Z5ste Jaargang MAANDAG 22 JANUARI 1934 No. 7716 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weet2.50 per kwartaal bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin bij betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Weerzinwekkend „Zeker is 't niet alles nacht en nevel in het nationaal-socialistische Duitschland, zooals dat soms wordt voorgesteld. Er wordt echter wel van bovenaf in het Duit- sche volk een noodlottige mentaliteit aan gekweekt, een mentaliteit waarmede wellicht het Duitsche karakter zich tijde lijk kan verzoenen, doch die voor andere volken even onaanvaardbaar als onbegrij pelijk blijft" constateert de „Utrechtsche Courant". En ieder, die over de feiten, zooals die in Duitschland plaats grijpen, over den fei telijken toestand, die daar het volk om knelt, even ernstig wil nadenken, zal 't hiermede volkomen eens moeten zijn. Ongetwijfeld 't is niet alles nacht en nevel in het nationaal-socialistische Duitschland. Die voorstelling zouden ook wij zeker niet willen wekken. Maar óók is 't waar, dat er veel is, wat door ons wordt gevoeld als iets weerzin wekkends, wat voor ons volk „even on aanvaardbaar als onbegrijpelijk blijft", maar wat ook naar onze meening ten slotte het Duitsche volk niet langer zal kunnen en willen verdragen en met weer zin van zich zal afschudden. Als voorbeeld van dat weerzinwekken de citeert de „Utrechtsche Courant" een ar tikel uit de gelijkgeschakelde „Deutsche Metallarbeiterzeitung" onder den titel: „Der Führer hat recht": Wanneer wij ons dezen zin eigen ma- kan, dan eerst zijn wij het gelukkigste volk, dat door de heele wereld benijd wordt. Wij hebben de verantwoorde lijkheid voor ons lot op 12 November in handen van onzen leider gelegd, ons lot in voor- en tegenspoed met dat van den leider verbonden. Wat hebben wij nog meer te doen dan te zeggen: „De leider heeft gelijk in alles, wat hd doet!"? Waarlijk, ons geloof en ons vertrou wen kan niet mooier tot uiting wor den gebracht, onze dankbaarheid je gens den leider kan niet welspreken der zijn, dan dat deze zin gemeengoed van het volk wordt. Blind vertrouwen in den leider, onvoorwaardelijke toe wijding aan den leider „Hij'zorgt, dat het in orde komt, wij behoeven niet beangst te zijn!" aldus bidt een kind vol vertrouwen tot zijn God; zoo ook ziet een volk van zestig millioen men- schen op tot zijn leider en weet het, dat zijn lot in goede handen ligt. Een stelsel, dat zóó inderdaad: weer zinwekkend! -— den machthebber verheer lijkt en de onderdanen tot willooze slaven verlaagt, zal weliswaar in staat zijn, mis standen uit te roeien, maar het zal o o k heel veel kwaad stichten, het zol ook de beste eigenschappen in een volk ontzenu wen; het ontneemt den mensch het recht, een persoon te zijn! DE PAUS TOEGESPROKEN IN DE TALEN DER DRIEKONINGEN. Bij gelegenheid van een audiëntie, die de H. Vader dezer dagen verleende aan de professoren en studenten vam het Propa ganda-college, werd de H. Vader toegespro ken in de talen der Driekoningen, die Chris tus in het stalletje van Bethlehem waren komen bezoeken. Een student sprak in het Arameesch, een in het Chaldeeuws, en de derde in de Syri sche taal. Kardinaal Fumasoni-Biondi stelde aan den H. Vader de studenten voor, die tot 35 verschillende natie's behoorden. Z.H. dank te de studenten voor hun gelukwenschen en deelde medailles uit van O. L. Vr. van Guadeloupe, de Patrones van Mexico. De H. Vader vroeg hen daarbij speciaal voor Hem te willen bidden. Onmiddellijk daaraan gehoor gevende, zongen de stu denten: het „Oremus pro Pontifice". BINNENLAND R. K. VROUWENBONDEN. STUDIE-LANDDAG TE UTRECHT. Het bestuur der Federatie van R. K. Vrouwenbonden organiseert een Studie landdag op Zaterdag 17 Februari a.s., in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, Utrecht. Op dezen landdag zullen besproken worden de rapporten der internationale studiecommissies, ten einde het standpunt der Federatie te kunnen vaststellen en de mandaten mee te geven aan de afgevaardigden voor het Congres der Internationale Unie van R. K. Vrou wenbonden, dat zal plaats hebben te Rome van 26 Maart tot en met 7 April a.s. De voorafgegane studie en de besprekin gen op den landdag dienen dus tot voorlich ting voor het Federatiebestuur. De vergaderingen vangen op genoem den datum aan om 10.30 uur precies. I. Openingswoord van de Voorzitster der Federatie van R. K. Vrouwenbonden, me vrouw F. Steenberghe-Engeringh. II. „De groote richtlijnen der Paedago- giek" enkele woorden ter inleiding van de Encycliek „Divini illius Magistri", door den HoogEerwaarden HoogGeleerden heer mgr, prof. dr. J. H. E. Hoogveld, Geeste lijk Adivseur der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden. III. a. Gedachtenwisseling over de voor stellen van het Bestuur der Internatio nale Unie. b. Gedachtenwisseling over de voorstel len van de bij de Internationale Unie aan gesloten Bonden. IV. Gedachtenwisseling over de conclu sies der Studiecommissies. V. Verslag van dë 3e Studiecommissie: Onderwijs en Opvoeding door mejuffrouw dr. A. Kuyer, Rectrix v. h. St. Gertrudis- Lyceum te Roosendaal. VI. Besprekingen van het rapport der 4e studiecommissie Intellectueele arbeid van de vrouw, onder leiding van den HoogEer waarden HoogGeleerden heer mgr. dr. J. H. E. Hoogveld, Hoorleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. VII. Sluiting door de Voorzitster van het Bestuur der Federatie, mevrouw F. Steen berghe-Engeringh. Entreekaarten a S1.te verkrijgen op het Centraal Bureau van R. K. Vrouwen bonden, Mariaplaats 33bis, Utrecht, giro nummer 66306. GEEN VERKIEZINGEN MEER! Uit het verslag van een vergadering van de afdeelin.g Velzen van den Vrijz. Dem. Bond (in de „Vrijz. Dem." van 20 Jan.): „Toen mr. Joekes vermeldde, dat de heer Tusenius eenige maanden geleden te Sche- veningen had gesproken, klonk een stem uit de zaal: „dat ben ik". De spreker toon de zich uiteraard zeer vereerd door de om standigheid den heer Tusenius in hoogst eigen persoon onder zijn gehoor te heb ben. Toen daarop de spreker er aan her innerde, dat de heer Tusenius te Scheve- ningen had te kennen gegeven, dat ook in Nederland concentratiekampen moesten worden ingericht, klonk uit denzelfden mond een krachtig: „gelogen". „De spreker echter, door een volkomen betrouwbaren getuige, die persoonlijk de rede des heeren Tusenius te Scheveningen had gehoord, daaromtrent ingelicht, hield staande, dat deze wel degelijk concentratie kampen had aangeprezen, al had hij, vol gens dienzelfden getuige niet twee minis ters voor opsluiting in een concentratie kamp aanbevolen. Waarop de heer Tusenius interrumpeerde: „Ik heb dat gezegd: als Colijn ons den v ind uit de zeilen wil ne men, dan moet hij concentratiekampen in richten. „Mr. Joekes trok daaruit onmiddellijk, onder daverend applaus van de vergadering, de eenig mogelijke conclusie: dat dus de heer Tusenius in Scheveningen inderdaad de wenschelijkheid van concentratiekam pen voor ons land had bepleit. „Voortgaande wees de spreker er op, dat de bekende woorden van den heer Mussert in de vergadering te Amsterdam: „aan de politieke partijen de baantjes, de gummi stokken en de mitrailleurs, aan ons het volk" een duidelijk bewijs is van de revo lutionaire gezindheid van de N. S. B. Im mers de heer Mussert en de zijnen stellen zich blijkens deze uiting naast en tegen de partij-organisatie, die, op welken grondslag dan ook, in ons staatkundig stelsel nood zakelijk zijn bjj de toepassing van de kies wet voor de samenstelling van de volksver tegenwoordiging. Indien de heer Mussert dus den legalen weg wilde -bewandelen, zoo betoogde de spreker, moest ook hij met zijn volgelingen een staatkundige partij vormen en bij de eerstvolgende verkiezin gen, trachten een aantal candidaten van zijn richting te doen verkiezen, teneinde in de Kamer den aan zijn groep toekomenden invloed te verzekeren. Bij de woorden „de eerstvolgende verkiezingen" interrumpeer de de heer Tusenius: „die worden niet meer gehouden. „Op deze openhartige uiting, waarbij de wensch kennelijk de vader was der gedach te, stelde mr. Joekes begrijpelijkerwijze vast, dat dus de heer Tusenius in het open baar thans verklaarde, dat naar zijn oordeel geen verkiezingen meer zouden worden gehouden, welke uiting, alsmede duidelijk de revolutionnaire gezindheid van hem en zijn beweging aantoonde. Hilariteit en ap plaus bewezen, dat de vergadering deze opvatting deelde. De heer Tusenius, bijge staan door eenige andere hou-zeeërs, tracht te het daarop te doen voorkomen, alsof de tegenwoordige Regeering geen verkiezingen meer zal doen houden en beriep zich daar voor op.... een niet-redactioneel artikel in de Groene!". EEN JOURNALISTIEK JUBILEUM. Zaterdagmiddag is in het Amstelhotel te Amsterdam gehuldigd de heer L. M. Wete- rings, directeur-hoofdredacteur van de Spaarnestad, ter gelegenheid van zijn zil veren journalistiek jubileum. En de verdiensten van dezen bekwamen en energieken collega zijn van vele zijden hartelijk erkend en gewaardeerd. Bij de huldiging waren, behalve een groot aantal van hen, die in het bedrijf van de „Spaarnestad" werkzaam zijn, vele of- ficieele personen en talrijke vrienden te genwoordig. Wij noemen de hoogeerw. heeren mgr. dr. v. Noort, deken van Amsterdam, J. Son- daal, deken vein Haarlem, J. v. Schaik (geest. adv. van de De Kath. Ned. Dag bladpers), de zeereerw. heeren pastoors Nolet uit Amsterdam en v. d. Tuyn uit Heemstede en father Lefeber uit Hoorn, en de heeren mr. Goseling, voorzitter van de R.-K. Staatspartij, mr. Teülings, voorzitter van de Kath. Ned. Dagbladpers, Vesters en Hulsman, voorz. en van de R.-K. Jour nalistenver., mr. Hendrix, voorzitter van „Katholiek Amsterdam", enz. enz. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote en zijn vier kinderen, werd bij aankomst in de hall van het Amstelhotel verwelkomd door den voorzitter en den se cretaris van het huldigingscomité de hee ren prof. dr. Alphons Steger en L. A. P. M. v. d. Broeke. In de groote ontvangzeal ving hierna de huldiging aan. Prof. dr. A. Steger, voorzitter van het Uitvoerend Comité, die de rij der sprekers opende, begroette den jubilaris, zijn echt genoote en kinderen en hield daarna een hooggestemde lofrede over de voortreffe lijke wijze, waarop de heer Weterings zijn vak gedurende een kwart eeuw beoefend heeft. Gij hebt zeide spr. een wel zeer bijzonder journalistiek talent medegekre- gen op uw levenspad; gij hebt het niet be graven, maar er mede gewoekerd met noesten vlijt en stalen volharding. Niet de minste verdienste uwer artikelen ligt in hun wijsgeerige grondtoon; gij hebt een leeken-apostolaat uitgeoefend, waarvoor Katholiek Nederland u op dezen dag dankt! Spr. wees er verder op, dat de ju bilaris zich in de journalistiek ook sociale verdiensten heeft verworven door zijn stre ven naar de verheffing van den stand en versteviging van de saamhoorigheid onder de Katholieke journalisten; ook de Haar- lemsche Journalisten Vereeniging is U aldus spr. nog steeds dankbaar voor de leiding, welke u haar zoo langen tijd ge geven hebt. De hooggeleerde spreker deelde tenslot te mede, dat het Uitvoerend Comité aan den Paus verzocht heeft de verdiensten van den jubilaris te erkennen door hem het ridderkruis van de Orde van den Heiligen Gregorius te verleenen. Een beschikking hierop is nog niet afgekomen, maar dat wij aldus spr. deze mededeeling thans doen, beteekent wel dat vertrouwt mag worden op een gunstig resultaat. Verder bood prof. Steger namens het Uitvoerend Comité als toepasselijk feest geschenk de beeltenis aan „van hem, die het wereldgebeuren zoo visionair heeft ge zien": Dan te Allighieri. Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Am sterdam, bracht den jubilaris hulde voor wat hij tot stand gebracht heeft voor de Katholieke dagbladpers te Amsterdam. Verder hebben het woord gevoerd de heeren mr. Heerkens Thijsen, president- commissaris der N.V. Spaarnestad; mr. A. J. N. Hendrix, als voorzitter der Vereeni ging „Katholiek Amsterdam" en president commissaris der N.V. het Dagblad „De Tijd"; L. J. Stolwijk namens de Vereenig- de Katholieke Pers, A. Laudy, die namens de hoofdredactie den jubilaris huldigde als redder van „De Tijd"; J. B. Vesters, die de gelukwenschen van den Ned. R.-K. Jour nalisten Kring vertolkte,mr. F. Teulings als vertegenwoordiger der katholieke dag bladpers in het algemeen en F. Primo na mens de Haarlemsche Journalisten Ver eeniging. De schilder Gerard van Vliet bood den heer Weterings nog namens de beeldende kunstenaars voor wie hij zoo veel gedaan heeft een teekening in zwart en wit van zijn hand aan. In hartelijke bewoordingen heeft de ju bilaris ten slotte voor deze grootsche hul diging dank gezegd. Telegrafische en schriftelijke gelukwen schen waren ingekomen van Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te "Rome, Mgr. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem; kanunnik Van Dam, deken van Den Haag, Mgr. dr. Ver hoeven, directeur van het Centraal Bureau voor R.-K. Onderwijs en Opvoeding; den heer Lievegoed, leider van den regeerings- persdienst; verder van den Raad van Be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs, van den oud minister, den heer Bongaerts, van het. Eer ste Kamerlid, den heer Blomjous en de Tweede Kamerleden de heeren mr. Kor- tenhorst en Suring; alsmede van prof. dr. Titus Brandsma en vele anderen. Tot degenen, die hadden bijgedragen aan het huldeblijk en wier namen in het al bum, waarvan het vergezeld ging, geschre ven staan, behooren ooi/ de ministers mr. Deckers en mr. Verschuur. Na deze huldiging hebben nog velen ge bruik gemaakt van de gelegenheid, den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. DE TEELTREGLING VOOR RUNDVEE. Toegewezen aantal kalveren voor de verschillende districten. Op grond van de thans vastgestelde rundveeteeltregeling is het aantal toe te laten vaarskalveren voor 1934 bepaald op 350.000, het aantal toe te laten stierkalve ren op 60.000. De toewijzing van deze toe te laten aantallen over de districten, in welke door de gewestelijke rundveecentra les het land is verdeeld, zal plaats vinden door de gewestelijke centrales, waarbij wordt rekening gehouden met beoordeeling van de bedrijfsomstandigheden, op grond van de gegevens der veetellingen in 1933 plaats gehad hebbend en in 1934 te houden. Het bovenvermeld aantal van 410.000 toe te laten kalveren is aan de hand van het regelingsplan thans toegewezen in de vol gende aantallen: (I. vaarskalveren en niet-geregistreerde stierkalveren; II. geregistreerde stierkalve ren; III. totaal). I. II. ni. Groningen 12.571 1.060 24.631 Friesland 62.892 9.600 72.492 Drenthe 28.572 680 29.252 Overijssel 49.230 2.080 51.310 Gelderland, zonder rijk van Nijmeegn en land van Maas en Waal 55.502 3.720 59.222 Utrecht 20.150 800 20.950 Noord-Holland 22.362 2.240 24.602 Zuid-Holland 35.368 2.560 37.928 Noord-Brabant, met rijk van Nijmegen en land van Maas en Waal 49.407 2.800 52.207 Zeeland 16.259 180 16.439 Limburg 19.807 1.160 20.967 Totaal Nederland 383.120 26.880 410,000 CONTINGENTEERING VAN VLEESCH- INVOER. Voor den tijd van 12 maanden. De Stcrt van heden zal een Kon. besluit bevatten, waarbij de invoer van vleesch, met uitzondering van versch, gekoeld of bevforen rund- en kalfsvleesch, alsmede van levende schapen en slachtpaarden voor den tijd van 12 maanden wordt gecontin- genteerd. Deze contingenteering is van kracht tot 15 Jan. 1935. Het contingent voor alle vleeschsoorten is vastgesteld op 20 pet. van den gemiddel den invoer in 12 maanden van de jaren i 1931 en 1932. Voor versch, gekoeld of bevroren rund- en kalsvleesch is het contingent bepaald op 20 pet. van den gemiddelden invoer in j 12 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Bij deze contingenteering heeft de re geering gebruik gemaakt van de bevoegd heden, haar verleend in de nieuwe orisis- invoerwet. De mogelijkheid is daarbij opengelaten om voor verschillende landen het contingent te verhoogen. WELDADIGHEIDSZEGELS VOOR HET KIND. Voorloopige opbrengst. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de weldadigheidszegels 1933/34 de volgen de aantallen verkocht: Frankwaarde verk.pr. aantal v. j. lys cent 3 cent 15539.403 1.579.679 5 8 994.141 948.895 6 10 1.523.492 1.594.852 12y 16 395.931 399.498 De opbrengst boven de frankeerwaarde bedroeg derhalve rond 127.700. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ontwapeningsbesprekingen te Genève op nieuw uitgesteld. (2de blad). President von Hindenburg ziek. (2de blad). Poe Yi heeft de keizerskroon van Mands- joekwo aanvaard. (2de blad). Het doodencijfer van de aardbeving in Br.-Indië stijgt tot 15.000 (Buitenl. Ber., 2e blad). BINNENLAND. Contingenteering van Vleeschinvoer. (Ie blad). Teeltregeling voor rundvee. (1ste blad). De „Brion" van de K. N. S. M. heeft in het Panama-kanaal slagzij gemaakt. (1ste blad). De brandstichtingsaffaire te A'dam. De Bakker gevlucht uit protest „tegen de behandeling door de politie". (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De schaatswedstrijden om den Holland beker te Engelberg (2de blad). Jhr. van Eysinga wint het floretkam pioenschap van den Leidschen Scherin bond. (2de blad). De voetbalcompetities vorderen goed. (2de blad). De van Z.Exc. Minister Deckers. De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft gisterenavond ter eere van den Nederlandschen minister van De fensie mr. dr. Deckers, een banket aange boden. Morgen zal Exc. Deckers naar Nederland terug keeren. Het lid van Ged. Staten van Limburg Steun aan Pluimveehouders. In de crisis-restitutiebeschikking (eieren- producten), 1934 III, deelt de minister van economische zaken mede, dat ten behoeve van de pluimveehouders uit het landbouw crisisfonds vergoed zullen worden bij uit voer van de navolgende crisis-producten, de daarachter vermelde bedragen per aan tal of eenheid; a. voor eenden- en kippeneieren in schaal f 0.60 per 100 stuks; b. voor niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt f 0.15 per kg. bruto. Als groep van producenten van crisis producten is erkend: de in Nederland ge vestigde pluimveehouders. Peen naar België. De commissie voor den uitvoer van groenten naar België deelt mede, dat gedu rende de eerste vier maanden van 1934 de volgende hoeveelheden peen van Neder land in België mogen worden ingevoerd: in Januari 155.2000 kg., in Februari 216.3000 kg., in Maart 477.400 kg. en in April 420.600 kilo. Nederlandsche exporteurs, die in over eenkomstige maanden van 1932 peen voor eigen rekening naar België hebben uitge voerd, kunnen voor toewijzing van contin- genteeringscertificaten in aanmerking ko men. Zij behoorden daartoe zoo spoedig mo gelijk, uiterlijk 25 Januari ta.s., een opga ve van de door hen naar België verzonden hoeveelheden, van iedere maand afzonder lijk, in te dienen. DE PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU. Het Comité der Passiespelen te Oberam- mergau heeft besloten om nog vijf extra- opvoeringen te geven buiten de 28, die reeds waren aangekondigd. De eerste opvoering zal nu plaats heb ben op 21 Mei. De volledige lijst van de opvoeringen voor 1934 is nu vastgesteld als volgt: 21, 27, 30 Mei; 3. 6. 7, 11, 17, 20 en 25 Juni; 1, 4, 8, 11, 15, 18, 22, 25 en 29 Juli; 1, 5, 8, j 12, 15, 19, 22, 26 en 29 Augustus; 3, 5, 10, 1 12, 16 en 23 September.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1