DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LAGER ONDERWIJS NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH 25ste Jaargang VRIJDAG 15 DECEMBER 193j No. 7687 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal E>U onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: iGewooe Advertentiëo 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingec wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De N.S.B. in actie. De N. S. B. zit niet stil, ontwikkelt groo- te activiteit, met name ook in de bloembol lenstreek. Wü kunnen ons voorstellen, dat er velen zijn, die door deze propaganda worden ge trokken en.gewonnen voor de N. S. B. Als men hoort een rede, zooals deze week is gehouden te Hillegom door een propagandist voor den N. S. B., den heer Vlekke, dan is 't verklaarbaar, dat ook katholieken, zelfs vooral katholieken, daarin gedachten vinden, die hen aantrek ken. Als de heer Vlekke een pleidooi houdt voor een „waarachtigen volksinvloed" dóór de corporaties als deskundige organen van den Staat, dan hoort een katholiek daar in.... de wenschen van „Quadragesimo Anno", dan hoort hij daarin ook wat is.... de meermalen uitgesproken overtuiging van de leiders der R. K. Staatspartij! Terecht kan b.v. prof. Aalberse verklaren, dat hij dit denkbeeld al heeft geleerd en gepro pageerd, toen iemand als b.v. de geachte spreker te Hillegom nog op de lagere school was. En.... nu zal ook de R. K. Staats partij er is alle reden daarop te ver trouwen met de grootste kracht en toe wijding streven en werken, om dit denk beeld de „corporatieve maatschappij" of de „publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie of de „Sociale Kamer" te verwe zenlijken. - Voor de verwezenlijking van het denk beeld: een reorganisatie van de Staatsin richting, als hier bedoeld, behoeft men vol strekt niet zijn toevlucht te nemen tot de N. S. B. of welke nationaal-socialistische of fascistische vereeniging ook! De genoemde spreker te Hillegom heeft echter meer béweerd. „Onze N. S. B.- staat", zoo zeide hij, „zal volkomen recht staat zijn, een rechtstaat van deskundig heid, waar geen sprake zal zijn van dic tatuur". Wie dit beweert, in ernst, moet. Hitler met zijn nationaal-socialisme be schouwen als zijn grootsten politieken te genstander! 't Is toch allerduidelijkst, dot het Nationaal-Socialisme in Duitschland we 1 is gebaseerd op de dictatuur èn wel berust op de idee: machtstaat. Om deze bewering te bewijzen, zijn uitspra ken en feiten, door ons reeds meerma len in 't licht gesteld als voor het grij pen! De spreker verklaarde zich voor bijzon der onderwijs (hij keurde het tenminste af, dat de liberalen dit onderwijs hadden onderdrukt), maar tegen het vrij vér- eenigingsrecht. Volgens een ons toegezon den verslag zeide hij: Vrij vereenigings- recht bracht ons de schotjes, en ziedaar ons volk versplinterd! Wij, N. S. B.'ers, wil len ons volk weer vereenigen, 't Zal uit zijn met de politieke partijen, enz. Dat alles rechtvaardigt, meenen wij, de con clusie, dat de spreker in zijn N. S. B.-staat katholieke organisaties evenzeer wil uitsluiten als communistische. Dat het bijzonder onderwijs wel gehandhaafd mag blijven, lijkt ons in d i e gedachtengang min of meer inconsequent; doch dit terloops. Wij willen alleen deze vraag stellen met den meesten nadruk: Is 't niet werkelijk ongelooflijk naïef, te meenen, dat de ka tholieken hun vrijheden, hun rechten, hun invloed zullen kunnen behouden (voorzoo ver zij die bezitten) en verkrijgen en ver sterken (waar zij die nog niet of niet vol doende bezitten), als hun feitelijk alle or ganisatie verboden zal zijn? Wij zullen zulk een opvatting niet anders beschouwen, dan als ongelooflijk naïef! LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! (Van onzen parlementairen medewerker). In de avondvergadering van Woensdag kwam als restant der Waterstaatsbegroo- ting de geruchtmakende zaak rondom de N.V. Spoorhout aan de orde. De kwestie is in het kort deze: sedert vele jaren moe ten de spoorwegen hun hout uitsluitend hebben betrokken van een bepaalde firma met uitsluiting van den gewonen handel. In 1931 werd de N.V. Spoorhout opgericht met een kapitaal van 100.000, waarvan 55 pet. genomen door de spoorwegen en 45 pet. door een particulier. De geplaatste aandeelen werden voor 50 pet. volgestort. De N.V. Spoorhout trad als leverancier van hout geheel in de plaats van genoem de firma. Het schijnt, dat gedurende de periode, waarin de firma. resp. de N.V. Spoorhout de houtleveranties aan de spoor wegen bezorgden, de aangekochte hoeveel heid aanmerkelijk uitging boven de be hoefte. Bovendien zou de N.V. Spoorhout bij haar inkoop prijzen hebben besteed, die aanmerkelijk te hoog zijn. Bovendien zou de prijs, die de Ned. Spoorwegen zelf betaalden, nog aanzienlijk hebben gelegen boven dien, welke de N.V. Spoorhout aan haar leveranciers uitkeerde, enz. Verschillende sprekers voerden hier over het woord en drongen aan op het in stellen van een commissie. De minister van Waterstaat, Ir. Ka 1 ff verklaarde zich gaarne bereid mede te werken aan de instelling van een commissie van onderzoek. Hiermede was deze zaak voorloopig van de baan. Daarna werd de behandeling van de On- dérwijsbegrooting voortgezet. Het Nijver heidsonderwijs was gisteravond aan de beurt. Mej. Meijer (R. K.) pleitte voor de belangen van de onderwijskrachten, wier lesuren dikwijls zeer willekeurig zijn verdeeld. De heer Til an us (C. H.) be sprak o.a. de kwestie van de dienstboden. Negen millioen aan dienstbodenloon wordt jaarlijks besteed aan buitenlandsche dienst meisjes. Deze afgevaardigde inforipeerde of daaraan niets te doen zou zijn. Kan de minister niet de verschillende vereenigin- gen van huisvrouwen in den arm nemen? Min. Marchant maakte aan het adres van den heer ter Laan de opmerking, dat deze getoond heeft niets te begrijpen van den toestand, waarin wij verkeeren. Er is geen enkel land in Europa, dat meer uit geeft voor het Nijverheidsonderwijs. Met trotsch wees de minister op het feit, dat als gevolg van een zuinig beheer de kos ten der leerling bijna tot de helft zijn ge daald, terwijl het onderwijs veel is ver beterd. Het dienstbodenvraagstuk noemde de minister nijpend voor de regeering. De jonge dames, die vroeger dienstbode wer den, gaan 's avonds liever uit dan in de keuken te zitten. Tot nu toe is reeds van alles geprobeerd, echter zonder resultaat. Om half twaalf werd de vergadering verdaagd. In de vergadering van Donderdag wer den eerst eenige adressen afgehandeld. De rest van den middag werd besteed aan het voor outsiders netelige en door nige terrein van het Lager Onderwijs. Het bestudeeren van de wetsontwerpen, de nota's van wijzigingen, de amendementen etc., die op deze materie betrekking heb ben, doen een gewoon mensch reeds dui zelen en men krijgt er een groote eerbied door voor een man als Suring (R. K.), voor wien dit alles gesneden koek is en er met een gemak over spreekt alsof het de eenvoudigste zaak van de wereld betreft. Bij de betreffende afdeeling kwam te vens ter sprake het wetsontwerp tot wij ziging der wet van 30 December 1932. De strekking van deze wet was, zooals de heer Suring helder uiteenzette, de volgende. De wet van 30 December 1932 gaf aan de scholen een overgangstermijn van 2 jaren om zich aan te passen aan de nieuwe leer- lingenschaal der Lager onderwijswet van 1920, welke zal gelden tot 31 December 1937. De geldelijke toestand nu van het Rijk is aanleiding geweest dezen termijn te verkorten. Hierdoor wordt een aanzien lijke besparing verkregen. Voorgesteld j wordt de nieuwe leerlingenschaal in te I voeren zoodra het op 31 December 1933 I loopende schooljaar afloopt. De besparing heeft men becijferd op ruim twee en een half millioen, waarop dan nog in minde ring komt een bedrag van aan de betrok ken onderwijzers toe te kennen wachtgel den. De heer Suring verklaarde tegen in korting van den termijn, waarop de nieuwe leerlingenschaal zal gaan werken, geen bezwaar te hebben. Verder betreft het wetsontwerp de wachtgeldregeling van de onderwijzers. Gebleken was, dat het her plaatsen van wachtgelders van 60 jaar en VROEGER INVOERING VAN DE NIEUWE LEERLINGENSCHAAL. ouder groote bezwaren heeft. Door der gelijke benoemingen wordt aan de betrok kenen dikwijls veel leed berokkend, ter wijl aan jongeren een kans ontnomen wordt aan het werk té komen. Daar deze bepaling echter buiten bezwaar van 's lands schatkist moet zijn, is tevens be paald, dat de regeling slechts van toepas sing is op hen, wier wachtgeld 65 pet. be draagt van het laatste genoten salaris. Dan zal de schatkist er geen schade van onder vinden. Verder dient het ontwerp om te voorkomen, dat schoolbesturen hun waar borgsom hebben verspeeld, doordat tenge volge van de verhooging van den leer plichtigen leeftijd het aantal leerlingen is gedaald beneden de door de wet geëischte minima. Tenslotte heeft het ontwerp ten doel de herplaatsing van wachttgelders bij het bijzonder onderwijs eenigszins te be spoedigen. Het groote gevaar is hier na tuurlijk, dat de vrijheid vpn richting een der grondpeilers van ons Lager On derwijs daardoor in het gedrang zou kunnen komen. Een andere moeilijkheid, die zich speciaal bij katholieke scholen zou kunnen voordoen, is b.v. dat een onderwij zer van een bepaalde congregatie zou ver plicht worden les te geven op een school van een andere congregatie. Met het rich- tingsbezwaar is door de wijziging van het ontwerp rekening gehouden en nu de heer Suring deze regeling uitvoerbaar heeft ge noemd, behoeft daaraan niet te woi n getwijfeld. Genoemde katholieke afgevaar digde stelde verder voorop, dat in dezen tijd alles moet worden gedaan om het groote goed van ons volksonderwijs te be hoeden. Hij toonde echter werkelijkheids zin in tegenstellicL? met de sociaal-de mocraten T h ij s s e n en K. ter Laan, welke laatste het n.b. nu den geschikten tijd vond om tot uitbreiding van ons on derwijs over te gaan door toe te geven, dat ook op het terrein "van het onderwijs moet worden versoberd. De betreffende maatregelen beteekenen niet, zooals de heer Thijssen het wil doen voorkomen, af braak, maar worden juist getroffen in het waarachtige belang van het onderwijs zelf. Wie de verdere debatten volgde, kon zich niet onttrekken aan den indruk, dat de discussies onder invloed van het bezui- nigingsspook een zeer mat karakter droe gen. Vandaag zijn ze voortgezet. scheidenlijk de bestaande verkoopmoge lijkheid eenigszins wordt verruimd. Teneinde evenwel zekerheid te hebben, dat een regeling als hier bedoeld door de belanghebbenden gewenscht wordt, is be paald, dat zij slechts nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf daarover zijn ge hoord, door den gemeenteraad kan worden vastgesteld. Deze zal er zich, voor elk ge val afzonderlijk, overeenkomstig dienaan gaande door de Kroon te stellen regelen, nauwkeurig van hebben te vergewissen, dat inderdaad eeh beteekenende meerder heid vóór een verruiming is. Van de hier bedoelde bevoegdheid zal, naar de minister zich zelf voorstelt, slechts op zoodanige wijze dienen te worden ge bruik gemaakt, dat van de regeling der winkelsluitingswet niet meer dan strikt noodzakelijk wordt af£ weken. In dit licht moeten ook worden gezien de bepalingen in het tweede en derde lid. In het tweede lid wordt voor de betrok ken winkels, hetzij zij thans op Zondag ge sloten zijn, hetzij zij reeds ingevolge art. 4 der Winkelsluitingswet of een krachtens artikel 9 dezer wet vastgestelde verorde ning op Zondag gedurende eenige uren voor het publiek geopend zijn, het aantal uren, gedurende welke zij met toepassing van den in het onderhavige artikel voor gestelden crisismaatregel, op Zondag ten hoogste voor het publiek geopend mogen zijn, op 6 uren gesteld, welke uren niet na 8 uur des namiddags mogen vallen. Het komt den minister voor, dat het vol doende geacht kan worden, den in artikel 1 bedoelden crisismaatregel tot 1 Januari 1935 te doen gelden. Tegen dit tijdstip zal de toestand dan opnieuw in beschouwing kunnen worden genomen, teneinde na te gaan of er aanleiding tot het treffen van verdere voorzieningen bestaat. Als dit wetsontwerp is aangenomen, zal dus deze kwestie in de. gemeenteraden worden gebracht, 't Is wel een lange weg voor een crisismaaatrege 1! BINNENLAND VERRUIMING VERKOOP OP ZONDAG. ALLEEN VOOR WINKELS IN CONSUMPTIE-ARTIKELEN. HOOGSTENS ZES UUR. Beteekenende meerderheid der betrokken winkeliers in een gemeente moet voor verruiming zijn. Ingediend is een wetsontwerp houdende tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere afwijkingen van enkele be palingen der winkelsluitingswet 1930. Het doel van dit wetsontwerp is, bij wij ze van tijdelijken maatregel de mogelijk heid te scheppen, om ten behoeve van be paalde bedrijven bijzondere afwijkingen vast te stellen van enkele bepalingen der winkelsluitingswet, welke op de verkoop gelegenheid op Zondag betrekking hebben. De verschillende gegevens, welke den mi nister omtrent de werking der winkelslui tingswet hebben bereikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat bij de tegen woordige buitengewone omstandigheden, die uiteraard niet hebben nagelaten ook op den winkelstand haar terugslag uit te oefenen, een onverkorte handhaving van de bepalingen dezer wet betreffende den Zondag voor sommige soorten van bedrij ven, met name de winkels in z.g. consump tie-artikelen, inderdaad te bezwarend is. Ofschoon op 't punt van vermeerdering van winfcelverkoop zijn verwachtingen ten deze niet bijzonder hoog gespannen zijn, meent hij toch, dat er wel voldoende aan leiding bestaat is om, door het mogelijk maken van een verruiming der verkoop- gelegenheid op Zondag te trachten, waar noodig, de getroffen bedrijven althans eenigermate te hulp te komen. De in artikel 1 van het ontwerp neer gelegde regeling schept voor dit gemeen ten, waar de tegenwoordige buitengewone omstandigheden zulks gewenscht maken, de mogelijkheid, om ten behoeve van de winkels, waar z.g. consumptie-artikelen verkocht worden, afwijkingen vast te stel len, waardoor voor de hierbedoelde cate gorieën winkels op Zondag eenige ver koopmogelijkheid wordt geschapen, onder INVOER VAN KAAS IN DUITSCHLAND. i I Nederlandschc invoer gedaald van 67 tot 58 pet. I De kaasinvoer van Duitschland is in het j loopende jaar verder sterk gedaald. In de tien eerste maanden van dit jaar werden rond 35.2 millioen kilo harde en zachte kaas, met een waarde van 28.73 millioen mark, ingevoerd, tegen 42.6 millioen kilo voor 36.08 millioen mark in den overeen komst igen tijd van het vorig jaar, 46.2 millioen kilo voor een waarde van 54.66 millioen mark in de tien eerste maanden van 1931 en 57 millioen kilo met een waar de van 91.18 millioen mark in de tien eer ste maanden van 1929. Nederland staat als steeds aan het hoofd van de lijst der im- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De eisch van het O.M. tegen de beklaag den in het Rijksdagbrandproces. (Ie blad). Nog enkele incidenten in Spanje. (2e blad). Zware straffen tegen de Nederlandsche muiters van de Zeven Provinciën. (Ned.- Oost-Indië, 2e blad). Koude-berichten uit geheel Europa. (Buitenl. Ber., 2e blad). BINNENLAND. Wetsontwerp, strekkende om tijdelijk van de winkelsluiting op Zondag gedeel telijk af te wijken. (Ie blad). Het Onderwijs-debat in de Tweede Ka mer. (Ie blad). Een meisje te Tilburg wierp haar vroe- geren verloofde 'n bijtende vloeistof in het gelaat. (Gem. Ber., 3e blad). Bejaarde wielrijder op onbewaakten overweg bij Appingedam door trein gegre pen en gedood. (Laatste Ber.). Ook de groote rivieren door het ijs be dwongen. (Gem. Ber., 3e blad en Laatste Berichten). Brand in een dakpannenfabriek te Reu ver. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. P. v. KempenAudi winnen den Zes- daagsche te Cleveland. (Ie blad). porteerende landen, met een aanzienlijken voorsprong op Denemarken. De invoer be droeg uit Nederland voor de maanden Ja nuari tot October in 1929 358.257 centenaar, in 1931 290.205 centenaar, in 1932 284.056 centenaar en in 1933 205.732 centenaar. Voor Denemarken bedroegen de cijfers on derscheidenlijk 51.976, 31.734, 45.400 en 71.794 centenaar. In het loopende jaar is het deel van Nederland aan den Duitschen kaasinvoer gedaald van 67 tot 58 pet. De invoer uit Denemarken is in de laatste twee jaar sterk gestegen. Zwitserland, dat in 1929 nog met 57.653 centenaar op de tweede plaats der importeurs stond, impor teerde dit jaar nog 10.866 centenaar tegen 9688 in de tien eerste maanden van het vo rig jaar. Frankrijk en Italië zijn als im porteurs vrijwel geheel uitgeschakeld. Hun invoer bedroeg in het loopende jaar nog onderscheidenlijk 1010 en 1520 centenaar. Vanaf heden tot en met 28 December a.s. is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 30 December den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adver tentiën zijn a contant 14 regelsf0.50 1. 9—12 1.50 13-16 2— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in in het nummer van 30 December van „De Leidsche CourantPapengracht 82, Leiden >.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1