mousmop Yerdrsjf dien Hoest Hoest-Gfiep-Bronchitis-Aslhma VRIJDAG 5 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN TRAGISCH ONGELUK TE HELMOND. Vrouw door de auto van haar man overreden. In de Beelsstraat te Helmond heeft een ongeluk plaats gehad met zeer noodlottigen afloop. De heer H. v. d. H. kwam met ga lanterieën thuis. Zijn vrouw, die het be kende claxon-signaal hoorde, kwam naar buiten geloopen om de poort, die naast den winkel ligt, voor de auto open te maken. De vrouw moet hierbij gestruikeld zijn en viel in de gang tusschen wagen en muur neer. Haar man, die meende, dat de weg vrij was, gaf vol gas en zijn echtgenoote raakte daarbij ernstig bekneld tusschen treeplank en muur. Hevig geschrokken kwam de heer v. d. H. uit den wagen en vond zijn vrouw he vig bloedend uit neus en ooren. De man raakte van den schrik bewusteloos. Twee geneesheeren, die spoedig aanwe zig waren constateerden zeer ernstige ver wondingen en deden de vrouw, die binnen kort moeder hoopte te worden, naar het St. Antonius-gasthuis overbrengen. Doch in den loop van den avond is zijn aan de gevolgen overleden. Ze was 36 jaar oud en moeder van 3 kinderen. „Msb." NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK TE GOIRLE. Chauffeur reed na de aanrijding door. Donderdagmiddag tegen half zes liepen de kolenhandelaren de twee gebroeders Oerlemans uit Tilburg beiden naast hun paard en wagen op den Tilburgschen weg onder Goirle. Ter hoogte van het H. Hart- monument passeerde hen een luxe-auto. Een der twee mannen, L. O., werd door de auto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. De man kwam daarbij noodlotti- gerwijze onder zijn eigen wagen terecht. Twee wielen gingen hem over beide beenen, die zwaar werden gekneusd. Bovendien be kwam de man eenige wonden aan het hoofd. Per auto van den G.G.D. uit Tilburg is de ongelukkige naar zijn woning overgebracht. Naar den bestuurder van de auto, die na de aanrijding was doorgeredden zonder zich om het geval te bekommeren, stelt de politie een onderzoek in. FABRIEKSBRAND TE ENSCHEDE. Gisteravond om kwart voor tien brak brand uit in de cops-ververij van de firma Gerh. Jannink en Zonen, gelegen aan de Haaksbergenstraat te Enschede. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in korten tijd stond het geheele fabrieks- gedeelte, dat een oppervlakte heeft van on geveer 500 M2 in lichterlaaie. De brandweer slaagde er in de omliggen- gende fabriekspanden te behouden. De ver verij brandde geheel uit. De schade is zeer aanzienlijk. Vermoedelijk zal het bedrijf van de firma Jannink door dezen brand stagnatie ondervinden. De schade wordt door verzekering ge dekt. VALSCHE OBLIGATIES. Commissionnair in effecten aangehouden. In het Huis van Bewaring te Alkmaar is opgesloten de heer P. P. V., commission nair in effecten te Alkmaar, voorheen te Schagen, die verdacht wordt van uitgifte van een 50-tal valsche 8 |pct. obligaties van Kerkelijke Leeningen van het R. K. Kerk bestuur der parochie van de H. Drievuldig heid te Fadd in Hongarije, naar sterk ver moed wordt, een niet bestaande kerk. De officier van Justitie te Alkmaar ver zoekt om inlichtingen, van hen die deze of soortgelijke obligaties in zijn bezit heeft. „Msb." EEN SYMPATHIEKE DAME. Een aardige verrassing. In de buurt van Den Haag-West vonden de bestuurders en conducteurs van de lij nen 20 en 55 in hun wachthuisje aan het eind van de Laan van Meerdervoort op Oudejaarsavond de tafel keurig gedekt en met tulpen versierd bij een stevigen voor raad oliebollen en anijsmelk. Een dame, wonende aan den Pioenweg, had hun deze verrassing bereid, waarvan de ruim 30 man, die dien avond op genoemde beide lijnen dienst deden, met vreugde hebben gepro fiteerd. Uit erkentelijkheid hebben de gezamen lijke conducteurs en bestuurders die Oude jaarsavond dienst deden op de lijnen, een mand met bloemen aan het adres van de sympathieke dame doen bezorgen. Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, dat Gij hier een hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannachteen^ rustiger» slaap en binnen 24 uurzijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij BELASTINGONTDUIKING. Door een conferencier-liedjeszanger. Het „Hbld." verhaalt van een conferen cier-liedjeszanger, die zijn belastingbiljet een weinig onjuist invulde, deswege voor de Amsterdamsche rechtbank moest ver schijnen, maar verstek liet gaan. Het bleek, uit de mededeelingen van den heer Ruel, inspecteur der directe helastinr gen, dat men reeds geruimen tijd. vermoed de, dat de te Bloemendaal wonendeconfe rencier-liedjeszanger het met de aangifte voor de inkomstenbelasting niet al te nauw nam. Voor het belastingjaar '29'30 gaf hij een inkomen op van bijna 9000, en ten antwoord op gevraagde nadere inlich tingen, kreeg de inspectie de mededeeling dat de tijden zoo slecht waren. De belas tinginspectie stelde een uitvoerig onder zoek in, kwam tot de verrassende ontdek kingen, vooral toen een huiszoeking werd ingesteld en daarbij een kasboek werd ge vonden, waarvan de conferencier eerder aan de belasting had meegedeeld, dat hij er dergelijke boeken niet op nahield. Er werd vastgesteld, dat het inkomen niet 9000 maar ruim 26000 was geweest en dat ook de inkomsten uit het vermogen waren verzwegen. Zoo had de conferencier over de jaren '14'29 een inkomen gehad van 176.000, terwijl hij over die jaren slechts in tótaal voor een inkomen van 56.000 belasting heeft betaald. Over de laatste drie jaren verder teruggrijpen is niet mogelijk heeft de belasting een navordering ingesteld van 17.882, waar van nu reeds 12.000 is voldaan. De heer Harmzen, rijksaccountant, die de boeken nauwkeurig heeft bestudeerd, gaf vervolgens nog nadere inlichtingen over de sommen, die met het levenslied waren verdiend. De officier van justitie mr. Overbosch achtte' de belastingontduiking bewezen en eischte 300 boete subs. 100 dagen hechte nis, benevens drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Von nis 17 Januari. DE AANVARING VOOR DEN WATERWEG. Omtrent de aanvaring voor den Water weg vernemen we nog het volgende: Gisterochtend om half zes tijdens dikken mist kwam de 865 ton groote „Ceres" van de Neptune-lijn uit Bremen voor den Wa terweg en ging op 11/4 mijl van den in gang voor anker. Een uur later werd de loods overgenomen en stoomde men op. Om half acht ging men weer voor anker en het schip was nog voor anker toen te 8.10 uur de uitvarende bananenboot „Chagres" op eens aan bakboordzijde uit den nevel kwam opzetten en met den kop op het tweede voorruim van de „Ceres" liep, waardoor een groot gat ontstond en hét schip direct begon te zinken. De kapitein van de „Ceres" probeerde in minder water te komen en hij slaagde er inderdaad, in een kwart mijl verder naar binnen te komen. Toen begon het schip snel te zinken, zoodat hij last gaf een sloep te laten vieren, waarin tien man met de loods plaats namen. Aan boord ble ven drie man. Met het te water laten van de sloep ging hët niet fortuinlijk. Zij bleef hangen juist toen zij het water had bereikt en een groote golf spoelde op dat oogen- blik over het scheep je* met zich nemend den 29-jarigen K. Ammermann, den eer sten stuurman uit Oldenburg. Men zag, dat hij :rog wat rondzwom, doch hij kon de sloep niet meer bereiken en verdween in den mist. De bemanning is toen weer aan boord gegaan. Inmiddels warendoor de aan boord gebleven mannen noodsigna len op de fluit gegeven, waardoor de red dingsboot van Hoek van Holland, de „Pre sident Wierdsma" was uitgevaren. Ook was uitgevaren de „Rozenburg", een sleepboot van L. Smit en Co., gewaarschuwd door de radiografische noodseinen van de „Cha gres". De „Rozenburg" was het eerst bij de „Ceres" en heeft de bemanning die weer in de sloep was gegaan, overgenomen. De reddingsboot is toen naar Hoek van Hol land teruggevaren, waarop bij het opnieuw vernemen van noodseinen wederom werd uitgevaren. Op haar tocht in de buurt van den Wa terweg heeft de reddingsboot niet anders gevonden dan de sloep van de „Ceres", waarin de jas lag van den eersten stuurman, van den man zelf werd echter geen spoor gevonden. Bij de loodsboot vernam de be manning van de reddingsboot, dat de „Charges" naar buiten was gegaan en de reis had voortgezet. Of het schip belang rijke schade had opgeloopen wist men niet. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 6 Januari. Huizen, 296 M. K. R. O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 8.30 Kindermis uit de parochie der H. Kruisvinding in tuindorp Vreewijk, Rot terdam. 9.30 Gramofoonpl. 11.30 Dr. H. Knippenberg over „Het Driekoningen-feest in Kunst en Traditie". 12.15 Lunchconcert door de Balalaika-ka pel met gramofoon-intermezzo. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan aan de H.I.R.O. 5.00 Concert door de Stafmuziek van het le Reg. Inf. te Assen, afgewisseld door „Die Fledermaus" als verkorte operette (gra mofoonpl). 7.15 Dom Alb. v. Roy O.S.B. over „Kerst mis en Di'iekoningen te Rome; vroeger en nu." 7.45 R.K. F.-kwartiertje. 8.00 Drie koningenavond-programma m. m.v. het Utrechtsch Palestrynsch Koor, de Ver. Haagsche Spelers, het K.R.O.-orkest en de KRO-boys. Te 8.30 en 10.35 Vaz Dias. Te 8.55 „De reis van de Drie Konin gen" van Henri Ghéon, als hoorspel. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. v. Arb. i. d. Continubedr. en gramofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest. 1.15 Gramofoonpl. I.30 Orgelspel. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 J. Bommer: Punt 5 v. h. urgentie program van S. D. A. P. en N. V. V. 3.15 Muzikale causerie. 4.15 De Notenkrakers. 5.00 Gramofoonpl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 „De Wielewaal". 6.30 Orgelspel. 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-ber. Vaz Dias en VARA- Varia. 8.15 VARA-orkest. 8.45 Zang en piano door Ada Dassy. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.45 Vervolg zang en piano. 10.00 Toespraak J. A. Witvoet. 10.15 Vervolg orkestconcert. II.00 Gr. pl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Western Studio Orkest. 1.05 Gramofoonpl. I.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel. 3.50 Radio Militair Orkest. 4.50 Mantovani en zijn Tipica Orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.50 Reportage. 8.20 Variëté-programma. 8.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest. 10.50 Lezing. 10.5512.20 Ambrose en zyn Band. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05, 12.20, 7.05 en 7.40 Gramofoonpl. 8.20 „Figaros Hochzeit", opera van Mo zart. M.m.v. orkest o.l.v. Bigot. Kilundborg, 1153 M. II.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 1.502.20 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 7.20 Oud-Noorsche liederen (zang en piano). 8.20 „De 24 Timer", Jazz-oratorium voor koor en orkest van B. Christensen. 9.40 Dansmuziek u.h. Palace-Hotel. 10.30 Gramofoonpl. Langenberg, 473 M. 6.25, 6.35 GramofoonpL 10.20 Weragorkest o.l.v. Buschkotter. 11.20 Omroeporkest o.Lv. Gorlich. 12.55 Gramofoonpl. 3.20 Orkest o.l.v. Dehrmann. 6.20 Orkest, blaasorkest, kinderkoor, sex tet, accordeonvereen. en solisten o.l.v. Gor lich en Seyfert. 7.30 Muzikaal spel. 10.20 Omroeporkest o.l.v. Rosbaud. 11.201.20 Concert. Rome, 441 M. 7.30 Zang door A. Quaranta (sopraan). 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 „Tannhauser", opera van Wagner. 508 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. I.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Pianorecital. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 8.35 Radiotooneel. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 7.25 „Spass mit Musik", programma sa mengesteld door P. Schaaf. 8.30 Populair concert. 8.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek uit Leipzig. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3de Programma). 8.0012.20 Langenberg. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.2015.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—20.00 Brussel (VI.). 20.0022.20 Luxemburg. 22.20Afl.: Langenberg. (4e Programma). II.20—12.20 Kalundborg. 12.2017.35 Daventry. 17.3518.00 Londen National. 18.0020.20 Warschau. 20.2022.55 Boedapest. 22.55Afl.: Daventry. (Wijziging voorbehouden). WAT DE K. R. O. ONS BRENGT. Zondagavond, 7 Januari brengt Charles van Isterdael, de bekende cellist, voor de K. R. O. microfoon het cello-concert in a. kl. terts van Saint Saens, met begeleiding van het K. R. O.-orkest o. 1. v. Johan Geritsen. Onder de vele lezingen, welke de K. R. O. zijn luisteraars biedt, en welke verzorgd worden door de meest competente sprekers, wordt deze week nog eens extra de aan dacht gevestigd op de lezing van Dinsdag, 9 Januari te 7.15 uur, welke gehouden wordt door Dr. J. A. M. van Staay met als onder werp: „Het monetaire vraagstuk". Onder de onderwerpen, waarop op het oogenblik de aandacht van de geheele wereld gevestigd is, staat dit zeker vooraan en deze lezing kan ook zeer actueel genoemd worden. Liefhebbers van Operazang kunnen Dins dagavond, 9 Januari genieten van het Bel Canto van den Poolschen tenor Lucian Do- brodziecki, welke met het K. R. O. Orkest concerteert. Vrijdagavond, 12 uur verzorgt het Maas trichts Stedelijk Orkest wederom een con cert voor den K. R. O., waaraan medewerkt een der verdienstelijkste jongere Holland- sche pianisten: Johan Ligtelijn. Hij brengt met begeleiding van orkest een modern pianoconcert van De Falla en een klassiek concert van Edv. Grieg. FEUILLETON. DE MAN DIE DE TROEVEN HAD. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 32) „Meneer Bristew is nog erg zwak, maar hij zei, dat hij u moest spreken, zoodra u kwam." Braceway zag, dat er geen bed in de kamer was en vroeg, waar de zieke man was. De verpleegster wees op een gesloten deur, die verbinding had met de kamer er naast. „Wat is er met hem aan de hand?" vroeg hij. „Hij heeft toch geen bloeding ge had?" „Ja, meneer, dat is juist, dat hij gehad heeft. De dokter zegt, dat hij nu alleen nog maar rust noodig heeft. Hij gelooft niet, dat er eenig werkelijk gevaar is. Wilt u maar naar binnen gaan om hem tc bezoeken?" Zij opende zachtjes de deur van de zie kenkamer. Braceway ging op zijn teenen naar binnen, maar Bristew bewoog en keerde zich naar hem toe, toen de ver pleegster het gordijn optrok. „U moet stil blijven liggen, meneer Bris tew", waarschuwde zij, toen zij de kamer uitging." „Dank u v/el, zuster, het zal wel gaan", antwoorde hij met een zoo zwakke stem, dat Braceway er van schrok. „Ik geloof, dat u beter doet niet te pra ten", zei de bezoeker. Bristew lachte gedwongen. „Het is niets ernstigs, alleen maar een bloeding. Die malle Mowbray mijn dok ter in Turmville, weet u? die had deze keer eens gelijk. Hij zei, dat dit wel eens gebeuren kon. Ik wou u iets vertellen. Werkelijk van veel belang werkelijk." Hij veegde zenuwachtig zijn voorhoofd af. Braceway trok zijn stoel instinctmatig dichter bij het bed, ten einde de gefluis terde woorden goed te hooren. „Het komt mij voor," hakkelde de zieke, „dat u iemand moet hebben een extra man om met Platt en Delaney samen te werken. Ik zal u zeggen waarom. Als Mor- ley de juweelen den nacht van den moord op de post deed, zal hij niet zoo dom geweest zijn ze aan zichzelf te adressee- ren. Als hij vandaag naar den geadres seerde toegaat, moeten wij er een extra man bij hebben. Delaney kan Morley scha duwen extra-man kan opletten zoo noodig degene, dien Morley bezoekt of raadpleegt, ondervragen. Dan „Uitstekend!" rep Braceway. „Precies! Wie zegt, dat u ziek bent? Kijk eens aan, hoe helder uw hoofd werkt! Probeer nu niet meer te praten. Ik ga nu uit om uw idee ten uitvoer te brengen." „Nog iets anders", zei Bristew, zijn hand oplichtend om zijn bezoeker terug te hou den. „Komt hier tegen zes uur terug, wilt u? Tegen dien tijd zal ik weer op krach ten zijn. Lacht niet. Ik weet het zeker. Ik heb al meer van die bloedingen gehad." „Wat wilt u om zes uur doen?" „Helpen, bij u zijn, als u Morley onder vraagt. Beloof het mij. Tegen dien tijd ben ik weer in orde." Braceway ging naar zijn eigen kamer om zich voor de lunch op te knappen. Hoe wel hij niet de moeite had genomen het aan Bristew te vertellen, had hij al met Golson afgesproken, dat er een. extra man aan het werk gezet zou worden. Hij wilde niets riskeeren. Toen hij in de hall kwam, hoorde hy den telegrambesteller zijn naam afroepen. Er was een telegram voor hem. Het luidde als volgt: „Den heer S. S. Braceway, Willard Ho tel, Washington, D.-C. „Hier". (geteekendj „Frank Abrahamson." „Wat drommels wat bedoelt hij daar mee?" vroeg hij zich herhaaldelijk af. „Wat beteekent dat woord, hier?" Hij dacht een heele poos na eer hij zich herinnerde, dat hij den pandhuisbaas in Turmville had gevraagd om te probee- ren zich te herinneren waar hij ..den man met den baard in een andere vermom ming had gezien. En Abrahamson had be loofd hem te zullen telegrapheern, als hij het zich herinnerde. Dat woordje „hier" beteekende dus, dat het in Turmville was, waar hij den man met den knevel gezien had. Hij ging naar den lessenaar en schreef het volgende telegram: „Den heer Frank Abrahamson, 329 Col lege Street, Turmville, N.C. „Stilte". (geteekend) „Braceway". Hij liep naar de telephooncel en belde Golson op. „Iets uit Baltimore?" vroeg hij. „Ik heb juist intercommunaal met De laney gesproken", antwoordde Golson zon der geestdrift. „Wel, wat is er?" „Uw vriend is hem een kwartier gele den ontglipt en hij vraagt...." „Hem ontglipt!" riep Braceway. „Waar praat je over?" „Ik vind het even onpleizierig als u", merkte Golson op. „Maar dat is er gebeurd. Hij was ineens weg." „Hoe kan dat?" „Dat heb ik niet goed begrepen. Delaney zei alleen, maar, dat hij hem in het hotel kwijt geraakt was. Uw vriend wachtte daar blijkbaar op een boodschap of tele- phoontje. Hoe dan ook, hij is weg en De laney wil weten, wat hij nu doen moet. Wat zal ik hem zeggen?" „Zeg hem, dat hij naar den duivel kan loopen," barstte Braceway woedend uit. „Neen! zeg hem, dat hij naar Eidstein te rug moet en daar wachten tot Morley zich vertoont. Dat is zijn eenige kans om hem weer beet te krijgen." „Best", bromde Golson. „Zeg eens! Zet iemand aan het werk om de treinen uit Baltimore in de gaten te houden, hè. Dadelijk!" „Platt is juist hier. Ik zal hem dadelijk naar het station zenden." „Hoe laat was het, toen Delaney Morley kwijt raakte?" „Twaalf vijf en veertig." Braceway legde de telephoon op den haak en keek op zijn horloge. Het was tien minuten over eenen. Hij had nog vijftien minuten voor zijn afspraak met majoor Ross, chef van de Washingtonsche poli tie. Na een haastige lunch wandelde hij naar het courantenstalletje en kocht de vroe ge uitgave van een namiddag-courant. Met groote letters las hij: Gestolen juweelen gevonden op binnen plaats van verdachte. Daarop volgde een telegram uit Turm ville, luidende, dat politieagenten in bur- gerkleeding den hanger van smaragd en diamanten, dien mevrouw Enid Fulton Withers had gedragen in den nacht, dat zij vermoord werd, gevonden hadden. De ju weelen lagen op de binnenplaats van het huis, waar Perry Carpenter had gewoond. De hanger was in het hooge gras, direct onder het venster van Carpenter's kamer verstopt en daardoor eerst aan de oogen van de politie ontsnapt Toen het juweel gevonden werd, was het intact op de zes schalmen na, die uit de ketting getrokken waren en in den nacht van den moord ge vallen waren. Braceway wierp de krant neer en ging naar buiten. „Verdraaid!" riep hij in zichzelf. „Nog meer koren op den molen van Bristew". HOOFDSTUK XXI. Bristew lost een probleem op. Jeseph Beale en zijn mede-directeur hadden hun zelfbeheersching weer geheel terug, toen Braceway hen eenige minuten over half zes in het kantoor van den pre sident aantrof. Hij behoefde niet te vra gen, wat zij ontdekt hadden; hun gezich ten waren er de duidelijke getuigen van. Hij ging zitten en glimlachte. „Hoeveel?" Joseph Eeale kuchte. „Eer ik iets anders zeg, ment eBraceway, wilde ik u niet alleen mijn eigen dankbaarheid be tuigen, maar ook die van al de ambtena ren en directeuren van de Anderson Na tional Bank. U schijnt ons werkelijk voor groote moeilijkheden bewaard te hebben." Hij keek even naar Jones. „Cm kort te gaan", zoo ging deze voort, „het is geble ken, dat Morley van de Anderson Natio nal de

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9