NIEUWJAARS- miRTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH 25ste Jaargang DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 No. 7692 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen word» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, v/aarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Leiden krijgt een Stadhuis! Eindelijk! Men zal met een zekere vreugde vernemen, dat de Leidsche Stad huis-kwestie eindelijk in zoover tot een eind is gekomen, dat er een architect is gekozen en aangewezen. Architect ir. Blaauw zal het voorrecht hebben, de bouwmeester te worden van het Leidsch Stadhuis. Wij wenschen den uitverkorene geluk met dit mooie, groote werk, met de groot- sche taak, die hij zal hebben uit te voe ren. Dat hij er zoo goed mogelijk in slage! Die zekere vreugde bij alle belangheb benden in de Leidsche Stadhuis-kwestie, dat er nu een oplossing is gekomen, zal bij velen samengaan met een gevoel van te leurstelling en óók van ergernis! Teleurstelling, omdat is gekozen een bouwmeester, op wiens plan van zoo vele zijden zulk een scherpe critiek is gegeven; voor wiens plan, wat de uiterlijke vorm geving betreft, door de voorstanders zelf in den Raad bijna geen enkel woord van aanbeveling is gesproken, waaruit per soonlijke overtuiging sprak; de meesten dezer voorstanders namen het ad vies van de Raadhuis-Advies-Commissie over zonder meer, en dat zonder éénig enthousiasme. Zóó stonden tegenover deze kwestie de leden van den Vrijheids bond ir. Bosman en v. Eecke, de vrjjz.- democr. Vos, de chr.-hist. de Reede (met de twee chr.-hist., die met hem meegin gen); in het betoog van den woordvoerder der S. D. A. P., den heer Schüller kunnen wij ons niet verdiepen, daar er geen diepte in aanwezig was; o.i. heeft vrijwel alléén wethouder Splinter het plan-Blaauw met overtuiging verdedigd, hoewel ook déze hoofdzakelijk de platte grond van het plan heeft geprezen en over de vormgeving, de aesthetische waarde betrekkelijk weinig heeft gezegd. Evenzoo wethouder Goslinga de eenige anti-rev., die met het plan- Blaauw is meegegaan Velen zullen dus, begrijpelijkerwijze, uit overwegingen van aesthetischen aard door deze beslissing van den Raad zijn teleurge steld. Maar velen zullen óók daardoor zijn ge- ergerd. Geërgerd, omdat deze Raadsbe- slissing is genomen zonder rekening te houden met de eischen van billijkheid te genover de andere uitgenoodigde architec ten (speciaal tegenover den heer Krophol ler). Deze eischen van billijkheid werden door sommigen ontkend, maar door ande ren erkend; en toch hebben ook deze Jaatsten daarmede geen rekening gehou den. In strijd is gehandeld met de eischen van billijkheid, omdat ir. Blaauw zijn plan wat platten grond betreft zoo heeft kun nen maken als hij het heeft gemaakt, doordat hij van de opdracht wat de grootte van het terrein betreft is afgewe ken. De Raadsmeerderheid weigerde, om den architect Kropholler (die door de Raadhuis-Advies-Commissie becritiseerd was alleen om zijn platten grond) een plan te laten maken onder dezelfde condities als ir. Blaauw, of omgekeerd, terwijl toch de aanvaarding van een van beide als een eisch van billijkheid moet worden be schouwd! De Raadsmeerderheid wilde er echter niet aan. Wij kunnen het standpunt, dat deze leden van den Raad hebben ingeno men, niet benijden. Wij zouden een neder laag de voorkeur geven boven een over winning op deze wijze!Met den eisch van billijkheid vereenigden zich de katho lieken, de anti-revolutionairen (behalve de wethouder) en twee chr.-historischen. De voorzitter van de anti-rev., dr. v. Es, een eerlijk en oprecht man, zeide bij de discussies in den Raad: 't Is mijn overtui ging, dat architect Kropholler niet zóó zou zijn behandeld, als hij niet katholiek was geweest. Wij willen het vandaag bij deze be schouwing laten. „WATERSTAAT" EN „ONDERWIJS" (Van onzen parlementairen medewerker). Drie onderwerpen zijn gistermiddag in behandeling geweest. Allereerst werd het restant der onderwijsbegrooting afgedaan, vervolgens de begrooting van het Wegen fonds goedgekeurd en ten slotte een aan vang gemaakt met de behandeling van de begrooting van het departement van Ko loniën. Deze laatste is nooit van veel im portantie, daar de Indische vraagstukken pas ten volle' aan de orde komen bij de behandeling van de Indische begrooting. Om met ons laatste punt te beginnen trok ken eenige reeds oude onderwerpen voor namelijk de aandacht. Allereerst de kwes tie van de herziening der West-Indische regeeringsreglementen, die nog steeds moe ten worden aangepast bij de grondwetsher ziening van 1922. Zoo heeft Curasao nog steeds geen vertegenwoordigend lichaam, dit in strijd met de grondwet. Volgens den heer IJ z e r m a n (S. D. A. P.) os het ant woord, dat de minister hierop in de stuk ken gaf dat de groote economische en financieele vraagstukken zijn volle aan dacht vragen zeer teleurstellend. Ook de heer Boetzelaer (C.-H.) drong er bij den minister op aan deze zaak spoedig af te doen. De kwestie, die in de stukken naar voren was gebracht, dat de minster- president het te druk zou hebben om zich met de Indische zaken voldoende bezig te kunnen houden, was volgens laatstgenoem de afgevaardifde vooral te verklaren uit het feit, dat het voorloopig verslag werd uitgebracht, toen de Londensche conferen tie aan den gang was. De heer Wester man (Nat. Herst.) sprak er zijn voldoe ning over uit, dat het Opperbestuur tegen woordig berust bij een man, die niet steeds met zijn gedachten zweeft in de hoogere sferen van de ethiek. De oude kwestie van het Indische commissariaat werd ook door onzen fascist naar voren gebracht. Volgens hem kon hierop nog aardig wat worden bezuinigd. De heer ter Laan (S. D. A. P.) bracht ter sprake de kwestie van de terugbetaling van tsudie-toelagen en hij zou niet Klaas ter Laan heeten, in dien de belangen van de oud-gepensioneer den, vooral militairen, niet door hem zou den zijn voorgestaan. Heden zal naar alle waarschijnlijkheid deze laatste begrooting haar beslag krij gen. Voordat Minister Kal ff aan het woord kwam ter verdediging van zijn wegenfonds, werden eerst nog een aantal speciale wen schen naar voren gebracht. Wij memoree- ren daaruit een speech van den heer van Voorst tot Voorst (R.-K.), die de vraag opperde of uitvoering en verbetering van wegen in dezen tijd niet belangrijker muest worden geacht dan de inpoldering van gronden.. Deze afgevaardigde drong ook aan op het gebruik van straatklinkers, waardoor een nationaal belang wordt ge diend. De heer van der We ij den (R.-K.) hield zijn maiden-speech en hij zou geen goed plattelander zijn geweest indien hij als ondeewerp daarvoor niet gekozen had den toestand van de tertiaire wegen, d.z. wegen van plaatselijk belang en van wa terschappen. Genoemde katholieke afge vaardigde drong krachtig aan op een be tere verdeeling van de uitkeeringen uit het Wegenfonds ten behoeve van deze wegen. Desnoods zou hij daar gaarne enkele kilo meters primaire weg voor over hebben. Het autoverkeer rijdt deze wegen stuk en dit zal nog erger worden, daar dit verkeer steeds drukker wordt en de wagens zwaar der. Hij bracht ook ter sprake de kwestie van de werkverschaffing op het platteland. Op het voetspoor van den heer Loerakker wees hij op de voordeelen van werkver schaffing in de omgeving boven centrale werkverschaffing. Het lot der tertiaire we gen werd eveneens aangetrokken door de heeren Lo u wes (V. B.) en van Rap- pard (V. B.). Het varagstuk van den ver snelden bruggenbouw werd naar voren ge bracht door den heer van der Waer- den (S. D. A. P.) Minister K a 1 f f, die moeilijk verstaan baar is, moet op de meeste hem gestelde vragen antwoorden met een bereidwillig in overweging nemen. Na een kleine strubbeling met den heer Lovink (C. H.) die zich nog niet bevre digd toonde en zelfs een amendement in diende om de betreffende begrootingspost te schrappen het betrof een brug bij Overschie weVd de begrooting z. h. s. aangenomen. Dit laatste was niet het geval met de Onedrwijsbegrooting, waarover op verzoek van den heer W ij n k o o p (Comm.) hoof delijk werd gestemd, waardoor hij, zijn partijgenoot Effendi (zoo juist ontslagen uit de strafgevangenis) en Sneevliet (R.S.P.) gelegenheid kregen tegen te stem men. Tevoren had de heer Z ij 1 s t r a (A. R.) zijn amendement om imperatief in de wet voor te schrijven het ontslag aan de huwende ambtenares waaromtrent Vrij dag j.l. de discussie werd geschorst in getrokken. Aanleiding daartoe was de toe zegging van minister Marchant, zelf met een afzonderlijk voorstel tot wijziging van de L.O.-wet 1920 te komen, waarbij deze kwestie nader zal worden geregeld. Een amendement-S u r i n g (R.-K.) om de wachtgeldregeling tot 1937 een tijdelijk karakter te geven, werd door den minister overgenomen. Een amendement-D ij k e n (A.-R.) dat strekte om de kosten van aan schaffing der leermiddelen bij uitbreiding van het leerlingen-aantal der bijzondere scholen voor rekening der gemeenten te doen komen, werd ook door den minister overgenomen. Het w.o. tot wijziging der L.O.-wet 1920 werd ten slotte aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. De socialisten steden met de communisten, Sneevliet en van Houten tegen. Bij de Afdeeling Kunsten en Wetenschap pen ontstond er een debatje betreffende het subsidie aan de Koninklijke Academie van Wetenschappen, dat volgens de hee ren Visscher (A.-R.), Mo 11 er (R.- K.), Til anus (C.-H.) en v .d. W a e r- d en (S. D. A. P.) teveel Werd ingekort. De genoemde katholieke afgevaardigde bepleitte eveneens spoed t.a.v. de wettelijke bescherming van den architectentitel. Mi nister Marchant sprak van een „gelief- déntwist" tusschen het bestuur der Aca demie en hem. Dit bestuur stelt zich op het standpunt, adt na verleening van het sub siedie de regeering geen zeggenschap meer heeft. Als overeenstemming wordt bereikt, zal er met den minister te praten vallen. BINNENLAND PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Geen nieuwe salarisverlaging In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de heer Schouten (A.R.) een motie voorgesteld, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, een voorstel tot verdere ver laging der salarissen en loonen met 5 pet. in de commissie van overleg te brengen en te dien aanzien vóór 31 Dec. een voorstel te doen aan Prov. Staten. Na eenige discussie is deze motie met 37 tegen 23 stemmen verworpen. Een motie-De Kantor (nieuwe salaris regeling zoo kort mogelijk na 1 Jan. 1934) is eveneens verworpen, met 35 tegen 34 stemmen. Het voorstel van Gedep. Staten (besten diging der bestaande korting) is daarna z.h.st. aangenomen. De begrooting is zónder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarna nog wor den goedgekeurd de verordeningen betref fende het heffen van opcenten op de ver mogens- en inkomstenbelasting. HET JUBILEUM VAN BURGEMEESTER DE VLUGT Gisteren heeft Amsterdams burgemeester dr. W. de Vlugt den dag herdacht, waarop hij voor 12'A jaar werd benoemd tot burge meester van de hoofdstad. Tegen 11 uur kwam de Gemeenteraad bijeen in openbare zitting. De familie van den burgemeester, benevens een aantal ge- noodigden, hadden de plaatsen van de ge reserveerde en de publieke tribune ingeno men. Na opening van de zitting kreeg het oud ste raadslid, de heer J. ter Haar, het woord tot het houden van een rede. De oudste wethouder, de heer E. J. Abra hams, voerde namens 't college vervolgens het woord. De jubilaris zelf daarop het woord ne mend, was zichtbaar aangedaan, toen hij op deze toespraken antwoordde. Hij dankte voor de hem aangeboden hulde en uitte den wensch, dat Amsterdam de crisis zal te boven komen en een nieuwen bloei te gemoet gaan. Na afloop van de raadszitting had de jubilaris de hulde in ontvangst te nemen van de ambtenaren en werklieden der ge meente. Van dit 20.000 man tellende per soneel, waren deputaties bijeengekomen in de Militiezaal. De feestvierende burge meester met zijn familie werd daar ontvan gen door mr. dr. J. H. Van Zanten, direc teur van het Bureau van Statistiek. Na mens allen sprak deze dr. de Vlugt toe. Het geheele personeel is ervan overtuigd, dat het voor Amsterdam goed zal zijn als het nog langen tijd onder leiding van den jubilaris mag blijven. Dezen wensch had het personeel gaarne doen vergezeld gaan van een stoffelijk bewijs van belangstel ling, maar spr. meende, dat het personeel had gehandeld in den geest van den bur gemeester door dit achterwege te laten. Spr. bood tenslotte een lauwerkrans aan als vervanging van wat in andere omstan digheden, zou zijn geschonken. Door den burgemeester werd in welge kozen woorden dank gebracht voor deze hulde van het geheele gemeentepersoneel, waardoor de jubilaris zeer was getroffen. De groote zaal van het Concertgebouw was gistermiddag in een feesthal herscha pen. Rondom het podium, dat geheel gevuld was met zangkoren van den Bond van Am- sterdamsche Christelijke Zang- en- en Mu ziekverenigingen onder leiding van Jac. A. Berkhout en van de Kon. Mannenver- eeniging Apollo, rezen statig-hooge palmen met breed uitwaaierende bladen, en aan den voet daarvan waren met goeden hove- nierssmaak de talrijke bolemstukken ge schikt, die den jubileerenden burgemeester en zijn echtgenoote in overstelpend groot aantal zijn toegezonden. Voor het podium was een lage, met tapij ten bedekte verhevenheid aangebracht, waarop de voor burgemeester en mevrouw De Vlugt bestemde zetels geplaatst waren. Daarvoor was een ruime halve cirkel vrij gehouden voor de eeregasten bij deze fees telijkheid: Prins Hendrik, den vertegen woordiger der Koningin, jhr. W. F. Roëll, en de zonen en schoondochters des burge meesters. Langzaam aan vulde zich de zaal met vertegenwoordigers der burgerij in al haar geledingen. Toen burgemeester en mevrouw de Vlugt de zaal binnen traden, voorafgegaan eerst door twee stadhuisböden in groot-gala, daarna door Prins Hendrik en jhr. W. F. Roëll, den vertegenwoordiger van de Ko ningin, en gevolgd door hun naaste familie leden, stonden alle aanwezigen op ter be groeting en werd op het orgels gespeeld het feestkoor uit „Jozua" van Handel. Zoodra de laatste klanken hiervan ver storven waren heeft de voorzitter van het Huldigingscomité, mr. dr. J. A, van Thiel, het woord genomen. Alvorens over te gaan tot de aanbieding van de huldeblijken: het ten voeten uit door Jan Sluyters geschil derde portret van den burgemeester tegen een achtergrond van Oud-Amsterdams to rens en daken, het zilveren theeservies en het gedenk-album, heeft de feestredenaar voorlezing gedaan van telegrammen van gelukwensch van Ged. Staten van Noord- Holland en van de Koningin-Moeder. Na de rede van mr. dr. van Thiel werd de burgemeester voor eenige oogenblikken uit de zaal geroepen, voor 'n „telefoontj". De heer Vathier Craane, lid van het Uit voerend Comité, deelde mede, dat de op roep was van den burgemeester van Ba tavia, die telefonisch den burgemeester van 's Rijks hoofdstad wenschte geluk te wen schen. Een tweestemmig dameskoor uit den Bond van Amsterdamsche Christelijke Mu ziekverenigingen onder leiding van Jacob A. Berkhout, bracht een met begeleiding van Henk Berkhout „Dans les blé's" van VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het schrijven der Duitsche bisschoppen inzake de Katholieke pers. (4e blad). Prof. Dessauer vrijgesproken. Zijn verde diger beschuldigd van hoogverraad. (4e blad). BINNENLAND. Weer een gecompliceerde aanrijding op den weg bij Overschie. (Gem. Ber. 2de bid.) Gasvergiftiging te Scheveningen. (Gem. Ber. 2e blad). Steekpenningen bij het abattoir te Rot terdam. (Gem. Ber. 2e blad). De Schouwburgzaal te Steenwijk afge brand. (Laatste Ber.). 584 NAAR BUITEN MÉT EEN 3 TAX PRETTIG VERVOERMIDDEL EN GOEDKOOP TEL. 3300 Garage JAC. DE GRÓÓT, b eestenmark Gabriel Perné ten gehoore, waarbij mevr. Hélène Ludolph de solo-partij zong. Daarna kwam de beurt aan de Kon. Man- nenzangvereeniging Apollo, welker koor onder leiding van Roeske „Hymne" van P. A. Zwijssig (Schweizerische Ps^lm), woorden van Jac. Denijs, en vervolgens: „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Ge- denck-Clanck uitvoerde. Hiermede was de eigenlijke plechtigheid ten einde. Het eerst trad Prins Hendrik, na hem de vertegenwoordiger van de Konin gin, jhr. W. F. Roëll, op den burgemeester en zijn echtgenoote toe, om hun met har telijke handdrukken en met groote warm te geluk te wenschen. Op hen volgden de voorzitter en de leden van het Uitvoerend Comité, welks secretaris, de heer van Vlij men, het levensgroot portret van den bur gemeester bij de aanbieding onthuld had. En dan kwamen in eindelooze reeksen de velen, die het voorrecht hadden gehad deze voor Amsterdam wel historische bijeen komst bij te wonen, den jubileerenden bur gervader en diens gade persoonlijk met een handdruk en een enkel woord hun ge- lukwenschen aanbieden, Gedurende bijna twee uren hebben de zen onvermoeid, opgewekt, vriendelijk, met blijkbaar welgevallen, dezen den schier eindeloozen stroom van gelukwenschen van Amsterdam's dankbare en waardeerende burgers in ontvangst genomen. Gisteravond had op het Leidscheplein een fakkeloptocht ter eere van dr. De Vlugt plaats. jMT* Tot en met 28 December a.s. is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 30 December den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adver tentiën zijn a contant 14 regels. f0.50 5-8 1— 9-12 „1.50 13-16 „2— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in rihet nu mmer van 30 December van „De Leidsche CourantPapengrachfc 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1