VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De Raad dezer gemeente kwam gister middag in openbare vergadering byeen. Voorzitter, de burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer C. Schrama. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Een wijziging werd gebracht in het be sluit tot beschikbaarstelling van het ge meentelijk sportterrein. De heer van Kesteren informeert, of de vereenigingen mochten onderverhuren b.v. aan athletiekvereenigingen. Weth. Warmerdam hoopte, dat de ge meente op de medewerking der beide ver eenigingen mag rekenen. Ingesteld werd een gemeentelijke sport- commissie, waarvan voorzitter is wethou der Warmerdam. Tot leden uit den Raad werden benoemd de heeren A. N. Schrama en Noorland. Ook de het sportterrein hu rende vereenigingen zullen ieder een lid in deze commissie aanwijzen.' De salarisverordening voor het ge- meentepersoneel onderging een formeele wijziging. Wijziging werd ook gebracht in het Ambtenarenreglement, om ook op de ge meentelijke ambtenaren te doen vallen onder de ministerieele bepaling inzake het verbod van ambtenaren lid te zijn van be paalde organisaties. De heer Noorland vond het te sterk, dat een ambtenaar, die in een dienstwoning woont, aan dit huis geen „reclame" mag maken voor een bepaalde politieke partij, b.v. voor den heer Colijn. De voorzitter zou het niet erg vinden, maar spr. zou het fraaier vinden als het niet gebeurt Eenige niet ingrijpende wijzigingen wer den aangebracht in de verordening voor de levering van gas en water. Een verzoek was ingekomen van de café- en restauranthouders om verlaging van de personeele belasting voor hun be drijven. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. De heer Noorland achtte het niet juist, dat de gemeente onderscheid maakt tus- schen ingezetenen, terwijl de wet gelijk stelling mogelijk maakt. De voorzitter antwoordde, dat het de caféhouders inderdaad niet goed gaat. Daar staat tegenover, dat het café-houdersbe- drijf beschermd is. Het hoofdmotief van B. en W. om afwij zend op dat adres te beschikken is ge weest, dat de gemeente een bedrag van ruim 500 uit belasting-opbrengst niet kan missen. De heer Langeveld steunde het voorstel- Kingma, om deze onbillijkheid weg te ne men. De heer Segers was het geheel met B. en W. eens. Het is een beschermd bedrijf een bedrijf, dat bovendien niet tot de noodzakelijke behoort. De heer Verduyn wees er op, dat de ge- heele personeele belasting scheef zit. De heer Kingma steldt voor, voor café's enz. de hoofdsom van de personeele be lasting met 1/3 te verminderen. Het voorstel-Kingma werd verworpen, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Aan het Ned. Herv. Schoolbestuur werd op zijn verzoek beschikbaar gesteld een bedrag van 972.voor de aanschaffing van 10 schoolbanken en boeken. B. en W. hebben een conferentie gehad met de schoolbesturen, die hun volle me dewerking hebben toegezegd om zoo zui nig mogelijk hun scholen te zullen exploi- teeren. Bij de vaststelling van de onderwijsver- goeding 1930 wees de heer Kingma er op, dat de rekening van het Geref Schoolbe stuur anderhalf maal hooger was dan van de andere bijzondere scholen. De voorzitter gaf dat toe. De dag, vóór dat met de schoolbesturen is geconfe reerd, werd een aparte bespreking gehou den met het Geref. Schoolbestuur. De re kening is aan de hooge kant. Men moet echter niet denken, dat het schoolbestuur zijn boekje is te buiten gegaan. Ook op het zuinig beheer van het Geref. School bestuur kunnen B. en W. in de toekomst rekenen. De heer Noorland maakte een opmer king over de hooge kosten van de openbare school. De voorzitter wees op het geringe leer lingenaantal, waardoor de exploitatie-kos ten per leerling steeds hoog worden. Op verzoek van den heer Romijn zal on der oogen worden gezien jaarlijks met de schoolbesturen een voorloopige afrekening op te maken. De regeling van den schoolartsendienst werd gewijzigd volgens voorstel van B. en W. De verordeningen tot heffing van op centen op de vermogens- en gemeente fondsbelasting werden goedgekeurd. Credietverleening aan kweekers. Kwfeekerscredieten 1934. De heer Noor land heeft den indruk, dat degenen die den vorigen keer met een gemeentelijk crediet zijn geholpen, dit weinig apprecieeren. De voorzitter heeft dit geluid ook wel eens vernomen. Men zou liever hebben, dat het bedrag gegeven werd. Al wordt er critiek op een maatregel uitgeoefend, daar- is een maatregel nog niet slecht. Op een vraag van den heer Kingma werd medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar een bedrag van 7400 aan credieten was uitgegeven. De heer Segers heeft in tegenstelling GEMEENTERAAD VAN LISSE met den heer Noorland ook zeer dank bare menschen ontmoet. De heer Verduyn vond, dat het crediet zeer nuttig heeft gewerkt. Een crediet mag niet te gemakkelijk gegeven worden. De heer Romijn stelt voor het maxi mum-bedrag dat aan één persoon als cre diet kan worden gegeven te verhoogen tot 1000.— Weth. Warmerdam verklaarde zich voor deze verhooging. Spr. deelde mede, dat 19 kweekers in het afgeloopen jaar crediet hadden aangevraagd. Slechts 3 daarvan hadden een harde dobber om het crediet terug te betalen. De gemeente wil slechts een schakel zijn om de kweekers door de slechte tijd heen te helpen. Wanneer echter geen continuï teit steekt in deze credietverleening, heeft de maatregel geen zin. Besloten werd, dat het voorstel van den heer Romijn eerst in de commissie voor het kweekerscrediet zal worden bespro ken. Op een vraag van den heer Noorland be treffende werkverschaffing door middel van loontoeslag deelde de voorz. mede, dat B. en W. een conferentie hebben gehad met een der leidende regeeringspersonen. Het is niet uitgesloten, dat hier en daar een kleine proefneming zou worden ge houden. Na de zeer korte rondvraag hield de voorzitter een Nieuwjaarsrede. Ieder jaar heeft zijn eigen herinnerin gen. In onze gedachten zal 1933 wel een jaar blijven van groote zorg, een levensjaar, dat in velerlei opzicht hard en zwaar is geweest. Veel is aan velen ontvallen: den een welvaart en een welstand, waaraan hij ge woon was geraakt, den ander ontviel het hoognoodige voor een, zij het bescheiden, toch zorgenvrij bestaan. Een moeilijk jaar hebben de bloembol- lenbedrijven te doorworstelen gehad, van wier wel en wee de financieele omstandig heden onzer inwoners in doorslaggevende mate afhankelijk zijn. Het is niet te vei*wonderen, dat in zulk een periode voor gemeentelijke wer ken van opvallende beteekenis niet dan zelden de aandacht werd gevraagd; slechts de ingebruikneming van den nieuwen gas houder en van een onontbeerlijk gemeen telijk sportterrein was een feitent weetal, dat zelfs de tot uiterste zuinigheid nopen de tijden niet vermochte nte verhinderen. Meer dan in een economisch-opgaanden tijd worden thans aan de Overheid en haar beleid zware eischen gesteld, op het lenigen van den nood, op het, zooveel haar mogelijk is, wegnemen of verzwakken van de oorzaken daarvan, zal haar oog in het bijzonder gericht moeten zijn. Het heeft ons niet aan dagelijksche ge legenheid ontbroken om uitingen van de zwarigheden onzer dagen ten gemeente huize te vernemen; wij weten, dat wij daarbij niet meer kunnen doen dan wat des menschen is en wel te trachten ons goed in de moeilijkheden in te denken en de beste oplossing te zoeken, al zijn wij er vaak van overtuigd, dat ondanks alles die beste oplossing toch nog onvoldoende is. Het aantal van hen, dat niet in staat is eigen levensonderhoud te verdienen, is ont stellend groot; het is een ramp voor een goedwillende arbeidersbevolking, zooals Lisse bezit; moge zij in zich de moreele kracht voelen om zich te handhaven op het geestelijk peil, waarop zij staat; moge zij die kracht putten, mede uit de gegronde hoop op een betere toekomst. Vooraanstaande, ervaren mannen in het bloembollenvak hebben een geluid doen hooren, dat zonder twijfel eenige mate van optimisme wettigt; wij verbinden gaarne onze verwachtingen met de hunne; het maant ons tot goeden moed. De geest van saamhoorigheid in den, die een kostbaar bezit vormt van deze ge meente en geworden is tot een goede tra ditie, heeft ook in het zware jaar, dat thans bijna achter ons ligt, zijn hooge waarde bewezen. Door het vertrouwen, dat Burgemeester en Wethouders ook in 1934 van den ge meenteraad mochten ondervinden, voelen zij zich bij de uitoefening van hun taak ten sterkste gesteund; zij zijn er erkente lijk voor. Ook voor het goede werk, in het afge loopen jaar door het personeel der gemeen te verricht, heeft ons college oprechte waardeering. Op dit oogenblik terugdenkend aan het leed, dat werd geleden, aan de last, die op velen heeft gedrukt en nog drukt, mo gen wij toch niet, willen wij niet ondank baar wezen, de erkenning van veel goeds veronachtzamen. Binnen eenige dagen gaan wij een nieuw jaar beginnen. Onze taak zal het zijn om met vereende krachten heen te komen door de moeilijk heden van dezen tijd. Ons, ook als bestuurders, van onze kort zichtigheid en tekortkomingen bewust, bid den wij, juist in dat bewustzijn, om Gods zegen voor onze gemeente in het nieuwe jaar. Ik wensch u en de uwen en in u, als vertegenwoordigers van Lisse, aan alle ge meentenaren een gezegend en gelukkig Nieuwjaar. De heer Pynacker als oudste raadslid, dankte den burgemeester voor de goede wenschen voor Raad en gemeente en. wenschte hem wederkeerig een zalig nieuwjaar toe. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Donderdag des voor- middags te 10 y2 uur. Tegenwoordig 12 raadsleden, Afwezig de heer J. W. van Pa- rera met kennisgeving. Voorzitter de Bur gemeester. De voorzitter opent de vergade ring met gebed. De notulen der vorige zit ting worden aangehouden. De Kerstgave voor de werkloozen. Aan de orde is den brief van Gedepu teerde Staten houdende mededeeling, dat er bij de Rsgeering geen bezwaar tegen bestaat, dat ook in de z.g. noodlijdende ge meenten een kerstgave wordt verstrekt aan hen, die uitkeering uit een werkeloozenkas genieten. De voorzitter merkt op, dat in een vorige raadszitting is besloten geen kerstgave te verstrekken, daar de betrokken begroo- tingspost zoude worden overschreden en dit wegens het tekort op de begrooting niet kan worden toegestaan. Het nader van Ge deputeerde Staten ingekomen schrijven is voor B. en W. aanleiding om op de zaak te rug te komen en zij stellen voor om alsnog aan de Rijkssteuntrekkers evenals aan hen, die uit een werklooz-mkas trekken een kerstgave te verstrekken beloopende 25 pet. van den in een of anderen vorm verstrek ten steun. Men zal misschien zeggen, dat dit mos terd na den maaltijd is, doch spreker ge looft, dat het omgekeerde het geval is, dat het n.l. prettiger is, dat men nog iets te goed heeft dan dat men het reeds heeft ont vangen. (Teekenen van instemming op ie publieke tribune). De heer J. v. d. Berg-Verdegaal kan met het voorstel van B. en W. wel accoord gaan, doch zou eveneens de armen in de 'gemeen te met een kerstgave willen verblijden. De heer L. M. van Noort is niet tegen den te verstrekken steun, doch meent, dat er in ons lieve vaderland wel wat al te zeer met verschillende maten wordt gemeten. De arbeiders krijgen hun steun met nog een extratje, de boeren krijgen het vee, dat zij inleveren uitbetaald, alleen de bloem bollenkweekers kunnen hun waar voor niets inleveren. Dan zegt de Minister wel, dat die menschen zich zelf kunnen helpen, doch de Minister dient te weten, dat het anders is. Wij hebben van 't jaar ons best gedaan om op Minister Verschuur te stem men, maar veel genoegen hebben wfj er niet van beleefd. De voorzitter kan met het voorstel van den heer J. v. d. Berg-Verdegaal niet ac coord gaan. Spreker zou het toejuichen in dien de bijzondere armbesturen, die dit nog niet gedaan hebben, een kerstgave aan de armen verstrekken, maar den betrekkelij- ken post op de gemeen tebegrooting laat geen nadere buitengewone uitgaaf toe. Bo vendien vroeger, toen er overvloed van middelen beschikbaar waren, werd er niet over gedacht om de armen uit de publieke kas een kerstgave of iets dergelijks te ver strekken. Waarom moet het dan nu, nu de middelen het niet toelaten, wel ge beuren? De heer Geerlings merkt op, dat dit laat ste argument van den voorzitter niet ge heel juist is. Vroeger hadden de Armbe sturen voldoende middelen om de armen extra bedeelingen te doen, doch die mid delen gaan langzamerhand ontbreken. De voorzitter merkt op, dat B. en W. steeds bereid zijn geweest en steeds bereid zullen blyven om de Armbesturen in hun ne financieele nooden bij te staan. Naar hunne meening dienen de menschen eerst van het noodzakelijkste te worden voor zien vooraleer het geld aan de orde komt. B. en W. weten zeer goed, dat er nog wel menschen zullen zijn ook buiten de ca tegorie der bedeelden die het in den te- genwoordigen tijd financieel nog zwaar der hebben te verantwoorden dan de werk loozen, die steun of uit de werkloozenkas trekken. Dit behoeft echter nog geen aan leiding te zijn om de kerstgave te onthou den aan de categorie van menschen, die de Minister haar wil geven. Wij moeten deze categoriën echter niet uit gaan brei den. De heer J. v. d. Berg-Verdegaal trekt hierop zijn voorstel in. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten alsnog een kerstgave aan de steun trekkende werkloozen te geven. Ged. Staten wenschen Ingekomen is een brief van Gedeputeer de Staten over de begrooting 1934. In ver band met het tekort op de begrooting van 98.000.— wenschen Gedeputeerde Staten, dat de ramingen wegens niet verplichte uitgaven alle tot het beslist onvermijdelijke worden beperkt en dat de inkomsten nog zooveel mogelijk worden verhoogd. Er zijn nog enkele gemeente-ambtenaren, die 7 pet. en niet 8y2 pet. pensioensbijdrage betalen. Het pensioenverhaal zal voor allen 8 y3 pet. moeten worden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ook wenschen Ged. Staten, dat invoering van een heffing van reinigingsrechten wordt bevorderd. B. en W. hebben er over gedacht om den ophaaldienst van vuilnis te laten vervallen, liever dan een nieuwe belasting in te voeren, maar als men nagaat, dat de geheele ophaald.ienst, inclusief de berging van het vuilnis slechts 800 kost, zoodat met een bedrag van 1.a 1.50 per perceel de heele ophaaldienst is be taald, dan meenen B. en W. toch, ondanks den nood der tijden, dezen dienst te moe ten handhaven. Met het voorstel van B. en W., wordt bij acclamatie accoord gegaan. Voorts wenschen Gedeputeerde Staten dat de subsidiën voor het bewaarschool- onderwijs, bedragende 1250.van de be grooting verdwijnen en dat de post onvoor ziene uitgaven van 10.000.op 3000. wordt gebracht. Het nadeelig saldo van 1932 ad ƒ48.000.zal niet geheel de bu- grooting van 1934 mogen drukken, doch dit bedrag moet voor 9/10 naar den kapi- taaldienst worden overgebracht, zoodat dit tekort in 10 jaren wordt gedekt. Eveneens wordt gehandeld met het tekort over 1933 ad 10.C00.Conform de voorstellen van Ged. Staten wordt bij acclamatie besloten. Op verzoek van Gedeputeerde Staten hebben B. en W. de begrooting nog eens na gegaan. B. en W. meenen, dat de volgen de posten nog voor mindering in aanmer king komen: Verteringen vergadering kan worden verminderd met 60; Vergoeding woning chef van politie idem met ƒ104.--; Toezicht hooibergen, idem met 25.Toe lage gezondheidscommissie, idem met 114.38; Bijdrage Leiden Keuringsdienst waren, idem met 60.Subsidie Groene Kruis, idem met 33.33; Werkverschaffing, idem met 2000.Ontspanning werkloo zen, idem met 170.De Raad gaat hier mede accoord. De voorzitter merkt op, dat ondanks al deze bezuinigingen de begrooting niet klopt. Het bedrag dat nu nog te kort is zal met het geraamde bedrag van den werk- loozensteun worden verminderd, dat be drag zal, zooals men dat tegenwoordig met een nieuw woord noemt, worden „uitgestoo- ten". Natuurlijk is dit maar een papieren uitstooterij, het zal wel niet de bedoeling zijn, dat de werkloozen hun steun derven, doch dan zal het Rijk dien moeten betalen. Vele gemeenten zijn op dit gebied aan het einde hunner krachten. Zoo verneemt spre ker, dat Amsterdam 7 millioen, Dordrecht 5 ton, Gouda 3 y* ton heeft „uitgestooten". Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. Khei kruispunt. Zeker, zeker, wat van rechts komt, gaaf voor. Goed zool Maar u moet tóch ook goed naar links uitkijken I 85. Jij gaat met me mee naar het gerechts hof en daar zal je je straf niet ontgaan vriendje. Nou, nou, zei Jan, je praat heele- maal niet tegen me alsof ik je vriend was. Ik zal wel meegaan, natuurlijk, maar mag ik eerst mijn boutje op "ten, anders wordt het koud. SASSENHEBÏ. K. J. M. V. „St. Stephanas". 2de Kerst dag vierde onze vereeniging haar Pa troonsfeest. Deze dag werd begonnen met een Algemeene H. Communie. Des avonds was er feest in de groote zaal van het K. S.A-gebouw, die geheel was versierd. Uit de leden had zich een comité gevormd om van dezen avond tevens een propaganda- avond te maken. Hiertoe had men een bal georganiseerd, dat werkelijk een succes is geworden. Te half acht opende de voorzit ter deze bijeenkomst met 'n kort woord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en het doel van dezen avond uiteenzette. Hierna was het de beurt aan „The Blue Rythm Boys", die er op voortreffelijke wijze voor zorgden, dat allen spoedig in vroolijke stemming waren. Na enkele num mers nam de Zeereerw. Moderator het woord. Zij neer w. was verheugd, dat zoo- velen door hun komst van hun belangstel ling voor de K. J. M. V. blijk gaven. Spre ker hoopte, dat deze belangstelling zal blij ven bestaan, ook wanneer het geen festijn geldt. Daarom noodigde hij alle Sassen- heimsche jonge middenstanders uit om op de Woensdagen 10, 17 en 24 Jan. eens te komen luisteren naar mr. de Kort uit Bus- sum, die dan voor onze vereeniging de reeds aangekondigde voorlichtingsactie: „De Opbouw der Nieuwe Maatschappij" zal houden. Spreker eindigde men de wensch, dat deze avond voor de vereeniging rijke vruchten moge dragen. Een daverend applaus volgde op deze toespraak. Hierna volgde dansmuziek door „The Boys",- afgewisseld met gramophoonplaten. De firma IJsselmuiden Bruynen had de vereeniging n.L voor deze gelegenheid haar geluidsinstallatie geheel belangeloos afge staan. Het werd er zoo gezellig, dat, vóór iemand er aan dacht, het sluitingsuur was aangebroken. De voorzitter besloot deze bijeenkomst met een dankwoord aan allen, die tot het slagen van dezen avond hadden meegewerkt, maar niet het minst de leden van het comité, die zich zooveel moeiten hadden getroost en hun vrijen tijd er aan hadden opgeofferd om propaganda te ma ken en den naam der K. J. M. V. hoog te houden. Wel voldaan keerden allen huis waarts. K. J. M. V. „St. Stephanus" kan op een welgeslaagde propaganda-avond terug zien. Brand. Bij den fotograaf Turk, alhier, ontstond in het atelier een begin van brand dat zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien. Door tijdig ingrijpen kon even wel met eigen middelen de brand ge- bluscht worden, waardoor erger werd voorkomen. Gladde straat. Tengevolge van de gladheid van den weg werd de heer W. War naar, van Lisse, alhier door een slip pende vrachtauto aangereden. Het rijwiel van W. werd bijna geheel vernield. Hij zelf bekwam eenige lichte kwetsuren. WARMOND. Een buitenkans. De heer D. P. Ramp en zijn zoon G. Ramp hadden reeds eenigen tijd een otter bespeurd, doch tot heden was het hun nog niet gelukt het beest te be machtigen. Na veel moeite hebben zij thans succes gehad. De otter hield zich op in een kippenhok, waarin hij gevlucht was en met een welgericht schot wist de heer D. Ramp het beest neer te leggen. Het dier had een lengte van niet minder dan 1.10 M., voorwaar een groote zeldzaamheid. 86. De veldwachter sputterde tegen, maar gelukkig voor Jan was de commissa ris er bij. Die kende Jan en wist, hoeveel goeds hij deed. Nou, zei deze, Jan kan wel eerst zijn maaltijd gebruiken, dan wach ten we hier even, en juist kwam de waar din binnen met een blad, waarop de heer lijk geurende bout prijkte. Geweldig, zei Jan, daar neem ik mijn hoedje voor af. VAN RQMMELZAK EN HOBBELTJE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10