VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. IJ KERKNIEUWS MGR. C. A. VAN SON. Mgr. C. A. van Son, deken van Nijmegen, heeft met ingang van 1 Januari a.s. zijn emeritaat aangevraagd. Hij was sinds 1911 deken van Nijmegen en heeft zich op het gebied van katholiek cultureel leven en ook op dat der sociale actie groote ver diensten verworven. PASTOOR COLLA BEDIEND. Naar wij vernemen, heeft de zeereerw. heer H. N. Colla. pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena (Spaarndam- merstraat) gistermiddag de laatste H.II. Sacramenten ontvangen. Pastoor Colla, die 60 jaar is, is verleden week Vrijdag door een beroerte getroffen. Hoewel geen direct stervensgevaar aanwe zig is, oordeelde de behandelende genees heer het toch raadzamer, den zieke te la ten bedienen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat pastoor Colla, met het oog op zijn toestand, geen bezoek mag ontvangen. „Msbd." H. AUGUSTINUSPAROCHIE TE NIJMEGEN. Naar wij vernemen zullen de E.E. Pa ters Carmelieten met ingang van 1 Jan. a.s. het parochieel bestuur over de St. Augusti- nus-parochie te Nijmegen overnemen. UIT DE OMGEVING LISSE. LOERAKKER OVER HET FASCISME. De aanli spelen gevaarlijk spel. Vanwege de afdeeling Lisse van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" werd gisteravond een buitengewone ver gadering gehouden, toegankelijk voor alle Katholieken. De groote zaal van het Bonds- gebouw was tot in de uiterste hoeken be zet wat ons niets verwonderde omdat èn spreker èn onderwerp beiden actueel zijn. Immers de naam van den spreker, A. J. Loerakker, heeft te Lisse den besten klank, terwijl het te behandelen onderwerp, de N.S.B., voor allen wel eens een breede be lichting noodig heeft. Na opening met den Chr. groet door den voorzitter, den heer H. v. d. Vlugt, ver kreeg de heer A. J. Loerakker het woord. Deze begon met te zeggen, dat men van hem geen wetenschappelijk betoog moet verwachten over het Nationaal Socialisme, omdat het geen wijsgeerige ondergrond heeft. Het is juist zooals oud-minister De Geer het Nat. Socialisme typeerde n.l. Kwakzalverij. Onder den beklagenswaar- digen toestand na de£ oorlog, kan een nieuw regiem de menschen de hoofden op hol brengen. We hebben het gezien in Rus land dopr Lenin, die een Millioenenrijk met zijn staf heeft geregeerd. Hierna kre gen we Italië, een land waar volkomen anarchie hoogtij vierde. Daar is 't te ver staan dat er reactie komt. Maar nu, na tien jaar is men nog bezig de corporativen staat te stichten. Nu is Italië nog een bij zonder land, bijna geheel katholiek. Vervolgens kwam spreker op Duitsch- land. Daar was de toestand zoo slecht, dat het volk geen raad meer wist. Alles wordt daar geschoven op de democratie. Wij kun nen ons voorstellen, dat het volk daar warm liep voor de vorming van een machtige natie die redding brengen zou. Het is ge lukt, men heeft daar het Nationaal Socia lisme. Wij behoeven de balans niet op te maken, maar een ding staat vast, de Katho lieken hebben niets te zeggen! En nu wijst men hier op het Concordaat, hegeen tusschen de H. Stoel en Duitsch- land is tot stand gekomen. Daar zit 't 'm juist! Een concordaat is gesloten om al thans nog iets voor de Katholieken gedaan te krijgen. Doch hoe is 't practisch. De Ka tholieke Jeugdbond mag blijven" bestaan doch.... zijn leden krijgen geen werk. Hoe staat het met de Katholieke pers; ze is gewoon gemuilkorfd! Vervolgens kwam spreker op ons land. Hier aast men op de ontevredenheid van den Middenstand. Doch laten de midden standers zich hecht organiseeren, dan heb ben zij het Nationaal Socialisme niet noo dig. Vervolgens vertellen ze, dat we geen werkloosheid behoeven te hebben, waar mee men de arbeiders wil trachten te van gen. Ze vergeten echter aan te wijzen, hoe men de werkloosheid weg zal werken. Voortstrachten zy tenminste de arbeiders lekker te maken met de corpora tieven Staat. Welnu, wij, katholieken, zul len alle krachten inspannen de maatschap pij te vervormen volgens Quadragesimo Anno. Wij zullen trachten de samenleving tc hervormen in dien geest, dat we bedrijfs- schappen krijgen waar werkgever en werknemer met elkaar de economische vraagstukken zullen oplossen. Vervolgens leggen zij er zich op toe het vertrouwen te ondermijnen van de leiders de „Vakbonzen" zooals het door het Nationaal Socialisme wordt genoemd. Baantjes jagers worden ze genoemd. Welnu, zei spreker, het gaat met ons nog, want als ge vandaag aan de dag meent, dat we de belangen der leden niet met lichaam en ziel voorgestaan heb ben, stuurt ons dan naar huis. Wij katho lieken hebben ons goed te doordringen vooraleer we ons aan dit nieuwe regiem verbinden wat we verliezen kunnen. Bedenken we daarbij dat wij in Nederland een minderheid zijn. Als we ons houden aan den wensch van den Bisschop en onze eenheid bewaren behruden we onze vrij heden, waar ons voorgeslacht voor gestre den heeft. Hebben we Nationaal Socialisme noodig om deze vrijheden verzekerd te zien? Weineen, wij kunnen immers veel beter zelf voor die vrijheden zorgen. En op economisch gebied hebben we evenmin het Nationaal Socialisme noodig. Spreker hoopte, dat God de harten der jongeren in vlam moge zetten voor onze Roomsche eenheid. Wat willen we op sociaal terrein, Wij willen op dit terrein geen almachtige staat, een staat boven God, dat willen wij niet, wij willen een Staat waar God de hoogste macht is. Daarvoor willen we strij den. Komende op het nationaliteitsgevoel wees spreker op Italië, waar de koning zoo goed als niets te zeggen heeft en op Duitsch- land waar de Rijkspresident als hoogste persoon steeds onder Hitier staat; Welnu als we het koningschap in Nederland tot een caricatuur willen maken, dan moeten we het Nationaal Socialisme dienen, Maar wij, die gehecht zijn aan ons Koningshuis, zullen evengoed als in 1918, toen Troelstra naar de macht greep, staan aan de zijde van onze Hooge Landsvrouwe. Een dave rend applaus brak na deze mooie rede los. Hierna was er gelegenheid vragen te stel len. Op een vraag of een Fascist zijn plich ten als katholiek kan waarnemen, ant woordde spreker dat deze vraag niet door hem kon worden beantwoord. Maar dit wil de hij wel zeggen, dat elke katholiek, welke ook maar iets meewerkt of steun geeft aan het Nationaal Socialisme, gevaarlijk spel speelt. In ons anti-papistisch landje moeten wij God danken, dat Hij tot hiertoe onze eenheid heeft bewaard en wij moeten Hem bidden dat hij onze krachten strekt om deze eenheid niet alleen te bewaren doch te versterken opdat wij als katholieken mogen behouden wat wij hebben. Met klem wees spreker er op dat er gevaren dreigen, waar wij ons voor hebben te hoe den. De voorzitter dankte spreker voor zijn met vuur uitgesproken rede en sloot de vergadering met den Chr. groet. Personalia. Naar wij vernemen zal de heer A. Hessing, brievenbesteller bij de posterijen in deze gemeente, met ingang van 1 Januari a.s. dezen dienst met penisoen verlaten. Geboren; Willem, z. v, G. Aangeen- brug en F. W. H. van der Pot. Martje, d. v. B. Kremer en G. Alserda. Sander, z. v, J. Broekhuizen en E. M. Mink. Ondertrouwd; Pieter Cornelis Storm. 31 jaar, en Jacoba Maria van Da len, 25 jaar, beiden te Lisse. Hermanus Martinus van der Meer, 30 jaar, en Helena Johanna Oost veen, 19 jaar, zeiden te Lisse. Overleden: Margaretha Johanna Ruigrok, 18 jaar. Gevestigd: A. C. van Gerven geb. Opdam, van Amsterdam; F. Landkroon en gezin, van Sassenheim; W. Friedeberg en gezin, van Berlijn; M. P. C. Mahieu, van 's-Gravenhage; P. Groeneveld, van Hille- gom; A.-van derLinden, vin Bloemendaal. Vertrokken: H. P. Sobels naar den Helder; J. van den Berg naar Noordwij- kerhout; M. Verdoorn naar Haarlem; V. H. Horsman en echtg, naar Schiebroek; M. den Elzen naar Sassenheim; J. A. van der Slot naar Heemstede; D. M. Rhijnsburger, naar Sassenheim; H. A. van der Poll naar Sas senheim. LEIMUIDEN. Sluiting van de winkelweek. Woens dagmiddag werd de slotvergadering van de winkelweek gehouden. De voorzitter opende aldus de vergadering: Dames en heeren! Op de laatste vergadering der le Leimuidensche Winkelweek, roep ik u al len op de eerste plaats een hartelijk wel kom toe. Deze laatste vergadering is uit geschreven, om u voor te leggen een ver slag van de le winkelweek in uw gemeen te, zoowel wat betreft de organisatie als het financieel beheer. Alvorens echter den se cretaris en penningmeester te verzoeken hun verslagen voor te lezen, wilde ik u nog eens herhalen wat voor heil er van winkelweken uitgaat, bijzonder van deze eerste winkelweek in Leimuiden, waarvan gij allen de voordeelen aan den lijve hebt ondervonden. En daarom juist, dames en heeren, is het voor mij een genoegen, als organisator uwer winkelweek te kunnen constateeren, dat gij allen begrepen hebt, welk een noodzakelijkheid het is, steeds te laten zien wat we kunnen. Gij allen hebt aan uwe etalages de meeste zorg besteed, gij allen zyt propagandisten voor onze winkelweek geweest, propagandisten voor de winkelweek maar tevens daardoor wer kers voor uw eigen zaak, voor uw eigen ree'ame aldus voor uw welbegrepen eigenbe lang, waarvoor ik mij gedrongen gevoel u thans nan ens 't bestuur, dank te bren gen voor alles, wat gij gedaan hebt, om onze le winkelweek een succes te doen worden. Dames en heeren, de winkelweek is voorbij en de commissie heeft handen vol werk gehad om alles in de juiste banen te leicen om deze le winkelweek te doen sla gen en al mochten zoo nu en dan enkele wanklanken worden gehoord, het groote succc-s heeft alle zwartgalligheid over stemd en gij hebt getoond te beseffen, dat eendracht macht geeft, blyf dat begrijpen, want 't is in 't belang van uw zaken. In korte trekken, stelde spreker nu voor, wat in deze winkelweek bereikt is. Dames en heeren, de voordeelen van deze winkelweek hebt gij allen begrepen, ook degenen, die misschien niet direct een gel delijk voordeel van deze winkelweek moch ten boeken. Laat ik dan bij deze den wensch uitspreken, dat in het komende jaar een nog grootschere winkelweek in Lei muiden zal worden gehouden. Het persoonlyk vertrouwen, dat onder de Leimuidensche winkeliers een grootere activiteit is ontstaan, zal voor de commis- 1 sie het genoegen brengen, iets te hebben bijgedragen tot verbetering der zaken van dun middenstand in Leimuiden. Hierna bracht de secretaris een keurig verslag uit, waarin hij in 't kort 't ont slaan en 't verloop der winkelweek schet ste. Uit het voorloopig financieel verslag van den penningmeester bleek, dat de in komsten bedroegen 462.15; uitgaven ƒ442.22, zoodat er nog een batig saldo was van 19.93 en dat alles bij een bijdrage per lid van 2. Beide heeren wordt nog eens dank ge bracht voor hun arbeid in 't belang van de winkelweek, Thans nam de heer Steenbergen nog maals en wel vgor 't laatst als voorzitter 't woord, want 't gedeelte, dat na de pauze zal behandeld worden, zal hjj doen als par ticulier. Nogmaals dankend voor 't vertrouwen gaf hij alvorens zijn functie als voorzitter neer te leggen, nog gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Muys nam de gelegenheid waar om in keurige woorden uit naam van alle deelnemers den voorzitter dank te zeggen en hem als blijk van waardeering een prach tige vulpen aan te bieden met den wensch, dat hij deze ook nog bij een volgende win kelweek mocht gebruiken. De voorzitter dankte hartelijk voor dit blijk van waardeering, nam afscheid als voorzitter en sloot 't eerste gedeelte dezer vergadering. Er was nu een kwartier pauze, waarin door den heer v. Beieren eenige aardige stukjes muziek ten beste werden gegeven. Na de pauze nam de heer Steenbergen wederom het woord. Het verheugde spre ker, dat allen 't streven van de winkel week hadden herrenen, wat échter fd^hts een gedeelte is van wat een winkeliers vereniging of ook een middenstanasver- penifjin» hiedt. Hii toonde nu verder al de voordeelen aan van zoodanige vereni ging, die voor een enkeling niet te ver krijgen waren o.a. 't credietwezen, de ver dwijning van 't cadeaustelsel, 't meer be kendheid krijgen van handelskennis, voor- deeliger rechtskundigen bijstand en zoo meer. En niet alleen 't plaatselijk organiseeren zal 't eenige middel zijn om met resultaat den strijd aan te binden tegen de stads- concurrentie. Spreker stelde zich gaarne beschikbaar om een voorloopige organisatie van zulk een winkeliers-vereniging te regelen, doch stelde voorop, geen functie te willen be- kleeden. Na op een bevattelijke wijze 't doel en dc voordeelen eener vereniging te heb ben uiteengezet, verzocht hij al dagenen, die nog bezwaren hadden deze te berde te brengen. De heer Muys wilde ook de kramers, de heer Berends ook de vaklui onder dezo vereeniging brengen, wat dan ook kon in een middenstandsvereniging. Hierna werd dan besloten tot oprichting van een zoodanige vereeniging c overgegaan tot verkiezing van een voorloo pig bestuur,'zijnde '6 Teaèii, 2 van elke richting. Uit de gehouden stemming bleek te zijn gekozen de heern Muys, C. Beuk, Horrée, Wolken, de Bruyn en Steenber gen, die hunne benoeming aannamen, die alles verder zouden regelen. Hierna sloot Steenbergen met «ah alle voor de gezell'-"» werking, 't zakelijk gedeelte van dezen avond gezellig door te brengen, 't Jazzband trio „Avantie" zorgde voor voldoende af wisseling, terwijl er nog verschillende ver lotingen werden gehouden ten bate van de ziekenhuisverpleging. Nog werd vermeld, dat de filmavond had opgebracht 98 gul den ten bate van 't crisiscomité. Het Crisiscomité in de kou. Het Cri siscomité zette gisteren ondanks de hevige koude zijn tocht door de gemeente voort tot het ophalen van oude kleedingstukken, dekens enz. enz. Juist misschien door de nijpende koude, was de oogst ook ditmaal bijzonder groot. Door de Liefdezusters van het St. Jozef gesticht zullen de kleedingstukken her steld worden en daarna verdeeld onder de behoeftigen die daarvoor in aanmerking willen komen. Aan geld werd wederom een tamelijk bedrag ontvangen bij deze rondgang; de bus leverde een bedrag van 28.op. Aan het comité komt wel een woord van hulde toe, zoomede aan de firma Maarse en Kroon die voor deze rondgang door de gemeente gratis een autobus af stond. Wy maken van de gelegenheid gebruik om het publiek er op te wijzen dat aan vragen bij het Crisiscomité schriftelijk moeten worden ingediend bij den secre taris Dr. Stapensea. Hardrijderij. Gistermiddag had op de Drecht alhiei een hardrijdery op schaat sen plaats. De wedstrijd werd georgani seerd door de IJsvereeniging „Nut en Ver maak" alhier. Een keur van hardrijders was van heinde en verre naar Leimuiden gestroomd om naar de prijzen te dingen. Een veertiental personen, allen van buiten Leimuiden, schreven in. Er werd stoer gereden. De uitslag was als volgt: le prijs T. Oorthuizen te Spaarn- dam. 2. A. van Amsterdam, Leiderdorp. 3. J. Willemsen te Zuid-Schalkwijk. Het bestuur maakte ditmaal voor het eerst en met vrucht gebruik van een in strument om makkelijk den persoon die het eerst de baan aflegde aan te wijzen. Des avonds werden door den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente de prijzen met een toepasselijk woord uitge reikt. Het speet den edelachtb. dat hij geen prijs aan een inwoner kon uitreiken, het deed hem echter bijzonder veel genoegen dat een inwoner van Spaarndam, de plaats waar hij vier jaren burgemeester geweest was, den eersten prijs won. Bij doorgaandvriezend weder, zal het bestuur binnenkort wel weer eenige wed strijden uitschrijven. De werkloozen-steun. Naar wij verne men zal het subsidie in de kosten van steun aan crisiswerkloozen gedurende 1934 belangrijk minder zijn dan waarop werd gerekend. Gerekend werd op 50 pet.; het subsidie zal echter slechts 25 pet. bedragen. Geluk kig zal het tekort zonder verdere belasting- verhooging gedekt kunnen worden, NOORDWIJK. De schelpenvisschers. Ingekomen is een adres aan den raad van de in de ge meente gevestigde schelpenvisschers om gezien de algemeen slechte uitkomsten van hun bedrijven voor hen evenals voor de kleine kweekers een steunregeling in het leven te roepen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is gestegen tot 825, waar van 383 landarbeiders, 99 losse arbeiders, 75 jongens, 96 visschers, 165 bouwvakar beiders, 2 chauffeurs, De salarissen. In de begrooting 1934 stellen Burgemeester en Wethouders in zake de salarisverlaging van het gemeente- personeel voor te handhaven de reeds eer der toegepast korting van 3% en daaren boven 5% pensioenpremie te verhalen van den pensioengrondslag beneden f 1500.—, Van den pensioengrondslag boven f 1500. wordt reeds 7% pensioenpremie betaald. Regeling verloskundige. De verlos kundige in onze gemeente heeft een toelage uit de gemeentekas van 1000.per jaar, waarvoor zij o.m. gratis verlossingen moet verrichten op bewijzen van onvermogen afgegeven door den burgemeester. Omdat het aantal dezer bewijzen gezien de abnor male tijdsomstandigheden zeer is toegeno men stellen Burgemeester en Wethouders aan den Raad voor, voor het aantal zooda nige bewijzen boven 10 5.vergoeding per verlossing te betalen. Bondsavond A.N.W.B. In zijn gouden jubeljaar heeft onze groote Toeristenbond ook Noordwijk betrokken, door het organi seeren van een hoogst interessante en leer zame avond in „Seinpost", welke niettegen staande het gure weder door een flink aan tal belangstellenden werd bezocht. Wegens verhindering van den heer Bur gemeester opende Dr. Hermanides deze bij eenkomst, die de plaatselijke commissie, leden en belangstellenden doch in het bij- ionder den spreker van dezen avond, den heer Kanter, van harte welkom heette en hem volgaarne het woord verleende om het nut van onzen grooten A.N.W.B. uiteen te zetten. Spr. zeide dezen avond te spreken over den Bond met een drieledig doel en wel om uit een te zetten het doel van den Bond, om aan te toonen dat deze tot alge meen nut is en ter uitbreiding van het ledental. Zeer geestig bracht spr. naar voren de verkeersmoeilijkheden en tegen werking, welke de beoefenaars der velo- cipède in 1880 ondervonden, zoo zelfs dat door allerlei bespottelijke verordeningen 't hen bijna onmogelijk werd gemaakt, tot dat in 1883 een Bond voor veloeipedisten werd opgericht, welke een krachtige actie voor het rijdende wiel ging voeren en spoe dig succes had. In 1885 had de bond zich reeds ontwikkeld tot een flinke toeristen bond over geheel Nederland en nam hij den naam avan A.N.W.B. aan en telde toen 2000 leden. Aan de ontwikkeling van het steeds meer moderne verkeer pastte zich de A.N.W.B. in den loop der jaren volko men aan en thans is er geen enkele sport op het gebied van toerisme of de A.N.W.B. nam haar onder zijn hoede. Spr. hoopt, dat al heeft de Bond nu 100.000 leden, zich nog velen gedrongen zullen voelen om als lid toe te treden. Na een korte pauze waarin de aanwezi gen de tentoongestelde kaarten, bordjes en brochures, uitgegeven door den Bond in oogenschouw konden némen (alleen reeds uit deze expositie kreeg men een groot- schen indruk van activiteit), werd de mooie Bondsfilm vertoond. Naast prachtige natuuropnamen zagen wij hierin de beoefe ning van alle takken van sport. Het applaus bij het einde was zeker welverdiend. Wij vertrouwen, dat door het begeesterende woord van den heer Kanter, verduidelijkt door de mooie film, de A.N.W.B. in Noord- wijk veel daadwerkelijke vrienden heeft verworven in den vorm van het lidmaat schap. Aan het einde dankte Dr. Hermanides den spreker van dezen avond en de aanwe zigen voor hun belangstelling. Spr. hoopte dat velen zich gedrongen zullen gevoelen mede te werken tot grootmaking van den mooien A.N.W.B. OEGSTGEEST. Een A.N.W.B.-avond. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, op 19 December een Bonds avond organiseeren, bestaande in een ex positie van het Bondswerk en Bondsuitga- ven, een lezing en de vertooning van een .interessante film. Dat de A.N.W.B. een instelling van alge meen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzy per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deel neemt aan het verkeer op de wagen, mag algemeen bekend worden geacht. De A.N.W.B. is gegroeid van Wielrijders- bond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands Uitgezet. Dat ons land verlost in van vele tollen is voor een niet gering deel te danken aan den A.N.W.B. Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Nederland- sche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waarmede tienduizenden ge moeid zijn geweest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A. N.W.B. heeft gearbeid voor de verkeers veiligheid, is velen bekend; wie het niet mochten weten, zullen dit kunnen verne men op den Bondsavond, Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werk program van den A.N.W.B. uit. De reisinrichtingen en -reisplannen en voor buitenjandsche tochten daarenboven de onmisbare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist een bron van genot en gemak. De Bondsbelangen zijn Volksbelangen geworden, zoodat bevordering van de be langen, die de A.N.W.B. voorstaat, identiek is met de bevordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede ko men. Daarom raden wij iederen automobilist, motorrijder, wielrijder, voetganger, water toerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en waterwegen ge bruik maakt, hetzij voor genoegen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN. IJssport en werkverschaffing. De vereeniging van Ijssport en werkverschaf fing alhier, heeft drukke dagen achter zich In de localiteit van den heer W. v. d. Berg werd onder presidium van den heer Th. Coxs de algemeene ledenvergadering ge houden. Deze verwelkomde dc leden, die in zoo grooten getale waren opgekomen, wat het bestuur zeer verheugde. De secretaris, de heer Th. Herr, las de no tulen der vorige vergadering, welke zon der aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeester verslag uit over het geldelijk beheer. Het batig sal do voor werkverschaffing bedroeg f 271.63 en voor ijssport f 199.21. De leden der kas controle brachten hierna verslag uit. Alles was in goede orde bevonden. Voorts werd een voorstel behandeld om in 't vervolg de contributie vóór 1 Novem ber te ii^casseeren, nadien is de tijd voor toetreden van nieuwe leden gesloten. De contributie moet na 14 dagen zicht betaald worden. Het loon voor werkverschaffing wordt vastgesteld op f 2.per dag. Door den voorzitter wordt dan voorgesteld om een gratificatie aan den secretaris toe te kennen van f 15. en aan den penning meester de gratificatie van f 7.50 wat voor 1 jaar wordt vastgesteld. Hierna volgde bestuursverkiezing. Periodiek aftredend waren de heer Th. Coxs, H. Broekhuizen en A. Bergen. Bij acclamatie werden de twee eeevstgenoemden h?rkQzen, laatstge noemde wensehte niet meer herkozen to worden. Voor verdere aanvulling van het bestuur werd nu een vrije stemming ge houden voor 5 bestuursleden. Gekozen werden Th. Coxs, C. v. d. Bijl, P. Kempen, G. v. d. Pijl, H. Boxs, T. Kempenaar. De voorzitter vraagt of alle nieuwbenoemde leden hun benpeming aannemen. De voorzitter feliciteert dan deze leden met hunne benoemingen en bedankte den heer A. Bergen voor zijn accuraat werk tijdens zijn zitting in het bestuur. Vervolgens had voor de leden een gratis verloting plaats om bonnen voor levens middelen inwissel baar bij Aarlanderveen- sche winkeliers. Hiervan waren de geluk kige winnaars B. Mol, H. Brouwer, Th. Herr, F. Albers, A. v. Triet, J. de Roos, M. Honout, D. de Vries, A. G. Luiben, C. Groen in 't Woud, C. v. d. Bijl, J. van Stein. Bij de rondvraag werden nog verschil lende zaken behandeld, waarna de voorzit ter deze geanimeerde vergadering, waarbij ook verschillende dames aanwezig waren sloot. Hardrijden. Achter het dorp werd een hardrijderij gehouden op de schaatsen, ook om bonnen, voor levensmiddelen, variee- rend van f 5.tot 50 cent. De muziekver- eeniging „Excelsior" zorgde voor muzikale opluistering. Het wapperen der vlaggen en de vele toeschouwers langs de banen gaf dit ijsfeest een aardig aanzien. Hardprikken. Wegens den Zuid-Oos tenwind werd Woensdagmiddag een andere ijsbaan gezocht voor hardprikken op sle den. Deze wedstrijd hield men achter het dorp op de Wetering. Dat hiervoor groote animo bestond was van te voren aan te nemen, daar een varken met een gewicht van pl.m. 360 pond hiervoor het loodje moest leggen. Er waren hiervoor 91 deel nemers. Er bestond groote hilariteit als oud en jong, zoowel heeren als dames óp de sleden die men hier voor had uitgezocht om 't hardst elkander bekampten. Elke deelne mer kwam in het bezit van minstens 2 pond spek of vet. De 6 hoogste prijzen werden als volgt gewonnen, le prijs H. Ooster- meer grootste ham, 2e prijs A. van Slool. kleine ham, 3e prijs J. de Roos grootste schouderrham, 4e prijs H. Mesman kleinere schouderham, 4e prijs H. Mesman kleinere te rollade en 6e prijs J. Verheul kleine rollade. Uit de bijt gered. Woensdagmiddag geraakte een dochtertje van den heer Kor- tenhoeve alhier door onvoorzichtig achter uit te loopen in een bijt. Gelukkig werd di; bemerkt door den heer W. Herr, die hel meisje uit haar benarde positie wist te be vrijden. IJsfeest voor kinderen. Bij goed weer en ijs zal hier ijsfeest zijn voor kindeven op Zaterdagmiddag a.s. Er zullen behendig heidswedstrijden op schaatsen met hinder nissen worden gehouden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13