25ste Jaargang DINSDAG 23 JANUARI 1934 No. 7717 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE AftOmNtlviENiSPkUS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen w«n-s het dubbele van h^t tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur em verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Rechtsgelijkheid voor allen. Natuurlijk wi; mogen niet anderen kwaad doen, omdat die ons op dezelfde wijze zouden behandelen, als zij er de macht toe hadden. Dat is mensch-onwaar- dig, dat is on-christelijk. En daarom mogen wij den nationaal- socialisten niet hun vrijheid ontnemen, omdat zij het ons zouden doen in den staat, zooals zij dien willen stichten. Aan deze laatste bewering en beschuldi ging twijfelt toch niemand? In den nationaal-socialistischen staat is het de macht en niet het recht, dat heer- schen zal. Als de nationaal-socialisten aan de macht komen, dan zullen ze alle andere partijen niet slechts voor ambtenaren ver bieden, maar ze definitief opheffen en ge lijk schakelen. Het buitenland levert ons in dit opzicht leerrijke voorbeelden. Het is daar gedaan met de vrijheid voor groepen, vereenigngen, partijen, pers, kerken. Maar nogmaals: daarom mogen jy ij niet zóó optreden tegenover hen, die naar zulk een staat streven! In een parlementairen staat moet recht en rechtsgelijkheid heerschen. En onze Overheid mag niet vereenigin- gen verbieden, omdat zij daartoe de macht heeft, maar alleen en in zooverre als deze vereenigingen gaan buiten het recht, dat door rechtvaardige wetten is vastgelegd, en de rechtsgelijkheid verbreken. Om deze reden kan o.i. onze regeering niet nalaten duidelijk en klaar aan te ge ven de grond waarop haar verbod inzake vereenigingsrecht o.a. betreffen de de N. S. B. berust (wat de regeering o.i. niet zoo moeilijk zal vallen). Geheel ons volk moet behouden het veilige gevoel van rechtszekerheid, van rechtsg e 1 ij k h e i d, BINNENLAND AMSTERDAMSCHE DISTRICTSDAG VAN DE GEZELLEN. Met geestdrift en berisling, deze altoos jeugdig krachtige organisatie eigen, heeft de Amsterdamsche St. Jozefs Gezellen Ver- eeniging Zondag weer haar dristrictsdag gehouden. De dag werd ingezet met een algemeene Communie in de verschillende parochie kerken waarna om half twee in zes groe pen ongeveer 1000 Gezellen uit Amsterdam en omgeving bij het Centraal Station sa menkwamen en vervolgens ma .saai opmar cheerden naar het gebouw Stadhouderska de 55. Overal 1 mgs den weg imponeerde de machtige stoet van jonge kerels, die mar cheerden achter de roffelendee trommen en pijpermuziek der Kolpings Lijfwacht en een woud van oranje-zwart en geel-witte vanen. Om half drie ving in de groote zaal de middagvergadering aan. De districtssenior heette de aanwezigen welkom in het bijzonder den spreker van dezen middag, mr. Mutsaerts, die als on derwerp had gekozen: „Het gezag als grond slag der samenleving". De jongere leden der Gezellen-tooneel- clubs „St. Paulus" onder regie van den heer C. Sandman bracht vervolgens ten tooneele de tooneelschets „Mijnramp". „Juist de jeugd wordt gegrepen door de uitersten." Een als steeds kernachtig slotwoord sprak Districts-Praeses J. T1*. van Galen. Spreker dankte allen van de vuurlinie tot de ach terhoede, in het bijzonder mr. Mutsaers voor zijn rede. Wij jongeren hebben in de zen tijd de zuivere beginselen te onderken nen vast te houden, anders loopen wij het gevaar als stuurlooze booten mee te deinen op de economische en maatschappelijke stroomingen der wereldzee. Juist de jeugd wordt gegrepen door de uitersten en dan is er bezinning noodig om de katholieke principes, de eenige zeker heid, trouw te blijven en te durven uitdra gen in fabriek, werkplaats en vereeniging, de consequenties door te voeren, overal en altijd. Met den gemeenschappelijken zang van het oude Kolpingslied werd de bijeenkomst gesloten. DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESCH IN BLIK. De minister van binnenlandschezaken heeft aan de gemeentebesturen ten vervolge op de ministerieele circulaire van 4 Novem ber jl.l betreffende distributie van rund- vleesch, medegedeeld: Wat onder steuntrekkenden en wat onder armlastigen te ver staan. Onder steuntrekkenden zullen naast de in de circulaire van 4 November genoem de groepen ten aanzien van de distributie van rundvleeesch in blik door de Crisis- rundveecentrale voortaa ook geacht wor den te behooren: personen, die uitkeering ontvangen uit de werkloozenkas hunner or ganisatie. Voorts deel ik mede, dat onder armlas tigen, die voor verkrijging van het rund- vleesch in blik in aanmerking komen, uit sluitend worden verstaan: personen, die op een of andere wijze steun ontvangen, doch die niet onder de „steuntrekkenden" val len. Hierbij wordt o.m. gedacht aan perso nen, die eun ontvangen van diaconieën of andere particuliere instellingen van liefda digheid. In deze gevallen zal de distributie eveneens door of vanwege de gemeentebe sturen moeten plaats hebben, zoodat voor komen wordt, dat dubbele distributie aan een bepaald persoon plaats vindt. Het is dus in geen geval «eoorloofd, het rund- vleesch in blik aan de betrokken lichamen zelf voor distributie ter beschikking te stellen. In bijzondere omstandigheden kan echter, nadat daartoe voor ieder geval af zonderlijk toestemming van de Crisisrund- veecentrale verkregen, rundvleesch in blik uitgereikt worden aan vereenigingen of andere lichamen met een liefdadige doel stelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden. Tenslotte deel ik u mede, dat thans ook onder rabbinaal toezicht bereid rundvleesch in blik beschikbaar is. Gemeentebesturen welke dit wenschen te ontvangen, zullen daartoe van bijzondere aanvraagformulie ren gebruik moeten maken, welke cp ver zoek door de Crisis-rundveecentrale toege- zouden zullen worden. De verkoop van dit onder rabbinaal toezicht bereide rund vleesch zal tegen denzelfden prijs kunnen geschieden als welke voor het andere rund vleesch in blik geldt. De distribut5-kosten. Mij is gebleken, dat door sommige ge meentebesturen een te gering gedeelte van het ter dekking van de distributiekosten overblijvende bedrag van 5 cent per bus ter beschikking van de slagers of grossiers gesteld wordt. In het algemeen komt het my voor, dat door de gemeentebesturen van dit bedrag niet meer dan 11 y2 cent voor eigen administratiekosten dient te worden besteed en dat de overblijvende 4 of 3 y cent, uitbetaald dienen te worden aan de slagers en grossiers, die de feitelijke distributie verrichten. In geen geval is het geoorloofd, dat een gedeelte van dit bedrag voor andere doeleinden da de ter dekking van de aan de distributie verboden kosten wordt gebruikt. CRISIS RUNDVEECENTRALE. De teeltregeling voor rundvee. Op grond van de thans vastgestelde rundveeteeltregeling is het aantal toe te laten vaarskalveren voor 1934 bepaald op 350.000; het aantal toe te laten stierkalve ren op 60.000. De toewijzing van deze toe te laten aantallen over de districten, in welke door de Gewestelijke Rundveecen trales het land is verdeeld, zal plaats vin den door de Gewestelijke Centrales, waar bij wordt rekening gehouden met beoordee ling van de bedrijfsomstandigheden, op grond van de gegevens der veetellingen in 1933 plaats gehad hebbend en in 1934 te houden. Door de Crisis-Rundveecentrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te le veren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten. (Uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangeno men, dat zij langer dan zeven maanden of korter dan vier maanden drachtig zijn) en versch afgekalfde vaarzen en koeien te Gouda Donderdag 8 Februari van 8 tot 10 uur; te Leiden Vrijdag 9 Februari van 8 tot 10 uur; Utrecht Vrijdag 9 Februari van 8 tot 10 uur. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 29 Jan. 1934 ten kantore van de Crisis Run vee centrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. Prijzen en voorwaarden als de voor gaande week. R'damsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting met het mailschip „Baloeran" wordt morgen 24 Januari te 8.28 uur v.m. i in Den Haag verwacht. R.K. VREDESBOND IN NEDERLAND Nationalisme en Pacifisme. Te Utrecht vergaderde in 't Kasteel van Antwerpen de R.K. Vredesbond in Neder land. Na de bijeenkomst van het Hoofd bestuur vond de algemeene ledenvergade ring plaats. Beide vergaderingen stonden onder presidium van den eersten voorzit ter, prof. magister J. B. Kors, O. P., hocg- leeraar te Nijmegen. In de hoofdbestuursbijeenkomst deed prof. Kors o.m. mededeeling van de bis schoppelijke en koninklijke goedkeuringen der statuten en van het huishoudelijke re glement. Door enkele bijkomstigheden zijn deze een weinig vertaagd. Nadat pater dr. Beaufort de notulen ge lezen had en enkele brieven behandeld, werden door den voorz. de diverse acties in de afgeloopen periode besproken. Ge tracht zal worden zooveel mogelijk actie te ontplooien in dit meer noodzakelijke dan geschikte moment. Herinnerd werd aan de groote belangstelling voor den Bond tijdens het Maria-Congres te Nij megen. In vele plaatsen des lands werden daarna lezingen gehouden door leden van het Hoofdbestuur en anderen. Voorts werd de Vredesgedachte ijverig verspreid door middel van het Maandblad van den Bond: „Pro Pace". Diverse andere zaken zijn afgedaan. Na dit exposé werd met algemeene stem men besloten de uitnoodiging te acceptee ren voor het groote Vredescongres, dat medio Februari te ^Brussel zal worden ge houden, onder leiding van Lord Robert Cecil en dat ten doel heeft steun te geven en liefde te wekken voor den Volkenbond, tegen critiek en ontrouw in de laatste tijden. Een voorstel van mevr. Steenberghe Engeringh werd dankbaar aanvaard om te trachten op tweeden Pinksterdag in het geheele land een H. Mis te doen opdragen tot intentie van Viode en Kath. Vredes- sctie. Na de Hoofdbestuurshij eenkomst werd ter zelfder plaats de algemeene ledenver gadering van den Kath. Vredesbond ge houden. Met enkele hartelijke woorden verwel komde prof. Kors de aanwezigen en deed enkele mededeelingen, als boven reeds ver meld. Vervolgens had de verkiezing plaats van het Hoofdbestuur, dat in zijn geheel aftrad. Het bestaat uit de volgende personen: Prof. J. B. Kors, O. P., eerste voorzitter; Pater Dr. D. Beaufort, O. F. M., studie secretaris, Prof. Dr. Titus Brandsma, biblio thecaris, G. Bulten, Mevr. BijvoetVan Haaren, Prof. P. Groenen, Ko de Haan, actie-secretaris, Henri Hermans, tweede voorzitter, Mej. Dr. J. Hillen, eerste pen ningmeester, Mr. Dr. L. Janssens, tweede penningmeester, Mr. G. Kropman, J. W. v. Meegeren, Prof. Dr. Ch. Raaymakers, S. J., L. M. van Rooyen, Z. E. Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Mevr. F. SteenbergheEnge ringh, H. P. J. Truffino. Hiervan hadden bedankt mevr. Bijvoet Van Haaren en H. Truffino. De overige le den werden allen bij acclamatie herkozen. Stemming vond hierna plaats voor vijf rieuwe hoofdbestuursleden. Gekozen wer den: Pater A. Fennel, voorz. afd. Amster dam, prof. Timmer, O. Carm. te. Zenderen, Mr. Andreoli, voorz. afd. Den Haag, A. Boudens, h. d. sch. te Vlaardingen, W. Wildschut, te Amersfoort. Na de verkiezingen hield prof. Kors een boeiende inleiding over het recente onder werp: Nationalisme en Pacifisme. Natio nalisme, aldus ongeveer de spreker, is in zichzelf goed, mits het niet overdreven wordt, want dan is het chauvinisme, dat gelijk kan worden gesteld met het egoisme van het individu, 't welk ongeregelde lief de beteekent. Het pacifisme is een'gesteldheid, die vu rig het behoud van den vrede wil, d.w.z. van den waren vrede: van rust der orde. Vrede kan b.v. ook verkregen worden door het overweldigen van anderen, maar dan is hij niet goed en blijvend. De katholieke pacifisten streven naar den vrede van Christus in het Rijk van Christus. Die echt christelijke vrede moet er komen, van persoon tot persoon, van natie tot natie. De laatstgenoemde treedt thans naar voren, ook door de rechtsvraag in het internationale leven. Onder de vol ken moet recht geschieden. De volken bondsidee moet worden toegejuicht. Het pacifisme wil het recht in de we reld herstellen en plaatsen tegenover het ongewenschte geweld. Het pacifisme, dat den vrede wil als rust van de orde, staat vijandig tegenover den oorlog. Pacifisme en nationalisme, zoo vervolgt spreker, be hoeven niet tegenover elkaar te worden geplaatst. Maar er is eeh nationalisme, dat natio naal chauvinisme is en geen nationale lief de, dat te veel steunt op macht en op ge weld. Het pacifisme wil recht als middel tot de orde. Het accentueert het nationale goed, het bestrijdt het nationale kwaad, Oplichting voor een bedrag van f 62.000 Arrestatie van een zaakwaarnemer Een grootscheepsche oplichtingsaffaire is door de Centrale Recherche te Amster dam ontdekt en beëindigd door de arresta tie van een zaakwaarnemer J. C. Oelsohla- ger. Door middel van een groot aantal valsche papieren was deze man ruim 62.000 machtig geworden van een 62-jarigen koop man in ruste te Amsterdam. Deze laatste was sedert eenige jaren in een scheidingsproces met zijn vrouw ge wikkeld. De afwikkeling van de zaak had hij toevertrouwd aan den zaakwaarnemer O. Deze vond blijkbaar dat zijn cliënt hem niet voldoende betaalde en om hierin te voorzien maakte hij een groot aantal pa pieren na, zdoals beschikkingen en arres ten van het Hof, benevens deurwaarders- exploiten. Deze laatste onderteekende hij met een naam van den bekenden deur waarder Joh. M. van Twuyver. In deze ex- ploiten stonden groote bedragen genoemd, die de koopman zou moeten betalen om de scheiding tot een goed einde te brengen. Hij betaalde steeds in goed vertrouwen aan den zaakwaarnemer uit zonder eenige achterdocht te koesteren. De scheiding is echter thans nog steeds niet uitgesproken. Tenslotte was het bedrag, dat de koopman aan O. betaald had, opgeloopen tot ƒ62.000 en nog steeds ging deze voort zijn melkkoe uit te melken. Tenslotte kwam de familie van den koop man achter het geval en enkele leden hier van kregen al spoedig achterdocht toen zij de papieren zagen. Zij togen naar de een- trede recherche, waar inspecteur A. T. T. j Kapinga een onderzoek instelde, hierbij ge- j assisteerd door deurwaarder van Twuyver. I De handteekeningen onder de exploiten j bleken zeer weinig op die van den deur- waarder te gelijken en ook de andere pa pieren waren voor het meerendeel valsch. De zaakwaarnemer is in zyn woning aan den Admiralengracht gearresteerd, hij leg de een volledige bekentenis af, en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS. het verheft het volk en richt het allereerst op het scheppen van recht. Spreker sluit met een pleidooi voor de christelijke naas tenliefde en wekt op, om op de juiste wijze te blijven strijden voor den vrede en tegen den oorlog. De actiesecretaris, de heer Ko de Haan, te Rotterdam, leider van het actie-bureau, bracht hierna verslag uit omtrent den stand van zaken, den Bond betreffende. Mededeelingen werden gedaan over de plaatselijke afdeelingen, comité's en cor respondenten van den Bond, alsmede over de aangesloten vereenigingen en over het tijdschrift „Pro Pace". In Amsterdam, Rot terdam en Gouda hebben onlangs bestuurs- reorganisaties plaats gehad. De jongste .af- deeling is te Eindhoven. Spreker wek te de aanwezigen op om juist thans, nu tegenovergestelde bewegingen opkomen, den pacifistischen arbeid te steunen, die gericht is tegen het bloedig geweld en rechtspraak wil bij landenconflicten. Geanimeerde besprekingen werden daar op door de aanwezigen gehouden. Behan deld werden o.m. actie en beginselen, het optreden van de K. J. V.-actie (niet te ver warren met den K. J. V.-Bond, die in den Vredesbond werd opgenomen), méér pak kende leuzen om 't groote publiek te trek ken, het federatief samenwerken met an- dere vereenigingen, het propagandamate- j riaal, enz. Tot slot sprak prof. Kors een krachtig woord, waarmee hij aanspoorde tot een le- vendige, goede, den katholieken passende actie, ten behoeve van het mooie werk voor den noodzakelijken wereldvrede. OMZETBELASTING. In artikel 8 van het uitvoeringsbesluit omzetbelasting is bepaald, dat voor zoo- ver betreft leveringen van partijen goede ren, welke regelmatig aan bepaalde afne mers worden geleverd, op verzoek van den fabrikant door of namens den minister van financiën kan worden toegestaan, dat vol- I staan wordt met uitreiking van één factuur BUITENLAND. De Stavisky-affaire bedreigt de Fransche regeering. (2de blad). Een nieuw financieel schandaal in Frank rijk. (2de blad). Strenge maatregelen tegen de Nazi's in Oostenrijk in voorbereiding. (2de blad). Ook Nepal door de aardbeving in Britsch- Indië zwaar geteisterd. (Buitenlandsche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. „Zaakwaarnemer" licht een cliënt op voor 62.000— (le blad). Weer een schip op de Eierlandsche gron den vastgeraakt. (Laatste Ber.). Motorongeluk met doodelijken afloop op den Afsluitdijk. (Laatste Ber.). De „Brion" van de N.N.S.B. in het Pana ma-Kanaal gezonken. De opvarenden ge red. (Gem. Ber. 3de blad). voor alle in een bepaald tijdstip geleverde goederen. Thans heeft de minister van financiën de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen gemachtigd deze vergunningen te verlee- nen met dien verstande dat de maximum duur van het bedoelde tijdstip een maand niet mag overschrijden. De fabrikant, die van een vergunning als hier bedoeld gebruik wenscht te maken, moet zich met een ongezegeld verzoek tot den betreffenden inspecteur wenden. „ST. RAPHAEL". De Raad van Afgevaardigden te Utrecht bijeen. Maandag werd te Utrecht in t' gebouw van Kunsten en Wetenschappen de ver volg vergadering gehouden van R. V. A. ter behandeling van de agendapunten, wel ke te Enschede nog niet behandeld waren. Besloten werd dat de Bondsdag in 1934 te Heerlen zal worden gehouden. De vergadering van de R. V. A. zal in 1934 te Roosendaal worden gehouden. De afdeeling Winterswijk had voorge steld een reservefonds te stichten, ten doel hebbende Spoor -en Trampersoneel, dat vroegtijdig wordt ontslagen, te steunen op een zoodanige wijze, dat alle steunlijsten in welken vorm dan ook komen te verval len, daarvoor in te voeren landelijke uni forme contributie-verhooging van drie cent per lid en per week. Door Hoensbroek en Oudenbroek waren soortgelijke voorstellen gedaan. Het hoofd bestuur had afwijzend geadviseerd. De secretaris, de heer H. Timmermans stelde voor een commissie te benoemen tot on derzoek van deze aangelegenheid en defi nitief te beslissen op de eerstvolgende ver gadering van de R. V. A. Dit voorstel werd aangenomen. Tot lid van het hoofdbestuur werd geko zen de heer J. W. Veldtman, te Haarlem. Vervolgens werden nog andere voorstel len van verschillende afdeelingen behan deld. Des middags had de huldiging plaats van den heer J. Hellemans, oud-bondsvoorzit ter van St. Raphaël. Besprekingen werden gehouden door den bondsvoorzitter Wegman, den voorzitter van het huldigingscomité, den heer de Bot, den 2den voorzitter van „St Raphaël", den heer Haen, den geest. adv. pastoor Mut saers, waarna de oud-voorzitter en eere voorzitter van „St. Raphaël" een hartelijk dankwoord spraken. (In onze fotopagina geven wij een foto van deze huldiging). CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN MANUFACTUREN ENZ. „De „Staatscourant" van gisteravond be vat een Koninklijk besluit waarbij voor den tijd van 12 maanden (lJanuari 1934 31 December 1934) de invoer van manu facturen, stoffen en weefsels van kunstzij de; manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde met andere stoffen dan echte zijde en wol bewerkt, wordt gecontingen- teerd. Het contingent is bepaald op 20 pet. van de waarde van de gemiddelde invoer in 1931 en 1932 met dien verstande dat de ingevoerde hoeveelheid niet meer zal be dragen dan 30 pet. van de in die jaren in gevoerde hoeveelheden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1