DINSDAG 16 JANUARI 1934 DE LEïDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 bracht en aangenomen wordt met 82 stemmen. De beide wethouders tegen. Door de zeer duidelijke uiteenzettingen met toelichting en gezien de overgenomen amendementen van het lid Spierenburg, mag hier wel als bijzonderheid vermeld, dat dit raadslid, naar het scheen als een ling, deze materie op een bijzondere wijze te hebben bestudeerd. Afscheid raadslid Van der Voet. De voorzitter begint met te zeggen: „Eer biedigen moeten wij de redenen, die er toe hebben geleid, dat de heer Van der Voet ontslag aanvraagt als lid van den Raad der gemeente Voorhout. Veertien jaren en 3 maanden heeft de heer Van der Voet zijn beste krachten gegeven voor de gemeen schap. De heer Van der Voet is een raadslid ge weest, die zich in al die jaren groote moeite nam om de zaken, hoe on-dnteressant soms ook, met volle aandacht en toewijding te bestudeeren. Zeer vele malen zijn we het niet met el kander eens geweest; maar prijst zich dan gelukkig dat dit ook niet altijd zoo ge weest is, anders zou het vaak een saaie boel in Voorhouts gemeenteraad zijn ge weest. Als een lid van den Raad zich in spant voor de belangen der gemeente en elk gemeentenaar individueel, als iemand zijn belangen naar behooren meente be hartigd te hebben, dan staat hij ook onge twijfeld bloot aan oritiek, vaak felle cri- tiek. Het doet spr. genoegen met eere te kunnen spreken over de werkzaamheid en de werkzame aandeelen die het raadslid Van der Voet èn in den Raad zelve, èn in de diverse oommissiën waarin hij zitting had, tot op den huldigen dag heeft gehad. Dank breng ik U mijnheer Van der Voet, namens het College van B. en W., namens den Gemeenteraad en mede namens de ge- heele bevolking van Voorhout, voor de voortreffelijke wijze waarop gij uw taak als raadslid bijna 15 lange jaren in het be lang van de gemeente en meer in het bij zonder in het belang van hen die U hebben gezonden naar deze plaatst, hebt weten te vervullen. Ik hoop, dat U zelf de voldoening zult mogen ondervinden voor de vaak opoffe rende werkzaamheden voor de gemeente verricht, dat hieruit blijke, dat de gemeente met groote waardeering terugziet op uw arbeidzaam leven in dit Overheidscollege. Dat het U welga". De heer Spierenburg kan niet nalaten, als jongste raadslid in jaren, vanaf deze plaats afscheid van den heer Van der Voet te nemen. Spr. sprak zijn verwondering er over uit, dat de heer Van der Voet bedankt had, en ware er nog een schijn van kans hem voor dezen Raad te behouden, dan zou hij het niet nalaten deze poging alsnog aan te wenden. Spr. verliest in den heer Van der Voet een goed raadslid, een der besten zelfs, die een ieder zonder onder scheid des persoons heeft geholpen wanneer ook het belang der gemeente daarmede ge diend werd. Ten slotte dankt de heer Spie renburg" het lid Van der Voet voor de in lichtingen die hem steeds gaarne werden verstrekt, en voor de intieme samenwer king, die hij in die korte periode van hem heeft mogen ontvangen. Ook de heer de Groot sluit zich in korte bewoordingen bij den heer Spierenburg aan en is met den heer Spierenburg eens, dat de heer Van der Voet steeds het belang der gemeente voorop stelde, en nooit alleen de belangen van die groep alleen, die hem tot raadslid hebben gekozen. De heer Van der Voet houdt hierna zijn laatste toespraak: Naar aanleiding van de waardeerende woorden, woorden van lof door Uwen voor zitter en enkelen tot mij gericht, voel ik mij gedrongen met een enkel woord hier op te antwoorden. Na mijn ruim 14-jarigen arbeid als lid van den Raad, doet het me in zekeren zin pijn, van uw Raadscollege afscheid te moeten nemen. Na rijp beraad heb ik dit besluit genomen, omdat ik meen de physiek niet meer opgewassen te zijn in dezen tijd, voor de taak die voor mij is weggelegd, om deze naar behooren te kun nen vervullen, mijn gezondheidstoestand laat zulks niet toe, al verwondert het mij zelf, dat ik het in mijn ziek zijn nog zoo lang heb uitgehounden. Het werk als raads lid heeft ongetwijfeld nadeelig ingewerkt op mijn gezondheidstoestand, wat ook wel de oorzaak zijn zal, dat ik vaak prikkel- baai' werd. De taak werd voor mij hoe lan ger hoe moeilijker en daarom achtte ik het beter te bedanken. Ook wensch ik te be danken, omdat ik van hen, die mij deze zetel sedert 14 jaren lang hebben toebe dacht, niet die medewerking heb ondervon den, die ik meende dat mij toekwam, en niet de instemming en sympathie heb ont vangen, wanneer ik toch het waarachtig belang van hèn zoowel als van de geheele gemeente voor oogen had. Ik mag wel zeg gen, dat mij dat hard is tegengevallen. Een woord van bij zonderen lof komt hier vanaf deze afscheidsplaats toe aan den heer Spierenburg, die hetm steeds terzijde heeft gestaan met adviezen van financieel en aard. Ook deed het spr. vaak pijn, dat men zoo maar voetstoots vaak voorstellen aan nam of verwierp, al naar gelang het in der heeren kraam te pas kwam, terwijl zij er van overtuigd waren, dat er iemand was, die de zaken grondig had bestudeerd, ook al had die het wel eens mis. Of het juist bestudeeren mij altijd gelukt is, is niet aan mij te beoordeelen. Hierna sloot de voorzitter deze vengade- ring. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: N. v. d. Meer, Boskoop. L. Blonk Jr., Katwyk aan Zee. G. A. Belde, Zwammerda m. P. J. M. van Steijn, N o o r d w ij k. UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. Biljartwedstrijd. Maandag speelde het eerste viertal van de biljartclub A. D. O. onderafdeling der St. osephgezellenver- eeniging te Leidschendam een competitie wedstrijd tegen het tweede viertal der bil jartclub D. O. S. der St. Josephsgezellenver een iging te Delft. Het was een prettige en zeer dikwijls spannende wetdstrjjd, waarin echter A. D. O over het geheel een tikje sterker was dan D. O. S., zoodat A. D. O. alle 4 partijen wist te winnen en in totaal 240 caramboles be haalde tegen D. O. S. in totaal 180 carambo les, zoodot A. D. O. in totaal met 60 caram boles wist te winnen, wat zeer zeker een mooi resultaatt is. STOMPWIJK. B. V. L. Na onze schitterend geslaagde propagandaavond, zijn thans de schietoefe ningen weer begonnen. Getracht zal worden de brevetten voor koningschutter, scherp schutter of schutter le klas te behalen. Er zijn in onze afdeeling schutters, die dat heusch wel kunnen, want 't benoodigde aantal punten bedraagt 195, 180 of 155 in 4 series. Wie aan deze voorwaarden niet vol doet, wordt schutter 2e klas genoemd. Van de acht eerste ..aarten, die men in 'n jaar verschiet, worden de punten opge schreven. Om 't veréischte aantal punten te kunnen behalen, mag men nu 4 achtereen volgende series uitkiezen. Bijv. de series genummerd 2345 of de nrs. 34 5—6 of 567—8. Hiervoor neemt men natuurlijk de hoogste. Niet geoorloofd is het om aldus te tellen: de nrs. 2458 of 4678 enz. Wie dus 5 Jan. is geweest, heeft al twee series geschoten. Komt zoo iemand bijv. 4 Mei pas weer ('n trouw B. V. L.'er doet dat eerder!) dan schiet hij dien avond z'n 3e en 4e serie. Wie nog moeilijkheden heeft, vrage gerust, op de schietavonden worden u alle mogelijke inlichtingen gaarne ver strekt. De niet trouwe leden overwegen eens: God verhoede het, maar als de Re geering ons roept, heeft zij alleen iets aan geoefende manschappen. Dit overwegen, be- teekent: voortaan trouw komen oefenen! RIJNSBURG. Vereen. Vrijw. Landstormkorps „Motor- dienst." Het Bestuur van bovengenoem de Vereeniging verzoekt ons mededeeling te doen van het feit, at met de N. Z. H. T. M. een overeenkomst is gemaakt, dat zij die voornemens zijn de Propaganda-avond op 19 Januari te bezoeken in de Groote Stadsgehoorzaal te Leiden, na afloop van den avond per tram vervoerd kunnen wor den vanaf de Stadsgehoorzaal. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Schaap op avontuur. Op het erf van den landbouwer G. kwam gisteren een schaap op bezoek, waarvan de eigenaar tot dusver onbekend is. De wollige viervoeter is voorloopig in verzekerde bewaring ge steld. Voor inlichtingen ka men zich wen den tot de politie. ZOETERWOUDE <H.-R.).m Kinderfeest. Door de zorgc i van het bestuur vair den R. K. Volksbond, afd. Zoe- terwoudeLeiderdorp, met rr - dewerking van Pastoor Meijer was het Zondagmiddag voor de kinderen der bondsleden een waar feest. Nadat allen in de Patronaatszaal had den plaats genomen, sprak de voorzitter, de heer I. J. Klaver, een welkomstwoordje en wensc^to allen een genoeglijken middag. Verschillende leuke films werden ver toond en allen ontvingen een ruime tracta- tie. Omstreeks vijf uur gingen allen wel voldaan huiswaarts.. ZOETERWOUDE. BurgerwachtIn verband met de aan gekondigde propaganda-vergadering bur gerwacht op 17 dezer aan den Hooge Rijn dijk alhier zij medegeedeld,'dat deze niets gemeen heeft met de propaganda der Zoe- terwoudsohe Burgerwacht, waartoe binnen kort een avond wordt gehouden in 't cen trum der gemeente. ZEVENHOVEN. H. Priesterwijding. Op Zondag 4 Febr. a.s. hoopt fr. Bur- chardUiS O.M. Cap. (in de wereld Mar tin us v. d. Weijden, geboortig alhier) in de kloosterkerk te 's-Hertogenbosch uit de handen van Z.H, Exc. Mgr. Brans O.M. Cap. die wijding van het H. Priesterschap te ont vangen. De plechtige eerste H. Mis zal zijn op Zondag 8 April a.s. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal inwoners 1109. 1 Janu ari bedroeg het 1094. Alzoo een verminde ring van 15 personen. Geboren in 1933: 32 overleden 13. Levenloos aangegeven 1. Aan tal huwelijken 4. Vertrokken personen 88. Gevestigde personen 55. Vermeerdering dus van 87 en vermindering van 102. Verschil 15 personen. Overleden: Neeltje Margaretha Keu kenmeester, ongeh. oud 80 jaar. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Taalkundig doctoraal examen indologie, de heer D. J. Hilarius, Leiden; Doctoraal examen geneeskunde, mejuf frouw M. W. D. Neurdenburg, Rijswijk en de heer B. Allaart, Oegstgeest. SPORT HOCKEY OPROEP AAN KATHOLIEKE VEREENIGINGEN. Reeds enkele malen verschenen in de pers publicaties, waaruit bleek, dat de be hoefte gevoeld wordt aan een lichaam, het welk diocesaan de organisatie van de Hockey-sport in katholiek verband ter hand neemt. Het bestuur van den Diocesaan Haar- lemschen Voetbalbond heeft daarin aan leiding gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van de stichting eener dio cesane organisatie van Hockey-sport voor het Bisdom Haarlem. Een en ander met instemming van de kerkelijke overheid. Het is daarom, dat genoemd bestuur verzoekt aan alle katholieke Hockey-ver- eenigingen, en aan alle personen, die zich interesseeren voor Hockey-sport in katho liek verband, van hun instemming met bo vengenoemd plan te laten blijken door een kort bericht aan het secretariaat: Prins Hendrikstraat 133, Zaandam. INGEZONDEN STUKKEN ALPHEN a/d RIJN, Januari 1934. Geachte Redactie, Met groote verwondering en verbazing, doch met bovendien nog grootere veront waardiging heeft inzender dezes kennis ge nomen, van uw bericht in uw blad van Donderdag of Vrijdag 12-13 Januari j.l. dat nd. door de Ambtenaren van de Crisis-Zud- velwet een op clandestiene wijze werkende margarinefabriek in eenkoestel te Alphen a. d. Rijn, zou zijn ontdekt. Hoe uw verslaggever of berichtgever aan dergelijke nonsens of leugens komt, ont gaat mij geheel. Of uw berichtgever heeft het aan copie ontbroken, of hij heeft een sensatie-opwelling gehad. Waarschijnlijk is zijn journalistieke pen zoodanig uitgegleden, dat hij geen verschil meer wist te maken tusschen waarheid, leugens en overdrijving. Bovendien getuigt het gegeven bericht, dat hij ter plaatse in de gemeente Alphen a. d. Rijn, al zeer slecht op de hoogte is met de plaatselijke toestanden en nog veel minder met de be woners. Wat de zaak zelf betreft: allereerst was geen moment sprake van een fabriek, even min van Duitsche margarine, daar het al léén en uitsluitend een partij vet betrof die inbeslag genomen is, doch noch in een koe stal, noch in een trog of noch in voeder bakken, daar een en ander werd aangetrof fen in een schuur achter een koestal onder een partij oud hout, doch in vaten. Bovendien is de overtreder niet genaamd B. Str. Sr. dooh H. P. Str. die nimmer een volledige installatie heeft gehad om mar garine te bereiden zooals uw blad aangaf, bovendien is hij geen vader van 2 zoons, daar hij motabene nog „vrijgezel" is, en sinds D/o jaar inwoont bij den landbouwer K. Pr. Hendrikstr. 1, Alphen aan den Rijn. Bovendien is de inbeslaggenomen partij vet niét overgebracht naar de griffie van hfet kantongerecht te Alphen als uw blad aangaf, doch naar een gebouw van de ge meente Alphen a.d. Rijn, gelegen aan de Schoolstraat. Hierbij noem ik slechts enkele feiten om U geachte redaotie en uwe lezers in het kort te laten zien, de betrouwbaarheid van het door uw berichtgever geheel onjuist gezonden bericht. Uit een en ander zal U thans maar al te duidelijk blijken, dat deze op geheel lichtzinnige wijze iemand in een kwaad daglicht stelt, al hoewel ik al of niet opzet buiten beschouwing zal laten, zal het U toch met mij eens zijn, dat het meer dan tijd wordt, dat uw berichtgever der gelijke aangelegenheden eerst eens meer objectief bij de juiste autoriteiten onder zoekt, in plaats maar raak te schrijven. Mocht uwe berichtgever het met een en ander niet eens zijn, dan daagt inzender hem uit, het door hem aan uw blad doorgegeven gelanceerde bericht met bewijzen nader aan te geven en/of tegen te spreken. Inzender eindigt met den betrokken be richtgever er wel op te wijzen, dat indien deze zijn onwaar bericht niet teriigneemt, hij zich riPeds zijn rechten reserveert omtrent andere door hem te nemen maatregelen, daar inzender door de ver kondiging dezer onwaarheden reeds be langrijke schade heeft geleden en nog zal lijden in zijn zaak. Vertrouwende dat uwe redactie op bo venstaande aan—geven gronden, en door drongen van het belang voor inzender, be reid zult willen zijn een en ander op te nemen, verblijft hij inmiddels nogmaals onder dankzegging. Hoogachtend, H. P. Streng bcxterbandelaar, Pr. Hendrikstr. 1, Alphen a. d. Rijn. Naschrift: Het bericht was niet af komstig van onzen gewonen correspondent, den heer Jac. van Vliet, doch werd ons toegezonden via een persbureau. Bij in formatie bleek ons, dat het bericht, zooals dit aan de krant werd toegezonden, schro melijk overdreven was. Wij betreuren daar om de opname van dit bericht. STADSNIEUWS VANAVOND „G. EN W." Wij herinneren er aan, dat hedenavond „G. en W." een interessante lezing met lichtbeelden heeft georganiseerd. De spre ker is prof. Huib Luns, hoogleeraar te Delft. De lezing vangt aan te 8.15 uur in de foyer Den Burcht. PAROCHIE H. LEONARDUS. Naar wij vernemen is door Z. H. Exc. dan Bisschop van Haarlem het rectoraat van den H. Leonardus a P. M. aan den Haag- weg tot parochie verheven. De zeereerw. pater rector Ign. Smeets O.F.M. is tot pas toor benoemd. De nieuwe parochie zal bestaan uit ge deelten van de Hartebrug-parochie te Lei den, parochie Voorschoten en parochie Oegstgeest. Zij wordt begrensd door de Rijn en Schie- kade, Morschpoort, Morschsingel tot aan Plesmanlaan. De grensscheiding is de Vliet, Haagbrug en Galgewater. Naar Voorschoten loopt de grens tot de Vink, van Oegstgeest komt de Lage Morsch bij de nieuwe parochie. De preciese omgrenzing kunnen wij waarschijnlijk morgen publiceeren. LAATSTE BERICHTEN DE POGING TOT BEROOVING OP DEN STADIONWEG. De twee personen, een chauffeur van een taxi-onderneming en een schilder, die naar aanleiding van de Zaterdagmorgen te Am sterdam gepleegde poging tot berooving van een penningmeester in dienst van een metaalbewerkersorganisatie op den Sta- dionweg bij de Discusstraat is gepleegd, gearresteerd zijn, blijven hardnekkig ont kennen, dat zij bij dit misdrijf betrokken zijn geweest. Niettemin meent de politie van het bureau Overtoom ernstige aan wijzingen tegen hen te hebben. Zij blijven dan ook in arrest. Naar den derden per soon wordt nog gezocht. TELEGRAMMEN DE KWESTIE VAN HET SAARGEBIED. GENEVE, 16 Jan. (V. D.). Heden ar riveerde te Genève een uit 7 leden be staande delegatie van den Landraad van het Saargebied om overleg te plegen met de leden van den Volkenbondsraad en met eenige ambtenaren van het Volkenbonds secretariaat. Lid van deze delegatie is o.a. ook de leider der Nazi-partij in het Saar gebied, Spaniol. De tot het Duitsche Front behoorende leden der delegatie verklaar den, dat de meerderheid der bevolking ongetwijfeld vóór teruggave van het Saar gebied aan Duitschland was. EEN CHINEESCHE JONK IN DEN STORM. Acht cn twintig Chineezen gestikt. LONDEN, 16 Jan. (V. D.). Naar uit Singapore gemeld wordt, heeft een po ging van tweehonderd Chineezen in een jonk Singapore te bereiken, een verschrik kelijk einde gehad. De Chineezen, die in hun notedop uit de Zuid-Chineesche haven Hainan waren uit gevaren, geraakten op weg naar Singapore in een vreeselijken storm, zoodat zij in de kleine ruimen onder het dek een schuil plaats moesten zoeken. Acht en twintig passagiers werden in een zoo nauwe ruim te bijeengebracht, dat zij stikten. De lij ken werden overboord geworpen. Het vaartuig liep toen de haven van Groot- Cheribon aan, waar zestien passagiers achterbleven. Wat er met de overige 156 opvarenden gebeurd is, kon nog niet wor den vastgesteld. OVERVALLEN IN DE JUNGLE. RANGOON, 16 Jan. (V.D.). Dezer dagen werd een Inlandsche vrouw uit het Thaton- district in Birma, toen zij met haar twee kinderen wandelde nabij haar dorp, door een tijger aangevallen. De kinderen schreeuwden zoo luid, dat de tijger aarzel de hen aan te vallen, doch d^ vrouw kreeg enkele slagen met de klauw, waardoor zij ernstig gewond werd en korten tijd later overleed. In het Boven-Chind win-district is groote schade aangericht door kudden wilde oli fanten. Nabij Kale Town werd een vrouw door de kudde onder den voet geloopen en gedood, terwijl een andere vrouw zwaar ge wond werd. BRAND IN EEN WARENHUIS TE RIJSSEL. Driehonderd bedienden broodeloos. PARIJS, 16 Jan. (V.D.). Gisteravond brak in het grootste warenhuis van Ryssel (Lille) in Noord-Frankrijk, een groote brand uit waardoor het geheele gebouw werd ver nield. Waarschijnlijk is de brand ontstaan tengevolge van repafatiewerkzaamheden op het diak, waar gedurende den dag arbei ders met steekvlammen hadden gewerkt. De aangerichte schade wordt geschat op 5 .millioen francs. De 300 bedienden dei- onderneming zijn voorloopig broodeloos. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Jan. Groentenveiling. Per 100 stuks: roodekool f 5.108.40, savoye kool f 2.406.90, groenekool f 0.705.30, pieterselie f 6.008.10, prei f 1.002.30, selderie f 4.502.50, knolselderïe f 0.90 3.80, petr 100 kg.: kroten gek. f 36, witloof f 1238, boerenkool f 2.906.20, uien f 1.00 3.20, wortelen f 1.205.60, spruiten I f 10 17, spruiten II f 511, andijvie f 0.55 1.31 per kist. 10 Jan. Vette Varkens. Aangevoerd: totaal 345 stuks: 332 zwaar 3738 cent en 13 licht 3435 cent per kg. levend gewicht Handel matig. BIOSCOPEN. Luxor. Volwassenen. Trianon:. Croedgekeurd. ROTTERDAM, 16 Jan. Veemarkt. Ter veemarkt werden heden aangevoerd: 174 paarden, 2 veulens, 580 magere runderen, 1400 vette runderen, 270 vette kalveren, 136 nucht. kalveren, 131 graskalveren, 186 schapen, 31 biggen en 19 bokken of geiten. Prijzen per Kilo: koeien 5560, 50 52, 36—40 ct.; Ossen 54—58, 41—47, 35— 37 ct.; Stieren 50—52, 44—47, 36—38 ct.; Kalveren 85—90, 70—73. 46—54 ct.; Scha pen 3935 32 ct.; Laimmeren 16, 12, 9. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien 250—200—150; Stieren 260—200 150; Graskalveren 484236; Paarden 150175; Slaohtpaarden 423733; Hit ten 806550; Kalfkoeien 260110160; Pinken 1007550; Vaarzen 14011595; Biggen 75 per week 1.101.20. ROTTERDAM, 15 Jan. Buitenl. Granen Stemming vast. Rogge: 76 kg. Hongaarsche disp. f 7.55; 76 kg. Hongaarsche gedenatureerd disponi bel f 4,15; 74-75 kg. Bahia Blanca disponibel f 7.80, 72-73 kg. Duitsche gedenatureerd Januari f 4.10. Gerst: 66 kg. Zuid-Russische disp. f 88, 6061 kg. Donau disponibel f 85, ?5 kg. Donau disponibel f 87, 70—71 kg. La Plata disponibel f 95, 6465 kg. La Plata disponi bel f 89. Haver: 5354 kg. Boheemsche disp. f 6.45 5657 kg. Zuid-Duitsche disponibel f 6.40, 5758 kg. Pommerseh-Mecklenburger dis ponibel f 6.50, 54 kg. Zuid-Russische deze week gewacht f 6.10. Mais per 2000 kg.: gele La Plata aange komen f 96.5097.00, idem stoomend f 96, DonauGalfox disponibel f 96.idem stoomend f 95, witte Russische disponibel f 102, gele Russische disponibel f 97, La Plata Cinquantine disponibel f 110. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst chevalier f 4.755.00, winter f 4.00 —4.75. Haver f 6.00—6.40. Erwten kleine groene f 89, schokker erwten f 1214.50. Bruine boonen f 7.508.50, alles per 100 kilogram. HAZERSWOUDE, 16 Jan. Veiling. Aan voer 4926 .stuks, kippeneieren f 3.504.20 per 100 stuks. ZOETERWOUDE, 16 Jan. Veiling „Ik leer nog." Aanvoer 2530 stuks, kippeneieren f 3.204.00 per 100 stuks, kaas 2126 cent per pond, kippen 90 cent, eenden 80 cent, duiven 13 cent en konijnen f 0.651.15 per stuk. BOSKOOP, 15 Jan. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Hadley 3060 cent, Claudius Pernet f 1.20—1.50, Butterfly f 0.80—1.20, Wilh. Kordes f 1.20—1.90, Ro- salandia f 0.90—1.40, Phoebe f 1.00—1.60, Edith Helen 6090 cent, Aug. Noack f 0.60 —1.10, Steward 4070 cent,. Briarcliff 70 90 cent, Primus 2060 cent, Seringen 40 70 cent, Mahonia 913 cent, Helleborie 58 cent en Eieren 36 cent per 10 stuks. BODEGRAVEN, 16 Jan. Kaas. Aanvoer 69 partijen Goudsche kaas, alle met Rijks- merk, totaal 6642 stuks, wegende 59.778 kg. Prijs met R. M. eerste soort f 25—28, 2de soort f 2224. Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.04 Londen 8.01^/4 New York 1.565/s Parus 9 771/2 Brussel 34.67 Zwitserland 48.20 MUaan 13 in Madrid 20 50 Oslo 40.35 Kopenhagen 35 85 Stockholm 41.35 Weenen Praag 7.40 Boedapest Prolongatie 1%. BEURSOVERZICHT. van gisteren. De aankondiging, dat Roosevelt heden een boodschap zou richten tot het Congres omtrent de overneming van den goudvoor raad door de schatkist en de devaluatie van den dollar, leidde heden op de wisselmarkt tot een scherpe daling van den koers van het Amerikaansche betaalmiddel. Ook het pond liep terug, zij het in minder sterke mate. Daarentegen waren de goud-valuta's gezocht, speciaal francs, welke hun positie t.o.v. den gulden konden verbeteren. Ook op de effectenbeurs drukte de mogelijk heid van verrassingen ten aanzien van de toekomstige waarde van den dollar haar stempel. De ondernemingslust was nog ge ringer geworden, waardoor de handel zeer stil was en de koersfluctuaties van onbe- teekende omvang bleven. Van de In- dustrieele stegen Philips ongeveer 2%, Ned. Ford eveneens 2%, Aku's waren onveran derd. Unilevers stelde zich een kleinigheid lager. Van de Oliewaarden konden Kon. Olies zich handhaven. De Amerikaansche soorten daarentegen liepen wat terug. Rubbers ondergingen zoo goed als geen wijzigingen. Tabakken waren verdeeld. Suikers liepen waf op in verband met het berioht, dat de Amerikaansche suikerin dustrie zal deelnemen aan de besprekingen van den Internationalen Suikerraad. Scheepv. waren vaster. Van de Amerikanen lagen United Steels en Bethlehem Steels vast onder invloed van gunstige berichten uit de Amerikaansche staal-industrie. Be leggingswaarden konden zich handhaven, zoowel Duitsche als Nederlandsche soorten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3