TEGEN DE KOUDE M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht tn den morgen van 8 Dec. 1933, medegedeeld door het Kon N i eieoroL instituut te De Bildt. Hoogste barometerst: 774.8 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 755. 3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 9 Dec.: Matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind licht tot halfbewolkt droog weer, matige tot strenge vorst des nachts, overdag mati ge tot lichte vorst. In den toestand komt weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdrukt ligt sta- tionnair in het Hooge Westen en breidt zich telkens naar Centraal Europa uit. De even eens stationnaire depressie voor de kust van Portugal en in het Westen der Middel- laondsche Zee onderhouden op het geheele vasteland van Europa een luchtstroom uit het Oosten, die de koude uit Centraal en Oost-Europa naar het Westen voert. In het Noorden volgt daarentegen de eene depres sie de andere op en wordt de vorst beurte lings door de warme Westenwinden ver jaagd, om daarna bij het wederom stijgen van de barometer en bij het invallen van polaire winden weer tot streng toe te ne men. In het Westen van IJsland blijft de temperatuur constant boven 5 graden Cel sius. In Engeland bleef de temperatuur boven het vriespunt. De vliegtuigwaarne mingen in het Oosten geven alle groote koude in de bovenlucht aan, die met groote snelheden naar het Westen gevoerd wordt. Ook bij ons is de wind in de bovenlucht zeer sterk (95 km.per uur op 4000 m.). Het is te voorzien dat het vorstweer nog een ige dagen aanhouden zal en dat het geleidelijk kouder zal worden. LUCHTTEMPERATUUR. Temp- -atuur des middags te half drie 1.5 gr. C. onder nL licht op voor fietsers cju: Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.27 uur. hoog water. Te Katwijk: op Zaterdag 9 December VJh. 7.09 uur en nam. 7.33 uur. DE LOONSVERLAGING VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Verdere verlaging der loonen onvermijdelijk, zei de minister. Een delegatie van den personeelraad heert een audiëntie gehad bij den minister van Waterstaat over het door de directie aan den raad bekend gemaakte voornemen om de loonen van het personeel andermaal te verlagen. In een uitvoerige bespreking heeft de de legatie haar alwijzend standpunt nader toegelicht en verdedigd en bij den minister bepleit, over het jaar 1934 de loonen niet te veriagen. De munster merkte op, dat de financieele uicKomsien van het spoorwegbedrijf verde re verlaging der loonen onvermijdelijk ma ken. ïen slotte heeft de delegatie bij den mi nister er sterk op aangedrongen den gel digheidsduur van het R. D. V. in ieder ge val met meer dan twee maanden te ver lengen. De minister zal dit nader in overweging nemen. OPLEIDING MEDISCHE STUDENTEN.. Maatregelen ter tegemoetkoming aan practische bezwaren. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een com missie, aan welke wordt opgedragen den Minister behulpzaam te zijn bij het treffen van maatregelen ter tegemoetkoming aan de bezwaren, welke de practische opleiding van medische studenten aan de Rijksuni versiteiten door de groote toeneming van het aantal studenten ondervindt. Benoemd zijn tot lid en voorzitter mr. J. Terpstra, oud-Minister van Onderwijs, K. en W. en lid der Tweede Kamer; tot leden dr. W. A. Kuenen, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, dr. Th. M. van Leeuwen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. L. Polak Daniëls, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, dr. J. F. J. ten Berge, directeur-geneesheer van het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo te 's-Gravenhage en dr. J. Hekman, genees heer-directeur van het gemeentelijk zieken huis aan den Bergweg te Rotterdam en tot secretaris Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, com mies aan het Departement van Onderwijs, ■Kunsten en Wetenschappen. INVOER VAN GEPELDE RIJST. Een circulaire van de Meelcentrale en de beteekenis daarvan. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, heeft de Meelcen trale een circulaire aan alle rijstimporteurs verzonden van den volgenden inhoud: „Ik verzoek u, mij omgaand een gespe cificeerde opgave van uw nog niet afge werkte rijstimportcontracten in te zenden. Noodzakelijk is, dat u daarbij vermeldt den contractsdatum, het land van herkomst en gradeering. Voor contracten, afgesloten op of na den len December, kan is u geen garantie geven, dat ik deze partijen van u koop. Ik maak u er extra opmerkzaam op, dat u zult moeten kunnen aantoonen, dat deze contracten bonafide zijn afgesloten". Uit deze circulaire leidt het blad met vry groote zekerheid af, dat zeer binnen kort tot contingenteering van den invoer van gepelde rijst zal worden overgegaan. Vermoedelijk zullen vóór 1 December afgesloten contracten op normale wijze kunnen worden afgewikkeld, d.w.z. inge voerd tegen betaling van de bestaande cri sisheffing ad 1.per 100 K.G. De door deze circulaire geschapen toe stand maakt evenwel op dit moment het aangaan van nieuwe contracten onmogelijk. Zooal geen invoerverbod voor gepelde rijst, dan beteekent ze toch een te verwacht ten hoogere crisisheffing. De ondergrond van deze plannen Is den invoer van ongepelde rijst en daardoor de werkgelegenheid in de Zaanstreek te be vorderen. De nieuwe burgemeester van Utrecht. Naar verluidt komt jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, griffier van de Staten van Utrecht, zeer ernstig in aanmerking voor het burgemeesterschap van de ge meente Utrecht. Prins Starhemberg te Den Haag. De bekende Oostenrijksche Heimwehr- leider Prins Rüdiger von Starhemberg heeft gisteren streng-incognito een bezoek gebracht aan Den Haag. Werkloozen-kassen. De werkzaamheden der commissie van prae-advies uit den Hoogen Raad van Ar beid inzake het voorontwerp van wet, hou dende wettelijke regelen met betrekking tot het erkennen en subsidieeren van vereeni- gingen met werkloozenkas en de instelling van een crisis-werkloosheidsfonds, onder praesidium van den heer H. de Bordes, zyn dezer dagen geëindigd. Het concept-advies zal binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid worden toegezonden. De Boterprijs. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 60 ct. per kg. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen indisch recht de heer j. Th. van der Zijl, (Den Haag); Doctoraal examen geneeskunde, de hee- ren: M. Pool, Den Haag; C. M. J. C. Lager- werff, Den Haag; P. N. Sonne, Den Haag, en Mej. L. G. H. Labberton, Den Haag; Arts-examen le gedeelte de heer E. E. Ma Ajong, Leiden; Taalkundig doctoraal examen indologie, de heer L. W. J. Bouhuijs, Leiden; Bevorderd tot arts, de heeren: E. R. Schot horst, Den Haag; N. Schut, Den Haag; A. A. J. Nieuwenhuis, Leiden. STADSNIEUWS DE H. MISSIE. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat van de missie-predikers in de St. Jo zefkerk de weleerwaarde pater v. Baerle niet komt. In zijn plaats zal de weleerw. pater H. Peters tezamen met de paters L. Dankelman en N. Grond de H. Missie lei den. „KATHOLIEK LEIDEN". Er Is wat op til! Velen zullen zich hebben afgevraagd: wat doet „Katholiek Leiden?" Anderen zullen zich niets hebben afgevraagd, omdat zij totaal vergeten waren, dat er een „Katho liek Leiden" bestond. Degenen, die zich afvroegen, waar „K. L." bleef, kunnen we geruststellen en de on verschilligen, die dezen bond van bonden vergeten waren, kunnen wij opfrisschen, met de verblijdende mededeeling, dat Ka- troliek Leiden leeft, springlevend is! Het gaat met vele organisaties dikwijls zóó, dat geestdriftig begonnen wordt, maar dat het. dikwijls spoedige, einde geest - doodend is. Het bestuur van Katholiek Lei den schijnt dezen weg in tegenovergestelde richting te bewandelen en binnenkort zul len alle vereenigingen te dezer stede erva ren, dat Katholiek Leiden Katholiek leven beteekent. Het ligt ln de bedoeling op 14 Januari a.s. een Sociale Zondag te geven, waarom trent op een gisterenavond gehouden ver gadering nadere inlichtingen werden ver strekt. Op deze vergadering heeft allereerst de waarn. voorzitter, de heer Kriek (ae voor zitter, de heer Meijers, was wegens zaken TOCHTDEKENS 0^65 - 0.72i/2 en booger. REISDEKENS 5.75 en Kooger. RUBBER T0CHTYILT STEENEN BEO reclame A. 0.19 .50 375 - 4.50 Uvef wol II. T0CHTVILT per 10 el IJ 0^5^0.20-0 30 (I. 0 08'/2 UIKEN bijzondere WARMWATERSTQVEN prima afwerking fl. 2.90 - 3.75 - 4.75 en hooger. HAARL.STRAAT 130-136 HET IJSVERMAAK. 'n Nacht en 'n halve dag dooi zyn onvol doende geweest om het ijsvermaak te be ëindigen. Door de opnieuw ingetreden vorst is het ijsvermaak weer algemeen geworden. De baan der Leidsche IJsclub was den ge- heelen dag geopend en zal ook hedenavond van 7—10 uur voor de schaatsenliefhebbers open zijn. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ingeschreven studenten tot 8 December. Het aantal ingeschreven studenten aan de Leidsche Universiteit geeft over het af- geloopen en loopende studiejaar de volgen de cijfers: 1933 1932 (cursus (cursus 1933-34) 1932-33) Godgeleerdheid 129 112 Rechtsgeleerdheid 420 429 Geneeskunde 843 751 Wis- en Natuurkunde 502 490 Letteren en Wijs begeerte 278 284 Rechten en Letteren (Vereen, faculteiten) 305 342 verhinderd) mededeeling gedaan van de bisschoppelijke goedkeuring en van de be noeming van den hoogeerw. Deken tot gees telijk adviseur. Spr. wenschte de vereeni- ging met deze benoeming geluk en hoopte op de steun van den Deken te mogen re kenen. De Deken sprak er zijn blijdschap over uit, dat deze vereeniging is opgericht. Toch zou het spr. aangenaam zijn geweest, als ook andere dan sociale vereenigingen waren tooegetreden. De sociale vereenigingen vor men slechts een derde gedeelte van Katho liek Leiden. Als 't zfoo blijft, dat de cultu- reele en sociale vereenigingen zich achter wege houden, dan zal men niet bereiken, wat in andere steden met een soortgelijke organisatie wordt gepresteerd. Spr. hoopt, dat nu de grondslag is ge legd, ook andere vereenigingen zullen toe treden om met elkaar de handen ineen te slaan voor den bloei van het katholieke le ven in deze stad. Wanneer dat binnen een jaar bereikt is, dan zal men schoone resul taten kunnen bereiken. De voorzitter dankte den Deken voor zijn opwekkend woord. Spr. deed een beroep op de geest, adviseurs der verschillende ver eenigingen, die zeker de stoot ertoe kun nen geven, dat meerdere organisaties zich aansluiten. De voorzitter bracht daarna in bespre king het houden van een socialen Zond? welke alleen voor bestuursled, van aangesloten organis ties, toegankelijk wordt gesteld, (eeii honderdtal personen). Deze sociale Zondag zal worden gehouden op 14 Januari in het gebouw der Katholieke H. B. S. aan de Ma- riënpoelstraat: Des morgens wordt te 9 uur in de kapel der H. B. S. een H. Mis opge dragen, waarna gemeenschappelijk ont bijt (tegen een geringe vergoeding). In de aula zal daarna als spreker optreden de heer Piet Kasteel over: „Wat is Katholiek Leiden?" Na deze inleiding is er gelegen heid tot gedachtenwisseling. De vergadering bleek zich met dit plan van ganscher harte te kunnen vereenigen. Op de vraag van een der afgevaardigden, waarom geen grootsche openbare Sociale Zondag werd gehouden, antwoordde de voorzitter, dat het bestuur het noodzakelijk achtte, dat eerst een band werd gelegd tus- schen de besturen. Di.t hoopt men te berei ken op de intieme bijeenkomst in de H. B. S. Anders hangt „Katholiek Leiden" aan elkaar als droog zand. Is eenmaal na nog eenige van dergelijke bijeenkomsten het contact gelegd, dan kan het volgend jaar op het feest van Christus' Koningschap een massale bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal worden belegd. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard, sloot de waarn. voorzitter, de heer Kriek, deze bijeenkomst met een op wekkend woord om „Katholiek Leiden" groot te maken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandle en Fabrie ken voor Rijnland vergadert op Dinsdag 12 December des avonds 8 uur in de verga-, derzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel om als lid toe te treden tot de Nederlandsche Bloembollen Exporteurs Centrale te Haar lem, en: Wijze waarop, na verdwijning van de Nederlandsche Mercuur, de gegevens van het Handelsregister al of niet centraal moeten worden gepubliceerd. Aangezien deze vergadering de laatste van het jaar is en de heer Molkenboer, die zich niet meer als lid der Kamer herkies baar heeft gesteld, op 31 December 1933 als voorzitter der Kleinbedrijf en onder voorzitter der Kamer aftreedt, hoopt de voorzitter aan het slot dezer vergadering officieel afscheid van den heer Molkenboer te nemen, waarbij ook aan de leden der Kamer daartoe gelegenheid zal worden ge boden. BEZUINIGING BIJ DE N. Z. H. T. M. Naar wij vernemen, zal met ingang van een der eerste dagen van Januari een in grijpende verandering worden gebracht in de dienstregeling der Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij, welke noodza kelijk is geworden als gevolg van de steeds afnemende vervoersopbrengsten, waardoor bezuiniging geboden is. De 20-minuten-dienst Leiden-Katwijk zal worden veranderd is een halfuurdienst, zoodat Katwijk en Noordwijk dan weer op één lijn worden gesteld. De dienst op den Haag zal niet elk kwar tier maar om de twintig minuten worden uitgevoerd. Bovendien zullen hoogstwaarschijnlijk op de stadslijn Leiden tijdens de stille uren éénmanswagens worden ingevoerd. 2477 2408 Het aantal studeerenden is steeds belang rijk grooter dan dat der ingeschrevenen. Op de naamlijst komen voor 3690 namen (v. j. 3613). Buiten Leiden en Oegstgeesl wonen 1968 studenten, of maar liefst 53.3 pet., waaruitblijkt, dat het aantal spoor studenten nog steeds zeer aanzienlijk groeit. LEVERING CRISIS-RUNDVEE. De levering van rundvee ten behoeve van de Crisis-Rundvee-Centrale vindt thans geregeld doorgang. Werden er vorige week 154 exemplaren aangeboden, vandaag was het aantal 160 en verwacht wordt, dat er volgende week nog 25 meer zullen kunnen worden over genomen. DE VERSTREKKING VAN VLEESCH- BONS. Deze week zijn voor het eerst de vleesch- bons bij de Leidsche slagers ingewisseld Deze bons zijn een week geldig en worden iedere week opnieuw uitgereikt aan dege nen, die daarvoor in aanmerking komen. 3y inwisseling van een bon kan men tegen betaling van 35 cent 1 K.G. bus rund- vleesch bekomen. Gezinnen van 1 en 2 personen ontvan gen per week 1 bon, gezinnen van meer dan 2 personen kunnen 2 bonnen per week bekomen. Bij de eerste uitkeering van bons zijn er door Gem. Dienst voor Soc. Zaken en by Maatsch. Hulpbetoon elk ongeveer 2000 verstrekt. 't Is de bedoeling, dat volgende week ook degenen, die uit de werkloozen-kas trekken, deze bons kunnen bekomen. En verder wordt overwogen een aantal bons ter beschikking te stellen van liefda dige instellingen. PRIKPLANKEN. Verboden loterij. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht op het arrest van den Hoogen Raad d.d. 6 November 1.1. waarin is beslist, dat prikplanken onder welken vorm ook, als een verboden lotery moeten worden beschouwd. Ook indien men bij de prik- plank een z.g. „sleutel" verstrekt, waarme de men theoretisch zyn kans zou kunnen bepalen, ontduikt men dus de wet. Bij constateering van eene overtreding zal tegen den houder proces-verbaal wor den opgemaakt, terwijl al het materiaal in beslag zal worden genomen. Afsluiting Breestraat. In verband met de uitvoering van „Sem- pre Crescendo" in de Gehoorzaal zal he denavond tusschen 7.45 en 8.30 uur de Bree straat worden afgesloten voor het verkeer met motor-rytuigen op meer dan twee wie len en rijtuigen in de richting naar do Hoogewoerd. Dit verkeer zal geleid worden via Papengracht, Langebrug en Steen- schuur. Op den 6den December waren 3317 (vo rig jaar 3746) werkzoekenden ingeschre ven. Heden behaalde onze stadgenoote Irma Timmerman, aan het Kon. Conservatorium in Den Haag haar 4e muziekdiploma, n.l. het diploma Solozang waarvoor ze onder scheiding verwierf. Vooral in onze kringen maakt zijn in den laatsten tijd grooten naam door de buitengewone leiding die zij gaf en nog steeds geeft aan het zangkoor Ruim Baan. Moge Irma Timmerman in de uit oefening van haar vak het succes behalen, hetwelk zij door haar muzikale bekwaam heid zoo ten volle verdient.! AGENDA LEIDEN. Vrijdag, Leidsche My. van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot ar moede, Vergulden Turk, 4.30 uur. Vrijdag, Concert Sempre Crescendo, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Uitvoering Mij, tot Bevordering der Toonkunst, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogo- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406. Ten behoeve van het Tehuis voor kinde ren „De Morgenstond" te Baarn worden circulaires verspreid, waarin giften worden gevraagd. De Secretaris van den Armen raad geeft in overweging daarop niet in te gaan, alvorens inlichtingen van den Ar menraad te hebben gevraagd. Voor het examen wiskunde L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Louwe, alhier. MUZIEK. RESIDENTIE-ORKEST. 3e Abonnementsconcert. Op de plaats van dr. van Anrooy stond ditmaal de 2e dirigent van het Residentie orkest Leo Ruygrok. Het programma ver meldde twee groote namen Mozart en Mahler. Zoo zouden wij eerst het zingende lich tende werk hooren „eine kleine Nacht- musik", Serenade voor strijkorkest en in de blijde verwachting maakten wij ons op tot dit muziekfeest. Want is het niet een genot te mogen luisteren naar dat heel eigenaardig subtiel schoone in deze mu ziek met haar naivetei en klankteerheid. Dat heel byzondere van zijn schepping maakt los van de mondaine vermaken van heden waarin zoo velen al lachende wor den ondergedompeld, plaatst iemand terug in Mozart's lijd in zijn sfeer, in de fyn gecultiveerde entourage waarin Mozart zich bewoog, wiens kust een uiting blijkt te wezen van vreugde over zijn bestaan. Want schreef hij niet aan zijn vader in een van zijn brieven: Ik kan niet anders dan gelukkig en tevreden zijn. Dat de Serenade Leo Ruygrok bijzonder ligt vinden wij niet. Naar onze meening was zijn directie hier te didactisch, de ver tolking niet licht en soepel genoeg. „Exul- tate Jubilate", motet voor sopraan, solo en orkest. Dit is toch muziek de ziele- uiting van een die het merk der eeuwig heid op het voorhoofd draagt. „Le Musi- cien Sacré" zoo noemt Henri Gheon Mo zart, en zóó is 't. Mevrouw Jo Vincent was hierin de so liste. Zij heeft de sfeer behouden. Artistiek uitgelezen zong zij de verrukkelijke mu ziek; want niet alleen staan wij bewonde rend stil bij de herinnering aan het prach tig weelderig orgaan, ook innerlijk" heeft zij het werk voldragen weergegeven. En hier was de enthousiaste leider heel wat beter op zijn plaats, bracht zijn gewaar wordingen en emotie op den toehooder over zoodat wij respect hebben voor het ensemble, dat gegeven werd. Veel dank baar en hartelijk applaus voor hem en zijn orkest met een ovationeel succes en bloe men voor de soliste. Na de pauze Mahler's 4e Symphonie. Het voorlaatste deel van Mahler's 3e Sympho nie is een vrouwenkoor op een tekst uit „des Knaben Wunderhorn" (verzamelde en gereconstrueerde volkspoësie door Arnim Brentano). De tekst van deze bijzonder mooie strophe behandelt een gesprek tus schen den Heer Jezus aan het Avondmaal en Petrus die berouwvol om erbarmen smeekt en de zoo byzondere muziek van deze strophe vormt de samenhang tusschen 3e en 4e Symphonie. De 3e schildert aan vankelijk de onbezielde natuur, in haar ontstaan de ontwikkeling der geest, tot de extase van de God-aanbiddende mensche- lijke ziel. In de 4e Symphonie is het de bevrijde ziel in haar verschillende gewaar wordingen die Mahler zoor heerlijk bezingt in elk der verschillende deelen. Deel 1 en 4 zyn nauw aan elkaar verwant, omdat het onderwerp hetzelfde is en dezelfde kinderlijke geest muziek en gedicht be- heerscht. In Mahler de hevige melodische de rijke expressie; alles bloed-warm, men- schelijk Niet te ontleden valt de macht die er uitgaat van zijn muziek. Het orkest heeft de wonderlijk boeiende partituur beoefend, leeren verstaan en doorleven en de aldus voorbereide vertol king heeft aller belangstelling gevraagd. Mevrouw Vincent heeft ook hier bijzon der mooi gezongen. Wat heeft zoo'n glans rijke stem als deze, toch een waarde. Wat een stralend forto, glanzende hoogte en teer mezza-voce; de expressie rein en mu zikaal. Het was alles even mooi. Het gaf vreugde zóó nobel te hooren zingen. Dirigent Ruygrok werd hartelijk toege juicht om zijn interpretatie, evenals de eerste soliste en concertmeester Swaap die de vioolsolo op de hem eigene muzikale wijze vertolkte en het orkest deelde volop in het enthousiast applaus. J. K. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasierinoen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2