer op de slechte economi sche tijd te wijzen. Wij hebben tot nu toe in onze afdeeling in dit seizoen getracht zooveel mogelijk geestelijk voedsel te ver schaffen. Wij hebben reeds een drietal ontwikkelingsavonden gehouden. De vo rige week hebben we in ons gebouw een retraite gehouden voor werkloozen, waar aan door niet minder dan 190 mannen en jongelingen werd deelgenomen, terwijl er van 20 tot 23 Januari wederom 57 Lisser mannen een retraite hebben gehouden in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. Dat geeft moed voor de toekomst. Wijzen de op het Fascisme zeide hij, dat als de N. S. B.'ers roepen „Hou zee" wij moeten roepen „Hou vast" aan uw Katholieke be ginselen. Wij worden zoo af en toe vergast op fascistische lectuur. Welnu verbrandt op fascistische lectuur. Laat u daardoor niet op een dwaalspoor brengen! Hierna wenschte hij Warmond veel succes en den aanwezigen een genoelijken avond. Alsnu kwam „Nut en Vermaak" voor 't voetlicht. Allereerst viel op het prachtige décor, wat waarlijk niets te wenschen overliet zoowel wat betreft de tuin als de binnenkamer. Ook de inhoud van het stuk kon ons bekoren, terwijl men de wij ze van vertolking „af' zou kunnen noe men. Onder alle stilte werd 't spel dan ook gevolgd en aan het eind dankbaar beap- plaudisseerd. „Nut en Genoegen" besloot den avond weer met den eenacter „Het Gelukje" voor gemengd tooneel van Nie- len en v. Cuik. 't Was weer een mooien avond voor de liefhebbers van het tooneelspel. Kruisverbond. Het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" hield Dinsdagavond zijn jaarvergadering in de zaal van den heer J. Koot. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur 1.had gevoteerd voor het Reclasseeringswerk; op voorstel van den heer C. v. Kesteren werd dit gebracht op 2.50. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Zandvliet, J. B. van Zeist en P. Schoorl werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. De secretaris bracht een keurig uitgewerkt jaarverslag uit. De reke ning van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van ƒ3.40. De rond vraag gaf niets belangrijks, waarna men overging in gezellig samenzijn onder het drinken van alcoholvrije punch. Vaccinatie. Thans nu de z.g. vaccina- tiedwang reeds eenige jaren is opgetieven zijn de resultaten hiervan te zien. Var» het aantal schoolkinderen hetwelk is toegela ten tot een van ed scholen in deze gemeen te zijn slechts 174 kinderen gevaccineerd, terwijl 555 kinderen zonder vaccinatiebe wijs zijn toegelaten. Deze cijfers spreken voor opheffing van de vaccinatie-dwang, daargelaten of dit de volksgezondheid zal bevorderen. Besm. ziekten. In het jaar 1933 zijn binnen deze gemeent de volgende geval len van besmettelijke ziekten voorgekomen, t.w. 9 gevallen van roodvonk en J geval van diphterie. Het aantal becm. ziekten- gevallen is voor deze gemeente niet groot geweest in 1933. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs stonden in de vorige week als werkloos ingeschreven 653 personen, t.w. 558 landarbeiders, 51 bouwvakarbeiders, 1 machinist, 4 schippers 5 chauffeurs, 3 bak kersknechts, 4 winkelbedienden, 1 rywiel- monteur, 5 fabrieksarbeiders, 2 kistenma kers, 2 transportarbeiders, 1 kellner, 2 mon teurs, 1 handelsreiziger, 3 mach. Houtbe werkers, 3 kantoorbedienden, 1 suud, 1 bankwerker, 1 kabelmonteur, 1 scheeps bouwer en 1 kleermaker. NOORDWIJKERHOUT. .K. J. M. V. In café Gouwenberg hield de K. J. M. V. een propaganda-avond. Als spreker trad op de heer H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer. De drukbezochte vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer M. van Emmerik, met den spreker van den avond. Deze wees wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van den avond, de moderator van de vereeniging en eenige bestuurs leden van andere R. K. vereenigingen al hier. Hierna gaf hij direct het woord aan den spreekr van den avond. Deze wees er op, dat hij 30 jaren geleden eveneens te Noorqwijkerhout geweest was en hoe ons dorp dien tijd veranderd is. Vroeger stond Noordwijkerhout bekend als een stroopers- dorp met slechte wegen en kleine huisjes. Het aanzien is geheel veranderd en we kunnen thans zeggen, dat Noordwijkerhout een mooi dorp geworden is. Noordwijker hout is op godsdienstig gebied goed voor uit gegaan en er heerscht thans een bloeiend vereenigingsleven, wat wel blijkt uit het feit, dat ik, vervolgt spreker, van avond voor een bloeiende K. J. M. V. een spreekbeurt vervullen mag. Spreker be handelde en zette uiteen het onderwerp „Hoe het niet moet". Besproken werd de toestand in Rusland, geschapen door het communisme, de toestand in Italië, ge schapen door het fascisme en de toestand in Duitschland, gevormd door het natio- naal-socialisme. Duidelijk toonde de be gaafde spreker aan, dat wij hier in ons land deze stelsels niet moeten krijgen, wil len we ons dierbaar Geloof blijven behou den. In een volgende spreekbeurt zal de heer Engels uiteenzetten „Hoe het wel moet zijn". Hierbij zal besproken worden de hui dige toestand in Oostenrijk, geschapen door de Katholieke Rijkskanselier dr. Dollfuss. Een hartelijk applaus beloonde de spre ker voor zijn prachtige uiteenzetting. De voorzitter dankte hem namens de heeJe vergadering en sprak de hoop uit, dat de zaal in Februari, wanneer de heer Engels wederom een lezing houdt, nog beter bezet mag zijn. Nadat de moderator nog eenige opwekkende woorden tot de leden gespio- ken had, werd de avond gesloten op de ge bruikelijke wijze. Jaarvergadering „O. B. K." In café „De Zwaan" hield de tooneelvereenigir.g „Oefening baart Kunst" haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Koelewijn, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werden de notulen gele zen van de vorige vergadering en onver anderd goedgekeurd. Hiepna volgde een keurig jaarverslag van den secretaris, waar uit de groei blijkt van de vereeniging. In het afgeloopen jaar werden drie uitvoe ringen gegeven. Eén uitvoering werd ge geven ten bate van het crisis-comité, wei* een zeer gunstig financieel verloop had. De uitvoering ten bate van de Josephkerk is in voorbereiding, terwijl Vastenavond- Maandag een uitvoering wordt gehouden ten bate van het comité Werkloozenzorg Deze uitvoering zal gegeven worden in het St. Victor-patronaat. Hierna volgde het ii- nancieel verslag van den penningmeester den heer W. Kapteijn. Hieruit blijkt, dat het batig slot van de kas ƒ44.36 bedraagt. Het totaal in de kas bedraagt 76.50. Bij de bestuursverkiezing, die volgde, werden de aftredende heeren J. v. d. Burg en A. van Kesteren beide met algemeene stem men herkozen. In de vacature-Th. Opdam werd geko zen Anton Duivenvoorden Pz. Na de rond vraag volgde een gezellig samenzijn. SASSENHEIM. De preekstoel. Bij de gelegenheid van het veertiguren gebed, wat a.s. Zondag be gint, zal het nieuwe preekgestoelte geheel zijn afgewerkt. Zooals we reeds vorige week bemerkten beteekent dit een ideale verbetering, zoowel voor de luisteraars achter in de kerk als voor den predikant. Het schelpvormige klankbord van eiken- hout-triplex is vervaardigd volgens teeke- ning van den weleerw. pater Muller te Nij megen. Het gestoelte met opgang, ook uit eikenhout vervaardigd met nisvorminge openingen, werd gemaakt door den heer W. Olieslagers, alhier. De Narcissentoonstelling. Voor de in Februari te houden Narcissenttenoonstel- ling in „Bloemlust" zijn behalve de wissel beker voor Sassenheimsche kweekers, de volgende medailles beschikbaar voor in zendingen: Dubbele Narcissen, Posticus, Poetar, Eudsii, Gele Trompet, Bicolor en Incomparable. ZILK. Lezing. Gistermiddag werd in het pa rochiehuis alhier wederom door den ka pelaan onzer parochie een lezing gehou den voor werkloozen. Hoofdzakelijk werd deze middag besteeds tot beantwoording van een vraag, door den heer de Gróót gesteld, tijdens een vorige lezing, betref fende het Boeddhisme. Zij neer w. schetste de groote en verregaande onzinnigheden welke met het Boeddhisme verband hou den. Ook in ons land nam, volgens spr., een en ander toe en hij betreurde het ten zeerste, dat er toch altijd nog menschen waren, die aan een en ander geloof of waardde hechtten. De lezing werd door een groot aantal werkloozen met aaidacht gevolgd, waaruit wel blijkt dat men meer en meer het nut van dergelijke lezingen gaat inzien. Verschillende vragen werden nog ge steld en ook tot voldoening beantwoord. Waarschijnlijk wordt Woensdag a.s. we derom een lzing gehouden. ZOETERMEER—ZEGWAART. Missie-tentoonstelling. Op Zondag 21 Jan. heeft er bij den heer A. v. Well te Zoetermeer een Missietentoonstelling plaats gehad, welke was georganiseerd door den zeereerw. heer Pastoor met medewerking van de Missie-naaikring aldaar. In alle op zichten mag deze opzet geslaagd genoemd worden. Op eenige uren na was de zaal den geheelen dag voor het publiek openge steld en er werd gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid om 't tentoongestelde te bewonderen, 'n Prachtig kruisbeeld, misgewaden, kleedjes, poppen, enz. enz. Het geheel maakte een feestelijken indruk en gedurende den geheelen dag heersente er een gezellige drukte, welke nog werd verhoogd door „prikplank", „grabbelton", gelegenheid tot 't koopen van lootjes en zelfs een gratis aangeboden kop koffie of thee. Jong en oud heeft zich „vermaakt". Maar toen kwam de avond. De toeloop van belangstellenden was zóó groot, dat reeds in het begin van den avond Pastoor een beroep moest doen op den goeden wil van het publiek en aan velen, vooral nabij wonenden, verzocht naar huis terug te keeren, daar de zaal onmogelijk allen kon bevatten. Daarbij deed pastoor de belofte, dat den volgenden avond wederom een Missie-avond zou gegeven worden. On danks dit getroostten toch nog velen zich de moeite, om van half acht tot elf uar te staan. Nadat eerst een komische film was ge draaid, sprak de eerw. Pater Dom. Rema- clus Boelaars O.S.B. over de Missie in N.- Transvaal. Spreker schetste de v.jeilijk- heden, waarmede de missionarissen daar te kampen hebben, wekte zijn hoorders op tot edelmoedigheid, maar vooral ook tot gebed voor de helaas te weinig beken- de Missie in N.-Transvaal en dankte ten slotte den zeereerw. heer Pastoor voor diens genomen initiatief en' zijn belang- ,,'t Rad van Avonturen" zorgde voor de volgende verrassing. Zóó snel vlogen ae kaarten daarvan weg, zóó gaarne wilde ieder, ten bate van de Missie, een kansie wagen, dat zelfs velen hun teleurstelling te kennen gaven, dat ze ondanks oei po gen der zelatricen, in de onmogelijkheid verkeerden, een kaart te bekomen. Een tweede komische fiilm besloot den avond en een ieder keerde voldaan huis waarts. Den tweeden avond was uit den ar.id der zaak de zaal niet zoo stampvol bezet als den eersten. Toch waren wederom alle plaatsen bezet, wederom draaide 't ,iad van avonturen", wederom de loterij, roet haar spanningen en verrassingen, weder om toonden allen hun „Hollandsche liefde voor de Miissie". In alle opzichten geslaagd zijn deze Missie-avonden. En daarom een hulde aan Pastoor en Missie-naaikring. Moge er in Zoetermeer of Zegwaart nooit meer een zaal te vinden zijn welke groot genoeg is voor het houden van een Missie- avond. Ziekenhuishulp. Dinsdagavond 1.1. ver gaderde de vereeniging „Ziekenhuishulp" in het Spaarbankgebouw, welke door 42 leden werd bezocht. De voorzitter, de heer H. Nieuwenhuy- sen, opende met een woord van welkom de vergadering, daarbij memoreerende za ken, de vereeniging rakende, over het af geloopen jaar. Daarna werden de notulen der vorige vergadering, van 17 Januari 1933, gelezen door den secretaris, den heer J. C. Kreu- ninger, die onveranderd werden vastge steld. Dezelfde titularis bracht het jaarverslag over 1933 uit. Hieruit bleek, dat 79 leden ziekenhuisverpleging hadden genoten met een aantal verplsegdagen van 3300. Van de verpleegden bereikten 55 leden het maxi mum aantal verpleegdagen, dat is 100, terwijl 1 lid 96, 2 leden 95, 1 lid 83, 1 lid 67 en 1 lid 60 dagen werden verpleegd. De verpleegdagen van de overigen varieer den van 2 tot 40 dagen. Per lid werd be taald aan verpleegkosten een bedrag van 87.Over '32 werden een viertal leden meer verpleegd en wel 83. Het aantal ver pleegdagen was toen minder. Toen vor derde de verpleging per lid een bedrag van 80.De vereeniging was met 130 leden vooruitgegaan en bedraagt thans 3414, waarvan 2226 betalende; personen beneden 14 jaar zijn niet contribuabel doch hebben op grond van het lidmaatschap hunner verzorgers recht op ziekenhuisver pleging. Aan het einde van het verslag werd gewag gemaakt van een klacht van den bode over de minder prompte contri butie-betaling en de meermalen voorko mende onheusche behandeling. Naar aanleiding hiervan wees de voorzit ter er op, dat bij wanbetaling de leden volgens reglement geroyeerd behooren te worden. Voor het echter zoover is, krijgt men een waarschuwing, meestal via den bode. Er dient aan gedacht te worden, dat niet de bode royeert, doch het bestuur en dit handelt zooals het reglement voor schrijft. De bode, die zijn plicht doet, be hoeft niet onheusch, onwelwillend of on behoorlijk te worden ontvangen. Bij ge rechtvaardigde klachten zal door het be stuur streng worden opgetreden. Spr. wekte de vergadering op vooral mede te werken tot prompte contributiebetaling. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer B. Brinkers, werd door den se cretaris voorgelezen. Hieraan ontleenen we dat aan contributies ontvangen werd een bedrag van 6896.30. Uitgegeven werd echter aan verpleeggelden 6021.93; aan toeslag 608.vervoerkosten 331.07; administratiekosten 150.bodeloon 600.34; andere onkosten 107.16. Er was alzoo een nadeelig slot. De voorzitter lichtte een en ander toe. Door het batig slot van 1932 was het te kort over het afgeloopen jaar niet zoo groot. Het reservefonds bleek 5207.67 groot te zijn. De commissie van toezicht bracht schrif telijk rapport uit over het gehouden be heer van den penningmeester. Dit rap port luidde zeer gunstig, waarna de pen ningmeester voor zijn gehouden beheer werd gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Nieuwenhuyysen en J. Akkerman wer den bij acclamatie herkozen, evenals de aftredende commissie van toezicht, de hee ren D. D. Ceelen en H. Meinsma. Na toelichting van den voorzitter werd de contributie voor het jaar 1934 vastge steld op 7 cent per week en per lid. Vorig jaar bedroeg de contributie 6 cent. Bij de rondvraag maakte de voorzitter de tongen los. Ter sprake werd gebracht den toeslag die ontvangen wordt als men in Leiden wordt verpleegd. Spr. wenschte de opinie van de vergadering om die toe slag al dan niet uit te betalen en bij niet- uitbetaling die gelden een andere bestem ming te geven, daarbij aangevende hoe ze dan te besteden. .Verschillende sprekers wenschten de be staande gang van zaken te bestendigen, omdat de kosten van bezoek naar Leiden meer kosten met zich brengt dan naar Voorburg of Den Haag. Het uit de verga dering naar voren gebrachte was wel de opinie van de vergaderden. Dokter W. E. Steur, adviseerend be stuurslid, brak een lans voor vervoer van leden naar een polikliniek, voor rekening van de vereeniging, zoo een poloklinisch onderzoek noodzakelijk is. De voorzitter antwoordde hierop dat dit niet de taak der vereeniging was doch zou een en ander aan het bestuur ter overwe ging geven. Met een dankwoord sloot de voorzitter daarna de vergadering. Tarief waterleiding. Door het bestuur der Drinkwaterleiding „de Tien Gemeen ten" is besloten, de prijs van het water af genomen boven de toegestane hoeveelheid (oververbruik) over 1934 te verlagen en wel van ƒ0.25 op ƒ0.20 per M3. Voor hen. die boven de toegesiane hoeveelheid een contract willen afsluiten van minstens 100 M3. is de prijs verlaagd tot ƒ0.18 per M3. De vlucht van de „Pelikaan". De Bur gemeester van Zoetermeer en Zeg waart verzoekt het volgende mede te deelen. Naar aanleiding van de roemrijke vlucht van de „Pelikaan", naar Indië en terug, in een tijdsverloop als door nog geen enkel ander verkeersvliegtuig is bereikt, is door vele vooraanstaanden* in den lande een „Pelikaan-Comité" in het leven geroepen. Dit Comité stelt zich ten doel gelden ie verzamelen voor de stichting van een Na tionaal Luchtvaartfonds. Het is niet de bedoeling om dit fonds geheel of gedeeltelijk te doen gebruiken tot huldiging van de bemanning. Uit be trouwbare inlichtingen toch is aan het Comité gebleken, dat daarvoor uit anderen hoofde reeds op waardige wijze wordt ge zorgd. Maar dat „Nationale Luchtvaartfonds" zal moeien dienen tot het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaait in den meest algemeenen zin, ten einde den Neaerlandschen ondernemingsgeest op dit geoied aan te wakkeren en nog lange jaren de herinnering levendig te houden aan een daad, die, in hare gevolgen, het best te vergelijken is met de historische eerste vluchr naar Indië in 1S24. Voor dit doel is veel geld noodig. Er valt op lucmvaartgebied nog zooveel te doen. Zuoveei, dat nog moest wachten, of niet in vollen omvang kon worden aangepakt, omdat de particuliere middelen ervoor ont braken en de Regeering er geen fondsen voor kon of mocht beschikbaar stellen. Het is juist voor zulke gevallen en er zijn er zoovele, waarin het particulier innitiatief voorbereidend en baanbrekend zal kunnen optreden dat een nationaal fonds van on berekenbaar nut zal kunnen zijn, door mogelijk te maken, wat anders wellicht onuitgevoerd zou blijven. Het streven van het Comité ondervindt j den vollen steun van de Regeering. De j Minister van Binnenlandsche Zaken gaf in j een afzonderlijk rondschrijven aan de bur gemeesters daarvan blijk. Zij die voor dit streven wat gevoelen. I en ook het hunne daartoe willen bij dra- gen, kunnen hun gift aan den Burgemees ter onzer gemeenten afdragen, die zich be- reid heeft verklaard, de ontvangen gelden door te zenden. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat bereids eenige giften zijn binnengekomen. Ook kleine bijdragen zijn van harte wel kom. ZOETERMEER. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1932 totaal 1707 personen; 8J4 mannen en 843 vrouwen. Geboren totaal 40 personen: 27 mannen en 13 vrouwen. Ingekomen 119 personen: 54 mannen en 65 vrouwen. Totale vermeerdering 189 per sonen. Overleden 8 personen: 5 mannen en 3 vrouwen. Vertrokken 128 personen: 65 mannen en 53 vrouwen. Totale verminde ring 136 personen. Bevolking op 31 De- cerber 1933 totaal 1730 personen: 875 man nen en 855 vrouwen. Burgerlijke Stand over 1933: Aantal geboorten: 40; aantal huwe lijken 11; aantal overledenen 8; aantal le venloos aangegeven 1; aantal huwelijksaan giften 11; aantal huwelijksafkondigingen 28; aantal huwelijkstoestemmingen 1. ZEGWAART. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1932 totaal 2944 personen, 1500 mannen en 1444 vrouwen. Totaal aantal ge boorten 91; levenloos aangegeven 2. Inge komen 114 mannen en 108 vrouwen; totaal 222 personen. Totaal aantal overledenen 17 personen. Vertrokken 104 mannen en 88 vrouwen; totaal 192 personen. Totale vermeerdering 313 personen, totale vermin dering 209 personen. Op 31 December 1933 bedroeg het aantal inwoners 3043 personen. Aantal huwelijken 17; aantal huwelijksaf kondigingen 45; aantal echtscheidingen 2. VOORHOUT „Nieuwe tijden nieuwe eischen". Op uitnoodiging van de plaatselijke afdeelin- gen van de Algemeene Ver. voor Bloem bollencultuur, het H.B.G. en den Bond van Z.-H. kleine kweekers hield de heer J. A. Schrama in café de „Bonte Koe" een lezing over bovengenoemd onderwerp. De voor zitter voor dezen avond, de heer P. v. Rei- „gel. kkig I" We zijn aan 't eir van vei kt Wij hebben hierm wederom willen s Voor stilte op itraat Redaclie en Lezers - aanvaardt alle twee Voor Uw hulp nu d-n dank van den A N W B. in we de Z, alfabet, n strijden. Ier rijren.' ITRUDT VS1L10 sen heette den spreker hartelijk welkom, en sprak zijn groote voldoening uit over de buitengewoon goede opkomst. De heer Schrama be<fon met er op te wij zen, dat het Bloembollen.vak in de laatste jaren aan groote beroeringen onderhevig geweest is, waarbij de gedachte allereerst uitgaat naar het zooveel omstreden sanee- ringsplan. Hoe of men ook over dit plan denkt, men zal toe moeten geven, dat wij er de regeering zelf om gevraagd hebben, en hierdoor erkennen, dat het vak ziek was. Wat is hiervan de oorzaak? Spreker is er van overtruigd, dat men niet alle schuld op de crisis kan werpen, integen deel de meeste schuld is bij de vakgenoo- ten zelf te zoeken. In de jaren 19231933 is de export bij na voortdurend vooruitgegaan of vrijwel stabiel gebleven. In het crisisjaar 1933 was de export nog 17 millioan K.G., hooger dan in 1923. Geen enkele tak van bedrijf kan nog op een zoo groote export-mogelijkheid bogen als het bloembollsnvak, dit in te genstelling met het' boeren- en tuindersbe- drijf. Hoofdzaak is dat de productie niet in overeenstemming gehouden is met de export. Het saneeringsplin is geboren uit de overtuiging dat aan het ongelimiteerd te len van bloembollen een einde moest ko men. Spreker beschouwde dan ook de sa neering als onvermijdelijk, al had hij gaar ne gezien, dat een andere maatstaf was aangelegd, want z.i. hebben de groote be drijven, het meeste schuld aan de over productie. Ondanks de geweldige hoeveel heden bollen welke vernietigd zijn, moet de regeering nog ca. 60 millioen stuks op- koopen, welke nog binnen de reeds schraal genomen raad vallen. Het vak was niet in staat voor zichzelf te zorgen, kweekers zoomin als exporteurs, als gevolg daarvan staat men thans onder regeerings voogd ij. Zelfs indien geheel Europa weer normaal zou afnemen, zou de export niet in staat zijn om een ongebreidelde teeltuitbreiding op te nemen. Indien de regeeringsbe- moeiing voorbij is, moet het vak zelf ko men tot een planmatige teeltregeling, en een bureau samenstellen, dat de teelt voor altijd regelt, met dien verstande, dat men het persoonlijk initiatief niet geheel lam slaat. Het zureau zou de gegevens van de kweekerscentrale als uitgangspunt kunnen nemen. Bij bepaling van een eventueele inkrimping zou men na moeten gaan wel ke bedrijven het meest uitgebreid hebben, deze zouden dan ook het meeste moeten vernietigen. Een vak dat een monopolis tisch karakter draagt leent zich zeer wel tot concentratie en planmatige teelt. Tevens dient men de organisatie van het bloembollenvak ingrijpend te wijzigen. De thans bestaande vereenigingen werken grootendeels naast ja soms tegenover el kaar. Door wederzijds wantrouwen en af gunst wordt dan het groepsbelang boven het vakbelang gesteld. Spreker acht het absoluut onnoodig dat er niet minder dan 7 organisaties op eenzelfde gebied werken. Er moet een centrale vereeniging komen die de algemeene vakbelangen behartigt, zooals b.v. Bloembollenbeurs, tentoonstel lingen e.d. Als onderdeelen van deze Cen trale moeten opgericht worden een bond van Bloembollenkweekers, een van bloem bollenhandelaren, een van bloemtrekkers en een van bloembollenveilingen. Tevens zou men een hoofdorgaan moe ten uitgeven, waarin aan al deze zuster verenigingen plaatsruimte verleend wordt De Centrale dient zich echter te onthouden van inmenging in de groepsbelangen. Laat men met de reorganisatie weer niet wach ten tot het te laat is. Spreker draagt dit plan op aan het vak, en hoopt, dat zij het wel onder de oogen zal willen zien. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn buitengewoon interessante uit eenzetting, welke door een, verschillende zaken verhelderende, gedachtenwisseling werd gevolgd. van wmmmm en hobbeltje. 129. Hèèèè! klonk het nu uit alle mon den tegelijk. Ja, maar ik kom weer terug, zei Jan. Nou, zeiden ze, als je dan niet te lang wegblijft, mag je wel gaan, waar Jan natuurlijk erg om moest lachen. Terwijl ze daarover zoo aan 't babbelen waren, kwam Hobbeltje plotseling hinnikend aange draafd. 130. Jan schrok er van! Zoo had hij Hob beltje nog nooit gezien. Hij ging vlug naar hem toe en al heel gauw zag hij nu de re den van zijn angst. Een eindje verder was een heidebrand uitgebroken. Jongens, zei Jan, we kunnen nog niet naar huis, want ik heb flinke jongens noodig.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10