WOENSDAG 17 JANUARI 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. II OVERTALLIGE ONDERWIJZERS AAN BIJZONDERE SCHOLEN. In verband met het bepaalde in artikel 100 der Lager-Onderwijswet 1920, hebben de besturen van de hierna te noemen bij zondere scholen voor lager onderwijs in deze gemeente, wederom aanvragen inge diend om vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van aan die scholen, gedurende het jaar 1932, verbon den z.g.n. boventallige onderwijzers. Voor de berekening dier vergoeding geldt als grondslag het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer van de gezamenlijke overeenkomstige openbare scholen. Eerste Leidsche Schoolvereeniging (1 school) ƒ1795.33. Vereeniging voor Christelijk Onderwijs (6 scholen) ƒ29584.76. Gereformeerde Schoolvereeniging (4 scholen) 9835.18. R. Kath. Par. Kerkbestuur (Jongensscho len) (5 scholen) 12607.02. Inrichting van Liefdadigheid voor R. K. (Meisjesscholen) (4 scholen) 11076.25. Gesticht „De Voorzienigheid" (2 scholen) 5450.21. Totaal 70348.75. U. L. O.: Vereeniging voor Christelijk Onderwijs ƒ3096,25. Gereformeerde Schoolvereeniging 1596.83. R. Kath. Par. Kerkbestuur (Jon gensschool) ƒ3250. Totaal ƒ7943.08. REORGANISATIE VAN DEN PLANT SOENDIENST. Door de Commissie van Fabricage is eani- gen tijd geleden het initiatief genomen, ten einde tot een reorganisatie van den plant soendienst te komen, aangezien bij haar twijfel was gerezen, of de vrij hooge kosten van dezen dienst wel op de meest economi sche wijze werden besteed. Op verzoek van gemelde commissie heeft de Direoteur der Gemeentewerken, tot wiens dienst de plant soendienst behoort, dienaangaande een rap port uitgebracht, terwijl voorts de wensche- lijkheid werd gevoeld ter zake een "advies te ontvangen van een buiten^ den dienst staanden deskundige. Als zoodanig werd door B. en W. aangezocht de heer J. L. Brouwer, Direct, van den dienst van den Hout en de Plantsoenen te Haarlem, die zich bereid verklaarde het gemeentebestuur in dezen van advies te dienen. Op grond van haar onderzoek van de uitgebrachte rapporten, waaruit haar de wenschelijk- heid was gebleken de organisatie van den plantsoendienst op verschillende punten te verbeteren, deed de Commissie van Fabri cage een voorstel inzake de beoogde reor ganisatie, waarmede B. en W. zich, nadat dit op enkele punten op grond van een na der onderzoek nog eenigszins was gewij zigd en aangevuld, geheel hebben ver- eenigd. De voorstellen der commissie be treffen het volgende: In de eerste plaats is de vraag overwo gen, of al dan niet tot in stelling van een zelfstandigen plantsoendienst zou moeten worden overgegaan. Wat dit betreft zijn alle adviseurs van meening, dat voor de gemeente Leiden handhaving van den be staarden toestand, waarbij de plantsoen dienst een afdeeling vormt van den dienst der Gemeentewerken, aanbeveling ver dient. De Comm. van Fabricage heeft dan ook voorgesteld niet de instelling van een zelfstandigen dienst te bevorderen, waar bij B. en W. zich gaarne aansluiten. Voorts is de Commissie van gevoelen, dat de leiding en het toezicht bij de plantsoe nen onvoldoende tot hun recht komen voornamelijk doordat de opzichter overbe last is. Teneinde hieraan tegemoet te ko men, achten B. en W., in overeenstemming met de Commissie van Fabricage, een twee tal maatregelen gewensoht. In de eerste plaats dient de opzichter o.i. te worden bij gestaan door een assistent, waartoe een adj unct-technisoh-am btenaar ware te be noemen; op de ontwerp-begrooting vocxr 1934 zijn bereids de noodige gelden daar voor uitgetrokken. En daarnaast dient de opzichter te worden ontheven van de werk zaamheden met betrekking tot het verhu ren van de gemeentelijke landerijen. Wij zouden deze werkzaamheden willen zien opgedragen aan een bijzonderen des kundige, hetgeen behalve dat het den plantsoenopzichter gelegenheid geeft zich meer aan zijn eigenlijke taak te wijden bovendien aan zijn eigenlijke doelmatige exploitatie van de landerijen ten goede zal komen. Ten derde is door de Commissie van Fa bricage aandacht geschonken aan de werk wijze bij den plantsoendienst, ten aanzien waarvan zij, zooals uit de stukken nader moge blijken, eenige aanwijzingen geeft. De door de Commissie aanbevolen werk wijze was reeds te voren als proef bij den dienst ingevoerd en zal voortaan definitief worden gevolgd. In de vierde plaats aoht de Commissie wenschelijk een meer doelmatige indeeling van het personeel bij de plantsoenen, n.l. in drie groepen (thans bestaan er, zooals men weet, vier groepen). Vervolgens geeft de Commissie als haar meening te kennen, dat de uitrusting van de kweekerij eenige uitbreiding dient te ondergaan. Deze betreft het bouwen van een kantoortje met werkplaats en berg ruimte, van een kweekkas en van enkele broeibakken. Eerstbedoeld gebouwtje zal van eenvoudigen aard en van bescheiden afmetingen kunnen zijn en kunnen bevat ten een kantoor vertrek voor den opzichter en zijn assistent, alsmede een lokaal, dat als werk- en bergplaats en als schaftlokaal zal kunnen worden gebruikt. De kosten van een zoodanig gebouwtje worden geraamd op rand 2800. De beoogde kas zal een breedte van plm. 5.81 M. en een hoogte van plm. 3.70 M., bij een lengte van plm. 25 M. verkrijgen en zal een uitgave van, naar raming plm. 3500.veredsohen. Wat betreft de broeibakken is het de be doeling, dat twee eenzijdige bakken, elk groot plm. 19 bij 2.19 M., en een tweezij dige bak groot plm. 25.20 bij 4.20 M., wor den gemaakt. De kosten daarvan worden geraamd op plm. 1400.Bij een en an der dient voorts gerekend te worden op aanleg van een centrale verwarming, waar voor een bedrag van pim. 2300.moet worden uitgetrokken. In het geheel zullen de voorzieningen op de kweekerij derhal ve een uitgave vereischen van plm. 10.000. Deze uitgaaf ware te verdeelen over 10 jaren, te beginnen met het jaar 1934. Het voor dit jaar noodige bedrag ad 1000. zal uit den post onvoorziene uitgaven kun- j nen worden geput. Naar de overtuiging van B. en W. zal de algeheele doorvoering van het boven ge schetste reorganisatie-plan strekben tot het verkrijgen van een zoo groot mogelijk nut tig effect van de belangrijke uitgaven, welke de gemeente zich jaarlijks voor de plantsoenen moet getroosten, en daardoor tot het bevorderen van een zoo zuinig mo gelijk beheer. In het bijzonder zullen de verbetering van het toezicht en de ver anderde werkwijze o.a. een de arbeids- praestatie van het personeel ten goede komen. B. en W. wijzen er in dit verband op, dat in de laatste jaren, mede dank zij voorloopige invoering van enkele der boven aangegeven maatregelen, het bedrag aan arbeidsloonen hetwelk bij dezeai tak van dienst ongeveer 75% van de totale uitgaven vormt reeds belangrijk kon worden in gekrompen. Moest daarvoor op de begroo ting voor 1931 nog een bedrag van 48.889 worden geraamd, voor 1934 is deze post teruggebracht tot 41.350.zulks niet tegenstaande de omstandigheid, dat gedu rende dien tijd de oppervlakte aan plant soenen iin de gemeente, door aanleg van nieuwe straatcomplexen, een aanmerkelijke uitbreiding heeft ondergaan. EEN AFGEWEZEN BOUWPLAN. Op een door den heer Zitman ingediend plan voor den bouw van 5 woonhuizen op het terrein aan den Zijlsingel, hoek Over ran, werd door B. en W. afwijzend be schikt, vermits de woningen zoowel aan den ZijLsingel als aan den Overrijn waren ontworpen aan grond, welke niet als straat is aangelegd en het plan ook overigens niet aan het bepaalde bij art. 1, eerste alinea van de verordening op het bouwen en sloopen voldeed. Bij die afwijzende beschikking deelde B. en W. o-m. mede, dat zij slechts vergun ning voor een bebouwing van het terrein zouden kunnen verleenen, nadat de Over rijn, voor zoover deze zich langs de toe komstige bebouwing zou uitstrekken, en nog geen gemeente-eigendom zijnde, zoo mede een strook voor straat bestemde grond aan den Zijlsingel, op de gebruike lijke wijze kosteloos in eigendom aan de gemeente zou zijn overgedragen en de kosten van straataanleg c.a. op den langs het bouwterrein gelegen grond, welke kos ten worden geraamd op 2300.ter na dere verrekening in de gemeentekas waren gestort. Deze handelwijze is geheel in overeen stemming met de voor dergelijke gevallen gebruikelijke gedragslijn. Aanleiding om van die gedragslijn in dit geval af te wij ken, achtten B. en W. niet aanwezig. Adressant wendde zich daarna tot het College met verzoek om van de betaling van bedoelde kasten te worden ontslagen, op welk verzoek uiteraard, overeenkom- -stig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, niet kon worden ingegaan. OPHEFFING BESTEMMING VILLA- BOUW GEDEELTE ZOETERW. SINGEL. In ons praeadvies, aldus B. en W. met betrekking tot het uitbreidingsplan voor deze gemeente stelden wij o.m. voor het bestuur van het gesticht „De Voorzienig heid", alhier, in zijn bezwaarschrift betref fende genoemd plan niet ontvankelijk te verklaren. Wij deelden daarbij echter me de, dat aan het in het adres gemaakte be zwaar tegen het plan o.i. diende te wor den tegemoet gekomen, doch dat zulks, aangezien by de in het plan aan te bren gen wijzigingen ook aangrenzende gronden moesten worden betrokken, bij afzonderlijk voorstel zou worden aanhangig gemaakt. Het bezwaar van bovengenoemd bestuur bestond hierin, dat de aan het gesticht „De Voorzienigheid" toebehoorende gron den aan den Zoeterwoudschesingel en het Philosophenpad op het thans vastgestel de uitbreidingsplan zijn bestemd voor villabouw, waardoor de voorgenomen bouw van een internaat voor zwakzinnige kin deren en een school voor buitengewoon la ger onderwijs op die gronden onmogelijk was. Aangezien op het aan den Zoeterwoud schesingel gelegen gedeelte van genoem de gronden reeds thans een inrichting voor zwakzinnige kinderen aanwezig is, achten B. en W. het gewenscht aan het verzoek van adressant tot wijziging van het plan alsnog te voldoen. De gronden van adres sant moeten dan bestemd worden voor „openbare gebouwen". Deze wijziging brengt echter mede, aldus B. en W., dat ook de bestemming van de aangrenzende gron den voor villabouw moet worden prijs ge geven en veranderd in bestemming voor „beteren bouw" (gesloten bouw en bouw in blokken van ten hoogste 4 a 5 en van ten hoogste 8 huizen onder één kap). Tevens kunnen de thans op een diepte van 7 Me ter ontworpen voortuinen teruggebracht worden tot een diepte van 3 Meter aan den Zoeterwoudschesingel en overigens van 5 Meter. VERBETERING ZOETERW. SINGEL. In verband met den bouw van een inter naat met schoolgebouw (Sinte Lidwina- huis) aan den Zoeterwoudschesingel, moet het gesticht „De Voorzienigheid", alhier, aan de gemeente op den voor dergelijke gevallen gebruikelijken voet in eigendom en onderhoud overdragen en strook grond, groot pl.m. 285 M2. Door dezen afstand kan al dadelijk een belangrijk stuk van het gedeelte van den Zoeterwoudschesingel, gelegen tusschen de trambaan Leiden's-Gravenhage en het sportveld, op de bij het uitbreidingsplan geprojecteerde breedte worden gebracht. De daarmede te verkrijgen verbetering van den weg ter plaatse, zal echter eerst dan behoorlijk tot haar recht komen, indien tegelijkertijd de aansluitende singelgedeel ten, eenerzijds tot aan de trambaan Lei den's-Gravenhage en anderzijds tot aan genoemd sportveld, worden verbreed en verbeterd, aldus B. en W. Verbreeding en verbetering van het ge- heele singelgedeelte tusschen de trambaan en het sportveld mag, vooral nu het ge deelte van dien singel tusschen de Heeren straat en den Lammenschansweg kort ge leden werd verbreed en verbeterd, urgent worden genoemd. De breedte van den rijweg op het hier be doeld singelgedeelte, waarop een vrij be langrijk verkeer plaats heeft, bedraagt toch gemiddeld slechts pl.m. 5.40 M.; ter plaat se, waar een singelsloot aanwezig is, ont breekt zelfs een voetpad. Voorts vormt de Philisopenbrug, welke tusschen de leuningen niet meer dan 3.80 M. breed is, door haar geringe breedte en haar ligging onmiddellijk bij een scherpe bocht een belangrijke verkeersbelemme- ring. Een plan ter verbetering omvat, met in begrip van het gedeelte singel vóór het bouwterrein van het gesticht „De Voorzie nigheid". in hoofdzaak het dempen en rio- leeren van aa.n de gemeente toebehooren de sloot, het wegbreken van de Philoso- phenbrug, het dempen van het ter plaatse van die brug gelegen gedeelte van de Phi- losophensloot, het maken van trottoirs ter breedte van gemiddeld 2 M. en van een rijweg met gesloten wegdek, ter breedte van 7.85 M. tot 8.75 M. Met deze verbetering hangt samen het rooien en verkoopen van een 21-tal hoo rnen aan den huizenkant. Voor de uitvoering van het plan is het bovendien noodig te beschikken over eeni ge strookjes gemeentegrond, welke tot we- deropzeggens aan de eigenaren van de daarachter gelegen perceelen in gebruik zijn gegeven. Indien het bij de uitwerking van het plan wenschelijk mocht blijken, dat by de boch ten over meerdere wegbreedte wordt be schikt, zal getracht kunnen worden den daarvoor benoodigden grond tegen redelij ken prijs aan te koopen. Overigens behoeft de wegverbetering daarvan niet afhanke lijk te worden gesteld. De kosten van uitvoering van het geheele plan worden geraamd op 15.000.—. De voor rekening van het gesticht „De Voorzienigheid" komende kosten van ver breeding én verbetering van het singelge deelte vóór het aan haar toebehoorende bouwterrein gelegen, bedragen ƒ3000. De verbreeding en de verbetering zal mits dien van de Gemeente een geraamde uit gave van 12.000.in totaal vorderen. Toegang Fruinstraat a. d. Zoeterw. Singel. Bij Raadsbesluit van 26 Juni 1933 werd besloten den toegang van de Fruinstraat nabij den Zoetexwoudschen Singel, als mede het daaraan aansluitend gedeelte van dien singel te verbreeden. Voor een goede aansluiting ter plaatse heeft de gemeente nog de beschikking noo dig over terreinstrookjes bij den hoek FruinstraatZoeterwoudschen Singel. De ter zake gevoerde onderhandelingen met de eigenaren van de betrokken perceelen hébben tot overeenstemming geleid in dien zin, dat door ruiling en afstand van gron den de gemeente eigenaresse wordt van de strook grond, welke dienen moet voor de afronding van den hoek Zoeterwoudschen SingelFruinstraat, en dat zij bovendien een terrein verkrijgt voor een nabij de Fruinstraat ontworpen transformatorhuis je van de Lichtfabrieken. Verkoop terrein Van den heer D. Meyer, alhier, is een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein aan den Rijnsburgerweg, hoek Houtlaan. Met den adressant is overeenstemming bereikt omtrent den verkoop van een ter rein groot pl.m. 365 M2., tegen den prijs van 14.per M2. Overdracht strookje grond. Voor den straataanleg tusschen de Lust hoflaan en de Os- en Paardenlaan, in ver band met den bouw van 55 gemeentewo ningen, heeft de gemeente de beschikking noodig over een strookje grond van het ter rein van de Gereformeerde School aan de Lusthoflaan. Het schoolbestuur heeft zich bereid ver klaard deze strook grond kosteloos aan de gemeente af te staan. Plaatselijke Schoolcommissie. Per 31 December 1933 zyn o.a. periodiek afgetreden de navolgende leden van de Plaatselijke Schoolcommissie: dr. C. de Jong, Lourens Bosch, J. M. Mazurel en mej. H. J. Doove. In deze vacatures biedt de Plaatselijke Schoolcommissie de navolgende dubbeltal len aan: a. Vacature dr. C. de Jong: 1. dr. C. de Jong. 2. J. P. Maartense. b. Vacature Lourens Bosch: 1. Lourens Bosch. 2. dr. G. Brouwer, c. Vacature J. M. Mazurel: 1. J. M. Mazurel. 2. J. A. W. van Kluyve. d. Vacature mej. H. J. Doove: 1. mej. H. J. Doove. 2. mej. W. P. Wijtenburg. In de vacature, ontstaan in de Plaatselij ke Schoolcommissie door het bedanken van het lid D. C. Schuit, wordt het navolgende dubbeltal aanbevolen: 1. F. H. N. Bloe- mink. 2. A. Uittenbroek. Verordening Keuringsdienst van Vee en Vleesch. De Commissie van Beheer over het Open baar Slachthuis heeft een voorstel aanhan gig gemaakt tot wijziging van de verorde ning op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. Aanleiding daartoe waren in de eerste plaats twee arresten, welke de Hoo ge Raad in den laatsten tijd heeft gewezen en die wijziging van genoemde verordening noodig maken. Bij het eerste arrest, van 22-Februari 1932, heeft de Hooge Raad on verbindend verklaard een artikel der des betreffende verordening van de gemeente Alphen aan den Rijn, hetwelk o.m. keuring van vleeschwaren voorschreef. Zoodanige keuring mocht, naar het oordeel van den Hoogen Raad, naast de Vleesch- keuringswet niet bij plaatselijke verorde ning worden voorgeschreven. Ten gevolge van dit arrest heeft keuring van vleeschwa ren, welke ook de Leidsche verordening voorschrijft, hier ter stede (evenals elders) sedert het begin van 1932 niet meer plaats gevonden; daarnaast zal de bedoelde keu ring uit de verordening moeten vervallen. In de tweede plaats heeft de Hooge Raad bij arrest van 13 Maart 1933 beslist, dat, met het oog op art. 18 lid 1 onder g der Vleeschkeuringswet, een gemeenteraad de bevoegdheid mist om bij verordening keu- ringsmerken vast te stellen. Aangezien de des betreffende Leidsche verordening in haar artt. 13, 28 en 29 de vaststelling van bijzondere stempelmerken aan Burgemees ter en Wethouders overlaat, dienen ook deze bepalingen te worden gewyzigd. De bedoelde wijzigingen zijn in een ont werpverordening vervat. Daarbij worden tevens nog een aantal andere, niet belang rijke wijzigingen voorgesteld, waarvan de wenschelijkheid in de practijk is geble ken. DE Klimmende Leeuwsteeg gesloten. Met het oog op het tegengaan van ver vuiling en andere ongewenschte toestan den verdient het aanbeveling, aldus B. en W., om de Klimmende Leeuwsteeg, gelegen tusschen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest, voor het verkeer af te sluiten. De steeg, waaraan slechts eenige pakhui zen zijn gelegen, is wegens haar zeer ge ringe breedte (pl.m. 1.20 M. )voor het ver keer van geen beteekenis. De gebruikers van bovengenoemde per ceelen hebben verklaard op de afsluiting prijs te stellen. De afsluiting kan plaats hebben door het aanbrengen van ijzeren hekken aan de bei de uiteinden van die steeg, terwijl de eer der genoemde gebruikers dan elk in het bezit van een sleutel kunnen worden ge steld. Ingevolge het bepaalde bij art. 10 der Wegenwet zijn de oelanghebbenden in de gelegenheid, gesteld van dit voorstel ken nis te nemen en hunne bezwaren daartegen in te dienen, van welke gelegenheid ech ter geen gebruik gemaakt is. Wel zijn een tweetal aan B. en W. ge richte aaressen ingekomen met betrekking tot de wijze van afsluiting van de steeg n.l. van K. W. Wielinga en van K. Ouwer- kerk, welke adressen mede in de Leeska mer ter inzage liggen. Met het verzoek van eerstgenoemde kan, aldus B. en W., bij de afsluiting rekening worden gehouden. Naar aanleiding van het andere verzoek merken B. en W. op, dat met het oog op. een behoorlijk toezicht, aan afsluiting van de steeg met ijzeren hekken de voorkeur dient te worden gegeven. (De naam Klimmende Leeuwsteeg Haarlemmerstraat 256 naar Oude Vest is ontleend aan een tegen het einde der vorige eteuw opgeruimde brouwerij, die reeds in 1748 bestond). Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren WILT U IETS WETEN? Vraag: Wanneer by 't kruisjassen, par tij A b.v. op 960 staat en 'n vierkaart roemt, mag hij dan dekken of moet hij eerst 'n slag halen? In 't laatste geval kan dus par tij B, wanneer hij b.v. op 900 staat en ach- i tereen volgens 100 oogen binnenhaalt, dek ken? Maar als nu beide partijen b.v. op 600 staan en partij A heeft 100 aan roem en partij B haalt 'n „stille", waarom telt de roem van A dan wel? Antwoord Roem alleen is niet vol doende om te dekken, men moet eerst 'n slag halen, behalve by stuk roemen. Heeft men dus 80 oogen en roemt men stuk, dan kan men dekken. Wanneer partij A 100 roem heeft en partij B 'n „stille" haalt, krijgt B. 'n schrap minder, omdat A boven de 50 is. Zoo dus ook bij 'n vierkaart. Dinsdagmdidag' en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Zuster Maria Fortunata. Na rond 20 jaar te Hillegom te hebben gearbeid is de eerw. Zr. Maria Fortunata, van de Orde der Zusters van O. L. Vr. van Amersfoort, door de Alg. Overste overgeplaatst naar Alkmaar. Zij was de Zuster der kleinen, die zoo zielsveel van de goede Zuster hiel den. Zij is een zegen geweest voor Roomsch Hillegom, voor de moeders der groote ge zinnen in 't bijzonder. Het Fröbelonderwijs door haar gegeven, deed de oogjes stralen maar was tevens een steun voor het latere schoolonderwijs. Een twintigjarige staat van dienst maakte, dat thans reeds kinde ren onder de leiding stonden van Zr. For tunata, wier moeder zelve van haar 't eer ste onderwijs ontving. Zeker zal een gevoel van dankbaarheid jegens de Zuster van honderden ouderen en jongeren haar naar Alkmaar vergezellen; even zeker zullen die allen voor haar blijven bidden. Moge Gods zegen ook over haar en heur werk dalen in haar nieuwe standplaats Alkmaar. l'Amitié. Tot tjokvol was de groote zaal van hotel Sistermans.. Geen wonder! Als T'Amitié een uitvoering geeft zijn we dat gewoon. Het kan ook niet anders, daar ieder ouder er gerust z'n kinderen heen kan sturen. En zoo moest ook de 126ste uitvoering een succes worden. De voorz., de heer J. Goemans, opende den avond met een woord van hartelijk wel kom en met den wensch, dat allen een prettigen avond mochten hebben. Het pro gramma vormde een soort Bonte Avond, zang en spel in behaaglijke afwisseling. Als conferencier amuseerde de heer Goe mans de aanwezigen uitnemend. Maar er was meer dat aantrok. Daar hadden we het Welkomstlied dat insloeg en waarbij de zaal het refrein schitterend meezong. Dan het duet door Mej. Hermans en de heer Out. Kortom 't een was al mooier en geestiger dan 't ander. De diverse „Malle Gevallen" vormden een serie, die uitne mend gerangschikt was. Onnoodig te zeg gen, dat decor en grime uitstekend wa ren verzorgd. De schitterende versiering deed den heer Veldhuis alle eer aan. Na de uitvoering een gezellig samenzijn on der de Band Jack Funny. l'Amitié heeft zich best gehouden. TER-AAR. Bij het Crisis-Comité. Een der instel lingen, die zich bezig houdt de menschen te ondersteunen, is het plaatselijk Crisis- comité, afdeeling van het Nationaal-comité. Daar wij meer dan eens hebben hooren spreken over dit comité, vonden wij het wel eens nuttig, een bezoek te brengen bij den secretaris, voor eenige inlichtingen. Voor velen zal het een onbekendheid zijn, al wat dit instituut in het seizoen heeft ge presteerd, en nog hoopt te doen. Toen wy aanklopten bij den secretaris (nooit had ik van zijn naam gehoord) en onze verlangens hadden meegedeeld, was hij gaarne bereid ietts te vertellen over de werxwijze van het comité. De admini stratie bleek geweldig omslachtig te zyn, de gegevens werden tenminste uit een groot dossier gehaald. We bereidden ons voor. Veel staan er ingeschreven op onze lijst, die voor uitdeeling in aanmerking ko men, aldus de secr. Door ae opbrengst van een gehouden collecte, en de medewerking van het Nationaal-comité, zijn wij in staat gesteld hefr volgende uit te deelen: 210 H.L. eierkolen, 400 pond rijst, 500 busjes lever pastei, 40 paar werkmansschoenen, een zelfde aantal kinderschoentjes, eenige do zijnen sokken, onderkleeren, 30 wollen de kens. Pas hebben wij 160 bonnen uitgege ven, ter waarde van een gulden, waarop verkrijgbaar is bij de plaatselijke handela ren, levensmiddelen. Ja, en verder zijn wij helaas uitgeput, dooli het nijpt er toch nog zoo bij vele gezinnen. Wanneer men dage lijks bezoek krijgt van personen, die noch voedsel, noch brandstoffen in huis heb ben, bewijst dat toch wel dat er nood is. Gelukkig hebben wij hen altijd nog te vreden kunnen stellen. Een ieder, die iets krijgt van het comité, is er zeer dankbaar voor, zij waardeeren het, en dit werkt dan ook heel aangenaam voor ons Bestuur. Nu wij niets meer voorradig hebben, trachten wij alles in het werk te stellen, van het Nationaal-comité wat te ontvangen. Bij dit hoofd-comité zijn wij 2 maal geweest, tel kenmaal boekten wy eenig resultaat. Ver der zijn er plannen in uitwerking, om een filmavond te geven in het Café Verhoef. De toezegging is er, om dien avond gratis een mooie film af te draaien, en de me dewerking voor eenige zangnummertjes is in bespreking. Tot slot vroeg de sea-, te vermelden, dat de samenwerking in liet comité voortref felijk te noemen is. Aile rangen en standen zijn er vertegenwoordigd, een ieder kan het best oordeelen over zijn eigen leden. Tevens bracht spr. een woord van dank aan de Gemeentenaren, die het comité op aller lei gebied steunen. Wij dankten den secr. voor zijn inlich tingen. Inderdaad vragen de leidende func ties van dergelijke instituten veel werk en zorg. Laten wij dit allen waardeeren, hen steunen in hun dikwijls moeilijke taak. Een ongeluk dat goed afliep. Toen de woonwagen vam v. Gulik gistermorgen Aardam passeerde, kon hij de oprij van de brug niet halen met het gevolg, dat de wa gen achteruit reed in den tuin van ds. Heemskerk terecht kwam. De kachel viel in den wagen om en er ontstond een begin van brand, dat met eenige emmers water spoedig gebluschit was. Met vereende krach ten werd daarna de woonwagen weer op den weg gebracht, zoodat het ongeval mei geringe schade afliep.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7