SPORTenc en 5PEL OE BONDSDAG VAN DEN D.H.G.B. TE ZOETERWOUDE. MAANDAG 15 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. /Baandag If^BuvORSSEL Gewaardeerde belangstelling van Haarlem's Bisschop. Z. H. EXC. MGR. AENGENENT WORDT BIJ HET BINNENKOMEN DER ZAAL MET BLOEMEN VERWELKOMD. Zoo is na langen tijd weder door den D. H. G. B. een Bondswedstrijd georganiseerd, 't Is voor Zoeterwoude en voor de R. K. Sportvereeniging A. S. C. in het bijzonder een hooge eer geweest van het Bondsbe- stuur de opdracht te mogen krijgen deze wedstrijden te mogen organiseeren en te dezer plaatse de Bondsdag te zien houden. En al wordt deze eerste bondswedstrijd, na de reorganisatie, als een experiment 'be schouwd, toch heeft deze wedstrijd al weder een goed figuur gemaakt en kan A. S. C. er trotsch op gaan dat alles een goed verloop kon hebben. Hoewel het geheel niet in de openlucht plaats had. was het weer zeer ongunstig. Toen de leden van A. S. C. naar de vroege H. Mis gingen om met een algemeene H. Communie hun feesten goed te beginnen, moest reeds aan felle regenslag en storm wind het hoofd geboden worden. Zoo wa ren de sportlui dus spoedig goei wakker en zoo bleven zij den langen dag van 18 uren de steeds wakkere lui van A. S. C. Zoo, goed begonnen als roomsche sportlui gingen de leden met het Bestuur naar het Patronaat om aan te zitten aan het steeds zoo gezellige gemeenschappelijk ontbijt. Daar werd o. a. het woord gevoerd door den oud-voorzitter die met hoog? waardee ring voor het organisatietalent van A. S. C. voor de sportdagen en ten slotte zelfs voor een bondsdag het vertrouwen uitsprak dat ditzelfde organisatie-talent dat in A. S. C. schuilt er in zal slagen, de eigen vereeni- ging op hooger peil te brengen. Spr. adviseerde tot een nauwer contact tusschen leden en bestuur, waartoe hij de wenschelijkheid van een organisatievorm, waarbij de zelfwerkzaamheid van organi seeren bij de leden zelf als animeerend voor hun eigen vereeniging naar voren komt, zeer kon aanbevelen. Terstond na het ontbijt, hadden zeer ve len hunne zware taak te beginnen. Ieder voelde 1 et gewichtige van den dag en al spoedig kwamen de eerste officials binnen. Te halftien was het Bondsbestuur reeds gearriveerd en werden de genomen maatre gelen met trots door A. S. C. getoond. In de groote patronaatszaal was geheel in het rond een galerij gebouwd, die in bleue en oianjekleuren gedrapeerd ;le zaal zeer gezellig maakte en bovendien een twee honderdtal supporters en belangstellenden een mooie plaats bood ter aanschouwing van de groote sportprestaties van den dag. Opgekomen waren de volgende vereeni- gingen: Wilskracht, en Jong Leven, Am sterdam; St. Lodewijk, Activitas, Spartaan, en St. Christophorus, Rotterdam; Winfried Haarlem; D. O. S., Gouda; Hercules, Over- veen; O. B. K., Bennebroek; V.I.O.S Naald wijk; Sparta, Lisse; Bataven, Leiden; A. S. C., Zoeterwoude; S. S. S., Beverwijk en B. O. K., Delft. Op den weg van Leiden naar Zoeterwou de begonnen de taxi's en autobussen te rij den en er was voor het dorp een ongekende drukte op den weg. Te half twaalf was dan ook de zaal geheel gevuld met belangstel lenden, stonden de persfotografen reeds op gesteld en was alles reeds paraat voor de ontvangst van het hoog bezoek van den dag. Te tien minuten voor twaalf moesten de trompetters van de Sint Jansfanfare, die in sportcostuum op het podium opgesteld stonden, hunne signalen laten klinken ter aankondiging van het bezoek van Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent en terstond werd nu de Bondsvlag op het podium geplaatst. DE GECOMBINEERDE PLOEG A. S. C.—DE BATAVEN (ZOETERWOUDE-LEIDEN) DIE MEDEWERKTE OP DEN FEESTAVOND. De schoolkinderen, afdeeling van A.S.C. vormde een haag in de zaal, waardoor Mgr. naar voren schreed en een der kleinsten A. S. C.'er, het zesjarig dochtertje van den Voorzitter, bood toen aan den Bisschop een blanke krans van bloemen aan. Sportlui kunnen toch ook wel hartelijk zijn, want deze ontvangst der kleinen, moest toch wel allen hebben getroffen. Mgr. onderhield zich allervriendelijkst met de kleine sportkinderen en aanstonds na deze ontvangst, toen de Bisschop door de ring liep, naar zijn zetel op het podium, juichte het publiek. Toen Mgr. had plaats genomen was ook het groote podium geheel bezet door andere hooge bezoekers en het eere-comité. Naast Mgr. zaten de edelachtb. heer P. Wap, burgemeester van Zoeterwoude, de zeereerw. Rector J. Mol, diocesaan-directeur van de K. J. C., de' zeereerw. Rector H. v. d. Ven, districts-directeur van de K. J. C., de zeereerw. heer Th. W. Pichot, secre taris van den Bisschop, Pastoor Klaver- wijden O. S. Cr., kapelaan H. Brans G.A. kapelaan A. Buys en pater Haarmans, ad viseur van St. Lodewijk. OPENINGSWOORD H. GORIS. Toen Mgr. óp h'tooneel had plaats ge nomen, trad. de voorzitter van den D. H. G. B., de heer H. Goris, naar voren tot het uitspreken van het openingswoord. Spr. noemde het een bijzondere eer zoo- velen welkom te mogen heeten, allen, die van hun belangstelling blijk gaven, de turners, die van hun kunnen zouden doen blijken, maar heel in het bijzonder heet spr. welkom Mgr. Aengenent. Spr. achtte zich niet in staat de gevoelens van allen te vertolken, nu het Mgr. behaagd heeft de zen Bondsdag met zijne hooge tegenwoor digheid te vereeren,;, pndanks Zoeterwoude als plaats minder gunstig gekozen was. Naast het woord vein dank voor Mgr.'s komst dankte spr. Mgr. voor het beschik baar stellen van een fraaien wisselbeker, welke nog lange jaren als hoogste eer bij de bondswedstrijden zal gelden. Hieruit, aldus spr., blijken overduidelijk uw gevoelens voor de sport in het alge meen en voor de gymnastiek in het bijzon der. Hieruit zullen de turners nieuwen moreelen steun in hun streven putten. Spr. geeft vervolgens zijn verzekering van trouw en aanhankelijkheid en hij hoopt, dat het lichtend voorbeeld van Mgr. Aengenent moge strekken tot meerderen steun aan de sport van velen, die nu nog afzijdig staan en hij besluit met de hoop uit te spreken, dat de aangename herinne ring, welke de D. H. G. B. aan dezen dag zal bewaren, voor Mgr. wederkeerig een aangename herinnering moge blijven. WELKOMSTWOORD PASTOOR KLA VERWEIJDEN. Vervolgens sprak de zeereerw. heer pas toor G. Klaverweij den, zu,lks wegens ziekte van deken Jansen en verhindering van de ken Homulle, een woord van welkom tot Mgr. Aengenent. Met eenigen schroom, doch ook blijde had spr. deze taak aan vaard. Alhoewel ook voor Mgr. het Time is money zal gelden, had Mgr. toch gelegen heid gevonden opnieuw hierheen te ko men, na vorige week hier enkele dagen te hebben vertoefd voor het toedienen van het H. Vormsel. Mgr. gaf daarmede tevens weer een bewijs te zijn de sociale bisschop. Spr. wees dan op het Evangelie van den dag en het Epistel van Septuagesima, waarin de H. Paulus spreekt over den strijd om den prijs. A. S. C. heeft wel zeer juist het doel be grepen, dat hen tezamen brengt en zoo zijn allen dezen morgen ter H. Tagel genaderd, waarmede het „mens sana in corpore sano" ten volle wordt nagekomen. Spr. roept de gymnasten toe: „doetje best zoo, dat je den prijs behaalt" en uit den wensch, dat de D. H. G. B. moge groeien en bloeien in kwaliteit en kwantiteit. TOESPRAAK MGR. AENGENENT. In een kranige opmarsch kwam nu de eerste vereeniging in den ring; St. Lodewijk met de wapperende vlag kwam den sport- groet brengen voor den Bisschop en na dit défilé sprak Mgr. als volgt: 't Is nog maar een paar dagen geleden, dat ik hier was om het H. Vormsel toe te dienen en thans ben ik wederom in uw midden. Degenen, die oppervlakkig de za ken bezien en beoordeelen, zullen geen ver band tusschen deze beide zien, maar wan neer we de zaken van een hooger plan be zien, dan is er wel degelijk verband. Want, al is het waar, dat ik de vorige week ge komen ben om direct aan de zielen der kin deren te arbeiden, nl. hun te schenken de gaven van den H. Geest, dus voor de ziel, thans .ben ik gekomen voor de ontwikke ling en de lenigheid van het lichaam. Toch kom ik, omdat wij in de beoefening der sport kunnen zien een middel, om de jeugd op te voeden in echt katholieken zin, wijl we daarin zien een van de onderdeelen der katholieke jeugdbeweging. Immers, we weten, dat de katholieke sport moet dienst baar gemaakt worden aan den dienst van God. Wanneer we alleen de lichamelijke ontwikkeling tot doel zouden hebben, zou mijn komst geen zin hebben. Echter, gezien vanuit het standpunt van het katholiek geloof ben ik hierheen geko men, om nogmaals blijk te geven van mijn belangstelling en sympathie voor de katho lieke sportbeweging. Als echte katholieken hebben de sporters dezen ochterid dé H. Mis bijgewoond om den dag met God te beginnen en Mgr. herinnert dan aan het Evangelie van den dag, waar Christus ter bruiloft was te Cana. Dat onze Goddelijke Zaligmaker daar zelf aanwezig wilde zijn bij zulk een gelegenheid van tijdelijken aard, deed Hij, om daardoor aan te toonen, dat ook de wereldsche belangen van stoffelijken en tijdelijken aard moeten geheiligd worden en dienstbaar gemaakt aan hoogere belangen, den dienst van God. Door mijne aanwezigheid hier wil ik al leen aantoonen, dat ook de sportbeweging op hooger plan moet worden gebracht en moet dienen tot eer en meerdere glorie van God. Daarmede is tevens gezegd de groote beteekenis der sport op katholieken grond slag. Ik wensch u, aldus richt Mgr. zich tot de sporters, van harte geluk georganiseerd te zijn in een katholieken sportbond. Daar door hebt gij getoond in te zien de be teekenis van de katholieke sportbeoefening. Onder dén wensch, dat de wedstrijden mogen slagen, uit Mgr. dan nog de drie volgende wenschen. lo. Dat de Bond in de eerstvolgende ja ren in groei en bloei moge toenemen in aantal leden en innerlijke kracht. Het is mü, aldus Mgr., een groote vreug de, dat na de uitvaardiging van het ge meenschappelijk mandement der bisschop pen meerdere vereenigingen in ledental zijn vooruitgegaan en velen, welke nog niet op katholieken grondslag waren ge organiseerd, zich hebben aangesloten bij den D. H. G. B. 2o. Dat toch de katholieke ouders tot het besef komen mogen, dat hun kinderen al leen veilig zijn, wanneer zij ze toevertrou wen aan sportvereenigingen, die goedge keurd zijn door het kerkelijk gezag. Dus niet alleen niet in neut. vereenigingen, maar ook niet in vereenigingen van katholieken, die zich niet willen aansluiten en zich dus niet willen onderwerpen aan het kerkelijk gezag. Het is mijn hoogste wensch, dat allen zich aansluiten. Ik weet, dat door het bis schoppelijk mandement veler oogen zijn opengegaan, maar ik hoop, dat thans alle ouders zullen inzien, dat hun kinderen al leen thuishooren in kerkelijk goedgekeurde vereenigingen. 3o. Dit is een wensch tot allen, die op welke wijze dan ook maar eenigermate be lang moeten stellen in de sport. Dat zij mo gen inzien, dat voor den bloei der katho lieke sportvereenigingen allernoodzake lijkst is, dat er geld zij, veel geld. Daarom hoop ik en spreek den wensch uit, dat zij allen die beweging financieren en krachtig zullen steunen. Dat is geld, dat groote be langen dient, dat van groote beteekenis is voor de ontwikkeling van onze katholieke jongens. Tenslotte richt Mgr. zich tot de turners en uit den wensch, dat de katholieke sport beweging moge groeien en bloeien en dat zij haar zullen plaatsen op zulk een peil, dat zij de neutrale evenaren en zelfs over treffen moge. DE WEDSTRIJDEN. Terstond begonnen nu de demonstraties van het eigen gekozen werk van de turners in groepen van 8 personen, uit Amsterdam. Vooral de rhythmische gymnastiek door „Jong Leven" uit Amsterdam gegeven, mocht een daverend applaus ontvangen. Het was alsof het publiek reeds vooruitliep op de beslissing van de Jury in de beoordee ling van de mooie prestaties in de moderne gymnastiekrichtingen. Ook de meer for- sche Duitsche methoden van andere ver eenigingen o. a. van „Wilskracht" waren schitterend. Vooral tijdens het bezoek van den Bis schop werd een keurig werk geleverd. Na een uur de sportprestaties te hebben bijgewoond verliet Mgr. de feesten na zich met verschillende leiders onderhouden te hebben. Bij het vertrek werd door de aan wezigen uit volle borst „Roomsche Blijd schap" gezongen. Toen begon de wedstrijd en met de krach tige en toch rustige leiding verliep het enorme uitgebreide program uitstekend. De Jury bestond uit de heeren: H. Goris, A. Senden, S. Hooy, J. Castelein, L. de Vreede, J. Kroese, P. Simonis en H. P. den Bouwmeester. En weder hebben wij met voldoening ge constateerd, dat er onder de roomsche sportbeweging op gymnastiekgebied ook vele clubs bestaan en dat de prestaties zeer goed zijn. Te zes uur was, na zonder oponthoud voortgewerkt te hebben het program af gewerkt en na eenige minuten was ook de telcommissie met haar werk gereed. In dien tijd waren de turners verkleed en kon de prijsuitreiking plaats hebben. Toen alle turners voor het podium geko men waren, nam de Bondsvoorzitter het woord en richtte zich tot den voorzitter van A. S. C. Er is weer een historisch moment aan gebroken als er nog maar eenmaal in onzen Bond is geweest. De organiseerende vereeniging A. S. C. is door haar organisatie-vermogen en be leid waardig gekeurd deze bondswedstrijd te organiseeren en daarmede ook aange wezen de bondsvlag tot 'n volgende bonds dag in bewaring te nemen. Na een ernstige beschouwing van deze hooge vertrouwenspost overhandigde de Bondsvoorzitter nu de vlag aan den voor zitter van A. S. C. De heer Joh. Rodewijk dankte voor de vertrouwensvolle opdracht, die het Bonds bestuur aan A. S. C. met het organiseeren had gegeven en getuigde met voldoening van het slagen van deze opdracht. Met dezelfde plichtsbetrachting beloofde spr. dat A. S. C. voor de vlag zorg zou dragen. Nu kwam de geestelijk Adviseur van A. S. C. achter de tafel, waarop de mooie wisselbeker, geschonken door den Bisschop was geplaatst met de wisselbeker van den Bond en de vele medailles, ter uitreiking van de prijzen. De heer Gorfis verzocht echter met klem de vreugdeklanken bij het bekend worden van het behalen van prijzen te bewaren tot in eigen kring en de uitreiking alzoo vlot te laten verloopen. Kapelaan Brans wenschte de D. H. G. B. geluk met het succes van dezen dag. In schoone beschouwingen prees zij neer w. de vreugde die er bij de organisatoren en de turners nu zijn moet zóó gewerkt te heb ben om prijzen en diploma's behaald te heb ben en gewerkt te hebben aan een ideaal, zooals onze Bisschop het zoo duidelijk heeft gezegd. Nu werden de prijzen uitgereikt en zoo als ieder verwachtte had „Jong Leven" voor Wedstrijd E tijdens het bezoek van SPARTA (LISSE) EVENEENS MEDEWERKEND OP DEN FEESTAVOND.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5