25ste Jaargang DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 No. 7696 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bjj vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Lij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver brij gbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent» met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regd DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewooe AdvertentiëD 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten Hoogste 30 woorden, v/aarfn b«- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DE OMZETBELASTING In verband met den toestand van 's Rijks financiën heeft de wetgever het no-jJig geacht met ingang van 1 Januari 1934 een belasting te heffen wegens levering van verschillende soorten roerende goede ren. De wet tot heffing van een omzetbelas ting heeft een tijdelijk karakter, aangezien bepaald is, dat zij met ingang van 1 Ja nuari 1939 vervalt. Naast de heffing eener omzetbelasting behelst zij een regeling voor de heffing eener weeldeverteringsbelas- ting. Als aequivalent van de weeldeverterings- belasting wordt over de z.g. weeldeartike len een hoogere omzetbelasting geheven. De omzetbelasting bedraagt 4 pet. van den ver koopsprijs der goederen; de belasting voor de weeldeartikelen bedraagt 10 pet. De be lasting wordt niet bij iederen omzet, doch slechts bij één omzet geheven. De wet hul digt derhalve het stelsel der eenmalige £ef- fing. Deze eenmalige heffing kan op ver schillende wijzen worden toegepast. Uit de verschillende heffingsmethoden als daar zijn: le heffing bij den consument, 2e hef fing by de bron (fabrikant), 3e heffing hij den verkoop aan den kleinhandelaar heeft de wetgever gekozen die van de heffing bij de bron. Aan de belasting zijn onderworpen-de leveringen hier te lande door fabrikanten van in het vrije verkeer zijnde goederen, krachtens overeenkomst van koop en ver koop. De huurkoop wordt ten deze met een overeenkomst van koop en verkoop gelijk gesteld. Opgemerkt zij, dat de belasting alleen verschuldigd is voor lichamelij ke roerende zaken. De levering van waar depapieren valt niet onder de heffing. Voor vergoedingen, welke worden genó ten voor diensten en andere prestatiën, is geen belasting verschuldigd. Ook het „auteursrecht" valt niet onder, de lichame lijke roerende goederen. We zagen reeds, dat de belasting ver schuldigd is door den fabrikant, die de goe deren levert. De kooper is hoofdelijk voor de belasting mede aansprakelijk, voor zoo ver hij niet kan aantoonen haar te hebben betaald. In de gevallen, waarin de fabri kant verplicht is aan den kooper een fac tuur uit te reiken, is hij tevens verplicht de belasting in rekening te brengen aan den kooper. Deze laatste is gehóuden de belas ting tegelijk met den koopprijs, of bij be taling in gedeelten uiterlijk tegelijk met het laatste gedeelte van den koopprijs aan den fabrikant te voldoen. De fabrikant, welke de goederen uit zijn bedrijfsvoorraad voor eigen gebruik aan- wéndt,. móet over de inkoopswaarde daar van belasting betalen. Voor goederen, die in commissie of in consignatie worden gegeven, vangt de be lastingplichtigheid eerst aan op het tijd stip.. waarop vaststaat, dat de goederen in derdaad zijn verkocht. Een der belangrijkste vraagstukken bij de regeling van een omzetbelasting is dat van de vrijstellingen. Bij het stelsel van eenmalige heffing zijn drie groepen van goederen, die voor vrijstelling in aanmer king komen: le de grondstoffen en halffabrikaten; 2e de noodzakelijke levensbehoeften; 3e de goederen ten aanzien waarvan de heffing .om praktische redenen moeilijk uit voerbaar is. Aanvaarding van de eenmalige heffing, werkende als algemeene verbruiksbelasting, bréngt in de eerste plaats mede uitschake ling van grondstoffen en halffabrikaten. Alleen worden belast de voor gebruik gerèed zijnde producten; de grondstoffen en halffabrikaten treft men in het eindpro duct, m.a.w. het door den fabrikant afgele verde eindproduct is aan de belasting on derworpen. De noodzakelijkste levensbehoeften zijn vrij als: aardappelen, brood, geneesmidde len, groenten, graan, rund- en varkensvet, spek, zout, eieren in de schaal enz. Een gekookt ei is bij den verkoop belas tingvrij, maar bij verkoop van een gebax- ken ei is belasting verschuldigd. Voor de vaststelling van de verschuldigde omzetbe lasting moet uit de administratie blijken, welk deel van den verkoopprijs door den restaurateur als fabrikant aan zich zelf als kleinhandelaar voor het gebakken ei xn rekening moet worden gebracht. Hieruit blijkt wel, dat het systeem van heffing bij de bron niet zoo heel eenvoudig is. Als goederen, waarvan de heffing om practische redenen is nagelaten, noemen we enkele artikelen van land- en tuinbouw, zooals bloembollen, versche bloemen, gras, hooi, stroo, meststoffen, planten, boom en," doode en levende dieren. Het vee op de markt is vrij, maar de slager, als fabrikant van bierstukjes, rollade etc. moet omzetbe lasting betalen. Dag- en weekbladen, tijdschriften en boeken zijn met het. oog op de cultureele belangen vrijgesteld. Het systeem van heffing bij de bron is zoodanig in de wet uitgewerkt, dat als re gel de belasting wordt geheven over het bedrag, waarvoor de goederen door den fa brikant aan den handelaar worden ver kocht, dus van den groothandelsprijs. De detaillist-niet-fabrikant zal dus zijn prijs met 4 pet. van den groothandelsprijs moe ten verhoogen om zich schadeloos te stel len voor de van hem gevorderde omzetbe lasting. De fabrikant, die tevens détaillist is, zou echter omzetbelasting moeten betalen van den kleinhandelsprijs, den prijs, dien hij als winkelier aan zijn klanten in rekening brengt. In dit geval zou de omzetbelasting dus. bedragen 4 pet. van den detailprijs, wat uiteraard belangrijk meer is dan 4 pet. van den groothandelsprijs, omdat in den dé- tailprijs, behalve de winst van den winke lier, ook de distributiekosten zijn begrepen. Ten einde deze onbillijkheid weg te ne men is in de wet de bepaling opgenomen, dat de minister van financiën onder door hem te stellen voorwaarden kan toestaan, dat de overdracht van goederen uit de fa- brieksafdeeling naar de handelsafdeeling van dezelfde onderneming wordt be schouwd als een levering, echter uitslui tend in het geval, dat de fabrikant tevens het beroep van handelaar uitoefent. Zoo zal de banketbakker zijn bakkerij gaarne beschouwd willen zien als de fa- brieksafdeeling en zijn winkel als de han delsafdeeling. De omzetbelasting kan dan berekend worden over den prijs, waarvoor de goederen naar de handelsafdeeling wor den overgedragen, welke prijs uiteraard minder bedraagt dan de verkoopprijs, wel ken de handelsafdeeling aan particulieren in rekening brengt. Dit voorbeeld geldt niet alleeii voor banketbakkerijen maar ook voor tal van andere bedrijven. Het is niet noodzakelijk, dat de fabrieks- afdeeling en de handelsafdeeling absoluut gescheiden ruimten zijn. De woorden „fa- brieksafdeeling" en „handelsafdeeling" wil len alleen zeggen, dat de zaak als het ware bestaat uit twee onderdeelen. De belasting wordt berekend van den ver koopprijs, dien de fabrikant bij de le vering bedingt. Onder verkoopprijs ver staat de wet de prijs, verhoogd met de kos ten, die de kooper aan den verkooper vol doet, echter zonder kosten van verpakking, voo zoover deze tegen den in rekening ge- brachten prijs wordt teruggenomen. Zijn in den verkoopprijs begrepen kosten van vracht of assurantie, dan kunnen deze voor de berekening van de belasting in minde ring worden gebracht. De verschuldigde belasting moet betaald worden door middel van plakzegels, ter waarde van de belasting, welke de fabri kant aan de factuur hecht en daarna voor herhaald gebruik ongeschikt maakt. Bij algemeenen maatregel van bestuur zullen nog bepalingen worden vastgesteld omtrent vorm, kleur en waarde van de zegels, de wijze van verkrijgbaarstellir.g en van betaling en de wijze waarop de ze gels moeten worden gebruikt en voor her haald gebruik ongeschikt gemaakt. EERSTE KAMER. Het eenlge punt, dat gisteren tot duscus- sie aanleiding gaf, was het wetsontwerp, dat voor eenige jaren de storting in het Pen sioenfonds der Spoorwegen ad 9 millioen opschort. Ieder voelt, dat het hier geen wér kelijke bezuiniging beteekent, maar slechts een verschuiving van lasten naar de toe komst. Wie bekommert zich echter in de zen tijd van ontzagwekkende financieele moeilijkheden om theoretische bezwaren. Zelfs de heer Molt maker (S.D.A.P.) was onder de gegeven omstandigheden be reid zijn stem aan het ontwerp te geven, dat de pensioenen voor het spoorwegper soneel niet het minst in gevaar brengt. Minister K a 1 f f gaf ten overvloede nog de verzekering, dat de maatregel binnen den kortst mogelijken tijd weer ongedaan zal worden gemaakt. Een groot aantal andere wetsontwerpen gingen zonder discussie onder de hamer van den voorzitter door. Bij den aanvang van de vergadering, sprak de voorzitter, baron de Vos van Steenwijk enkele woorden van deelneming naar aanleiding van de ontzettende spoor weg ramp in Frankrijk. Spreker meende tolk der kamer te zijn, indien hij de be vriende Fransche natie de verzekering geeft van ons innig leedwezen en medeleven bij deze catastrofale gebeurtenis. De minister van buitenlandsche zaken Jhr. de Graeff sloot 'zich namens de regee ring bij de woorden van den voorzitter aan. Sen sobere, maar indrukwekkende plechtigheid! Vandaag komen o.a. de wetsontwerpen DE „OSSERVATORE" OVER BEAURAING. De „Osservatore JR.ornano" heeft een ar tikel gewijd aan de gebeurtenissen te Beau raing. Na van de aldaar voorgevallen feiten een kort overzicht gegeven te hebben, wijst het blad er op, dat de vereeniging van Katho lieke Belgische aTtserl „Sint Lucas", speciale conjmis$ies benoemd heeft voor het weten schappelijk onderzoek van het geval. Het eerste rapport, van de geneeskundi gen raadt nog tot geduldige voorzichtig heid en afwachting. Ook het-kerkelijke ge zag heeft zich tot nu toe van het uitspre ken van ieder oordeel onthouden. Vervolgens zegt het blad met betrekking tót de in het begin, van het artikel eveneens in 't kort vermelde bekende aanwijzingen der Belgische bisschoppen aan de geestelijk heid en de geloovigen: „De vermelde aanwijzingen hebben al leen ten doel, overdrijvingen en specula tieve beschouwingen te beteugelen, doordat de voorvallen onder de strenge controle van het kerkelijke gezag worden gesteld, dat alleen competent is om veilige uitleggingen te geven. Al degenen, die informaties over voorvallen kunnen geven, worden ver zocht, deze aan het kerkelijke gezag te geven, in plaats van aan de pers, die be- geerig is naar sensationeele berichten. De kerk kan wachten. Zij is niet begee- rig naar nieuwe wonderen, doch vreest deze ook niet, zooals ze daarentegen wél gevreesd worden door zekere mannen van wetenschap, die door een angst voor het bovennatuurlijke bezield zijn. De Kerk zal zich ook over de-feiten van Beauraing uitspreken, maar niet eerder dan voordat de meest zorgvuldige en onbetwist bare vaststellingen geschied zijn. In elk geval blijft de 4 vernieuwing van geloof en vroomheid.jSe" als gevolg der ge beurtenissen van Beauraing zich gemanit festeerd heeft, een troostvol teeken, dat ook bij het onderzoek der feiten de aandacht verdient". DE GRAAL TE BERLIJN. Een der Vrouwen- van Nazareth, die juist tusschen twee clubs door est halfuürije had vrijgemaakt, vertelde mij aldus een der redacteuren van de „Tijd" hoe de Graal in het nieuwe Duitschland reilt en zeilt. „Last gehad met de nationaal-socialls+i- sche overheid?" „O neen, heelemaal niet. En wij zien de toekomst voorloopig ook nog niet zwart in. We hebben over de duizend leden in de hoofdstad, en er komen er elke maand nog bij. En onze Graalmeisjes zijn met hart en ziel in hun bond. U gelooft niet wat voor een activiteit er ln de cluus heerscht!" „Ja, hoe we aan dien heelen stoet van leden gekomen zijn, dat weten, we zelf niet precies. Eigenlijk hoefden we er vrij wei nig meer voor te doen, nadat de eerste hon derd er waren. Wij werven wel door huis bezoek, maar toch niet systematisch, en het komt er per slot op neer; dat het eene meisje het andere meebrengt. Ik zou u Graalleden kunnen noemen, die ons, heel alleen, vijf-en-twintig of zelfs vijftig nieu we leden hebben, aangebracht!" „Het schijnt den meisjes dus hier te be vallen!" „O ja. Ze komen gewoonlijk eens eventjes om poolshoogte te nemen, en wanneer de leden hun dan onze foto's laten kijken, en ons tijdschrift, en als ze de tooneel- en tee ken- en knutselclubs in actie hebben gezien, dan blijven ze trouwe gasten". „Wat hebt u zooal voor meisjes?" „Meestal van vrij netten stand, maar u weet, dat is met Holland niet te vergelijken. Onze kinderen hebben voor een groot deel eind-examen H.B.S. of Gymnasium, of ten minste een middelbare meisjesschool door- loopen, maar hun families zijn over het al gemeen verarmd. Wij hebben werkel'jk van allerlei soorten: boekhoudsters en typistes, studenten, dienstmeisjes. En ze interessee ren zich allemaal voor elkaar; van secten- geest is niets te bespeuren. Ze brengen ongeveer hun geheelen vrijen tijd met Graalwerk door. Wij hoeven heusch niet zooveel te inspireeren, ze verzinnen zelf van alles en nog wat. Dat hebben we by het St. Nicolaas- en het Adventsfeest kunnen zien.... Soms kóm ie voor 'n volmaakt fait accompli van een uitvoering of een plakaat te staan, eri kijkt dan op van de handigheid waarmee de zaak in elkaar is gezet.... Daar is bij voorbeeld onze Diasporaclub. De kinderen hebben zelf een Kerstspel gemaakt, u weet hoe dat gaat, met schaar, lijmpot en fama- sie, en nu bezoeken ze met dit Kerstspel de diasporaparochies. Het is allemaal hun eigen idee. Stel u voor, dat die vijftig meis jes om half vijf opstaan, hun boterhammen voor een heelen dag in de Rücksack, en dan naar de voorsteden sporen, om tegen zeven uur in hun Graaljurken te communicee- ren. De heele kerk kijkt er natuurlijn van op, in zoo een diasporaparochje is meestal niet Veel te doen. Dan voeren ze 's middags hun Kerstspel op, met of zonder voorafgaande voordrachten en liedjes. Voor den pastoor is dat een mooie gelegenheid, zijn parochianen wat vaster bijeen te hou den op zoo 'n advents-Zondag. Er komen dan ook telkens weer aanvragen van arme pastoors, of onze Graalclub den volgenden Zondag niet in hun parochie wil komen spe len Ja, ik zelf kan het hier heel goed mer ken, wanneer de 'diasporaclub op Zondags voorstelling is. Dan ontbreekt hier name lijk ailes waarmee schriftgeleerden of apos telen zich maar kunnen toetakelen. Tafel- kleeden, vloerkleedjes, sjaals, alles sleepen ze mee, enfin, als ze het maar weer terug brengen". „Wat de anderen doen op zoo'n Zondag? Er worden artikels geschreven voor ons blad, en de teekenclub is in actie. Weet u, dat de tweelingdochters van professor Pe- raihoner daarin meedoen, zij teekenen alle bei erg aardig! (Hans Perathoner is de be kende katholieke beeldhouwer- en houtsnij der, die o.m. het omstreden groote crucifix in de kerk van Mafilsdorf gemaakt heeft). En de studenténmëisjes zoeken bijvoorbeeld passende stukken uit de Duitsche literatuur voor ons op, en staan de Graalredactie ter zijde. De fotoclub gaat misschien zieken bezoeken, dat doen ze allemaal op hun beurt, de pastoors wijzen ons dan in hun parochie arme of verlaten zieken aan, die maar alleen liggen zonder dat er ooit iemand voor hen komt. Onze meisjes gaan daar dan naar toe, een paar foto-albums in de tasch, een paar boeken om uit voor te lezen, een paar liedjes om te zingen. Soms wordt het zelfs een kleine voorstelling voor een heele ziekenzaal. Ze zijn zoo blij, de I kinderen, wanneer ze iemand kunnen op- I vroolijken. I Hier werden wij onderbroken doordat een frisch jong meisje met thee binnen kwam. „Dat is onze Else, die is hier intern. Dit jaar maakte ze haar eindexamen Gymna sium". Een kort gedempt onderhoud over huishoudelijke inkóopen volgde. Er is na- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BUITENLAND. De Nederlandsche regeering heeft voor v. d. Lubbe een mildere straf verzocht. (2de blad). Het bombardement van Foetsjau. (2de blad). BINNENLAND. Korting Indische Pensioenen in de Eer ste Kamer (1ste blad). Ontslag Rijkspersoneel wegens revolu tionaire gezindheid (1ste blad.) mei ijk nog heel wat noodig in zoo'n Graal- familie! Toen vertelde mij mijn zegsvrouwe neg een en ander over de Dadenqlubs, die eigen lijk de kernen zyn van het Graal-apo§to- laat „Ik heb ér hiér in huis elt én élk daar van heeft bepaalde puntjes. De dadenclubs werken aan zichzelf om des te beter opdcr anderen te kunnen werken. Voordat de meisjes uit zoo'n club naar hun werkgroe pen gaan, heb ik ze hier even bij elkaar, en wij spreken over de liturgie of het evan gelie van den dag, of iets anders actueels, en halen daaruit voorbeeld of leer voor onze geestelijke daden. De kinderen zijn niet enkel actief en bereidwillig, waar het om uiterlijke dingen gaat, ze werken oök met standvastigheid aan hun eigen inner lijk. En dat is toch het voornaamste voor meisjes, die hetzij als moeders hetzij op an dere wijze wéér op hun beurt de jeugd zul len moeten leiden". In twee jaar tijds heeft de Graal het tot drie huizen, negen voorposten (zoogenaam de Graal wachten), een tijdschrift en dui zend leden gebracht. Dat is werkelijk éen heele prestatie, en men kan deze werkzame meisjesorganisatie voor de toèkomst in Duitschland slechts het beste wenschen. tot heffing van een tabaksaccijns en tot kor ting op de Indische pensioenen aan de orde. Vooral dit laatste zal tot uitvoeriger debat ten aanleiding geven, al wijst het voorloo pig verslag reeds duidelijk in de richting, in welke de beslissing zal vallen. Het veel omstreden ontwerp zal ook door dezen tak der volksvertegenwoordiging worden aan vaard. Tot MORGEN Is de ge legenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het num mer van 30 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adver tentiën zijn a contant 1—4 regelsf0.50 5-8 1-- 9-12 1.50 13-16 2— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 30 December van „De Leidsche Courant', Papengracht32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1