DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BUITENLAND DU1TSCHLAND. LOEBE UIT HET CONCENTRATIE KAMP. Onder de 5000 gedetineerden in de con centratiekampen, die volgens het besluit van den Pruisischen minister-president Goering amnestie verkregen hebben, be vindt zich ook de vroegere socialistische voorzitter van den rijksdag Paul Loebe. SPANJE. ijjg| DE KALMTE KEERT TERUG. Gunstige berichten uit de provincie. De Spaansche minister van Binnenland- sche Zaken, Rico Abello, deelde gistermor gen den journalisten, die hem interviewden mede, dat de opstand was afgeloopen en inderdaad is over het geheele land de nacht kalm verloopen. Alleen Saragossa in het Noorden maakt hierop een uitzondering; daar heeft zich nog een incident voorge daan. De premier Barrios meent echter, dat voor Zondag deze geheele revolutie tot het verleden zal behooren. Ook uit de provincie zyn de berichten onverdeeld gunstig. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd Cacabelo binnen te drin gen waar door de opstandelingen de com munistische staat was uitgeroepen. Er is hard gevochten, doch de regeeringstroepen behaalden de overhand. Zij telden twee dooden, terwijl de anarchisten zes man verloren. Bij gevechten in de provincie Leon zijn twee soldaten, en bij de scher- muselingen te Bujalance vijf opstandelin gen en een politie-agent gedood. Volgens de jongste officieele raming be draagt het aantal dooden thans reeds meer dan 110. Te Valencia hebben gisteravond opstan delingen op een tramwagen geschoten en daarbij een conducteur ernstig gewond Toen zijn collega's van dezen aanslag hoor den, weigerden zij verder dienst te doen. Uit Leon wordt gemeld, dat de soldaten er in geslaagd zijn in Cacabelo door te dringen, waar de communistische vrijstaat was uitgeroepen, er zouden daar zes lijken zijn ontdekt. De troepen zullen zich elk oogenblik meester kunnen maken van Fa- bero, het centrum van den opstand in Leon; bij de operaties zouden twee soldaten zijn gedood. NA DE VERKIEZINGEN. Bjh Sprekende cijfers. „El Debate" publiceert 'n grafische voor stelling van de samenstelling v£Ln de oude Cortes, welke in Juni 1931 werden geko zen en de nieuwe. In het vorige parle ment beschikte de rechterzijde over slechts 42 zetels. De nieuwe Cortes zullen daaren tegen 212 afgevaardigden der verschillen de rechtsche groepen bevatten. Aan deze snelle toename der rechtsche groepen be antwoordt een even snelle vermindering der linkergroepen n.L van 291 op 98 man daten. Den grootsten achteruitgang ver toont het eigenlijke marxisme, dat precies de helft van zijn zetels heeft ingeboet. Het is van 116 tot 58 mandaten gedaald. De middelpartijen zijn volgens de verwachtig, versterkt uit den strijd gekomen. Zij nemen in de nieuwe Cortes 162 zetels in tegen 136 in de oude. Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Ze toonen aan, dat de linkerzijde in Span je welke de laatste 21/2 jaar door de marxisten werd beheerscht, een nederlaag heeft geleden, welke naar menschelijke be rekening onherstelbaar moet worden ge acht. Van den anderen kant boekt de vol gens de grondwet katholiek georiënteerde rechterzijde een overwinning, welke voor de wedergeboorte van het land het beste laat verhopen, ook al zou nog het een of an der tusschenstation noodzakelij kblijken. AMERIKA OORLOG IN DEN CHACO GEëINDIGD? Na de nederlaag der Bolivianen. De Paraguayaansche minister van Oor log heeft medegedeeld, dat de oorlog in het Chaco-gebied feitelijk afgeloopen is, daar de Boliviaansche troepen geheel zijn verslagen. De bevolking van Paraguay verkeert in verband met deze overwinning in feest stemming; boven de Boliviaansche stad La Paz hangt echter een donkere wolk van rouw en vertwijfeling. Volgens een officieel communiqué uit Asuncion zijn Boliviaansche strijdkrachten die waren uitgezonden om steun te verlee- nen aan de bedreigde legerafdeelingen aan het front door de Parauayanen omsingeld en overmeesterd. Daarbij zyn negentien officieren en 600 soldaten krijgsgevangen gemaakt. Voorts is veel krygsmateriaal en een aantal auto's buit gemaakt, welke alle in uitstekende conditie verkeeren. Volgens 'n semi-officieele bericht is verder het fort Samaklay ingenomen. In het geheel zouden zich thans de laat ste dagen niet minder dan dertienduizend Bolivianen hebben overgegeven, hetgeen inderdaad voor het Boliviaansche front als een zware slag dient te worden beschouwd. Officieele berichten uit Bolivia over de ge leden nederlaag ontbreken; ook is geen de menti gepubliceerd. Naar nog nader gemeld wordt, zijn door de Paraguayaansche troepen o.a. 600 mi trailleurs buit gemaakt. In den loop der laatste gevechten zouden duizend Bolivia nen zijn gesneuveld. De Paraguyaansche verliezen bedragen 140 dooden en gewon den. BUITENL. BERICHTEN TANKBOOT VERBRAND. 35 Slachtoffers? Bij een storm in de nabijheid van Point Pinos (Californië) is een olietankschip in vlammen opgegaan. De naam van het vaar tuig is niet bekend, doch men vreest, dat vijf en dertig menschen om het leven zijn gekomen. ZEILSCHIP VERGAAN BIJ NORFOLK. Met de bemanning in de diepte verdwenen. Gevreesd wordt, dat een driemaster van 500 tot.600 ton met man en muis tijdens den storm op de kust van Norfolk is vergaan; er bevonden zich tien of twaalf man aan boord. Personen, die op de rotsen van Alde- burg met een verrekijker naar het schip keken, zagen het plotseling overhellen en direct daarop verdwijnen. Een reddingboot, die direct is uitgevaren, heeft geen spoor meer van het schip gevonden. Ook de Finsche vierrnaster „Lawhill", die de vorige week uit Londen naar Australië was vertrokken, om daar graan in te ne- men, heeft het zwaar te verduren gehad. Ter hoogte van Deal moest het schip voor I anker gaan en bleef tot op 350 meter van de kust liggen tot een sleepboot uit Dover den vierrnaster uit zyn benarde posiiie kwam verlossen. Vooral in 't Kanaal heelt de storm zwaar gewoed. Eenige Kanaal- booten konden niet uitvaren, terwijl vracht booten niet zijn vertrokken. Verschillende visschersbooten zijn niet op tijd in de ha vens teruggekeerd, terwijl op vele plaatsen de reddingsbooten moesten uitvaren, om hulp te verleenen. ZEVEN ARBEIDERS DOOR EEN SNEL TREIN GEGREPEN. Acht anderen gewond. Op de lijn Pontparlier-Mouchard zijn zeven arbeiders, die bezig waren met het herstellen van den spoorweg, door den sneltrein gegrepen en gedood, terwijl acht arbeiders gewond werden. BIJ REDDINGSWERK VERDRONKEN. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat drie Duitsche zeelieden den dood in de golven hebben gevonden, toen zij de bemanning van het Schotsche visscherschip, „Marga- reth Clark" probeerden te redden, welk schip, aan de rotsachtige Zuidkust van IJs land schipbreuk heeft geleden. De geheele bemanning van de „Marga- reth Clark" werd gered. Een Duitsch schip, waarvan de naam niet wordt genoemd, zet te een boot uit, waarin zich zes personen bevonden, tot redding van de Engelsche zeelieden. De boot sloeg evenwel om en drie personen verdronken. Den drie an deren gelukte het naar de kust te zwem men. DRIE VERSTEKELINGEN OP EEN POOLREIS. Byrd monstert het drietal aan. Aan boord van de „Jacob Ruppert", de boot, waarmede admiraal Byrd zijn tocht door het Zuidpoolgebied wil maken, zyn j drie blinde passagiers ontdekt. De boot was bij de ontdekking reeds acht uur in zee en het was daarom een moeilijke vraag te be- j slissen, wat er moest gebeuren met de ver- stekelingen, die bekenden in Auckland aan boord te zijn gegaan. De officieren van de „Jacob Ruppert" waren van oordeel, dat I het schip toch reeds volbemand en zwaar j geladen was en meenden, dat het beter zou zijn rechtsomkeert te maken en de verste kelingen weer in Nieuw-Zeeland aan wal te zetten. Admiraal Byrd monsterde het drietal eens, stelde hun een paar vragen en bs- sloot daarop de adspirant-poolreizigers in dienst te nemen en geen tijd te verliezen met een terugtocht naar Nieuw-Zeelands kusten. EEN SLAAP VAN ZES WEKEN. De geschiedenis der geneeskunde is rijk aan gevallen, waarin menschen in slaap vielen, die weken achtereen ononderbro ken duurde. Een zeker record op dit gebied schijnt echter de 18-jarige dochter van een Schotschen arbeider behaald te hebben. Het betreft hier de dochter van den ar beider Lyall in Dusminald (Schotland). Hot meisje, dat een normale constitutie heeft, en nooit ziek was, viel op den avond van den 27sten Juni, heel normaal en natuur lijk in slaap. Den volgenden morgen sliep zy door en alle pogingen haar te wekken, waren tevergeefs. Er werd een dokter bij gehaald, die echter ook niets bereiken kon. Tenslotte werden er nog andere dokters by geroepen en men hield een groot con sult met verschillende dokters, maar.... het meisje bleef slapen. De dokters kwamen tenslotte overeen, dat men de slaapster niet meer storen zou. De voeding der slapende geschiedde door middel van een buisje. In den namiddag van den 30en Juni ontwaakte zij, maar na enkeel minuten viel ze weer terug in haar loodzwaren slaap. Eindelijk den 8en Augustus, dus na een slaap van 6 weken, ontwaakte zij plotseling en vroeg doodkalm of hettyd was om op te staan. In de eerste dagen was zij nog wel wat zwak, maar zij herstelde zóó snel, dat zij, maar na enkele minuten viel ze .weer veld haar gewone werk kon verrichten. DE KOUDE IN HET BUITENLAND. Een record in Oost-Pruisen. Gistermorgen werden voor zonsopgang de laagste temperaturen van den laatsten tijd in Oost-Pruisen gemeten te Koningsber gen met 21 graden onder nul, te Treuburg met 22 graden en te Elbing met 23 graden onder nul. 21 graden vorst in Frankrijk. In Frankrijk blijft de koude aanhouden. Vooral in het Oosten heerscht een strenge vorst. Te Nancy staat de thermometer 15 graden onder nul, te Vitry-le-Frangois 20 graden en te Bar-le-Duc zelfs 21 graden onder nul. Te Parijs vriest het tusschen de 4 en 10 graden. De Seine is voor een groot gedeelte met ijs debekt. In de omgeving van Lyon heeft het gesneeuwd. Gasbuis stukgevroren. De ongewone koude der laatste dagen heeft te Bingerbrueck een ongeluk veroor zaakt, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. In het huis van een postbe ambte heeft men twee personen gevonden die door gasverstikking om het leven wa ren gekomen. Het waren de beambte zelf en een student uit Essen. In een andere kamer werd een 72-jarige vrouw gevon den, dié eveneens bedwelmd was, maar nog teekenen van leven gaf. De dokters hopen haar in het leven te kunnen houden. Men vermoedt, dat de breuk in de gasleiding, waardoor het ongeluk is veroorzaakt, een gevolg is van de strenge koude. Ongewone sneeuwval in Italië. Nog altijd wordt het Noorden van Italië geteisterd door hevige sneeuwstormen. In Ligurië, Venetië en Lombardije ligt de sneeuw reeds een halven meter hoog, ter wijl de storm met onverminderde kracht voortduurt. Daar de sneeuwruimers niet in staat zijn, de enorme sneeuwmassa's in voldoen den omvang weg te werken, is het ver keer grootendeels ontwricht. In Ligurië en Lombardije zijn tal van spoorweg trajecten geheel ondergesneeuwd, zoodat alle treinen uren vertraging hebben. In de lagunen van Venetië is het verkeer volkomen verlamd. Voorts zyn van tal van huizen in het ge teisterde gebied schoorsteenen afgewaaid. Ook tc Triëst stormt het hevig. De wind oereikte daar een snelheid van 125 K.M. per uur. De straten der stad zijn volkomen uitgestorven. In de havens aan de Tyrrheensche Zee zijn vele schepen over tijd, terwijl tal van andere booten als gevolg van den storm niet kunnen uitvaren. In Bolzano (Bosen) vroor het 10 graden, te Verona 7 graden, in Florence 6 graden en in Milaan 4 graden. 0ND2RGR0NDSCH MEER IN DE CITY VAN LONDEN. In de onmiddellijke nabijheid van de St. Paul's kathedraal. Een ondergrondsch meer van vrij groote uitgestrektheid en een diepte, die varieert van drie tot vier meter, bevindt zich in het centrum van Londen, in de onmiddelijke naoyheid van de St. Pauls kathedraal. Tot deze conclusie zijn de deskundigen geKo- men, die een grondig onderzoek in fi guurlijken en letterlijken zin hebben in gesteld naar de grondslagen van dit bouw werk. Het deel der city. dat zij bestudeerden, strekt zich uit van Bouverie-street naar de I Bank van Engeland en van St. Bartholo mews Hospital tot aan de Theems, want de experts wilden zooveel mogelijk factoien nagaan, die van invloed kunnen zyn op de soliditeit van de kathedraal. Dit onderzoek heeft tal van interessante feiten aan het licht gebracht. De ontdekking van het on- dergrondsche meer noemden we reeds; bo vendien bevond men, dat er over een groot gebied in de city een algemeene verzak king plaats heeft, ook van het terrein waar op de kathedraal staat. De beweging is echter zeer gering, zoo dat er geen reden voor bezorgdheid be staat. Anderzijds is echter de druk, die op de fundamenten wordt uitgeoefend, bijzon der groot en is de veiligheidsmarge zoo klein, dat alles moet worden vermeden, waardoor die marge nog kleiner zou kun nen worden. De ondergrond en het grondwater die nen met rust gelaten te worden, omdat an ders licht het evenwicht wordt verstoord. Daarom moet dan ook volgens het oordeel der deskundigen een kleine permanente commissie worden ingesteld, die te beslis sen heeft over alle werkzaamheden, die men in de omgeving wil verrichten, riolee- ring, waterleiding, aanleg van gasbuizen en electrische kabels. Hoe groot dit gebied zou moeten zijn, geven de deskundigen in hun rapport aan. Daar zou de bedoelde commis sie oppermachtig zijn en alles kunnen be letten, wat de veiligheid van de St. Pauls kathedraal in gevaar zou kunnen brengen. DE TANDPIJN OP DE TENTOON STELLING IN CHICAGO. Onder de tallooze dingen, die men op Je eeuw-tentoonstelling in Chicago kon be wonderen, bevindt zich ook een stand, waarin de geschiedenis der tandpijn en hare behandeling in de loop der eeuwen geïluustreerd wordt. De bezoeker kan daar een uitgebreide collectie kunst-tanden zien, verder apparaten voor de behandeling der tanden en zelfs schriftelijke voorstellingen over dc manier, waarop tandpijn in den ouden tijd genezen werd. Daar wordt b.v. verteld, hoe voor 2500 jaren de Assyriërs over de tandpijn, haar oorsprong en de middelen om haar te genezen, dachten. Blijkbaar zyn de Japanners de eersten gev/eest, die de kunst verstonden, ontbre kende tanden door kuntstanden vervaar digd uit het gewei van herten te vervan gen. De grootste attractie der expositie voor de Amerikanen, vormt het gebit van George Washington. De groote President leed veel aan tandpijn en was gedwongen, ze de een na den ander allemaal te laten trekken. De besten tandarts uit dien tijd, dr. Greenwood uit New York, slaagde er in voor den „Tandeloozen" president een ge bit te vervaardigen, dat voor de begrippen j van dien tyd een waar meesterwerk was. UIT DE RIJNSTREEK LEIDÉRDORP. Nekkramp. In deze gemeente heeft zich bij een 7-ja- rig meisje een geval van nekkramp voor gedaan. Het patiëntje is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. NIEUWKOOP. Volksbond. Na inzending van een kort bericht over de op Maandagavond gehou den vergadering van den R. K. Volksbond, wordt alsnog plaatsing gevraagd van na volgend meer uitvoerig verslag. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer A. van Houten en het zingen van het Strijdlied, verkreeg het woord de heer J. M. Steinmetz uit Amsterdam, lid van den Gemeenteraad aldaar en lid van de Tweede Kamer. Spr. begint zijn gehoor te wijzen op de huidige maatschappelijke toestanden, hoe van alle kanten personen en bewegingen (spr. noemt ze nieuwlich ters) zich opdringen als bouwers van een nieuwe maatschappij en als redders der menschheid, doch waarschuwt met klem daaraan geen gehoor te geven, want het goede wat zij voorstaan en bevatten is over genomen van de Katholieken. Onze taak is het te arbeiden aan die maatschappe lijke orde, welke gebaseerd is op de ka tholieke maatschappijleer. Het Nat. Socia lisme moge eenig goeds in zich bevatten, men vindt er niet de waarborgen, dat Gods wetten geëerbiedigd zullen worden, zonder welke een maatschappelijke orde en wel vaart onmogelijk is. Spr. behandelt vervolgens het ideale tijd-' perk der middeleeuwen, het verval daarna met als gevolg de Fransche Revolutie, het sluimeren der Kerk, Haar ontwaking, tot uiting gekomen door de uitvaardiging van zoo tal van encyclieken, welke zoo menig maal de bewondering der wereld afdwon gen, de ontzaggelijke arbeid door zoovele priesters en het in beweging komen van de massa. Alleen de middenstand schiet te kort, vandaar de groote aanhang, welke het Nat. Socialisme vooral in deze stand ondervindt. Spr. wijst er op, hoe in tal van parlementen de Pauselijke Zendbrieven, meer bijzonder Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno als richtsnoer worden ge bezigd bij de wetgeving ook in ons land, getuige de keur van sociale wetten, welke te behouden en uit te breiden de taak is van alle Katholieken, om daardoor de maat schappelijke orde te doen terugkeer en en mede langs dien weg te bereiken het groote doel: onze eeuwige zaligheid. Een dankbaar applaus volgde, een vra gensteller werd bevredigd en voorzitter van Houten sprak een toepasselijk slot woord. „Hulp in Nood" bracht op 0.84. De Winkelweek. De winkelweek is ge slaagd en uitnemend geslaagd. Niet minder dan ruim 27000 bonnen zijn uitgegeven, wat er op wijst, dat voor ruim 13.500.is ge kocht of althans betaald. 87 bezitters van een bon konden verblijd worden met een prijs, onder welke men de grootste afwis seling had, want elke winkelier-deelnemer had één of meer prijzen beschikbaar ge steld. Benoemd. De heer J. Schuit, sedert 1 Augustus 1930 telegrafist aan het spoor station alhier, verlaat den dienst der spoor wegen en is benoemd tot commies der be lastingen te Bergeijk. Weldadigheidszegels. Evenals vorige jaren zullen ook thans alhier weder de be kende weldadigheidszegels en kaarten ten bate van het misdeelde kind te koop wor den aangeboden. De actie gaat uit van het Comité voor de Rijnstreek, waarin voor deze gemeente zit ting hebben de heeren P. M. M. van der Weijden, Burgemeester en N. Bodegraven, Fabrikant. Een aantal jonge dames zijn aangezocht zich met den verkoop te belasten. ZOETERWOUDE (H.R.). Een leerzame avond. Gisteravond werd in het Patronaatsgebouw een gecombineer de vergadering gehouden der St. Jozefge zellen en den R. K. Volksbond afdeeling Zoeterwoude-Leiderdorp. De weleerw. heer Kapelaan Ruhe opende deze vergadering met een woord van wel kom. Hij verheugde zich over de groote be langstelling voor het aangekondigde onder werp. Er is een tijd geweest, waarop het Libe ralisme en Soicalisme op den voorgrond stond. Die tijd begint tot het verleden te behooren. Nu komen er nieuwe stelsels op dagen. Het bestuur heeft nu den heer Brou wers, hoofd der R. K. School, bereid ge vonden over die nieuwe stelsels een lezing te houden. De heer Brouwers begon met te zeggen, dat het aanvankelijk wel de bedoeling was geweest over die nieuwe stelsels te spre ken, maar dat hij het beter vond enkele avonden hierover te doen, om dan ten slotte te komen tot de nieuwe stelsels. Spr. noemde de tijd waarin wij thans leven een tijd van beroering en rusteloos heid en gaarne wilde hy zoo mogelijk iets bijdragen door vooral de jongeren te wij zen op de ernst van dien tijd. Velen, die thans werkloos rondloopen en dan, buiten zooveel andere dingen, ook hoor ende aan klachten tegen de regeering, tegen de ver schillende crisismaatregelen, enz. voor die is het vooral een moeilijke tijd. Op een punt zijn velen het eens: dat het een straf is van God en dat er een vernieuwing moet komen. De maatschappij moet grondig gerestau reerd worden en wel onder Gods leiding, anders zal het een slecht gebouw worden. Veel is er echter in het oude gebouw wat goed voldeed. Daar moeten wij aan vast houden. De groote vraag is: zijn wij vol doende op de hoogte om over deze restau ratie mede te spreken. Ongetwyfeld heb ben wij meer scholing noodig. Spr. weet dat te weinig het goede boek wordt gele zen. Men moet meer denkend door het leven gaan en eerst trachten zich zelf om te bouwen. Na deze inleiding gaf spr. een keurig overzicht van de geschiedenis vanaf ruim 1500 tot 1848, waarin vooral de tijdperken van crisis naar voren kwamen. Op een volgenden avond, welke nader be kend gemaakt zal worden, hoopt spr. te be handelen het tijd perk 1848 tot op heden, om dan de laatste avond de nieuwe stelsels te bespreken. Kapelaan Ruhe dankt den heer Brou wers voor zijn keurige uiteenzetting en sprak de hoop uit, dat op de volgende avon den allen wederom present zullen zijn. Hierna werd deze welgeslaagde vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. IJssport. Gisteravond werd de jaar vergadering gehouden van de vereeniging IJssport te LeiderdorpZoeterwoude in het Café ,,'t Witte Huis", onder leiding van den voorzitteer, den heer A. C. Hendriksen. Door den secretaris, den heer Alb. van Klaveren, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester, den heer C. de Graaf Wzn., sloot met een saldo in kas van f 199.50. Door de heeren C. Splinter en P. Tijssen waren boeken en bescheiden nagezien en in orde bevonden. In de controle commissie voor het volgen de jaar werden benoemd de heeren Splin ter en Hennepman. Als bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen de heeren Jac. Lem merzaal en C. de Graaf Wz., terwijl als baancomissarissen werden herkozen de heeren Chr. Hendriksen en H. J. van Mil. Als district-commissaris van den Z.-H. Ijsbond, gaf de voorzitter een uiteenzetting van de te houden sterrit, welke zal gehou den worden ter gelegenheid van het 40-ja- rig jubileum van genoemden Bond. Het traject is 60 km. lang, en loopt in groote trekken over: Schenk naar Oude Rijn, linksaf over de Rijn naar Katwijk, Warmond, over de Lee naar de Kaag, de Does, Leiderdorp, Laidsche Wallen wetering, Zoetermeer, Katwijksche Vliet, Pijnacker, Nootdorp, over de Goo naar Voorburg (ein de van de rit). Voor diegenen, die den tocht goed volbrengen, wordt een verguld herinneringskruis als belooning beschik baar gesteld. Dames zoowel als heeren kunnen meerijden; het traject is zeer ge makkelijk in 7ys uur af te leggen. De voorzitter vertrouwt dat vele leden hieraan zullen deelnemen. Bij de rondvraag wemelde het van vra gen, o.m. betreffende het tijdstip van con- tributiebetalen, over diverse wedstrijden als hardrijden, schoonrijden. Weer andere willen ringrijden of een nationale hardrij derij. Ook meeenden enkele behoefte te hebben aan eee ijsbaan wanneer het moge lijk was. De voorzitter incasseerde al deze vragen en deed de toezegging, dat het bestuur zijn volle aandacht hieraan zou schenken. Wan neer het ijs ons niet in de steek laat, aldus de voorzitter, zal er Donderdag een wed strijd gehouden worden voor meisjes en a.s. Zaterdag voor kinderen. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank deze welgeslaagde vergadering. De banketletters en sigaren waren voor enkele gelukkigen. ZOETERWOUDE. Crisis-Comité. Degenen, die in aan merking wenschen te komen voor een gift van het plaatselijk Crisis-Comité, moeten voor Maandag a.s. hunne aanvrage bij een der leden van het comité of bij den secre taris indienen en wel schriftelijk. A.s. Maandag vergadert het comité en zal over de ingekomen aanvragen worden beslist. Personlia. Aan den heer H. Homber gen te Leiden is overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag verleend als volontair ter gemeente-secretarie alhier, ingaande 1 Januari a.s. Kerstgave. Door het bestuur van den R. K. Volksbond alhier is tot den Raad een adres gericht om ook dit jaar wederom een Kerstgave aan de werkloozen uit de ge meentekas te verstrekken. Onjuiste opgaven. Wegens oplichting zijn voor een tijdvak van 6 weken een drie tal werkloozen van de steunregeling uit gesloten geworden. IJssport. Bij de grimmige koude en een straffe Noordooster heeft de hardrijde rij op de Noord-A gistermiddag plaats ge had. Er waren 40 deelnemers. Voor elke deelnemer die er een afreed was 1.pre mie gesteld. Hierdoor was de strijd al dadelijk groo- ter. De prijzen werden gewonnen door W. v. Klink le pr. 10.— en de prijs, die ge steld was door den eere-voorzitter, Burge meester P. Wap, zijnde ƒ7.50.. P. den El zen 2e pr. 7.50; W. de Jong Pz. 3e pr. 5, C. de Jong Qzn. 4e pr. ƒ2.50. Op Vrijdagmiddag één uur zal er een wedstrijd voor jongens worden gehouden van 12 tot 17 jaar. Aangifte tot 9 uur v.m. op de gewone plaats. Voor jongens van 712 jaar wordt Z; terdagmiddag een wedstrijd gehouden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10