ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 NIEUW VEEN. Volksbond. In het Groene Zaaltje had Dinsdagavond een vergadering van den R. K. Volksbond plaats, waarvoor een twin tig man was opgekomen. Als spreker was uitgenoodigd de heer H. J. Kuiper, hoofd bestuurder van „St. Deus Dedit". De heer Th. Brouwer opent als voorzitter en heet bijzonder welkom den waarn. Geestel. Adviseur, den weleerw. pater Ph. Terpstra en den heer Kuiper. Na lezing en goedkeuring der notulen is het woord aan den spreker, die op een ge moedelijke en klare wijze een inleiding houdt over de idee der bedrijfsorganisaties. Achtereenvolgens schetst spr. in groote trekken het oude liberale beginsel, waar het persoonlijk belang op den voorgrond treedt, het beginsel der S.D.-partij, dat de klassenstrijd inhoudt en tenslotte het na- tionatle beginsel, waarvan we de toepas sing het sterkst in Italië en Duitschland zien. Tegenover deze ideeën plaatst spr. de katholieke gedachte, vastgelegd in de be roemde sociale encyclieken van de groote Pausen Leo XIII en Pius XI. Door instel ling nu van bedrijfsorganisaties, kunnen de sociale wenschen van de (katholieke) ar beiders in ruimer mate tot verwezenlijking komen. Tevens zullen de bedrijfsorganisa ties leiden tot een gezonde economische toestand in de toekomst. Voorloopig zijn dit echter nog vrome wenschen. De eerste schrede in de goede richting is evenwel al gezet door de Bedrijfsradenwet van Minis ter Verschuur. Op verzoek gaat de geachte spr. bij de rondvraag daarop verder in. Spr. wijst in zijn woord nog op de nood zakelijkheid van het bestudeeren van de economie ook door den katholieken arbei der. Voorts ziet spr. gelegenheid een bij zondere aansporing tot bidden te geven aan de werkloozen. Zij hebben er nu zoo mooi de gelegenheid voor en hoe weinigen be nutten deze kans, ofschoon dezelfde arbei ders meermalen het gemis aan kerktijd op de werkdagen als een euvel naar voren durfden brengen. De voorzitter brengt aan het eindeder vergadering den heer Kuiper namens alle aanwezigen hartelijk dank voor zijn hel der woord, gekruid meermalen met geestige opmerkingen. Voorts dankt hij den Geestl. Adviseur en de leden voor hun aanwezig heid. NIEUWKOOP. Geboren: Jan, z. van I. Vermeij en C. Lam. Leonardus Wilhelmus, z. van W. J. van der Laan en A. P. Janmaat. Overleden: J. Blijleven 84 j., we duwe van D. van der Helm. NOORDEN „St. Deus Dedit". Woensdagavond heeft de Landarbeidersbond St. Deus Dedit haar jaarvergadering gehouden. De voorz., de heer J. Baas, opende met gebed, heette allen welkom, doch had meer opkomst verwacht. De notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ook werd een prachtig jaarverslag voorgelezen, waarvoor den secretaris dank werd gebracht, wat hem ook toekwam. Nu volgde verslag penningmeester. De inkomsten zijn vanaf 1 Dec. 1931: f 1247.54, de uitgaven ƒ1215.79, zoodat er met 31 Nov. 1933 een batig saldo in kas was van ƒ31.74. Aan bodeloon is uitgekeerd ƒ51.41, porto en administratiekosten 28.74. Aan de werkloozen is vanaf Dec. 32 tot Mei 33 uit de werkloozenkas uitbetaald ƒ2446.80. Den penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Hierna volgden eenige besprekingen over het land- en tuinbouwbedrijf en wat zich er in de toekomst weer zal voordien. Nog werd gevraagd, wanneer de kolen zullen worden verstrekt, De voorz. zeide, dat dit vermoedelijk Vrijdag zal plaats hebben, doch dit is een aangelegenheid van het Crisis-comité. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. met een woord van dank met den christel. groet. „Hulp in Nood" bracht ƒ0.60 op. ZEVENHOVEN. Schaatswedstrijd in het water! Don derdag 21 dezer was het IJsfeest voor de kinderen van de drie scholen. Om half 10 zouden de wedstrijden op schaatsen begin nen. Er stond wel een beetje water op het ijs, maar dat bracht het meeste pleizier. Al lereerst kregen de jongens boven 10 jaar een beurt. Ie prijs A. Woudeberg, 2e prijs Gijs de Groot, 3e prijs D. van Leeuwen. Meisjes boven 10 jaar: le prijs B. Domburg 2e prijs M. v. d. Vaart, 3e prijs Bets de Boer, 4e prijs Jaantje de Groot, 5e prijs Co- ba v. Wingerde. Jongens onder 10 jaar: le prijs D. van Tol, 2e prijs Dirk Könst, 3e prijs Teun Vonk, 4e prijs G. Raterink. Meisjes tot 10 jaar: le prijs Martha van Trigt, 2e prijs Jo Rijneker, 3e prijs M. van Wingerden. Na den middag was het hardrijden en het laatste eind moest men op de prikslee gaan zitten en wie dan het eerste aan het einde was, won den prijs. Er werd gere den voor de behoeftigen. De eerste prijs werd behaald door J. Baas, 2e prijs C. Bon 3e prijs L. Mur, 4e prijs F. Domburg. Per sonen boven de 40 jaar. Op dezelfde wijze le prijs J. van Peet, 2e prijs A. Uijterwaal Na afloop sprak de burgemeester in café Smit een dankwoord aan degenen, die het Bestuur van de IJsclub in staat hadden ge steld hetzij door geld of door natura lit feest ten uitvoer te brengen. Ook sprak Z. E. A. een woord van dank aan het bestuurslid den heer De Bruijn, die toch de motor is van de IJsclub. Hierna reikte de Burgemeester de prijzen uit aan de prijswinnaar, die bovendien een extra prijs ontvingen. ZOETERWOUDE. EEN KERSTSPEL. Met de Kerstdagen wordt hier opge voerd: „De reis van Kindje Jezus" een kerstspel, eigenlijk meer een tooneelspel dat geheel om de Kerstfeestviering op een dorp speelt. Prof. Dr. H. van Rooyen O.S.C. heeft het geschreven en ook onder diens leiding wordt door de leiders en leden van de Jonge Wacht, het stuk gespeeld. Van verschillende zijden is ons gevraagd over het stuk te schrijven. Wij zullen on bevoegd als wij zijn geen critiek geven, maar den indruk weergeven die op ons het verschijnen van het stuk heeft gemaakt. Al aanstonds brengt de schrijver ons in een bijzonder wereldje; een sacristie, waar in de schola van Pastoor Goedhart de kerst liederen komt repeteeren. De jongens zijn scherp in hun verschillende karakters ge- teekend en er is contrast tusschen Arie Morsch die het vorig jaar mocht voorzin gen en Hans Barret die nu door den Pas toor uitgekozen wordt om de solo's te zingen. Hans Barret is een zoontje van den hoofd onderwijzer die pas in het dorp woont, en door alle jongens om zijn goedigen aard bemind. Arie Morsch heeft den trotschen aard die tot een haat overgaat. Daarbij komt de partij-keuze van de an dere jongens, waardoor de vijandelijkheden zich in alles uitspelen tegen Hans Barret. De mooi getypeerde koster die bezig is om de kerk voor Kerstmis gereed te bren gen moet onder het gistende en zie dende stel orde houden en gaat ten einde raad mijnheer Pastoor halen. En dan 'spreekt de herder tot de jongens van den Kerstvrede, van de oprechte liefde tot elkander, die het Kindje Jezus op zijn reis langs steden en dorpen van de men- schen komt vragen. Hans Barret, getroffen door de schoone woorden van de pastoor, geeft Arie Morsch den vriendenhand, maar de andere vol hardt in zijn haat en zingt niet meer mee. en als de pastoor vraagt, wat of er is, dan antwoord hij: ik heb pijn in mijn keel, mijnheer pastoor. Het tweede bedrijf speelt op een be sneeuwd veld en daar wordt Arie Morsch geplaagd door Hein de Kluiver omdat hij „lekker niks dorst te zeggen" over Hans Barret tegen mijnheer pastoor. En steeds meer wordt de haat tegen Hans gevoed. Later komen Hans Barret en een herders jongen praten en dan volgt een ontmoeting met Kobus Knar, een oude visscher. Als Hans voor dezen visscher diens ta baksdoos is gaan halen, speelt zich een on derhoud af van den visscher met den pas toor en als de pastoor weg is met Arie Morsch. Dit tooneeltje laat den eenvoudigen vis scher verhalen doen over haat en nijd met de treurige gevolgen daarvan om dan den jongen te wijzen op zijn groote fouten. Arie zegt koppig: 'k Zal m'n eigen weg wel vinden. Maar Kobus Knar zegt: Neen jongen dat zal je niet.... Denk d'r teugen- over onze Lieve Heer maar eens eerlijk over na, of dat wel allemaal in orde is. Als Hans terugkomt, heeft hij in het water gelegen en wordt hij door Arie ge hinderd om in zijn natte kleeren spoedig naar huis te gaan, om eindelijk, nagezeten door Arie, zijn huis te bereiken. Dan gaat het stuk in het derde bedrijf verder in de sacristie tusschen de nacht missen. Hans Barret is er niet en onder angstige spanning komt het nieuws binnen dat hij ziek is.... De herdersjongen komt zelfs vertellen, dat hij gisteravond nat is thuis gekomen en met een buil op het hoofd. Inmiddels gaat het alles zjjn gang en de pastoor zegt tegen Arie, dat hij moet voorzingen; Arie wordt onrustig en wil niet zingen. Als de rij van misdienaars en zangertjes al opgesteld staat om de kerk weer in te gaan, komt Kobus Knar met de treurige tijding: Hansde dokter.... longontste kingde pastoor moet gauw komen. Het zingen wordt nu afgelast en Arie gaat de kerk in m voor Hans te bidden. Het vierde bedrijf brengt ons in xie slaap kamer waar Hans te bed ligt. Vader aan zijn bed. De pastoor komt binnen en troost den vader. Als de pastoor aan Hans zegt, dat er geen Kerstliederen zijn gezongen, moet hij de jongen vertellen dat hij ernstig ziek is. Hans moet biechten en straks het H. Oliesel ontvangen. Als de pastoor vertrok ken is, sluimert Hans, wordt het licht, en in dit licht komt het Kindje Jezus en dan spreken het Kindje Jezus en Hans samen van het Kerstfeest vieren in den Hemel, van de troost aan de ouders en ten slotte vraagt Hans aan den kleinen Jezus of Arie dan in zijn plaats priester mag worden. Als hij weer bijkomt vertelt Hans de droom aan zijn Vader, dan komen zijn vriendjes afscheid nemen en Arie vraagt vergiffenis vflor alles wat hij hem gedaan heeft. Dit is de inhoud van het tooneelspel en wij weten zeker dat heel Zoeterwoude naar het Patronaatsgebouw gaat.... want mooier stuk is nooit gegeven. Kerstfeestviering. De commissie ver zoekt ons te willen mededeelen, dat aan de zaal geen kaarten verkocht worden. Deze maatregel wordt beslist doorgevoerd om een einde aan onregelmatigheden te ma ken. Het is de commissie groote ernst te zor gen, dat elke ordeverstoring wordt voor komen. ZOETERWOUDE (Dorp) Volksbond. Donderdag j.l. vergaderde de plaatselijke afd. van den .Ned. R.K. Volksbond alhier in het Patronaat. De voorz., de heer „van Haastregt, opende de vergadering met gebed en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Inzonder den nieuw toegewezen geestel. adv., den wel eerw. heer A. Buys, en brengt tevens een woord van dank aan den weleerw. heer H. Brans, den gewezen geestel. adviseur, voor diens prettige samenwerking, en het vele wat hij voor den bond heeft gedaan. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Enkele in gekomen stukken worden voorgelezen, en de rest wordt, daar dit meest ministerieele beschikkingen zyn betreffende de rijks werkverschaffing. voor belanghebbenden ter inzage gelegd. Hierna gaat de voorz. over tot de plechtige installatie van den geestel. adv., waarna hij deze na een kern achtige speech, onder applaus het insigne op de borst spelde. De nieuwe geestel. ad viseur dankt den voorz. voor zijn bemoedi gende woorden en zegt, nu hij geroepen is voor het vereenigingsleven, zijn beste krachten hieraan te zullen schenken, voor al daar de sociale vereenigingen in het he- dendaagsche leven zoo noodzakelijk zijn, nu zoo velen de goeden trachten over te halen in de verkeerde richting. Spr. hoopt daarom zooveel mogelijk het geestelijk welzijn der sociale vereenigingen te kun nen bevorderen en tot het heil der zielen te mogen werken. Spr. spoort tevens de leden aan zoo vertrouwelijk mogelijk met elkander om te gaan en besluit met den wensch, dat de Volksbond mogen groeien en bloeien tot aller heil. De begrooting 1934 wordt na een kleine toelichting met algemeene stemmen goed gekeurd. Aangenomen wordt een voorstel van den heer Loos om ook jaarlijks een H. Mis te laten lezen in de parochiekerk van H. Kruisverheffing alhier. De voorz. doet hierna een kleine mededeeling betreffende het te retraite gaan van de werkloozen, daar het onlangs is voorgekomen, dat twee werkloozen zijn gaan retraiten alhier voor des Zaterdags hun steun moesten missen. Spr. hoopt, dat men hem in het vervolg zulks vroeg genoeg zal mededeelen, om dit voor een tweede maal te voorkomen. Te vens kan hij aan de vergadering mededee len, dat op het verzoek hetwelk door het bestuur van den Volksbond, aan het ge meentebestuur is gericht om een Kerstgave voor de werkloozen, in den Raad goedgun stig is beschikt. Tevens stelt de voorz. de leden reeds in kennis van de groote be- stuursverandering, welke op de a.s. jaar vergadering aan de orde zal komen, waar n.l. drie vacatures zijn ontstaan door het belanken als bestuurslid. Spr. hoopt dat hiervoor geschikte candidaten naar voren gebracht zullen worden. De lezing door den voorz. over „De ar beiders en de T.B.C." wordt met spannen de aandacht gevolgd, en laat de vergade ring medeleven met de zorg en ellende van vele gezinnen waarin de „witte dood" heerscht. Doch teveis leerden zij, wat door onze R.K. arbeidersbeweging, in een eigen sanatorium „Berg en Bosch" wordt gedaan, Spr. spoort daarom allen aan die nog niet hun uur loon hebben geofferd dit alsnog te doen. Bij de rondvraag wordt wederom het ontspannigslocaal ter sprake gebracht, en wordt besloten een commissie te benoe men om deze zaak verder af te handelen. Benoemd werden in de commissie de hee- ren W. Loos en B. Roessen, terwijl de geestel. adv. zijn volle medewerking toe zegde. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. onder een woord van dank voor de aangename besprekingen de vergade ring met den chr. groet. Op verzoek van een der leden wordt hierna nog een „Onze Vader" en een „Wees-gegroet" gebeden voor het herstel van onzen hoogeerw. heer Deken en pastoor. „Hulp in Nood" bracht op ƒ1.95. Geboren: Martinus Adrianus Fran- ciscus zoon van W. Kametler en P. J. Bens dorp Wilhelmina Everdina Maria, doch ter van A. M. van Leeuwen en A. W. van Paridon Maria Agatha, dochter van W. v. d. Drift en A. A. v. d. Ploeg Maria Jo- sephina, dochter van W. N. Loos en J. M. Beyersbergen Gijsberta, dochter van J. Janssens en J. W. M. Haakman Theodora Gerarda Maria, dochter van A. Zandbergen en J. W. Kraan Jacoba Johanna Maria, dochter van R» J. de Boer en J. Roessen Adrianus Cornelis Nicolaas, zoon van L. J. van Cromvoirt en C. A. v. Steen Aplonia Geertruida Maria, dochter van P. J. West geest en E. G. Ammerlaan Hendrikus Johannes, zoon van Th. H. Heyn en C. J. Dries Laurentius Johannes, zoon van P. J. v. d. Berg en J. G. J. Bosman The- resia Agatha, dochter van F. Zandbergen en C. J. Colijn. Getrouwd: Nanny Deegenaars 23 jaar van Voorschoten en Aaltje Margaretha in 't Veld, 24 jaar van Zoeterwoude. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: W. F. Doeswijk, winkelier, Leiden. Cur. mr. Nord Thomson. G. J. Boelen, zonder beroep, Gooweg 46 Noordwjjkerhout. Cur. mr. Bolsius. O pgeheven: L. Driebergen, Noordwijkerhout. GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN tzijn idealent Velen rekenen daartoe „veilig verkeer". Het ligt toch zeker niet aan U, wanneer dat een ideaal blijft? ifj lRUöT YSIUG De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag middag in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzit ter opent de vergadering met gebed. De no tulen der vorige vergadering worden gele en en onveranderd vastgesteld. De voorz. deelt mede, dat in verband met een nader schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken de vermoedelij ke korting op de uitkeering per inwoner uit de gemeentefonds niet 2 pet. maar 4 pet. zal bedragen. Voor de uitkeering 1933/34 zal de vermindering ƒ446.66 bedragen. Punt 3 van de agenda. Op voorstel van B. en W. wordt in verband met een verzoek ontvangen van heeren Ged. Staten, het ambtenaren-reglement voor de gemeente aangevuld met enkele bepalingen omtrent politieke gezindheid, het dragen van onder- scheidingteekenen, en uniformkleeding- stukken. Punt 4. Voorstel naar aanleiding van het verzoek van den Ned. Bond van Koffie huis- en Restauranthouders. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen niet op het adres in te gaan. Uit gegevens van de be lastingadministratie ontvangen valt af te leiden, dat bij een nieuwe schatting der per- ceelen, die moet plaats hebben, de huur waarde voor de personeele belasting veel lager zal zjjn. Aangezien het volgend jaar zeer zeker in verband met de veranderde tijdsomstandigheden, een algemeene her ziening der huurwaarden zal plaats hebben, zal de begrooting 1934 het toch nog zwaar te verantwoorden krijgen. Met het oog hier op stellen B. en W. voor niet op het adres in te gaan. De Raad kan zich met deze zienswijze geheel vereenigen en besluit conform. De belastingen verhoogd. Punt 5. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven betreffende de begrooting 1934. Op de begrooting 1934 is gerekend op 50 pet. of 3259 Rijksbijdrage in de kosten van steunverleening aan werkloozen. Voor 1934 zal echter in verband met de nieuwe regeling slechts op een bijdrage van 25 pet. of 1625 gerekend kunnen worden. Voor deze 1625 die minder zal worden ontvangen moet nieuwe dekking worden ge zocht. Nu doet zich de omstandigheid voor. dat Vlg. 45 Opcenten op de gemeentefondsbe lasting verhoogd kan worden met 666.60, terwijl vlg. 46 Opbrengst Classificatie Ge meentefondsbelasting verlaagd moet worden met 408.33. Ged. Staten eischen, dat de opcenten op de personeele belasting weder op 2ÜC wor den gebracht, terwijl op de vermogensbe lasting 50 opcenten zullen worden geheven. Deze verhoogingen leveren 1450 en 680 op. Zoodat de post onvoorziene uitgaven verhoogd kan worden met 763.34. De Raad besluit aan het verlanggen van Ged. Sta ten te voldoen. Ged. Staten maken voorts de opmerking, dat voor het onderhoud der gemeente eigendommen geen bedragen zijn uitgetrok ken. Hoewel de zuinigheid betracht moet worden, moeten deze posten toch zooda nig geraamd worden, dat verwaarloozing wordt voorkomen. De heer Visser vindt het jammer, dat de 200 opcenten op de perso neele belasting weer terug zijn. Ten slotte wordt besloten de posten voor het onderhoud der gemeente-eigendommen wederom uit te trekken op de bedragen die de commissie belast met het onderzoek ge adviseerd had. De posten worden dan uit getrokken als volgt: Raadhuis en Secretarie 300, Burgemees terswoning ƒ50, Veldwachterswoning ƒ25, Gemeentetoren 55, Brugwachterswoning 25, Woning Bilderdam 50, Onderhoud schoolgebouw 90, Onderhoud school meu belen ƒ20. Hoewel noode is de Raad hier mee accoord gegaan. Zoodat, hoewel laat, de commissie belast met het onderzoek der begrooting, toch haar zin heeft gekregen. Punt 6. Korting Jaarwedden. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen waarin medegedeeld wordt, dat het College van plan is om op de jaarwedden van Burge meester, Secretaris, Ontvanger en Ambte naren van den Burg. Stand een zelfde kor ting voor 1934 toe te passen als voor 1933. De korting van 5 pet. zal derhalve worden gecontinueerd. Ged. Staten deelen mede, dat een alge meene salarisherziening in voorbereiding is. Vooral met het oog op het laatste stel len B. en W. voor om met het voorstel van Ged. Staten accoord te gaan. Conform be sloten. Punt 7. Wordt aangehouden. Punt 8. Op voorstel van B. en W. wordt in verband met een verzoek van den Com missaris der Koningin een kleine wijziging aangebracht in het besluit tot verhaal van pensioensbijdragen. Punt 9. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot het verleenen van medewer king tot het verstrekken van crediet aan kweekers van Aalsméersche Cultures. De voorzitter zegt, dat groote moeite gedaan is om ook de menschen in deze gemeente onder de regeling te laten vallen. De ge meente zal garant moeten zyn voor 10 pet. van het te verstrekken crediet. De Raad besluit zijn medewerking te verleenen. Tot lid van het Algemeen bestuur van de Drinkwaterleiding „De Drie Gemeenten" wordt met 6 stemmen benoemd de heer P. Rietdijk. De voorzitter feliciteert den heer Rietdijk met zyn benoeming. In zijn func tie als plaatsvervanger van den heer Ber nard heeft de heer Rietdijk reeds getoond een warm hart voor de stichting te hebben. De belangen der waterleiding zijn by hem veilig. De heer Rietdijk dankt den Raad voor het in het gestelde vertrouwen en dankt den burgemeester voor zyn harte lijke woorden. Hij verklaart zijn benoeming aan te nemen. Kerstgave werkloozen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Minister van Sociale Za ken besluit de Raad op voorstel van B. en W., om aan alle hoofden van gezinnen en kostwinners die steun van de gemeente ontvangen of trekken uit een werkloozen kas over de week van 17 t/m 23 Decem ber een kerstgave te verstrekken, ten be drage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ont vangen. De Raad besluit met algemeene stemmen conform. Op verzoek van de Wed. Van Graas, N. Bijlemeer en A. Spierings om verminde ring of ontheffing van hondenbelasting wordt op grond van de verordening afwij zend besloten. Iemand die een hond heeft moet de belasting betalen, met financieele draagkracht heeft een en ander niets uit staande. By de rondvraag verzoekt de heer Hoo- gervorst de stukken voor den Raad in de vervolge ter inzage te willen leggen voor de leden van den Raad. De voorzitter zegt, dat deze stukken steeds enkele dagen voor de Raadszitting op de secretarie ter inzage zijn nedergelegd. De voorzitter sluit daarna deze vergadering. INGEZONDEN STUKKEN WERKLOOZENZORG TE VOORHOUT IN.... ZORG VOORHOUT, 22 Dec. Er bestaat te Voorhout een comité, het welk zich reeds eenige jaren bezighoudt met de moreele zorg voor de werkloozen. Daarnaast wordt, voorzoover de middelen dit veroorloven, eenige materieele hulp verleend. B.v. door het doen eener extra bedeeling tegen Kerstmis en Paschen. Hoofddoel is: het samenbrengen der christelijk-georiënteerde werkloozen in een verpoozingslokaal om hen door het orga- niseeren van cursussen en lezingen, het gelegenheid bieden tot spel en vermaak, nuttig en aangenaam bezig te houden. Door de groote toename van het aantal werkloozen stijgen de kosten, terwijl de opbrengst der busjes daalt. Hierin moet het comité uiteindelijk in het verschiet zien, bemoeilijking, zoo niet beëindiging zijner werkzaamheden. Dit nu zou jammer zijn, en een grooter nadeel voor de werkloozen medebrengen, dan bij oppervlakkige beschouwing mis schien wordt gedacht. Immers, hoe noodzakelijk en achtens waardig het pogen ook is, om eenigszins het materieel welzijn van de werklooze arbeidersgezinnen in stand te houden, daarnaast is het ook een gebiedende eisch om het moreele peil in onze christe lijke gezinnen op te houden. Want indien de economische crisis zal zijn overwonnen en het productie- en distributieapparaat tot een meer geordend stelsel zal zijn ver vormd, doch tegelijkertijd zouden de zie len van onze arbeiders zijn verbitterd en gedesillusinoeerd, dan zal het met onze samenleving nog allesbehalve gezond zijn. De mensch leeft niet van brood alleen. Ook de werklooze niet. Ook bij hem drin gen zich vragen naar voren, problemen vormen zicb in z'n geest; ook hij vraagt naar het hoe en waarom. En zal hij op de straat, gracht of plein een bevredigend antwoord ontvangen? Immers neen. Onze collectricen ondervinden voortdu rend het onjuist inzicht in ons werk. Wan neer het was voor levensmiddelen of klee ren, zoo wordt hen dikwijls toegevoegd, dan zouden we wel wat geven, doch voor het bakje koffie schenken in het Patro naat, daar voelen we niets voor. Anderen wijzen naar de h.i. laakbare houding van een werklooze, en onthouden dan hunne gave ook voor het overgroote deel der goed willenden. Wij zouden dezen willen vragen: wie is uwer zonder fouten en gebreken. Is uw levensboek zoo gaaf en ongeschonden? of behoeft u een argument om uwe porte- monnaie gesloten te houden. Inderdaad, de vruchten van ons werk laten zich niet uitdrukken in cijfers en ba lansen, en daardoor is dat werk in dezen tyd van mechanisatie en rationalisatie, op pervlakkig bezien, al gauw veroordeeld. Doch ieder mensch weet toch ook wel wat het beteekent, overgeleverd te zijn aan verveling en lediggang. Laten we zorgen, dat de christelijke arbeiders, althans hun geloof in hun medemnschen, maar vooral ook in God behouden. Gedenkt daarom onze busjes, naarmate uwe draagkracht. Kunt u niets geven, en we weten dat deze gevallen niet zeldzaam zyn, geeft dan tenminste een vriendelijk gezicht. Het Comité overweegt het aanboren van een nieuwe bron van inkomsten, n.l. het organiseeren eener verloting met een apart cachet. Mooie prijzen bij lage loten. Hieraan kunnen ouderen zoowel als jon geren deelnemen. Mogen we in deze mooie dagen van Kerstmis eraan herinneren, dat de bede „Vrede op aarde aan de menschen die van goeden wil zyn" op de eerste plaats doelt op de vrede des geestes. Geachte Redactie, onzen hartelijken dank voor uw plaatsruimte. Het Bestuur van het Comité ter verzorging der werkloo zen te Voorhout.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7