'AME!) RUBRIEK ONZE GOEDEOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 58 ct plus 12 ct. verzendkosten) kunnen wor den besteld bij de Redactrice Damesru briek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model s.v.p. duidelijk vermel den! De gevraagde patronen worden bin nen drie a zes dagen aan de aanvraag- sters toegezonden. EEN MEISJESMANTEL EN MEISJES-. JURK. No. 649 is een zeer eenvoudige meisjes mantel van warme wollen stof en ge voerd met een flanellen voering, zoodat onze dochter, als het kouder gaat wor den, weer en wind kan trotseeren als zij naar school gaat. De mantel bestaat uit een glad rugpand en twee voorpan den, welke een flink eind over elkaar heensluiten, terwijl het linkervoorpand een binnensluiting heeft, waardoor dit mooi op zyn plaats blijft zitten. De mouw is glad en heeft bij den pols een paar kleine knoopjes als garneering. De man tel sluit met een viertal knoopen, terwijl een paar diepe zakken meehelpen om de handen warm te houden. No. 650 is een schooljurk, eveneens van wollen stof gemaakt. Het lijfje heeft een reent voor- en achterpand, terwijl links op zij een blouse is aangebracht, waarop eenige knoopjes zitten als garneering De jurk sluit evenwel niet links, doch middenvoor ziet u onder het kleine boo- byKraagje, waarmede de halsopening is aigewerKt een splitje, juist groot genoeg om net noofd door te laten. Het splitje wordt aan den hals met een drukkertje gegoten. Het rokje heeft een voor- en achter baan en twee geplooide zybanen, terwijl om net middel een smaile ceintuur wordt geuragen, die met een knoopje vlak on der de bies sluit. De mouw is glad en heeft een kleine mancnet, welke geheel dicntgesiikt kan zijn, of met een spatje kan woraen aige werkt, waarna de man chet sluit met twee knoopjes. De zoom van hec rokje kan vlak op oen kant wor den gestiKt en mag dan aan den boven kant zichtbaar zyn, of men kan er een breede zoom m maken, doch dan moet de zoom van binnen met de hand onzicht baar worden afgewerkt. Patronen (alzonoerujK of beidé model len) verkrijgbaar a 58 ets. plus 12 ct. verzendingSKosien per stuk, verkrijgbaar (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). TWEE EENVOUDIGE ROKKEN. Wij kunnen dezen winter niet spre ken van: 'een plooirok is mode, of een kioKroK is gewud, want beide woraen vrywel evenveel gedragen. No. 651 is een plooirok van geruite wollen stof, waarop het best een waschzijden witte biouse Kan woraen gelagen, net is moeuyk om bij geruite willen stof een biouse met een patroon te dragen en vooral als er weer andere kleuren in voorkomen als in de stof van den rok. Soms kan men er effen wolien stof Dy krygen in een van de kleuren der ruiten en aan gaat zulk 'n cobbinatia heel goed samen. Men zou dan een effen blouse kunnen vervaardigen met als kraag en manchetten weer een stukje van de ge ruite stof. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (plus 12 ct. verzendingskosten) L. v. Meerder voort 45a, Den Haag). No. 652 is een klokrok, van een zeer eenvoudig model, een rok, welke men in een paar uur zelf in eikaar kan zet ten! Hij bestaat uit twee voorpanden, waarvan het rechter niet middenvoor, doch meer naar den linkerkant komt te zitten, zoodat het lmkervoorpand ook kleiner is. Het achterpand van den rok 13 geneel uit een stuk. Om de heup valt dc rok glad, terwijl de banen naar onderen toe iets wijder uitioopen, Rechts is een zak opgestikt, welke met een fantasie- knoop kan worden gesloten, terwijl de rok verder wordt afgewerkt met een smalle ceintuur, waarvan het eene einde door een kleine gesp wordt gehaald. Patroon verkrijgoaar a 58 ets. (plus 12 ct. verzenaingsKosten) L. v. Meerder voort 45a, Den Haag). EEN HEERLIJKE WINTERMANTEL. No. 653 is een wintermantel van don kere wonen stof, afgewerkt met een groo- te bontKraag. Lie jas oesiaat uit een uit drie aeeien oestaaua rugpand, terwyi ook de voorpanden ieder weer uit twee dee- len beslaan. De meun tel sluit met vier knoopen. ue voorpanuen dienen ver over elKaar te vallen, zoodat de jas aan het gestelde doel beantwoordt, n.i. voldoende te beschutten tegen de koude. Het lin kervoorpand sluit met een Dinnensiuiting au.i ue icv.ii ter zij naad. De halsopening is afgewerkt met een groote, royaie bontkraag, welke by de revers eindigt. Een paar gemakKenjKe insteeKzaKKen zijn afgezet met een op staande rand. De mouw is van boven glad doch even voorby den elleboog vormt hy een pof, terwyi de snit bij den pois weer van gewone maat is. Een smalle reep stof is midden over de mouw ge stikt en vormt dicht by den pols een hoek. welke even aan een manchet doet denken. Als garneering zyn op de mouw nog een tweetal Knoupeii acuigeuiacnt! Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (plus 12 ct. verzendingskosten) E. v. Meeiuer- voort 45a, Den Haag). MODERNE KAMER-VERSIERINGEN. In onze moderne interieurs wenschen wij ook aardige, moderne voorwerpen, weike nooaig zijn om de gezeiligneid van de Kamers te verhoogen. vroeger placnt men de saion aantreKKelyk te maken door etageres vol porceiemen beeldjes, later door rekjes met klein koperwerk, zooais spinnewieltjes, dooipotjes, emmer tjes, klompjes, e.d. Dingen, die steeds maar weer moesten woraen opgepoetst en opgewreven, wilden ze tot hun recht komen. Nu plaatsen wy een vaas of pul van amber, granaat of effen helder kristal in een nis. Een enkele bowl of bloemdrij- ver m het midden op tafel, een paar bloeiende planten voor het venster, een sooer, wit-porceleinen beeld op het dres soir, alles eenvoudig, niet overdadig, met druk en vooral niet veel. Een giadde, onoedeKte taiei, waarop een fruitschaal gevuld met fruit is ge- piaatst, geeft ons een wonderlijke, iayl nsche gewaarwording. Het dressoir, meer bestemd voor het bewaren van fruit, kan eveneens pryken met een platte schaal met rieten her./,el b.v., waarop echt of imitatie-fruit het geheele jaar door zyn warme kleuren vertoont. In het late licht der ondergaande zon kunnen al deze figuren zoo inpig worden. Dan fonkelt en gloeit het kleurig kristal van de vaas met zeer langen dunnen hals, dan bloeien de bloemen op uit de drijfschaal midden op de tafel. Het por- celeinen beeld vangt een laatste glimp van het roode zonlicht op en heel de ka mer is doordrenkt van een innigheid, die wij overdag tevergeefs zoeken. En als het lamplicht reeds lang het vertrek beschijnt, voelen wy deze beha- gelykheid nog in ons nawerken.... EEN STIJLVOLLE JAPON. No. 654 is een japon van bedrukt flu weel of velours-chiffon en is van een zeer mooie snit. Hij bestaat eigenlijk uit drie hoofddeelen, n.l. het lijfje, dat van voren schuin wegloopt tot bijna aan den onder kant van het heupstuk, dan het heup stuk zelf, dat bij de strik in een punt omhoog loopt en bij den rok op knie hoogte in een punt eindigt, en daaronder dan de klokkende rok. Ook de mouw is merkwaardig. Midden voor de mouw is een geschulpt donker stuk aangebracht, waarvan tevens het ge schulpte kraagje is gemaakt, alsook de strik en de ondermouw. Dit geeft aan de japon iets bijzonders; de bovenmouw is een ruime pof, die op een voering mouwtje moet worden vastgezet, om goed op haar plaats te blijven. De strik met een punt naar boven en een punt naar beneden heeft iets vlugs. Zooals de af beelding duidelijk weergeeft, is de japon zeer gefailleerd, maar toch is het een model, dat evengoed door minder slan ke figuren kan worden gedragen, omdat het lange oploopende heupstuk van de Uiivte doen wegvallen. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (plus 12 ct. verzendingskosten) L. v. Meerder voort 45a, Den Haag). EEN SIERLIJKE BONTKRAAG. Vossen als kraag voor een winterman tel is steeds een geliefde dracht geweest, doch dezen winter hebben de koppen en pooten dezer dieren afgedaan en wordi het eiikele huidje als bontkraag gebruikt Op onze afbeelding ziet u een schitte renden bontkraag, waarvoor zelfs twee groote vossen zijn gebruikt. De vossen zyn als kraag met groote revers op de jassen bevestigd, terwijl aan iederen kant even onder den schouder de mooie dikke staart als garneering is aange bracht TROUWRINGEN. Holland is wel het land van den glad den ring! In het buitenland ziet men de gladde ringen bijna niet dragen, doch daar heeft men allerlei andere trouwrin gen. In Engeland b.v. heeft men meestal een ring met een grooten diamant en als het huwelijk welgesteld is, met een prachtigen brillant In eenige andere landen draagt men een ring, die rondom met kleine steentjes is versierd, en al naar gelang van de dikte der portemonnaie beslaan deze steentjes uit briljanten, diamanten, syn thetische diamanten of bergkristallen, het z.g. „strasse". Vroeger had men, voordat de gladde ring by de verloving werd gekocht, eerst een tijd een scnakelring of kettingring aan. Dit was een vriendschapsband, die meestal werd voortgezet in een verlo ving. Ik wed, dat veie van mijn lezeres sen in haar sieradendoosje nog wel zoo n gouden schaKelringetje hebben en dit met kunnen wegdoen om de aardige her inneringen, welke daaraan zijn verbon den! Welnu, dergelijke vriendschapsringen bestaan ook heden ten dage nog, doch in een eenigszins gewyzigden vorm, het zyn n.l. ringen van gevioenten goud, zoo- ais de afoeeldmg er u een tweetal iaat zien. Het goud is met een klein motiefje bewerkt en is van hard goud, dus met zooals bij de scnakelring: los. De vier overige ringen op de aiueeiding zijn de trouwringen van steentjes, welae onder ling weer verschillen door de manier, waarop de sceenen zyn geslepen als door de soort van steenen zelf. Het is alleen de vrouw, die een dergeiyKen trouwring draagt; ook in het buitenland ziet men nooit een man zoo n smailen diamanten band dragen. HET KIND. Is er één onderwerp, dat tegenwoordig meer de aandaent geniet dan de vorming van het kind? De geheele opvoeding is er op ingericht om het kind te bekwa men in de studie, waarvan het op late- ren leeftijd, in praktyk gebracht, profyt hoopt te trekken. Voor alles wordt gezorgd, aan alles wordt gedacht bij de opvoeding, behalve dikwyls aan het eene noodige, de opvoe ding van den geest! Ik denk hier aan een aier onverstandige moeders, die glimlachend de scnouders opnaaide, toen over dit onderwerp werd gesproken. „Dat gaat immers vanzeif: eerst maar zorgen, dat het kind berekend is voor zijn taak In de wereld, m ae maaiscnappy en de rest komt wel in orde...." Roekelooze taal, waarover ik eigenlyk verder geen letter meer behoef te zeggen. Het is duidelijk: dat zijn de onverstandige vrouwen, die eischen van de scholen, dat die goed zul len maken, wat zij misdoen. Zy zijn in de opvoeding der kinderen: het uitroeien van verkeerde neigingen, karaktertrek ken en eigenschappen, uiterst slap. Zij geven in alles toe en zijn de kinderen geen baas. En dan wordt er door som migen hunner nog wel gevraagd aan den onderwijzer of onderwijzeres of deze eens goed wil opletten en de kinderen onder handen wil nemen.... Zy bestempelen hiermede zichzelf tot onkundig inzake de opvoeding hunner kinderen! Inlichtingen geven aan onderwijzers over hun kinderen is alleen dan goed, wanneer in samenwerking met hen, thuis de opvoeding geschiedt. EERBIED. Ik geloof, dat wy al te veel gewend zyn het begrip „eerbied" uitsluitend met het begrip „Ouderdom" in verband te brengen! Maar behalve ouderdom zijn er nog andere hoedanigheden in den mensch, welke ons eerbied af moeten awingan en waardoor wij in onze hou ding dit begrip dienen uit te spreken. Er is een eerbied, welke wij aan den dag dienen te leggen ten opzichte van alle mensch; wij moeten de wenschen van onze medemenschen eerbiedigen, het verlangen naar eendracht, naar rust; wy moeten hun smart respecteeren en nog zooveel andere mogelijkheden bestaan er, welke den eenen mensch er toe aan zet den ander eerbied te betoonen. Maar de mensch, die alleen in zich zelf opgaat, bemerkt de smart en den strijd niet van zijn medemenschen, en daarom kwetst hy menigmaal degenen, van wien hy houdt. Door woorden en handeling, door een „teveel" en een „te weinig" kan menige wond worden toegebracht. Vermijd te spreken over dingen, waar mede gij een ander pijnlijk treft. 'Toon u niet uitbundig vroolyk of feestelijk wanneer een ander in leed is gedompeld. Praat niet over voorspoed, uw fortuintje, dat gij pas hebt gehad, wanneer gij weet, dat uw hoorder te doen opzichte stief moederlijk is bedeeld. Poch niet op uw positie, of die van uw man, wanneer gy in gezelschap zijt van haar, die het fi nancieel minder heeft. Epreek met te overdreven over de gezondheid van u en uw kinderen, als gij weet, dat zij, aan wie dit wordt vertelt, voortdurend te kam pen heeft met ziekten en narigheid. Natuurlijk kunt gy een dergelyk pijn lijk gesprek niet altyd vermijden; wan neer er naar de gezondheid van u en uw gezin wordt gevraagd, zult gij er niet om heen draaien, maar tracht dan gevaar- lyke klippen te omzeilen, ter wille van anderen! Wien ge pijnlijk hebt gekwetst, vergeet dit niet zoo spoedig, maar wien ge eer bied hebt getoond in dagen van leed, zal u er dankbaar voor zyn! ONS ONTBIJT. Hoewel wij vaak recepten lezen voor ons middagmaal of voor de koffietafel, het ontbijt schiet er meestal by in. Van daar, dat wy hieronder een zeer voed zaam, doch uiterst licht verteerbaar re cept laten volgen, dat juist voor het ge bruik op den nuchteren maag het voor deel heeft, dat de verschillende maag sappen vrij komen en medehelpen met de spijsvertering. Gebruikte men vroeger 's morgens een drietal sneedjes brood met kaas, een eitje en wat jam, tegenwoordig wordt het meer en meer gewoonte het ontbijt ge heel zonder brood te nuttigen. Wij kennen allen het zeer voedzaam yoghurt, in plaats van dit men enkel bruins suiker te eten, neme men eens de volgende samenstelling. Op een soepbord doet men de yoghurt, raspt een zuren appel, goed afgewasschen met schil en al (natuurlijk niet het klok huis), dan twee eetlepels rauwe snelko- kende havermout, al of niet van te voren geweekt, een eetlepel Sunmaidrozijnen, een eetlepel honing en 'n paar gemalen noten. Dit alles roert men door elkaar; meestal is het gerecht zoet genoeg, doch voor hen, die veel suiker gebruiken, is het uitstekend er een lepel donkerbruine suiker by te voegen, vooral geen wittel Is het geheel te zoet, dan heeft het lichaam behoefte aan zuur en doet men verstandig aan het geheel een paar drup pels citroen of een halven sinaasappel (uitgeperst) toe te voegen. Het ontbijt is op die manier klaarge maakt, een beetje bewerkelijker dan het snijden van drie boterhammen, doch pro beert u het eens een week achter elkaar en u zult verbaast zijn over het frisch en evenwichtig gevoel, dat u den geheelen dag bijblijft na zoo'n licht ontbijt! la, fyanszCH zii*i dotn Die loopen gewoon maar over den rijweg zonder uit te kijken! Menschen zijn natuurlijk geen ganzen, maar toch lijkt het er soms wel op!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11