25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 No. 7697 S)e £cidócHe6oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal BÜ onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2J)5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bq vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b«- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0-50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Een dreigend gevaar Fascisme, Nationaal-Socialisme, N. S. B. of hoe men 't noemen wil leggen zoo veel beslag op veler aandacht, dat het ge vaar niet is uitgesloten, dat men weinig let op de voortwoekerende bedreiging van het Communisme. Het Communisme, de gemeenschappelij ke vijand van allen, die nog een waar be grip hebben van 's menschen doel op deze wereld. Het Communisme, dat de menschheid haar vrijheid wil ontrooven, in alles, óók om God te dienen naar haar heilige over tuiging en gewetensplicht. En: het Communisme werkt en wroet, bezit en breidt uit zijn vertakkingen over heel de wereld. Wij hebben hier voor ons een alleszins geloofwaardig bericht van de „Katholieke Wereldpost", dat luidt: Het Uitvoerend Comité van de Komintern heeft beraadslaagd over de maatregelen die getroffen dienen te worden ter bevordering van de revo lutie in Mexico, Cuba en Spanje. Er werd besloten in deze landen, die door de ontreddering van het bedrijfs leven rijp zijn voor de communistische revolutie, een nieuwe actie te gaan ontwikkelen. In verband hiermee werden aan de landelijke communistische organisaties de navolgende instructies gezonden: le. „Zoo spoedig mogelijk moet er in ieder dezer landen een uitvoerend Co mité van beroepsrevolutionairen ge sticht worden. Voor „beroepsrevolutio nairen" kunnen alleen die communis ten in aanmerking komen, die reeds bewijzen van betrouwbaarheid en be kwaamheid hebben afgelegd". 2e. „De leden van het Uitvoerend Comité mogen niet officieel zijn inge schreven in de ledenlijsten der lande lijke Communistische partij. Bij even- tueele ontdekking of achtervolging moeten zij onmiddellijk uitwijken naar het buitenland, waar zij hun werk voortzetten en het geschikte oogenblik afwachten om de massa op te roepen tot de algemeene revolutionaire sta king". 3e. „Het Uitvoerend Comité van de Komintern is van meening, dat de al gemeene revolutionaire staking geen kans van slagen biedt, zoolang in alle afdeelingen van de legers der bovenge noemde landen geen actieve cellen zijn gesticht. Zonder de werkzaamheid dezer cel len zou ook de bolsjewistische revolu tie in Rusland nooit een voldongen feit zijn geworden". Wij moeten ons scherp zetten tegenover de bedreiging van het Communisme. Meer en meer blijkt, dat daarvan ook gelukkig overtuigd is onze huidige re geering! Maar vooral ook positief werken! Werken in dezen zin, dat christenen leven en handelen volgens hun christelijke be ginselen. Ons hoogste gebod is: de liefde! HET KATHOLIEK MARINE-PERSONEEL „Sint Christophorus" moet worden opgeheven. De voorzitter van het hoofdbestuur der R.-K. Vereeniging van Marinepersoneel heeft, volgens de „Volkskr." aan de leden een rondschrijven gezonden, waarin o.m. wordt gezegd: „Hedenmorgen ontving ik van den hoofd aalmoezenier van leger en vloot een schrij ven, waarin o.m. het volgende wordt me degedeeld: „Zijne Hoogwaardige Excellentie, Mon seigneur J. D. J. Aengenent heeft mij bij schrijven van heden, 22 December, meege deeld, dat het zijn wensch is, dat zoo spoe dig mogelijk tot stand kome een Belangen vereniging voor R.-K. Marinepersoneel beneden den rang van officier, en de gods dienstig zedelijke vereeniging „Sint Chris- lophorus" worde opgeheven. In hooger genoemd schrijven draagt Z. Exc. mij tevens op de leiding te ne- ;en bij de besprekingen, welke tot defi nitieve ontbinding van laatstgenoemde ver eeniging moeten leiden." EERSTE KAMER KORTING OP INDISCHE PENSIOENEN. VOOR NEDERLANDSCHE PENSIOENEN GEEN GEVAAR VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Met de verrassende uitslag van 29 tegen 9 stemmen heeft ook de Eerste Kamer haar zegel gehecht aan de korting op de Indische pensioenen. Slechts de sociaal-democraten verklaarden zifch tegen met uitzondering van den heer Moltmaker, die in de cumu latie van pensioenen en in het z.i. exorbi tante bedrag der op betrekkelijk jeugdigen leeftijd verworven hoogste Indische pen sioenen voldoende rede vond om niet het advies van den woordvoerder der roode fractie, den heer Ossendorp, te volgen. Bo vendien achtten twee Katholieken het ont werp onaannemelijk, n.l. de heer de Bruyn en Andriessen (de heer Nivard, die, hoe wel eenigszins zwak, „tegen" gesproken had was bij de stemming niet aanwezig). Minister Colijn was ter verdediging van zijn ontwerp aanwezig, al was zijn ver schijnen een oogenblik onzeker als gevolg van een lichte ongesteldheid. Uiteraard kon de minister-president niet veel nieuwe ar gumenten aanvoeren om zijn geesteskind aan te bevelen. Zelfs voor een zoo scherpe geest als Dr. Colyn raken sommige onder werpen eens doodgepraat. Daarom lijkt het ons het beste enkele punten uit de rede van den Minister naar voren te brengen, die aan de overzijde aan het Binnenhof niet zoo sterk naar voren waren gekomen. Op een vraag van den heer van Lanschot (R.K.) of Indië nu werkelijk als insolvent moet worden beschouwd, antwoordde de heer Colijn met allen nadruk: neen, Indië is niet insolvent, omdat Nederland achter Indië staat. Het zou geen schitterend ein de van drie eeuwen roemrijk koloniaal be leid zijn, indien Nederland nu niet achter Indië zou gaan staan. Een tweede vraag van den katholieken fractieleider was, of nu niet de mogelijkheid bestaat, dat ook de Nederlandsche pensioenen zullen worden aangetast. Hierop antwoordde de heer Co lijn, dat zoo gesteld deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, maar hij voegde er direct aan toe, dat deze vraag op deze wijze niet behoorde te worden gesteld, daar de -zaken hier heel anders staan dan in Indië. Het maximum pensioen, ook voor de hoogste ambtenaren met uitzondering der ministers, die 6000.kunnen halen bedraagt hier te lande 4000.en ver volgde de heer Colijn, er zullen nog heel wat erger dingen moeten gebeuren, voor hiertoe zou worden overgegaan. De Neder landsche gepensioneerden behoeven zich dus voorshands niet ongerust te maken. Op de vraag van den heer van Cit- t e r s (A.R.) hoe het staat met het overleg met den minister van financiën betreffen de de conversie van de dure 6 en 5% dol- larleeningen waarvan een bedrag van ruim 300 mill, uitstaat, dat voor 80% in Nederlandsche handen is deelde de heer Colijn mede, dat Donderdag- of Vrijdag avond in de couranten een communiqué zal verschijnen van de ministers van financiën en van koloniën, waar by zij mededeelen een wetsontwerp te zullen indienen be treffende de omruil dezer leeningen tegen 4% Ned. Indische obligaties onder garantie van den Nederlandschen staat (wat reeds geschied is). Aan deze belangrijke mede- deeling verbond de heer Colijn een indruk wekkende oproep tot 't Nederlandsche volk, om de Nederlandsche regeering niet alleen te laten worstelen, qiaar haar bij te staan in haar bovenmenschelijke taak. Er mag verwacht worden, dat het Nederlandsche volk zijn plicht zal begrijpen. Na dezen op roep klonk van verschillende zijden instem mend applaus. In antwoord op enkele vragen van den heer Moltmaker (S.D.A.P.) deelde de minister mede weliswaar niet te kunnen toezeggen, dat een wetsontwerp betreffen de de cumulatie van pensioenen nog voor de behandeling der Ryksbegrooting zal worden ingediend, maar wel is deze zaak bij de betrokken departementen in onder zoek. Eerlang kan dus een dergelijk ont werp worden tegemoet gezien. Belangrijk was ook de mededeeling van Z. exc., dat by de komende herziening van de Indische pensioenen de diensttijd zal worden ver kort en het maximum pensioen zal wor den verlaagd. Daarna is in de middagzitting een aan vang gemaakt met het Ontwerp tot ver hooging van den tabaksaccijns. In een avondvergadering is deze behandeling voortgezet en, ondanks dat vele leden be zwaren hadden, is het ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HET WEER OP ZONDAG. LANGZAME OVERGANG TOT EEN NIEUWE VORST-PERIODE. VOOR- LOOPIG LICHTE VORST MET OOSTELIJKEN WIND. Sedert het afbreken van de periode van strenge vorst is de algemeene luchtdruk- verdeeling en weerstoestand min of meer verward geweest. Het grootste gedeelte van de Westelijke helft van Europa kwam onder den invloed te staan van een gebied van lage luchtdrukking met verschillende centra, die op een ongewone en onregelma tige wijze van plaats veranderden. Daarbij trad over het algemeen een daling der tem peratuur in, die ons weer dicht by een nieuwe vorst-periode bracht. Het verloop der algemeene en plaatselijke weersver schijnselen gaf eveneens een verward beeld te- zien en de schommeling van de temperatuur om het vriespunt veroorzaak te bij den neerslag eveneens een groote on regelmatigheid, zoodat wij achtereenvol gens ij zei, regen en sneeuw te zien kregen. Omstreeks het midden der week begon zich een algemeene weerstoestand te ont wikkelen, die een nieuwe vorstperiode meer waarschijnlijk maakt, hoewel nog geen ze kerheid bestaat of en wanneer deze in West-Europa zal beginnen. Uit het Russi sche gebied van zeer strenge vorst brak zich midden der week een luchtstroom van zeer lage temperatuur naar het Westen baan, waarvan algemeen verwacht werd, dat hij over het Oostzee-gebied naar het Westen zal doordringen. Of deze zeer kou de luchtstroom ook Midden-Europa zal be reiken en hier te lande nieuwe vorst zal brengen hangt grootendeels ervan af wat de depressie doet, die over de Golf van Bis- kaye ligt. Deze is met groote snelheid uit het Noordwesten opgekomen en trok on der toename in activiteit Donderdag in Zuidoostelijke richting naar de Middelland- sche Zee en scheen over midden-Duitsch- land den weerstoestand te zullen gaan be- heerschen. Middelerwijl ontwikkelt zich over de Noordelijke helft van Europa hoo- ge druk. De vooruitzichten zijn in verband hier mede het meest waarschijnlijk de volgende: De depressie, waarvan het centrum in de omgeving ligt van het Noordelijk gedeel te van de Golf van Biskaye en die onder opvulling naar het Zuiden trekt, zal slechts langzamerhand haar beteekenis voor den weerstoestand bij ons verliezen. Bij lang zaam stijgenden barometer zal de wind waarschijnlijk een Oostelijke richting be houden en misschien in kracht toenemen, in welk geval de temperatuur onder het vries punt zal dalen. Het is nog niet zeker of het vóór Zondag sterk zal gaan vriezen, maar de kans is groot, dat het toch binnen en kele dagen tot eenige graden vorst zal ko men. Bij stijgenden barometer is sneeuw niet meer te verwachten. De weersgesteld heid zal derhalve tegen den week-overgang meer wintersch zijn dan zy aan het begin was. BINNENLAND HET LIEFDEWERK „SINT FRANCISCUS XAVERIUS Aan het 17de jaarverslag over het boek jaar 1 Sept. 1932 tot 1 Sept. 1933 van het Liefdewerk „St. Franciscus Xaverius" (Se minarie Warmond) is 't volgende ontleend: Liefdewerken hebben in onzen tijd een moeilijk maar ook een dankbaar bestaan. Van deze waarheid zal ons jaarverslag een getuige zijn. Zij die met een gretigen blik reeds zoch ten naar het bedrag, dat wij dit jaar kun nen uitkeeren, zullen van het moeilijk be staan reeds overtuigd zijn, want ons batig saldo wijst op een zeer grooten teruggang, Maar de nood der tijden brengt ook velen tot het inzicht dat zij méér voor de missie kunnen en moeten doen, dan zij tot nu toe deden en het is een verblijdend verschijn sel een schoone belofte tevens voor de toekomst dat vooral onder de jeugd de missieijver op het oogenblik met nieuw élan opbloeit. Voor wij hierover nader spreken richten wij ons eerst tot hen die ons dit jaar met zooveel yver hebben geholpen, onze zela- teurs en zelatricen. Voor het nieuwe jaar doen wy een bij zonder beroep op uw medewerking, vooral wat betreft de administratie van de busjes- lijsten. Want de teruggang in de opbrengst van de busjes (dit jaar alleen reeds 500) is niet alleen te verklaren uit de slechte tijdsomstandigheden. Dikwijls gebeurt het, dat wij de toegestuurde lijsten niet inge vuld terug ontvangen, zoodat vele adres sen van busjes-houders ons onbekend zijn en de busjes b.v. bij de wisseling van de(n) zelateur(trice) voor goed verloren gaan. Wilt u bij verhuizing der busjeshouders naar andere parochies ook altijd het nieu we adres op de lijsten invullen? Het is ons ook gebleken, dat er minder busjes verlo ren gaan en de inhoud aanmerkelijk groo- ter is wanneer de busjes twee maal per jaar worden gelicht. Zou u dit voortaan ook niet kunnen praktizeeren? U behoeft ons slechts even te laten weten, wanneer u het lichtingsmateriaal wenscht te ontvan gen (April, Juli, December). Natuurlijk zullen ondanks dezen maatregel de busjes op 't oogenblik minder blijven opbrengen dan in normale tijden; daarom vragen wij u allen er dit jaar enkele nieuwe busjes bij te plaatsen. Hier willen wij onzen bijzon deren dank brengen aan onze zelateurs (tricen( in Leeuwarden en Volendam, die ons de mogelijkheid van het plaatsên van nieuwe busjes in het afgeloopen jpar zoo schitterend hebben bewezen. De opbrengst van de busjes was dit jaar ƒ2513.ka lenders ƒ315; brokken en postzegels ƒ133; aan giften ontvingen wij 65, zoodat wij dit jaar ƒ3028 kunnen uitkeeren. Wanneer wij de Xaverius-verslagen van de laatste jaren eens nagaan, dan komen wij tot de ontstellende vondst, dat het batig saldo sinds 1926 bijna jaarlijks is terug- geloopen. 1926 7735, 1927 ƒ5403, 1923 ƒ6183; 1929 ƒ5525; 1930 ƒ4326; 1931 ƒ4140; 7932 ƒ4100 (gift van ƒ500). Wat zal er van overblijven wanneer dit nog eenige jaren voortduurt? Het mag zoo niet lan ger blijven en met een beroep op uw aller medewerking het behoeft zoo niet te blijven. „Xaverius", in de oorlogs jaren 1916'17 gesticht en tijdens de na oorlogs jaren tot bloei gekomen, kan ook nu ondanks alles: vooruit. Daarom bedach ten wij voor het komende jaar een actie program. Om 't doel en 't streven van ons Liefde werk in breeder kring bekend te maken, zullen wij na de Kerstvacantie een nieuw affiche uitgeven ter verspreiding in ver- eenigingsgebouwen, scholen, kerkportalen, etc. Wij vragen nu reeds aan de Eerw. Geestelijkheid en onze andere Correspon denten ons adressen toe te zenden waar belangstelling en medewerking voor busjes en kalender-verspreiding of 't sparen van postzegels en brokken te verwachten is. Vervolgens zullen wij trachten méér scholen te winnen voor het verzamelen van brokken en postzegels. Vele, die ons vroeger geregeld deze artikelen toezonden lieten de laatste jaren niets meer van zich hooren. Dikwijls blijkt het dat men meent dat zij het opsturen niet meer waard zijn. Niets is minder waar! Vooral de postze gels óók de gewone Hollandsche r zijn op 't oogenblik goud waard! Tenslotte onze actie in de Diocesane Jeugd-Organisaties. Van zijn eerste bestaan af heeft Xaverius veel te danken aan de medewerking van patronaten, verkenners, etc., maar den laatsten tijd was de missiegeest hier ver- loopen en slechts weinig missieclubs wis ten het bestaan te houden. Sinds eenigen tijd is hierin een gelukkige verandering gekomen. Een goed inzicht in de missie, haar nooden en in de middelen, die dezen nood kunnen lenigen hebben onder de jeugd de missiegeest vernieuwd. Hoe dui delijker zij ziet, dat gebed en offer de eer- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Fransche contra-voorstellen aan Berlijn. (2e blad). Opzienbarende wending in de Finsche spionnage-affaire. (2e blad). De „Pelikaan" krijgt een grootsche ont vangst bij terugkeer op Schiphol. (Luchtv. Laatste Ber. le blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft de korting op de Indische pensioenen aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. (1ste blad). De Eerste Kamer heeft de verhooging van den tabaksaccijns aangenomen z. h. s. (lste blad). Katholieke Kinderuitzending in het Bis dom Haarlem, (lste blad). Mededeelingen van de Crisis-Rundvee- Centrale. (L. en T., '*e blad). Nieuwe maatregelen om de gemeentebe- grooting sluitend te maken, (lste blad). Herdenking van het honderd-vijftig-jarig bestaan van het Geref. Minne- of Arme Mannen- en Vrouwenhuis, C <e blad). ste vereischten zijn voor een goede missie actie, met des te meer ijver en volharding stellen zij zich ook beschikbaar voor het meer materieele gedeelte van de missie actie. Het verwonderde ons dan ook niet, dat het hoofdbestuur van de Graal ons in Mei j.L „haar volle medewerking" toezeg de voor het brokken werk. Wat dit betee- kent bij de Graal bleek wel hieruit, dat na eenige weken alle Graalhuizen haar eigen brokkenkist hadden. Tweemaal per jaar worden de brokken en postzegels ons gratis toegezonden. Ons contact met de mannelijke jeugdbeweging van de Jonge Wacht verliep niet minder vlot. De dio cesane Directeur zegde ons voor alle tak ken van het Liefdewerk zijn volle mede werking toe. Verder kunnen wij hierom trent nog niet veel mededelen omdat deze zaak op het oogenblik nog te veel in het stadium van bespreking is. Wij hopen ech ter in ons volgend jaarverslag reeds vele resultaten van een vruchtbare samenwer king te kunnen aanwijzen. Gaarne die nen wy plaatselijke directeuren of jeugd leiders van advies wat betreft inrichting en werkwijze van dit missiewerk. Binnenkort zullen door het diocesaan Secretariaat van de K.J.C. over den vorm van medewerking aan ons liefdewerk plan nen worden gepubliceerd. Om zooveel mogelijk te besparen op de transportkosten, verzoeken wij onze spaar ders, als het kan, ons de brokken franco toe te zenden. Wij zullen trachten in de verschillende dekenaten een centrum te vormen waarheen men zijn voorraad kan zenden. Wij zyn er van overtuigd, dat dit actie plan kan slagenals u ons helpt: Wij mogen dit jaarverslag niet besluiten, zonder een woord van dank te richten tot oud-prof. J. Visser, die als mede-oprichter en moderator van ons Liefdewerk geduren de 17 jaar, het bestuur met zijn bezielende leiding en altijd scherpe werkelijkheidszin heeft bijgestaan. Als nieuwe moderator werd ons toegewezen de opvolger van prof. J. Visser, n.l. prof. C. van Trigt. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING IN HET BISDOM HAARLEM. De algemeene ledenvergadering van bo venstaande vereeniging heeft het bestuur gemachtigd de noodige stappen te doen om in het bezit te komen van het bijna gereed zijnde Koloniehuis te Bakkum, mits de me dewerking van Provincie Noord-Holland en Gemeente Amsterdam verkregen wordt en de tegenwoordiger bezitster hare me dewerking verleent. De vacatures in het bestuur ontstaap- door bedanken van de heeren J. Hulsman en L. W. Westerwoudt, werden aangevu'.- door verkiezing van de heeren H. J. A. t Coebergh en mr. A. J. M. Leesberg.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1