WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 RIJNSATERWOUDE. Ijsvermaak, Dinsdagmiddag werd al hier op het Braassemermeer een kinderijs- feest gehouden. Het ijs was nog uitstekend en er was geen water op het ijs tijdens deze feescen. De kinderen hebben van dezen middag naar hartelust kunnen genieten. Er werden verschillende wedstrijden gehouden. Hardrijden voor jongens tot 9 jaar: le prijs J. Langenslag, 2e Chr. Overdevest, 3e J. Overdevest, 4e D. Bartels. Hardrijden voor meisjes tot 9 jaar: le prijs J. Jansen, 2e C. Heemskerk, 3e C. Langenslag en 4e M. Visser. Hardrijden voor jongens van 10 tot 12 jaar: le prijs K. Overdevest, 2e P. van Iperen, 3e J. van Driel, 4e P. van Dorp. Hardrijden voor meisjes van 10 tot 12 jaar: le prijs M. l'Ami, 2e L. Knolange, 3e R. Donker, 4e C. van Driel. Hardrijden voor jongens van 13 tot 15 jaar: le prijs N. Overdevest, 2e W. van Driel, 3e P. Re um er man, 4e L. Eikelen boom. Kingrijden voor meisjes van 13 tot 15 jaar. le prijs W. van Dorp, 2e T. Overdevest, 3e A. Vink en 4e A. Langenslag. WASSENAAR. Ijsvermaak. - Door de Wassenaarsche IJsvereeniging werd Dinsdagmiddag op de vijver van „De Paauw" een hardrijderij voor leden uitgeschreven ten bate van de armen. Hiervoor was een groote deelname en ondanks dat het dooide was het ijs zeei goed en er gelukkig geen water op te be kennen. De wedstrijd had een vlot ver loop. De uitslag was: le prijs W. van Rijn, 2e pr. A. F. M. Uljee, 3e pr. Bellekom, le pr. C. P. Oldenburg, 5e pr. A. van Leeu wen, 6e pr. C. Stigter, 7e pr. W. van Leeu wen, 8e pr. J. van Leeuwen. Tuinbouwvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield bovengenoemde ver- eeniging haar huishoudelijke vergade ring. Door den voorzitter, de heer A. G. van Tol werden de leden hartelijk welkom ge- heeten op deze laatste vergadering van dit jaar. Alvorens de secretaris de notulen voor leest, wordt door hem een gedicht voorge lezen, begeleidende een cadeau van St.-Ni- colaas, waarbij werd aangeboden een nieuwe vragenbus, ter vervanging van de huidige. Dit cadeau werd zeer gewaar deerd en onder dankzegging door den voorzitter aanvaard hetwelk met een luid applaus der leden werd bezegeld. Nadat de notulen waren voorgelezen en onveranderd werden vastgesteld brengt de secretaris een jaarverslag uit. Hieruit ont- leenen we dat de vereeniging 136 leden telt en dat er geen reden tot klagen is. Door den penningmeester werd hierop verslag gedaan. De cijfers waren den leden reeds thuisgezonden, zoodat hij kon vol staan met uiteen te zetten hoe hij tot dit gunstige resultaat was gekomen. Spreker zeide dat dit te danken was aan het feit, dat op bijna alle posten belangrijk was in gekrompen en bezuinigd. De inkomsten hadden bedragen 876,20 de uitgaven 809.55 alzoo een batig slot van 66.65. Een nieuw lid werd hierop bij acclama tie gekozen. Hierop had de uitbetaling plaats van de in den loop van het jaar door diverse le den gewonnen prijzen voor de prijsvragen en voor het puntenstelsel. Van de over het geheele jaar genomen prijswinnaars waren wel de voornaamsten de heeren J. Sietin- ga, Kelderman, Duivenvoorden, van der Zalm, Goudswaard, Andersen, Zegwaard, enz. Na een korte pauze kwam hierop aan de orde de verkiezing van een bestuur. De heeren M. Sjouks, penningmeester en A. J. van Duyvenvoorden, 2e voorzitter, hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld. Herkozen werd tot voorzitter de heer A. G. van Tol en tot secretaris de heer C. van der Salm, gekozen tot penningmees ter de heer D. A. de Rooij en tot 2e voor zitter de heer J. van den Berg en herkozen tot 2e secretaris de heer C. van Vulpen. In de prijsvragencommissie werden ver volgens herkozen de heeren H. A. N. Jansse, G. A. Henkes Sr., N. van den Heu vel en A. G. van Tol en in de vacature M. Sjouke, (niet herkiesbaar) de heer D. de Rooij. Tot leden der commissie van voorberei ding 25-jarig bestaan der vereeniging wer den vervolgens benoemd de heeren H. A. N. Jansse, C. van der Salm en D. A. de Rooij. Vervolgens werden door den voorzitter de beide scheidende bestuursleden met warme woorden van waardeering, vooral den penningmeester, voor den langdurigen dienst als bestuurslid toegesproken. Uit de vragenbus kwamen een tweetal vragen n.l. tot wanneer kan men paper white op water en grint zetten en hoe, waar en wanneer stekt men Exera. De eerste vraag werd beantwoord, dat men paperwhite zoolang ze er zijn kan opzetten, doch hoe vroeger men dit deed des te grooter zouden de resultaten blij ken te zijn en de tweede vraag was dat Exera in het voorjaar gemakkelijk gestekt wordt in een warme kas in vochtige tem peratuur, éénmaal innijpen, dan geeft ze hetzelfde jaar nog bloemen, deze plant is evenwel zeer vatbaar voor wolluis, terwijl wordt aangeraden, overjarige planten in te snijden. Bij de rondvraag kwamen diverse huis houdelijke zaken naar voren en werd hier over geruimen tijd van gedachten gewis seld. Ten slotte werd deze vergadering met een woord van dank door den voorzitter voor het welslagen er van, gesloten. ZOETERMEER. Geboren: Andreas Gerardus z. van M. Bos en A. S. E. van Sittert. Petrus Cor nells, z. van P. Niewets en M. C. Hen- TER-AAR. St. Joseph-Gezellen. Op zeer passende wijze heeft de St. Joseph Gezellen haar 4e jaarfeest gevierd. Des morgen om 7 uur, kwamen alle Gezellen bijeen in de H. Mis, die werd opgedragen door den Vice-Prases, den weleerw. heer B. Henning, tot intentie van de levende en overleden leden van de vereeniging. Onder de H. Mis gingen alle Gezellen ter H. Tafel. Na de H. Mis volgde het gemeenschap pelijk ontbijt in het R. K. Vereenigingsge- bouw. Gretig werden de broodjes veror berd. Ze smaakten lekker, vooral met* het koude weer. Na eenige Kolping-liedjes ge zongen te hebben, gingen wij huiswaarts, doch het was van korten duur, want om half twaalf togen de Gezellen naar de Ma- ria-Congregatie. Des avonds om zeven uur begon de groote feestvergadering. Tegen woordig waren de Pastoor, de Vice Praeses de Raad van Bestuur, (die 's morgens ook aanwezig was), het Bestuur van Arti, de Patronaatscommissie, Kerkbestuur, het Hoofd v. d. R. K. School, M. Robertz, Dr. Post-Uiterweer, de Gezellen met hun da mes, en de ouders van de leden. Jammer, dat de genoodigden in zoo'n klein aantal waren opgekomen. Ook de opkomst der ouders moeten wij zeer gering noemen. Misschien speelde het gure weer een rol. Nadat het Bestuur op het podium had plaats genomen, opende de Senior de bij eenkomst met het Kolpingsgebed en riep allen een hartelijk welkom toe. Het doel van deze feestvergadering, aldus spr., is, de band nog eens sterker te maken, en van ons werk meer bekendheid te geven aan de ouders, die, evenals de leden trotsch mo gen zijn op zoo'n vereeniging. Na een plei- zierige avond te hebben toegewenscht, gaan wij over tot het zingen van „De Gezellen- vader". Spontaan zong iedereen mee. De traditie getrouw, geeft de Secretaris het jaarverslag weer. De volgende voor naamste punten teekenden wij op- het le dental is met 15 vermeerderd, telt nu 128 leden. De opkomst bij de wekelijksche bij eenkomsten is zeer goed te noemen. De on- derafdeelingen floreeren best, behalve de Maria-Congregatie. Deze wordt slecht be zocht, helaas. Het eerste devies is toch „Godsdienstzin". Een Debatingclub heeft het levenslicht aanschouwd, hiervan kan veel .goeds komen. In verband met de financiën was het Bestuur genoodzaakt, het Kolpings- blad niet meer gratis te gev en. Ar.dres zou contributie-verhooging aan de orde zijn. Voortvloeiende uit de nieuwe bepaling, zijn er twee leden van het Bestuur afgetreden, die niet meer herkiesbaar zijn, nl. de hee ren B. Zwirs en Cor Hoogervorst, resp. penningmeester en secretaris. In diens plaats zijn benoemd Laurens Sassen en Jaap Valentijn. In het generaal genomen, bleek dat de St. Joseph's Gezellen van Langeraar en mogen wezen. Applaus en een dank woord mocht de secretaris incasseeren. De praeses, Pastoor Bilars, sprak nu de Gezellen en genoodigden toe op hartelijke wijze. Uit het jaarverslag heeft spreker vernomen, aldus spr., dat er gewerkt wordt in deze vereeniging. Er zit fut in. Zij is een noodzakelijkheid en een sieraad voor otnze Parochie. Hier worden de jongens opgevoed, die aanstonds de toekomstige huisvaders zullen zijn. Jammer, dat het Congregatiebezoek zoo schaarsch is. Spr. vraagt de ouders deze vereeniging te steu nen; zij is zoo nuttig. Spr. feliciteert ten slotte de vereeniging met haar 4e Stich- tingsfeest. Hierna vestigt de spreker van dezen avond, kapelaan v. d. Lugt, het woord tot het uitspreken van zijn mooie rede over het Kolpingsprogram. Vooraleer de nieuwe bestuursleden ge ïnstalleerd worden, brengt de Senior een woord van dank aan de aftredenden, die vanaf de oprichting een leidende functie hebben gehad, en veel hebben gedaan voor de vereeniging. Na de installatie geschiedt de aanneming van een 13-tal leden, na de formule uitgesproken te hebben en de handslag gegeven aan den Vice-Praeses. De Vice-Praeses, Kapelaan Henning, dankt den Praeses voor zijn waardeerende woorden, en zijn verdere steun, o. a. het geven van filmen, lichtbeelden, enz. Ook de Senior ontvangt een hartelijk dank woord voor alles wat hij doet voor de ver eeniging. Evenzoo de leden van den Raad van Bestuur, die hem altijd met raad en daad terzijde staan. De Vice-Praeses hoopt dat de aftredende leden een voorbeeld mo gen zijn voor de andere leden, en spoort verder alle leden aan, trouw en ijverig de wekelijksche bijeenkomsten te volgen. Nog een liedje zingen we, en dan gaan we over tot de pauze, waarop het amuse- men-gedeelte volgt. Een klucht-film in één bedrijf kregen we te zien, en een mooie film, getiteld: „Batsy heeft geluk". Heel aardig waren deze films. Instemming van de aanwezigen was er na iedere acte. Kwart over elven wees de klok, toen de Senior deze mooie feestvergadering sloot. Met succes kan de Gezellenvereeniging te rug zien op dezen schitterend geslaagden avond, waarmede de band opnieuw weer danig is versterkt. Onze teleurstelling moeten wij helaas uiten over de zoo geringe opkomst. Vooral de corporaties, die in een zeer nauw con tact staan met het Jeugdwerk, hadden ver stek laten gaan. Enfin een volgende keer beter. VOORHOUT. Winkelweek. Tydens de van 24 Nov. tot 6 Dec. alhier gehouden Winkelweek zijn er door de deelnemende winkeliers genum merde bonnen uitgereikt. Donderdagavond 14 December a.s. om 6 uur, zal onder toezicht van den gemeente veldwachter en ten aanschouwe van ieder een die daarin belang stelt, de verloting van de diverse prijzen die voor dit doel be schikbaar zyn gesteld, plaats' hebben. Werkloosheid. Nog nooit is het voor gekomen, dat het aantal werkloozen zoo'n omvang genomen heeft in deze gemeente. Momenteel staan er 240 werkloozen inge schreven en bet aantal wordt met den dag grooter. OEGSTGEEST. Volksbond. Donderdagavond a.s. half 8 vergaderd de Volksbond. Verwacht worden alle leden, in het bijzonder de werklooze leden, ook de R. K. werkloozen die niet georganiseerd zijn. Werkloozen, komt nu allen eens op! Opdat men toch nooit zegge: er wordt voor ons niets gedaan. Dus allen op tijd present. WARMOND. Personalia. Door den buitengewoon agent van politie B. G. Steekers alhier, is aan den Burgemeester verzocht hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag uit deze betrekking te willen verleenen wegens het bereiken van den 55-jarigen leeftijd, op welken leeftijd hij pensioen gerechtigd is. Zijn andere functies als con cierge, bode enz. blijft hij waarnemen. Ijsvermaak. De Warraondsche IJsclub heeft zich, ondanks de steeds toenemende dooi, niet af laten schrikken om de werk- noozen nog een prettigen ijs-middag te be zorgen. Hiertoe was door deze vereeniging een wedstrijd uiegesenreven om levensmid delen. Voor de 7 winnaars van een rit werd een bon afgegeven van 1.50, terwijl de verliezers een bon kregen van 1.op welke bonnen levensmiddelen gehaaid konden worden. Bovendien werd aan Je eerste vier prijswinnaars een bon uitge reikt van resp. ƒ5, ƒ3, ƒ2 en ƒ1. Voor dezen wedstrijd waren niet minder dan 90 lieittebbers en wij hebben dan ook volop van goeden strijd kunnen genieten. De eerste prijs werd na eenige spannende rit ten benaaid door G. Mesxers, tweede prijs J. de Koekkoek, derde prijs S. Schelter.s en vierde prijs W. Guldemond. Jammer dat de ijsvreugde een einde genomen heeft, want de Warmondsche IJsclub had nog heel wat op haar programma. Wat zij tot nu toe géaaan heeft staat ons borg, dat, wanneer wij dit seizoen weer op de schaat sen moeten, hetgeen in het geheel niet uit gesloten is, wij weer volop van wedstrij den kunnen genieten. Gevallen. Mej. H. v. d. K. de G. uit 's Gravenhage had het ongeluk tijdens het schaatsen op het ijs alhier te vallen. Dat de val nog al aangekomen is moge blijken uit het feit, dat na onderzoek bleek, dat de ongelukkige een beenfractuur had be komen. Per auto moest zij naar den Haag worden vervoerd. Hanze. De Hanze had in Hotel „de Stad Rome" een gezelligen avond georgani seerd en ieder lid van de Hanze weet wat dit zeggen wil. De opkomst was bevredi gend en het bestuur van de Hanze had gezorgd, dat de avond een prettig verloop had. Als steeds hadden de tnuisblijvers on gelijk. ZOETERMEER—ZEGWAART. Kiesvereeniging. Op Maandag 11 de zer des avonds 7 uur hield de R.-K. Kies vereeniging „Eensgezindheid" te Zoeter- meerZegwaart, haar najaarsvergadering in de zaal van den heer A. J. J. v. Well, te Zoetermeer. De voorzitter, de heer W. Q. Grimber gen, heet allen welkom en het doet spr. ge noegen, dat de leden in zoo'n groote ge tale zijn opgekomen. Alvorens over te gaan tot voorlezing van het manifest van de R.-K. Staatspartij, houdt spr. op zeer verdienstelijke en duidelijke wijze een be schouwing over de huidige, moeilijke tijds omstandigheden en doet een ernstig be roep op allen, om als één man de R. K. Staatspartij in deze donkere dagen te steunen. De secretaris, de heer A. J. van Well, doet daarna voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onder dankzeg ging worden goedgekeurd en vastgesteld. Als afgevaardigden voor de Staten-Kies- kring Gouda worden gekozen de heeren: C. P. Blauwhof en J. A. Duinisveld; als af gevaardigde voor de Kamer-Centrale Lei den de heeren W. Q. Grimbergen en A. J. M. van Well. Eenige discussies worden gevoerd door den heer N. Gareman, omtrent contributie, waarbij het bestuur zich op het standpunt stelde geen wijziging te brengen in de nieuwe contributie-regeling. De heer B. van der Meer hield een be schouwing over het fascisme, waarop de voorzitter verklaarde, dat de grondbegin selen van het fascisme niet vereenigbaar waren met de grondbeginselen der R. K. Staatspartij. De zeereerw. heer pastoor Leusen ver zoekt thans het woord en richt zich in zeer ernstige en waarschuwende woorden tot de vergadering. Z.E. betoogde dat door ontevredenheid, gebrek aan samenwerking en onorganisatorische handelwijzen door enkele leden, ons hoogste goed, de eenheid onder de Katholieken hier in Zoetermeer Zegwaart in gevaar wordt gebracht. Zijneerw. doet een ernstig beroep op alle welwillende leden der R.-K. Staatspartij om zich niet op den verkeerden weg te begeven of te laten leiden en voorspelde, zoo op deze wijze wordt voortgegaan, de gevolgen voor de R.-K. Staatspartij funest zullen zijn. Het daverend applaus van de vergade ring vertolkte de instemming met deze ernstige waarschuwing van zijneerw., waar na de voorzitter te circa 9.30 uur de ver gadering sluit. Inenting. Op Donderdag 14 December a.s., des voormiddags 9 uur, bestaat by dokter J. W. Palte te Zegwaart gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Aanbeveling verdient, de trouwboekjes mede te brengen. De leeftijd tusschen 3 en 9 maanden is de geschiktste om te laten inenten. LEIDSCHENDAM. Spiritus-drinkster. Maandagavond vond de chef-veld wachter onder Wilsveen een vrouw aan den kant van den weg lig gen. Bij onderzoek bleek het te zijn een 74-jarige zwerfster, welke in beschonken toestand verkeerde en nog in het bezit was van een flesch brandspiritus. Per auto werd zij naar het arrestantenlo kaal gebracht, waar zij overnacht heeft. Na opgemaakt proces-verbaal is zy gistermor gen weer heengezonden. Ongeluk op het ijs. Het zoontje van V. kwam op de Goo met zyn gezicht te vallen op de schaats van een voorbijrydenden schaatsenrijder, waardoor hy zeer ernstig aan het oog en aangezicht werd verwond. IJssport. De uitslagen van de door de IJsvereeniging StompwijkVeur op de Mo lenvaart gehouden wedstrijden zijn: Hardrijderij: 1. J. Beekman, Stompwijk; 2e prijs P. Hertog, Stompwijk; 3e prijs Arn. Zalm, Stompwyk; 4e prijs C. Vermeer te Veur. Ringryderij: le prijs P. van Zon, Stomp wijk; 2e prijs Mej. L. Vermeer, Stompwijk; 3e prijs Ada Knijnenburg, Veur; 4e prijs Mej. Annie Deurloo, Stompwijk; 5e prijs Mej. S. Oudshoorn, Stompwijk. De uitslag der hardrijderij Stomp wijk- Veenweg-Nootdorp over 200 meter werd: le prijs J. v. d. Marei, Nootdorp 15. 2e pr. A. van Leeuwen, Nootdorp 10. 3e pr. C. v. d. Sande 7.50; 4e pr. Th. v. d. Sande 2.50; 5e pr. Chr. v. Oudheusden 1.le troostprijs S. v. d. Swan 5. allen te Stompwijk; 2e troostprijs Jac. van Haaster, den Haag. A... is A een aapje?... We'neen, in het moderne Verkeers-A. B C. is A: 'n Achtelooze automobilist Vervo'gens is A: Alcohol en daarna: Aanrijding. RUDT VS I LIG UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. Causerie over Rome. Voor „Sint Pau- lus", de actieve propagandaclub, heeft^ prof. dr. H. v. Rooyen O.S.Cr, een cause rie met lichtbeelden gehouden. Prof. van Rooyen ving zijne vertellin gen aan met te getuigen, dat het hem een vreugde is te kunnen spreken over Rome, waar hij 3 jaren verbleef voor zijne stu diën. Rome wordt ock wel genoemd de eeuwi ge stad, omdat Rome alle tijdperken heeft meegemaakt. Rome is de heilige stad, om dat daar het middelpunt van het christen dom, van het Katholicisme is. Als spr. Rome de H. Stad noemt dan noemt hij in een adem de St. Pieter en de groote beteekenis van dit heiligdom. Alvorens daarop verder te gaan behan delt spr. een stuk geschiedenis van de Kerk; de Kerkelijke Staat en de Romein- Sinds 1870 hadden Kerk en Italië el kaar genegeerd, Mussolini heeft door het verdrag van Lateranen deze quaestie op gelost, waardoor nu de Citta del Vaticano ontstaan is. Spr. splitst zijn onderwerp tusschen St. Pieter en Vaticaan en geeft de bouwge schiedenis van de St. Pieter. Alle bijzonderheden van de Heilig Jaar viering door spr. meegemaakt, worden onder groote belangstelling in den breede verteld. Toen de projectielamp, bij defect, her steld moest worden gaf spr. een overzicht van Rome als stad der wetenschap. Alle Universiteiten, colleges enz. worden door spr. genoemd met de groote getallen van de studenten die daar hunne studiën maken. Hierbij noemt spr. ook de voornaamste bibliotheken waarvan de Vaticaansche bi bliotheek alleen 50.000 handschriften van groote zeldzaamheid uit de middeleeuwen bezit. Vervolgens komt spr. aan de beschrij ving van het Vaticaan en geeft zijne in drukken weer die een pelgrim naar Rome heeft bij de audiëntie bij Z. H. den Paus. Een opsomming van de kunststukken van het Vaticaan, gebeurtenissen uit het leven van de Pausen, de bezienswaardig heden van Rome en eigenaardige gebrui ken, feesten enz., opeenvolgend als gegre pen uit de herinnering aan het vele wat spr. in Rome beleefde, maakte met de mooie lichtbeelden de zeer lange causerie tot een zeer mooien avond en het publiek was dankbaar en opgetogen. Even maar besprak prof. van Rooyen de catacomben, waarover ook zeker wel een avond kan gesproken worden zooals trou wens uit het geheele onderwerp bleek dat prof. van Rooyen nog wel avonden over Rome zou kunnen spreken en toch nog belangwekkend blijven. Wij hopen nog vele malen deze eerw. spreker te mogen hoor en. ZOETERWOUDE (H. R.) IJsport. Onder groote belangstelling werd door de vereeniging „IJssport" de lste wedstrijd gehouden op daarvoor spe ciaal aangelegde banen op den Rijn. Hardrijden voor heeren boven de 16 jaar, door 22 personen werd hieraan deelgeno men, met als uitslag: lste pr. 7.50 C. v. Amsterdam, 2de pr. 5.— Fr. Blom Wz., 3de pr. 2.50 Fr. Blom Sh. en 4de pr. 1.B. Koolmoes, allen van Leiderdorp. Met eenige toepasselijke woorden wer den door den voorzitter van „Ussport" de prijzen uitgereikt. ALPHEN AAN DEN RIJN. VASTRECHT-TARIEF VOOR ELECTRICITEITSVERBRUIK. B. en W. hebben groote bezwaren. Betreffende de vraag of eerlang van B. en W. een voorstel tot invoering van een z.g. vastrechttarief voor electriciteitsver- bruikers kan worden tegemoet gezien, mer ken B. en W. het volgende op: De Commissie van bijstand voor de wa ter- en lichtbedryven, welke de zaak in studie nam, is, na ingesteld onderzoek in meerderheid tot de conclusie gekomen dat invoering van een vastrechttarief volgens een door de commissies voorgesteld tarief aanbeveling verdient. Dit voorstel had echter niet de instem ming van den Voorzitter der commissie. Ook B. en W., die aan dit vraag stuk volle aandacht geschonken hebben, be twijfelen of de commissie er wel voldoende van doordrongen is dat er by wijziging der tarieven, dus ook by een invoering van het vastrechttarief, steeds twee partijen betrok ken zijn, eenerzyds de gebruikers en aan den anderen kant de gemeente, terwijl de groep stroomafnemers nog te verdeelen valt in een categorie voor wie de invoering van het nieuwe tarief voordeelen zal op leveren en in een groep die van zulk een invoering nimmer eenig profijt trekken zal, ja, daardoor zelfs van verdere normale tariefsverlaging, indien niet voor immer, dan toch gedurende een reeks van jaren zal verstoken blijven. Een nauwgezet tegen elkaar afwegen van de onderscheiden, soms zelfs tegenstrijdige belangen, diende aan het bepalen van het standpunt vooraf te gaan, terwijl boven dien in aanmreking moest worden geno men de tijdsomstandigheden waaronder het voorstel der commissie het college be reikte. B. en W. achten vermelding hiervan ge- wenscht omdat mogelijk de vraag zal zijn gerezen waarom ons college niet spoediger tot een beslissing gekomen is. Indien wij ernstige bezwaren hebben tegen het voorstel der commissie, wil daar mee niet gezegd zijn dat ons college afwij zend staat tegen eiken vorm van vastrecht- tarief. Het is dan ook voornamelijk de tijd waar op en de wijze waarbij de invoering door de commissie wordt aanbevolen welke B. en W. verhindert met haar voorstel mee te gaan. Ware de commissie met een voorstel ge komen dat beoogde het genot van electri- citeit ook voor huishoudelijke doeleinden onder het bereik van breeder kring te bren gen, zonder dat daarvan nadeel voor de gemeente te duchten viel, de houding van B. en W. zou wellicht een andere geweest zijn. Nu echter kennelijk de bedoeling voor zit middels het vastrecht te komen tot een belangrijke tariefsverlaging, komt naar het inzien van B. en W. de zaak geheel anders te staan. Hun bezwaren richten zich echter niet tegen het feit dat de grootverbruikers per eenheid een lageren prijs zouden betalen dan iemand met betrekkelijk geringe af name, daar een dergelijk stelsel bij de hui dige tarievenpolitiek, zoowel hier als elders, vrij menigvuldig toepassing vindt, maar zy'n van geheel anderen aard. De laatstelijk ingevoerde tariefsverhoo- ging, waarbij alle lichtverbruikers in ver houding tot hun afname in gelijke mate werden getroffen, was noodig tot verster king der gemeente-financiën en droeg, zoo- al niet formeel, dan toch in wezen eeniger- mate een fiscaal karakter en dient, daar zij ingaat tegen de noodzakelijke verlaging van het levensniveau, niet langer te worden be stendigd dan hoogst noodzakelijk is. Zoodra de toestand der gemeente-finan ciën weer van dien aard is dat de uit de verhooging verkregen baten weder, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, kunnen worden gemist, gebiedt de rechtvaardigheid dat alle aangesloten^ ook weder in de verla ging deelen, gelijk*zij in de verhooging heb ben bijgedragen. Derhalve is B. en W. van oordeel, dat aan de invoering van een vastrechttarief, indien dit voor de gemeente een vermindering van inkomsten tot gevolg heeft, een algemeene verlaging van het tarief zou moeten voor afgaan, al is daarmee niet gezegd dat pas dan aan invoering zou zijn te denken wan neer het niveau van vóór de verhooging geheel zou zijn bereikt. De zaak zou anders komen te staan wan neer moest worden aangenomen dat de in voering van het vastrecht een zóó belang rijke toename van het verbruik tot gevolg zou hebben, dat daardoor het te lijden ver lies zou worden gecompenseerd. De tijdsomstandigheden, welke een ieder dwingen te besparen op elk terrein waar besparing mogelijk is, zy'n oorzaak dat B. en W. te dien opzichte zich geen enkele il lusie schept eri het deelt dan ook geenszins de min of meer optimistische beschouwing van den directeur, neergelegd in zijn schrij ven van 10 Maart 1933. De tijd welke wij doormaken staat voor het bestuur eener gemeente in het teekeri van tegenvallers. Deze tegenvallers nog te helpen vergroo- ten achten B. en W. niet tto hun taak te be- hooren. De gemeente kan deze inkomsten niet missen. Indien in het tegenwoordige tarief on billijkheden zijn, indien daarin plooien zijn glad te strijken, zijn B. en W. gaarne be reid aan wegneming van het euvel mede te werken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de vraag of mogelijk iets te bereiken valt voor de winkels, althans voor zoover bui ten de uren van opening de etalages ver licht zijn. Een even welwillende houding nemen B. en W. aan tegenover een vast rechttarief dat geen onmiddeilijke offers van de gemeentelijke schatkis* vraagt doch den gebruikers voordeelen biedt in zoo verre het een ureedere toepassing van elec- triciteit tegen billijk tarief, voor huis en winkelbedrijf mogelijk maakt, wanneer het gebruik in de toekomst het huidige over- Left.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7