DINSDAG 2 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. NIEUWJAARSOPROEP VAN HITLER De „Voelkische Beobachter" publiceert een Nieuwjaarsoproep van Hitier, waarin hij aanvangt met den toestand op 1 Jan. 1933 in herinnering te roepen. Op 15 Ja nuari kwam toen de overwinning in Lippe- Detmold, die weer tot gevolg had, dat op 30 Januari de nat. soc. beweging de leiding van het rijk kreeg opgedragen. Vervolgens gaat Hitier na, wat in de daarop volgende maanden bereikt is. Op 12 November ble ken er 40 millioen Duitschers achter de re geering te staan. Het Marxisme bestaat in Duitschland niet meer. De organisaties van klassensplitsing, klassenhaat en klassen strijd zijn aan beide kanten ontbonden. De staat der partijen bestaat niet meer. Het leidei'sprincipe heeft het parlementaire be ginsel overwonnen. Het doordringen van het openbare leven met deze nieuwe ge dachte zal echter nog tientallen jaren du ren en moet steeds verder worden ontwik keld. De autoriteit der rijksgedachte is ver sterkt. Het Duitsche volk is een eenheid ge worden. In nauwelijks 11 maanden is het gelukt een hoog percentage der Duitsche arbeiders weer in de productie in te scha kelen. De motoriseering van het verkeers wezen heeft een buitengewone vlucht ge nomen. Een geweldig net van straten wordt aangelegd. Ruim VA millioen bouwarbei ders en handwerkers zijn op het oogenblik bezig herstellingen aan huizen uit te voe ren. Groote sociale hulpwerken zijn in het leven geroepen. Ten slotte moet ook de strijd tegen den nood met succes eindigen. Door de vernietiging van het centrum zijn niet alleen duizenden priesters weer in de kerk gebracht, maar aan millioenen fat soenlijke menschen is weer het geloof aan religie en priesters teruggegeven. De aan- j eensluiting der evangelische kerk tot rijks kerk, het concordaat der Katholieke Kerk vormen mijlpalen op den weg naar her stel van een nuttige verhouding en een nuttige samenwerking tusschen rijk en beide coinfessies. De strijd tegen religieus, zedelijk en moreel verval zou echter doel loos gebleven zijn, wanneer niet de Duit sche pers van een niveau van dikwijls plan matige ontbindingsarbeid opgeheven was. De verkiezingsuitslag is dan ook vooral een teeken voor het innerlijk fatsoen van het Duitsche volk. Dit alles is bereikt door den geest der nat. soc. partij. De nat. soc. moeten waarborgen zijn voor den opbouw der toekomst. Zonder de nat. soca partij zou zelfs een Duitsche verheffing slechts het karakter hebben gedragen van een bloedig slachtingswerk. Het doel van onzen strijd is ons volk eer en rechtsgelijkheid te geven en met oprechten wil mede te helpen aan het vermijden van een bloed vergieten in de toekomst, waarin wij, voor malige soldaten van den wereldoorlog slechts een nieuwe volkerencatastrophe van-een waanzinnig geworden Europa kun nen zien. Hitier eindigt zijn boodschap met dank te brengen aan al zijn medestrijders. DE FRANSCH—DUITSCHE ONDERHANDELINGEN Francois Poncet bij Hitier De Duitsche Rijkskanselier en de Rijks minister van Buitenlandsche Zaken hebben Maandagmiddag den Franschen ambassa deur te Berlijn, Francois Poncet, gesproken, die mededeelingen deed over het ontwape ningsprobleem. De ambassadeur heeft ook een aide mémoire overhandigd, dat de voornaamste punten bevatte van de mon delinge mededeeling. SPOEDIGE BESLISSING OVER HET LOT DER DRIE BULGAREN Dimitrof c.s. worden vermoedelijk in alle stilte over de grens gezet. Naar verluidt, zal morgen of Donderdag een besluit worden genomen over het ver dere lot der Bulgaarsche verdachten in het Rijksdagbrandproces, Dimitrof, Tanef en Popof, die nog steeds in de gevangenis te Leipzig vertoeven. Hoe dit besluit zal uitvallen kan nog niet gezegd worden. Waarschijnlijk zullen de gevangenen in alle stilte over de grens worden gezet, zoodat het definitieve be richt daarover pas gepubliceerd zal wor den, als zij Duitschland hebben verlaten. Naar welk land zij zullen worden uitgewe zen, is nog niet bekend. Algemeen neemt men aan, dat zij naar het Oosten, wellicht naar Rusland, zullen worden gebracht. De gevangenen en hun familieleden zijn over hun toekomst echter niet zoo gerust. Dimitrof's moeder en zuster en de ver loofde van Tanef, die gisteren weer verlof hadden gekregen de gevangenen te bezoe ken, vreezen, dat van Duitsche zijde nieu we argumenten zullen worden geopperd, om de invrijheidstelling der Bulgaren voor- loopig nog te verhinderen. Dimitrof heeft aan den hoofdcommissa ris van politie te Leipzig een brief ge schreven, waarin hij nogmaals aandringt op antwoord op de vraag, waarom hij en zijn vrienden nog steeds gevangen worden gehouden. Naar wij vernemen, zal aan alle onzeker heid nog in den loop van deze week een einde komen. TeL Voorts is besloten alle personen, die in openbaren dienst zijn van hun functies te ontheffen als zij werkzaam zijn geweest in vereenigingen van terroristischen aard. Nog een complot in Roemenië De politie te Sinaia heeft ontdekt, dat leden der verboden organisatie „IJzeren Garde" ook een complot hadden gesmeed om mevrouw Lupescu, de vriendin van koning Carol om het leven te brengen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Titoelescoe afgetreden. Als motief opgevende, dat de liberale regeering niet voldoende voorzorgsmaat regelen had genomen om het leven van den premier Duca te beschermen, is de mi nister van buitenlandsche zaken, Titoeles coe afgetreden. De hierdoor veroorzaakte sensatie volgt direct op die, ontstaan door de mededeeling, dat de nieuwe premier Angelescoe er bij den koning op heeft aan gedrongen hem zoo spoedig mogelijk van zijn functie te ontheffen, hetgeen alge meen wordt toegeschreven aan schroom valligheid om aan het hoofd van de regee ring te blijven met de IJzeren Garde In de oppositie. Naar verluidt heeft koning Carol een beroep gedaan op Titoelescoe om onmiddellijk van zijn vacantie terug te keeren naar zijn post. Verdere geruchten mieden, dat Titoelescoe ook op de zwarte lijst der IJzeren Garde staat, waar Angeles coe niet op zou voorkomen. DREIGENDE BEZETTING VAN PEKING? Als gevolg van opmarsch van generaal Link Wei Tang De Chineesche generaal Link Wei Tang, die tot voor kort in da provincie Tsjahar te gen de Japansche troepen heet gestreden, doch toen een bondgenootschap met Japan aanging, waarna hij korten tijd geleden be noemd werd tot opperbevelhebber van het „Oost-Aziatische leger voor vrede en har monie", is thans met een troepen-afdeeling van 8000 man de gedemilitairiseerde zone binnengedrongen en heeft de op 80 K.M. en 40 K.M. ten Noord-Westen van Peking gelegen steden Jendsing en Tsjmgping aangevallen. Zijn troepen zetten de op marsch voort en willen, naar men aan neemt, naar Peking oprukken. De Japanners dreigen Link Wei Tang met ontslag en dreigen zelf de gedemilitai riseerde zone binnen te rukken indien Link Wei zijn troepen niet onmiddellijk terug trekt. In de kringen der Nationale Chineesche regeering vreest men, dat de Japanners, indien zij eenmaal de gedemilitairiseerde zone binnenrukken, niet zullen terugdein zen voor de bezetting van Peking. Men ge looft, dat het optreden van Link Wei Tang een provocatorische daad is, gepleegd in overleg met de Japansche autoriteiten, die dit als voorwendsel willen gebruiken om de gedemilitairiseerde zone en eventueel Peking te bezetten. Hier zijn de drie waarborgen voor de echte Aspirinhet Bayer-kruis op elk tablet, de oranje band onr de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de drie waarborgen om zeker van pijn bevrijd te wor den, zonder schade aan ZES EN TWINTIG GEVANGENEN ONTSNAPT. Hun bewakers de wapenen ontnomen. Zes en twintig gevangenen zijn uit de staatsgevangenis te Montgomery (Alaba ma) ontsnapt, nadat zij hun bewakers de wapens hadden afgenomen. Bij het ge vecht tusschen de gevangenen en de bewa kers werd van laatstgenoemden één gedood en één ernstig gewond. BINNENLAND WIJZIGING BEZOLDIGINGSBESLUIT ONDERWIJZERS EN LEERAREN. De nieuwe salariskorting van 10 pCt. op 1 Januari a.s. BUITENL. BERICHTEN ROEMENIE NA DEN MOORD OP DUCA Staat van beleg in Roemenië De Roemeensche ministerraad is Zater dagmiddag opnieuw bijeengekomen en heeft besloten den staat van beleg af te kondigen met ingang van 30 December 's nachts om 12 uur. TRAGISCH ONGELUK OP JACHT. Een 36-jarig landbouwer te Thure by Chatellerault (Frankrijk) was Zaterdag op de jacht gegaan, doch keerde 's avonds niet naar huis terug, zoodat zijn vrouw zich ernstig ongerust maakte. Zij volgde den weg door het bosch, dien hij gewoonlijk placht te gaan, en vond hem badende in zijn bloed, gedood door een kogel in de hartstreek. Het onderzoek wees uit, dat de man klaarblijkelijk was gestruikeld waar door het geweer was afgegaa,n met het noodlottig gevolg. HEVIGE KOUDE-GOLF IN HET OOSTEN DER V. S. Ongekend-lage temperaturen waargenomen. De hevigste koudegolf sedert tientallen jaren heeft Vrijdagmorgen het Oostelijk kustgedeelte van de Vereenigde Staten ge troffen, terwijl in het Midden-Westen veel sneeuw viel, waardoor de temperatuur iets zachter werd. Ten Oosten van de Alleghanies daalde de temperatuur tot 60 graden onder nul, waar door in een zestal groote steden een onge kend koude-record werd bereikt. Het waar nemingsinstituut Owls Head te New York deelde een temperatuur van 60 graden on der nul mee. Te Lake Edward in -Quebec daalde de thermometer tot 50 graden onder nul. Duizenden dakloozen in de groote steden verzamelden zich voor de tehuizen voor dakloozen en voor de toevluchten, waar zij bescherming tegen de koude hoopten te vinden. Het aantal personen, dat van koude om het leven kwam, is tot over de 150 geste gen. NA DE SPOORWEGRAMP BU LAGNY. De machinist zenuwziek. De machinist van den zoo noodlottig ver ongelukten sneltrein Parijs-Straatsburg, Daubigny, die onmiddellijk na de ramp, evenals de stoker werd gearresteerd, maar spoedig weer in vrijheid werd gesteld, is Vrijdag ingestort. De controleerende ge neesheer van de Chemins de Fer l'Est con stateerde een ernstige zenuwaandoening en verklaarde, dat de toestand van zijn pa tiënt zeer ernstig is. Begrijpelijkerwijze was het zenuwgestel van den machinist door het gebeurde reeds zeer zwaar geschokt, maar deze toestand is nog verergerd, door de vele anonyme dreigbrieven, die Dau bigny in de laatste dagen heeft ontvangen. De minister van Onderwijs heeft aan de gemeentebesturen en de besturen van de gesubsidideerde bizondere lagere schalen den volgenden brief gericht: „Hiermede breng ik onder uw aandacht, dat de Regeering besloten heeft met ingang van 1 Januari een nieuwe bezoldigingsre geling in werking te laten treden. Beslo ten is de navolgende maatregelen te tref fen: De bestaande crisiskorting vervalt en wordt vervangen door een blijvende salarisverla ging van 10 pet. De wedden of jaarwedden, de periodieke verhoogingen, andere ver hoogingen van jaarwedde (b.v. die wegens het bezit van wettelijke bevoegdheden) de huwelijks- en garantie-toelage en evenzoo de jeugdaftrek behooren dus met 10 pet. te worden verminderd. De voor de toekenning van de huwelijks toelage vastgestelde grens ad 2000 gere kend naar een gemeente gerangschikt in de le klasse, wordt 1800. De standplaatsaftrek blijft gehandhaafd op 4 pet. en 8 pet. van het nieuwe salaris, respectievelijk voor een gemeente, gerang- I schikt in de 2e of de 3e klas van het Be zoldigingsbesluit. Er is geen verandering gekomen in de rangschikking van de ge meenten of gedeelten van gemeenten in klassen. De kindertoelage blijft bepaald op 3 pet. per kind van het nieuwe salaris. Het mini mum ad 60 per jaar per kind wordt even eens gehandhaafd. Voorts zal met betrekking tot de kinder toelage een garantiebepaling van de vol gende strekking in de nieuwe regeling wor den opgenomen. Voor den ambtenaar (on derwijzer) die in 1933 een kindertoelage genoot van 4 of meer kinderen, zal het be- j drag aan kindertoelage tengevolge van de op 1 Januari 1934 ingegane wijziging der bezoldigingsregeling niet mogen dalen be neden het bedrag in 1933 den ambtenaar (onderwijzer) toegekend, tenzij het aan tal kinderen, waarvoor hem kindertoelage wordt toegekend, vermindert. Bij vermin dering van dit aantal wordt het aldus ge garandeerde bedrag aan kindertoelage evenredig verlaagd. In het geval, dat dit aantal tot beneden 4 daalt, vervalt de ga- rantie. De ongehuwdenaftrek blijft gesteld op 3 j pet. De ongehuwden ontvangen echter nim- CONTINGENTEERING NIET-HOUT- VORMENDE SIERGEWASSEN. De moeilijkheden met de Belgische kweekers geëindigd. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van niet hout- vormende siergewassen bedroeg de invoer van deze gewassen gedurende de eerste zes maanden van 1930 494.000 K.G. 1931 467.000 K.G. 1932 646.000 K.G. 1933 826.000 K.G. De vermeerdering van den invoer, zoo- s uit deze cijfers blijkt, laat naar het den inister van Economische Zaken voorkomt, iinig twijfel aan de noodzakelijkheid om beperking over te gaan. Alvorens daar- t werd overgegaan, werden de belang- hbenden in de gelegenheid gesteld hun njning te doen kennen. De moeilijkheden rtt de Belgische kweekers kunnen als ge- eiligd worden beschouwd. >n aanzien van de meening van eenige leti, dat in dit geval onderscheid had worden gemaakt tusschen bloeien de i groene azalea's, brengt de minister hetügende naar voren. Inrdaad kan worden aangenomen, dat voor,et opkweeken van groene azalea's een elangrjjke hoeveelheid werk moet word verricht. Tevens staat ook voor den minis- vast, dat inderdaad de import van bloeiele azalea's meer is gestegen dan die van gi»ne; in de hierboven gegeven cij fers beeffende den invoer van siergewas sen geirende de eerste zes maanden der laatste jaren komt dit ook tot uitdruk king, a^ezien vooral de eerste maanden van hetiar het bloeitijdperk der azalea's vormen, ou er om die reden meer aanlei ding zijniloeiende azalea's te weren dan groene, dscheiding stuit op technische moeilijkhten aangezien geen gegevens bekend zij op grond waarvan contingen ten voor Wiende en groene azalea's af zonderlijk uden kunnen worden bepaald. Die ledervelke in het geheel geen grond zagen voorenige contingenteering van groeen azalts, zou de minister willen wij zen op de reilijkheaen, die voor de Ne- derlandsche 'oemisterij zouden ontstaan, wanneer de voer van bloeiende azalea's werd beperk^ daarentegen de invoer van groene struikt0nbeperkt werd toegelaten. Het gevaar scilt hier naar de meening van den minis in het feit, dat vele per sonen, die zic'tot dusver in het geheel niet met de bbnkweekerij hebben bezig gehouden, overjUen gaan, tot het in het najaar invoere^an groote hoeveelheden groene azalea's, u de minister willen wij- hetgeen, zooals de Memorie van Toe lichting reeds wj opgemerkt, tot volko men ontwrichtinvan de Nederlandsche markt zou leidenfet is in dit verband ge zien wel niet doeik aan de belanghebben den, door de aanet slot van het verslag aan het wooifd zije leden bedoeld, zoo danige contingent toe te kennen, dat zij van den onderhav>n maatregel geen be zwaren zouden onrvinden. Immers juist daardoor zou vrij)( alle effect aan den genomen maatregeicomen te ontvallen. Eenige onbillijke aterstelling kan de mi nister dan ook niet en. HET KATHOLIEK}N>ERWL!ZERS- VERB>ND Dezer dagen is te Ureclt opgericht het Katholieke Onder wij zes herbond, Fede ratie van Algemeene Diices&e Vereenigin gen van R. K. Onderwizerijn Nederland, staande onder beschermng an den Heili gen Petrus Canisius. Het Velond zal wor- j Door de oprichting vin diVerbond zijn thans alle Diocesane vereeigingen van I R. K. onderwijzers en on derijzer essen in Nederland in één federatievesenheid ver- eenigd, tellende ruim tienduiad leden. Zoodra de goedkeuring van kt doorluch tig episcopaat en de koninklije goedkeu ring zullen zijn verkregen, zuln de beide thans bestaande federaties n.lie St. Wil- mer meer dan 90 pet. van- de nieuwe maxi- j übrordus Federatie voor de bde Noorder mum jaar wedde, welke aan hun betrekking is verbonden, voor zooveel noodig vermin derd met den standplaatsaftrek. De onge huwdenaftrek wordt niet toegepast op het salaris van ongehuwde in gezinsverband levende eenige kostwinners; deze worden derhalve bij toepassing van de nieuwe sala risregeling op gelijken voet behandeld als gehuwden. De aftrek wordt niet toegepast zoolang de aanvangswedde niet is bereikt. Het pensioenverhaal voor eigen pensioen van 3 pet. wordt door verhooging met 1 l/z pet. gebracht op 4'/j pet. Aangezien echter de desbetreffende regeling op 1 Januari 1934 nog niet tot stand kan zijn gekomen, behoort voorloopig nog het verhaal wegens pensioensbijdragen te worden berekend naar de oude percentages. Zoolang het ver hoogd percentage niet kan worden toege past, zal in plaats daarvan bij wijze van tijdelijke crisiskorting op de nieuwe jaar wedde of wedde een vermindering met 1 */s pet worden toegepast." Naar het „Vad." verneemt, is ook een soortgelijke wijziging voor de leerkrachten bij het middelbaar onderwijs, voor zoover dit van rijkswege wordt gesubsidieerd, af gekondigd. PRIJZEN VAN DE BENZINE VERHOOGD. Naar wij vernemen is, mede als gevolg van de omzetbelasting, de prijs van de „Shell" motorbenzine met ingang van Dins dag 2 Januari vastgesteld op f 1.35 per 10 liter aan de benzinepompen en 1.45 per 10 liter in bussen. Ook de Texas-Company deelt mede, dat met ingang van 2 Januari de officieele ver koopprijs van Texaco Gasoline voor parti culieren bedraagt 1.45 per 10 liter, bij af name in bussen en 1.35 per liter bij af name aan de Texacopomp. „Volk". Bisdommen en de Ctnisius Feiratie voor de Zuider Bisdommen opgehevj, evenals de beide bestaande organen, hetKatholiek Schoolblad" en „De Ratholieke khool". Het Verbond zal een nieuw ^aan uit geven onder den naam „Het fetholieke Schoolblad". Tot voorzitter van het Verbontis geko zen de heer W. Wiltschut te Anem, tot secretaris de heer H. Wijnen te flastricht en tot penningmeester de heer H. M. Derksen te Amsterdam. Tot V;bonds- ambtenaar is benoemd de heer E. Jluyf te Baarn. WIJZIGING WINKELSLWTK.^ET. Open brief van de firma Jamil De firma C. Jamin heeft een opeifcrief aan den minister van Economische iken gezonden, waarin hij aandringt op eeiwij- ziging van de winkelsluitingswet, w*uit effect ressorteert, die een veel ruimerèer- kooptjjd ook op Zondag onaantastbaa^a- randeert. Wij ontleen en aan dat adres het Ei gende: „Met een ernstig protest richt ondefe- teekende firma zich tot Uwe Excellenti^n verband met het verschenen ontwerp <n wet houdende tijdelijke bevoegdheid totlt vaststellen van bizondere afwijkingen vi enkele bepalingen der Winkelsluitings\t 1930. Dit alleszins gegrond protest is gericht t gen de abnormaal kleine verruiming, well, door Uwe Excellentie voor het openhoudé van winkels wordt voorgesteld. Uwe Excellentie heeft gemeend, dat hd publiek zich zou aanpassen. Het is aan l en een ieder bekend, dat zulks niet het ge val is geweest Meer dan 1 jaar zjjn sinds het in werking treden van de Winkelslui tingswet voorbij. Handel, Nijverheid en Industrie hebben er onder geleden, met werkeloosheid tot gevolg. Tal van verzoe ken en goed geargumenteerde, steekhou dende bescheiden hebben de noodzakelijk heid van een grondige wijziging aangetoond en thans komt een voorstel Uwerzijds dat inderdaad spot met de diepe ernst van de betreffende aangelegenheid. Ieder ingewijde is doordrongen van hel feit, dat Uw voorstel 2 uur meer gelegen heid tot verkoop op Zondag en dit pas al leen nadat de Gemeenteraden zulks goed gunstig beoordeelen, ten eenenmale onvol doende is. Bovendien wordt in het ontwerp tot wij ziging der winkelsluitingswet de bezwaren de bepaling ingelascht, dat de uren door de Gemeenteraad kunnen worden vastgesteld inplaats dat deze al naar de behoefte van ieders bedrijf kunnen worden gekozen. Toen een der Kamerleden bij de behande ling der wet op vast te stellen uren aan drong werd door Uwe Excellentie in de Memorie van Antwoord gezegd: „Waar de verkooptijd van Banketbak kerswinkels zeer sterk uiteenloopt naar gelang van plaats van vestiging en aard der clientèle, zou een regeling krachtens wel ke alle zaken gedurende een zelfden tijd zouden moeten geopend zijn, de eene ca tegorie sterk bevoordeelen boven de an dere" en terecht, maar in deze omstan digheden is ook thans geen wijziging ge komen. Uren welke voor het eene bedryf de geschiktste zijn, kunnen voor het andere al naar gelang van aard en ligging, als de minst gunstigste gelden. Excellentie, veroorlooft onze firma U on omwonden te zeggen, dat een groote uit breiding der verkoopsgelegenheid in 't al gemeen en vooral op Zondag noodzake lijk is. Zondag is voor soortgelijke bedrijven als die onzer firma na den Zaterdag de ver koopdag bij uitnemendheid. De verkoopgelegenheid op Zondag be korten of onthouden is voor dit soort be drijven 't zelfde als 't voor Scheveningen en badplaatsen zou beteekenen des zomers geheel of gedeeltelijk gesloten te moeten zijn. Waar het publiek is, is de kans van het debiet; waar het debiet is, is werk! Maar het werk waarom gevraagd wordt, wordt op deze wijze ontnomen. Steun en opdracht van werk wordt door de categorie van be drijven, waartoe ook dat onzer firma be hoort, van Uw Excellentie en Kamerleden niet gevraagd, maar verlangd wordt, dat de mogelijkheid tot werk, waarnaar door duizenden wordt gehunkerd, door ongc- wenschte en onnatuurlijke voorschriften althans niet langer en opnieuw wordt ver hinderd. Dit werk was er toen geen belemmerende bepalingen zulks beletten, maar het werd door de voorschriften der overheid on dermijnd en afgenomen. Bewijzen er voor zijn er te over. Excellentie, de gevolgen van de winkel sluiting werden door ingewijden waaron der onze firma, voorzien en aan Uw Ex cellentie en Kamerleden kenbaar gemaakt, 't Heeft helaas niet mogen baten, doch 't is gekomen zooals door ons werd verwacht» tegen Uw gedachte in. 't Was ook geen orakeltaal, 't was getoetst aan de praktijk. U stelt thans voor de verkoopgelegenheid op Zondag met 2 uur te verlengen, noemt in Uw Memorie van Toelichting de onver korte handhaving van de thans geldende bepalingen inderdaad bezwarend en voegt er laconiek aan toe, dat Uw verwachtingen omtrent een vermeerdering van winkelver koop inderdaad niet bijzonder hoog gespan nen zijn, maar wilt trachten de getroffen bedrijven althans eenigermate te hulp te komen. Excellentie, U erkent dat de bedrijven getroffen zijn, verwacht van Uwe voorge stelde verruiming van 2 uur geen bizon der resultaat, maar verzuimt intusschen een regeling te treffen, welke volgens in zicht van insiders wel resultaat geeft. Maar dat is onbegrijpelijk en onverant woordelijk, om de belangen van de betrel- fenden aldus te verwaarloozen en veron achtzamen. De getroffenen mogen niet met een kluitje in het riet gestuurd worden. Neen Excellentie, thans is een wijziging geboden, waaruit effect ressorteert. Een wijziging, die een veel ruimere verkooptijd ook op Zondag onaantastbaar garandeert. Wat heeft een banketbakker voorts aan een vrijheid om zjjn taak in de week om 5 uur voor dag en dauw te mogen openen zooals de wet aangeeft. Met een uurtje lan ger 's avonds is hij gebaat, niet met nutte- looze ochtenduren, maar deze zijn geoor loofd, gene verboden. Onbegrijpelijk! U ziet, Excellentie, dat uitbreiding van verkoopuren niet bepaald noodzakelijk is maar wel een oordeelkundige indeeling de zer uren. In plaats van 's naohts om 5 uur te mogen openen b.v. 's morgens om 8 uur. Van de wettelijk toegestane verkoopuren in de week blijven er alsdan nog 6 x3 is 18 0 dus 12 uren over, welke wel vol doende zijn om den Zondag mee aan te vullen". Je hebt nu al 22 jaar in de gevange nis doorgebracht, be klaagde. Nou moet Uw es geen ouwe koeien uit de sloot halen en uiet beleedigend gaan worden, edelacht bare.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6