25ste Jaargang VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 I No. 7681 e £cldóclic(Soti^<Mil DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼ooroitbetaüng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Dij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone AdvertentiëD 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U wooraen. v/aarfn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cq verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Teekenen van verval. *n een belangrijken Adventsbrief ver klaart de Aartsbisschop van Birmingham, dat de groei der staatsmacht in Engeland hand in hand gaat met een zichtbaar ver val van het gezinsleven, dat overeenkomt met een nationaal verval. „Het leven van den Engelschen burger wordt niet beheerscht door het geloof, maar door de wet van het geld en van den han del. Onder de heerschappij van het in- dustrialisme is het huisgezin niet meer mid delpunt en kern der sociale werkzaamheid, maar slechts slaapgelegenheid voor een aantal van elkaar onafhankelijke geldver- dieners". In dezen aanvang van zijn Adventsbrief schrijft genoemde Aartsbisschop enkele waarheden pittig en puntig neer. Het leven wordt beheerscht door de wet van het geld en van den handel.... Geluk kig is dit niet van toepassing op alle indi viduen; duizenden en duizenden, onge twijfeld in Engeland zoo goed als elders, laten hun leven leiden door andere, hoo- gere wetten! Doch en dit wil de Engel- sche Aartsbisschop zeg'gen hun aantal is relatief gering, om het leven in zyn ge heel, het openbare leven, als zoodanig, te beheerschen. Dat leven wordt beheerscht door de wet van het geld en van den han del.... Het huisgezin is slechts slaapgelegenheid voor een aantal onafhankelijke geldverdie- ners.... Ook~~Eïër kan weer worden op gemerkt, dat op talrijke huisgezinnen, ge lukkig, een ander cachet ligt, dat tal rijke gezinnen op een véél hooger plan staan! Maar voor een massale hoeveelheid huisgezinnen, vóóral ii. groote steden, Is deze typeering, helaas, heel juist al kan dan in dezen tijd de kwalificatie „geldver- dieners" in vele gevallen niet letterlijk worden verstaan. Indien deze teekenen van verval niet zouden moeten worden geconstateerd bij de de Katholieken.... 't zou er in de wereld toch wel anders uitzienI MISSIE IN LEIDEN Aan iets, wat van-zelf-sprekend Is, wil len wij toch nog even herinneren. Morgenavond begint in vier kerken in Leiden de Missie. De Missie een tijd, die door alle Katholieken graag gebruikt wordt en gebruikt worden móet om hun geloofsleven te verdiepen en te verleven digen. Van-zelf-sprekend is 't, dat er in den Missie-tijd zoo weinig mogelijk vergaderin gen of bijeenkomsten van Katholieken wor den gehouden. KATHOLIEKE GEESTELIJKEN IN COMMUNISTISCHE KERKERS De „Osservatore Romano" deelt over de folteringen, die de katholieke geestelijken in communisische gevangenschap te ver duren hebben het volgende mede: Via Warschau wordt ons uit Moskou gemeldt, dal weer een poolsche katholieke geeste lijke, Paolo Chomiere zwaar ziek ligt in een communistisch concentratiekamp. De priester Chamicx, die uit de provincie Cro- duo afkomstig is, werd in 1927 te Lenin grad gevangen genomen en naar de be ruchte Solovietski-eilanden in de Witte Zee gezonden, waar hij tot 1932 in vreese- lijke omstandigheden lijden moest naar lichaam en ziel. Daarna werd hij weer naar Leningrad teruggevoerd, waar hy zware en eenzame kerkstraf onderging. Hier werd hij ziek, en ook zijn geest werd geschokt. Hetzelfde treurige lot heeft reeds vier katholieke geestelijken getroffen, die tengevolge van de doorstane kerkerstraf fen krankzinnig werden; onder hen be vindt zich ook een legeraalmoezenier, die onder den oorlog in Russische gevangen schap geraakte. De katholieke pers in Polen vraagt nog maals aan de Poolsche regeering om de noodige stappen te doen tot het verkrijgen van godsdienstvrijheid voor de Poolsche minderheid in Rusland, zooals de Ver- eenigde Staten die voor Amerikaansche onderdanen in dat land wist te bedingen. Korting Indische pensioenen aangenomen WAT ZAL DE EERSTE KAMER DOEN? In de vergadering van Woensdag werd een aanvang gemaakt met de behandelirg van de begrooting van Waterstaat. Veel valt hiervan niet te vertellen. Een aantal pun ten werden naar voren gebracht. De heer Ebels (V.D.) critiseerde de prijzenpoli tiek der electriciteitsbedrijven en de een zijdige samenstelling van den Electrici- teitsraad. De heer van Braambeek (S.D.A.P.) drong aan op regeling van de arbeidstijden der chauffeurs en autobussen in het belang van de veiligheid. Deze zaak behoorde volgens dezen afgevaardigde niet thuis bij sociale zaken, maar by wa terstaat. De afgevaardigden van der Waerden (S.D.A.P.) en Louw es (V. B.) stelden zich beide op het standpunt: „wien water deert, die water keert", maar drongen niettemin beide aan op een betei c verdeeling der waterschapslasten. De heer van Dis (Staatk. Geref.) verklaarde zich zeer beducht voor het vergunningsstelsel t.a.v. de autobusbedrijven. Hy drong voorts aan op maatregelen tegen snelheidsmaniak ken en op een verbod van wegwedstrijden. De minister van Waterstaat, de heer K a 1 f f, zeide omtrent de meeste behandel de punten een nader onderzoek toe; chauf feurs van autobussen behooren volgens Z.Exc. inderdaad onder een departement. Welk liet hij nog even in het midden. De heer Duymaer van Twist A.R.) be reed wederom zyn bekende stokpaardje: de belangen der binnenschippers. De scheepvaartrechten zijn veel te hoog. De heer v a n IJ sselmuiden (R.K.) drong aan op volledige toepassing van collectieve arbeidscontracten by de uitvoering van rijkswerken. De minister verklaarde deze kwestie te moeten beoordeelen uit een oogpunt van 's lands belang en van voorkoming van duurdere werken. Om redenen van oppor tuniteit moet hij de kwestie nog in beraad houden. De heer Drop (S.D.A.P.) drong aan op bemoeiing van de regeering met de arbeidsvoorwaarden van het personeel der K.L.M. De minister noemde deze positie en hij sprak hier uit eigen ervaring, daar hy zelf ecnige jaren lid is geweest van den raad van beheer der K. L. M. gunstig. Om ongeveer half twaalf wordt de ver gadering verdaagd. De spanning, die de laatste dagen in dc politieke wereld heerschte, is eindelijk weg genomen. De Tweede Kamer heeft met een onverwacht groote meerderheid van 56 te gen 33 stemmen het wetsontwerp tot kor ting der Indische pensioenen aanvaard. Een politieke crisis is hiermede voorkomen. Want dat het hiertoe zou zijn gekomen, lijdt ons inziens geen twijfel. Op de perti nente vraag van den heer de Geer of ver werping politieke gevolgen met zich zou brengen zonder dat de regeering zich zou uitlaten, welke deze gevolgen precies zouden zijn antwoordde de premier, dut hy aan zijn meening, zooals hij die giste ren had verdedigd, niets had toe te voe gen. Drie wegen zouden hebben open ge staan: Kamerontbinding, aftreden van het Kabinet of vaststelling der korting bij re- geeringsordonnantie. Van de laatste metho de toonde de heer Colijn zich afkeerig en wij hebben den stelligen indruk, dat het bij verwerping uitgeloopen was op Kamer ontbinding. Niemand zal een dergelijke belangrijke meerderheid hebben verwacht en wij zijn I van oordeel, dat de sterke verdediging van den heer Colijn van zijn ontwerp tal van weifelaars moet hebben bekeerd. Van de katholieke fractie deden slechts 8 afge vaardigden met hun fractieleider prof. Aal- berse het neen hooren. De groote meerder heid steunde de regeering en deed daardoor het wetsontwerp aannemen. Van de chris- telijk-historischen bleef ook de fractielei der recalcitrant. Jhr. de Geer volhardde in zijn afwijzende houding, waarbij hij steun ondervond van zyn fractiegenooten Snoeck Henkemans, Kryger en mej. Katz. De katholieke tegenstemmers naast prof. Aal- berse waren: Steinmetz, Bongaerts, IJsse!- muiden, van Koeverden, van Voorst tot Voorst, Engels, Suring en van Poll. Daar naast behoorden alle soci's met de aanwe zige communisten tot de tegenstemmers, waarbij zich de eenlingen van Houten, Sneevliet en Arts voegden. Naast de meer derheid der katholieken en de rest van de fractie der christelijk-historischen stemden de anti-revolutionairen met de vryheidsbon- ders en de vrijzinnig-democraten en bloc voor het wetsvoorstel. De houding van de kerstianen 'was tot het laatste oogenblik toe onzeker, maar vlak voor de stemming legde de heer Zandt nog een korte verkla- t ring af, dat zyn fractie zou voorstemmen. Deze gelegenheid werd ook benut door den heer Westerman om zijn draai te nemen. Ds. Lingbeek wilde voor zooveel welwil lendheid niet onder doen en steunde even eens den heer Colijn. Overzien wij de debatten, dan is het dui delijk, dat er eigenlijk niet veel nieuws meer is beweerd. Het onderwerp was lang zamerhand doodgepraat. De heeren d e Geer en Aalberse hielden by hun re pliek vast aan hun in eersten termyn reeds ingenomen standpunt. Ook de katholieke heer van Poll volhardde in zyn verzet. Iedere rentevermindering behoeft niet de credietwaardigheid aan te tasten. Hy wees o.a. op het middel eener gedwongen leening en op devaluatie. Landen, die tot het laat ste zijn overgegaan, hebben toch ook hun credietwaardigheid behouden? aldus dit Kamerlid. Bij de behandeling der artike len is nog een amendement-Joekes aange nomen, dat de Indische officieren en aan zien van een aantal verzachtingen gelijk stelt met de mindere militairen. Een amen- dement-Bierema, dat de overgang wat ge makkelijker maakt, werd door de regec- ring overgenomen. Daarna vond de stem ming over het ontwerp plaats met het bo- venreeds vermelde resultaat. (Van de ka tholieken was afwezig ir. Feber, als zelf bij deze wet betrokken). Daarna is de behandeling van de begroo ting van economische zaken voortgezet. Verschillende sprekers betoogden, dat het „de visch" van alle soorten zeer slecht gaat. De heer van Kempen V.B.) hield een pleidooi voor het scheppen van mossel zaad op de Zeeuwsche wateren, wat thans verboden is. En hij en de heer L o v i n k (C.H.), waarbij zich de anti-revolutionaire thomist prof. V i s s c h e r voegde, pleit ten voor behoud van het subsidie aan het visscherijproefstation te Utrecht. Betreffende deze en andere zaken deed de Minister min of meer bevredigende mededeelingen. Voordat de week tfineinde is, aldus ver namen wij van den minister, zal de con- tingenteering van zeevisch wor den gepubliceerd. De Kamer heeft de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer ging tien minuten voor half acht uiteen tot gisteravond negen uur. DE KATHOLIEKE PERS IN ITALIë. EEN ONMISBARE VORM VAN APOSTOLAAT. De „Avenire d'Italia" het Italiaansche katholieke dagblad dat sinds enkele weken van Bologna naar Rome is verhuisd, heeft op de voorpagina van haar jongste num mer 272 een belangrijk telegram afgedrukt waarin kardinaal Pacelli namens de H. Va der een woord van gelukwensch spreekt met de behaalde resultaten en tevens dank zegt voor een blijk van hulde dat de Di recteur van de „Avenire" aan den H. Va der had gezonden. De naaste medewerker van den H. Vader geeft daarin te kennen, dat de Romeinsche uitgave van het blad geheel in overeenstemming was met de herhaaldelijk geuitten wensch van het Episcopaat, van de geestelijkheid en de katholieken van Midden en Zuid-Italië, als mede van de bevolking der naburige eilan den; ook de H. Vader was zeer verheugd dat het blad thans in Rome verscheen. Het is het vurig verlangen van den H. Vader dat de katholieke courant als een noodza kelijke vorm van Apostolaat ook de breede sympathie en de steun van het volk geniet, terwijl de katholieke pers ook zeer veel moet bijdragen om de christelijke opvoe ding in de Italiaansche huisgezinnen te hel pen bewerkstelligen. In een uitvoerig artikel brengt het ka tholieke Romeinsche orgaan den Stedehou der Christi zijn diepgevoelden dank voor het bevrijdende woord da. de H. Vader ge sproken heeft. Het woord van den Paus is voor den katholieken journalist een be vel. Op een zeer fijngevoelde manier ont wikkelt het blad dan de zeer bijzondere taak die een katholiek blad te vervullen heeft om vooral-in de huidige tijdsomstan digheden te wijzen op de hoogere waarde van een door den godsdienst geïnspireerd geloofsleven en vertrouwen in de Godde- i lijke Voorzienigheid die in de geschiedenis 1 en in het leven der Kerk klaar en zegevie- j rend naar voren treedt. Nadat het blad haar onverwoestbare aan- hankelijkheid aan het Pausdom als den be- i schermer der eeuwige waarheden verzekerd i heeft, vervolgt het verder: „Wij weten dat de dienst aan de Kerk ook in den volsten zin des woords een dienst beteekent aan vaderland en cultuur, omdat de goddelijke waarheid de eenige is, die in haar diepste j wezen overeenkomt met de algemeen men- schelyke behoeften". HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG NOG VRIEZEND WEER IN HET VOORUITZICHT. De verrassende weerkundige gebeurte nissen hebben in de laatste week een zeer snel verloop gehad. Na lichte vorst is vrij strenge vorst gekomen en deze heeft weer plaats moeten maken voor dooi en ten slotte is de dooi weer verdrongen door vorst. Dit lijkt alles zeer vreemd maar hing toch geheel samen met de verdere ontwik keling van den winterweerstoestand in het grootste gedeelte van Europa. De kort du rende dooi van Woensdag en Donderdag was een niet algemeen verbreide onderbre king van de vorst-periode, die een gevolg was van het voorbij stroomen van een warmere luchtmassa van Zuid-Zweden over de Westelijke Oostzee, Noordwest-Duitsch- land en ons land naar het Zuiden en Zuid westen, een korte episode in een lange ge- geschiedenis. Deze korte dooiperiode toch schijnt den winterweerstoestand niet blij vend afgebroken te hebben want nadat een tamelyk warme luchtstroom van Westelij ken oorsprong in het midden der week de vorst uit Skandinavië had verdreven, ont wikkelde zich daar opnieuw een gebied van hoogen druk en strenge vorst, zoodat tij dens het opmaken van dit overzicht de luchtdruk hoog was over de geheele Noor delijke helft van Europa en laag over Rus land en het Zuiden van ons werelddeel. Deze luchtdrukverdeeling is voor sterke vorst in Centraal-Europa gunstiger dan een week geleden en ongeveer gelijk aan die van Zaterdag j.l., echter met dit verschil, dat toen een zeer diepe depressie ten Z.W. van Ysland lag. Er is dus veel minder kans, dat de weerstoestand vanuit het Westen gestoord zal worden. Tengevolge van de sterke drukstyging over de Noordelijke helft van Europa kwam tegen Donderdag weer een stormachtige Noordoosten wind door, die dien dag van Zuid-Finland over de Oostzee tot het En- gelsche Kanaal woei en veel koude lucht uit het West-Russische gebied van strenge vorst naar West-Europa voerd^ Binnen het gebied van dezen luchtstroom daalde de temperatuur weer aanz enlijk en zoo trad ook in ons land opnieuw vorst in. De vraag is nu wat wij hiervan verwach ten kunnen. Allereerst natuurlijk een terugkeer van de vorstperiode, waarschijnlijk ingeleid door een sterken Oostenwind, die een of twee dagen, hoogstens drie kan duren. Overigens zijn de naaste vooruitzichten on zeker. Of het tot strenge vorst zal komen of dat het slechts matig zal vriezen, is heel moeilijk te zeggen. Dit zal nog grooten- deels afhangen van den bewolkingsgraad daar bij helderen hemel de nachtelijke uit straling tot sterke temperatuurdaling aan leiding kan geven. De bewolking kan ech ter niet lang vooruit voorspeld worden. Overigens is de algemeene weerstoestand, hoe gunstig ook voor matige tot strenge vorst, nog niet stabiel en kan weer na en kele dagen de aanvoer van zeer koude lucht uit het Oosten worden afgesneden door een warmen stroom, die over het Noorden van Skandinavië naar Finland zal gaan vloeien en die gisteren reeds in het hooge Noorden de temperatuur deed stij gen. Een herhaling dus van de gebeurte nissen van het begin der week. De optre dende vorst zal men dus nog niet als het begin van een langdurige en onafgebroken vorstperiode moeten beschouwen. Dit alles neemt niet weg, dat In de afge- loopen week de algemeene weerstoestand opnieuw en belangrijk gunstiger is gewor den voor een vorstperiode in Oost- en Cen traal-Europa waarvan ons land waarschijn lijk veel invloed zal ondervinden. BINNENLAND SANEERINGSCONTRACT OPGEZEGD. Naar de „Telegraaf verneemt, hebben de vier nationale werkgeversbonden in het bakkersbedrijf in Nederland het bekende en veel besproken Saneeringscontract, ge sloten met de dertien meelfabrikanten, ge organiseerd in de Nederlandsche Vereeni- ging van Meelfabrikanten, zoomede met de N.V. „Meelfabrikanten der Nederlandsche Bakkerij" te Rotterdam en de N.V. Stoom- meelfabriek „Holland" tc Amsterdam dezer De opzegging houdt o.a. verband met ver schillende door de bakkers ongewenscht geachte toestanden, welke men nu in over leg met de maal-industrie tot oplossing wenscht te brengen. Het contract loopt 31 Januari a.s. af. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De reorganisatie-plannen van Mnssolinl voor den Volkenbond. (2de blad). Göring wil met Kerstmis aan 5.000 ge vangenen in de concentratiekampen gratie verleenen. (2de blad). Koude-berichten uit het buitenland. (Bul- tenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot korting op de Indische pensioenen aangenomen met 56 tegen 33 stemmen, nadat de regeering had overge nomen een amendement-Joekes, strekken de om de verzachting van de korting voor de vóór 1920 gcpensionncerde militairen ook voor officieren te doen gelden cn een amendcment-Bierema tot geleidelijke in voering van de korting. (1ste blad). Naar verluidt zou binnenkort tot con- tingenteering van gepelde rijst, althans tot heffing van een hoog invoerrecht op deze rijst worden overgegaan. (Ie blad). De brand te Den Haag eischtc een vierde slachtoffer. Ook de heer Löwi overleden. (Gem. Berichten, 3de blad.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. SchönGöbel winnen den Keulschen Zcsdaagsche (3de blad). Een Ajax-Stadion in de Meer. (3de blad). MededeeÜng Gar; PRIJSVERLAGING. 3 TAX tien cent pj Kitten buiten do stad on_ Garage Beestenmarkt 28 Telefoon 3300. Noteert lil JAC. OE GROOT rijden met onze persoon p. rit -- (kende lago prijzen, do bteenstraat. DE UITVOERING VAN DE CRISIS PACHTWET. Van 1 Juli tot en met 30 September. Ten vervolge op de in September gepu bliceerde gegevens betreffende de crisis pachtwet ove rhet eerste jaar van hare wer king, n.l. van 1 Juli 1932 tot en met 30 Juni 1933, zijn in het door het Centraal bureau voor dc statistiek gepubliceerd overzicht thans per arrondissement eenige gegevens vermeld over het tijdvak I Juli tot en met 30 September j.l. In totaal bedroeg het aantal verzoek schriften tot geheele of gedeeltelijke ont heffing van betaling van een paciutermyn ingediend in de maanden Juli tot en met September slechts 486. in de 2 voorafge gane maanden, Mei en Juni, werden nog 1448 verzoekschriften ingediend, een aan tal, dat reeds ver bleef beneden het aan tal, dat gemiddeld voordien in 2 maanden werd ingediend, n.l. ruim 4000. En daar bij valt dan nog te bedenken, dat na Je wyzigmg van de Crisispachtwet (in wer king getreden 1 Mei j.l.) deze ook toepas- selyk is op piuimveenouderij en tuinbouw. Tezamen met de op 1 Juli j.L onafgedane Zeiken waren er in cie maanaen Juli tot en met September 918 zaken aannangig. In genoemd tijdsverloop werden geëin digd b*7 verzoekschriften waarvan door in trekking verzoekschrift, niet-oncvanitelyk totstandkoming minnelijke regeling (art. het totaal; ottstanukoming minnelijke regeling (art. 5, le lid) 15 of 2.2 pet. van het totaal; beslissing van de kamers voor crisis- pachtzaken 546 of 78.3 pet. van het totaal. Op 30 September j.l. waren er onafge daan 221 verzoekschriiten. Het aantal verzoe^iscnriften, waarin een minnelijke regeling tot stand kwam, was bijzonder gering (15 of 2.2 pet. van het to taal aantal afgedane zaken); in het jaar van Juli 1932 lot en met Juni 19o3 bedroog het overeenkomstige percentage 10.4 pet Van de 546 beslissingen van de kamers voor crisispachtzaken leidden er 8 tot handhaving van den pachttermijn of 1.5 pet. v. h. totaal aantal beslissingen. 92 tot reductie van 1 t/m 25 pet. of 16.8 beslissingen; 348 tot reductie van 26 t/m 50 pet. of 63.7 beslissingen; 83 tot reductie van 51 t/m 75 pet. of 15.2 beslissingen; 8 tot reuctie van 76 t/m 99 pet. of 1,5 beslissingen; 7 tot geheele ontheffing of 1.3 beslissingen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1