No. 7711 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACKT 32, LEIDEN DONKERE WOLKEN BOVEN MEXICO. mot VSILIG Z5ste Jaarpaner DINSDAG 16 JANUARI 1934 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Lij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen word» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur es verhuur, koop en verkoop: f 0.50 EEN NIEUWE KERKVERVOLGING Na openlijk het Concordaat met de H. Stoel te hebben verbroken is de Mexicaan- sche regeering er toe overgegaan om hate lijke maatregelen te nemen tegen de Katho lieke Kerk. De Primaat van Mexico Mgr. Pascual Diaz heeft order gekregen, om alle priesters, die tot nog toe aan de Kathedrale kerk verbonden waren, te ontslaan, terwijl hij alleen toestemming heeft verkregen om zijn herderlijk ambt uit te oefenen. Een oude, afgeleefde priester staat thans alleen" aan het hoofd van een parochie van 40.00!) zielen! Toch bezit de grijze aartsbisschop nog zooveel kracht dat hij iederen dag drie H. Missen celebreert, zoodat de geloovigen althans eenigermate in de gelegenheid wor den gesteld om de H. Geheimen mede te vieren en daar kracht en sterkte te putten voor den naderenden strijd. In geheel Mexico hebben slechts 1024 priesters „wettelijke" bevoegdheid om hun priesterlijke bediening uit te oefenen over meer dan 15 millioen zielen. In den staat Tabasco is slechts één priester toegelaten voor 224.168 zielen! Het Concordaat geschonden! De maatregelen tegen de Katholieke Kerk nemen met den dag scherper vor men aan. De afkeer tegen de katholieken is overgeslagen in blinden haat, die in de meest hatelijke anti-katholieke bepalingen tot uiting komt. Wanneer een priester, die geen „wettelij ke bevoegdheid" bezit het toch zou durven wagen de H. Mis in te dragen, wordt hij met den dood gestraft! De Aarsbisschop van Mexico heeft aan de regeering gevraagd, dat hij in geval van ziekte zal mogen worden vervangen door een anderen priester: dit verzoek werd echter geweigerd! Enkele jaren geleden heeft Portes Gil, destijds President van Mexico, een Con cordaat gesloten met den Pauselijken Dele- gaat Mgr. Leopolde Ruiz y Flores, Aarts bisschop van Morelia. Hierbij werd be paald, dat de wetgeving van het iand ge heel in overeenstemming zou worden inge richt met de godsdienstige gevoelens van het Mexicaansche Volk. De in beslaggeno men kerkelijke goederen zouden onvoor waardelijk worden teruggegeven en naar aanleiding van een groote volkspetitie zou den 'alle onrechtvaardige en hatelijke maatregelen die tegen de Kerk waren ge nomen weer worden ingetrokken. Na afsluiting van deze overeenkomst gaf de H. Stoel verlof om het interdict op te heffen en konden bisschoppen en priesters hun geestelijke bedieningen weer uitoefe- De Mexicaansche regeering heeft echter dit plechtig contract schandelijk gebroken en het aantal priesters, dat als wettelijk be voegde ambtenaren van den eeredienst werd toegelaten, werd beperkt tot één per 100.000 katholieken. In Mexico-City, waar 25 kerken zijn, is slechts een priester door de regeering erkend, en deze mag slechts in één kerk den eeredienst uitoefenen. In het afgeloopen jaar is er haast geen maand voorbijgegaan of er werd een pries ter gearresteerd omdat hij de H. Mis had opgedragen. Nu is op deze „paapsche stoutigheit" de doodstraf gesteld! Katholieke kerken gesloten. Iederen dag worden er nieuwe hatelijke bepalingen tegen de Katholieken uitge vaardigd. Tal van kerken zijn aan de Ka tholieken ontroofd en aan Joden of Pro testanten in eigendom gegeven. Een der mooiste kerken uit Mexico's hoofdstad werd door de regeering aan de Joden gege ven, die haar tot Synagoge zullen inrich ten. De St. Cacherinakerk werd aan de Protestanten afgestaan. Alleen de kerken van de buitenlandsche kolonisten werden Het aantal priesters beperkt. Zooals wij daarboven reeds aanhaalden is het aantal priesters dat wettelijke be voegdheid heeft om hun ambt uit te oefe nen beperkt tot 1024, voor 15.012.473 ka tholieken die verspreid wonen over een oppervlakte van 1.671.704 vierkante kilo meter. In de staat Tabasco is slechts een enkele priester beschikbaar: één priester voor 224.168 zielen! In Chiapas zijn er vier priesters toegelaten op 528.654 katholieken. In den staat Vera Cruz, waar Gouverneur Adalberto Tejeda zijn godsdiensthaat op kerk en priesters botvierde, zijn er voor 1.376.467 katholieken 12 priesters! In andere staten wordt aan sommige anti- clericale wetten niet zoo streng de hand gehouden, maar des ondanks wordt het katholieke volk van Mexico zwaar be proefd. Innerlijk verdeeld en ongeorganiseerd staat men machteloos tegen de goddelooze machten, <iie samenspannen tegen God en zijn gezalfden. Mexico is wel een waarschuwend voor beeld voor alle katholieken! REGEERING IN CRISISTIJD REDE VAN MINISTER OUD. Gisteravond sprak voor de Vrijzinnige Democratische Vereeniging, af deeling Am sterdam, de Minister van Financiën, Mr. P. Oud. Toen ik ving Z.E. Mr. Oud zijn rede aan een jaar geleden te Amsterdam sprak voor de Vrijzinnig Democratische Vereeniging waren de toestanden geheel anders dan nu. Wij hebben echter, zoowel toen als nu, de werkelijkheid onder de oogen durven zien en wij hebben begre pen, dat slechts dat kan worden verwezen lijkt wat door de omstandigheden moge lijk is. Het standpunt der Democratische partij is sedert twee barer leden zitting in het kabinet Colijn hebben genomen, vol komen onveranderd gebleven. Men diene, om dit te kunnen inzien, het verschil te begrijpen tussohen beginsel verklaring en werkprogramma. Het werk programma wijst het doel van de partij aan, doch, zelfs als de geheele regeering uit vrijzinnig democraten bestond, zou het nog niet gezegd zijn, dat het werkprogram ma verwezenlijkt zou kunnen worden. De toestand, waarin wij thans verkeeren, is een gevolg van den wereldoorlog, met als resultaat kapitaalvernietiging en verande ring van de economische structuur. Uitvoerig zette spr. de economische ver anderingen uiteen. Het landbouwbedrijf in Nederland werd zwaar getroffen; onze landbouw had zich sterk als exportbedrijf ontwikkeld, doch de buitenlandsche land bouw voldeed meer en meer aan eigen eischen, waardoor onze export terug liep. Spr. behandelde vervolgens het vrijhandel principe, dat door de Vrijzinnig Democraten wordt voorgestaan en welk principe in de laatste jaren met voeten wordt getreden en ook de Vrijzinnig Democraten hebben hieraan noodgedwongen meegedaan. Met klem wees spr. er op, dat vrijhandel een der voorname punten van het vrijzin nig democratisch programma is. De autar kie is een politiek, die slecht noodgedwon gen door de Nederlandsche regeering wordt gevolgd. De Nederlandsche volkswelvaart is erns tig aangetast en dit is geen wonder, gezien de plaats, die Nederland in de wereldeco nomie innam. Men kan zich wijs maken dat de welvaart spoedög terug zal keer en, doch verstandiger is het nu het nog mogelijk is maatregelen te nemen. Een wijs veldheer retireert tijdig! Tijdige maat regelen behoeven waarschijnlijk veel min der ingrijpend te zijn dan te laat genomen maatregelen. Het is noodzakelijk een lager levensniveau in te nemen. Er zijn voor standers van het loslaten van den gouden standaard, welke maatregelen spr. ver werpt (applaus). Het monetaire verschijnsel is niet de oorzaak, maar een gevolg van de crisis. Het voorbeeld dat Amerika ons geeft, is weinig aanlokkelijk. Het loslaten van den gouden standaard zou o.m. tot gevolg heb ben, dat de grondstoffen, die uit het bui tenland betrokken moeten worden duurder worden; het loslaten van den gulden zou immoreel zijn. Een beheerschte devaluatie is niet moge lijk, wanneer men het vaste grondvlak ver laat, komt men in het drijfzand terecht. Uitvoerig zette spr. de gevolgen van de valuatie uiteen. Terwille van de gaafheid van den gulden moeten wij offers bren gen, o.a. in de belasting. Het is noodzake lijk, dat de staatsbegrooting in evenwicht is. Uitgaven moeten worden verminderd, belastingen verhoogd. Het is geen aange naam werk, aldus de minister, om de volks welvaart op een lager niveau te brengen. Naast de maatregelen op belastingter rein hebben wij maatregelen moeten nemen op economisch gebied: verhooging in prijs van landbouwproducten, contingenteerinT enz. De regeering wordt verweten, dat hierdoor het economisch herstel wordt tegengewerkt, de prijzen zoo zegt men blijven te hoog. Het gaat hier echter inderdaad om ach teruitgang van het reëale inkomenbedrag, zoodat we ons minder kunnen veroorloven. De landbouwtoestand moest, om in stand te blijven, geholpen worden, doch de re geering zal trachten het juiste midden te houden. De Vrijzinnig Democratische Par tij behoort zeker niet tot die partijen, die bij het opleggen van belastingen geen re kening houden met de "draagkracht, ons wordt verweten, dat wij het te veel zoch ten in de verbruiksbelasting. Dit laatste echter is het gevolg van de tijden en de feiten. De inkomstenbelastingen en de ver mogensbelasting zijn echter reeds zeer hoog. Met klem verdedigde spr. ons gedifferen tieerde belastingstelsel; de daling van de opbrengst van de inkomstenbelasting wordt door deze langdurige crisis, niet ondervan gen, door andere belastingen. Vandaar, dat verbruiksbelastingen moesten worden in gesteld, dit is een belasting van de slechte tijden, een laatste redmiddel. Met een be zwaard hart hebben wij deze belasting in de Kamers verdedigd. De druk voor ieder persoonlijk zal nog wel meevallen, daar deze belasting door de verbruikers geza menlijk wordt gedragen. Spr. erkent ech ter, dat 'deze belasting voor het geheele be drijfsleven administratief moeilijkheden zal opleveren, de rompslomp zal echter tot een minimum worden beperkt. Men bedenke, dat de Minister van Financiën deze belas ting niet voor zijn pleizier instelde, het was bittere noodzakelijkheid en noodzakelijk om erger te voorkomen. Vervolgens besprak spr. de couponbelas ting, waai bij de minister opmerkte, dat twee procent wordt geheven omdat ware de heffing hooger vele kleine luiden, die op hun ouden dag van de rente leven, zwaar zouden worden getroffen. Belastingontduiking door de abnormale rechtsvorm van naamlooze vennootschap zal krachtig' worden bestreden. Beziet men het -"geheele belastingstelsel, aldus spr., dan zal men niet kunnen zeg gen, dat de Vrijzinnig Democratische mi nister van Financiën ontrouw is geworden aan de vrijzinnig democratische beginse len. Uitvoerig besprak de monaster vervol gens de houding van de regeering tegen over de gemeente en haar autonomie. Wordt een gemeente noodlijdend, dan is het van zelfsprekend met haar autonomie gedaan. Het is immers noodzakelijk de eindjes aan elkaar te knoopen? Want waar zou het Rijk steun moeten zoeken als het noodlij dend wordt? Meer en meer beginnen de gemeenten dit in te zien. B. en W. van Am sterdam hebben de schouders onder hun taak gezet, op een wijze, die boven alle lof is verheven. (Applaus). Zij, die tegenwoordig het hardst om auto nomie roepen, zijn gebleken te zijn de grootste belagers van de autonomie. Spr. is niet zoo pessimistisch dat hij gelooft, dat er op dezen tijd geen betere zal volgen. De inzinking zal niet blijvend zijn, gezier. de steeds grooter wordende productiemogelijk heden om de voortgaande rationalisatie. Willen wij opwaarts streven, dan moeten wij echter zorgen voor vasten bodem, op drijfzand is opbouw onmogelijk. Groote veranderingen in de economische structuur zullen echter zeer zeker komen. Langs den weg van evolutie en groei, waai bij de overheid als leider optreedt zal men tot betere tijden komen. De parlementaire de mocratie is de aangewezen regeern gsvorrn voor Nederland, de dictatuur is on-Neaer- landsch. (Applaus). Dictatuur van links of rechts is een aan slag op de geestelijke vrijheid en daar tegen zal Nederland zich steeds verzetten. (Applaus). De samenwerking tusschen Regeering f-h volksvertegenwoordiging, zooals wij die thans kennen, bewijst de onmisbaarheid van de parlementaire democratie. Wij wen- sohen een regeering, die sterk is door het volk, en bij de formatie van het crisiska- binet-Colijn is niet gestreefd naar gelijk schakeling, maar naar samenschakeling. We zullen vasthouden aan de Nederlandsche traditie „vrijheid en democratie". Nadat spr. zijn rede had beëindigd bracht de vergadering den minister staande een ovatie. Wethouder dr. E. J. A. Abrahams sprak een woord van dank tot den spreker, waar na hij de vergadering sloot. VVerblinding. „Wie verde'gd moest worden, werd eerst verblind". U wilt niemand verdelgen, maarwaarom dimt u dan niet AETHER-REVOLUTIE. GOLFLENGTE-OMWENTELING OP GROOTE SCHAAL. Waar is dat station gebleven? Wie Maandagmorgen z'n radio heeft aan gezet om hetzelfde aardige stationnetje te beluisteren, waarop hij Zondagavond ook had afgestemd, is tien tegen één tot de teleurstellende conclusie gekomen, dat het verdwenen was. Behalve Hilversum, dat op 1875 M. is blij ven staan, zijn in den nacht van Zondag op Maanaag vrijwel alle Europeesche stations van golflengte veranderd, volgens het plan van Luzern. Verschillende landen waaronder ook Nederland, voorzoover althans onze lange golf betreft hebben geweigerd deze over eenkomst te teekenen. Wat de korte goif betreft, zijn wij accoord gegaan met het plan en hier zijn we dus verhuisd van 291,1 naar 301,5 M. Op de lange golf 1875, welke wij pertinent hebben geweigerd af te staan, kunnen we echter voorloopig en waar schijnlijk nog geruimen tijd ongestoord blijven uitzenaen. Zoolang althans Roeme nië, dat zich deze golflengte zag toegewe zen, zijn daarvoor nieuw te bouwen 200 K. W.-zender nog niet gereed heefc. Vroe ger meldden we reeds, dat dit nog wel 1 ys jaar kon aanloopen. Of we vóór dien met Roemenië over deze kwestie tot overeen stemming zullen komen, of dat we zelf te gen dien tijd een zoo krach eigen zender zullen bezitten, dat de Balkanbewoners het voor zich zelf beter oordeelen naar een andere golf om te zien, zijn kwesties, waar omtrent momenteel nog niets definitiefs te zeggen valt. Alleen zouden we achter bei de vragen een heel groot vraagteeken wil len plaatsen. Moeten we tenslotte verhui zen, dan komen we op 1345 M. gevaarlijk dicht tusschen Mocala (1389 M.) en War schau (1304 M.) terecht. Intusschen hebben we voor den langen golfzender nog een kansje, zij het dan mis schien voor beperkten tijd. Als Rusland zich n.l. aan 't plan van Luzern stoort velen vreezen, dat dit te mooi is om waar te zijn zouden we van het hinderlijke ge praat en gebrom van Moskou waarop we nu al sinds lang worden vergast, bevrijd zijn. We Jiebben hier evenwel den strop, dat Radio Paris van 1724 M. opschuift naar 1796,4 M., zoodat niet al te selectieve toe stellen daarvan aanmerkelijken hinder kunnen ondervinden. Het schijnt althans volgens de erva ringen van gisteravond zelfs met een selectief toescel niet al te best te gaan. Gis teravond had Radio-Paris last van een fluit toon, Zeesen genoot bijklanken van Mos kou en Daventry. Tusschen Daventry en Zeesen heerschte een enorme fluittoon. Motala heeft hinder van een golflengte wijziging. Langenberg en North Regional zitten met elkaar te harrewarren. Rome overblaast Stockholm, Milaan maakt ruzie met Scottish Regional. Uit Engeland wordt medegedeeld, dat de Engelsche luisteraars wanhopig zijn ge worden, reeds op den eersten dag na de verhuizing van golflengten. Parijs blaast in Engeland dwars door Daventry heen. De chaos is in Engeland volkomen! Hieronder laten we een staatje volgen, waarin wij voor de voornaamste zenders Ie oude golflengte vermelden naast de nieu we, zoodat men met behulp daarvan den eersten tijd den weg zal kunnen vinden in den aether. Lange golfgebied. In het lange golfgebied wordt de toe- stand als volgt: thans: wordt: Hilversum (Roemenië) 1875 M. 1875 Radio Paris 1724 1796.4 Deutschlandsender 1635 1570,7 Daventry 1554,4 1500 Motala 1348 1388,9 Huizen. 1875 1345 Warschau 1412 1304,3 Kalunüborg 1153 1261 Lahti 1796 1145 Luxemburg, dat geen officieel erkend station is, blijft zenden op 1191 M., Sche- veningen-Haven (Vaz Dias) verhuist naar de 1224 M.-golf; Parijs-Eiffeltoren zag zich geen golflengte toegewezen. Korte golf-gebied. LEIDEN. Nieuwe parochie aan den Haagweg (1ste blad). Rome 441,2 420,8 Berlijn 419 356,7 Kattowitz 408,7 395,8 Soctens 403,8 443,1 Midland regional 393,9 391,1 Boekarest 394,2 364,5 Scottish regional 376,4 373,1 Hamburg 372,2 331,9 Mühlacker 360,6 522,6 London regional 356 342,1 Straatsburg 345,2 349,2 Brussel (Vlaamsch) 337,8 321 9 Milaan 331,4 368,6 Porte Parisien 323,2 312,8 Breslau 325 315,3 West regional 309,9 307,1 North national 301,5 296,2 Hilversum 296,1 301,5 Kopenhagen 281,2 255,1 Bratislava 279,3 293,8 Heilsberg 276,5 291 Turijn 273,7 253,2 Londen regional 261,6 2ol,l Leipzig 259,3 382,2 thans: wordt: Freiburg (i.B.) 569,3 251 Boedapst 550,5 549,4 München 533 405,4 Weenen 518 508,3 Brussel (Fransch) 509 483,9 Florence 500,8 514,6 Praag 488,6 470 2 North regional 480 449.1 Langenberg 472,4 455,9 Beromünster 459,4 539,6 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Schandalen-epidemie in Frankrijk en België. Weer twee nieuwe „affaires" ont dekt. (2de blad). Dreigende handelsoorlog tusschen Frank rijk en Duitschland. (2de blad). Nieuwe financieele volmachten voor Roosevelt aan het Congres gevraagd. (2de blad). Het groote Fransche vliegtuig „Emerau- de" in brand gevlogen. Onder de 10 slacht offers bevindt zich de gouverneur-generaal van Indo-China. (2de blad). Aardbeving in Britsch-Indië. (Buiten! Ber. 2de blad). UIT DE OMGEVING WASSENAAR. K.J.M.V.-actie. De jongste onder Was- senaar's R. K. organisaties, de K.J.M.V. weert zich duchtig, zooals moge blijken uit het volgende programma. Dinsdag 16 Jan. spreekt het Raadslid, de heer Kimman over ontwikkeling op staat kundig en vakkundig gebied. Dinsdag 23 Jan. geeft de Moderator kape laan Heemskerk de zesde instructie der Oriëntatie-cursus. Dinsdag 30 Jan. spreekt kapelaan Cors- ten over de Apostolaatsgeest in de K.J. M.V. Op Dinsdag 6 Febr. vindt de vasten avond-viering plaats. Op de Maandagen 12, 19 en 26 Februari zal de heer Engels, lid van de Tweede Ka mer, uiteenzetten, waarom wij, katholie ken, noch fascisme noch nationaal-socialis- me kunnen aanvaarden bij den opbouw van de nieuwe maatschappij. Een ontwikkelingsprogramma dat er zijn mag. Onze a.s. Middenstanders zijn vol enthousiasme. De Middenstandsbeweging van de toekomst staat er hier goed voor. NOORDWIJKERHOUT. Hek omver gereden. De motorrijder S. uit Amsterdam reed, komende uit de rich ting Noordwijk, de Dorpsstraat uit, om op den Heerenweg te komen. Een wielrijdster die vóór hem uitreed vergat, toen zij den Langenvelderweg inging, de richting aan te geven. Daar de motorbestuurder hierdoor moest uithalen om een aanrijding te voor komen, reed hij het trottoir op en botste met zijn motor tegen het hek van de Twentsche Bank op, waardoor het motor rijwiel van voren werd vernield. De be stuurder bekwam geen letsel. Het ongeval is geheel te wijten aan het nonchalante rijden van de wielrijdster. Draaiburg. Burgemeester en Wethou ders hebben aan de Landexploitatie Mij. vergunning verleend tot het leggen van een draaibrug en maken van een beton nen schoeiïng op het perceel sectie C 263. De brug zal den Leeweg verbinden met de boerderij Hoogstraten. Hooikeui'der. B. en W. zijn van mee ning, dat één hooikeurder in deze gemeen te voldoende is weshalve is ontslagen per 1 Januari 1934 de heer G. Bouwmeester, alhier. De heer J. Pennings blijft dus in bedoelde functie gehandhaafd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1