WAALS F DINSP \G 12 DECEMBER !933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht In den morgen van 12 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bild! Hoogste barometers!: 767,8 te Sarna. Laagste barometers!: 756,3 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 13 Dec.: Zwakke tot matige zuidelijke tot oostelij ke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen neerslag, lichte tot matige vors! Het hooge drukgebied op den Oceaan trok verder Westwaarts terug en dien ten gevolge bewoog zich de depressie bij IJs land naar het Zuiden inplaats van naar het Zuid-Oosten en breidt zij zich thans ook over Frankrijk ui! In Scandinavië stijgt de barometer nog sterk, alles werkt dus mede om de Oos tenwinden in onze omgeving te doen te rugkeer en. In Frankrijk en Zuid-Duitschland bleef de vorst streng en is het veelal mistig, de Oostenwinden zullen dus de koude weer naar ons land terug voeren. In Scandina vië is de vorst sterk toegenomen en zelfs in Ierland en Engeland komt nog vorst voor, alleen Zuid-Noorwegen, Schotland en het Noorden van ons land hebben tem peraturen boven het vriespun! Op IJsland is de temperatuur tot op het vriespunt gedaald. De algemeene toestand duidt op vorst, die bij opklaring in Duitschland weer streng kan worden. LUCHTTEMPERATUUR. Temp -atuur des middags te half drie 1.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS CJLÏ Van Dindsdagnamlddag 4.17 uur tot Woensdagmorgen 7.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 De cember v.v. 11.13 uur en njn. 11.47 uur. DE OMZETBELASTING. De xegels. De omzetbelastingzegels zullen tot en met de waarde van 10 aan de kantoren der posterijen, met uitzondering van de postagentschappen verkrijgbaar worden gesteld en wel van 1 cent tot en met 40 cent, met opklimming met 0.10; van ƒ1 tot en met f2, opklimmende met ƒ0.20; van ƒ2 tot en met ƒ4, opklimmende met ƒ0.40, benevens een zegels van ƒ2.50; van 4 tot en met 10, opklimmende met 1 INVOER VAN ZEEVISCH. Bewijs van herkomst noodig. De minister van Economische Zaken heeft in verband met de regeling van den invoer van versche, gekoelde of bevroren zeevisch, met uitzondering van haring, be paald, dat bij den invoer daarvan bewijs van herkomst zal dienen te worden gele verd. Als bewijs van herkomst zal slechts worden erkend een bewijs yan oorsprong, afgegeven door de bevoegde instanties Deze bewijzen behoeven niet te worden overgelegd by den invoer van postpak ketten, niet voor den handel bestemd. Voorts is bepaald, dat dergelijke bewijzen van herkomst niet zullen worden gevor derd bij den invoer van goederen, welke vóór 18 December 1933 naar Nederland zijn verzonden. De minister heeft verder het bedrag ter bestrijding van de kosten bij het afgeven van vergunningen vastgesteld op 0.20 per 100 K.G. met een minimum van f 0.25 per vergunning. PEKEL- EN STEURHARING. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij de aanvoer in Nederland van pekel- en stem. haring en het verwer ken van alle soorten haring in verschen, gekoelden of bevroren toestand tot pekel- of steurharing wordt verboden met ingang van 10 December. R'damsche Lloyd Rapirie. De boottrein van het mailschip ..Dempo" wordt Woensdagochtend 13 Dec. te 3 28 uur in Den Haag verwacht (HolL Spoor). UITGELEIDE KEUZE, LAATSTE NOUVEAUTÉ S als speciale ^etflame HAARLEMMERSTRAAT LEIDEN I3J-I3S REGELING INVOER BROOD EN DEEG. Verlenging termijn contingenteering. Ingevolge de crisisinvoerwet wordt by wetsontwerp goedkeuring gevraagd voor de verlenging van den termijn voor de contingenteering van den invoer van brood en deeg. De minister wijst er op, dat voorheen de omschrijving van het gecontingenteerde ar tikel luide: „tarwebrood en deeg van tar webloem en tarwemeel", terwijl thans de omschrijving luidt: „brood en deeg". Deze verruiming is wenschelijk gebleken, daar herhaaldelijk getracht werd brood met een dikwijls zeer hoog percentage tarwebe- standdeelen onder anderen naam dan tar webrood in te voeren. Het nemen van dezen maatregel, geldt thans nog in versterkte mate, doordat ten gevolge van het graanmonopolie de voor sprong, welken de Belgische bakkers ten opzichte van hun Nederlandsche collega's hadden, nog is vergroot. CRISIS-VARKENSBESLUIT 1933. De minister van oeconomische zaken heeft regelen vastgesteld als bedoeld in ar! 13 van bovengenoemd beslui! Ar! 1 bepaalt, dat is vrijgesteld voor een varken, het lid van een gewestelijke var kenscentrale, dat gezinshoofd is, wiens laatstelijk vastgesteld zuiver inkomen een bedrag van ƒ2500 niet teboven gaat, het varken ten minste vier maanden als eige naar daarvan zelf heeft gemest, ten behoe ve van zich en zijn gezin, gewoon is zelf varkens voor gezinsverbruik te mesten, overlegt een acte van vrijstelling, hem met inachtneming van het bepaalde in de be trekkelijke art! door de gewestelijke Var kenscentrale, waarvan hij lid is, voor een kalenderjaar niet reeds eenige acte van vrijstelling als bedoeld in dit artikel heeft verkregen. Voor vrijstelling van twee var kens gelden dezelfde bepalingen, met dien verstande dat ten minste vier bij hem in wonende leden met hem in opgaande of neergaande rechte lijn verwant zijn, terwijl het laatstelijk vastgesteld zuiver inkomen van dat hoofd een bedrag van ƒ2500 niet te boven gaat. Voor 3 varkens geldt het aantal gezinsleden 8, met zelfde inkomen, dus ƒ2500. Art. 2 bepaalt, dat ter verkrijging van een acte van vrijstelling men zich moet wenden tot de Gewestelijke Varkenscen trale; ar! 4 bepaalt, dat hy, wien een acte van vrijstelling is verleend, telkens wan neer hij een of meer varkens, waarvoor die vrijstelling geldt, wenscht te slachten, ten minste 4 dagen tevoren het bestuur van de gemeente met een en ander in kennis stel len moet., art. 5 bepaalt dat geen acte van vrijstelling wordt verleend aan het hoofd van een gezin, waarvan het hoofd of eenig ander lid, dan wei eenige bij dat gezin in wonende, het slagersbedrijf uitoefent, of althans zich erop toelegt al of niet geregeld van slachtdieren afkomstig vleesch te ver- koopen, dan wel in het slagersbedrijf werk zaam is. Steun aan kippen- en eendenhouderij. Namens den Minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor den uitvoer van de Garantieregeling 1933, ten behoeve van de kippen- en eendenhou derij, bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 11 tot en met 18 December is vastgesteld op 30 cent per 100 stuks, uit te voeren een deneieren. Voor kippeneieren zal wederom geen uit keering plaats hebben. Centraal Bureau voor den Ned. R.-K. Bond voor Groote gezinnen ingezegend. De Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezin nen heeft een Centraal Bureau gevestigd ten huize van den len secretaris, Ginne- kenstraat 137 te Breda. Dit Bureau is Zondag j.L met eenige plechtigheid ingezegend. De sociaal-economische toestand REDE VAN DEN VOORZITTER VAN HET R.K. WERKLIEDENVERBOND Heden is te Utrecht de jaarlijksche twee- daagsche Verbondsvergadering begonnen van het R. K. Werkliedenverbond in Ne derland. In zijn openingswoord besprak de voor zitter, het Eerste Kamerlid de heer A. C. de Bruyn, allereerst den noodtoestand, ont staan door de economische crisis welke er toe leidt, dat het materieele en het econo mische zich sterk op den voorgrond dringt. De strijd der Katholieke arbeidersbeweging gaat echter ver uit boven het louter-mate- rieele. Het grootere belang, het geestelijke en stoffelijke belang van den werknemer en indirect tevens het algemeen belang in geestelijk en wereldlijk opzicht, dat alles aldus spr. dient de mate onzer werk zaamheid te bepalen. Het thans heerschende „stelsel" heeft afgedaan. De nooden van dezen tijd eischen ver dubbelde activiteit en extra daadwerke lijke beoefening van de solidaritei! Een houding waarbij de arbeiders de eerste en de ergste getroffen slachtoffers het hoofd in den schoot zouden leggen en zich gedwee de gruwelen van dezen tijd zouden laten welgevallen, zou hun onwaardig en bovendien zeer onverstandig zijn. De crisis demonstreert waarschijnlijk duidelijker en meer afdoende dan uitvoerige wetenschap pelijke vertoogen, dat het thans heerschen de economische „stelsel" heeft afgedaan en vervangen moet worden door een ander; de anarchie in voortbrenging en distributie moet plaats maken voor ordening, de heer schappij van onverstand en eigen belang, voor die van verstand en algemeen belang. De verhoudingen ontwikkelen zich lang zaam in de richting van ordening en rege ling; het tempo dier ontwikkeling zal ver sneld worden naar mate onze activiteit groeit en in de kringen der veelsoortige groote en kleine ondernemers slachtoffers vallen en dreigen te vallen. Wij staan aan het begin van een nieuwe sociaal-economi sche periode. Is de toestand, sociaal-economisch, zóó hopeloos als sommigen of velen dat schij nen te meenen? vraagt spr. Z.i. is dat geens zins het geval. Naar spr.'s stellige overtui ging, staan wij als alle teekenen niet be driegen, aan Let begin van een nieuwe sociaal-economische periode, lang voorbe reid door de hoogste kerkelyke autoritei ten, gesteund door tal van intellectueelen, geestelijken en leeken; lang voorbereid niet het minst door de arbeidersbeweging, een periode welke, is zij agesloten, een einde zal hebben gemaakt aan de verfoeilijke vrije concuirentie, aan de overheersching der geldbelangen in onze volkshuishouding, aan de economische dictatuur, aan de ach teruitzetting van den arbeid, aan den klas- sestrijd, aan alles wat onredelijk is in de verhoudingen tusschen hen, die bij de voortbrenging en distributie betrokken zijn. Voorzichtig zijn met voort varendheid. Toch waarschuwt spr. voorzichtig te zijn met de voortvarendheid, waarmede som migen naar een, zij het niet altijd even concreet aangeduide nieuwe orde van za ken zeggen te willen streven. Indien de momenteele materieele nood niet al te uit sluitend drijfveer is voor de hernieuwde hervormers, indien bij hun hervormings- drang ook het zedelijke en het sociale, liefst bewust een rol spelen, dan kunnen wij niet dan me. groote voldoening die activiteit begroeten. Dat men thans, zij het soms wat al te luidruchtig en wat al te op pervlakkig spreken kan van ordening van het sociaal-economische leven, van corpo ratieven staat en maatschappijen, is voor een niet gering deel te danken aan het so ciaal-economisch opbouwende practische werk, reeds meer dan veertig jaren door de Katholieke arbeidersbeweging, gesteund door opeenvolgende Pausen, verrich! Niet de bonkige knoet van een willekeurige dictator. Begroeten wij dus de nieuwe hervormers, uiteraard geldt dit alleen hen, die echt en oprecht en geloofwaardig zijn. Die titels gelden stellig niet voor hen, die ondanks het zieleleed, dat in Duitschland is en wordt geleden, aansturen op een tot het aller dwaaste, onnatuurlijke, tyrannieke, door gedreven „eenheid", steunend op een zieke lijk en gevaarlijk nationalisme, niet voor hen, die de godsdienstige, cultureele en so ciale zegeningen, welke de democratie ons land gebracht heeft, bewust miskennen en dien regeeringsvorm vervangen willen door een staatkundig regiem, waarin de bonkige knoet van een willekeurigen dictator re geert. De drang naar een corpora tieve maatschappij. Het gaat om veel verliezen of veel win nen. Want naast hegeen verloren kan wor den kan er ook veel, n.L een nieuwe we reld gewonnen worden. Het liberalisme het moge in departement en pers nog wat na-gloeien is, door de massa niet be treurd, naar den geest gestorven. Wat het socialisme betreft het communisme voor het oogenblik buiten beschouwing laten de mag met voldoening op een wellicht vrij groot aantal leiders en georganiseer- den van ons land het woord van Quadrage- simo Anno worden toegepast, dat het niet te ontkennen valt, dat hun wenschen de rechtmatige eischen der christelijke maat schappij-hervormers somtijds sterk nabij komen. De middenstof neigt naar de „cor poratieve maatschappij". Terecht 'wordt op paraatheid aangedrongen by hen, die di rect en indirect bij de Katholieke arbei dersbeweging betrokken zijn, opdat het geen komen gaat, mede ons stempel draag! De Regeeringsmaatregclen. De regeeringsmaatregelen besprekende zegt spr., dat de Bedrijfsradenwet, evenals de Huisarbeidwet hun zegenrijken socialen arbeid nu kunnen beginnen. De bedryfsra- den hebben niet met onze instemming slechts een, en dan nog een al te zeer be perkte sociale taak. Indien het politiek on mogelijk zou zijn die wet thans zoodanig te wyzigen, dat zij bevoegdheden tot het nemen van diep ingrypende economische maatregelen, waardoor voortbrenging en distributie aan deskundig vastgestelde voor schriften gebonden zijn, wel zou hebben, dan zal er in het belang van ons economi sche leven niet aan te ontkomen zijn om afzonderlyke economische raden in het le ve» te loepen, waaraan groote bevoegdhe den waren toe te kennen. En de Bedrijfs radenwet en eventueel laatst bedoelde eco nomische raden zullen uiteraard, alles in het werk stellen om de werkgelegenheid t.e bevorderen, dus de rampzalige werkloos heid te bestrijden. Spr. dringt aan op een wet, regelende de werkloosneidsverzekering, welke stabi liteit behoef! Het moet onmogelijk worden gemaakt, dat a-sociaie elementen de oor spronkelijke en eigenlijke draagster dier verzekering, de vakoeweging, op ontoelaat bare wijze bestrijden. Voorts is het hoog tijd voor de totstandkoming van een zie kenfondswet, welke evenals het genoemde constructieve sociale werk, ook geen geld behoeft te kosten indien, zoolang als noo dig, het verband met ar! 124 der Ziektewet georoken wordt. Er mag geen sprake zijn van pessimisme. Alles by een, er mag geen sprake zijn van pessimisme en onverschilligheid, nog min der van wanhoop en ontvluchting van ons vaandel. Er is alle reden tot hernieuwde activiteit en tot een broederlijk daadwerke lijk betrachten van de solidariteit. Alle geoorloofde middelen moeten wor den aangewend om zoo spoedig mogelijk tot de thans zoo veel genoemde en geroem de „corporatieve maatschappij", d.w.z. de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te komen. Hierin ligt onze taak en ons ideaal. Moge het u allen gegeven zijn, aldus be sloot spr. zyn toespraak, gesteund en ge schraagd door God s zegen, als leiders en dienaars, met voldoening en succes te bou wen aan een door de Christelijke zedewet gedragen maatschappij, welke, naar wy hopen, binnen niet al te langen tijd, aan de kimme zichtbaar zal zijn! RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den chauf feur L. van B. te Rotterdam, tegen wien door het O. M. 3 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs is geëischt, terzake dat hij in den laten avond van 24 Juni j.l. op den Leidsche weg te Wasse naar, als bestuurder van een auto heeft gereden vlak langs een stilstaande auto ter zijde waarvan zich de gebrs. Van S. bevonden met het gevolg, dat beiden wer den aangereden en een hunner gedood werd. Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van ƒ75 subs. 50 d. zonder meer. De Rechtbank overwoog in het vonnis o.m. dat de gebroeders S. zeer onvoorzich tig hadden gehandeld door aan den linker zijde van hun auto op den rijweg te gaan staan. De 35-jarige D. S. en de 22-jarige P. K. K., beiden teekenaars wonende te Utrecht, hebben terecht gestaan ter zake van dief stal van blauw-teekeningen ten nadeele van de N.V. Apeldoornsche Koeltechniek te Wassenaar alwaar zij destijds in dienstbetrekking waren. De Rechtbank veroordeelde ter zake S. tot een boete van 750 subs. 75 d. en K. tot een boete van 100 subs. 10 d. Het O.M. had tegen de verdachten resp. 4 en 2 maanden gevangenisstraf geëisch! VAN DOORNE CONTRA A. V. R. O. Eischer niet ontvankelijk verklaard. De Amsterdamsche Rechtbank wees van daag vonnis in het civiel geding van mr. van Doorne contra de A.V.R.O., waarbij mr. van Doorne nietigverklaring eischte van het royementsbesluit, door de A.V.R. O. t.o. van hem uitgesproken. De rechtbank verklaarde eischer niet ontvankelijk in zijn vordering en veroor deelde hem tot betaling van de kosten, be groot op 300. Eischer is, aldus overwoog de rechtbank, van 't besluit van het dagelijksch bestuur in beroep gekomen bij de algemeene ver gadering; tegen de rechtmatigheid van de beslissing van deze algemeene vergadering heeft eischer géén grieven naar voren ge bracht. Nu Mr. van Doorne de zaak aanhangig heeft gemaakt by de hoogste instantie der vereeniginr de Algemeene Vergadering) kan hij niet meer in zyn eisch worden ont vangen bij den gewonen rechter. Voorts overwoog de rechtbank, dat de feiten ten aanzien van de onjuiste voor- AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Uitvoering Mij, tot Bevordering der Toonkunst, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Woensdag, K. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „S! Joseph", Kring Leiden, gebouw Concordia, 4 uur. Donderdag, De Leidsche Kunstkring „Voor Allen", concert Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De nachtdienst der apotheken wordt voor deze week waargenomen door de apotheek C. W. D u y s t e r, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. lichting van het publiek niet voldoende duidelijk omschreven waren. Voor de A.V.R.O. werd in deze zaak ge pleit door mr. Salm en mr. Adriaanse. Voor mr. van Doorne trad op mr. van Woelderen. STROOPERSDRAMA. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft Maandag gecon cludeerd tot verwerping van het cassatie beroep van C. N., die, in de duinen onder Wassenaar aan 't stroopen zijnde, werd aan getroffen door een jachtopziener, op wien hy eenige schoten zou hebben gelos! Het Hof te 's Gravenhage heeft hem we gens poging tot doodslag veroordeeld tot 3}< jaar gevangenisstraf. Arrest Hooge Raad 8 Januari. LETTEREN EN KUNST HOYNCK VAN PAPENDRECHT. In den ouderdom van 75 jaar is te 's Gra venhage overleden de bekende kunstschil der Jan Hoynck van Papendrecht, vooral bekend door het illustreeren en schilderen van militaire onderwerpen en landschap pen. STADSNIEUWS DE WINTER IN HET LAND. DE NOOD IS GROOT EN DAAROM IS' HULP DRINGEND NOODIG! 'n Goed voorbereide aanslag op Leiden beraamd. Jawe behoeven het toch eigenlijk niet meer te zeggen, dat de winter in het land is. De koude vrieswind heeft het de laatste week maar al te goed doen gevoe len. Het vroor, dat het kraakte en terwyl menigeen zich blij maakte in het vooruit zicht van de wintersport met volle teugen te kunnen genieten, maakten anderen zich bezorgd, wijl de win ter-vreugde ook win- ter-ellende, nijpend gebrek aan voeding en kleeding met zich medebreng! De vreugde over wintervermaak is nim mer in staat geweest de gevolgen der win- ter-eilende ongedaan te maken en waar de crisistijd voor zeer vele medeburgers, ook voor hen, die vroeger niet zoozeer van de win ter-ellende te lijden hadden, ernstige gevolgen medebrengt, moesten er midde len beraamd worden om den grooten nood zooveel mogelijk te lenigen. Het Leidsch Crisis Comité heeft reeds en kele jaren zegenrijk werk verricht, ook al wordt alles, wat gedaan wordt, niet aan Je openbaarheid prijs gegeven. Wanneer de comité-leden eens mochten vertellen van het schrijnend leed, dat vele menschen dwingt om hulp en steun te zoeken, men zou ontstellende dingen te hooren krij gen. Want de nood heeft in het afgeloopen jaar weer meerdere slachtoffers gemaakt. Vele stille armen hebben hun laatste cen ten geleidelijk opgeteerd en hoewel met 'n zekeren schroom zijn zy tenslotte toch ge dwongen geworden hulp en steun te zoe ken by het Crisis Comité, dat helpt.... voor zoover er te helpen val! De wekelijkSche collecten hebben het Co mité 'n vrij geregelden bron van inkomsten verschaf! En al liep het bedrag der ont vangen gelden geleidelijk terug, er kon den toch altyd vele menschen geholpen worden. Bovendien, wanneer kleine zak en- "lui geholpen zijn met 'n bedrag van ƒ300 of ƒ400 en zij daardoor in staat zyn het geleende bedrag langzaam aan weer af te lossen, dan kunnen er weer anderen gehol pen worden.... Maar, het is winter en de nood werd grooter naarmate de crisistijd blyft aan houden. Daarom heeft het Crisis Comité gemeend 'n extra beroep te mogen doen op de Leid sche burgerij om met 'n sprong ineens weer in staat te zijn te kunnen weldoen. Daarom zal er deze week 'n goed voor bereide aanslag op Leiden, op de beurzen der burgerij worden gedaan. Deze aanslag zal geschieden door pl.m. 120 dames en heeren studenten, aangevuld met burger collectanten, geruggesteund in de eerste plaats door de financieele commissie van het Crisis Comité en in de tweede plaats door het machtige hulpmiddel: de muziek, die de Leidsche burgerij Woensdag en Donderdag eraan zal herinneren, dat het crisistijd, dus collecte-tijd is. Juist in deze dagen, nu de winter zich doet gevoelen, in dezen tyd, nu het na derende Kerstfeest weer een sfeer van vr> de schept en verademing kan brengen in het jachten dezer wereld, nu menigeen in de stille rust van den Kersttijd weer 'n dankgebed kan opzenden tot oen Gever van alle goed, na is het de geschikt* tyd

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2