DINSDAG 16 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 TYPHUS OP HET NED. S.S. „WILLEMS PLEIN". Kapitein en negen leden van de bemanning ziek. Uit Rotterdam wordt aan de „Tel." ge meld: Bij de directie van de scheepvaart maatschappij Millingen is bericht binnen gekomen, dat het s.s. „Willemsplein" van deze maatschappij, dat op weg is van Buenos Aires naar Amsterdam, Zaterdag de haven Dakar (Senegambië) is binnen- geloopen met typhusgevallen aan boord. Van de opvarenden zijn tien personen ernstig ziek geworden. Onder hen bevinden zich de kapitein, de eerste stuurman en de machinist. In Dakar zijn de patiënten van boord gehaald en in een ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. De „Willemsplein" heeft de reis voortge zet onder commando van den tweeden stuurman, terwijl de derde stuurman als eerste en de bootsman als tweede stuur man optreedt; Naar alle waarschijnlijkheid is de beman ning aangevuld met negers uit Senegam bië. De „Westplein" van deze reederij be vindt zich thans op weg van de Middel- landsche Zee naar Rotterdam, en zal Lis sabon aandoen en een stoker aan wal te zetten, die dan per eerste gelegenheid, het zij naar Las Palmas. hetzij naar Madeiia vertrekken om daar over te gaan op de „Willemsplein". Met deze aangevulde be manning zal dan de „Willemsplein" de reis naar Amsterdam voortzetten. DE MAZELEN TE ALEM. „Slechte woningtoestanden oorzaak van de epidemie". In verband met de mazelen-epidemie te Alem aan de Maas, heeft gisteren dr. J. G. Bantjes, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Brabant en Zeeland, een bezoek aan de betrokken streek gebracht. Dr. Bantjes, bij wier een corr. van de „Tel." naar zijn bevindingen informeerde, deelde mede, dat het moeilijk is een juist overzicht te krijgen omtrent de mate, waar in de ziekte zich verbreid heeft. Mazelen toch behooren niet tot de besmettelijke ziekten in den zin der wet en er behoeft geen aangifte van te geschieden. Dat echter het getal ziektegevallen on rustbarend hoog is, staat vast. Er zijn tal van gezinnen waarin alle kinderen aan de ziekte lijden. In één gezin zijn gelijk ge meld reeds twee kinderen van zes en acht jaar overleden. Zij zijn gistermorgen begra ven. In hetzelfde gezin zijn nog vier an dere kinderen door de ziekte aangetast. Van een hunner moet de toestand zeer ernstig worden geacht, en dit patiëntje is dan ook gisteren naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch overgebracht. De slechte woningtoestanden, aldus dr. Bantjes, zijn voor een groot deel oorzaak, dat de ziekte een dergelijke omvang heeft aangenomen. In één woning lagen zeven patiënten bij elkaar in één vertrek. Bij een ander gezin lagen twee jongetjes bij elkaar in één bedstede en twee andere in een ledi- kantje in hetzelfde vertrek. Dat onder zul ke omstandigheden de ziekte vrij spel heeft, is duidelijk. Op onze vraag, of er maatregelen over wogen worden ten einde de ziekte tegen te gaan, deelde dr. Bantjes mede, dat het moei lijk valt maatregelen te treffen. Vrijwel het eenige, dat gedaan kan worden, is de kin deren, die zeer ernstig ziek zijn, in een zie kenhuis op te nemen. Bovendien wordt thans overwogen om een wijkverpleegster aan te stellen. BRUTALE INBRAAK GELUKT. Duizenden guldens gestolen. Gisternacht is in de gemeente Heesch (N.-B.) een brutale inbraak gepleegd. Op het gehucht Loosbroek, een afgelegen oord, hebben inbrekers door openschuiven van een raam zich toegang verschaft tot de boerderij van den landbouwer Buys. De geheele boerderij werd doorsnuf feld en alle kasten en laden aan een on derzoek onderworpen. Ofschoon de dieven bende den laatsten tijd niet erg fortuinlijk is geweest, was ditmaal het lot haar gun stig. De inbrekers wisten de hand te leg gen op een geldkist, waarin zich vele duizenden guldens in contact geld bevon den. Met dit kapitaal hebben zij zich uit de voeten gemaakt. De bewoners van de hofstede hebben wel eenig gerucht gehoord, doch meenden, dat dit door het hevige stormweer werd veroorzaakt. Gistermorgen bleek echter, dat inbrekers aan het werk waren geweest en voor een flink bedrag hadden gesto len. Bij de politie is aangifte gedaan van het geval. Hoewel men met behulp van speurhon den naar sporen gezocht heeft, heeft het onderzoek geen resultaten opgeleverd. De nasporingen werden zeer belemmerd, door dat het den geheelen nacht flink had gere gend. „Vooruit". INBRAAK BIJ EEN PELIKAAN VLIEGER. Van Beukering gepolst. Een van de helden van de „Pelikaan", de marconist C. H. van Beukering heeft Zondag bezoek gehad van menschen, die hem niet met zijn prachtige vlucht kwa men feliciteeren. Integendeel zij hadden gewacht tot de heer van Beukering zijn huis in de Roompotstraat te Amsterdam verlaten had en hoopten toen hun slag te kunnen slaan. De inbrekers, die vermoedelijk wel ge dacht zullen hebben, dat er, gezien de vele geschenken in geld en goed, welke de „Pe- likaan"-bemanning bij haar verschillende VOETBAL L. P. S. V. De voetbalwedstrijd i P. S. V.Delft, welke hedenmiddag ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan der Leidsche Politie Sport- vereeniging op ht N. B. L. O.-terrein aan den Zoeterwoudsche Singel zou worden gehouden, is wegens afkeuring van het ter rein afgelast. SAMENSTELLING BONDSELFTAL. Woensdag 24 Januari a.s. zal op het Sparta-terrein te Rotterdam een Bondself- tal een oefenwedstrijd spelen tegen het vertegenwoordigende elftal van Boeda pest. Het Bondselftal is door de keuzecom missie als volgt samengesteld: Halle (Go Ahead) Weber Pienter (A.D.O.) (Be Quick) Vrauwdeunt Van Heel Breitner (Feyenoord) (Feyenoord) (A.D.O.) Bonsema Bakhuys Van Nellen (Velocitas) (Z.A.C.) (D.H.C.) De Jong Van Wijngaarden (Xerxes) (Ajax) Reserves: Van Wijk (Zeeburgia), Lely- veld (V.U.C.), Graafland (H.B.S.), Slot (D.W.S.), Broeken (LONGA). AUTOMOBILISME RALLYE MONTE CARLO. Op weg naar Athene. Dinsdagmiddag is de equipe dr. Spren- ger van Eyk, Wieleman, mr. Lamberts Hur- relbrinck op Ford V-8 uit Heerlen vertrok ken in een dichten mist, die iedere snelheid I van beteekenis ónmogelijk maakte. Zoo werd doorgesukkeld tot Coblenz, waar de mist plotseling verdween om plaats te ma ken voor besneeuwde wegen, die wederom aanzienlijke vertraging brachten. Zoo ging het den geheelen nacht door, afwisselend mist en helder weer, maar steeds en overal sneeuw op de wegen. Een oogenblik dreig de zelfs de tocht onderbroken te moeten worden, toen 's nachts in Würzburg alle garages gesloten bleken te zijn en dus ner gens benzine te krijgen was, terwijl de Ford op zijn laatste liters liep. Toen kreeg plotseling Wieleman het idee om de Ford garage op te bellen en te beproeven of deze ook bereid zou zijn haar service geduren de de nachturen te verstrekken, hetgeen geschiedde, zoodat met een volle tank wer derom den morgenstond tegemoet gereden kon worden. Een oogenblik, de laatste 50 Kilometer voor Passau, leek het alsof het obstakel door de sneeuw den rijders in den weg gelegd, verdwenen was. Tenminste de we gen waren vrij en voor het eerst sinds het vertrek uit Heerlen kon met een behoor lijke snelheid gereden worden. Maar nau welijks was de Oostenrijksche grens ge passeerd of het begon er bitter slecht uit te zien. Verkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk bestaat er sinds maanden niet meer, de wegen die naar den Duitschen- grens leiden zijn verlaten, auto's ziet men er heelemaal niet meer, zoodat de sneeuw er zoo hoog lag als zij daar gedurende de paar laatste weken gevallen was. Had de Ford tot dusverre zonder kettingen om de banden zich op de spiegelgladde wegen staande kunnen houden, thans ging dit niet meer. Op een gegeven oogenblik zakte hij zoo diep in de sneeuw weg, dat een boer met twee paarden te hulp geroepen moest worden om hem er uit te trekken. Toen werden de sneeuwkettingen omge legd en90 K.M. nadat Linz bereikt was, vonden de rijders gebaande wegen, waar de opgeruimde sneeuw in hoopen langs den rand van den weg geruimd was. Tot Weenen toe, dat in de loop van. den avond bereikt werd, bevonden de wegen zich in een prachtigen toestand. Dienzelfden Woensdagmorgen had de Engelsche Fordrijder Whalley, die den vo- rigen avond aangekomen was, Weenen verlaten om zijn reis naar Athene voort te zetten. Czegedin 11 Januari 1934. Het was een klare wintermorgen toen wij 's morgens uit Weenen vertrokken. Wieleman zat achter het stuur en op de prachtige autostrada van Weenen naar Bu dapest liet hij de Ford voortdurend zijn 100 K.M. per uur loopen. Hooger wilde hij niet gaan om den wagen te sparen voor de eigenlijke Rallye, maar op die 100 K.M. bleef de wijzer van den snelheidmeter dan ook voortdurend staan, zoodat de afstand WeenenBudapest, 268 K.M., met een ge middelde snelheid van 71 K.M. per uur werd afgelegd, niettegenstaande een opont houd om benzine in te nemen en een zeld zaam kort oponthoud aan de Oostenrijksch- Hongaarsche grens. Zeldzaam kort inder daad duurde dit oponthoud, vooral wan neer wij daarmede vergeleken het gezeur, dat wij de vorige dagen aan de Duitsche grenzen en bij het binnenkomen van Oos tenrijk ondervonden hadden. Eigenlijk had den wij te Budapest niet willen ophouden, maar toen wij door de stad reden ontdek te Sprenger van Eyk opeens het Donau Palace Hotel, dat beroemd is om zijn Zi geunerstrijkjes. Omdat wij nu toch zooveel huldigingen ontvangen heeft, wat meer te halen viel, zijn van de koude kermis thuis gekomen, aangezien de geldswaarden vei lig buitenshuis waren opgeborgen. Slechts ongeveer 40.viel den inbrekers in han den. Met dat al is een kleine waarschuwing aan het adres van Smirnoff, Soer en Van Grosfeld wel op haar plaats. vroeger te Budapest waren dan wij ver wacht hadden, moesten wij ophouden om te lunchen onder de tonen van Zigeuner- muziek. Maar de Zigeuners van het Donau Palace schijnen alleen maar voor de radio te spelen, men kan ze over de heele wereld hooren, behalve in de eetzaal van het hotel, wiens naam zij beroemd gespeeld hebben. Na een uur vertraging vertrokken wij weer en vonden buiten gekomen Budapest com pleet veranderd. Een dikke mist hing door de straten. Dit beloofde wat. Den geheelen middag hebben wij door de mist gereden in een felle vorst, die den voorruit met een ijslaag bedekte, die slechts met moeite door den electrisohen ruiten- verwarmer ontdooid werd. Wat moet ik vertellen van de Hongaarsche natuur rondom ons. We hebben er niets van gezien dan een stuk van den weg voor ons, die over het algemeen zeer goed en slechts op enkele plaatsen slecht was. Maar of wij door bosschen of door de uitgestrekte Hon gaarsche poesta reden, ik weet er niets van, wij hebben niet meer gezien dan de paar vierkante meters vrijen weg, die door de mistlampen uit de mistwolken geknipt werden. Af en toe doken schimachtige wa gens met paarden voor ons op, die even spoedig weer uit het gezicht verdwenen als zij opgekomen waren, somtijds een en kel dorp één stad Koohsemet, waar de mist iets minder dik hing en waar wij dan even ophielden om den weg te vragen, dien Sprenger van Eyk reeds volgens de kaart met nimmer falende zekerheid had aan gewezen. Wat ging het langzaam in ver gelijking met dien glorievollen morgenrit. En toch waren we tevreden. Wij haalden de 40 K.M. per uur ruim, wij hoefden ons dus niet bezorgd er over te maken indien wij op de Rallye wederom dien vermale dijden mist zouden hebben, die nu al diie weken over Europa hangt. Te Czegedin aan de Hongaarsch-Joegoslavische grens hielden wij op en vernamen daar in het hotel, dat de Engelsche Fordrijder Whalley dien morgen vroeg vertrokken was tegelijk met Monsieur et Madame Soholl op Dela- haye, die uit Parijs gekomen zijn om te Athene te starten. Laatste berichten omtrent deel nemers. Volgens bij de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam binnen gekomen berichten is de equipe Glerum- Volmer-Hoogsteder met Ford V-8 op weg naar de startplaats Tallinn, te Riga aange komen, terwijl de Ford V-8 bemand met Nyenbandring de Boer-Went-Liesenborg- Krabbenbos op 13 dezer te Oslo is gearri veerd. De berichten vermelden nog, dat op de route naar Stavanger zeer veel sneeuw is gevallen hetgeen het rijden zeer bemoeilijkt, zoodat het welhaast onmoge lijk zal zijn dit zware gedeelte in de Rallye zonder strafpunten af te leggen. Verder werd bericht ontvangen, dat het team Mutsaerts-van Strien-Bicker-Couwen- berg 1.1. Zaterdag van Jassy naar Bucarest (de startplaats voor dit team) is vertrok ken. Door dit team wordt medegedeeld, dat de sneeuwkettingen, domme kracht en de planken welke zijn medegenomen goede diensten hebben bewezen. Juist voor het afzenden van dit bericht werd van deze laatstgenoemde ploeg het volgende tele gram ontvangen: „In besten welstand ge arriveerd, wagen in prima conditie ondanks zeer zware tocht". WIELRENNEN WAT IS EEN RIJWIEL? Het aanstaande U. C. I.-congres zal beslissen. De Parijsohe sportcorrespondent van het „Hbld." schrijft: Zooals gewoonlijk, bevat het rooster van de werkzaamheden voor het op 3 Februari te houden congres van de U. C. I. een aan tal voorstellen, welke van belang kunnen zijn. Om te beginnen zal worden gesproken over het meten van de wielerbanen; dit houdt natuurlijk verband met hetgeen is gebeurd na de aanvallen op het uurrecord van Oscar Egg door Van Hout en Richard. Tot op heden is men nog in het onzekere aangaande de prestaties van deze beide renners, aangezien de baan van Sint-Truyen op diverse wijze gemeten is. De wijze U. C. I. zal dus nu wel zorgen, dat zulke gevallen voortaan met grootere zekerheid behan deld zullen worden. Italië zal met het voorstel komen, den tandemrit te schrappen van het program ma der Olympische wielerwedstrijden. Doch belangrijker zullen waarschijnlijk zijn de punten: definitie van het begrip „amateur", en definitie van het begrip.... „rijwiel". Over het begrip „amateur" is reeds veie malen gedebatteerd; men herinnert zich, dat in de bijeenkomst van de commissie te Zürich door Paul Rousseau, den algemee- nen secretaris van de U. C. I., is voorge steld het principe van het „manque a gag- ner" (de salarisderving) aan den amateur toe te'staan. Het is waarschijnlijk, dat over deze kwestie lang gesproken zal worden; men heeft reeds hernaaldelijk en op vele congressen over deze moeilijke kwestie ge sproken, en het is een heel ding hier tot een vergelijk te komen. In dit opzicht mag men pessimistisch zijn, dat het congres iets de finitiefs zal kunnen aannemen. Het begrip „rijwiel" houdt verband met het feit, dat in den laatsten tijd met toe stellen als de „vélocar" en de „vélodyne", waar de houding van den renner speciaal is of wel waar de renner geheel is be schermd, zooals in het toestel van Ber- thet), grootere snelheden zijn bereikt dan tot nu toe op gewone rijwielen. Reeds is in het laatste zomercongres bepaald, dat voor zulke toestellen afzonderlijke tabel len zullen worden opgemaakt. Doch het is noodig, scherp afgebakende aanwijzingen te geven, opdat het verschil tusschen ge wone, en laat ik maar zeggen: ongewone rijwielen, nauwkeurig kan worden vastge steld. De technische commissie heeft hier een voorstel gemaakt, dat aldus begint: De lengte van de verticale lijn welke het horizontale vlak, dat door het metalen uit einde van het zadel loopt, afscheidt van het horizontale vlak, dat door de as van den trapper- gaat, zal niet minder moeten zijn dan x centimeters". De definitie gaat op deze wijze nog een tiental regels door. Men mag hieruit op maken, dat ook deze kwestie niet in een kwartier tijds zal worden opgelost. En men mag veilig aannemen, dat de heeren dezen keer nog eens in den namiddag zullen moe ten terugkeeren .Temeer, omdat het punt: „V/at verder ter tafel zal worden ge bracht", doorgaans nog verrassingen ople vert. SCHAKEN Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Hier laten wij twee partijen volgen, gespeeld in de le ronde van bovenge- noemden wedstrijd. D4 opening. Wit: Ir.' J. Westra, zwart: G. Bosscha. 1. d2-d4 e7-e6 2. c2-c4 c7-c6 3. Pb-c3 d7- d5 4. e2-e4 d5xe4 5. Pc3xe4 Pg8-f6 6. Pe4- c3 Pb8-d7 7. Pgl-f3 Lf8-d6 8. Lfl-d3 0—0. 9. 0—0 b7-b6 10. Tfl-el Lc8-b7 11. Pc3-e4 Pf6xPe4 12. Ld3xPe4 h7-h6 13. Le4-c2 Tf8- e8 14. Ddl-d3 Pd7-f8 15. Pf2-e5 Ld6xPe5 16. TelxLeö Pf8-g6 17. Te5-h5 f7-f5 18. Dd3-g3 Dd8-f6 19. Lcl-e3 Ta8-d8 20. Dg3-c7 Df6-f7 21. Dc7-g3-Td8-d7 22. Tal-el Te3- d8 23. h2-h4 Td7xd4 24. Le3xTd4 Td8x Ld4 25. Dg3-e3 Td4-d6 26. c4-c5 b6xc5 27. Lc2- b3 Pg6-f8 28. De3xc5 Td6-d5 29. Lb3xTd5 29. Lb3xTd5 c6xLd5 30. Dc5xa7 g7-g6 31. Th5xh6 Kg8-g7 32. Da7-e3 f5-f4 33. De3- e5t Kg7xTh6 34. De5-h8f P£8-h7 35. Tel- e5 d5-d4 36. Dh8-d8 Lb7-d5 37. Dd81a5 Df7- f6 38. Te5-el Df6xh4 39. Da5-d2 Ph7-g5 40. Dd2end4 Dh4-g4 41. Dd4-h8f Pg5-h7 42. Kgl-fl Ldoxg2f wit geeft op, wegens met in twee zetten. Onregelmatige opening. Wit: L. Ph. Schreinemachers, zwart: H. Staats. 1. c2-c4 e7-e6 2. Pbl-c3 Pg8-f6 3. Pgl-f3 d7-d5 4. c4xd5 e6xd5 5. e2-e3 Lc8-g4' 6. Lfl-e2 c7-c6 7. d2-d4 Lf8-d6 8. a2-a3 0—0 9. Pf3-g5 Lg4xLe2 10. DdlxLe2 Tf8-e8 11. 0—0 Dd3-c7 12. h2-h3 h7-h6 13. Pg5-f3 Pb8-d7 14. De2-c2 Te8-e6 15. Lcl-d2 Pf6-e4 16. Tal-cl Pe4xPc3 17. Ld2xPc3 Pd7-f6 18. Lc3-b4 Ld6xLb4 19. a3enLb4 a7-a6 20 Dc2- d3 Dc7-e7 21. Dd3-b3 Pf6-e4 22. Tcl-c2 Pe4-g5 23. Pf3-d2 Pg5xh3f 24. g2xPh3 De7- g5f. 25. Kgl-hl Te7-g6 en mat op den vol genden zet. KERKNIEUWS MGR. W. BOUTER. Den 17 Juli 1921 werd te Londen 't H. Pries terschap toegediend aan Willem Bouter van de Sint Jozef-Congregatie te Mill-Hill, geboortig uit Amsterdam, parochie O. L. Vr. Onb. Ontvangenis. Den 24en Juli daarna droeg de jongge- wijde priester zijn eerste H. Mis op in zijn parochiekerk de Posthoorn. Den 17en Januari a.s. zal heel het Bis dom Nellore (Britsch-Indië) feestvieren bij het 121/2-jarig priesterfeest van zijn be minden en ijverigen bisschop. Pater A. Wijtenburg. Tot Supprior van het Carmelietenkloos- ter te Boxmeer is gekozen de zeereerw. pater Arnoldus Wijtenburg, voorheen Prior te Nijmegen. Een treffende plechtigheid. Een jaar of tien geleden ging een neef van wijlen minister Talma tot het Katho liek geloof over. Weinige jaren later deed hij zijn intrede in de orde van St. Bene- dictus, waar hij zijn priesterstudies aan ving. De parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Rotterdam viel gisteren de eer te beurt Dom. Petrus Talma O.S.B. aan het altaar te zien. De neomist droeg zijn eerste plechtige H. Mis aan God op met assistentie van pastoor J. H. F. Root als presbyter assistens, I pater dr. Verberne O.S.B. diaken en kape- laan Ruigewaard als subdiaken. Pastoor Root hield de feestpreek, waarin f hij den nieuwen priester in schoone be- woordingen toesprak. De parochieele zangkoor voerde een meerstemmige Mis uit. De geheele familie Talma, allen ndet- Katholieken, woonde de plechtigheid bij. Ook de 87-jarige moeder van dom. Petrus was aanwezig. „Msb." WILT U IETS WETEN? Vraag: De componist E. Grieg heeft een Suite gecomponeerd genaamd „Peer Gynt". Het is, zoo men mij zegt, een ware levensgeschiedenis. Is dit waar? Nu bestaat er ook nog een boek van. Kunt u mij ook zeggen wie het heeft geschreven? Antwoord: Eduard Grieg 18431907, geboren te Bergen in Noorwegen, schreef o.a. muziek voor Ibsens drama Peer Gynt (ook in twee Suites saamgevat). Grieg was intiem bevriend met Ibsen, een der groot ste Noorsche dichters uit lateren tijd. Juist in zijn compositie bij dit heldendrama heeft hij zich in dienst gesteld van zijn dichter lijken vriend. Griegs muziek vertelt van het Vikingland met de betooverend helde re nachten, de middernachtzon, de hoogge bergten en dalen, van de meeren en rivie ren, de watervallen en fjorden, de scharen der Vikinghelden. Noorsche melodieën ver werkt hij bij voorkeur. Wat voor zijn loop baan zeer beperkend is gebleken, daar hy te nationaal bleef. Vergis ik mij niet, dan is Peer Gynt een van die Vikinghelden, die later aan de Krim gevallen is, diep betreurd door zijn geliefde Solvejg. Zoo schreef hij ook de ballade Bergliot voor declamatie, scènes uit Olof Trygvason, Sigurd Jorfalsar voor orkest en ook voor mannenkoor be werkt. Vraag inzake Kwakers. Antwoord: Kwakers of Quakers zijn een Protestantsche secte, die in Engeland ontstaan is in de 17e eeuw, doch zich vooral in Amerika heeft ontwikkeld. Vraag omtrent Columbus. Antwoord: Columbus is de ontdek ker van Amerika. Hij leefde van 14511506. Hij was eèn Italiaan van geboorte, hij werd te Genua geboren, doch ontdekte het vaste land van Amerika voor Spanje, dat hein financieel voor zijn ontdekkingsreis ge steund had. Vraag: Hoe reinigt men vergulde lijs ten van schilderijen? Antwoord: Wrijf ze met schoone zachte doeken op. Zijn ze erg aangeslagen, wrijf ze dan met een schijfje van een ui schoon en neem het vocht met een zacht doekje weg. Zeer sterk aangeslagen voor werpen kunnen met een 3 pet. borax-op- lossing afgewreven worden. Aanbeveling verdient het, dit laatste middel eerst even te beproeven op een plaats, waar een mis lukking niet in het oog valt. Vraag: Hoe verwijdert men vliegenvuil van meubels? Antwoord: Verwijder zulke vlekken op hout door er met een penseel met wat stijf geklopt eiwit of wat slaolie over te strijken. Soms verdraagt hout ook wel ver dunde ammonia. Vraag: Hoe moet men een lichte lede ren jas behandelen? Antwoord: Verwijder de vlekken voorzichtig met een weinig benzine (vuur- gevaarlijk) of tetra. Wenscht u de jas don kerbruin, stuur hem dan naar een ververij, daar dit zeer moeilijk zelf te dóen is. Vraag: Hoe kan men een wit rieten wieg schoonmaken zonder dat deze geel wordt? Antwoord: Maak de wieg eerst stof- schoon door het mandwerk flink uit te borstelen. Maak daarna het mandwerk schoon met sterken pekel. Spoel het met schoon water na en laat de wieg buiten drogen liefst in de zon. Dinsdagmdidag en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskundig gebied. (Kosteloos). VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 113. Jan vertelde hen zijn wederwaardig heden en zag al gauw, dat hij toch bij be schaafde menschen terecht was gekomen. Hij vroeg of ze ook een marktplein hadden, waar hij zijn waar te koop aan kon bieden. Nu, dat kon gebeuren en zoo stond Jan den volgenden dag bij een vlug in elkaar ge maakt stalletje. 114. Hij wilde hun een prachtig haarmid- del verkoopen. Binnen het uur verkondigde Jan, had hij op een kale schedel een pracht haardos geplant. Nu er stonden verscheide ne gladde bollen om hem heen. Onder hen was er een, die er graag wat voor over had. om weer eens flink haar op zijn hoofd te hebben.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10