DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang WOENSDAG 17 JANUARI 1934 No. 7712 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt2.50 per kwartaal fcti onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor c.e Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 n GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0.50 dit nummer bestaat uit drie bladen. De Katholieken in het Staat kundig leven. Er zijn katholieken, die niet inzien, dat het fascisme gevaarlijk is, noodlottig kan worden voor de Katholieke Kerk. Zij zien dat niet in, anders zouden zij niet ijveren voor de doorvoering van het fascisme. Goede trouw toch aanvaarden wij en aan goede trouw gelooven wij, zoo lang het tegenovergestelde niet bewezen is, niet vaststaat. Als wij dezulken verwijzen naar Duitsch land, dan trachten zij wat daar geschiedt te verdedigen of, zoo dit ten slotte hun niet meer mogelijk is, dan ontkennen zij dat, wat zij in Nederland onder fascisme (of nationaal-socialisme) verstaan, het zelfde zou zijn, als wat in Duitschland gepracti- seerd wordt. Deze laatste bewering wordt gaarne aan vaard voor bijkomstigheden, maar kan toch moeilijk worden aangenomen voor het we zenlijke, het voornaamste in Duitsch en Ne- derlandsch nationaal-socialisme! En het systeem, het stelsel van het fascisme, dat overal hetzelfde moet zijn, brengt, naar onze vaste overtuiging, een gevaar mee voor de katholieken. Wij willen hier nu 'ns aan het woord laten prof. dr. Kors O.P., die dezer dagen een redevoering heeft gehouden te 's-Bosch, waarin hij volgens een venslag in het „Huis gezin" o.m. het volgende zeide: „Door het systeem van het fascisme zul len de katholieken hun invloed ongetwijfeld verliezen. Want niet mag men vergeten, dat het Nederlandsche volk voor het grootste ge deelte angst heeft voor Rome. Dit is dage lijks waar te nemen. Wanneer het gaat om een katholiek belang, sluiten onmiddellijk alle fronten zich aaneen. Men behoeft dus ndet te veronderstellen, dat bij een dicta tuur de leiding in handen van een katho liek zal worden gelegd; dus, dat volgens de katholieke levensbeschouwing zal wor den geregeerd. Fout is 't daarom van de katholieken als zij in eigen huis gaan afbreken. Integen deel: werken moeten zij om hun invloed in het staatkundig leven te behouden. 'n Moeilijke kwestie is ook 't verband, dat bestaat tusschen Kerk en politiek, 't Is onjuist te beweren, dat van een.band geen sprake is. Politiek toch zonder zedelijke normen is onmogelijk. Wanneer er normen zijn, en voor 't zedelijke en voor 't zuiver staat kundige leven, moet de Kerk ze vaststel len. Vandaar ligt Duitschland ook in con flict met Rome over de sterilisatiewet. Als echter een priester de sterilisatiewet open lijk durft veroordeelen gaat hij naar 't con centratiekamp, omdat hij, zooals men zegt, ondanks het concordaat, tóoh aan politiek doet. Het nationaal-socialisme erkent dus geen verband en voor ons katholieken is dus ook in dit opzicht het fascisme een ge vaar". Van de katholieken, die min of meer sympathiseeren met of zelfs ijveren voor het nationaal-socialisme vragen wij niet, dat zij op ons woord gelooven, dat het na tionaal-socialisme een gevaar insluit voor wat hun, niet minder dan ons, het kost baarste en het liefste is ook niet dat zij iemand als prof. Kors op zijn woord ge looven, maar wij durven hun wel vragen, om 'ns ernstig ernstig, zooals het in een dergelijk belangrijk vraagstuk betaamt teoverwegen, de redenenwaar om door zoovelen, zelfs door zoo goed als alle katholieke leiders, het nationaal-socia lisme als een gevaar voor de katholieken wordt beschouwd. DUIZENDEN DOODEN IN BRITSCH-INDIË AARDBEVING RICHTTE ENORME VERWOESTINGEN. Rapporten van vliegers. Een telegram van „United Press" aan de „Telegraaf" uit Calcutta meldt het vol gende: In aansluiting op de tocht, welke door vlieger-kapitein Dalton boven het aard- bevingsgebied Noord-Bihar is gemaakt, zijn opnieuw drie vliegtuigen opgestegen om een onderzoek naar den omvang van de ramp in te stellen. Het verslag, dat door haar is uitgebracht, spreekt van een nog veel grooter aantal slachtoffers der cata strophe. De aardbeving, zoo verklaren de vliegers, heeft het district zoo goed als geheel vernield en het aantal dooden moet worden geschat op 8 a 10.000. De vliegers bevestigen, dat overal ontzettende ver woestingen zijn aangericht. Duizenden lij ken liggen rond gestrooid in de dorpen rond Moezaffapore in de steden tot op 150 K.M. afstand. Moezaffapore zelf is totaal verwoest en het aantal dooden moet hier alleen al eenige duizenden beloopen. De straten worden versperd door de lijken, die blijven liggen, daar voldoende handen voor het opruimingswerk ontbraken. Ook de Europeesche bewoners moeten zijn omgeko men, want geen enkele Europeesche woning staat nog overeind. Een nog niet bevestigd bericht meldt, dat de stad Monghyr in Ben galen door de aardbeving geheel is ver woest. Monghyr heeft een bevolking van 36.000 bewoners, onder wie een betrekke lijk groote groep Europeanen. DE WANORDE IN DEN AETEHR. Cacophonie van giltonen. Wie nog zoo optimistisch geweest mocht zijn te veronderstellen, dat na den lang verwachten nacht van 14 op 15 Januari, den nacht van „stuivertje wisselen" waar in vrijwel alle Europeesche zenders van golflengte veranderden, de hopelooze chaos in den aether tot het verleden zou behoo- ren, zal nu wel tot andere gedachten ge komen zijn schrijft de „Tel." Het fameuze Luzern-plan, dat orde moest schéppen waar wanorde heerschte, gedroeg zich op den eersten dag van zijn in werking treden nog als de nieuwe school juf „die het met die lastige klas wel kla ren zou", maar inplaats daarvan, met een daverend gejoel van de lieve schooljeugd ontvangen en zonder eenigen eerbied be handeld werd. Menigeen, die Maandagavond probeerde een vertrouwd station, dat altijd onge stoord te ontvangen was, op zijn nieuwe plaats op te zoeken, moest tot de ontdek king komen dat de nieuwe woning verre van rustig was. Op het kortegolf-gebied waren minstens twee van de drie stations gestoord, vooral beneden de 400 Meter. In- terferentie-fluittoontjes, het berucht „gelis- pel" op den achtergrond waren schering en inslag. Het beste af waren nog de zen ders welke golflengten tusschen ca. 400 en 550 meter gebruiken. Een lichtpuntje voor de Nederlandsche luisteraars is, dat Hilversum op zijn nieuwe plaats (301.5 Meter) behoorlijk te ontvan gen is. In het begin van den avond stoorde Genua, die de naastaan gelegen woning (304.3 meter) heeft betrokken, een klein weinig je, hetgeen uitsluitend op te merken was in de oogenblikken dat Hilversum zweeg. Later verdween zelfs dit kleine on gemak. Genua zelf was echter, door de hevige storing van een ander station, niet behoorlijk te ontvangen. Op de lange golf was de chaos gister avond volkomen. Vrijwel alle bekende sta tions, die vóór de golflengtewijziging al thans in Amsterdam met een behoorlijk selectief toestel rustig te ontvangen waren, waren nu ongenietbaar hetzij door een hinderlijken fluittoon, hetzij door spreken of muziek op den achtergrond. De storing van den eeuwig babbelenden Rus, leek gisteravond bij de ontvangst van Huizen, sterker op te treden dan ooit. Het beste kwamen er nog af: Radio Paris en.... Luxemburg. Deze vrijbuiter, die zich, evenals Huizen, niets van het Luzern-plan aantrekt, heeft zichzelf eenvoudig een paar verdiepingen hooger genesteld. Nu Oslo van zijn oude golf, 1083 Meter, verhuisd is naar 1186 Me ter, werd hem de grond op het overigens door hemzelf buitgemaakte, plaatsje van 1190 Meter toch blijkbaar te heet. Luxem burg steeg toen eenvoudig naar 1304 Me ter en bevond zich daar best bij. Het ge bied tusschen Luxemburg en Daventry (1500 Meter) was eenvoudig een cacopho nie van gil- en fluittonen. En in dit verre van aantrekkelijke territorium wilde men Huizen stoppen, n.L op 1345 Meter! Neen, er zal nog véél moeten verande ren, wil deze groote verandering een ver betering blijken. Het eenige wat we kun nen hopen is, dat de moeilijkheden die zich thans voordoen, even zooveel kinderziek ten zijn welke, zooals de meeste baby kwaaltjes, er „met den groei" wel uit gaan. De golflengte van den Zakelijken Omroep. Sinds Maandag, toen Scheveningen Ha ven (Zakelijke Omroep) via welk station de diensten van het Persbureau Vaz Dias en van de Ned. Vereen, voor den Effec tenhandel worden uitgezonden, op de nieuwe golflengte van 1224 M. is gaan werken, worden de uitzendingen ernstig door buitenlandsche stations gestoord. Naar wij vernemen zal worden getracht door een wijziging der golflengte de sto ringen op te heffen. Heden en Donderdag zullen de uitzendingen nog geschieden op een golflengte van 1224 M. Vrijdag wordt uitgezonden op een golflengte van 1186 M. en Zaterdag op een golflengte tusschen 1186 en 1224 M. BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in December 40.135.200 opgebracht, zijnde ƒ6.566.800 meer dan het jaar tevoren. In het heele jaar 1933 was de opbrengst 392.040.700, of 8.484.650 minder dan in 1932. ZEDELOOSHEID EN KANSSPEL. Voorloopig Verslag Eerste Kamer over de J ustitiebegrooting. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Justitiebegroo- ting: Algemeen werd instemming betuigd met het optreden van dezen Minister, terwijl men dankbaar herdacht het werk, dat zijn ambtsvoorganger in 's lands belang had tot stand gebracht. Vele leden drongen weder aan op een wijziging van de wetgeving betrekkelijk de echtscheiding. Pachtregeling. Niet zonder verwondering hadden ver scheidene leden kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter van den Raad van Ministers aan de Tweede Ka mer, dat bij het Departement van Justitie een ontwerp van wet tot nadere regeling der pacht overeenkomst in voorbereiding is en dat de regeering hoopt, nog in den loop van dit zittingsjaar de indiening daar van te bevorderen. Geheel afgezien van de vraag of het aanbeveling verdient, dit on derwerp, waaromtrent zoo ernstig verschil van inzicht in de Volksvertegenwoordi ging is aan den dag getreden, spoedig we der aan de orde te stellen, waren de leden hier aan het woord, van meening, dat de behandeling van bedoeld vraagstuk, be hoort te worden uitgesteld totdat de toe stand van den Nederlandschen landbouw vasten vorm zal hebben herkregen. Met instemming hadden vele leden ver nomen, dat „nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleine vorderingen" over leg gaande is. Zij spraken de hoop uit, dat te dezen spoed worden betracht. Rechtszekerheid verminderd. Met leedwezen had men vernomen, dat de Minister overweget, de geheele werk zaamheid der deurwaarders in strafzaken af te schaffen en dat hij eveneens de af schaffing van de deurwaardersexploten in civiele zaken wenscht te bevorderen. Men was n.l. van meening, dat toepas sing van den laatstgenoemden maatregel de rechtszekerheid zou verminderen en dat beide voorzieningen aan de goede rechts- bedeeling afbreuk zouden doen. Toenemende zedeloosheid. Vele leden brachten de toenemenden ze deloosheid ter sprake, met name in bad plaatsen. Betreurd werd, dat de Minister pas op 12 October den procureur-generaal bij de Gerechtshoven opdracht heeft gegeven tot het nemen van maatregelen tegen straper- lo e.d. spelen, terwijl toch zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken reeds in Juli 1933 een aanschrijven over dit ontwerp tot de burgemeesters had gericht. Men vroeg, waarom één en ander niet gelijktijdig is geschied, vermits daardoor veel kwaad ge durende het zomerseizoen ware voorko men. t Enkele leden betreurden, dat ingevolge de motor- en rij wiel wet aan een bestuur der van een motorrijtuig de bevoegdheid om zoodanig voertuig te besturen, slechts voor ten hoogste één jaar kan worden ontzegd. Zij wenschten dien termijn uit te breiden tot 3 jaar. BUMA-monopolie. Naar aanleiding van de tallooze klachten van de zijde van koffiehuishouders, eige naars en exploitanten van restaurants over de duurte van muziekuitvoeringen ten ge volge van het aan het B.U.M.A. verleende monopolie, werd gevraagd of deze klach ten juist zijn en zoo ja, of de Minister be reid is, daartegen maatregelen te nemen. Enkele leden waren bevreesd, dat de Mi nister te groote beperking wenscht te be trachten wat betreft de bezetting der rech terlijke colleges. Gevraagd werd, of aan de positie van het personeel bij de Rij ksveldwacht wel voldoende zorg is besteed. DE Z.G. VEILINGEN VAN INBOEDELS. De minister van justitie is dilligent. Tegen een „veilinghouder" procesverbaal op gemaakt terzake van oneerlijke mededinging. De minister van justitie heeft op vra gen van het Tweede Kamerlid Arts, in verband met de onlangs m eenige dagbla den aangekondigde inboedelveiling in een villa te 's-Gravenhage, geantwoord: Een ter zake ingesteld onderzoek heeft nog uitgewezen, dat de laatste bewoner der villa bij zijn verhuizing het grootste deel van zijn inboedel heeft meegenomen en dat het restant, bestaande uit stoffage, tapijten en overblijvende meubelen, is verkocht en toebehoort aan den eigenares se der villa de N.V. Gondang, welke die goederen in de villa heeft gelaten. Ten on rechte is dus in advertentiën en catalogus gesproken van een „inboedelveiling". Hoe wel de houder der veiling A. de Leeuw, die de villa voor de maand October huui- de, ten einde daarin de verkooping i- den, over voormeld restant goederen geen zeggenschap had, zijn niettemin ook deze voorwerpen op de kijkdagen genummerd geweest. Dit versterkt nog den indruk, dat bij den veilinghouder misleiding van net publiek heeft voorgezeten. De bemoeiing van de Koninklijke Kunst zaal (C. J. Kleykamp) kan hebben bijge dragen tot het wekken van misplaatst ver trouwen bij het publiek. Zij heeft zonder behoorlijk voorafgaand onderzoek bij over eenkomst haar goeden naam geleend voor een slechte zaak. Het gebeurde is in strijd met onderge- teekenden's tot de deurwaarders gerichte circulaire. De betrokken deurwaarder heeft blijk gegeven zijn taak ten deze niet be hoorlijk te verstaan. Hij was, ingevolge de circulaire, verplicht geweest na te gaan of de catalogus en advertenties er niet op uit waren een verkeerden indruk te ves tigen. De deurwaarder zal ter verantwoor ding worden geroepen. Tegen den houder van de veiling is pro cesverbaal opgemaakt ter zake van over treding van art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht. Daar den ondergeteekende gebleken is, meermalen bij verkoopingen het woord .inboedel" misleidend en dus verkeerd wordt gebruikt, zal hij bijzonder lijk hierop de aandacht van de deurwaar ders vestigen in aansluiting aan zijn voor melde circulaire. Nadere vragen van mej. Frida Katz. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Katz heeft tot den minister van oeconomische zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister van oeconomische zaken bekend, dat o.a. in de jaren 1930 1931 openbare verkoopingen speciaal van Perzische tapijten en veilingen van meu belen en tapijten, bij voorkeur in leeg staande patriciërshuizen, hebben plaats gehad, waartoe in schijn door derden aan veilingmeesters opdracht was gegeven zoo als advertenties in de dagbladen dit ver kondigden? Is de minister er tevens van op de hoog te, dat deze veilingen in werkelijkheid door de veilingmeesters voor eigen reke ning werden gehouden en dat door deze misleidende .voorwendsels, waartegen Uw Excellentie's ambtgenoot van justitie en diens voorganger reeds in verschillende nota's voorschriften aan H.H. deurwaar ders hebben gegeven, deze veilingen tot groote schade van winkeliers in tapijten en zeer dikwijls van het publiek hebben aanleiding gegeven? Is 3t den minister bekend, dat deze VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland neemt geen deel aan de Vol- kenbondraad-besprekingen inzake de Saar- kv/estie. (2de blad). Nog steeds geen vrijlating van Dimitrof. (2de blad). Paul Boncour over Frankrijks politiek in Europa. (2de blad). De aardbeving in Br. Indië heviger dan aanvankelijk gemeld. Achtduizend a tien duizend dooden gerapporteerd. (1ste blad). BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk te Halfweg. (Gem. Ber. 3de blad). In verband met de corruptie bij het abat toir te Rotterdam zijn vijf hulpkeurmees ters gearresteerd. (Laatste Ber.). personen, die zich veilinghouders noemen, doch in het Handelsregister als tapijtim porteurs zijn ingeschreven, consent van groote bedragen tot invoer van tapijten hebben gehad, weder tot zeer groot nadeel van bona fide winkeliers? Acht de minister het billijk, dat winke liers, die reeds in de jaren 1930-1931 groot nadeel van' deze eveilingen ondervonden, nu de voortgezette schade moeten lijden van dezen verminderden verkoop in de ja ren 19301931 en zelfs in meerdere mate, doordat zij beknot worden in hun al te klein toegemeten contingent en daardoor dor de crisis nog meer getroffen worden? Zoo ja, is de minister bereid bij het ver- leenen der consenten hiermede rekening te houden? WERKGELEGENHEID VOOR ACADEMISCH GEVORMDEN. In het departement van Sociale Zaken heeft Minister Slotemaker de Bruine, mede namens zijn ambtgenooten van On derwijs en van Economische Zaken, giste ren het bestuur geinstalleerd van de Stich ting tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden. Aanwezig waren de leden prof. dr. G. A. van Poelje, A. van Geelen, ir. D. S. Huizinga, prof. dr. H. R. Kruyt, prof. dr. W. Reinders en Ch. J. I. M. Weiter, bene vens de secretaris dr. J. H. Wesselings. De voorzitter der Stichting, prof. Van Poelje, heeft de rede van den Minister met een kort woord beantwoord, waarin hij de verzekering gaf, dat het bestuur met al zijn krachten en met groote voortva rendheid aan zijn taak zal arbeiden. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Is de uitgetrokken 6.4 miljoen voldoende om de richtprijzen te bereiken? De h^or Van den Heuvel heeft tot den minister van oeconomische zaken de vol gende schriftelijke vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen: of uit de omstandigheid, dat voor 1933 niet een hooger bedrag dan 6.400.000 gulden wordt uitgetrokken voor steun aan den tuinbouw, mag worden afgeleid dat dit be drag voldoende is om te vergoeden het verschil tusschen opbrengst van de pro ducten en de vastgestelde garantie of richt prijzen voor deze producten? 2. Indien het antwoord op vraag 1 ont kennend zou luiden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. welk percentage van dit verschil ver goed zal worden met dit bedrag van 6.400.000 gulden? b. of zijn excellentie plannen heeft op andere wijze dit tekort te vergoeden? 3. Heeft de minister bij ontkennende be antwoording vein vraag 1 en van vraag 2 sub b zich rekenschap gegeven van den toestand die hierdoor in menigte van be drijven zal ontstaan, o.a. de onmogelijkheid voor velen hun bedrijf voort te zetten? UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. Onze uitvoer van bloembollen, knolsier gewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) heeft volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en door voer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in December bedragen 846 ton (waarvan 340 ton naar Groot-Brit- tannië en 184 ton naar Frankrijk) ter waarde van 389.000, tegen 966 ton ter waarde van 456.000 in December 1932. De jaarcijfers zijn: 42.446 ton ter waarde van 19.373.000, tegen 47.438 ton ter waar de van 19.172.000.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1