CHOCOLADEFABRIEK DER Fa.BOON TE WORMERVEER IN VLAMMEN DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Brandweren uit verschillende plaatsen verleeuen assistentie EEN HALF MILLIOEN SCHADE. Gisteravond omstreeks negen uur ont dekten voorbijgangers, dat er brand was in het fabrieksgebouw „Promena" van de cacao en chocoladefabriek van de Firma Boon en Co. te Wormerveer. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met eenige motorspuiten ter plaat se was. Het bleek, dat de brand woedde in de soja-afdeeling en de fabriek van suiker werken. Aangewakkerd door den feilen Noordoosten wind greep het vuur begrij pelijkerwijs zeer snel om zich heen. Men ging er dan ook toe over om de assistentie in te roepen van de brandweren uit Wor- mer, Krommenie, Zaandijk en Zaandam, die weldra met hun motorspuiten arriveer den. Ondanks dit alles kon men weinig tegen den vuurzee uitrichten. Het pand „Promena" stond weldra in lichterlaaie en omstreeks tien uur had de brand zich ook reeds uitgebreid tot de aangrenzende cacao fabriek. Omstreeks half elf was de brand op zijn hevigst. De beide fabriekspanden warén één vuurzee. Het blusschingswerk stond onder leiding van den waarnemend commandant van de Wormerveersche brandweer, den heer Noordanus. Zoo nu en dan hoorde men knallen, waarvan men de oorzaak niet kon vast stellen. Geweldige vuurzuilen stegen ten hemel, terwijl een ware vonkenregen zich in den omtrek verspreidde. Daar men toch wel zag, dat er aan blusschen van de fa brieksgebouwen niet te denken viel on danks het feit dat met 25 stralen water ge geven werd bepaalde men zich er in hoofdzaak toe uitbreiding te voorkomen en werden vooral de huizen, die in de Cele- besstraat aan de achterzijde van het fa briekscomplex gelegen waren, en die door den geweldigen vonkenregen gevaar liepen, nat te houden. De brand had zich nog uitgebreid tot het pakhuis „Bahia". Omstreeks half twaalf ging de brand iets in hevigheid afnemen en om ongeveer half één kon men zeggen, dat men den brand meester was. Het grootste gedeelte, van het fabrieks complex is een prooi der vlammen s'gewor den. Slechts een gebouw, dat achter op het fabriekscomplex stond en bekend is onder den naam van „bandenfabriek", waar cara mels en drops vervaardigd werden, was in het geheel niet door het vuur aangetast. Ook de chocoladefabriek en een pakhuis, ondergebracht in het pand „Trinidad" dat geheel van beton is opgetrokken en van de overige gebouwen door een branddeur ge scheiden wordt, kon behouden blijven. Hoe wel, naar men ons mededeelde, de opgesla gen voorraden suikerwerken, cacaoboonen, cacaoboter, chocolade, sojameel enz. in de drie tot vier verdiepingen hoöge panden niet groot waren, met het oog op het feit, dat juist de St. Nicolaasdrukte achter den rug was, vond het vuur toch gretig voed sel daarin waardoor de brand, mede in ver band met den hevigen wind, zich zoo snel kon uitbreiden. De schade kon nog niet vastgesteld wor den, doch deze zal waarschijnlijk ongeveer een half millioen gulden bedragen. De oor zaak van den brand is onbekend. De firma Boon was op beurspolis verzekerd. In de verschillende afdeelingen van de fabriek werkten in totaal ongeveer 40 ar beiders en 60 meisjes, die waarschijnlijk allen broodeloos zullen worden, daar de fabriek in haar geheel zal worden stopge zet. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten en de loco-burgemeester, de heer P. Klinkenberg, aanwezig. Het opvallende feit, dat deze ontzaglijke brand uitzonderlijk weinig belangstelling trok, bewijst wel, hoe fel de ijskoude wind over de Zaanstreek blies en hoezeer de brandweer hier voor 'n buitengewoon zwa- ren en moeilijken taak stond, hetgeen nog duidelijker aan het licht kwam, toen een Wormerveersche motorspuit buiten wer king moest worden gesteldomdat het water in de pijpen bevroor: NOG EEN FABRIEKSBRAND. Tot eenige lokalen beperkt. Gisteravond te negen uur is brand uit gebroken in de touwfabrieken der N.V. van der Lelie, a. d. Langeboonenstakenra- sluis te Naaldwijk. De brand ontstond door het warmloopen der machine, waarbij ma teriaal vlam vatte. In de fabriek waren nog ongeveer twin tig arbeiders aan het werk, die dadelijk met eigen middelen het blusschingswerk begon nen. Hierdoor kon men uitbreiding voor komen. Toen de brandweer arriveerde kon men het vuur beperken tot de machineka mer en een gedeelte der spinneryen. De schade, die in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. GEREFORMEERDE KERK EN WOONHUIS TE TWIJZELA GEBRAND Te fel gestookte kachel was de oorzaak Gisteravond omstreeks kwart over zeven heeft te T wij zei een groote brand gewoed, waar de Gereformeerde kerk en een woon huis tot den grond toe afbrandden. Omstreeks genoemd tijdstip ontstond, waarschijnlijk door te fel stoken van de kachel, of door het omvallen van de kachel in de consistoriekamer brand. Door den hevigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen en sloeg weldra over naar het naastbij gelegen huis van den ge meente-architect, den heer v. d. Wal. De brandweren van Buitenpost en Twijzel wa ren spoedig ter plaatse, doch daar het water in de slangen bevroor, konden deze weinig uitrichten. Onmiddellijk werd as sistentie gevraagd van de brandweren uit Kollum, Bergum en Leeuwarden die spoe- die met hun motorspuiten ter plaatse wa ren, waarna men de blussching energiek kon aanvangen. Een aantal belendende huizen hadden eveneens reeds eenigszins vlam gevat, zoodat het er een oogenblik j zeer ernstig uitzag. Men kon echter deze huizen behouden, evenals de pastorie. De kerk, die ongeveer dertig jaar geleden ge bouwd is, brandde, evenals de woning van den heer v. d. Wal, geheel af. Omtrent de schade kon nog niets medegedeeld worden. BRAND IN SCHOOL TE WEESP. Gisteren ontstond brand in een lokaal der openbare school te Weesp; ter plaatse, waar de kachelpijp door het plafond gaat. Onmiddellijk werd de school ontruimd. Te- zelder tijd ontdekte een lid van het perso neel eenzelfden brandhaard in een op dat uur ongebruikt lokaal. Hier wist men erger te voorkomen. Aangewakkerd door den fei len Oostenwind breidde de eerst ontdekte brand zich uit. De brandweer kon den brand tot het eene lokaal beperken. Dit brandde geheel uit. Overigens was er nogal waterschade. JONGEMAN TE DALFSEN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zijn zuster uit het water gered. De heer L. N. Frankena te Dalfsen, zoon van den notaris M. Frankena aldaar, reed reed met zijn zuster en zwager op het ijs in de Vecht, om een tochtje per schaats naar Ommen te maken. De zwager van den heer Frankena reed voorop, daarna volgde de heer F. en vervolgens zijn zuster. De heer F. zakte bij den Reggemond plotseling door het ys, terwyl zijn zuster eveneens in het water terecht kwam. De heer F. schoot onder het ijs en was niet meer te redden. Bovendien had zijn zwager de handen vol om zijn vrouw op het droge te brengen. De heer Frankema was ongehuwd en slechts 19 jaar oud. De deernis met het diepgetrof fen gezin is groot. Naar wij vernemen is tot dusver het lijk van den heer Frankena nog niet gevonden. „Tel." UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Begin van brand. Aan de N. Comman deurslaan ontstond een begin van band bij B. v. R. Gelukkig werd dit tijdig ontdekt en kon de politie met een minimax den brand blusschen. Pacht. Het bestuur der Tuinbouwver- eeniging „Katwijk en O." heeft besloten om behoudens goedkeuring der algemeene le denvergadering aan de huurders der teel gronden van de vereeniging een reductie over 1933 op de landhuur toe te staan van 40 pet. Bloembollencultuur. De afdeeling Kat wijk der Alg. Ver. voor Bloemb. cultuur hield een ledenvergadering in Hotel „De Rcskam". De voorzitter, de heer Nic. Bos, leidde de vergadering. Na opening en le zing der notulen was aan de orde de can- didaatstelling voor het hoofdbestuur. Be noemd werd in de vacature-Philippo de heer J. W. Lefeber te Lisse. In de vacature- Jonkheer de heer Jac. Th. de Vroomen te Lisse. Dan kwam in behandeling den be schrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering te Haarlem, te houden op Maandag 18 Dec a.s. Voornamelijk de punten 6, 7, 9, en 10 maakten punten van bespreking uit. Met punt 6 voorstel van het hoofdbestuur tot reglementswijziging, beoogend om de leden die aan hunne verplichtingen ten opzichte der vereeniging niet voldoen te beletten van de instellingen der vereeni ging te profiteeren, ging men geheel mee. Ook met punt 7, dat tot bedoeling heeft om de contributie over 1935 op 10.— te stel len in verband met het houden der groo te tentoonstelling in dat jaar, ging men accoord. Betreffende punt 9 om vrijstel ling te geven voor het 2 cent per R.R.- fonds, werd besloten voor te stellen 1 pet. te heffen. En het voorstel-Voorhout be oogend betaling te verkrijgen van alle in geleverde bollen berekend tegen minimum prijzen, werd verworpen. Als afgevaardigden 'voor de Alg. Ver gadering te Haarlem werden gekozen de heeren Nic. Bos en T. Noort, plaatsvervan gers de heeren H. W. Grimbergen en C. v. d. Lubbe. Na een minder belangrijke rond vraag sluiting der vergadering. IJs. Een sleepboot met drie zandbak ken, plus 3 motorschepen met haringvlet- ten met toebehooren trachtte zich Woens dagmorgen een weg te banen door het ijs, de eerste naar de Rijnsburgsche Vliet, de laatste naar het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Het viel niet mee en ten slotte moest men den strijd tegen het ijs opgeven, te meer toen de vorst steeds strenger werd. De inhoud der motorsche pen zal per as naar Katwijk worden ver voerd. Over het ijs worden de netten naar den wal gebracht waar wagens gereed staan om op te laden. NOORDWIJK. Gemeentezaken. .Burgemeester en wethouders stellen aan den raad voor af wijzend te beschikken op een verzoek van UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 15 Dec. Huizen, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de K. R. O. 8.00 Morgenconcert. 10.Gramofoonplaten. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Lunchconcert door de K. R. O.-boys. 2. Opera-muziek (Gramofoon.) 3.Zangrecital door Jeanne Poldermans sopraan, waarna gramofoon. 4.15 Het K. R. O.-Sextet. 5.30 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.00 Orgelconcert door Evert Haak in de Dominicuskerk te Amsterdam, m. m. van Hanny ScheffelaarKlots, viool. 7.15 Mr. E. Franquinet over vliegsport en luchttoerisme, waarna gramofoon. 7.45 H. G. Tulp over „Wintersport in Oostenrijk". 8.00 Het Roemeensch Orkest Gregor Ser- ban, uit hotel „de l'Europe" te Amsterdam. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Solistenconcert door het K. R. O.- orkestm.m. v. Marguérite Long, klavier. 10.15 Het Roemeensch orkest. 10.40 Vaz Dias. 11.De K.R.O.-Boys. Hilversum 296 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO 4.00 VARA 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Barnabas von Geczy en zijn orkest en gramofoonplaten. 2.10 Modepraatje door Mevr. I. de Leeuw van Rees. 2.30 Gramofoonplaten. In de pauze: Zang door het Politie-Man- nenkoor „Euterpe" te Amsterdam o. L van J. Hamel. 4.00 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Kleinorkest o. 1. v. H. de Groot. 6.20 Gramofoonplaten. 6.C0 Orgelspel C. Steyn. 7.00 Caurserie door R. Dorema. 7.20 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 8.00 Derde Oecumenische Vredesdienst uit de Westerkerk te Amsterdam, m. m. v. F. Hasselaar, (orgel). Mevr. S. Ie Cosuino de Bussey, Ds. J. F. v. Duyne, Dr. K. F. Spar- naay, Prof. Dr. G. C. van Riel en Ds. F. Dijkema. 10.00 Vryz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie Dora Wallant. 10.45 Gramofoonplaten. •11.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelconcert. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 Northern Studio-orkest. 2.20 Solistenconcert (sopraan, viool en piano). 3.20 Johmn Mc Arthur-Kwintet. 4.10 Gramofoonplaten. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-etudes door Fred Dawson. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Granville Bantock-programma door het BBC-orkest. den R.-K. Bond van hotel-, café- en restau ranthouders en slijters „St. Joseph", te Utrecht en van de exploitanten van in deze gemeente gevestigde café's en/of restau rants om de personeel belasting voor de café's enz. ingaande 1 Januari 1934 te ver lagen zulks met het oog op den toestand van de gemeente-financiën. Naar wij vernemen stellen B. en W. aan 9.20 Berichten. Gramofoonplaten. 9.50 Uit Amerika: S. P. B. Mais: „The Modern Columbus". 10.10 „The Path of Glory", hoorspeL 11.15 Lezing. 11.2012.20 Harry Roy en zijn band. „Radio-Pari s". 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Vroolijk radiotooneel. ICalundborg, 1153 m. 12.051.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.204.20 Omroeporkest o. L v. F. Mah ler. 7.20 Kerkconcert door koor o. 1. v. den organist Oscar Ringberg. 8.20 Radiotooneel. 9.3510.20 Zweedsche en Noorsche Sym- phonische muziek o. 1. v. L. Gröndahl. Langenberg. 473 M. 5.25 6.35 en 10.15 Gramofoonplaten. 11.20 „Der Barbier von Bagdad", m. m. van Weragorkest o. 1. v. Kühn. 12.55 Gramofoonplaten. 2.35 Viool- en pianorecital. 3.20 Omroeporkest o. 1. v. K. Schroder. 6.20 Uit Hamburg: Gevar. programma m. m. v. Niragkleinorkest, Noragkoor en solisten. 7.30 Sürag-orkest o. 1. v. Drost. 10.20 Omroeporkest o.- 1. v. Merten. Rome, 441 m. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 „Emiral" opera van Barilli. Orkestl. Tansini. Koorl.: Vertova. 9.10 Gevr. concert. 9.35 Radiotooneel. 10.05 Vervolg concert. B r u s s e 1, 338 en 508 m. 338 meter: 12.20 Omroepkleinorkest o .1. v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. "v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o. L v. André. 9.35 Vervolg concert. 508 meteer: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leeemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-Symphonieorkest o. L van Kumps. 9.20 Vervolg concert. Deutschlandsender. 1365 M. 7.35 Leipziger Symphonieorkest o. 1. v. Blumer, m. m. van solisten (sopraan, tenor, bas.) 8.20 „Der Hörer hatvdas Wort". 8.50 „Das Blaue vom Himmel", van W. E. Hintz. Leiding: W. Gronostay. 9.20 Berichten. Sportpraatje. Weerbe richt. 10.2011.20 Populair Concert uit Frank furt o. L v. Dr. R. Merten. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). 8.0012.20 Langenberg. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.20—15.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—19.35 Brussel (VI.). 19.35afloop Warschau Daarna Langenberg. (4e Programma). II.2012.05 Deutschl.Sender. 12.05—12.20 Kalundborg. 12.2017.35 Daventry. 17.35—18.50 Brussel (Fr.) 18.50afloop Boedapest. Daarna Daventry. de nraad voor 100 voor iederen central en vakbond beschikbaar te stellen voor het jaar 1934 als tegemoetkoming in lokaal huur voon ontspanning en ontwikkeling van werkloozen. Burgemeester en wethouders stellen aan den raad voor hun een crediet beschik baar te stellen van 6490 voor de verbete ring van de Bronkhorststraat. FEUILLETON. DE MAN DIE DE TROEVEN HAD. Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 16) Toch herinnerde zy zich enkele bijzon derheden, die zij echter niet tegenover de politie had losgelaten. Een dezer bijzon derheden was, dat zij en Perry op een ge geven oogenblik ruzie hadden gehad. Ver der, dat zij laat in den nacht of des och tends heel in de vroegde van een vallenden sleutel had gehoord, een sleutel,, dien zij aan een koord om den hals had gedra gen. Zenuwachtig schoof ze hij en en weer op haar brits; haar slapen klopten, haar tong was als leer en de tranen drongen haar in de oogen. „Ik weet het niet; ik weet het niet", dacht zij bitter. „Als Perry den sleutel van me heeft afgenomen, is hij natuurlijk naar dat huis gegaan. En hij was stom dronken. En als hy het niet is geweest, die den sleutel heeft gepakt en hem later op den grond heeft gegooid, wie heeft het dan wel gedaan?" „Perry is een leelyke deugniet", snikte zij, „als hij maar een klein beetje te veel gedronken heeft. Niemand weet dat be ter dan ik. En verleden nacht liet hij zich iets ontvallen over een heele hoop geld. HijHaar stem brak en kreunend wierp zij zich achterover op de brits. „Wat een ellende! Wat een ellende! En hij heeft iets gezegd over die blanke dame met haar vele geld. Maar ik "weet niet meer wat! Ik kan het me niet meer te binnen brengen. Nu geloof ik ook wel, dat hy de moordenaar is. Daarom heeft hij na tuurlijk met me gevochten. En hy heeft me te pakken gekregen. Dat weet ik ze ker. Als hij die blanke dame heeft ver moord, zullen ze hem doodmaken. En dan kunnen we nooit met elkaar trouwen. Ze zullen hem ophangen of op dén electrischen stoel zetten. O, o.!" Zy wierp zich languit neer, snikkend van rampzaligheid en angst. Tezelfdertijd woelde Maria Fulton in de slaapkamer van No. 5 heen en weer op haar bed en liet telkens weer haar ge dachten van den geheelen dag de revue passeeren. Miss Kelly, die bij haar bed zat, hoorde wel, hoe rusteloos ze was, maar in de duisternis kon zij niet zien, dat miss Fulton krampachtig aan haar sprei trok en haar gezicht vertrokken was van ellende. „Die stoel, die omgevallen is", aldus overdacht de zieke, „het geluid van een man, die fluisterend iets zei en die voet. Hij droeg overschoenen. Dat weet ik stel lig. Dat doet hij altyd als het regenachtig weer is. Hij was het! Hij was het!" Zy drukte haar nagels diep in de pal men van haar handen, terwijl zij haar uiterste best deed zich te beheerschen. „Als hij het niet was geweest, zou ik ze ker nooit flauw gevallen zijn. Dat was het natuurlijk, wat mijn bewustzijn deed ver liezen. De ontzettende wetenschap, dat hij het moest zijn. En ik had hem lief! Maar die voet met den overschoen! Ben ik wel heelemaal zeker van mijn zaak? Zou het kunnen zyn, dat Zij steunde zóó hevig, dat miss Kelly scherp luisterde, of de zieke sliep of wak ker was. „Hij is niet dom", overwoog miss Fulton verder. „Hy wist toch, dat Enid niets kon doen niets meer voor hem kon uitrich ten. Ik begrijp het niet. Ik kan er niet bij. Ik begrijp nu zelf niet meer, waarom ik heb verklaard, niets te hebben gehoord." „Waarom lag ik al die uren, tot tien uur in den ochtend bewusteloos bij de eetka mer? Natuurlijk, omdat de zekerheid, die ik had, teveel voor mij was. En niemand kan ik in mijn geheim inwijden. Nooit zal ik het van mij kunnen afzetten. Als ik er iemand iets van zou vertellen, hangen ze hem op, of dien anders, die...." Zij gilde eensklaps zóó snerpend, dat zelfs miss Kelly, die toch aan dergelijke uitingen van smart en wanhoop gewend was, het bloed in de aderen stolde. Onmid dellijk stond zy naast de patiënte, die zij stevig in haar armen nam. „Wat is er? Wat is er toch? vroeg zij op vri"~','v,;iken toon. „Niets, miss Kelly, heusch niets", steun de miss Fulton, terwijl zij zich het koude zweet van het voorhoofd wischte. „Een nare droom,, een nachtmerrie, denk ik. Geef me maar wat in, dat ik kan slapen." verpleegster haar reikte. „Als ik soms in mijn slaap hardop ga praten, maakt u me dan wakker, hoor", smeekte zij op angsti- gen toon. „Ja hoor, dat zal ik doen," stelde miss Kelly haar gerust, terwijl zij de kussens glad streek en de dekens weer recht legde. „Kan ik heusch op u rekenen?" drong de zieke aan, terwijl zij den arm van de verpleegster zoo stevig kneep, dat het pijn deed. „Belooft u het mij?" „Ja, hoor, dat beloof ik u", antwoordde miss Kelly haar. En miss Kelly meende, wat zij zei, want zij ,verlangde volstrekt niet in de gehei men van het jongemeisje door te drin gen. HOOFDSTUK X. Beschuldigende oogen. Den volgenden morgen kwam de com missaris van politie Bristew halen om sa men naar de veranda van No. 7, het huis van de verpleegster te gaan. De draad omheiningen, die als afscheiding hadden gediend voor de achtertuintjes van No. 5, 7 en 9 waren verdwenen en in plaats daar van was een schutting gekomen. Achter deze schutting helde de heuvel naar het Zuid-Oosten af. de richting van de neger- wijk, waar ook de woning van Lucy Tho mas gelegen. Bristew, duidelijk ontstemd door het verlate onderzoek, liet Greenleaf voorop gaan. „Ik ben gisteravond naar het sanato rium geweest", begon de chef. „en ik heb een lang gesprek met miss Hardesty ge had. Zij zegt, dat de man, dien zij eergis teravond gezien heeft, vlak langs deze ve randa liep en het kwam haar voor, dat hy recht op de schutting af ging. Dus we moe ten hier eens zoeken." Greenleaf zag niets over het hoofd. De dorre bladeren van den vorigen winter waren uit het tuintje verwijderd en het onderzoek was betrekkelijk eenvoudig, maar, wanneer hij ook maar een klein stokje zag liggen, keerde hij het om. „Er is geen spoor geen spoor van wat ook", zei Bristew, terwijl hij met één elle boog op de bovenste plank van de schut ting leunde. Greenleaf liet zich echter niet ontmoe digen. „Als die neger haast had om weg te ko men", riep hij plotseling geinspireerd uit, „dan sprong hij niet in het midden over de schutting, maar in de richting van de negerwijk. Hoogstwaarschijnlijk is hy er daar in dien hoek over heen geklommen. En hij wees naar den Zuid-Oostelyken hoek, aan de kant van No. 5 en zijn oogen op den grond gericht, liep hij daarheen. Nauwelijks een schrede van den hoek af, zich vol vreugde, raapte iets op en keerde zich vol vreugde tot Bristew, die nog steeds tegen de heining geleund stond. „Kijk eens hier, Bristew", riep hjj, ter wijl hij haastig naar hem toeging. Bristew bekeek het voorwerp, dat Green leaf gevonden had. Het bestond uit zes schakels van een gouden ketting, waar van er drie heel klein en van glad goud waren, terwijl de andere drie grooter wa ren en bewerkt met een buitengewoon fraai dessin van laurierbladeren, die zoo klein waren, dat men ze met het bloote oog haast niet k^n onderscheiden. Bristew deelde in de opwinding van den commissaris. „Drommels! Dat is de moeite waard!" „Waarvan zou het zijn?" vroeg Green leaf. „Het is vast en zeker van mevrouw Withers geweest, geloof je ook niet?" „Er is maar één manier om er achter te komen", antwoordde Bristew, terwyl hij op zijn horloge keek. Het was half negen. „Laten wij het Withers gaan vragen." Zij gingen naar de voorzijde van No. 5. „Een van de schakels aan het eind is gebroken", hernam Bristew, terwijl zij de stoep opgingen. „Ik vermoed, dat dit een gedeelte is van de halsketting, lie me vrouw Withers droeg, toen ze vermoord werd. Je herinnert je de krabben achter in haar hals. Misschien zijn ze ontstaan doordat er had aan de ketting is getrok ken." (Wordt vervol0'1

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5