Êm MAANDAG 15 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Aspirin zonder omzetbelasting-voor U nz^>flasting! Ondanks de nieuw^ omz^ilastir^, blijft de prijs van de oranje-band bi4sie£a tabletten 70 cent en van de ora% z3kj3j|!WSWf1 labletten 10 cent. R BUITENLAND VOLKENBOND. DE BONDSRAAD HEDEN BIJEEN. De agenda van de 78ste zitting. Heden is te Genève de 78e zitting van den volkenbondsraad geopend, onder voor zitterschap van den Poolschen minister van buitenlamdsdhe zaken, Beek. De raad zal zich bezig houden me<t de volgende vraagstukken: Het conflict tusschen Bolivia cn Para guay; de Duitsch-Poolsche conventie inzake de minderheidsbepalingen in Opper-Sile- zië; de vestiging der uit Irak komende As»- Syrische Christenen. De raad zal voorts een nieuwen voorzitter en nieuwe leden moeten aanwijzen voor de regeeringscommissie in het Saargebied, wier mandaten op 31 Maart afloopen als mede die noodige toebereidselen moeten treffen voor de volksstemming in dit ge bied in 1935. Zooals men weet zal bij dat plebisoiet het Saarlandsche volk zich kun nen uitspreken voor: a. Handhaving van het huidige regee- ringsstelsel. b. Vereeniging met Frankrijk. c. Vereeniging met Duitschland. Tevens zullen de volgende week in Ge nève belangrijke besprekingen plaats vin den tussohen de staatslieden inzake de ont wapening. Het bureau der ontwapeningsconferentie zal wellicht terstond na de zitting van den volkenbondsraad bijeen komen. DUITSCHLAND. HANDELSSTRIJD MET FRANKRIJK. Fransche contingenteering beantwoord door Duitsche contingenteering. Het Duitsche Staatsblad bevat een de creet, krachtens hetwelk een aantal Fran sche waren bij invoer in Duitschland aan contingenteering wordt onderworpen. Deze maatregel is genomen naar aanlei ding van het feit dat de Fransche regeering voor 1934 een nieuwe methode in zake de invoercontingenteering heeft aangekondigd. Volgens deze nieuwe methode zullen nog slechts contingenten ten beloope van 25% van den vroegeren invoer gelijkelijk over alle in aanmerking komende landen vol gens het beginsel der meestbegunstiging worden verdeeld. Wat de resteerende 75% betreft, behield de Fransche regeering zich het recht voor, hierover op grond van te voeren onderhandelingen nader te beschik ken. Over de toepassing van deze nieuwe me thode zijn dan ook gedurende de laatste maanden van 1933 te Parijs onderhande lingen gevoerd tusschen een Duitsche en een Fransche delegatie. Deze onderhande ling-en zijn evenwel mislukt, daar van Fransche zijde zond-er eenigerlei tegenpres tatie een vermindering van den Duitschen uitvoer naar Frankrijk met 300 millioen francs werd geëisoht. De Fransche regeering heeft daarop per 1 Januari 1934 den Duitschen export naar Frankrijk gecontingenteerd en zij wil thans de maatregelen toepassen, die Duitschland bij de onderhandelingen te Parijs als on aanvaardbaar heeft bestempeld. De Duit sche regeering heeft na-1 dezer de Fran sche regeering herhaaldelijk medegedeeld, dat zij zich bij deze eenzijdige beperking niet zonder tegenmaatregelen kan neer leggen. De situatie is intusschen nog moeilijker geworden, doordat de Fransche regeering tegenover andere landen de nieuwe Fran sche contingenteeringsbepalingen niet even scherp toepast als tegenover Duitschland. Intusschen is namelijk bekend geworden, dat de behandeling van andere landen aan zienlijk gunstiger is dan die van Duitsch land, ofschoon ook ten aanzien van die lan den de Fransche handelsbalans passief is. Sommige landen hebben voor alle aan con tingenteering 'onderworpen waren contin genten van 100% van hun vroegeren invoer verkregen. Anderen landen is althans voor een deel van den invoer het volle contin gent toegestaan. Men heeft derhalve met een duidelijke differentiatie ten opzichte van Duitschland te doen. Het is met het oog op deze situa tie, dat Duitschland zich gedwongen heeft gezien tot het nemen van tegenmaatregelen, ten einde dit maken van onderscheid te vergelden. Bij de bepaling van den omvang dezer compensatiemaatregelen heeft de Duitsche regeering zich laten leiden door den wensch, de situatie niet nog meer te ver scherpen. Zoodoende zal op grond der thans gepubliceerde contingenten de Fran sche invoer in Duitschland slechts met 160 millioen francs worden beperkt. De con- tingeniteeringen hebben in hoofdzaak be trekking op bloemen, wijn, sommige par fumerieën, Thomas-slakkenmeel, zijden weefsels, textiel waren, katoenen garens en goederen, lederwaren, enz. Behalve over de conitingenteeringen zijn in December te Parijs ook onderhandelin gen gevoerd over enkele andere aangele genheden, speciaal over de verlenging van de overeenkomst in zake het reisverkeer. Deze onderhandelingen zijn in Januari te Berlijn hervat. FRANKRIJK HET STAVISKY-SCHANDAAL. Nieuwe schandalen? Minister-president Chautemps heeft dus, zooals gemeld, de socialisten bereid gevon den, om met hem de pogingen der oppo sitie, om in het Stavisky-schandaal een parlementaire onderzoekscommissie inzage te doen geven in de dossiers en bepaalde parlementsleden ter verantwoording te roe pen, te verijdelen. Voor den minister-president is dit onte genzeggelijk een groote politieke over winning. De Stavisky-zaak zal nu behan deld worden geheel binnen het radicaal- socialistische bolwerk, dat aa nde radica len, zoo niet in naam, dan toch in feite een dictatuur over het land verzekert. Enkele feiten hebben die overwinning vergemakkelijkt en wel in de eerste plaats het feit, dat parlementaire onderzoekscom missies in discrediet zijn geraakt. Of de overwinning van den heer Chau temps van langen duur zal zijn is een an dere zaak: daarvoor is onder het publiek te algemeen het gevoel verbreid, dat men de zaak in den doofpot wil stoppen. De openbare meening hecht veel meer betee- kenis aan de verklaringen van Madame Stavisky aan een correspondent van de „Daily Express" gedaan, dat Stavisky ei kend ochtend bezocht werd door Kamerle den als Garat en Bonnaure en dat voorna me ministers en zakenlieden de meeste met zeer fameuze namen bij Stavisky kwamen. Men kan de bitterheid begrij pen, waarmee zij constateert, dat nu nie mand meer Stavisky heeft gekend. In de publieke opinie zijn de politici, die de on derzoekscommissie geweigerd hebben, ge oordeeld. Bovendien blijven op den minister-pre sident zelf de harde woorden van Ybarne- garay en Tardieu drukken, dat nu de con- troleerende en gecontroleerden dezelfden kunnen zijn. Natuurlijk juicht links over de geval len beslissing en zwaait den minister-pre sident huld,e toe. Men rekent daarbij op het feit, dat het publiek spoedig vergeet. De verantwoordelijkheid van Dalimier was echter niet grooter en niet anders dan die van Chautemps zelf en het is dus onbe grijpelijk, dat thans Dalimier wel, en Chau temps niet tot aftreden is gedwongen, en dat Chautepms de demissie van Dalimier aanvaard heeft. Bonnaure gearresteerd. Het Kamerlid Bonnaure, wiens immuni teit Vrijdag door de Kamer is 'opgeheven, is Zaterdagmorgen door twee rechecheurs in zijn woning gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. OOSTENRIJK. DOLLFUSS' STRIJD TEGEN DE NAZI'S. Gezantschapsattaché gecomprimitteerd. De agitatie der nationaal-socialisten in Oostenrijk duurt voort, waarbij opnieuw is gebleken, dat de Duitsche nationaal- socialisten hun geestverwanten in Oosten rijk steunen en voorlichten. In het huis van den gearresteerden na- tionaal-socialistischen leider Frauenfeld heeft de politie een geheime vergadering van nationaal-socialisten overvallen. On der de aanwezigen bevond zich de attaché van het Duitsche gezantschap Graaf van Waldeck Pyrmont. Om aan een arrestatie te ontkomen, be riep deze zich op zijn diplomatieken on schendbaarheid. De Oostenrijksche regeering heeft daarop officieel bij den Duitschen gezant gepro testeerd tegen het optreden van Graaf van Waldeck Purmont. Het verluidt dat Graaf van Waldeck Pyrmont reeds het land heeft verlaten. Feller optreden tegen de nat.-soc.' De bladen van de regeeringspers eischen thans een onverbiddelijk optreden tegen het nationaal-socialisme. De bladen verlangen voorts, dat ook een bijzonder onderzoek zal worden ingeleid tegen bepaalde persoonlijkheden in de .groote industrieën, met name in de ijzer-, staal- en mijnindustrie, welke met het rijksduitsche kapitaal in nauwe relatie staan. Tegen het begin van deze week kon digt de pers een verdere mobilisatie aan van de opgeroepen hulppolitie. Voorloopig zullen duizend leden van de „Heimwehr" en vierhonderd man van an dere bonden ter beschikking van de regee ring worden gesteld. CHINA. POE YI WORDT HEDEN KEIZER. Van Mandsjoekwo. Poe Yi, de vroegere keizer van China, die thans bij de gratie van Japan president is der Mandsjoekwo-regeering, wordt vandaag tot keizer uitgeroepen van Mar. joekwo. Volgens berichten in de Chineesche bla den zal een belooning van 10.000 Chinee sche dollars betaald worden aan dengene, die Poe Yi vermoordt. Deze belooning is aangeboden door een „moord-commissie" welke opgericht is door een groep jonge Chinëezen en Koreanen in Tsjantsjoen, de hoofdstad van Mandsjoe kwo. De commissie heeft voorts een belooning van 80.000 Chineesche dollars uitgeloofd voor het vermoorden van generaal Hishi- kari, den Japanschen hoogen vertegen woordiger in Mandsjoekwo. Het doel dezer moord-commissie is, alle vooraanstaande personen, waaronder de Japansche autoriteiten in Mandsjoekwo, te vermoorden. De politie stelt krachtige pogingen in het werk om de leden dezer moordbende te arresteeren. ZUID-AMERIKA .NIEUWE WAPENSTILSTAND IN HET CHACO-GEBIED? Paraguay wenscht hervatting der onder handelin gen De president van Paraguay heeft een te legram gezonden aan Delvayo, den voor zitter der bemiddelingscommissie in het Gran-Chaco-conflict, waarin hij hervatting der onderhandelingen vraagt met het oog op een nieuwen wapenstilstand met Bolivia. Men vecht intusschen voort. Een communiqué van den minister van oorlog meldt: wij vernietigden een vijande- lijken post ten westen van het fort Estero. De vijand leed zware verliezen. Wij maak ten gevangenen. BUITENL. BERICHTEN SCHEEPSRAMP OP CHINA'S KUST. Totdusver 120 dooden. Naar eerst thans bekend wordt, is een Chineeseh stoomschip, dat op weg was naar Hongkong en Shanghai op 10 Januari j.l. heeft verlaten, tengevolge van een ketel ontploffing gezonken. Op het schip bevonden zich, behalve de bemanning, meer dan 490 arbeiders. Naar tot nog toe gemeld wordt, zijn 120 personen bij deze ramp om het leven geko men. HUIZEN DOOR VLOEDGOLF WEGGEVAAGD. Le Rabita, in Granada, zwaar geteisterd. In het plaatsje La Rabita (provincie Gra nada) zijn meer dan 200 boeren dakloos ge worden en hebben 50 gezinnen al hun be- zttingen verloren door een plotselinge vloedgolf. Reeds zijn 20 huizen volkomen wegge vaagd en nog 20 andere worden met het zelfde lot bedreigd. De visschers, wier huisjes zijn ingevallen, hebben hun booten gesleept naar de straten van het dorp en wonen daarin. Vele anderen hebben huis vesting gekregen in een warenhuis. Het plaatselijk lid van den Cortes zal de regeering om onmiddellijke hulp voor de slachtoffers verzoeken. Dood geschrokken. Donderdagavond hebben dieven ingebro ken in de pastorie van het Belgische dorp je Meeuwen, even over de grens bij Budel. Zij drongen door tot de kamer van den pastoor en namen een gouden horloge en 3000 francs mee. De dienstbode, die de dieven had ge hoord, kreeg een beroerte van schrik en overleed spoedig. KERKNIEUWS VOORTPLANTING DES GELOOFS. Wereldcollecte met een opbrengst van 45 millioen Lire. In het afgeloopen jaar 1933 bedroeg de opbrengst van de wereldcollecte ten bate van het Pauselijke Genootschap tot voort planting des Geloofs 45.060.440 Lire. Van dit bedrag werd 24.3 procent besteed aan de missies in Afrika, 22.5 procent voor Chi na en 11. 5 procent voor Indië. Oceanie ontving 3.832.794 Lire, Amerika 4.342.000, Japan 2.427.000, Europa 2.351.600, Oost-Aziö en Rusland 2.202.609 en Indo China 1.487.000. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST BIJ DEN PAUS. De Nationale Italiaansche Vereeniging voor den bloedtransfusiedienst, wier leden zich verbonden hebben om zich kosteloos ter beschikking te stellen voor eventueele bloedtransfusie, is door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Z. H. sprak met groo- ten lof over dit liefdewerk, dat „zooveel te meer te prijzen is, omdat de leden niets anders beoogen, dan het opvolgen van het groote gebod der naastenliefde". INGEZONDEN STUKKEN HET REVEIL.... Geslaagd is de eerste bijeenkomst van „Katholiek Leiden". Allereerst een opgaan tot Hem van Wien alleen alle goeds te wachten is; een nut tige bijeenkomst waarbij de drang zich te uiten nauwelijks te bedwingen was, een eminente spreker,, een hartelijke sfeer.... de inzet was goed. Ja te wenschen blijft er wel. Gaarne hadden ongetwijfeld velen onze vertegenwoordigers in het gemeentebestuur aanwezig gezien en tevens ontbraken b.v. nog „De Graal" en R.-K. Studenten op het appèl. Maar niets mag het bestuur van „Katho liek Leiden" weerhouden om nu, met de zekerheid dat honderden het groote be lang van zijn arbeid zeer goed aanvoelen, deze sympathie warm te houden en te ver stevigen. Het is ongetwijfeld een zware taak die het bestuur te vervullen krijgt maar het kan daarbij verzekerd zijn van alle goed willende Katholieken van onze stad, on getwijfeld met groote belangstelling het verdere werk van „Katholiek Leiden" te- gemoetzien. Het zal zeker met enthousiasme gesteund worden door vele katholieke jongeren wan neer het zijn taak niet te eng opvat, maar ook is het gewetensonderzoek door Piet Kasteel in het eerste gedeelte van z'n le zing was een dringende roep in die rich ting een eenheid met ohze geestelijke leiding m.a.w. een krachtig „leekenaposto- laat". P. Br. Wij weten niet, of genoemde corpo raties uitgenoodigd waren. Wel weten wij, dat aan de katholieke Raadsfractie geen uitnoodiging of kennisgeving, dat de leden werden verwacht of welkom waren, is ge zonden Red. Hoogmade, 13 Januari '34. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het verslag der vergadering van de R. K. Landarbeiders- bond afd. Hoogmade in uw blad van 12 Januari verzoek ik u mij een klein plaatsje in uw blad af te staan. In dat verslag staat n.l. dat de penning meester bedankt had wegens gezegden van enkele leden. Hoe uw verslaggever daaraan komt is voor mij een raadsel, te meer daar een onzer leden (die deze „re den" ook vernomen had) er in die vergade ring nog over gesproken heeft, en door mij toen nog uitdrukkelijk is gezegd, dat zulks absoluut de reden niet was. Als bestuurs lid krijgt men wel eens meer iets te slik ken, doch het zou te gek zijn daarom te gaan bedanken. De waarheid is deze: Daar er aan de functie van penningmeester nogal veel werk verbonden is, en ik niet over voldoenden tijd beschikken kon, acht te ik 't in 't belang van leden en vereeni ging beter om te bedanken. Met dank voor de plaatsing. De penningmeester van bovengenoemde n* bond. UIT DE OMGEVING WASSENAAR Gemeenteraad. De raad dezer ge meente zal op Woensdag 17 Januari des voormiddags kwart voor tien uur verga deren. Behandeld zal worden: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verbouw politiebureau van Zuylen van Nijeveltstraat. 4. Telefoonabonnementen Wethouders en Gemeentesecretaris. 5. Ver goeding ex artikel 100 L. O. wet 1920 over 1931. 6. Inrichting Wethouderskamer in het Raadhuis. 7. Subsidie vereeniging vour Chr. Middelbaar Onderwijs te 's Graven- hage. 8. Vaststelling pensioangrondslagen. 9. Wijziging algemeene politieverordening. 10. Wijziging begrootingen 1933 en 1934. 11 Onderhandsche aanbesteding aanleg trans portbaan met toebehooren ten behoeve der te bouwen noodslachtplaats. 12. Aankoop van grond. 13. Ontheffingen voorschriften bouwverordeningen. 14. Verzoeken onthef fing belastingen. Postduiventtenoonstelling. In het Wa pen van Wassenaar werd Zaterdagacond in tegenwoordigheid van de inzenders, leden, donateurs en genoodigden, door den voor zitter, den heer W. Florusse, de derde post- duivententoonstelling geopend. Spreker brengt dank aan den keurmees ter dezer tentoonstelling, den heer L. W. Veen uit Den Haag, die de op zich geno men taak zoo zuiver heeft weten te ver richten. Volgens den heer Veen is de kwa liteit van het ingezondene zeer goed te noemen en hij vindt het een buitengewoon verschijnsel, dat er met een betrekkelijk klein aantal liefhebbers, een dergelijk groot kwantum duiven werd bijeenge bracht. Wij hebben geen tentoonstelling van enkel uitgezochte collecties, wij bren gen de duiven zonder eenige selectie, de leden durven te laten zien, wat ze op hun hokken hebben voor vogels. Door 18 liefhebbers werden 172 vogels gebracht, dat wil toch wel iets zeggen en kgn een les zijn voor menige vereeniging. Vervolgens brengt spreker dank aan de schenkers van de vele en mooie eereprij- zen. Hierop ving spreker aan met de uitsla gen bekend te maken. Winnaar zilveren beker voor mooiste vliegvogel tentoonstelling L. J. Raaphorst. Winnaar wisselbeker (Oranjeboombeker) voor mooiste jonge vliegvogel der tentoon stelling (eigen kweek) C. Versteeg Jr. Na deze bekendmaking werden de aan wezigen uitgenoodigd met de Commissie een rondgang te maken om de geëxposeer de vogels te bezichtigen, waarvan door al len gebruik werd gemaakt. SASSENHEIM. Lezing met 'lichtbeelden. Vrijdagmid dag werd door den heer A. Angenent, secretaris van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond een lezing met lichtbeelden gehouden voor de katholieke werkloozen. De heer N. van der Zwaan riep den heer Angenent een hartelijk welkom toe en hoopte, dat de circa 200 aanwezigen voor deze lezing de stilte zou den willen bewaren. Uit hetgeen wij van den heer Angenent te zien en te hooren kre gen, bleek duidelijk, dat toch de arbei ders in hun dagelijksche bezigheden altijd God voor oogen moeten houden, willen zij de hedendaagsche maatschappij met al zijn fouten en gebreken helpen hervor men. Het is jammer dat wij niet meer zul ke lezingen te hooren krijgen. De heer van der Zwaan was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij na afloop van deze lezing, den heer Angenent dank bracht voor zijn mooie en leerrijke uiteen zetting. Voetbal. Zaterdagmiddag hield de voetbalver. Ter Leede I een wedstrijd te gen L. R. C. I op „Sporthof". De thuis club wist tot bijna het einde de leiding te behouden. Vlak voor het einde wisten de gasten de eer te redden met een hard schot van de midvoor, waarna scheids rechter Neuteboom het einde blies en de stand 31 was. Feestvcrgadering R. K. Volksbond. Woensdag en Donderdag zal het K.S.A.- gebouw weer gevuld z^jn met leden van den R. K. Volksbond met hun dames. Voor deze avonden staat iets moois op het pro gram, waarvan geen enkel lid spijt zal heb ben. Het plaatselijk tooneelgezelschap „St. Pancratius", onderafdeeling van den Volks bond, zal voor het voetlicht komen met een tooneelspel in 3 bedrijven, getiteld: „Heb ik mijn kind gedood?", door T. v. Duinen. Ook zal op die avonden het co mité van „Hulp in Nood" een kleine ver loting houden. Niemand verzuime deze op voering mede te maken. Personalia. Morgen, Dinsdag, hoopt de in de bloembollenkweekerswereld en ook daarbuiten, bekende ingezetene, de heer C. Westerbeek Sr., zijn 80sten ver jaardag te vieren. Wij wenschen den ouden heer Westerbeek, die nog frisch en ge zond van lijf cn leden is, nog vele jaren toe. ZILK. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer O. behaalde het diploma krankzin nigenverpleging afgenomen vanwege het Sint Bavogesticht te Noordwijkerhout, al waar hij reeds geruimen tijd als zoodanig werkzaam is. TER-AAR. Loop der bevolking. Geboren: 4!) mannen en 59 vrouwen, is 108 personen. Gevestigd 67 mannen en 80 vr., is 147 per sonen. Toegenomen met 116 mannen en 139 vrouwen, is 255 personen. Overleden: 16 mannen en 14 vrouwen is 30 personen. Vertrokken 83 mannen en 109 vrouwen, is 192 personen. Verminderd met 99 mannen en 123 vrouwen is 222 personen. Bevolking 1 Januari 1933, 2055 mannen en 1948 vrou wen is 4003 personen. Vermeerderd in 1933 met 17 mannen en 16 vrouwen is 33 perso nen. Bevolking op 1 Januari 1934, 2072 mannen en 1964 vrouwen, is 4036 personen. Er werden in 1933 in deze gemeente 34 hu welijken gesloten. De werkloosheid. Momenteel staan er bij het Correspondentschap der arbeidsbe middeling ingeschreven 154 personen. Op dienzelfden datum 1933 bedroeg dit aantal 167. Verkeersstatistiek. In het jaar 1933 passeerden 18167 vaartuigen de provincia len brug aan de Aardam (in 1932 was dit aantal 23082). Over de brug reden in het zelfde jaar 77220 (in 1932 77159). Geboren: Aart, z. van J. Stellinger- werf-lam Willemijndert, z. van J. A. Meeuwis-Pijper Simon Petrus, z. van P. J. Akerboom-van Smoorenburg Marga- retha Maria, d. van H. A. Verhaar-v. d. Jagt Leonardus Johannes, z. van W. v. d. Hoorn-v. d. liaan Cornells, z. van C. Markman-Lek Aldia Johanna, d. van R. A. J. Mulders-de Beer. Gevestigd: G. Verlaan van Amster dam G. Hoogendijk van Venhuizen M. E. Vis van Nederhorst den Berg. Vertrokken: naar Haarlemmermeer J. Zevenhoven Rotterdam J. Vreeswijk en J. M. A. Vreeswijk, Amsterdam, P. C. Verlaan, J. A. Slootwijk naar Gest. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het Mercurius-exa- men Nederl. Handelscorresp. slaagde onze plaatsgenoot de heer W. v. Leeuwen cursist van de Handelsavondschool alhier. De speeltuin „Bloemhof". Het bestuur van de speeltuinvereeniging „Bloemhof" zal ingaande heden, Maandag, haar tuin voorloopig geslote'n moeten houden, daar, zooals men weet. deze vereeniging niet meer wordt gesubsidieerd door de gemeen te, terwijl de exploitatiekosten de financiën der vereeniging niet kunnen dragen. HAZERSWOUDE. Voor het Crisis-Comité. De maande- lijksche collecte door leden van het Crisis- Comité alhier heeft opgebracht 135.78 benevens 4 bonnen a 1.50 en 1 bon a f 2. voor manufacturen en 1 bon voor kruide nierswaren.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11