DINSDAG 16 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 770.7 te Biarritz. Laagste barometerst.: 730.2 te Kinn. Verwachting tot den avond van 17 Jan.: Matige tot krachtige later tijdelijk afne mende Noord-Weste lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, aanvankelijk regen of hagelbuien, en iets kouder. De depressie heeft zich van de Noordzee naar de Noorsche kust verplaatst en nam sterk in diepte af. De volgende bij IJsland is nog slechts weinig toegenomen, en de sterke stijging van den barometer in het Westen en Zuid-Westen maakt het onzeker of de invloed van de nieuwe depressie spoe dig tot ons land zal doordringen. Intusschen is de vorst in Scandinavië onder sneeuwval weer toegenomen, terwijl in Oost-Duitsch- land het vorstgebied verder Oostwaarts te rug week. In West-Europa is tengevolge van Westelijken of Noord-Westelijken toe voer de temperatuur overal gedaald, plaat selijk tot weinig boven het vriespunt, en heerscht overal tamelijk buiig weer. In de Golf van Biscaye stormt het uit Noord- West, op de Noordzee waaien nog krach tige Westelijke winden. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 5.4 gr. C. LICHT Or VOOR FIETSERS t.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.47 uur tot Woensdagmorgen 7.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 17 Januari v.m. 3.29 uur en nam. 4.01 uur. HAARLEMMERMEER. Gevestigd: H. J. H. Montfrooij, van Amsterdam; J. L. Wildbret, van Amster dam; L. J. de Paeuw, van Amsterdam; L. K. W. Mollevanger, van Amsterdam; J. Th. Woortman, echtg. van Amsterdam; E. M. P. Oudshoorn, van Haarlem; M. Tjalma, van Rotterdam; J. Verdegaal, van Noord wij kerhout; H. F. Thijssen, van Rotterdam; F. W. Rijlaarsdam, van Abcoude-Baam- Brugge; P. Noomen, van Amsterdam; H. J. Leijsen, van Amsterdam. Vertrokken: H. Azier naar Haarlem; C. Postuma naar Heemstede; A. W. Goed hart naar Texel; F. B. Sieverding naar Haarlem; M. Hamersma naar Amsterdam; A. C. van der Bijl naar Amsterdam; G. M. Venverloo naar Laren (N.-H.).; A. Gouwe leeuw naar Amsterdam; J. A. Plass naar Ambt-Harden berg; P. M. Lanser naar Op- ster land; P. Bouwman naar Aalsmeer; P. Vijfhuizen naar Lisse; J. F. van Driel naar Bennebroek; A. Pendavingh naar Amster dam; C. Jongbloed, wed. A. van Kerkwijk, naar Amsterdam. Geboren: Cornelia, d. v. J. Har inga en H. F. de Vries. Matthijs, z. v. N. J. Dol en Th. Vis. Maria Catharine, d. v. W. Boeren en D. Vermeeren. Pieter Ja cobus, z. v. P. J. Winter en D. A. Scheffer- lie. Leendert, z. v. G. J. Barendregt en R. de Boer. Petronella Aagje, d. v. A. Bokhorst en C. B. Looijen. Jannigje Aal tje, d. v. P. Sprangers en J. A. M. Pabst. Neeltje, d. v. S. Stam mis en C. J. Bou rn an. Marcelis, z. v. M. van Rijswijk en C. Schoneveld. Helena Maria, d. v. J. S. Breedijk en J. van Zundert. Helena Ma ria, d. v. A. L. Bleeker en P. Lokhoff. Ondertrouwd: J. Spaargaren, 29 j. en J. van Diest, 24 j. H. van Leeuwen, 25 j. en J. van Veen, 20 j. Getrouwd: J. van Veen, 27 j. en E. den Daas, 25 j. G. Piet, 27 j. en E. Al- derden, 25 j. Overleden: Jacob Vriesman, 61 j., geh. met A. Grevenstuk. Jan van der Oord, 78 j., geh. met C. Benjamon. Ger- rit Hendrik van der Eist, 56 j. geh. met F. L. Wilkens. KATWIJK. ureinecnteraad. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente te houden op Woensdag 17 Januari a.s. n.m. half acht. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Herstemming over het voorstel tot reorganisatie van den Gemeenschappe- lijken Vleeschkeuringsdienst, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten. 3. Benoeming van een Hoofd van den Vleeschkeuringsdienst „Kring Katwijk". 4. Benoeming van leden van de Commissies tot Wering van Schoolverzuim. 5. Voorstel tot verkoop van grond. 6. Voorstel tot wij ziging der tarieven voor de levering van electriciteit en gas, verband houdende met de Omzetbelasting, 7. Voorstel tot het aan- koopen van een gedeelte van het v.m. Groot-Badhotelterrein van den Staat. 8. Voorstel tot het verleenen van een bijdra ge aan het Plaatselijk Crisis-Comité. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeente-be grootingen dienst 1933 en 1934. 10. Voorstel tot het aanvaarden van de N.V. Katwijk- sche Reederij en Haringhandel van een strookje grond in ruil voor de opheffing van een servituut. 11. Voorstel tot het ver leenen van dispensatie van art. 22 der bouwverordening. 2. Rondvraag. SASSENHEIM. St. Joseph-gezellen. Gisteravond had onder overgroote belangstelling de viering plaats van het vierde Stichtingsfeest der St. Josephgezllen in het K. S. A.- gebouw. Dat voor deze jeugdbe weging veel meeleven bestaat bleek uit de overvollen zaal, welke tot alle uithoeken gevuld was. Onder de aanwezi gen bemerkten we den Centraal Praeses, Rector J. Th. van Galen uit Amsterdam, den districts-praeses, kapelaan Schrama uit' Leiden, pastoor de Haan en de beide kapelaans der parochie. Wethouder Bader de kath. Raadsleden. Het openingswoord werd gesproken door den senior P. G. v. d. Kraan, die alle genoodigden alsmede de besturen van vak- en standsorganisaties het welkom toeriep. Voorts -verwel komde spr. de zustervereenigingen Oegstgeest, Leiden, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout. Spreker wees cp de belangen van de jongens, die bij de St. Josephgezellen thuis behooren en ver trouwde, dat op dezen avond aan de aan wezigen iets van de Kolpings gedachte mee naar huis zal worden gegeven. Spr. zeide, dat het parool moet zijn: aansluiten bij de St. Josephgezellen, K. J. C. of K. J. M. V. Ook spoorde hij de aanwezigen aan om een lot te koopen tot delging van de kos ten. Door de gezellen werd nu staande het Vlaggelied gezongen Alsnu verkreeg Rector van Galen het woord om het Kolpingswerk in zijn grond gedachte uiteen te zetten. Deze begaafde spreker, met zijn bezadigd woord, wist de aanwezigen danig te boeien. Rector van Galen constateerde met vreugde, dat het Gezellen-leven hier is ingegroeid De jeugd beweging moet voortbouwen op de pei lers der Kolpingsgedachte. De roeping van de jeugdbeweging is de jonge man te ontwikkelen in de maatschappij tot een goed gezinshoofd. De redenaar wijdde in breede trekken uit, hoe de jeugd-vorming volgens Kolping moet worden tot stand gebracht. Lang stond spr. stil bij het punt beroepsvorming en het geluk van de mensch door de arbeid. Spr. liet aanvoelen, dat het verkeerd is, dat ouders hun jongens thuis willen hou den, denkend, dat zij zelf hun kinderen kunnen geven wat het vereenigingsappa- raat hun brengen kan. Ten slotte richtte hij het woord tot de gezellen, hen aanspo rend om klaar te staan in den tijd die ko men gaat, hetzij in strijd voor het geloof om in den strijd om het bestan: Wees ge trouw en staat in dienst van de Kolpings- beweging. Op deze schoone toespraak volgde een enthousiast applaus. Vervolgens werd een twee en twintigtal nieuwe gezellen door den Centr.-Praeses geinstalleerd. Hierna werd door de gezel len uitgevoerd een leekenspel „Marana- tha". Een spel, uitgegeven door liet Cen traal Verband der St. Josephgezellen in Nederland. Dit leekenspel is een spreek koor, handelend over den tegenwoordi- gen tijd, over werkloosheid, over noodlij denden en moedeloozen. Beurtelings geven de koren de nood der tijden weer tot ten slotte de stem van Christus wordt ge hoord. Hierna komt dan het tweede halfkoor op, n.l. de biddenden en strijden den. Zij vertrouwen op Hem, die alleen uitkomst kan brengen en zeggen allen in koor: „Gij zijt de Koning Christus van den nieuwen tijd." Dit leekenspel stond onder leiding van den eminenten hoofdleider, den heer P. Keizer. Zeer mooi kwamen hierbij tot zijn recht de kleurige lichteffec ten en costuums. De pauze werd gevuld met piano-muziek gegeven door W. v. Hage. Het woord werd gevoerd door den zeereérw. heer pastoor, als modera tor van de K. J. M. V., welke het eenjarig broertje is van de gezellenver. Een harte lijk woord van waardeering sprak de pas toor voor beiden en riep de medewerking voor de jeugdbeweging in. Spr. hoopt, dat beide vereenigingen mogen toenemen in ledental, om den mensch te vormen tot een goed maatschappij-mensch. Ook de woorden van onzen herder werden met applaus begroet. Het officieele gedeelte was hiermede af- geloopen. Door enkele leden werd een hu moristisch liedje ten beste gegeven. Ook werd nog door de jonge gezellen een klucht in 2 bedrijven opgevoerd, welke zeer goed vertoklt werd en in den smaak viel. Ten slotte dankte de praeses, kap. Wes terkamp, allen, die belangstelling toonden voor dezen avond en niet het minst de meisjes van de Graal, welke den geheelen avond boekjes en programma's hadden verkocht. De avond werd besloten met het lied „Vader Kolping, leve hoog." TER-AAR. „Arti et Religioni". Nog pas aan het begin zijnde van den Vastenavond, kunnen wij al spoedig genieten, van een mooie feestavond, georganiseerd door de R. K. Muziekver. „Arti et Religioni". Dit jaar heeft zij extra werk er van gemaakt, om haar programma zoo varieerend mogelijk te krijgen, en inderdaad geeft het iets fijns aan. Allereerst worden er een paar muziek nummers uitgevoerd, dan de opvoering van een mooi tooneelspel in 3 bedrijven „Een Oudejaarsavond". Na de pauzen zullen er eenige mooie zangnummers ten gehoore ge bracht worden, om. de Apotheker, de sere nade van een Landsknecht. Ongetwijfeld is dit een programma, dat klinkt als een klok, en kennende de pres- tatie van Arti, zal de uitvoering perfect zijn. Eén ding is juist gezien van het bestuur, om de entree zoo te stellen, dat eenieder deze uitvoering kan bijwonen. Wij ver wachten een groote opkomst. Vermelding dient nog, dat deze feestavond gehouden wordt op a.s. Donderdagavond, 7 uur, in het R. K. Vereenigingsgebouw. WARMOND. Feestavond Hanze. Onder zeer groote belangstelling gaf de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" alhier een feest avond in Hotel de Stad Rome. Des morgens was door den geestelijken adviseur voor de Hanze een H. Mis opgedragen, waarbij vele leden tot de H. Tafel naderden. Te ruim acht uur opende de voorzitter de bijeen komst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij memoreerde nog even in het kort het wel en wee der Hanze in het afgeloopen jaar, waarbij hij meer speciaal wees op de door de Hanze gevoerde recla me tydens het St. Nicolaasfeest en de Kerstdagen. Wij hadden aan onze leden verzocht, aldus spreker, ons te willen doen mededeelen of deze reclame eenig effect had gesorteerd, doch tot mijn leedwezen moet ik zeggen, dat geen enkel lid iets van zich heeft laten hooren. Het is toch wel een opmerkelijk verschijnsel, dat juist twee andersdenkenden, die, zooals men weet, ook in deze actie waren opgenomen, hebben medegedeeld dat zij van deze reclame daad werkelijke voordeelen hadden ondervon den. Dus van die zijde wordt onze actie wel geapprecieerd. Na deze kleine terechtwijzing en die ge lukkig geen verderen invloed had op de stemming van den avond, werd overge gaan tot het zingen van het Bondslied. Hierna was het woord aan den geestelijk adviseur, Kapelaan van Drunen, die in een kernachtige speech nogmaals het groote nut van een goed georganiseerde Hanze uiteenzette. Een krachtig beroep deed hij op de leden om vooral het Santosfonds, dat zulk een heilzaam werk verricht, krachtig te steunen. Na afwerking van dit officieele gedeelte werd overgegaan tot het meer feestelijke gedeelte. Dit gedeelte stond on der leiding van den heer Albert Gerritsen, die als humorist,-conferencier er direct den gang in had en wat meer zegt ook den hee- len avond in wist te houden. Met zijn band „The Dutch Players" heeft hij gezorgd, dat de leden kunnen terugzien op een buiten gewoon geslaagden avond. Aan het einde had hij dan ook van den voorzitter een woord van dank in ontvangst te nemen voor de keurige wijze, waarop hij zijn taak had vervuld. De leden der Hanze, wij wezen hier reeds meerdere malen op, zijn aan het bestuur grooten danjc verschuldigd, want de activiteit van dit bestuur dwing bewon dering af. Zoowel op zakelijk als op feeste lijk terrein spaart dit bestuur moeiten noch zorgen om de belangen en genoegens der leden te dienen. Laten wij hopen, dat de leden dit waardeeren gn dit kunnen zij door steeds trouw de vergaderingen bij te wonen, waardoor zij een blijk van medele ven geven in het sympathieke streven van bedoeld bestuur. ZILK. Lezing. In het parochiehuis hield de weleerw. heer kapelaan Paap alhier zijn tweede lezing voor werkloozen. Als on derwerp had Z.E. gekozen de wijding eener kerk, alsmede de Altaarwijding. Breedvoerig werden de onderwerpen door spreker behandeld en had hij voor Zijn uiteenzetting een aandachtig gehoor. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd wederom gebruik gemaakt, maar wegens tijdgebrek worden deze een vol gende maal beantwoord. Hoewel de opkomst redelijk was, kan zulks echter beter zijn. Komaan, R. K. werkloozen uit de Zilk, gij hebt toch niets te verzuimen! Strooperij. Zekere v. d. B. alhier, wil de met een 44-tal wildstrikken z'n geluk weer eens beproeven in duin, toen hij door jachtopziener H. werd betrapt met bekend gevolg. Ook de wildstrooper v. B., wonende te Hillegom, die eenige dagen geleden z'n nieuwsgierigheid met een bekeuring moest bekoopen, kon helaas ook de bekoring nog niet weerstaan en werd dien ten gevolge door den jachtopziener D. bekeurd, toen hij op het Paardenkerkhof z'n praktijk uit oefende. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERYVOUDE. Geboren: Gerritje, d. v. W. S. Ver heul en N. Bregman. Maria Alida, d. v. P. v. Bemmelen en A. M. Wesselman. Annigje, d. v. B. v. d. Vecht en N. de Rui ter. Cornelis Petrus Leonardus, z. v. C. E. Westgeest en G. C. M. Zandbergen. Cornelia Maria, d. v. J. v. Bemmelen en G. M. v. d. Ploeg. Johannes Jacobus, z. v. J. M. Roeleven en J. M. C. v. Benten. Petrus Johannes, z. v. J. Tijssen en M. G. Koot. Petrus Adria/nus, z. v. W. Borst en A. v. Diemen. Franciscus Johannes, z. v. A. A. v. d. Poel en J. C. Wassenaar. Ondertrouwd: Benjamin van Vliet 27 jaren en Klasina Parlevliet 24 jaren, beiden van Zoeterwoude. Overleden: Lena Pieternella Ver boom 77 jaren. wed. van C. J. v. Donk. KOUDEKERK. Geboren: Gerritje, d. van J. Noordam en M. J. Spijker Hendrik Zacharias, z. van J. van der Heiden en J. van Ginho- ven. Getrouwd: W. van der Meijden 22 j. en S. W. Geerlof 21 j. Overleden: Marinus van Harskamp 71 j. BOSKOOP. Inzameling Crisis-Comité. Binnen kort zal het Crisis-comité Boskoop weder om een beroep moeten doen op de mild dadigheid van Boskoopsch ingezetenen. Ge dwongen door de drukkende tijdsomstan digheden moet er weer gevraagd worden, al doet zij dit schoorvoetend. De laatste in zameling bracht rond 5000 op, een werke lijk mooi bedrag. Dit was toen bestemd voor de z.g.n. hulpbehoevende kleine kwee kers, doch door het verleenen van Regee- ringscrediet werd gedacht, dat dit ook de laatste inzameling zou zyn geweest. Maar nu de tijd steeds drukkender wordt zijn er ook andere groepen, die hulp noodig heb ben, b.v. de kleine middenstand, alsmede een groep dit feitelijk nergens onderge bracht kan worden, waar hulpverleening dringend en noodzakelijk is geworden. Daarom doet het comité een dringend be roep op de ingezetenen, de beurs ook voor deze menschen open te zetten. In de 1ste week van Febr. zal de collec te gehouden worden, doch vooraf ontvangt men nog een circulaire waarin nadere me- dedeelingen worden verstrekt. Apologetische cursus. Vrijdag j.l. heeft kap. Hofstede in het Vereenigingsgebouw de tweede apologetische cursus gehouden. De zaal \yas bijna geheel gevuld. Was in de lste cursus op duidelijke wijze het bestaan van God aangetoond, thans sprak Zijneerw. over de Schepping, het Paradijs en den mensch met zijn vrijen wil. Ook stond spre ker stil bij de voorspelling van de komst van Christus door de profeten.' De vraag of God inderdaad tot den mensch heeft ge sproken werd op zeer duidelijke wijze en met begrijpelijk voorbeelden bevestigd. Op de vraag „hoe kan God dulden, dat zijn schepsel iets kwaads doet waardoor hij verloren kan gaan", werd door spreker het antwoord gegeven, n.l., dat de mensch van God een vrije wil heeft gekregen. Meer dere door enkele aanwezigen gestelde vra- De gemeentebegrooting. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven van Ged. Staten, waarin zij be zwaar maken o.a. tegen de subsidie voor bewaarschool-onderwijs, en zij adviseeren deze post te schrappen, de posten: land bouwonderwijs te verminderen, secretarie- leges verhoogen, alsook de hondenbelasting^ te verhoogen en vermakelijkheidsbelas ting in te voeren, om dit ten goede te doen komen van den post „Onvoorziene Uitga ven". De bewaarschool, aldus de voorzitter, getroost zich zeer vele opofferingen, ter wijl schrapping der subsidie zoude betee- kenen, inkrimping van het onderwijzend personeel, en derhalve inkrimping ook van het leerlingen-aantal, waarmede de ge meente zeker niet zal zijn gebaat. Voor de landbou wonder wijs-subsidie is de gemeente contractueel verbonden, terwijl verhoo ging van secretarie-leges, gezien dat deze reeds aan den hoogen kant zijn, z.i. uitge sloten is. Wijziging in het tarief voor de hondenbelasting hebben B. en W. reeds in overweging genomen, en zullen t.z.t. ook met voorstellen komen, hetgeen eerder een verlaging van den post Hondenbelasting zal vragen, dan eene verhooging, aangezien het aantal honden wel sterk zal verminde ren. Ook invoering van vermakelijkheids belasting heeft voor Voorhout in het ge- he'el geen zin. Er blijft dus, volgens spr niets anders over, dan het aanvankelijk meerderheids-voorstel van B. en W. over te nemen, en de post Armenzorg met 1000 verlagen; Onvoorziene Uitgaven met 600 verhoogen en 400 uit te trekken voor kas geld voor de nieuw te bouwen R. K. Jon gensschool. In het kort, zegt spr., een ex ploitatie-overzicht te hebben ontvangen van de bewaarschool, welk overzicht hij bereid is in comité-generaal mede te dee- len, alleen meent spr. wel te mogen zeg gen, dat- deze school al met een tekort werkt van ƒ290..wanneer met de ge- meentelijke subsidie van 400 is rekening gehouden. De heer Spierenburg wil zijn stem nog even onthouden, totdat hij op de hoogte is van het exploitatie-overzicht, terwijl het lid Van der Voet vraagt wat of er tegen kan zijn, dat de cijfers worden gepubli ceerd. De voorzitter noemt niet-publicatie een beleefdheid tegenover het bestuur der school, en is derhalve bereid ze in ge heime zitting mede te deelen. Het lid Spierenburg zou zich niet kun nen voorstellen, dat de raad nu een. geheel ander standpunt zou kunnen innemen dan in de vorige vergadering. Gewijzigde om standigheden doen zich ook in het geheel niet voor. Spr. besluit met te zeggen, dat hij meent, dat de begrooting slechts fictief sluitend is gemaakt. De Voorzitter zegt, een daad van zeer wijs beleid te noemen, indien de vergade ring op de manier zooals hij aangeeft een oplossing tracht te vinden, waarmede ze haar autonomie kan bewaren, waarop de heer Van der Laan onmiddellijk laat volgen, dat hij het veel eerder een daad van verstan dig beleid zou vinden, indien Ged. Staten antwoord hadden gegeven op de brief en het prae-advies van den raad. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten eigenlijk al, zij 't dan zijdelings, antwoord gegeven hebben op bedoelden brief, waar zij toezegden, dat een algeheele salarisher ziening op komst is. Spr. wil daarom de debatten maar besluiten, met de woorden, dat hij na de zeer uitvoerige toelichtingen zijn plicht als Voorzitter te hebben ge daan, maar kan zich ten allerlaatste niet weerhouden dezen raad nog te geven: „Geef een daad van zelfoverwinning, door de begrootinig te wijzigen in dien zin, zoo- ials de meerderheid U heeft aangegeven. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap Foyer „Den Burcht", 8.15 uur. Lezing met lichtbeelden door prof. Huib Luns. Woensdag. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Handelsbedienden, „Den Burcht" (kegelbaan), 8.30 uur. Woensdag. Ballet Jooss „De Groene Tafel", Schouwburg 8.15 uur. Donderdag, Genootschap van den Stillen Omgang, Gebouw St. Joseph Gez. Vereeniging, Rapenburg 52,-8.15 uur. Donderdag. Mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid", Jubileumconcert. Stadsgehoorzaal 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Januari a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Tel. 552. gen werden tot volle tevredenheid beant woord. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn leerzamen cursus. Cursus R. K. werkloozen. Donderdag a.s. des morgens 11 uur zal in het Vereeni- ginggebouw aan de Rozenlaan een verga dering voor R. K. werkloozen worden be legd om te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat aan de R. K. werkloozen ontwikke lingscursussen te geven. Geboren: Adrianus, z. van P. Murwets en C. Bijland Joannes Josephus, z. van Th. M. Blom en A. M. Belt Johannes Gerardus, z. van G. J. Houtman en W. A. de Rijk. Ondertrouwd: T. Westdijk en M. den Hertog. Getrouwd: W. v. Zoomeren 23 j. en L. Goudriaan 20 j. De heer Spierenburg vdndit het beleid meer wijselijk, indien men zoude willen er kennen, dat men een begrootings-tekort had van f 10.000.waarvoor geen dek king te .vinden is, inplaats van te trachten een gecamoufleerde oplossing te vinden welke Ged. Staten zal kunnen bevredigen. De heer van der Voet blijft bij zijn reeds eerder ingenomen standpunt, en blijft van meenimg dat de post Armenzorg met 4000 niet te hoog geraamd is. De voorzitter die ten slotte het woord nog over deze zaak heeft, zegt, dat de post Armenzorg oorspronkelijk 2000.was, doch op 3000.zou worden gébracht in verband met de verplichte vermindering van den post werkloozen zorg. Toen kwam echter de salarisverlaging aan de orde. Het lid Van Reijsen stelde naar aanleiding hier van voor om de post niet met 1000. maar met 2000.te verhoogen, om zoo doende Ged. Staten een prikkel te geven, de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger, wethouders en ambt. v. d. Bur- gerl. Stand, toch verlaagd te krijgen. Spr. noemt dit een politieke daad van het lid Vain Reijsen. Blijft 'de Raad op zijn in de vorige vergadering ingenomen standpunt, staan, dan zal zij toch den gang naar Can- nossa moeten gaan, 't zij vroeg of laat. De heer van der Laan meent, dat de voorzitter meer en beter moest gaan in zien hetgeen de Raad wilde, dat de wil des Raads ook des Burgemeesters wil behoort te zijn, wanneer de voorzitter tenminste de wil van d n Raad ten volle kent, en weet dat het oordeel van den Raad gezond is; dan behoort de voorzitter zeker het voorstel van den Raad niet af te breken, doch zich te stellen, zooals het een voor zitter betaamt, achter de overgroote meer derheid van den Raad, opdat men spoedig tot een goed en bevredigend einde komen. Als laatste spr. in deze affaire zegt de heer Spierenburg, dat hij van oordeel is, dat een bewaarschool een goede instelling is, doch dat in dezen tijd niet voldoende ter men aanwezig zijn, om de subisdie te rechtvaardigen, rekening houdende met de omstandigheid, dat de Eerw. Zusters buiten die bewaarschool ook nog een pension heb ben, waaruit zij het tekort zouden kunnen aanvullen, en verlangt aanteekening, dat hij in dezen tijd tegen bedoelde subsidie is. Het in stemming gebrachte voorstel wordt daarop aangenomen met 64 stemmen. Tegen, stemden de leden Van der Hulst, Van der Geer, Witteman en Vester. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de leden: H. G. Langeveld, H. A. Allard, P. J. v. d. Hulst, J. P. de Groot en G. Hoogervorst. Algemeene Politieverordening. Steeds toenemende landlooperij, bede larij en verkapte of vermomde bedelarij is oorzaak geweest, dat de Alg. Pol. Ver. moest worden gewijzigd op de wijze, zoo als in het prae-advies vermeld. Met alge meene stemmen werden art. 51 le lid en artikel 52 aangenomen, terwijl artikel 5 e 2e lid met 64 stemmen zal worden ge schrapt. Bouw- en Woningverordening. Het lid Spierenburg heeft een lijst van bemerkingen schriftelijk in gezonden, welke gedeeltelijk door B. en W. zijn overgeno men. O.a. is jle heer Spierenburg van mee ning, dat het geoorloofd gemaakt moet worden, dat buiten de bebouwde kom dei- gemeente hoogstens 4 woningen onder een kap mogen gebouwd worden en niet zoo als het voorstel van B. en W. luidit van 2, dit zou z.i. den bouw van goedkoopere ar beiderswoningen niet bevorderen. Ook het lid Van der Voet kan zich met deze ziens wijze vereenigen, waardoor het amende ment-Spierenburg wordt in stemming ge- GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT (Vervolg).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2