PRIJZEN ONI VAN TE DUIZELEN WAALS Haarlemmerstraat 138 136 - Tel. 2360-2361 - LEIDER M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 5 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EER! F. V, 1 - PAG. 2 Ondanks algemeene prijsverhooging en toeslag w.gens Omzetbelasting koopt U toch bij ons verbluftend goedkoop Graslinnen, 150 c.M. br., kwal. kan u niet anders als meevallen Effen Sportlinncn, alle kleuren één prijs Stukjes van 10 el Lingeriekatoen, 90 c.M. breed, beslist zeer mooi goed J. Wit Flanel, nog nooit kocht U dit voor Gestreept Pyamaflanel, ten volle 70 c.M. breed Donker grijs Sportflanel, sterk goed, slechts Blauwe Blokhanddoeken, mooi donker en sterk Geruite Theedoeken, 45 X 60 c.M., spotgoedkoop Effen Flanel, voor nachthemden en pyama's Geruit Japonstof, zeldzaam koopje Huishoudschorten met schuine overslag, aardig gegarneerd 1 Zijden Brocaat Damesshawls, 70 c.M. vierkant Restanten Frotté Garen, courante kleuren Amerikaansche Luiers, 70 c.M. vierkant, spotgoedkoop Geplatteerd Matzijden Kousen, speciale reclame Wollen gebreide Dames Handschoenen Manchester Manswerkbroeken, buitengewoon voordeelig Manssporthemden met vaste boord, ruime modellen Effen Zijden Heeren Overhemden, Eng. manch. losse boord Flanellen Manshemden, 100 c.M. lang Prima zwarte geribde Wollen Manssokken Jaeger Manspantalons, beperkte voorraad Wollen Dameshemden, verschillende modellen Zuiver Wollen gebreide Dames Onderjurken, ongel, goedkoop 2-pers. Congolinnen Lakens Sloopen met overslag Sloopen met gefest. overslag, let wel, volslagen maat Effen Flanellen t>ames Nachthemden, met kimono mouwen Gemoltcnneerde Kinder Directoires, vanaf Gemoltonneerdc Dames Directoires, vanaf Wollen Ijsmutsen, voor jongens en meisjes Vilt Kinder- en Jongedames Barets Gummi Kinder Capes, alle maten Wollen Kinder Pullovers, restanten Wollen Dames Pullovers, restanten Marine Jongenstruieir, met liggende kraag Cocoslooper, ongekend lage prijzen, smal 19'a» breed Cocosmatjes, zoolang voorradig Chinamatten, 140 X 180, speciale opruimingspartij Engelsche Ledikanten, met degelijk spiraalmatras Zijden Dekens met wolvulling, 160 c.M. breed4.75 Zware Zijden Bedsprei, 160 X 200 c.M1.55 3-Deelig Damast Matrasstel, geheel afgerond, met peluw en 2 kapok kussens, buitengewoon voordeelig 19 75 Prima kwaliteit zuiver Wollen Fantasie Deken, reclame door de kwaliteit en reclame door de verbazend lage prijs, ondanks verhoogde wolprijzen 150 X 200 3.45, 160 x 210 3 95 Pluchette Overgordijnen m. rand, nergens zoo spotgoedkoop, per stel2.90 Handgeweven Gordijnstof, mooie frissche kleuren, per el 21 Dubbel gebonden Marquisette, 110 c.M. breed, verbluffend goedkoopj 4 Vloerbedekking, kost nagenoeg niets meer, per el33 Axminster Karpetten, 12 els, moderne Perzische dessins, onbegrijpelijk, slechts 15.75 Engelsche Rietfauteuil, extra reclame 7 25 Eiken Thcemeubel, rondom glas, slechts4 80 Zwart gepolitoerde Rooktafel met tinbeslag en compleet met tin Rookstel, zeldzaam aanbod 9.25 Eiken Bijzettafel, met rond blad z.g. tonmodel 1.50 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst: 770.7 te Toulouse. Laagste barometerst.: 732.6 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 6 Jan.: Meest matige wind uit Westelijke rich tingen, aanvankelijk licht tot halfbewolkt, later weer toenemen de bewolking, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag dooi. De diepe depressie in het Noord-Westen trok naar het Noord-Oosten en ligt thans met haar centrum voor de Noorsche kust. In het geheele Westen steeg de barometer flink un nieuwe depressie zijn nog op zeer verren afstand. Over geheel Europa is het luchtdrukverval thans naar het Noorden gericht en over Scandinavië naar het Noord- Westen, zoodat nergens meer continentale winden voorkomen en de koude geheel naar het Oosten teruggedrongen wordt. Terwijl in het Westen de lucht opgeklaard is, ligt de zware bewolking nog over het Continent, zoodat de bergstations in de Middelgeberg ten en zelfs tot in de Alpen nog sneeuw en mist melden. In Ierland en Schotland en in het Noord-Westen ging de opklaring ge paard met daling der temperatuur tot de normaalwaarden. In Scandinavië en in de Poolzee tusschen Spitsbergen en Groenland is het nog steeds abnormaal warm, zonder vorst van beteekenis. Het is te voorzien, dat bij den Westelijken wind de temperatuur boven het vriespunt zal blijven, behoudens bij sterke uitstraling in heldere nachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 5.2 gr. .C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.32 uur tot Zaterdagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 6 Januari v.m. 5.21 uur en nam. 5.45 uur. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is, met ingang van 15 Januari 1934, benoemd tot burgemeester der gemeente Barsingerhorn G. G. Log gers: is, met ingang van 15 Januari 1934, benoemde tot burgemeester der gemeente Wormerveer D. G. Draaijer; is, met ingang van 1 Feburari 1934, benoemd tot burge meester der gemeente Numansdorp J. G. de Zeeuw; is aan N. Nammensma, op zijn verzoek met ingang van 1 Feburari 1934 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Idaarderadeel. De nieuwe burgemeester van Alkmaar. De nieuw-benoemde burgemeester van Alkmaar, mr. v. Kinschot, is 5 jaar burge meester geweest van Zuid-Laren. Hij js bij geen enkele politieke partij aangesloten, is 34 jaar oud. Zilveren journalistiek jubileum. De Katholieke journalist Albert Kaller viert a.s. Zaterdag, 6 Januari, zijn zilveren feest. Hij is te Hoorn zijn loopbaan begon nen, werkte daarna vele jaren te Amster dam als correspondent van „Het Centrum", trad vervolgens op als hoofdredacteur van het Dagblad van N.-Brabant en voert thans de hoofdredactie over de geïllustreerde uit: gaven van de Uitgeversmij. „Neerlandia" te Utrecht. Koningin en Prinses in Zwitserland. Naar uit Zwitserland wordt gemeld, zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana gistermiddag na een voorspoedige reis in Unterwasser-Wilhaus (Toggenburg) aangekomen. De vorstelijke personen hebben aldaar haar intrek genomen in Hotel Sternen. Minister Deckers met de „Hertog Hendrik" Naar de „Tel." verneemt, zal minister Deckers a.s. Maandag van hier aan boord van de „Hertog Hendrik" meevaren naar Valencia. Er wordt geen tusschenstation aangedaan. Het moet in het voornemen van den minister liggen van Valencia naar Madrid te gaan en daar enkele dagen te blijven alvorens de terugreis per trein naar Nederland te aanvaarden. Z. Ex. zal on geveer veertien dagen afwezig zijn. STADSNIEUWS NAAR DE HEROPBOUW DER ABDIJ VAN EGMOND. Lezing door Mevrouw Van der Schrieck. Er bestond een verblijdend groote be langstelling voor de lezing, welke Mevrouw Van der Schrieck, bouwkundig publiciste te Voorschoten, gisteravond heeft gehouden over „De Regale Abdij van Egmond". Men moet van die belangstelling zich geen al te ruime voorstelling maken, maar de op komst was toch veel grooter dan meesten tijds by lezingen voor „Geloof en Weten schap" het geval is. Onder de belangstellenden merkten we o.m. op den burgemeester van Wassenaar, den heer Wiegman, wethouder Tepe, dr. Molhuysen, directeur der Kon. Bibliotheek te den Haag en dr. Kroon, directeur der Universiteitsbibliotheek. Mevrouw Van der Schrieck had de be langstelling wél verdiend. Zij heeft een boeiende lezing gehouden over Egmond, welke lezing zij verlucht heeft met een serie prachtige lantaarnplaatjes. In het eerste gedeelte van haar causerie besprak Mevrouw Van der Schrieck het ontstaan van het kloosterleven, gesproten uit het verlangen de leer van het Evange lie zoo zuiver en volmaakt mogelijk na te volgen. De H. Antonius Abt mag als de grond legger van het geordende kloosterleven worden beschouwd. De H. Basilius als de wetgever. De kloosters in het Oosten waren van oversprong zeer eenvoudig: een een voudig bedehuis of oratorium, rond het- welke de coenobieten zich kwamen vesti gen. Ook het kloosterleven heeft echter zijn tijden van bloei en verval gehad. De kloostertucht verslapte door gemakzuchtige invloeden, tot in de 6e eeuw St. Benedic- tus, op den grondslag van St. Basilius' voor schriften, voor de Monte Cassino een nieuwe kloosterwetgeving opstelde, door alle eeuwen heen beroemd geworden als de Benedictijner-regel. De Benedictijnen verspreidden zich over het geheele Westen en stichtten beroemde abdijen, zooals die van St. Gallen en Clu- ny. De eerste geloofsverkondigers in ons land waren eveneens (Engelsche) Bene dictijnen. Spr. toonde aan de hand van de lichtbeelden, hoe de abdijgebouwen steeds volgens 'n vast grondplan werden opgetrok ken, waarvan de kerk het hoofdaccent was. Deze planmatige opbouw leidde evenwel niet tot eenvormigheid. Voor ieder land en voor iederen tijd is de vormgeving karak teristiek. De dikwijls zeer rijke oranmentiek dezer kerkgebouwen was misschien niet geheel in overeenstemming met wat St. Benedic- tus van het oratorium zegt: „het bede huis zij, zooals de naam zegt", maar zij behoorden tot de schoonste kunstwerken. Onder de vele Benedictijnsche nederzet tingen neemt de de Regale Abdij van Eg mond een eereplaats in. Haar invloed op de cultureele ontwikkeling van ons vader land is zeer groot geweest. De monniken kozen Egmond omdat het was „welgelegen om uit het gerucht des volks te leven". Nadat te Egmond bij het St. Adelbert's putje en het St. Adelbert's graf eerst een vrouwenklooster had gestaan, richtte Graaf Dirk II er de Benedictijner Abdij op. De juiste vorm van de Egmonder abdij is slechts bij benadering te reconstrueeren (in de 16e eeuw werd de abdij verwoest) doch op verschillende schilderijen, komt een min of meer fantastische afbeelding der Abdij voor. Lichtbeelden van deze schilde rijen werden door Mevr. v. d. Schrieck ver toond, waarbij menige interessante toe lichting werd gegeven. Ook toonde spreek ster eenige bladzijden uit het beroemde Evangeliarium. Tenslotte kwamen de toekomstplannen op het doek: het machtige bouwplan door architect Kropholler ontworpen. Indertijd hebben wij reeds uitvoerig over deze plan nen tot heropbouw van Egmond geschre ven. Zooals de spreekster mededeelde, zal in het komend voorjaar een bescheiden be gin worden gemaakt. Mevrouw Van der Schrieck ontving bij het einde van haar causerie een hartelijk applaus. De voorzitter van „Geloof en Weten schap" de heer ir. Guljé, wees er, in zijn dankwoord op, dat Egmond de éénige Be nedictijner abdij m ons land is geweest. Spr. achtte het streven volkomen gerecht vaardigd om de oude abdij herop te bou wen, vooral nu, op de bestaande gegevens, toch nog een kunstwerk als dit van Krop holler verkregen wordt. Spr. wenschte Mevr. v. d. Schrieck met haar lezingen om belangstelling voor Egmond te wekken veel succes toe, en gaf de verzekering, dat de heropbouw der abdij de steun en sympathie van Katholiek Leiden zal ondervinden. VRIJWILLIG LANDSTORMCORPS „MOTORDIENST". Een bijzondere avond in 't zicht. Het Vrijwillig Landstormcorps „Motor- dienst" Leiden organiseert op Vrijdag 19 Jan. te acht uur in de Stadsgehoorzaal een zeer bijzonderen avond. Het zal een propa- ganda-bijeenkomst worden, zooals de B. V. L. en „Motordienst" er niet velen heb ben gehouden, d.w.z. een avond met het zelfde doel, maar overigens van een ge heel ander karakter. Met medewerking van een aantal dames en heeren (landstormers) van de Rudolph-Stichting (bij Barneveld), eenige landstormers uit de afdeeling Bar neveld van de B. V. L., enkele officieren uit Ede met hun dames en voorts eenige leden van „Motordienst" uit Leiden zullen een aantal historische tafereelen worden opge voerd, momenten uit onze geschiedenis, die een indruk geven van hetgeen door onze voorouders is doorleefd, gestreden en geleden, entot stand gebracht. Het eerste gedeelte van den avond zal gewijd zLjn aan den strijd om de vrijheid onder leiding van Prins Willem van Oranje, terwijl na de pauze het ontstaan en de beteekenis van de B.V.L. aanschou welijk zullen worden voorgesteld. De reserve le-luit. Art. D. G. Panders,, lid van de Gew. Landstorm-Commissie „De Veluwe", de samensteller van de taferee len, heeft de algemeene leiding. Het be looft een zeer interessante avond te wor den. In militaire kringen bestaat er veel be langstelling voor. Wij vernamen, dat Z.- Esc. de minister van Defensie, dr. Deckers en de commandant van het veldleger Z.- Ej:c. luitenant-generaal jhr. Roëll naar alle waarschijnlijkheid den avond zullen bijwonen. De N. C. R. V. zal de tafereelen uitzen den. Men verzocht ons er nog eens op te wij zen, dat de toegang gratis is, maar dat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien een verplichte plaatsbespreking in te stellen. Deze heeft plaats in de Stadsgehoorzaal, morgen (Zaterdag) middag van 1 tot 5 u. namiddag. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: Café-Restaurant „Zo- merzorg". Leiden, Stationsweg 57. De han delszaak is omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam „Zomerzorg N.V.". (Ned. Staatscourant: 12 December 1933, Bijvoegsel No. 2299). Dir.: A. B. Ba tenburg. Leiden. Cotim.: mr. K. L. Beyen, Rotterdam. Maatsch. kap.: 25.000 waar van geplaatst en gestort: 15.000. 5032 W. J. Verdyn. Delfiarkrachtvoeders. Leiden, Heerengracht 22. Fouragehandel. Uittr. E.: W. J. Verduyn, Leiden d.d. 1 Jan. 1934. Wijz. handelsn. in: B. Roeloffs. 3769. Firma F. Jansen. Leiden, Uiterste gracht 149. Winkel en gross, in schoon maakartikelen. Uittr. E.: Wed. M. Jansen Verhoeven, Leiden d.d. 22 Dec. 1933. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Brigade Eerste Hulp bij Ongelukken. Bovengenoemde Brigade hield haar jaar vergadering in het Juvenaat onder leiding van den heer W. G. Zandvoort, voorzitter, die de beste wenschen uitspreekt voor le den, land en volk voor 1934. De Brigade bestaat reeds een viertal jaren, hoewel in het afgeloopen jaar pas den vereenigings- band werd gelegd, onder het Oranje Kruis Vervolgens memoreerde de voorzitter de moeiten welke dr. Visser zich met cursus sen heeft gegeven, ook voor wat hij deed in 't belang van de vereeniging. 't Is niet de bedoeling de stroopkwast te hanteeren zoodat de zoetigheid aan alle kanten van den dokter afdruipt, maar om de leden te inspireeren, zich met eenzelfde enthou siasme voor het doel te geven als hij. Aan dr. Visser werd hierna een kistje sigaren aangeboden. Door den dokter werd de lof afgeweerd, maar hij dankte voor de harte lijkheid. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. v. d. Berg, volgde. De vereeniging is opgericht op initiatief van dr. Visser, die de gediplomeerde leden door het geven van oefenavonden bekwaam wilde doen blij ven voor doelmatig verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Men sloot zich aan bij den Oranje Kruis-bond. Van de firma Dou- Gemeentelijke Aankondigingen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Ger- tenaar Jr. te Loosduinen, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof A voor den verkoop van zwak-olcoho- lischen drank in het klein in het perceel Oude Rijn No. 132, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, lo.-Secretaris. Leiden, 5 Januari 1934. AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Uitvoering „Jonkvrouwe De la Seiglière" door „Litteris Sacrum". Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 Jan. tot en met Zondag 7 Jan. a.s waarge nomen door de apoineek van den heer C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. we Egbert ontving men gratis trommels, zoodat alle gediplomeerde leden voorzien zijn van een verbandtrommel, inhoudende de meest voorkomende benoodigdheden voor eerste hulp. Er worden maandelijk- sche oefenavonden gehouden onder leiding van dr. Visser. Bij verschillende gevallen werd goede eerste hulp verleend. Het be stuur bestaat uit den heer W. G. Zand voort, voorz., mej. C. v. d. Berg, secr.- penningm., en den heer P. Schenkeveld. In een der laatste vergaderingen van dit jaar is door dr. Visser gesproken over een vergadering ten raadhuize, die ook door Z.K.H. Prins Hendrik werd bijgewoond ter oprichting van een transport-colonne van het Raode Kruis, en de wijze waarop tot nog toe in die richting gewerkt is. Verde- Te vast plannen zijn echter nog niet be ken. Voor hoever de uitvoering dier plan nen van invloed zal zijn op de vereeniging zal de toekomst leeren. De financiën mo gen zich verheugen in een saldo van 8.56 en daarom werd er op gewezen om een contributie te heffen. Beide verslagen wa ren keurig gesteld en oogstten dank. Besprekingen over de werkverdeeling zijn gehouden tusschen dr. Visser en dr. Hermanidès, waarvan men later wel zal hooren, omdat dr. Hermanides deze in een vergadering van den N. R. B. zal bespreken De contributie werd vastgesteld voor leden 20 cent per maand en voor aspirant leden 10 cent. Dit is noodig om eenige magazijn- voorraad aan te schaffen. Rapport werd uitgebracht over magazijncontrole, over controle trommels en over de financiën, al les was in orde. Toegezegd wordt in plaats van jodium penseelen, voortaan kokertjes aan te schaffen. Dr. Visser hoopt succes te mogen beleven van de Brigade, spoort al len aan actieve leden te zijn en te blijven; werkt voor het belang van uw mede- mensch en weet de persoon van de zaak te onderscheiden. Voor een nieuw te geven cursus kan men zich nog opgeven, waarbij nog eenigen zich kunnen aansluiten. Op geven bij dr. Visser of bij het bestuur, liefst binnen een week. Omtrent de aanvang van het derde cursusjaar ontvangt men nog be richt. Er zijn thans 20 gediplomeerde leden met diploma Oranje Kruis driejarige cur sus. De voorz. sluit met wensch voor groei en bloei der Brigade tot heil van den me- demensch. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2