DINSDAG 16 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 BINNENLAND LEEKENSPELDAG VOOR JEUGD LEIDERS. Het is een goede gedachte geweest aldus de „Tijd" welke in den boezem van de Katholieke Jongens Centrale in het Bisdom Haarlem is opgekomen, om een ernstig begin te maken met de hervorming van het jeugdtooneel door het organiseeren van een K. J. C.-leidersdag voor leeken- spel. Aan een verslag in de „Tijd" ontleenen we het volgende: Als plaats was daartoe gekozen Amster dam en het St. Willibrordushuis in de St. Will usparochie (buiten de Veste), waar de ^..ochiale K. J. C. op gebied van leekenspel reeds een zeer goed figuur maakt. Want niet alleen leverden de jon gens van kapelaan van Dael een belang rijk contingent deelnemers aan het Chris- tophorenspel,, maar in eigen kring zetten zij het begonnen werk ernstig voort en verrasten vorig jaar Paschen met een uit stekend verzorgd Paaschspel. Anton Sweers, onder wiens regie „Christophoren" werd opgevoerd, is met de jeugdleiders van de K. J. C. van Sint Willibrordus buiten de Veste in contact gebleven. Hij leidde het Paaschspel en bleef ook daarna met de jongens ander werk instudeeren. Zoo was het haast vanzelfsprekend, dat deze lei dersdag in het St. Willibrordushuis zou worden gehouden, waar Anton Sweers zijn ..materiaal" bij de hand had en beter dan met woorden hier met voorbeelden kon toonen, wat er met de jeugd kan en moet worden bereikt. De belangstelling voor dezen leidersdag is Zondag grooter gebleken, dan werd ver wacht en dat op zich zelf was voor de or ganisatoren reeds een mooi succes. Uit tal van plaatsen tot zelfs buiten het diocees waren geestelijke en leekenleiders samen gekomen. Het openingswoord werd gesproken door Rector J. Mol, algemeen directeur van de K. J. C. in het Bisdom Haarlem. De jeugdleiders, zoo zeide rector Mol, staan voor de zware taak om in samenwer king met de ouders de jeugd op te kwee ken tot karaktervastheid en haar zoo te bekwamen voor het vervullen van haar plicht tegenover kerk en maatschappij. In de puberteits-leeftijd rust deze taak zelfs voor het grootste deel op de schouders van de jeugdleiders. Een van de beste middelen om de jeugd te beïnvloeden is het spel, de uitbeelding. Mits goed beoefend, kan het spel van groote béteekenis zijn voor de wilsvorming, voor het richten op een ideaal, dat de jeugd kan begeesteren. Het is een van die beste vor men van zelfverrichting. Wanneer de jon gens zich in het spel inleven, kunnen zij godsdienstig en cultureel bewerkt worden en tot een groote gedachte opgevoerd. Rec tor Mol wees in dit verband op het voor beeld van „de Graal". Vorming moet ech ter hoofdzaak, de prestatie bijzaak blijven. Het is dan ook de bedoeling zooveel mo gelijk alle jongens in dit werk te betrek ken, dit onderdeel te verzorgen in groeps verband zonder toeschouwers. Deze leidersdag is een bescheiden begin van de uitvoering van groote plannen o.a. het geven van 'n specialen cursus voor lee- kenspel-leiders. Hier zal dan de te volgen methode worden belicht, om zoo het spel te doen zijn een groot middel tot vorming en bezieling in den geest van onze jeugdbe weging. Anton Sweers hield vervolgens een korte inleiding. Het programma van den dag bracht aller eerst spel en declamatie door leden van de K. J. C. individueel en in groepsver band, z.g. klein werk, elf verschillende nummers. Na een gemeenschappelijken maaltijd volgde 's avonds de opvoering van het Driekoningenspel „Epiphania" van Henri Ghéon, door leden en leiders van de K. J. C. afd. „De Kruisvaart" en met medewerking van „De Graal". Het „klein werk" voor één middag wel haast te veel van het goede kon- ons niet in alle opzichten voldoening schenken. Het Driekoningenspel werd een histo risch gebeuren in onze jeugdbeweging. Hier zagen wij voor het eerst de manne lijke en vrouwelijke jeugd, de officieele organisaties K. J. C. en Graal, in een spel samenwerken. De rol van- de Graal was ditmaal nog zeer bescheiden, de Maria- figuur in het spel werd door een Graal- meisje vertolkt, maar toch is ook hiermee een begin gemaakt met iets, waarvoor men in onze kringen lang huiverig is geweest, maar waar het toch van moet komen: meer contact, meer samenwerking tusschen onze vrouwelijke en mannelijke jeugd, onont beerlijk zeker in het leekenspel. Rest nog te vermelden dat de muzikale leiding berustte bij dr. L. Kat, de bege leiding werd verzorgd door Piet v. d. Schaar. Wij gelooven, dat de organisatoren van dezen avond, directeur Mol, kapelaan van Dael, Anton Sweers, over dezen dag vol daan kunnnen zijn. FAMILIE V. D. LUBBE PROTESTEERT. Overbrenging van het lijk geëischt. De familie Van der Lubbe heeft de vol gende twee telegrammen verzonden. Het eerste luidt: „Van Limburg Stirum, Nederlandsche gezant te Berlijn. Familie Van der Lubbe in Nederland protesteert tegen begrafenis lijk Marinus van der Lubbe in Duitschland en eischt transport naar Holland. Verzoe ken ondersteuning van dezen eisch door Nederlandsche regeering". (w.g.) J. C. van der Lubbe. Het tweede ,dat gericht was aan dr. Wer ner te Leipzig, bevatte een dergelijk pro test met de mededeeling, dat men dit ook gericht had tot de Nederlandsche autori teiten. DE STROOMINGEN IN HET FASCISME. De Corporatieve Concentratie (rechts- fascistisch) gaat een weekblad uitgeven on der redactie van jhr. R. Groeninx van Zoe- len, genaamd „De Vuurslag". Dc leider van den N. S. B. ir. Mussert heeft onlangs verklaard, dat hij er zich voor schaamde, dat Marinus van der Lubbe een landgenoot van hem is. Een geheel andere opmerking, de meest verwonderlijke, die we tot nu toe leizen, troffen we aan in de „Fascist" (van den A. N.F.B.), waarin Jan Baars schrijft: „Marinus van der Lubbe is terecht ge steld. Ik kende van der Lubbe hy was lang de kwaaiste niet. Hij had niet in zich de haat van den communist en ware hem de gelegenheid geboden geweest om met het nieuwe Duitschland kennis te maken, zoo ben ik overtuigd, dat hij thans tot de onzen had behoord. 't Ga je goed kame raad"! De Petit Parisien interviewt ir. Mussert. Naar Havas meldt, bevat de Petit Pari sien een vervolg van de reeks artikelen van Claude Elanchard over Nederland. Blan- chard zegt in dit artikel, dat de fascisten in Nederland nog slechts een heel geringe minderheid vormen. Schrijver zet uiteen, dat, hoewel het land grenst aan Duitsch land en voorliefde heeft voor nieuwe din gen, de groote massa der Nederlandsche bevolking zich door zijn loyalisme en par- ticularistischen geest in acht neemt voor dé nationaal-speialistische opvattingen. Blanchard heeft een interview gehad met ir. Mussert, die nader uiteenzette, dat zijn fascisme niet Duitsch en niet Italiaansch, maar Nederlandsch zal zijn. Hij verklaar de geen enkele officieele relatie met Hitier te hebben en wenschte te vermijden, dat Nederland in het vaarwater van Frankrijk of Duitschland komt, opdat het in geval van een conflict niet genoodzaakt is zich aan de eene of de andere zijde te scharen. Ir. Mussort verklaarde ten slotte, dat hij wenscht, dat het Huis Oranje in zijn histo rische rol in de natie gehandhaafd blijft en dat hü op wettige wijze aan de macht wil komen, zooals ook Hitier heeft gedaan. „N. R. Crt." DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De bonden aanvaarden de regeling. Verschillende organisaties van spoorweg personeel hebben gisteren te Utrecht ver gaderd ter bespreking van de voorloopige regeling der loonsverlaging voor het spoor wegpersoneel, waaromtrent tusschen direc tie en personeelraad overeenstemming was verkregen (een verlaging van alle loonen, toelagen, presenten enz. met 4 pet. en ver hooging van de kindertoelage van 2 y2 tot 3 pet. der bezoldiging onder handhaving van het bestaande minimum van 50 per kind en per jaar). De besturen van deze organisaties stel den aan de vergaderingen voor, dit voor stel te aanvaarden. De algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel aanvaardde deze regeling met overgroote meerderheid. In de algemeene vergadering van den Protestantsch Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel werd vooral geprotesteerd tegen deze verlaging voor wat de laagste loonen aangaat, doch na ae verzekering van het hoofdbestuur, dat on der de bestaande omstandigheden geen gunstiger regeling was te verkrijgen werd ook hier de regeling bij meerderheid van stemmen aanvaard. Het Hoofdbestuur en de afdeelingsbestu- ren" van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel vergaderden even eens om tot een oplossing te komen betref fende de aangekondigde loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel. Bij de beraadslagingen werd door tal van afgevaardigden er op gewezen, dat het spoorwegpersoneel, dat aan salaris alleen reeds gemiddeld 25 pet. geofferd heeft, door deze nieuwe loonsverlaging, gepaard gaande met beduidende stijging van de kosten voor levensonderhoud, belastingen en schoolgelden en mede door de zwaar drukkende huishuren, aan den rand van zijn kunnen is en dat vele, vooral de laagst be zoldigde groepen, daar al overheen zijn. Ofschoon gewaardeerd werd, dat het per centage van den kindertoeslag zal worden gebracht op 3 pet.,sprak de vergadering unaniem hare teleurstelling uit, dat voor den minimum kindertoeslag geen verhoo ging kon worden bereikt. Zeer sterk werd door de vergadering aangevoeld, dat de laagste loonen geen bescherming hadden gevonden. De vergadering gaf het hoofd bestuur opdracht te trachten op dit punt alsnog eenige verbetering te bereiken. Na een gedachtenwisseling, die bijna vier uren duurde, aanvaardde de vergadering, met de stemmen van vijf afdeelingen te gen, op advies van het Hoofdbestuur het tusschen Directie en Personeelraad getrof fen accoord. Nederlandsche bloembollen in de Moskousche plantsoenen. Reuter meldt uit Moskou: In Moskou is men begonnen met den aanleg van groote plantsoenen, waarin Nederlandsche tulpen en hyacinthen worden geplant. De Nederlandsche bloembollen-kweeker, de heer Lefebvre, is de vorige week alhier aangekomen om bij de planting van de bol len aanwijzingen te geven. Verleden jaar, toen in Nederland bloem bollen op groote schaal vernietigd zijn, heeft de heer Lefebvre een deel van deze bollen voor vernietiging gered en er een bestemming voor gevonden. De Moskousche trust voor Tuinbouw heeft een millioen tulpen en hyacinthen- bollen verworven. DE PROVINCIALE SALARISSEN IN ZUID-HOLLAND. De regeering antwoordt Ged. Staten. Het rapport-Schou ten in het algemeen richt snoer. Geen doodende uni formiteit echter. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar „Voorw." meldt, thans aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland ge antwoord op den brief van dit college over de verlaging van de salarissen van het pro vinciaal personeel. In dezen brief deelt de minister mede, dat de regeering in het algemeen de con clusie van het rapport-Schouten aanvaardt. Het rijkspeil voor salarissen vormt dus in belangrijke mate een toetssteen. Echter niet in dien zin, dat deze wordt aanvaard als een regel zonder uitzonderingen, waarbij de locale autonomie op dit punt zou te loorgaan. Geenszins is de bedoeling een de autonomie doodende eenheid te bewerk stelligen. Richtsnoer zij uw college, aldus de mi nister, dat een in verband met alle omstan digheden redelijke verhouding tot de rijks salarissen wordt geschapen. Het ligt niet op mijn weg, in dit stadium andere nor men dan die, welke in het rapport der com missie-Schouten zijn genoemd, aan te ge ven. Op den grondslag van die normen zal te zijner tijd de herziene salarisregeling door mij worden beoordeeld. Aan de andere zijde staat de erkenning van de noodzakelijkheid van krachtige in perking van de overheidslasten en daad werkelijke verlaging van het algemeen sa larispeil. Ik meen goed te doen de aanvan kelijke beoordeeling in concrete aan de on derscheidene colleges over te laten en de eigen verantwoordelijkheid en beschik kingsvrijheid zooveel doenlijk te sparen. Hiermede is m.i. niet vereenigbaar het reeds thans geven van algemeene normen van uit een centraal punt. ALKMAARS NIEUWE BURGEMEESTER. Feestelijk ingehaald. De nieuwe burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot, is gistermid dag op buitengewoon hartelijke wijze door de burgerij ontvangen, hoewel de tijd van voorbereiding voor den ontvangst zeer kort was geweest. Talrijke Alkmaarsche ver- eenigingen hadden zich des middags tegen halftwee bij het station opgesteld met vlaggen en vaandels, een stoet vormende van vele honderden meters lengte. Bij den uitgang van het station stond aan de eene zijde de brandweer met het geheele rij dende materiaal opgesteld, aan de andere zijde de ruiters van de Kennemer Rij- sociëteit. In het Raadhuis waren, evenals bij het afscheid van mr. Wendelaar, behalve de raadsleden en hun dames, tal van autoritei ten aanwezig, o.w. ook vele burgemeesters van de buitengemeenten. Wethouder J. Westerhof heeft hier de installatierede ge houden. FRUIT EN OMZETBELASTING. Oogst 1933 niet vrijgesteld. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers deelt ons mede, „Naar aanleiding van het bericht in de „N. Rott. Crt." van 10 Januari 1.1. hebben wij ons tot het Departement van Finan ciën gewend met de vraag, of het inder daad juist was dat de fruitoogst 1933, voor zoover nog in handen van de telers, van omzetbelasting was vrijgesteld. Op het Departement van Financiën had men met verwondering van het bedoelde bericht kennis genomen, aangezien geencr- lei beslissing of toezegging in dien geest was gegeven. Er is dus niets veranderd, zoodat ook de voorraden, die bij deze „fabrikanten" (fruittelers) bij de inwerkingtreding der omzetbelasting op 1 Januari 1934 aanwe zig waren, evengoed in de belasting vallen als de voorraden fabrikaten bij de indus trie". RECHTZAKEN DE ZONDAGSSLUITING VAN CAFE'S TE ZWIJNDRECHT. De verordening door den Hoogen Raad niet onverbindend verklaard. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in de zaak van A. M. L. te Zwijn- drecht, die door de rechtbank te Dordrecht is veroordeeld wegens overtreding van de Zondagssluitingsbepalingen in de verorde ning der gemeente Zwfjndrecht betreffende herbergen, tapperijen en dergelijke inrich tingen. In verband met art. 3 der Winkelslui tingswet en met het feit, dat de lagere wetgever zich hier heeft begeven op het ge bied van de rijkswetgeving, had de advo caat-generaal, mr. Besier, geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis. De Hooge Raad heeft de vraag of deze verordening in strijd is met de Winkelslui- tigswet ontkennend beantwoord en over wogen dat deze wet geen onaantastbaar recht geeft omtrent het open hebben van café's. Daarbij merkt de Hooge Raad op, dat de betreffende verordening met de winkelslui ting geen verband houdt, maar steunt op artikel 168 der Gemeentewet (openbare orde). Het beroep is op dezen grond ver worpen. HAAGSCH GERECHTSHOF. CRITIEK OP DE AMBTENAREN DER RECLASSEERING. EN PROTEST TEGEN DEZE CRITIEK. In de voortgezette zaak tegen een 38- jariigen reiziger uit Leiden, die door den politierechter ter zake van ver duistering is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voor waardelijk, heeft, nadat de ambtenaar der Reclasseering, de heer Wijkmans uit Lei den, was gehoord, de advocaat-generaal mr. J. A. de Visser, gepersisteerd bij het reeds genomen requisitoir, om de geheele straf, op grond van het reclasseeringsrapport, on voorwaardelijk op te leggen. Mr. L. Weijl uit Leiden, bestreed in zijn pleidooi het systeem van opmaken van re- classeeringsrapporten waaraan hij zeide, geen waarde te kunnen hechten, omdat zij niet met de noodige objectiviteit zijn sa mengesteld. Volgens pleiter zou zij afhan kelijk zijn van de meer of mindere guns tige gezindheid van ondervraagde personen. Pleiter oonclu deerde tot oplegging van een voorwaardelijke straf. Mr. E. Jellingshaus, diie het Hof presi deerde, gaf daarop het woord aan mr. de Visser voor repliek, na te hebben opge merkt, dat hij zelf van af zijn plaats niet kon protesteeren tegen den algemeenen aanval op uitgebrachte reclasseeringsrap- porten. Mr. de Visser zeide, zeer verwonderd te zijn dezen aanval op de reclasseering en haar ambtenaren te hebben moeten aan- hooren. Immers worden hierdoor getrof fen alle reclasseeringsambtenaren, die na nauwgezetten, oprechten en trouwen ar beid hun adviezen in een rapport neerleg gen, om het Hof te overtuigen, dat iemand voorwaardelijk kan worden veroordeeld. Niets is minder waar dan de bewering van den verdediger, dan dat deze rapporten zouden zijn gebaseerd op inlichtingen van den eersten den besten. Niet alleen de ver dachte zelf, maar ook diens familie, werk gevers en vroegere werkgevers worden op alle punten gehoord om een juist beeld van diens karakter en persoon te krijgen. Hoe pleiter daartegenover stelling kan nemen is spr. een raadsel, omdat in de meeste gevalleh de verdedigers zich beroe pen op die rapporten. De advocaat-generaal zeide het een ge luk te achten, dat hem thans de gelegen heid werd geboden om al deze ambtena ren tegen deze aantijging in bescherming te kunnen nemen, omdat gedurende al deze jaren dat het Instituut der Reclassee ring werkt, verschillende rechtscollege's in Nederland hun oordeel op grond van de uitgebrachte rapporten hebben gebaseerd. Spr. sprak de hoop uit, met behulp van de rapporten, speciaal met die, uitgebracht in de stad zijner inwoning door den heer Wijkmans, men er in zou slagen nog veel menschen met succes te kunnen verdedigen. Ten aanzien van de zaak zelve beriep spr. zich op het feit dat men de ervaring heeft, dat voor dezen verdachte een voor waardelijke straf niet ge wenscht is. Mr. Weijl handhaafde daarop zijn ziens wijze ten aanzien van het samenstellen der rapporten, waarop mr. Jellinghaus de vraag stelde of pleiter meende, dat het de Rechterlijke macht nooit zou zijn opge vallen, dat die rapporten ruiet deugden. Mr. Weijl betoogde verder dat de be trokken personen, die worden gehoord, niet onder eede staan, waarop de adv.-gen. op merkte, dat het dan aan den verdaenta of diens verdediger staat, getuigen onder eede voor te brengen, die de in zoodanig rap port gestelde feiten zouden kunnen ont zenuwen. De uitspraak werd bepaald op 29 Janu ari a.s. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Loop der bevolking. In 1933 zijn ge boren 184 kinderen, behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente. Overleden zijn 45 personen. Gedurende het jaar hebben zich alhier gevestigd 159, en zijn vertrokken 286 personen, zoodat de bevolking in totaal met 12 personen is toe genomen. Op 31 December 1932 bedroeg het zielental 6253, op 31 December j.l. dus 6265. Geboren: Johannes Leonardus, z. van Th. G. van Hameren én L. J. van Haas trecht Johannes Leonardus, z. van G. C. van der Zwet en G. P. Akerboom Caro lina, d. van L. Schaaf en W. C. Ligterink. HILLEGOM. Door den storm. Zondagmiddag is de schutting bij de Gem. Zweminrichting door den storm op zij geheel weggeslagen. De onder het afdak staande rijwielen van en kele voetbalkijkers werden beschadigd, één geheel vernield. De personen onder het af dek zijnde bekwamen lichte verwondin gen. Van het Gem. Badhuis werden pan nen afgerukt. Bezuiniging bij de Post. Wij vernemen, dat het aantal vaste bestellers aan het Postkantoor alhier met 4 zal worden ver minderd. We vragen ons af: hoe is dit op een betrekkelijk klein aantal mogelijk. Belastingwezen. Met ingang van he den is tot ambtenaar der Belastingen alhier aangesteld de heer D. Stallinga te Ter Apel. Geboren: Gerarda Willemina d. van A. van Mourik en W. Urt. Catharina He lena Maria d. van H. C. van den Berg en M. E. Mense. Cornelis Johannes z. van M. Schouten en J. M. van Wijnen. Jen- neke d. van W. Hey en M. E. Schoonder- beek. Johannar Petronella d. van H. C. Rijnbeek en C. A. Randsdorp. Anthonius Adrianus z. van A. C. Slobbe en W. M. Ka- pitijn. Getrouwd: M. Krieger en C. Kolk. Gevestigd: J. M. Adriaanse Meer straat 7. C. J. Bakker en gezin Wilhel- minalaan 66. G. R. de Jong, Hoofdstr. 108. J. A. O. Rutten en gezin Leidsche- straat 96. P. P. Schrama, Weeresteinstr. 92. M. J. J. van Werkhoven, Havenstr. 31. Vertrokken: P. Huisman met gezin naar Haarlem. M. Lodeweges naar Utrecht. S. Huyg naar Haarlem. F. M. Duinhoven naar Bloemendaal. J. de Nijs naar Voorschoten. Th. L. Dessein naar Alkmaar. W. Gerritsen naar Am sterdam. M. H. Berkhout naar Heem steder S. van Dijk naar Hardinxveld. KATWIJK. Geboren Jacob, zoon van C. Boe- zaard en G. Vlieland Jacoba, dochter van J. Ouwehand en J. van Rijn Adriaan, zoon van P. van der Bent en C. van der Boon Jan, zoon van J. van Rijn en A. Kraaijenoord Willem, zoon van S. van Weghel een H. Spierenburg. Neeltje Ja coba, dochter van C. van Duijn en M. van Velzen Jannetje, dochter van M. van Duijn en L. v. d. Oever Adrianus, zoon van L. Haasnoot en N. Nijgh Cornelia, dochter van A. van Rijn en C. Guijt. Ondertrouwd: Johannes Kuipier en Jannetje van Duijn. Getrouwd: D. Hoek en M. Vooijs W. Ouwehand en H. Schaap J. van Duij- venbode en J. Haasnoot A. de Jong en M. Messemaker KI. Kuijt en Yda Ros. Overleden :C. van Duijvenbode, zoon van Duijn en M. Zuijderduijn J. van Duijvenvoorde echtgenoote van D. Hus Leuntje van Duijn dochter van J. v. Duijn en N. van der Plas A. van Duijvenbode, zoon van J. van Duijvenbode en J. Ouwe hand Antje van Dijk, dochter van C. v. Dijk en D. van Beelen L. van Duijven bode, zoon van T. van Duijvenbode en A. Vooijs. KATWIJK AAN DEN RIJN. Omzetbelasting. De R. K. Midden- standsvereeniging „de Hanze" hield gister avond een belangrijke ledenvergadering, waarin de heer J. Mol, ambtenaar bij het Centraal Bureau, een causerie zou houden over genoemd onderwerp. De voorzitter, de heer M. C. v. d. Berg, opende de vergadering met gebed, heette allen, doch inzonder den Zeereerw. Heer Pastoor en den spreker van dezen avond, hartelijk welkom, wenschte de leden in deze eerste vergadering in 1934 een gelukkig jaar toe, hoopte dat men vol vertrouwen dit jaar zou ingaan, met vertrouwen in het gezag der overheid en in vertrouwen op God. De heer Mol, die volgens mededeeling van den voorzitter, reeds voor de 45ste maal zou spreken in een vergadering over de omzetbelasting, verkreeg hierna het woord. Spr. hield eerst een propagandisti sche inleiding voor het lidmaatschap der vereeniging, omdat al zoo dikwijls geble ken was, dat men in het algemeen nog niet het nut inzag van dit lidmaatschap en sa menwerking, vooral in den tegenwoordigen tijd, een eerste vereischte is. Spr. zeide lie ver te spreken over een ander onderwerp dat tot verbetering van den middenstands- toestand zou leiden, inplaats van over dit belastingsonderwerp, dat den Middenstand nog verder de put in zal helpen. Spr. zette op duidelijke wijze uiteen, wat het wets ontwerp-de Geer beoogde om hierna in een lange, doch duidelijke en keurige lezing het voor allen duidelijk te maken, wat vol gens de wet wel en niet geoorloofd is, wat buiten de belasting valt en waarvoor deze betaald zal moeten worden, wat men te doen heeft om vrijstelling voor sommige hulp- en grondstoffen te verkrijgen. Hierna was gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt en waardoor nog meer ophelde ring werd verkregen omtrent sommige moeilijkheden, die zich bij de uitvoering der wet voordoen. Die er hadden kunnen zijn en niet waren hebben veel verzuimd. De voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting en sprak den wensch uit den heer Mol nog vele malen, ook voor andere onderwerpen, hier te mo gen zien. Hierna sluiting met gebed. LISSE. Diefstal. Ten nadeele van den bloe mistarbeider W. v. d. R. heeft men in de afgeloopen week ruim 9 H.L. aardappelen ontvreemd, welke opgekuild lagen op den tuin van den bloemist F. d. M. op den tuin „Zandvliet". Concertavond. De R. K. Gemengde Zang vereeniging „St. Gregorius", directeur de heer W. Mizee te Leiden, zal haar jaar- lijkschen concertavond houden op Dinsdag dag 30 Januari met medewerking van 'het K.R.O.-Kwartet. Daar maar een avond ge geven wordt, zal men goed doen zich tij dig van kaarten te voorzien. STOMPWIJK. Geboren: Theodora Johanna, d. v. W. C. v. Eijk en C. J. v. d. Meulen. Maria Ludwina, d. v. C. Overdevest en E. Th. v. d. Bos. Marietje, d. v. A. Struijck en J. D. Hoos. Jacobus, z. v. J .B. de Korte en A. E. Romeijn. Petronella Johanna The- resia, d. v. J. H. B. v. Wens veen en C. B. Overvliet. Ondertrouwd: J. v. Assema en E. M. van 't Noordeinde. J. A. v. d. Berg en W. C. Belt. Getrouwd: L. A. W. v. d. Lek en J. C. Sips. L. Boers en M. Reedijk. O v er 1 ed en: A. R. Jaquillard, 64 j. J. M. E. Wijnhoven 71 j. VEUR. Geboren: Antonius Daniël, z. v. A. C. N. Boon en H. J.M. Luscuere. Maria The- resia, d. v. J. Hofland en M. M. Schut. Overleden: Arnoldus Johannes v. d. Berg, 53 j.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7