Leerlingen van J. A. JANSEN DINSDAG 2 JANUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Januari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometrst.: 772.6 te Riga. Laagste barometerstto.: 724.6 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 3 Jan.: Zwakke veranderlij ke wind, aanvankelijk uit Westelijke rich ting, nevelig tot be trokken of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt Sinds Zaterdag breidde de hooge druk in het Zuid-Westen zich naar onze omge ving uit en vormde zich een langgerekte strook van hoogen luchtdruk met Noord- Oost en Zuid-West gerichte as van Finland tot de Azoren. Ver in het Noord-Westen passeeren diepe depressies, die over IJs land naar Janmayen trekken en in de Poolzee verdwijnen. In de Middellandsche Zee blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. Terwijl over het geheele vasteland tot in Oost. en Zuid-Oost Europa lichte dooi tot onbeteekenende vorst voorkomt is ook in Noord-Scandinavië en in Finland de tem peratuur ver boven normaal, met slechts over bepaalde gebieden strenge vorst. De luchtstrooming over IJsland en het geheele Noord-Westen is laag van temperatuur. Het geheele vasteland is nog overdekt met een 1500 m. dikke vochtige luchtmassa met tem peratuur omstreeks of even beneden het vriespunt, die zich uiterst traag beweegt en waarin nergens opklaring voorkomt. Boven de nevelmassa's heerscht helder weer met groote droogte. Terwijl alle Middelgeberg ten met wolken bedekt zijn steken alleen de hooge toppen in de Alpen er bovenuit. Het is nog niet te voorzien dat er in dezen toestand spoedig verandering komen zal. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middag te half drie 1.6 gr. C. boven nul. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.28 uur tot Woensdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 2 Januari v.m. 3.53 uur en nam. 4.10 uur. HOE STAAN DE VORSTKANSEN? Als in den winter met stijgenden baro meter mist optreedt, is deze combinatie van verschijnselen dikwijls een voorbode van vorst omdat deze mist ontstaat onder den invloed van de toestrooming van zeer koude lucht uit het Oosten. Wij zouden dus mogen verwachten, dat na het dikker wor den van de mist op Nieuwjaarsdag de vorst weer spoedig zal toenemen. Toch is thans de algemeene weerstoe- stand in Europa niet zoo bijzonder gunstig voor een binnenkort intredende periode van vorst, d.w.z. van sterke vorst, want op zeer lichte vorst en temperaturen om het vriespunt kan nog wel eenigszins gerekend worden. Weliswaar ligt nog altijd een be langrijk gebied van hoogen druk over Noordoost-Europa, waarin nog vry sterke vorst heerscht, maar de algemeene lucht- drukverdeeling is niet zoo, dat zeer koude lucht met een sterken Oostelijken wind naar West-Europa kan afstroomen en, als dit niet kan, hebben wij ook niet te vree zen voor of te hopen op (al naar de wen- schen, die men koestert) strenge en lang durige vorst. Het ziet er dus naar uit, dat de hierboven genoemde weerregel ons dit maal in den steek zal laten, waarmede ech ter niet gezegd is, dat niet veel later nog strenge vorst zal komen. Zoolang niet het eigenlijke midden van den winter, dat omstreeks 20 Januari valt, voorbij is, kan men geen voorspellingen omtrent het verloop van den midwinter wagen. Menigmaal gebeurt het in de koude winters, dat de strengste koude pas na half Januari komt, zooals in den harden winter 19231929 ,toen het er aan het ein de van December niet naar uitzag, dat ons nog een zoo strenge vorst te wachten stond. Wjj kunnen daarom onze verwachtingen nooit verder laten gaan dan de eerstvol gende dagen. Voor zulk een korte periode is het algemeen verloop van de weersge steldheid wel met voldoende zekerheid na te gaan om een verwachting in algemeenen zin mogelijk te maken. Uit den Atlantischen Oceaan komen weer telkens nieuwe storingsgebieden op, die tot nu toe wel is waar zoover van ons af bleven, dat de weersgesteldheid bij ons er niet veel invloed van ondervond, maar de afwisselende dooi en vorst waren toch niet vreemd aan den invloed dezer storings gebieden en de veelvuldige nevels der laat- EXAMEN BOEKHOUDEN ENZ. „VER. VAN LEERAREN" NAJAAR (1933) GESLAAGD D. HANSELAAR A. L. VERHOOG J. F. WAK KA Speciaal eigen opleidingfsysteem en n Condities f5.— per maand per wekel. lesuur Bureau voor het inrichten, bijhouden en controleeren van boekhoudingen LEIDEN SABSENHEIM LEIDEN NIEUWSTEEG 4a - LEIDEN TELEFOON 2811 KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Leeraar van het Seminarie „Hage- veld" te Heemstede: den weleerw. heer N. Ph. J. van Ruyven, die kapelaan was te Dordrecht (H. Bon.); tot Assistent-Directeur voor het mannel. jeugdwerk: den weleerw. heer A. Th. Brou wer, die kapelaan was te Volendam; tot Kapelaan te Dordrecht (H. Bon.) den weleerw. heer G. C. M. van Dijk; H i 11 e- gom (H. Jos.): den weleerw. heer J. A. van Ettinger; Heiloo: den weleerw. heer K. P. J. J. Herzberg (Neom.). Volendam: den weleerw. heer C. H. Wil- lemse; Noord-Zijpe: den weleerw. heer A. C. W. Berkhout (Neom.). Rotterdam (H. Barb.) den weleerw. heer Th. A. L. Sprenger; Haarlem, Kathedraal St. Bavo: den weieerw. heer E. B. J. A. De- termeyer; Velsen-Noord: den weleerw. heer C. J. Berkhout (Neom.). Haarlem (H. Liduina) den weleerw. heer L. A. J. M. Beune; Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.): den weleerw. heer W. G. van der Burg; Rotterdam (H. Ant. Abt): den wel eerw. heer A. J. M. van der Horst, die ka pelaan was te Amsterdam (H. Cath.); Kwadendamme: den weleerw. heer C. Nijs- ten; Brielle: den weleerw. heer A. C. Cras (Neom.). Heemskerk: den weleerw. heer M. G. van Rijn; Voorburg (H. Hart): den weleerw. heer A. H. Harst; Rotterdam (O.L. Vr. v. L.): den weleerw. heer Th. A. Nijman; Alk maar (H. Laur.): den weleerw. heer E. N. F. Pronk, die kapelaan was te Amsterdam (H. Cath.). Limmen: den weleerw. heer H. L. J. M. Sondaal; Rotterdam (O.L. Vr. v. L.) den weleerw. heer A. R. M. van Beijnen; Haar lem (H. Joseph) den weleerw. heer P. L. J. M. Schretlen; Rotterdam (H. Franc, van Ass.): den weleerw. heer C. M. M. Hijge- mann; Schiedam (H. Lid.): den weleerw. heer N. M. A. Velzeboer; Rotterdam (H. Nic.): den weleerw. heer W. E. M. Bende; Amsterdam (H. Nic. binnen de V.) den weleerw. heer C. A. Ouwendijk, die kape laan was te Buitenveldert. PATER EUCHARIUS VAN SCHEYNDEL O.F.M. f In de pastorie van de Boschkantskerk te 's-Gravenhage, waar hy het laatste jaar voor herstel van gezondheid verbleef, is de zeer eer w. pater Eucharius Van Scheyn- del O.F.M. Zaterdag dood op zijn kamer aangetroffen. De overledene, die den leeftijd van zes tig jaar bereikte, werd in 1891 geprofest en ontving in 1898 de H. Priesterwijding. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Nij megen, Delft en Rotterdam (Boschje), daarna pastoor te Bolsward en laatstelijk te Coevorden. De Metten zijn hedenavond te 7 uur in het Willebrorduscollege der paters Fran ciscanen te Katwijk aan den Rijn. Morgen heeft om 10 uur de plechtige uit vaart en begrafenis aldaar plaats. STADSNIEUWS DE NIEUWE ST. PETRUS-KERK. In de Nieuwjaarspreek heeft Pastoor Beu kers eenige mededeelingen gedaan over de nieuwe kerk, waarin hij o.a. zeide: j Ik kan u tot mijn spijt nog geen defini- i tieven einduitslag geven; nog leven we in I het onzekere, ik, zoo goed als gij. Wit dat zeggen, dat er in de afgeloopen maanden niets gebeurd is, dat al degenen, die er over moeten oordeelen, stil gezeten hebben en de afgebrande kerk vergeten j zijn? Dat natuurlijk niet. Maar de moeilijke tijden zoowel op j godsdienstig als op finantieel gebied 1 eischen diepgaande overdenkingen en ern- I stige besprekingen en geen overhaastige besluiten; want de kerk, die komen moet, I mag niet te zeer belasten de parochianen I van nu en van de lange volgende jaren; en zij moet het godsdienstig leven van een zich steeds meer uitbreidende parochie zoo goed mogelijk kunnen behartigen en on derhouden en tot hooger bloei brengen, i Dat ge onrustig wordt, het komt van uw godsdienstzin; dat ge misschien ontevreden zijt, het komt van uw verlangen tot inten ser parochie-leven; en daarom zou ik uw onrustigheid en uw ontevredenheid willen prijzen om de goede bedoeling, die er ach ter zit Gij wilt weer uw St. Petrus-kerk terug, j want ge voelt u dakloos, verstrooid, uiteen j ste dagen bewijzen, dat de uit dit storings- gebied komende zeer vochtige luchtstroom I tot in onze nabijheid kwam. De weersge steldheid bfj ons is daarom twijfelachtig cn dit is niet bevorderlijk aan het optreden van de vorst I Het blijft echter voorloopig van belang I de weersverschijnselen in het Oosten in het oog te houden. geslagen. Uw godsdienstig parochieleven kan zich niet genoeg ontplooien: het kerkje is te klein, ge hebt geen vaste plaats, ge zijt niet zeker, dat ge er nog in kunt; en dangeen Nachtmis, geen Missie! O, om dat alles beklaag ik u, zooals ook gij ons, priesters, beklaagt. De brand heeft veel schoons en veel dier baars verwoest, maar het heeft ook uw godsdienstig gemoed geknakt. Is het won der, dat gij vraagt om uitkomst, dat ge roept om een beslissing, dat ge vurig ver langt naa<f spoedig herstel? Bidt veel tot dat doel en geeft door een zeer druk kerkbezoek iederen dag weer opnieuw het bewijs, dat de nieuwe kerk hoogst noodzakelijk is. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING. De uitvoering van „Ruim baan". De uitvoering van „Ruim Baan", verleden week Donderdag in den Schouwburg, heeft voor de Katnolieke Kinderuiizending, afd. Leiden, een batig saldo van 263 gld. op geleverd. Het bestuur is zeer erkentelijk voor de zen financieelen steun. Daar het lang niet kan voldoen aan alle gewettigde aanvragen voor uitzending van zwaxke kinderen, is, vooral nu de gemeentelijke suosidie is verlaagd, daadwerkelijke steun hoogst noodig, opdat het zoo nuttige lief dewerk der Kinderuitzending kan worden voortgezet als in het verleden, tot zegen van vele zwakke kinderen. JUBILEUM DR. W. A. GODDIJN. Hedenmorgen is dr. W. A. Goddijn in in- tiemen kring gehuldigd in het Rijnsherba- rium alhier m veroand met het feit, dat hij heden 25 jaren aan die instelling veroonden is geweest. Hij werd door verschillende medewerkers toegesproken, die in hem den uitstekenden ambtenaar, den serieuzen w-e- tenschappelijken werker en den hoogstaan- den mensch huldigden en die hem ais her innering aan dezen dag verscheidene ge schenken aanboden. AFSCHEID A. HOMBERGEN. Bij de Lichtfabrieken. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd nam Zaterdag, 30 De- cemoer 1933 de heer A. Homoergen, admi nistratief ambtenaar bij de Lichtfabrieken, afscheid van zijn superieuren en collega's. Na vooraf' door de directie te zijn ont vangen, werd hij door den boekhouder, den heer Scholtz, in een vriendelijk speechje, toegesproken, die den scheidenden ambte naar een rookfauLeuil aanbood. Spr. hoopte, dat de heer Hombergen na zyn 45-jarige loopoaan, nog vele welverdiende, rustige pensioen jaren zal mogen genieten. Ook de hoofdboekhouder, de heer Wiggers, sprak den krassen ambtenaar hartelijk toe. De heer Hombergen dankte voor de vriendelijke woorden en voor het geschenk. Hij sprak zijn groote erkentelijkheid uit voor de prettige samenwerking, geduren de zijn langen diensttijd ondervonden, waaraan hij, naar hij verzekerde, een aan gename herinnering zal bewaren en nam daarop niet een hartelijken handdruk van allen afscheid. „GELOOF EN WETENSCHAP". Naar den wederopbouw der Regale Abdij van Egmond. Om den bouw der Middeleeuwsche ab dijen te begrijpen, zullen wij goed doen binnen te dringen in den geest van 't oude monniksleven zelf. De cuituurdragende Orde der Benedictijnen is zonder eenigen twijfel leidinggevend geweest, ook op dit gebied. Schreef' niet de groote heilige Be- nedictus in zijn wonderbaren kloosterre gel: „Oratorium hoc sit quod dicitur": het bedehuis zij, wat de naam zegt? Deze spreuk is als de sleutel, die ons het geheim ont- I sluit dier grootsche, luistervolle, monuraen- tale kloosterarchitectuur, die wij met r-echt Benedictijnsche kloosterbouwkunst noemen mogen. Het zy mij gegeven, u in mijn lezing Donderdag 4 Januari a.s. aan te toonen. dit innig verband tusschen het oude kloos terleven en den architectonischen vorm der Middeleeuwsche abdijen. Ik moge in staat zijn u duidelijk te maken, hoe dit grondprincipe, hetwelk de Middeleeuwscne monnik-architect voerde tot het bouwkun stig gaaf resultaat, in zijn algemeenheid tijdeloos is en leerzaam, ook nog voor on zen tijd. De historie van een dier luisterrijkste voorbeelden op Vaderlandschen grond, der Regale Abdij van Egmond, mogen wij meer in den breede behandelen. Niet enkel om dat deze Abdij bakermat geweest is van een roemruchte nationale cultuur, maar ook omdat Nederland hoopt haar eindelijk in eere te herstellen. Kennis van haar illuster verleden moge bijdragen tot opwekking uwer belangstelling. Een algemeen en warm enthousiasme moge voeren tot de eindelijk© vervulling van dien nationalen plicht: den wederop bouw der Regale Abdij van Egmond. Sylvester 1933. M. VAN DER SCHRIECK Voorschoten. Bouwk. Publ. VEERTIGJARIG ZAKEN-JUBILEUM. Zooals wy vorige week bereids hebben medegedeeld was het gisteren 40 jaar ge leden, dat de zaak van de wed. Stigter, Hoogewoerd 167, d oo idrensechtX Hoogewoerd 167, door diens echtgenoot, wylen den heer D. Stigter, werd overgeno men. In 1902 na het overlijden van den heer D. Stigter, zette zyn echtgenoote de zaak voort met behulp van den heer L. J. Ph. v. d. Drift als bedrijfsleider, totdat in 1916 de oudste zoon, de heer D. Stigter, aan het hoofd kwam te staan. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan der zaak mocht de firma Stigter gis teren gedurende den geheelen dag tal van gelukwenschen in ontvangst nemen, van familie, zakenrelaties, vrienden en perso neel. Velen deden daarbij hun wenschen vergezeld gaan van bloemen. TARIEFVERHOOGING N.Z.H.T.M. De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij heeft aan hare rei zigers het volgende per circulaire medege deeld: Door verschillende omstandigheden wor den de uitkomsten van ons bedrijf zeer on gunstig beinvloed. Onnoodig te zeggen, dat die omstandig heden in de eerste plaats gezocht worden in de werkloosheid en de algemeene ver mindering van de welvaart en voorts in den overvloed van vervoersgelegenheid, die in den vorm der kleine taxi's door abnormale tarieven aanzienlijk afbreuk doet aan het gebruik der regelmatige vervoermiddelen. Het zal u duidelijk zijn, dat bij een be- langryke vermindering van vervoer en een derhalve mede belangrijke vermindering van inkomsten het niet mogelijk is, de uit gaven in gelijke mate te doen dalen, omdat deze toch voor een groot deel bestaan uit rente en aflossing van de kapitalen, die in baan, rollend materieel en verdere inrich tingen van een modern electrisch bedrijf zijn vastgelegd. Is eenerzij os nu verlaging van deze vaste lasten niet mogelijk, anderzijds kan de ver laging der overige exploitatie-uitgaven, weike verkregen kan worden door vermin dering van de vervoersgelegenheid waardoor dus op de kosten, zoowel van stroom als van bedienend personeel ge spaard kan worden niet tot een vol doende hoogte worden opgevoerd. Een te ver doorgevoerue vermindering der vervoersgelegenheid zal toch de betee- kenis van het vervoermiddel zoodanig wij zigen, dat achteruitgang van het vervoer en dus der inkomsten gevreesd moet wor den. Hierbij komt nog deze zeer ongunstige factor, aat door de invoering der omzetbe lasting de electrische stroom, geleverd aan spoor- en tramwegen, zal worden belast, zoodat alleen gehoopt kan worden, dat bij een vermindering der vervoersgelegenheid de kosten van het stroomverbruik niet zul len stijgen. Voor verlaging der uitgaven blijven der halve in hoofdzaak, zoo niet uitsluitend, de loonkosten over. Zonder dat bijzondere maatregelen wor den getroffen, zal de Maatschappij in 1934 voor een zóó groot financieel lekort wor den geplaatst, dat het voortbestaan der Maatschappij in den vorm, zooals die in het belang van het regelmatige openbare vervoer noodig moet worden geacht, in ge vaar wordt gebracht. Wij zijn dus wei gedwongen tot het tref fen van die maatregelen over te gaan. Het scheen ons nu niet juist, deze uit sluitend te zoeken in de verlaging van de kosten van het personeel. Een te groot aantal personen zou hier door tot werkloosheid worden georacht en de loonen te aanzienlijk moeten worden verlaagd. Wij hebben daarom gemeend, de helft van het te dekken tekort door eene vermin dering van personeelkosten te moeten te rugwinnen, terwijl wij hopen erop te mo gen vertrouwen de andere helft door een matige tariefsverhooging te kunnen verkrij gen. Wij hebben ons by deze tariefsverhooging in hoofdzaak beperkt tot de tarieven van 40 cent en hooger, terwijl voor de korte af standen, die uit den aard der zaak veelvul- diger worden afgelegd, de tarieven in 't algemeen ongewyzigu blijven. De minder veelvuldige, de grootere rei zen, worden derhalve iets verhoogd in prijs, hetgeen mede door de omstandigheid, dat de prijzen voor grootere afstanden over het algemeen bij onze Maatschappij niet hoog zijn, niet van overwegend bezwaar voor de reizigers zal behoeven te zijn. Dat wij ondanks dit laatste de noodzaak, van dezen maatregel betreuren, zal ieder, die weet, dat wij tot dusverre steeds ge streefd hebben naai' verlaging der tarie ven en ons afkeerig hebben getoond van elders toegepaste tariefsverhoogingen, kun nen begrijpen. In de gegeven omstandigheden leek ons echter ons hierboven aangegeven voorne men, om de helft van het tekort terug te winnen ten koste van ons personeel en voor de andere helft ten koste van onze reizigers, juist en aanvaardbaar zoowel voor perso neel, als voor reizigers. Op een kosteloos verkrijgbaar gesteld wijzigingsblad zijn de wijzigingen van de dienstregeling, die 1 Januari 1934 ingaan, aangegeven. In hoofdzaak beperken deze zich tot ver vanging van: lo. den 15-minutendienst op de lijn den Haag—-Leiden door een 20-minutendienst; 2o. den 20-minutendienst overdag op Je lijn LeidenKatwijk door een 30-minuten- dienst; de 30-minutendienst des avonds door een uursdienst; 3o. de 30-minutendiQnst op de lijn Lei denNoordwijk in de avonduren door een uursdienst; 4o. den 15-minutendienst op de lijn Am- AGENDA LEIDEN. Woensdag „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag. „Liefde op het tweede gezicht", Leidsche Schouwburg, 3 uur. Donderdag. Lezing met lichtbeelden over „Naar den wederopbouw der Re gale Abdij van Egmond", Stadsge hoorzaal (kleine zaal) 8 uur. Donderdag. Uitvoering „Hans Drift" door de Burgerzangschool. Stadsgehoor zaal, 8 uur. Zaterdag. Uitvoering „Jonkvrouwe De la Seiglière" door „Litteris Sacrum". Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotneken wordt van Dinsdag 2 Jan. tot en met Zondag 7 Jan. a.s waarge nomen door de apotneek van den heer C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. R.K. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing.Bureau Boernaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend elke Donderdagmiddag van 2 5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in lichtingen en ter aanmelding van contnbu- eerende leden. Schriftelijke aanvrage adres: R.Kr. Vr. v. Kr., Stille Rijn 7, Telet. sterdamHaarlemZandvoort tusschen 9 en 17 uur door een 20-minutendienst. De forensendiensten blijven in aantal on gewijzigd. Voor de tariefswijziging verwijzen wij naar het hieronder volgende. Hieruit zal u blijken, dat wat de abonnementsprijzen betreft enkele nieuwe bepalingen eene ver laging beceekenen. Wij hopen door deze mededeelingen het goed recht van de door ons getroffen maat regelen aan onze reizigers te hebben dui delijk gemaakt. De tydeiijke tariefswijzigingen ingaande 1 Januari 1934 luiden: A. Enkele en retourbiljetten. Prijzen t/m. 35 cent worden niet ver hoogd. Pnjzen van 40 t/m 70 cent worden ver hoogd met 5 cent; van 75 t/m 120 cent wor den verhoogd met 10 cent; van 125 t/m 170 cent worden verhoogd met 15 cent; van 175 t/m 220 cent worden verhoogd met 20 cent; van 225 en hooger worden verhoogd mei 25 cent. N.B. Op de biljetten zijn de oorspronke lijke niet varnoogde prijzen aangegeven. De voor de biljetten van 40 cent en hooger te betalen toeslag moet dus extra worden betaald. B. Kittenkaarten. De prijzen van enkele van deze kaarten zijn verhoogd, van enkele ongewijzigd. ge= bleven of zelfs verlaagd. De te betalen prijzen zijn met inbegrip van de tijdelijke verhooging op de kaarten aangegeven door overstempeling. N.B. Men betaal^ dus het op de kaart aangegeven bedrag. C. Abonnementen. De maandaoonnementen zijn 0.50 in prijs verhoogd. Deze verhooging is op de aoonnemenisKaart aangegeven. N.B. Men betaalt dus het op de kaart aangegeven bedrag. Dag- en Weekkaarten voor de stadslijnen te Leiden en Haarlem worden niet in prijs verhoogd. Ingevoerd worden eenige nieuwe abon nementen in- of exclusief een stadslijn te Leiden of Haarlem, waarvoor men zich wende tot de Haltechefs. Voorts werden de volgende reducties ge geven: 10 pet. voor 2 abonnementen in eenzelfde gezin; 15 pet. voor 3 abonnementen in een zelfde gezin; 20 pet. voor 4 abonnementen in eenzelfde gezin; 25 pet. voor 5 en meer abonnementen in eenzelfde gezin. 10 pet. voor een abonnement van 12 maanden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 489. Naamlooze Ven nootschap Boexdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzn., Leiden, Kaiserstraat 9. Uittr:. Dir.: F. W. Gruter, 's-Gravenhage. 5031. De Stofzuiger Centrale Gebrs. van der Meel, Leiden, Stationsweg 14, handel in stofzuigers. Uittr. Venn.: N. J. van der Meel, Leiden. 4470. J. de Groot, Oegstgeest, v. Assen- delftstraat 1, huisschilder. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (December 1933) ingelegd ƒ343.934.30 en terugbetaald ƒ423.785.40, 94 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 106 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18348 inleggers, inclusief 1412 deelnemers aan den Afhaaldienst be droeg einde December 1933 8.538.639.85 met inbegrip van de rente over 1933. In 5821 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ƒ16.133.50 ontvangen. Door de politie is aangehouden zekere J. S-, zonder vaste woon- of verblijfplaats, die een jas uit een auto heeft ontvreemd en tevens in het bezit bleek van een autode ken. Geslaagd voor het examen boekhouden enz. „Ver. van Leeraren" mejuffrouw D. Hanselaar, Leiden, en de heer en A. L. Ver hoog, Sassenheim en J. F. Wakka, Leiden, leerlingen van den heer J. A. Jansen, al hier (Nieuwsteeg 4a).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2