DINSDAG 12 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN Gisteravond om 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester P. A. Coijln. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed volgen eenige me- dedeèlingen, hoofdzakelijk goedkeuringen van Ged. Staten e.a. Minder belasting voor café houders. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van den Ned. Bond van koffiehuis- en res tauranthouders en slijters in zake een na dere regeling der personeele belasting voor hun bedrijfsruimten. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. De heer Boeren vraagt dit afwijzend ad vies nog wat op te schorten in verband met de circulaire van den minister. De voorz. antwoordt hierop, dat dit mi nisterieel schrijven geen verandering van inzicht bij* B. en W. heeft gebracht. De heer Boeren breekt daarop een lans voor deze bedrijven. Dit verzoek is ge grond op een wetsartikel. De betrokkenen zijn in vergelijking met andere nering doenden zwaar getroffen. Waar nu de re geering een verlaging toestaat vraagt spr. voor deze menschen toch iets te doen. De heer van Kleef meent, dat de wet gever dezer mogelijkheid tot verlaging der personeele belasting niet zonder reden heeft gesteld. Spr. vraagt, dat B. en W. zich van deze redenen op de hoogte stellen. De heer den Uyl vraagt naar de finan- cieeie consequenties van deze verlaging. De voorz. zegt, als er iets voor deze men schen wordt gedaan er 1/3 of 2/3 kan wor den afgedaan. Samen betalen zij 3100. Vermindering met 1/3 zou de gemeente 1000, met 2/3 2000 kosten. Dat is voor de gemeente teveel. Wel zou men de normen der belastingen b.v. op de biljarten, die nogal hoog zijn, ter sprake kunnen brengen. In verband ech ter met de precedenten, die dit zou schep-' pen, achten B. en W. een verlaging echter niet verantwoord. Voor de gewoon inge richte café's is deze belasting bovendien niet zoo zwaar. Dit adres is verzonden aan 1100 gemeenten, zonder rekening te hou den met de draagkracht dier gemeenten. Voor deze gemeente is deze verlaging niet verantwoord. De heer van Kleef vraagt nogmaals uit stel tot de volgende vergadering, daar hij het verzoek en advies niet heeft kunnen bestudeeren. De heer Boeren ondersteunt dit en voegt eraan toe, dat de wetgever deze wijziging heeft aangebracht om een ongelijkheid te herstellen. Spr. vraagt te handelen in den geest van den wetgever en koffiehuishou ders gelijkelijk te behandelen met iemand die een winkel houdt. De voorz. meent niet op dit verzoek te mogen ingaan. Het prae-advies wordt hierna aangeno men. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 19 Juli 1933 in zake het verleenen van extra-bijdragen aan woningbouwvereenigingen t en tot het verstrekken van rentelooze voorschotten aan die vereenigingen. Wethouder Sprey vormt de minderheid in B. en W. en zet uiteen zijn bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Spr. stelt voor deze zaak uit te stellen tot na be handeling in de Tweede Kamer. De voorz. zegt hierop, dat de woning bouwvereenigingen het geld toch niet zul len kunnen terugbetalen. Het komt er dus weinig op aan, hoe dit geld verstrekt wordt. Bovendien dringen Ged. Staten aan op antwoord. De tekorten komen op rekening der woningbouwvereenigingen, bij wijzi ging zal de regeering toch niet teruggrij pen in het verleden. Het is slechts een for meel verschil. De heer Boeren helt over naar het rente loos voorschot, daar de omstandigheden voor de woningbouwvereniging door Je wetswijziging gunstiger zullen worden en er dus in de toekomst kans zal zijn op te rugbetaling. De voorz. voegt er aan toe, dat er altijd nog een streep doorgehaald kan worden. De heer van Kleef geeft in overweging het voorstel van weth. Sprey te aanvaar den en dit punt aan te houden. Het voorstel-Sprey tot uitstel van dit punt wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen de A.R.-fractie en de heer Boeren. 2. Voorstel van B. en W. in zake on- derhandsche gunning der gemeentereini ging gedurende het jaar 1934 aan M. van Essen. Aangenomen. 3. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1932. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan bestu ren van bijzondere scholen over het jaar 1930 en verrekening over de jaren 1928 tm. 1930. Aangenomen. De slagers en de bakkers. 5. -Voorstel van B. en W. in zake het adres van den Ned. R.-K. Hanzebond van slagerspatroons, houdende het verzoek om voor de slagers het water beschikbaar te stellen over den meter, tegen 0.16 per M.3 en tot wijziging van den verordening op de waterlevering. De heer Boeren zegt in de commissie der bedrijven tot de minderheid te hebben be hoord en zegt er toe over te hellen ook op de slagers de uitzonderingsbepaling toe te passen, die voor banketbakkers gold. Nu wordt dit precies omgedraaid. Spr. zegt, dat het goed zou zijn de ge- heele waterlevering te herzien en deze contradictie uit de tarieven weg te nemen. De heer Ver donk meent, dat de verschil lende bedrijven wel recht hebben op een göedkooper tarief. De eischen aan het be drijf gesteld hebben geleid tot meer wa terverbruik. Nu zouden de bakkers, die een lageren prijs betaalden, ook nog de dupe worden van de weigering aan de slagers. De heer van Kleef acht dit eveneens on gemotiveerd en bepleit een herziening dei- tarieven en tot zoolang de prijzen te hand haven. De voorz. meent, dat de slagers verlaging vragen omdat het anderen ook gegeven werd. De vreemde indruk vindt zijn oor zaak in de uitzonderingstarieven, die te vèr gaan. Als nu de slagers ook die verlaging krij gen, dan zullen er meer komen en daarom hebben B. en W. m het tweede gedeelte van het voorscel ook herziening in 't vooruit zicht willen stellen. In ieder geval mogen we tot zoolang met die uiczonaeringstarieven niet verder gaan. Voor de verlaging ten gunste der slagers kan, volgens B. en W., geen enkel steek houdend argument worden aangevoerd. De heer Boeren zegt, dat, als men het den een geeft, het men den ander, die in nog minder gunstige positie verkeert, niet mag weigeren. Spr. bepleit daarom herziening. De heer Ruting zegt, dat de siagers toch al aan strenger bepalingen van Vleesch- keuringswet e.d. onderworpen zijn. De voorz. verdedigt nog eens het voor stel van B. en W., waarna het eerste ge deelte van het voorstel van B. en W. in stemming wordt gebracht. De heer Boeren vraagt eerst nog of die herziening spoedig ter hand genomen kan worden, aaar hij dan vóór het voorstel van B. en W. kan stemmen. Weth. Hern- green zegt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Het eerste gedeelte van het voorstel wordt hierna aangenomen met 143 stem men. Ook het tweede gedeelte, de tarieven te herzien, wordt hierna aangenomen. Tegeii stemden de lieëren Ruting, Ver donk en Veltman. Armbestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon. 6. Antwoord van B. en W. naar aanlei ding van een vraag in zake eventueele om zetting van het algemeen armbestuur in een instelling voor maatschappelijk hulp betoon en voorstel tot aanvulling van het regiement voor het algemeen armbestuur en het wees- en armhuis. De heer den Uyl zegt dit reeds meerma len te hebben gevraagd. Het advies van B. en W. is echter afwijzend. Spr. wijst op het rapport van net Burg. Armbestuur en zegt, dat de centralisatie niet zoover behoeft te gaan als in het rapport wordt gemeend. Spr. acht het wel beter, dat B. en W. hierin meer medezeggenschap krijgen. De uitspraak in het rapport, dat het Burgi. Armbestuur de werkzaamheden behoorlijk zal kunnen verrichten indien het veelzij dig is samengesteld, acht SRr. nogal ge waagd, daar het Burg. Armbestuur in wer kelijkheid niet veelzijdig is samengesteld. Het is, aldus spr., een kwestie van reor ganisatie. Spr. vraagt aanhouding van net afwijzend gedeelte van het voorstel. Met de aanvulling kan spr. natuurlijk accoord gaan. Wat het eerste deel betreft zou spr. een voorstel schriftelijk willen toeiichteii, reden waarom hij voorstelt tot aanhouding. De voorz. verklaart zich principieel tegen uitstel. Wat het instellen van een dienst van Maatsch. Hulpbetoon betreft meent de voorz., dat hiervoor in deze gemeente geen reden is. De heer van Kleef wijst op de kosten die uit het instellen van een dienst van M. H. zouden voortvloeien. Wat het werk van het Burg. Armbestuur betreft, dit zou door M. H. niet beter kunnen geschieden. De hulp zou door M. H. niet met die warmte en liefde kunnen worden gegeven als die gegeven wordt door het B. A. Tegen een naamsverandering in Maat schappelijk Hulpbetoon zou spr. zich niet Verzetten. Ook de heer Verdonk wijst eveneens op de kosten die het medebrengt en op de wijze waarop de hulp wordt verleend. De heer den Uyl zegt, dat het erom gaat of het karakter van liefdadigheid moet ge handhaafd blijven óf dat het moet worden een sociale instelling, waar het zegel van liefdadigheid niet zoo zal worden gevoeld. Het karakter van de Armenwet is niet gebaseerd op dezen tijd. Bij het samenstel len der Armenwet is men uitgegaan van het standpunt, dat de partic. liefdadigheid de ourg. steun zou overvleugelen. Er is een antipathie gegroeid tegen het Burg. Arm bestuur. Wat de kosten betreft, deze be hoeven niet zoo groot te zijn. Spr. meent, dat vele leden deze zaak niet voldoende hebben bestudeerd en daarom acht spr. het nuttig deze beweegredenen nader uiteen te zetten. Al wordt dit prae-advies aangeno men, dan zal spr. toch met zulk een voor stel kunnen komen. De voorz. verdedigt nog eens het Burg. Armbestuur, dat meer geeft dan alleen gel- delijken steun. Bovendien doet het zijn werk pro Deo, terwijl een dienst van M. II., weer ambtenaren zou vragen. Dit werk van barmhartigheid moet, volgens B. en W., kosteloos blijven geschieden. Hierna aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging en opnieuw-vaststelling van de verordenin gen op de heffing en invordering van be smettelijke ziektengelden. De heer Boeren bestrijdt dit voorstel en zag gaarne de oude schaal gehandhaafd, wat hij in een uitvoerig betoog toelicht. De voorz. antwoordt hierop, dat dit ge deeltelijk een gezins- gedeeltelijk een pu bliek belang is. Verleggen we de schaal tot een hooger belastbaar inkomen, dan komt het practisch nog slechts neer op een klei ne verhooging als ev. reserve. Bij de oude schaal stellen we een grooter aantal menschen vrij dan de bedoeling was. De heer Boeren zegt, dat die 4 per dag wel bij uitzondering zal worden toegepast, maar zelfs bij een inkomen van 30 druk ken die lasten vrij zwaar. Spr. vraagt de verpleging per dag van 4 te reduceeren tot een bedrag van 3. De heer Groeneveld zegt, dat de Martha- stichting zelf voorzien is van een barak voor besmettelijke zieken. De heer den Uyl meent, dat de besmet telijke ziekte-verpleging moet geschieden op kosten van de overheid. De voorz. zegt, dat B. en W. wel op het verzoek van den heer Boeren willen ingaan en het bedrag op 3 te brengen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. inzake het ver leenen van medewerking bij overdracht van den Heereweg aan de provincie Zuid- Holland. De heer van Kleef juicht het toe, dat de Heerenweg zal worden verbeterd, wat in het belang der gemeente zal zijn en waar voor hij den voorz. hulde brengt. De voorz. merkt op, dat dit voorstel van het geheele college is en dat de omstandig heden gunstig waren. Spr. wil ook bij Ged. Staten aandringen op onderhoudswerken aan andere wegen, wat leiden zal tot werk verruiming. De heer Verdonk wijst er op, dat alleen het percentage van de bijdrage door Al phen in de vergadering van 19 Juli een be letsel was. Hierna aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer den Uyl naar de reden, waarom aan de werkloozen bij de werkverschaffing geen brandstofbon nen zijn verstrekt. De voorz. antwoordt hierop, dat dit komt omdat de loonen ze ker niet gingen beneden de loonen in het vrije bedrijf. Voorts vraagt de heer den Uyl hoe het staat met de Kerstgave. De voorz. antwoordt hierop, dat hieraan reeds gedacht is, maar dat B. en W. de cir culaire ten dien opzichte van den minister moeten afwachten. De heer van Kleef vraagt waarom B. en W. geen toestemming verleenen tot open bare reclame op huizen. De voorz. antwoordt, dat het alleen gaat tegen ontsierende reclame. De heer Boeren vraagt of het den voorz. bekend is, dat in de gemeente gezegd wordt, dat het goed is, dat de vorige commissie voor steunverleening weg is, daar deze leden bedragen tot 10 zouden hebben ge toucheerd. Spr. zegt deze vraag te willen stellen om dit praatje den kop in te druk ken. Waar er geheel belangeloos zittin gen werden vereischt van ,8 a 10 uren, meent spr. hierop de aandacht te moeten vestigen. De voorz. antwoordt, dat de commissie is ontbonden op bevel van den minister van sociale zaken. Tot het publiek is dit niet doorgedrongen. Spr. verklaart, dat het ge toucheerde presentiegeld een fabeltje is. De heeren hebben hun werk geheel belange loos verricht. De heer Verdonk vraagt of ook zij, die niet werkloos zijn, maar toch zonder mid delen, het rundvleesch in blik kunnen krij gen. De voorz. antwoordt, dat ook deze menschen dit zullen kunnen krijgen. Hierna sluiting der vergadering. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITé. De Pastoor en de Burgemeester maken een rondwandeling. Gisteren heeft het Crisis-Comité weder een rondgang door het dorp gemaakt voor het ophalen van oude kleedingstukken. Het Comité, bestaande uit den burgemees ter, den pastoor, den p.v. dominee der Ger. Kerk, dr. Stapense, gemeente-geneesheer en den heer A. Angenent ging weer door de gemeente. De oogst is ditmaal buitenge woon. Bovendien werd nog een bedrag van 48 ontvangen van menschen die geen oude kleedingstukken bezaten en toch wat wilden offeren. Het comité had dit voor zien, want het had een collectebus op reis meegenomen. Donderdag komt het verdere deel der ge meente aan de beurt. Die iets heeft, die geve. Gedenk den ar men, vooral in deze zoo vroeg begonnen strengen winter. Ringrijderij. De IJsclub „Nut en Ver maak" alhier hield Maandagmiddag een ringrijderij op de schaats. 27 paren dongen meer naar de beschikbaar gestelde prijzen. Het ijs op de baan was van goede kwaliteit. De prijzen werden gewonnen als volgt: lste prijs 5.J. van den Meij en Mej. Zeldenthuis; 2e pr. H. van Heek en Mej. N. de Jeu; 3e pr. G. v. d. Boon en Mej. M.van der Boon.'De prijzen werden door den Bur gemeester uitgereikt. Werkloozen. Het aantal werkloozen is de laatste week van 17 gestegen tot 77. Overleden: Hendrik, z. v. H. Kloek en N. Neijmeijer, oud 10 j. Pieter, z. v. P. van Harten en B. M. van der Kraan, oud 13 d. Ondertrouwd: M. Roos te Leimuiden en C. Vreeken te Aalsmeer. E. de Jong te Leimuiden en L. Bouma te Neiuiver- schoot. LISSE. A. J. spreekt over de N.S.B.! Door het bestuur van de R. K. Bloemistwerklieden- vereeniging „St. Isidorus", afdeeling van den Ned. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" is tegen Donderdagavond a.s. een massale vergadering uitgeschreven, toe gankelijk voor alle R. K. Arbeiders, waar op een Hoofdbestuurder, vermoedelijk „A. J." zal komen spreken over den N.S.B. Wij twijfelen er niet aan of het Bondsgebouw zal tjokvol loopen! Hardrijderij. Gisternamiddag werd vanwege de IJsclub „Lisse" een Hardrijderij voor inwoners gehouden op de mooi gele gen baan alhier. Er waren 26 deelnemers. Na een spannenden wedstrijd was de uit slag als volgt: Eerste prijs 15.H. van Diest; 2e pr. 7.50 J. Buurman; 3e pr. 5. J. v. Diest en 4e pr. 3.G. Verdegaal. Het mooie weer lokte vele belangstellenden naar de baan! Zangvereeniging „St. Gregorius". Gis teravond hield de R. K. Gemengde Zang vereeniging „St. Gregorius" in de groote zaal van het Bondsgebouw haar 13e jaar vergadering onder presidium van den heer T. G. Bussem. De opkomst was goed. Met den Chr. groet opende de voorzitter de ver gadering en heette ailen welkom. Spr. deed uitkomen dat het afgeloopen vereenigings- jaar een jaar is geweest van bloeiende kracht. Op het concours behaalde men weer een mooi succes. De voorzitter wees er echter op, dat tegen het concours het ledental steeds vooruitgaat, doch daarna neemt het steeds af. Dat is niet goed. Wij gaan groot op een flink ledental doch dan moet het zjjn van blijvende kracht. In de zen tijd van economische depressie hebben wij wel degelijk wat meer levensvreugde noodig, wat door een flinke zangvereeni ging zeer zeker kan verkregen worden. De notulen werden gelezen en vastge steld. Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, hetgeen uitmunte door stijl en za kelijkheid. Daar bleek echter uit dat het aantal donateurs en kunstlievende leden iets terug liep, hetgeen voor den penning meester minder pleizierig is. Een dankbaar applaus viel den secretaris ten deel bene vens een dankwoord van den voorzitter. Alsnu was het woord aan den penning meester om zijn finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat naast een ont vangst van 934.45, ëen uitgave viel te boeken van 1019.43, alzoo een nadeelig salo van 84.98. Aan de orde is voorts bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren F. G. Berssens, C. Schrama, M. v. Dijk en Mej. Cl. v. Kesteren. Allen werden bij en kele candiaaatsstelling herkozen. Alsnu is aan de orde bespreking feesten voor en hierna het benoemen van een feest commissie. Herbenoemd werden, behalve een der bestuursleden, mej. Half schepel en de heer J. Veldhoven en vervolgens geko zen mej. J. Nieuwenhoven en de heer G. Elfering. Tot verificateurs werden benoemd de heeren J. Snaar en C. v. d. Berg en mej. Cato v. Zonneveld. De voorzitter weer er op, dat men er rekening mede moet houden dat de con tributie vóór den feestavond moet zijn aan gezuiverd wil men op de feestavond wor den toegelaten; hieraan zal streng de hand worden gehouden. De voorzitter deelde mede dat de jaarlijksche uitvoering zai ge houden worden op 30 Januari 1934 met medewerking van het K.R.O.-kwartet. Echter zal dit jaar maar eene avond ge geven worden. Besloten werd om een vol gend seizoen wederom deel te nemen aan een concours. In verband hiermede besprak de voorzitter het nut van een reiskas om bijvoorbeeld elke week hiervoor een grooter of kleiner bedrag bij het bestuur te depo- neeren. De meeste leden verklaarden zich hiervoor. De heer P. van Opzeeland werd aangewezen tot het in ontvangst nemen dezer penningen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, weshalve de voorzitter met een woord van dank deze goedgeslaagde verga dering sloot. RIJNZATERWOUDE. Hardrijderij. Maandagnamiddag had alhier op het Braassemermeer een hardrij derij op schaatsen plaats om levensmidde len voer behoeftigen. Alleen ingezetenen of leden mochten in dezen wedstrijd rijden. Daar de meeste rijders voor anderen reden was voor de eerste vier winnaars een geld- prijsje 'uitgetrokken wat voor de rijders zelf was. De le prijs werd gewonnen door P. Kraan 2, de 2e door W. van Schagen 1.50, de 3e door P. Rosenboom 1 en de 4e door T. van Schagen 0.50. Er werden span nende ritten gereden. VOORHOUT. Propaganda-avond B. V. L. Maandag avond 11 December hield de plaatselijke commissie der Bijzondere Vrijwillige Landstorm haar tweede jaarlijksche pro- pagandavergadering in het Parochiehuis, alhier. Te omstreeks 8 uur waren vanuit Den Haag een tweetal auto's gearriveerd, die eenige hooge bezoekers voor deze verga dering naar VooiTiout hebben gebracht, welke personen door hun aanwezigheid belangstelling toonden met datgene wat er in den bijzonder vrijwilligen landstorm, ook plaatselijk, omgaat. We noemen slechts: de burgemeester, G. Bulten, tevens voorzitter der plaatselijke landstormcommissie, den zeereerw. heer pastoor Heijtveldt, den weleerw. heer J. J„ H. Klomp, dominé, beiden lid der plaatse lijke commissie; H. Christiaan Janssen, voorzitter van de Katholieke Garde uit Den Haag, spreker van dezen avond; D. J. Karres, res. le luitenant, secretaris van de Gewestelijke Landstormcommissie Zuid Holland-West; kapitein Dekker, res. kapt. uit Rijswijk; luitenant mr. Telders, plaat selijk leider uit het Laakkwartier, de heer Bollongino; majoor Boots, de commandant van het Landstormcorps Zuid Holland- West, was wegens ziekte verhinderd aan wezig te zjjn, waarom als vertegenwoordi ger optrad res. kapt. J. Kruis. Alvorens de vergadering door den voor zitter werd geopend, werden de aanwezi gen eenige marschen ten gehoore gebracht, door het muziekkorps „St. Cecilia", onder leiding van den heer M. Bolderdijk. De voorz. nam hierop het woord, om al le aanwezigen, maar meer speciaal de zoo talrijk opgekomen genoodigden, van harte welkom te heeten, en sprak o.m. als volgt: Ofschoon door den B. V. L. hier ter plaat se, het geheele jaar geoefend is, en geble ken is, dat wij hier bijzondere schutters hebben, zal in het komende jaar worden geschoten, om het bevret: Scherp-schutter. Niettegenstaande het feit, dat de B. V. L. ter plaatse zeer actief is, is het z.i. toch noodig, dat er zoo 'ns per jaar een propa- ganda-avond wordt gehouden. We leven in een bijzonder tijdperk, waarin zich thans een economische omwenteling voltrekt en waarvan alle landei* te lijden hebben, en waarbij de regeeringen de handen vol heb ben om hun land in goede orde te kunnen blijven besturen. In tijden van beroering overheerscht dit idee, om gebruik te ma ken van de omstandigheden, deze ideeën beoogen meestal, de omverwerping van het wettig gezag, waarvan de rustige bevol king dan het meeste te lijden heeft. Daar om is het zaak dat wij er op letten, wat er om .ons heen gebeurt, en mocht er iets gebeuren, dan moeten wij weten, dat er gerekend kan worden op krachtige ge- zagshandhaving. Onmiddellijk werd deze openingsrede gevolgd door het „Wilhelmus van Nas- souwe", gespeeld door het muziekgeschap, en door alle aanwezigen in de zaal luide medegezongen. Pastoor Heijtveldt voerde hierna het woord, die mededeeling deed dat kapelaan Bakker tot zijn spijt verhinderd was aan wezig te zijn, alsmede, dat deze volgaarne de uitnoodiging van toetreding tot den B. V. L. heeft aanvaard. Dan vergelijkt spr. de landstorm met de brandweer, die steeds goed toegerust moet zijn, en klaar moet staan, om wanneer de tijd daartoe gekomen is, moet uitrukken. Dus steeds bereid om tegen het vuur te strijden, maar liever nooit gevraagd wordt. Mocht echter het Vaderland ooit in ge vaar komen, dan weten wij, dat er een keur van mannen bereid is, om den revolutie- brand te blusschen. Hierna volgde nog een muzieknummer waarna de heer Janssen zijn spreekgestoel te beklom, tot het houden van zijn rede. Het verheugt spr., dat te Voorhout zoo'n groot aantal mannen bereid is om in de uren des gevaars diegenen te beletten naar de macht te grijpen, die daarop geenerlei aan spraak zelfs mogen maken. De Regeering afbreken is heel gemakkelijk.een kunste naar moet echter nog gevonden worden, die haar het werk verbetert. De B. V. L. bedoelt geen soldaatje-spe len, en geen oorlog voeren, doch is een in stituut tot handhaving van orde en rust in den lande. De spr. werd voor zijn enthousiast voorgedragen rede luide toegejuicht, ter wijl hij meerdere malen door applaus on derbroken werd. De heer A. Vlasveld declameerde ver volgens eenige verzen, waarvoor hij een dankbaar applaus had in ontvangst te ne men. Vervolgens sprak de voorzitter een woord van dank tot het muziekgezelschap „St. Caecilia" en haar eminenten directeur, den heer M. Bolderdijk, die altijd klaar staan, indien er op hen een beroep gedaan wordt. Na de pauze die inmiddels werd gehou den, en gevuld werd met een keur van vroolijke en opgewekte muziek, hield de weleerw. heer J. J. H. Klomp zijn korte maar kernachtige speech, waarin hij tot uitdrukking liet komen, dat de anti-mili taristen eens moesten kijken naar landen als het vuur-roode Rusland, waar het mi litarisme op de spits gedreven is. De on ruststokers zijn tegen militarisme, zoolang zij de wapenen zelf niet in handen hebben. Het is zijns inziens absoluut noodzakelijk, dat de Regeering kan beschikken over een vertrouwd gezagsapparaat, dat pal zal staan, voor Vorstenhuis en Vaderland. Hoe krachtiger de landstorm, des te kleiner de kans op revolutionaire woelingen. Kapitein Kruis, hierna het woord krij gend, richt zich in het bijzonder tot de Landstormers, die hij van harte toewenscht dat zij in het komende jaar althans velen onder hen, het bevret scheprschutter zul len behalen. Hij is er van overtuigd, dat indien het mobilisatie-bevel gegeven zou moeten worden, allen zich als één man achter den leider zullen scharen. Luitenant Karres ziet een oogenblik te rug naar het oprichtingsjaar van den B. V. L. hier te lande het zoo berucht gewor den jaar 1918, waarin wijlen Pieter Jelles Troelstra pogingen in het werk stelde, een revolutie te proclameeren. De B. V. L. telt thans 70.000 leden. Er wordt wel eens gedacht, of de politie en het leger wel te vertouwen zou zijn. Spr. is echter de vaste overtuiging toegedaan, dat allen voor de volle 100 pet. betrouw baar zijn. De B. V. L. is het beste deel van het leger, het is een nationaal instituut, ge heel bestaande uit Vrijwilligers. Indien noodig, zal de Landstorm toonen, dat zij scherp-schutters en koningschutters onder hare leden telt, die ten tijde van nood en gevaar weten, wat hun te doen staat. De voorzitter nam hierop nog het woord, om alle sprekers, van harte dank te bren gen voor hun zoo zeer gewaardeerde me dewerking, en wekt alle aanwezigen op pal te staan voor ons oud Oranjehuis, dat door vele eeuwen heen lief en leed met het Nederlandsche Volk gedeeld heeft. Het Wilhelmus was hierna het slot van het officieele gedeelte, waarna de heer A. Vlasveld met begeleiding van den heer H. Eggen de verderen loop der avond vul de met het geven van eenige nummers. Een gezellig samenzijn besloot deze gcr bezochte propaganda-avond.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10