ZATERDAG 20 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 STADSNIEUWS GEMENGDE BERICHTEN DE BEGROOTING. Wij hebben er eerst over gedacht, er maar niets van te vermeldenZooveel plaatsruimte voor zooveel propaganda- en reclame-voorstellen Neen, niet alle voorstellen, door de S. D. A. P. voor de begrooting ingediend, hadden, z a k e 1 ij k beschouwd, achter wege kunnen en moeten blijven. Maar de meeste toch wel. De S.D.A.P. heeft niet minder dan 28 voorstellen enz. voor de begrooting inge diend. Misschien komen er nog meer. De heer Schüller stelt voor: te besluiten het vervoer van het materiaal van Ge meentewerken in eigen beheer te doen uit voeren. De heer van Eek stelt voor, Burgemees ter en Wethouders te verzoeken een rege ling te ontwerpen voor de levering van gas en electriciteit aan personen met een wekelijksch gezinsinkomen van twintig gulden en daar beneden, waarbij dezen telkens voor een maand, zoolang hun in komen niet de gestelde grens overschrijdt, in afwijking van de bestaande tarieven de eerste tien M3. gas, die zij maandelijks ge bruiken, worden geleverd tegen zes cett per M3. en de eerste tien K. W. U. electri citeit, die zij maandelijks gebruiken, tegen !0 cent per K. W. U., met vrijstelling van öe betaling van vast recht of meterhuur. En doet het volgende voorstel: De Raad rich in beginsel uitsprekend voor de in voering van de medezeggenschap voor het v.emeentepersoneel, verzoekt Burgemeester -n Wethouders het advies in te winnen vay c'e Algemeene Ambtenaren- en de Alge- meene Werklieden-Commissie omtrent de wijze, waarop deze medezeggenschap be hoort te worden geregeld. De heer van Eek dient de volgende mo ties in: „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden op Zon dagnamiddag het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal wor den toegestaan". „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Leidsche Hout in eigendnm worde overgedragen aan de gemeente Lei den". En stelt voor: „De Raad verzoekt Burgemeester en' Wethouders een adres te ontwerpen, .waar bij aan de Koningin wordt gevraagd te willen indienen een voorstel van wet be treffende de gemeente Leiden als bedoeld in artikel 157 der Gemeentewet". „De Raad besluit om de subsidie ter on dersteuning van plaatselijke drankbestrij- dingsvereenigingen (volgnommer 308 der begrooting), te verhoogen van ƒ300. p 600.—". De heer Koole stelt voort: bij volgnum mer 312: De Raad besluit aan de besturen der beide Zweminrichtingen op te dragen de zweminrichtingen des Zondags zoowel 's morgens als des 's middags open te stel len. De uren van openstelling worden in overleg met B. en W. en beide besturen geregeld. Voorstel van den heer van Stralen en mevrouw Braggaarde Does: De Raad be sluit volgn. 583 der Begrooting (Subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon), met 1.-» te verhoogen, daarmede uitsprekende dat de ondersteuning van valide - werkloozen dient te geschieden naar hoogere normen dan door Maatschappelijk Hulpbetoon zijn vastgesteld. Voorstellen van den heer van Stralen: De Raad besluit een bedrag van ƒ500. op de begrooting uit te trekken ten behoe ve van de ontspanning voor werkloozen. De Raad verzoekt Burg. en Weth. thans onverwijld maatregelen te nemen tot uit voering van de dempingsplannen van het Levendaal, door aan den Raad een voor stel te doen tot het voteeren van het be- noodigde bedrag, en daarna ten spoedigste tot gewone aanbesteding óver te gaan. „Ondergeteekende stelt voor van ge meentewege een onderzoek te doen .instel len naar den toestand in de gezinnen der werkloozen, alsmede naar de juiste om vang der werkloosheid, met rubriceering naar beroep en leeftijd". Voorstel van den heer Kooistra: De Raad van oordeel, dat thans, bij een voortduren de prijsstijging van de eerste levensbe hoeften, en het dalen van het loonpeil bij deze groote werkloosheid, de huren van arbeiderswoningen, in het algemeen te hoog zijn. Noodigt Burgemeester en Wethouders uit: a. een Commissie te willen benoemen, die tot taak heeft, te onderzoeken in hoe ver het mogelijk is de huren van arbei derswoningen te verlagen; b. een huurverlaging van 15 pet. bij ge meentewoningen toe te passen". Ondergeteekende stelt voor, de Gemeen tewoningen onder gemeentebeheer te bren gen. Naar aanleiding van de ingediende wij ziging op de concept-begrooting 1934 stelt onderteekende voor: De post winst Ende geest te verminderen met ƒ1840.(Ver minderen van de vacantiegelden). Voorstellen van mevrouw Braggaardc Does: Ondergeteekende stelt voor, over te gaan tot instellen van een gemeentelijke com missie voor schoolkindervoeding en -klee ding. Ondergeteekende stelt voor, om bij schoolkindervoeding en -kleeding schoenen te verstrekken inplaats van klompen en de daarbij behoorende reparatie. Ondergeteekende stelt voor bij de post schoolkindervoeding en -kleeding de sub- ;idie van 43.500 te handhaven. Ondergeteekende stelt voor ƒ300 subsi die te verstrekken aan het Consultatiebu- 'eau voor moeilijke kinderen. Voorstellen van den heer Kuipers: Ondergeteekende stelt voor in 1934 in te De ramp van de Oakford Geen elfde persoon gevonden De reddingboot „Eierland" is gistermid dag om vijf uur te De Cocksdorp terugge keerd, na een inspectietocht naar het ge strand schip. De heer De Booy heeft aan boord niets bijzonders kunnen ontdekken. De bagage van de manschappen lag inge pakt in koffers en kisten, gereed voor het vertrekVan het nog vermiste lid der bemanning heeft men geen spoor aange troffen. Ook heeft men geen aanwijzin gen gevonden omtrent de reden, waarom men het schip heeft verlaten. Gistermiddag heeft men de verschillen de stroomen bij Vlieland afgezocht, doch men heeft geen lijk meer gevonden. De namen van de slachtoffers zijn: Per- litt (kapitein), E. Bfyant, J. Desmond, H. E. Rogers, Thos, Patterson, George Good man, George G. Bush, L. Smougton, L. Loe- nard, A. Mutid. De naam van den elfden opvarende is niet bekend. De lijken zijn gisteren alle gekist. Om trent de overbrenging naar Engeland is nog geen beslissing genomen. Men wacht nu op de komst van den Engelschen con sul uit Amsterdam, die gisteravond op het eiland werd verwacht. NEDERLANDSCHE CHAUFFEURS IN BESCHONKEN TOESTAND IN BELGIE. Na wilde jacht door de politie aangehouden. Talrijke aan rijdingen. Donderdagavond hebben twee Nederland- sche chouffeurs, Engbesse en Koevoet ge- heeten, die elk een tractor met aanhang wagen van een transportfirma uit Tilburg bestuurden en die onder den invloed van sterken drank verkeerden tusschen Sempst en Mechelen een aantal aanrijdingen ver oorzaakt. De eerste had plaats onder de gemeente Sempst. De beide wagens kwa men in woeste vaart van een helling afrij den. De achterste reed een luxe auto aan. De bestuurders bekommerden zich niet om dit ongeluk en reden met groote snelheid door. De politie van Sempst heeft toen die van Mechelen gewaarschuwd met verzoek tot aanhouding. Intusschen passeerden de zware voertuigen het gehucht Halfgalg, waar nu de voorste wagen in botsing kwam met een vrachtauto van een firma uit Vil voorde. Ook daarna reden zij met onver minderde snelheid door. Zoo stoven ze Mechelen binnen, waar de voorste wagen opnieuw in botsing kwam, thans met een luxe auto, op een gevaarlijk verkeerspunt bij de Brusselsche Poort. De automobilis ten gaven geen gevolg aan het bevel van de politie tot stoppen. Deze ging toen per- auto tot een achtervolging over. Het werd een wilde jacht langs de smalle straten der dichtbevolkte stad. Eindelijk waren de chauffeurs door een verkeersopstopping genoodzaakt stil te houden. Zij werden onmiddellijk gearresteerd en naar het po litiebureau overgebracht. Men stelde daar vast, dat beiden stomdronken waren. Het parket werd van een en ander in kennis gesteld en de beide wagens werden in be slag genomen. Alle aangereden auto's werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Door den storm van den weg gewaaid. Donderdag na schooltijd is te Volendam het 8'-jarig zoontje van den heer Zijp aan den Monnikendammerjaagpad op weg van school naar huis, niet thuisgekomen. De ouders, die zeer ongerust waren, stelden de politie te Edam in kennis van het uitblij ven van hun zoontje J. Onmiddellijk wer den pogingen tot opsporing gedaan en o.m. werd gedregd in den Monnikerdammer trekvaart. Na middernacht werd het knaapje levenloos uit deze vaart opge haald. Vermoed wordt, dat het kind op weg naar huis tengevolge van den hevigen storm van den weg is gewaaid. Het negenjarig dochtertje van den heer Hoekstra te Kingmatille bij Franeker was met kinderen der buren aan het spe len. Toen het kind wat lang uit bleef, gin gen de ouders informeeren, doch het meis je was niet meer ten huize van haar speel makkertjes. Na zoeken werd het kind le venloos uit een sloot opgehaald. Vermoed wordt dat het kind door een rukwind te water is geraakt. DE MOORD TE WEERT. Naar wij vernemen zal voor den 16-ja- rigen W. J. Kampers, de dader van den moord op zijn oom L. Kampers, te Weert, als verdediger optreden mr. P. Triepels, advocaat en procureur te Roermond. De verdachte is in het Huis van Bewa ring te Roermond opgesloten. DE SCHEEPVAART ENKHUIZEN—URK v.v. HERSTELD. Gistermiddag is de Urker postboot te Enkhuizen aangekomen. Dit is de eerste maal sinds 4 December, dat er scheepvaart verbinding is tusschen Urk en Noord-Hol land. De boot heeft weinig ijs ontmoet en de overtocht is in normalen vaartijd vol bracht. Met ingang van heden wordt de geregel de postdienst UrkEnkhuizen v.v. hervat. EEN INTERESSANTE GEBOORTE IN ARTIS. Artis te Amsterdam heeft in zijn Antilo- penhuis mooie exemplaren van den wit- staart-gnoe, het „zwart wildbeest" der Zuid-Afrikaanders, het dier met volgens de Boeren den kop van een stier, nek, mannen en staart van een paard en de pooten van een hert. Van deze merkwaar dige antilopensoort, in den wilden staat zoo goed als zeker overal uitgeroeid, ko men thans alleen nog enkele kleinere be schermde kudden voor iri Oranje Vrijstaat, en wel in de districten Kroonstad, Win- berg, Hoopstad en Boshof, alsook in Zuid- West Transvaal. In Artis is nu voor de tweede maal een pasgeboren kalfje te zien, een allerzonderlingste grijs-bruine spring in 't perk, die al dadelijk een groote mate van zelfstandigheid te zien geeft, zichzelf reinigt, al hooisprietjes beknabbelt, blaat en bulkt en in grappigen overmoed zijn natuur van „wildbeest" lucht geeft in de meest grillige ren- en springevoluties, kort om ten opzichte van de moeder een eigen aardig „vrijgevochten" gedrag aan den dag legt, dat wij nog van geen ander antilo pen- of herkauwersjong waarnamen. Het is een bijzonder schouwspel, deze dartele gnoe-kleuter in zijn zandperk te zien dra gen en capriolen maken, te meer waar zijn uitgelaten gedrag op den duur aanstekelijk gaat werken op de meer bezadigde huur lieden, die vaak mee op hol slaan voeren een arbeidsreserve. Ondergeteekende stelt voor, de tegemoet koming in de kosten van aanschaffing van schoeisel en beenkappen voor de politie in 1934 te bepalen op ƒ20 per persoon. Ondergeteekende stelt voor het instellen door de Gemeente van een. Voorzienings fonds, geldende voor los, of op arbeids overeenkomst in dienst der Gemeente ge steld personeel. Daaronder begrepen het personeel, het welk in dienst is bij bedrijf en diensthoof den, schoolhoofden, concierge, enz. Ondergeteekende stelt voor bij volgnum mer 273 te verhoogen met 100.ten ein de de Algemeene Bond van Politieperso neel in Nederland in het bezit te stellen van een subsidie, voor de cursus tot op leiding bij de politie. Ondergeteekende stelt voor het in dc overeenkomst van het verstrekken van rij wielen ten behoeve van de Gemeente niet in huurkoop te nemen. De benoodigde rijwielen aan te koopen en aan de gebruikers elk jaar een klein bedrag voor onderhoudskosten uit te kee- ren. Deze laatste voorgestelde regeling, zou voor de gemeente vodrdeeliger zijn en de gebruikers zouden betere rijwielen krijgen, terwijl er minder klachten over deze rij wielen zouden worden vernomen. Ondergeteekende stelt voor op het Kruis puntKorevaarstraatBreestraat en Hoo- gewoerd een vaste verkeerspost wordt ge plaatst ten einde de veiligheid van het ver keer te regelen. Voorstellen van mevrouw de CJerde Bruijn: Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot het instellen van een Gemeentelijke Commissie voor Blindenzorg. Ondergeteekende stelt voor om van Ge meentewege te voorzien in de behoefte aan woningen speciaal bestemd voor ouden van dagen. Ondergeteekende stelt voor de loonen der werksters en schoolschoonmaaksters op 40 ct. per uur te handhaven. NED. R.K. VOLKSBOND. PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat Leliestraat 7. Maandag. Rechtskundig Bureau voor de leden van de Afd. Leiden en Omstreken, van 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steen- schuur 15. Dinsdag. Zitting besturen Bouwvakarb. en Transportarbeiders van 78 uur, kan toren boven. Dinsdag Ledenvergadering van St. Eloy tot nader bericht uitgesteld, zulks in ver band, sluiting 40 uren gebed St. Joseph- kerk. De op dien avond aangekondigde gezel- ligen avond voor de vrouwen der werkloo zen, is verschoven naar Donderdagavond. Woensdag, 's Middags van 2 tot 3 uur is er voor de werkloozen gelegenheid kaarten te halen, voor de gezelligen avond voor hun vrouwen of meisjes. Woensdag Ledenvergadering St. Paulus, Donderdag. Gezellige avond voor de vrouwen der werkloozen, op vertoon van toegangskaart, te 8 uur in de groote zaal. Donderdag. Jaarvergadering Propagan- daclub „St. Petrus", 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Zaterdag Spaar- en Voorschotbank 7 8 uur, Bibliotheek 7.308.30 uur. Zieken kas 7 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Laatste afrekening Solidariteits-actie, van 78 uur in zaal 6. De ledenspaarders van de Retraite ver- eeniging worden verzocht mede te deelen of zij in Februari meegaan naar Noordwij- kerhout. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Hlen Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Heden Zondag sterfdag van den weleerw. heer G. Kemperman-z.g., allen, maar vooral die met hem gewerkt hebben voor de ver eeniging, die herinneren zich nog goed wat we toen in hem hebben verloren. En het spreekt vanzelf, dat we vandaag een stil gebed maar vooral onze H. Communie voor zijn zielerust zulen opdragen. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur, en van 7.00 tot 10.15 uur; verplich te bijeenkomst van 8.15 tot 9.45 uur. Om 10115 uur wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas. De spaarkas wordt waargeno men door de heeren Van Bergen Henegou wen. Van 1 tot 2 uur bibliotheek. 8.15 uur Prijsbiljarten. Als hoofdprijs een pracht overhemd en verder aangevuld met aardige prijzen. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8.00 tot 10.15 uur. 8.30 uur op de bovenzaal aspirantencur sus le groep. Men denke er wel aan: deze cursus is verplichtend. Tevens 3de Maandag der maand. 8.30* Inschrijving nieuwe leden in de Pre sidentskamer. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15 uur. 8.30 uur bijeenkomst op de bovenzaal voor de leden der Studieclub „St. Petrus Canisius". Ditjes en Datjes. Bij de sluiting van het Veertigurengebed in de St. Josephskerk zullen aan de Pro cessie deelnemen Senior Overpelt, D. Hen- zing, H. Dingjan, P. Berbee en N. Breede- veld, vaandeldrager. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer." 8.30 uur Repetitie tooneelclub „Adolf Kolping". 8.30 uur op de bovenzaal adspirantencur- sus 2de groep men denke er vooral aan: deze cursus is verplichtend. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Te half 3 uur op de bovenzaal clubavond Kolpings Boys. Spreker de heer v. Veen over spelregels, met lichtbeelden. Vrijdag 8.15 uur Muziekgezelschap „Franz Schweitzer". 8.30 uur Repetitie Tooneelclub „Adolf Kolping". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.15 uur Kegelclub de Poedelaar. Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Zondag 4 Febr. beginnen de 7 Zondagen, die het feest van St. Jozef voorafgegaan, tevens viering vas tenavondfeest; te 7.15 in de kapel van het St. Elisabethgesticht gezortgen H. Mis waar onder plechtige Algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen Knielt Chris- tenschaar, bladz. 24 en na de luide dank zegging: H. Joseph trouwe Hoeder, bladz. 32 uit de liederenbundel. Daarna gemeen schappelijk ontbijt. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht Garenmarkt 36. Zondag van 12 ui,; bibliotheek. 3.45 Teekenen en Missieclub. 4 uur Jonge Wachtclub. 4.30 Ontspanningsclub onder de 14 jaar. Postzegelclub en Damclub. 7.00 uur Don Boscoban. 8 uur Ontspanningsclub boven de 14 jaar Maandag 8.15 uur Godfriedban. 8.30 Aloysiusban. Dinsdag 7 uur Tarcisiusban. Willebrordus en Tarciusban. Donderdag 8.15 repetitie K N. G. Vrijijdag 8.30 uur Gezaroe'ijke bijeen komst in de St. Lode wij kskerk van alle bannen. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Zondag 9 uur. Morgengebed, waarna H. Mis met preek; 10.0010.15 Ontbijt; 10.1511.30 uur ontspanning voor Afd. I, 6 uur Lof, waarna ontspanning voor alle afdeelingen; 6.30 uur Bibliotheek en Spaar bank. Maandag 8.009.30 uur Handteekenen. Dinsdag. 6.157.30 uur Vlecht- en carton- nagewerk, jongste af deeling. 7.309.00 uur Teekenen. Woensdag 7.30 uur Lof, 8.008.30 uur Ontspanning. Donderdag 6.157.30 uur, Vlecht- en Car- tonnagewerk hoogste afdeeling; 7.309.00 uur Huisvlijt Vrijdag 6.157.00 uur Zang. 8 uur Apo logie. Zaterdag 67 uur Gymnastiek jongste afdeeling. 78 uur Gymnastiek hoogste afd. 810 uur Ontspanning. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS". Zaterdag. Contributie-betalen voor alle jongens te 7 uur. Bibliotheek en spaarbank. Zondag 4 uur Contributie betalen en ont spanning voor de leden onder de 14 jaar. 7.30 uur Ontspanning voor de leden bo ven de 14 jaar. Maandag 6.30 uur Franciscusgroep. Woensdag 6 uur Postzegelclub, jongste afdeeling. 7 uur Postzegelclub hoogste afd. 7 uur Zaagclub 8 uur Esperantoles. 8.15 uur Tooneelclub. Allen present. Vrijdag 6.30 uur Hubertusgroep. Van 7.30 tot 8 uur Groep K. en P. 8 uur Antoniusgroep. Zaterdag van 77.30 uur contributie be talen, Bibliotheek en spaarbank. 5 uur Zangclub. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.0010.20 R. K. HARMONIEKAPEL „PEROSI". Secr.: Marnixstraat 43. Maandag 8 uur Tamboers Pieterskerk- gracht. Woensdag: Harmonieleerlingen 7.308.15 uur. Harmonie 8.30 uur Pieterskerkgracht. Aanmelden nieuwe leden op de lesavon- den. „DE GRAAL". Zaterdag 3.30 uur Muloclub. 7.00 uur Tooneelclub cadetten. 8.3010.00 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. 1 1 uur Vertrek wandelclub „Tempo" van af „Den Burcht". 2.uur bijeenkomst voor alle Graal- wachtleidsters. 3.30 uur bijeenkomst voor de kleine ca detten. 5 uur zangles. 8.30 uur Lezing door Dr. Henry van Rooyen, Kruisheer, over: „Moderne Jeugd- vorming." Maandag 7.45 uur H. Mis. 8.009.30 uur charitatieve of naaiclub voor armen, weefclub, missieclub, reidan sen. 89 uur Gymn. club voor Graalleden. 8.309.00 uur Gymn. club „Spirit". Dinsdag: 79 uur naaien, knippen, handwerken. 8 uur ontwikkelingsclub. Woensdag 15 uur Kruiskinderclubs. 23 uur gymn. kleinen Ursulasteeg. 9.15 uur Dadenclub „Sir facio". 8.009.30 uur naaien, knippen en rei dansen. Donderdag 56 uur Gym. Kleinen Hee- rensingelschool. 67 uur Gym. Muloclub Ursulasteeg. 8.159.15 uur gymn.club „Actief". 8.009.30 uur reidansen, houtzagen, man doline, handwerken en huisvlijt. Vrijdag: 8.009.30 naaien en knippen. 7.009.30 uur handwerken. 810 uur costuumnaaien op de Vak school. 7.45 uur Dadenclub „Roode Graal". 9.15 uur Dadenclub „Stralend Zonne licht." Excelsior Alleluia Vooruit! Tienduizend pop, als Je m'n meisje redt! Afgesproken. Ga 't geld halen en zoodra je ferug bent, zal je me zien dniken. (J'Amuso) VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 121. Hij ligt nu naast zijn bed bij den waard in Munstetrdorp. De knop van het ledikant heeft hij stevig in zijn hand. Even later drong het tot hem door, dat alles maar een droom was geweest. Toch dacht hij nog even: die arme man met zijn malle haar dos! 122. Maar heel gauw zette Jan dit alles van zich af en begon zich vlug te ideeden. Telkens schoot hij in een onbedaardelijken lach, als hij dacht aan alles wat hij 'n zoo'n korten tijd beleefd had. Even later ging hij keurig aangekleed naar beneden, waar de waardin een smakelijk ontbijt voor hem had klaar gezet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11