UIT DE OMGEVING ZATERDAG 2J DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Voorzitter: Burgemeester Brug. Alle leden aanwezig, als de voorzitter de vergadering met gebed opent. De secreta ris leest de notulen, welke worden vast gesteld. De voorzitter leest de ingekomen stuk ken voor: o.a. een verzoek van C. J. van Amsterdam, waarin hij vraagt om de pacht van het gem. vischwater van 160 op 100 te verlagen. Gezien de tijdsomstandig heden, wordt dit met alg. stemmen goed gevonden. Een schrijven van Burgemeester en Wet houders van Woubrugge, waarin dit College verzoekt, de kosten van het onderhoud van den Hoogmadescheweg te verhoogen tot 300.per K.M. per jaar (de bijdrage is nu 100.per K.M.). B. en W. stellen voor, dit verzoek af te wijzen. Zoo besloten. Wel is men genegen, ten opzichte van werkver ruiming, bij het verbeteren van den weg met de gem. Woubrugge een overeenkomst aan te gaan, n.l. dat voor eiken man uit Leiderdorp ,die event, aan dien weg werkt en die boven het aantal uitgaat, dat het be stek aangeeft, 2.50 per week zal worden betaald. Dit voorstel wordt goedgekeud. B. en W. verzoeken hun machtiging te verleenen om ook voor 1934 aan den heer W. H. Bosscha, werkzaam ter secretarie, een belooning te geven voor de admini stratieve werkzaamheden der werkver schaffing. Deze machtiging wordt verleend. Hierna is aan de orde de benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De heer N. Koot wordt als zoodanig benoemd. Tot geneesheer belast met de kostelooze vaccinatie, voor 1934, wordt benoemd Dr. G. A. de Bruyne. Vervolgens wordt, in verband met het Innen van de huur der huizen in het grond bedrijf, de pensioensgrondslag van den gemeenteveldwachter M. H. Schaap op nieuw vastgesteld. B. en W. stellen voor het niet voor onder wijs gebruikte schoollokaal der openbare school aan de exploitatiekosten te onttrek ken en een behoorlijke regeling te treffen voor het verhuren aan vereenigingen e.d. Overeenkomstig het voorstel besloten. Daarna komt in behandeling het voor stel van B. en W. om een instructie voor de schoonmaakster der Openbare School vast te stellen. Hierin wordt o.m. bepaald, dat de belooning voor het schoonhouden van twee lokalen en de gang 125 per jaar bedraagt en 35 voor de groote schoon maak. Voor het schoonhouden van het lo kaal, dat verhuurd wordt aan verschillen de vereenigingen: 50 en 15 voor de groote schoonmaak. Deze instructie wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een voorschot op de vergoeding art. 101 L.O.-wet 1920, over 1933 aan de Ned. Herv. Schoolvereeniging zijnde 19.25 per leerling, wordt vastgesteld, evenals het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding art. 101 L.O.-wet 1920 over 1931 voor de school met den Bijbel, zijnde 34.01 per leerling. Het ambtenarenreglement wordt vervol gens gewijzigd; tusschengevoegd wordt de bekende bepaling omtrent revolutionaire ambtenaren. De heer Klaver stelt terzake voor, even eens een bepaling betreffende ontslag aan huwende ambtenaressen er aan toe te voe gen. Deze zullen bij huwelijk ontslagen worden. Zoo besloten. Voorts stellen B. en W. voor, 5 HA- van de gemeentelanderijen aan P. Vromesteijn te verhuren voor 70.per HA. Conform het voorstel besloten. Hierna wordt voorgesteld de woningen complex Splinter in Achthoven, onder hands te verhuren aan de verschillende huurders. Goedgekeurd. Evenals het voorstel om het perceel Hoofdstraat 23 te verhuren aan L. van Eg- mond voor 7.50 per week, tot 1936. In plaats van de garage, die gedeeltelijk werd gebruikt door den heer van Egmond en waarin thans de motorbrandspuit is onder gebracht, zal een schuurtje achter de wo ning worden gebouwd. Dan komt in behandeling het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Destructiebedrijf te Overschie, inzake de destructie van afgekeurd vleesch. De jaar lij ksche kosten hiervan zullen bedra gen 53.55. De Raad besluit in principe zijn medewerking te verleenen tot het aangaan dezer overeenkomst. Daarna wordt goedgekeurd het voorstel tot wijziging van het electriciteitscontract met de gemeente Leiden. Deze wijziging houdt in de toezegging van verlaging van enkel tarief van 0.29 op 0.25; het ta rief straatverlichting wordt 0.20 per K.W.U. Het aanleggen van kabels wordt eveneens belangrijk goedkooper. De ge meente moet daartegenover meerder garan tie stellen, terwijl het contract verlengd wordt. Het nieuwe tarief zal 1 Januari 1934 ingaan. Woensdag kwam de Gemeenteraad in ple naire zitting bijeen ten Gemeentehuize on der praesidium van den Burgemeester Jhr. de Muralt. Vooraleer de vergadering ge opend wordt, deelt de voorz. mede, dat hij wel met verlof is, doch, aangezien hij al 37 jaren achtereen de vergadering gepre sideerd heeft, en nog maar eenmaal ver zuimd heeft, en dit door ziekte, het nu op prijs stelde de vergadering te leiden. Weth. v. d. Hoorn zegt dit besluit niet an ders dan te kunnen waardeeren. De voorz. opent de bijeenkomst en vraagt de aandacht tot het uitspreken van het ge bed, waarna de secr., de heer B. Hogeboom, de notulen leest, die zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. De doortrekking van de Eiken laan. B. en W. hebben een bespreking gehad met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente, betreffende doortrekking van de Eikenlaan. Laatstgenoemd college heeft haar medewerking verleend voor het ma ken van een straat van 12 M. breedte; 6 M. van den pastorietuin zal zij afstaan; op omschreven voorwaarden o.a. dat de ge meente zorgt voor een afscheiding, bestaan de uit een hek op steenen voet. Omtrent deze afscheiding die de Raad wel wat kost baar voorkomt zal nog nader onderhan deld worden. Wat betreft de overige voor waarden, zooals grondverruiling, aanslui ting riool en uitpaden, kan de Raad ac- coord gaan. De onderhandsche aanbesteding van het ophalen van asch en vuilnis komt thans aan de orde. B. en W. stellen voor, het op halen van asch enz. weer te gunnen aan M. C. van den Ing voor 9.per week. De heer de Haas is voor openbare aanbesteding, de andere raadsleden betuigen adhaesie aan het voorstel van B. en W., zoodat dit wordt aangenomen. Tevens wordt besloten een schuit te hu ren of aan te koopen, om het vuil te ver zamelen en te vervoeren naar de zgn. „Kom", in het gemeenteland. Ingaande op een vraag van het Gemeen tebestuur van Zoeterwoude, inzake het verleenen van hulp bij brand aan den Hooge Rijndijk, wordt besloten de gemeen te Zoeterwoude voor te stellen met de ge meente Leiderdorp een overeenkomst aan te gaan, betreffende genoemd onderwerp, en de kosten als volgt te regelen n.l. 50 per uur voor gebruik van de motorbrand spuit met inbegrip van het loon der brand weerlieden. Het uitbreidingsplan. Vervolgens komt het Uitbreidingsplan ter tafeL De verschillende bezwaarschriften hiertegen ingebracht worden behandeld en uitvoerig besproken. B. en W. stellen voor, alleen aan het bezwaar van den heer J. G. Meerburg tegemoet te komen. De overige bezwaren worden ongegrond verklaard en afgewezen. De heer Groenendijk vraagt over eenige punten nadere toelichting. De heer Klaver vindt het heele uitbrei dingsplan veel te royaal opgezet; z.i. zijn de daarop voorkomende plantsoenen over bodig en stelt voor, het plan wat te vereen voudigen. De heer de Haas sluit zich aan bij het voorstel van den heer Klaver, hij voegt er aan toe, dat de bouw van arbeiderswonin gen op den achtergrond staat en zou de vaststelling van het uitbreidingsplan uit willen stellen. De voorzitter bespreekt de groote betee- kenis van het plein ten opzichte der ge meentebelangen en wijst op de eventueele wijzigingen, die altijd nog wel kunnen wor den aangebracht indien zulks gewenscht geacht wordt, bij herziening. Na een langdurige discussie wordt het uitbreidingsplan met algemeene stemmen vastgesteld; een uit het plan voortvloeien de schadevergoedings-verordening, wordt eveneens aangenomen. Een regeling be treffende bepalingen, welke voor den aan leg van wegen en straten in acht genomen moeten worden, betreft de overdracht van grond, die voor straat wordt bestemd. Deze regeling, die o.a. bepaalt, dat de straat op kosten van den eigenaar moet worden aan gelegd en waar boomen moeten worden geplant en lantaarns worden geplaatst, in dien zulks door het gemeentebestuur ver langd, eveneens op de kosten van den eige naar, wordt vastgesteld. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken stellen B. en W. voor, aan ondersteunde en uit de werkloozenkas trekkende werkloozen een Kerstgave te verstrekken, groot 25% van het geld, dat zij in de week van 1723 De cember ontvangen. Zoo besloten. Hierna worden eenige wijzigingen in de begrootingen 1933 en 1934 aangebracht. De voorzitter doet vervolgens uitvoerig mededeeling van de besprekingen, die heb ben plaats gehad met de gemeentebesturen van Leiden en Zoeterwoude, betrekking hebbende op de mogelijke opheffing van den tol op de Leiderdorpsche brug. Bij de rondvraag vraagt de heer Roest inlichtingen, betreffende het planten van boomen. De heer Klaver informeert naar de resul taten van de benoeming van den contro leur der steunverleening. De voorzitter kan hierover nog geen verslag uitbrengen, daar de controleur slechts korten tijd in dienst is. De voorzitter wenscht dan de leden een gezegend uiteinde toe. Spr. hoopt, dat de beraadslagingen van het jaar 1933 van zegen en vrucht voor Leiderdorp mogen zy'n en spreekt den wensch uit, dat het in 1934 op dezelfde wijze moge voortgaan. Hierna sluiting. De arme waterleiding. Het eerste aan de orde gestelde agenda punt „ingekomen stukken" levert al spoe dig veel stof op. Na een dankbetuiging van den ambtenaar Machielse, voor zijn ver hoogde salaris, en een schrijven van den L.T.B. en den Chr. B. en T.B. voor 'n sub sidie van 35 gulden, voor vergoeding van lokaalhuur, vuur en licht, ten bate van een Tuinbouw-cursus, wat zonder slag of stoot wordt aangenomen, krijgen we een ingeko men stuk van 3 organisaties, qm de nieu we tarieven van de Waterleiding te herzien, opdat de lasten meer gelijk worden ver deeld. Praeadvies B. en W. geen adhaesie te betuigen. Daar in hoofdzaak deze nieuwe regeling de Landbouwers trof, stond de heer v. d. Weijden op de bres, om deze zaak nader toe te lichten. Hy vindt het treurig dat, nu het bedrijf een groot tekort heeft, dit alleen gehaald moet worden by de boeren, daar zij naast de meterhuur nog extra moeten betalen. Hebben de boeren alleen het groo te waterverlies teweeggebracht; men zal moeten weten hoeveel kraantjes des nachrs openstaan bij burgers, opdat de waterlei ding niet zal bevriezen. Nu moet een klei ne boer net zooveel betalen als een groote, waarom schept men niet een regeling om te rekenen naar het verbruik? Of een clas sificatie maken gelijk bij de burgerwoon huizen. De heer Kroon trekt het in twijfel, dat alleen de boeren het tekort betalen, er i§ een tamelijk te kort, in hoofdzaak komt dit door de lage huurwaarden van de woon huizen in Nieuwkoop, Zevenhoven en Ter- Aar, hierdoor hebben de berekeningen ge faald, maar dit komt heusch niet ten lasste van de boeren. Een classificatie is zeer ze ker besproken, maar dit stuitte af op groote moeilijkheden. Doch wanneer de organisa ties betere plannen hebben zouden wij het toejuichen, maar adhaesie betuigen zonder meer vindt spr. gevaarlijk, dan kon het be drijf nog wel voor grootere stroppen komen te staan. Weth, v. d. Hoorn zal zeker zijn aandacht schenken bij het College van het bedrijf om de belangen van een ieder te behartigen. De technische kwesties van dit bedrijf ken ik niet zoo goed, zegt de heer v. Vliet, maar spr. heeft meerdere malen hooren mopperen over de aanslag van het ver bruik; waarom laat men de kleinen net zooveel betalen als de grooten? Spr. komt tot de overtuiging, dat al wat een publiek lichaam doet, bitter tegenvalt. De voorz. antwoordt, dat het tekort ook ontstaan is door de tijdsomstandigheden, en zal niet ontkennen dat er een onbillijk heid schuilt in den aanslag, het is absoluut ondoenlijk om alles precies te krijgen. Spr. belooft zijn volle aandacht te geven. Hierna wordt besloten geen adhaesie te betuigen. De heeren Hendrikse en v. d. Weijden vóór. Medegedeeld wordt een schrijven van den Minister, waarin hij te kennen geeft, de tijdelijke korting op de salarissen van 1933 in 1934 eveneens toe te passen en een alge meene herziening van de Salaris-regeling voor te bereiden. Het R. K. Kerkbestuur geeft haar leed wezen te kennen, dat de subsidie voor de Bewaarschool gekort is, daar dit Onderwijs toch nuttig en noodzakelijk is. De verhoo ging der schoolgelden gaat niet meer, daar door worden de exploitatie-kosten grooter. Zy verzoekt de subsidie weer te brengen op het oude peil, n.l. 7 gulden per kind. B. en W. hebben gemeend hierop geen advies te moeten geven. Laat de Raad zich maar uit spreken. De voorz. wijst op de moeite die B. en W. gehad hebben om de begrooting sluitend te maken, er wordt van hooger hand aangedrongen om de subsidie tot het uiterste te beperken. Het onderwijs is nut tig, maar öm de financiën moeten wy toch ook denken, de Armenzorg kost veel, de werkloosheid neemt toe. We zyn goedge zind om te geven, maar het kan niet. De heer Hoogervorst zegt, dat wij die post verminderd hebben om een sluitende begrooting te krijgen, al valt het wel eens moeilyk het snoeimes te hanteeren, Je Rijksuitkeering is minder geworden, de toe stand is nog meer verslechterd. Voorlooplg wordt dit schrijven aangehouden tot punt 8 van de Agenda. Een schrijven van de beide Arbeiders- vereenigingen om subsidie te geven aan het plaatselijk Crisis-comité, daar dan het co mité valt in klasse B. en alzoo belangrijk meer ontvangt van het Hoofdcomité. Vol gens de heer Apeldoorn wordt het dan ver dubbeld. Besloten het schrijven te ren- voyeeren naar B. en W. voor nader onder zoek. Accountant W. rapporteert dat de boeken en bescheiden van den Gem.-Ontvanger in orde zijn. De aftredende leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren M. Robertz, B. Jonker, S. de Man, J. Kem penaar, B. Droogh, J. v. Vliet en J. Kelder, worden herkozen. De leden van de commis sie van het plaatselijk schooltoezicht M. herbenoemd. Robertz en A. Quartel zagen zich eveneens herbenoemd. Rammelende ramen. Het adres van het R.-K. Schoolbestuur waarin gelden worden aangevraagd voor een betere afscheiding der schoollokalen, bracht eenige bespreking. De vorige maal was dit uitgesteld, gezien de verandering reeds was geschied, en B. en W. het na der zouden onderzoeken. Met wind ram melden de ramen. De Inspecteur oordeel de het evenueens wenschelijk. Het school bestuur wil deze bedragen van de exploi tatie-rekening nemen. Lang werd nu ge sproken op welke wijze de goedkeuring te geven. De heer Kroon verzet zich tegen een dergelijke handeling van het school bestuur, nooit is er iets geweigerd, waar om eerst niet onderhandeld met B. en W., gezien het bedrag toch flink hoog is. De hper v. Vliet vindt het vervelend, we staan voor een voldongen feit, en of de uitvoe ring economisch geschied is, is niet meer te onderzoeken. De heer Post wijst op de noodzakelijkheid der verandering. Wat de goedkeuring betreft, hieraan ontkomen we niet, het gaat er maar om, of wij het plaat sen onder buitengewone uitgaven of on der exploitatie. Werkverschaffing. Besloten wordt goedkeuring te geven aan de exploitatierekening. De heer Kroon te gen. Voorstel van B. en W. tot het in werk verschaffing verbeteren van een gedeelte van den Korteraarschen weg. De voorzitter zegt, dat B. en W. beraamd hebben om den weg, vanaf de hoek v. Schreuder tot de grens te Aarlanderveen, te verbeteren. Een bedrag van 9905 is hiermee ge moeid, aan arbeidsloon zit hierin ongeveer 5200 gulden, aan materiaal 4300 gulden. Voor de gemeente kost dit nu meer, want de Rijksbijdrage is verminderd tot 36 pet. B. en W. huldigen het standpunt beter de arbeiders te laten werken dan te stempe len en we krijgen mooie wegen. Den heer Hoogevorst bevreemdt het, dat eerst niet de weg PapeveerKorteraar op het pro gram staat, wordt dit nu op de lange baan geschoven? O neen, zegt de voorz., maar de weg te Korteraar is het meest noodige, en het plan te Papeveer brengt eenige be sprekingen mee, ja zelfs een diepgaand onderzoek is noodig, o.m. de waterkeering, enz. Weth. v. d. Hoorn wijst op het drukke verkeer over den weg te Korteraar, het plan te Papeveer laten wij in geen geval los. De heer Kroon begrijpt niet, dat B. en W. eerst niet aandacht schenken aan den weg AardamKorteraar, die eigendom is van den Polder, maar graag contact wil zoeken met de gemeente. Spr. is van mee ning, dat de Polder het materiaal betaalt, het arbeidsloon komt voor de gemeente, maar die krijgs Rijkssubsidie, die betee- kend voor ons toch een financieel voordeel Sommige leden merkten op, dat de Pro vincie reeds bezig is de weg Woubrugge Aardam te verbeteren, wie weet komt eer- jaars dan dat eind ook in het Provincie plan. Na eenige discussie wordt besloten, dat B. en W. een confex-entie zullen be leggen met het Polderbestuur-. Algemeen wordt het plan van B. en W. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de Bank voor Ned. Gemeenten voor buitengewone uitgaven voor 1934, werd na een kleine toelichting goedgevon den. Het bedrag is 17.000. Steunregeling. De wijziging steunregeling werkloozen is het volgende; in het tijdvak dat de ge- organiseerden trekken uit de kassen, wordt het grondbedrag voor de ongeorganiseer den gesteld op 5 gulden, voorheen 6 gul den. Praeadvies van B. en W. is om meer vei'schil te maken tusschen hen die wèl lid zijn en géén lid van de arbeiderorga nisaties. Nu krijgt een gezin van 6 kinde ren 5.plus 6 maal 50 cent voor kinder toeslag en een bon van een gulden voor brandstoffen, totaal 9 gulden, hy die lid van den bond is ƒ10.55. De heer Kroon neemt het geval, wan neer iemand geen kinderen heeft, dan moet hy volstaan met zes gulden, dat vindt spr. te weinig. De heer Apeldoorn, een voorstander van de organisatie, kan volkomen meegaan met het voorstel van B. en W., wy moeten niet uit het oog verliezen, dat een arbei der reeds het geheele jaar iedere week 60 cent contrigutie betaald aan zijn bond, en wanneer er geen verschil komt tusschen hen, sloopen wij de organisaties. De heer v. Vliet is voor een tamelijk verschil, doch vindt het grondbedrag te laag, zelfs een gezin met 4 kinderen ontvangt dan te wei nig. De organisaties houden ook geen re kening met de grootte van het gezin, dit vindt spr. jammer, anders was misschien de regeling gemakkelijker te trekken. De heer Post kan dit ondersteunen. Ten slotte wordt besloten het grondbedrag te stellen op 6 gulden, en een kindertoeslag te geven tot ten hoogste 5 kinderen, met nog een brandstoffen-bon. Het bedrag kan dus nooit hooger worden dan 9.50. De heer Apeldoorn tegen. Verdere bezuinigingen. Vanwege de minder te verwachten uit- keering van Rijksbijdrage in de kosten van werkloosheidsvooi'ziening, wordt het aantal opcenten op de Personeele Belasting gesteld op 200. We vernamen dat het nog hooger kan komen, wanneer de Raad zulks noodig acht. De subsidie van de T.B.C.-be- strijding wordt teruggebracht op 300 gul den, en het buitengewoon lidmaatschap van den A. N. W. wordt opgeheven. Over het voorstel van B. en W., om 50 pet. te bezuinigen op de kosten wegens vaccinatie en geneeskundigen armenzorg door reorganisatie, werden nogal eenige woorden gewisseld. De voorz. zegt, dat deze reorganisatie inhoudt, om, om het half jaar de armenzorg over te dragen aan één van de plaatselijke artsen. De heer v. Vliet vond dit bezwaarlijk, vooral met het behandelen van een patiënt, de dokter weet de toestand van den zieke, en plotseling komt een andere genees heer hem behandelen. De heer Kroon maakt een voorstel om al de salarissen van de Gem. Ambtenaren te verlagen, tij- RIJNSBURG. Tuinbouw. De vorst heeft velen nog parten gespeeld. Er blijkt meer aan produc ten bevroren te zijn dan men aanvankelijk dacht. De prijzen van onbevroren win ter- goed waren deze week weer oploopend. Roode kool ging van 5.40 tot 7.10 per 100 en gele kool kon gemakkelijk van 4.70 tot 6.30 cpbrengen. Ook waschpeen was goede vraag voor en er werden prijzen be taald die tot heden nog onbekend waren, van 3.20 tot 5.per 100 K.G. Spruiten waren goed in prijs, van 0.14 tot 0.18 per K.G. Andere winterproducten als groe ne en boerenkool gingen ook goed weg. Uien waren iets terugloopend van 1.80 tot 2.10 per 100 K.G.: KATWIJK AAN DEN RIJN. Bibliotheek. Velen zullen er zeker met vreugde kennis van nemen, dat er in de leesbibliotheek van den R. K. Volksbond weer een goede aanvulling is gekomen. Een 25-tal nieuwe boeken is het bestuur weer rijker geworden. Er is dus weer goede delijk met 5 pet, dit geeft de gemeente aan inkomsten 384. Noodgedwongen moet spr. dit voorstel doen, wanneer wij alléén de politie nemen krijgen wij toch geen goedkeuring. De heer Post vindt het minder' mooi, dat de begrooting sluitend gemaakt moet worden, door de posten van de Volksgezondheid te verlagen. Indertijd is het bedrag wel met 100 pet. verhoogd, doch dit werd veroorzaakt door het ves tigen van een 2de arts. De Raad heeft hen toen een vestigingspremie gegeven, onge twijfeld is nu het belang van 2 dokters nog meer naar voren gekomen. Spr. is bang, wanneer dit bedrag verminderd wordt, wy geen goedkeuring krijgen, ge lijk in een andere gemeente het geval is. Kunnen wij onze inkomsten niet vermeer deren door het plaatsen van stadsvuil, de gemeente Leimuiden ontvangt hiervoor een belangrijke som gelds. Waar is hier een plaats voor dit „vuil" vroegen de an dere leden, alles is hier tamelijk bebouwd, tenminste waar nog een geschikte gelegen heid zou zijn, en daarbij komen nog de groote vervoerkosten. Weth. v. d. Hoorn verdedigt het voorstel van B. en W., alles is toch naar beneden gegaan, en de vac cinatie is niet meer verplichtend ge steld. De heer Hoogervorst stelt voor het be drag te verminderen met 25 pet, dit wordt verworpen. De heer v. d. Weijden wil alleen de Armenzorg met 100 gulden verlagen. Aan genomen. De heer Post wil in het geheel geen ver laging toepassen. Verworpen. Subsidie Fröbelschool. Nu wordt het schrijven behandeld van het R.-K. schoolbestuur, om de subsidie aan de Fröbelschool weer terug te bren gen op het oorspronkelijke bedrag. De heer Post acht dit onderwijs van belang, kunnen wij het halen uit de onvoorziene uitgaven? De heer v. d. Weijden wijst op de geweldige bezuinigingen, die zij al hebben toegepast, onze begrooting moet toch sluiten, schoorvoetend geeft spr. zyn slem aan het vorig Raadsbesluit. De heer Valentijn wil meer bezuinigen op de we gen, er wordt zooveel grint weggereden, dan kan dit ten goede komen voor de subsidie. De heer v. Vliet wyst op het voorstel te Alphen, waar zij van plan zyn, alle subsidies aan de bewaarscholen te schrappen. Het raadsbesluit van de vorige maal blijft gehandhaafd. De heeren Post en Valentyn tegen. Een tip van Ged. Staten om de belasting op de biljarts weer op te voeren op het oude peil, kon geen genade vinden bij den Raad. De heer v. Vliet kon zich er wel mee vereenigen. De heer Kroon wenschte de caféhouders geen zwaardere lasten meer op te leggen, wanneer deze belasting ver hoogd wordt, kon dit wel eens minder op gaan leveren voor de gemeente, daar zij dan een biljart opruimen. Aangenomen. De heeren Hendriks en van Vliet tegen. Het voorstel van den heer Kroon, om al le salarissen te verlagen, wordt eveneens aangenomen. De heer Post is er tegen, deze wil de lagere ambtenaren niet ver minderen voor de politie. De wijzigingen bêgrooting 1933 gaan zon der opmerkingen onder de hamer door. Het meest treft ons een postje van te wei nig betaalde pensioensbijdrage, die hee ren snuffelen alles zeker wel goed na. De heer Kroon dankt de Raad voor het be drag, dat zij gegeven hebben aan de her denking van Willem de Zwijger. De school kinderen hebben een prettige dag gehad, het bestuur is de Raad hiervoor dankbaar. Verder heeft de heer Kroon klachten ge hoord van de winkeliers, met de distri butie van de goedkoope margarine, kunnen zij dit niet ter hand nemen, gelijk met het vleesch zooals bij de slagers? Dit gaat be zwaarlijk, antwoordt de voorz., de ad ministratie is veel ingewikkelder. B. en W. hebben het al eens overwogen. De gevaren van het niet afzetten van wakken met het ijs vindt de heer Kroon groot. Kan de gemeente niet spoediger in grijpen? De voorz. belooft het. De heer Apeldoorn heeft gehoord, dat menschen, die brandstoffen-bonnen krijgen van de gemeente zich toch van brandstoffen voor zien uit een andere gemeente, waarom blijft dit niet by onze handelaars? Deze klacht die alleszins gegrond is, vond een gewillig oor bij den voorz. De heer v. d. Weijden zou een herziening willen van de schoolgeldregeling. De heer de Boer wijst op het uitdiepen van de dijksloot te Langeraar, nu men toch bezig is met den weg. Aan dit alles zullen B. en W. hun aandacht schenken. Hierna sluiting. keur. Dat is, in verband met de komende feestdagen, zeker van belang. Tuinbouw. Nu de winter schijnbaar is vertrokken is het bij verschillende weer alle hands aan dek. Er zyn meerdere tuin ders-kweekers, die nog een flinke collectie bloembollen moeten planten en daarvoor kwam de vorst wel wat ongelegen. Ook de bloementrekkers zaten aardig in het nauw want velen waren niet meer in de gelegen heid de bollen uit den grond te halen en de kassen vol te zetten. En al lokt de prijs momenteel niet uit, de tijd gaat door, dus is men eigenlijk genoodzaakt met trekken door te gaan wil men straks als de tijd over is, niet met een partij bollen over zitten. Gelukkig is dus de strenge vorst voorbij en wordt er weer aardig gewerkt. STOMP WIJK. Filmvoorstelling. Donderdag 28 Dec. a.s. zal in het café „De Nieuwe Schenkkan" een filmvoorstelling zijn van het Sanato rium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Spre ker op dien avond is de heer H. B. Haver. De toegang is voor ieder kosteloos. De aan vang is precies 7.30 uur. Een ieder zorge op tijd te zyn, teneinde onnoodig geloop tijdens de voorstelling te voorkomen. GEMEENTERAAD VAN TER AAR

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14