WAALS 2000 VESTEN EN PULLOVERS VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Leeftijd 4—5 jaar 49 et, iaar ii 8 I jaarV^ ct. 9 I jaag. 79 ct. 10 jaa» 89 ct. 11+12 iaar 99 ct. UITSLUITEND^inVEIt WOLLEK KWALITEITEN. 283 Haarl.straat 133-135. ONVOORSPOEDIGE REIS VAN DE „PEURSUM" De dysenterie maakt slachtoffers In de Rotterdamsche haven is Donderdag binnengekomen het stoomschip „Peursum" van de Maatschappij „Oostzee", welk schip een reis naar den Congo heeft gemaakt en waarop zich onder de bemanning dysen terie heeft voorgedaan. Deze ziekte was zeer besmettelijk, zoodat verschillende le den van de bemanning in een hospitaal moesten worden opgenomen. De eerste stuurman, de heer J. Pais uit Amsterdam if in een hospitaal overleden. Over deze ongelukkige reis werd ons door den officier het volgende verteld: „Het schip deed als eerste havenin de Congo Monrovia aan. Hier kreeg de derde stuurman een keelontsteking, zoodat hij in een ziekenhuis rnoest worden opgeno men. Het schip voer daarna naar verschil lende kusthavens en op deze reis deed zich dysenterie voor. In Monrovia kwam een veertigtal negers aan boord, die de tocht naar de verschillende Congo-havens mee maakten om daar partijen hout in te la den. Bij deze negers deed zich de dysen terie het ergst voor. De stuurman, de heer Pais verzorgde de zieke negers en is hier door geinfecteerd. Toen het schip zich op de Numdi-rivier bevond, was de eersie stuurman ernstig ziek geworden, en in Li breville moest hij in het hospitaal worden opgenomen, waar hij als gemeld, later is overleden. Van Libreville ging men naar Sint Denis en daarna weer terug naar Li breville. Tijdens deze étappe werden de kapitein Dekker en nog eenige negers, een stoker, een tremmer en een lihctmatroos ziek. Zij werden allen naar een hospitaal gebracht. Het schip werd in quarantaine genomen en een commissie van doktoren stelde een onderzoek in. Den volgenden dag moesten ook de eerste machinist en de tweede stuurman naar het hospitaal wor den gebracht. De tweede machinist en de heer Wouda waren toen de eenige over gebleven officieren aan boord van het schip, dat een oorspronkelijke bemanning van 23 koppen heeft gehad. Natuurlijk kon men de terugreis niet aanvaarden, wegens gebrek aan officieren. Het schip heeft tien dagen in Libreville gelegen en kreeg toen aan boord eenige stuurlieden van de stoomschepen „Hardenberg" en „Laren- berg", van dezelfde reederij. Kapitein werd de heer de Jonge, eerste stuurman van de „Hardenberg". Op 7 November werd de terugreis aanvaard. De derde stuurman heeft men toen in Monrovia weer afge haald. De kapitein Dekker en de tremmer liggen thans nog in het hospitaal te Li breville. De andere zieken zijn met een later uit den Congo vertrokken schip „De Marenberg" naar Holland onderweg. De Amsterdammer, dien men dood waande zal worden uitgeleverd. Het geval van den te Antwerpen gear resteerden Amsterdammer, dien men aan vankelijk verdronken gewaand had, door dat in Juni 1.1. een auto, waarin hij gezeten had, bij Sliedrecht in de Merwede werd ge vonden, maar die dit ongeval in scène had gezet om aan geld te komen zijn broer inde namelijk de levensverzekeringsgelden heeft de hoofdstedelijke justitie nog mQeilijkheden bezorgd, aangezien België den arrestant niet wenschte uit te leveren op grond van het gebeurde; de Belgische wet stond zulks namelijk niet toe. Echter kan den Amsterdammer nog een verduistering ten laste gelegd worden op grond waarvan zijn uitlevering opnieuw werd gevraagd. Het werd op deze wijze tusschen beide landen een soort juridisch steekspel: de arrestant, die op grond van het gepleegde feit werd losgelaten, weid meteen terzake van de tweede beschuldi ging opnieuw aangehouden en zal thans zeer waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd gratis logies krijgen in het Amsterdain- sche Huis van Bewaring. Zijn broer is daar naar men weet reeds opgesloten. Wat zeg Je van Hit- Ier? Gevaarlijk. Hy ont ploft zoowat van vre- desveriangen. (Canard). SPORT VOETBAL EEN AJAX-STADION IN DE WATER GRAAFSMEER. Tusschen het gemeentebestuur van Am sterdam en de voetbalvereeniging „Ajax" is overeenstemming bereikt omtrent de stichting van een voetbalstadion in voorma lig Watergraafsmeer. Dit Stadion zal ge bouwd worden op een complex gronden deel uitmakende van de hoeve „Voorland" en naast omgeving aan den Middenweg. De huursom van dit terrein zal bedragen f 7000 per jaar gedurende 25 jaren en 15 optieja ren. Op het terrein zal gesticht worden eci tribuneveld, plaats biedende aan 20.000 be zoekers het eigenlijke Ajax-Stadion. Dit Stadion is aan de achterzijde van het ter rein ontworpen. Voor het tribuneveld en daarvan gescheiden door een ruim voor plein, zullen twee oef en velden worden aan gelegd. De gemeente zal ter plaatse overgaan tot verbreeding van den Middenweg, om by drukke voetbalwedstrijden aan het verkeer het hoofd te kunnen bieden. Ook zal een parkeeregelegenheid worden ingericht door de gemeente. De kosten van de gemeente zullen bedragen f 70.000. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitstel van wedstrijden. Men deelt ons mede, dat alle door den Leidschen Voetbalbond uitgeschreven wed strijden voor Zaterdag en Zondag a.s. zijn uitgesteld. WANDELSPORT 25 K.M. PRESTATIE MARSCH. Op Zaterdag 16 December en Zondag 17 Dec. houdt de R. W. V. „Charlois" een 25 km. prestatiemarsch vanaf café Nanni Koo ien, Brielschelaan 24, Rotterdam (Z.), te bereiken met lijn 2 en 24. Stopplaats Gaes- beekstraat. Het vertrek is Zaterdags 2.30 uur, Zondags 11 uur voorm. Deze marsch moet voor heeren in 3.15 uur, en de da mes in 3.30 uur worden afgelegd, willen zij in aanmerking komen voor een fraai kruis. Inleggeld is f 0.70 per persoon en kan ge schieden bij R. H. Graat, Carnisselaan 51a Rotterdam (Z.). WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE KEULEN. SchönGöbel winnaar; Pijnen burgWals tweeden. De laatste avond bestond er groote be langstelling voor dezen Zesdaagsche. In de Rheinlandhalle waren ongeveer 5000 toe schouwers aanwezig. Ook enkele autoritei ten gaven van hun belangstelling blijk. Om half negen kwamen o.a. de Beiersche staats minister Esser, begeleid door Staatsraad Grohe uit Keulen, de burgemeester van Keulen, Ebel, en de burgemeester van Dus- seldorf, Wagenfuer. Zij lieten zich aan en kele renners voorstellen. Bij de temporonden die om 9 uur inge legd werden, sleepten RauschHürtgen 12 punten in de wacht. Om half tien werden daarop weder 10 temporonden ingelegd. Hierbij waren onze landgenooten Pijnen burgWals de gelukkigen, zij behaalden 13 punten. Omstreeks tien uur wisten Oszmel- laSchorn een ronde te nemen. Kort daar op gaven de Belgen IppenCharlier her sein tot een jacht in het verloop waarvan IppenCharlier, SchönGöbel, Pijnen burgWals en VopelKilian elk een ron de wonnen. De jacht duurde tot ongeveer il uur. Het leidende koppel SchönGöbel had zich weten te handhaven. Oszmella - Schorn wisten nogmaals een ronde de ne men. Om 11 uur waren 3469.830 km. afge legd. Het laatste uur van den Keulschen Zesdaagsche was zeer spannend. De eerste sprints werden gewonnen door Oszmella en Thierbach. Hierop wisten SiegelThier- bach een ronde te nemen. De volgende sprints waren voor Zims en Wals, waarop SchönGöbel, PijnenburgWals en Rausch Hürtgen ieder 1 ronde namen. De daar op volgende sprints waren voor Schön, Osz mella, Pijnenburg, Siegel, Pijnenburg Rausch, Hürtgen en Pijnenburg. RauschHürtgen trachtten er nu vandoor te gaan, zij kregen een halve rqpde voor sprong, doch werden toen weer ingehaali. Daarop gingen Pijnenburg—Wals en Schön- Göbel er weer vandoor. Zij namen elk een ronde. De volgende sprints waren daarop voor Vopel, Pijnenburg, Vopel en Pijnen burg, Rausch kwam daarop in aanraking met de balustrade. Hij kwam te vallen en sleurde Ippen met zich mede. Beide ren ners konden echer direct weer in de baan komen. De 17e sprint was voor Siegel, de 18e voor Pijnenburg, de 19e voor Wals, de 20ste voor Pijnenburg, de 21ste voor Wals, de 22ste voor Pijnenburg, de 23e voor Hürt gen, de 24e voor Oszmella, en de laatste voor Wals. In totaal waren afgelegd 3510.830 km. De eindstand was als volgt: 1. SchönGöbel 453 punten. Op 1 ronde: 2. PijnenburgWals 567 p. op 3 ronden: 3. IppenCharlier 306 pun ten; 4. Rausch—Hürtgen 270 punten; 5. Vo pel—Kilian 230 punten; 6. Siegel—Thier bach 210 punten. Op 4 ronden: 7. ZimsKuster 202 pnt Op 5 ronden: 8. Oszmella—Schorn 203 p. POSTDUIVEN Tentoonstelling L. P. C. De Leidsche Postd. Club houdt op Za terdag 9 en Zondag 10 December in samen werking met „Het Oosten" een gecombi neerde postduiven-tentoonstelling .De ruim twee honderd ingeschreven duiven worden opgesteld in het clublokaal van de L. P. C. gelegen aan de Pesthuislaan (Morschsin- gel). De heer M.C. Theunis uit Roosendaaal zaJ de duiven keuren; terwijl een ieder Zondag a.s. tot 19 uur vrij gelegenheid wordt gege ven deze mooie verzameling te komen be zichtigen. DAMMEN DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN." De uitslagen der competitie wedstrijden, der R. K. Dambond, District den Haag, tus schen O. D. B. uit Voorburg en G. S. te Leiden luiden als volgt: G. S.—O. D. B. G. GeerlingsA. Wibier 02 A. ter HaarL. van Roon 11 H. B. StipdonkJ. Belt 11 A. H. JansenM. de Koning 20 G. JansenA. Schijndel 20 C. H. KleinA. Beijersbergen 11 B. GoddynC. van Kempen 20 C. van BakelN. v. d. Krogt Jr. 02 W. v. d. VeerA. Boxelaar 20 Th. H. D. BonsreN. v. d. Krogt Sr. 02 11—9 LUCHTVAART MEVR. LINDBERGH ALS MARCONISTE. Tijdens de vlucht naar Brazilië. Volgens een te Berlijn ontvangen bericht van het drijvende eiland „Westfalen" is Lindbergh op zijn Oceaanvlucht door de „Westfalen" gepeild. Lindbergh, die gis termorgen om 2 uur, Greenwichtijd, van Bathurst was gestart, stond sedert 13.50 in verbinding met de „Westfalen" en werd door het schip op de hoogte gehouden van zijn positie. Te 15.15 passeerde de vlieger het drijvende eiland op 2 graden 43 min. Z.B. en 31 graden 32 min. W.L. en deelde per radio mede, dat hij een uursnelheid van 182 K.M. had. De „Westfalen" heeft het vliegtuig ook op zijn verderen weg naar Natal voortdurend opgave gedaan van zyn positie. De rondvlucht der Lindberghs is in Ame rika met groote belangstelling gevolgd. De draadlooze ontvangstations zyn zeer goed te spreken over de prestaties van mevrouw Lindbergh als radio-telegrafiste. Haar be richten hielden de Pan American Airways, de Radio Marine Corporation en de Mac- Kay Radio voortdurend op de hoogte van het verloop der verschillende vluchten. Hedenmorgen gebruikte zij eerst de korte golf, doch bij het aanbreken van den dag ging zij naar de lange golf over. Het eerste bericht, dat te Miami werd opgevangen, maakte melding, dat het vliegtuig zich op ongeveer 240 K.M. ten Westen van Bathurst bevond. Van dit oogenblik aï gaf het vlieg tuig elk uur zijn positie op. De Pan Ameri- can-Radiodienst verklaarde, dat de berich ten snel en duidelijk doorkwamen alsof zy door een ervaren radiotelegrafist werden uitgezonden. Een blad uit Boston vroeg draadloos aan mevrouw Lindbergh om een airplane inter view". Mevrouw Lindbergh antwoordde hierop: „Wacht even. Ik zal het Lindy vra gen". Na een kleine pauze kwam evenwel de boodschap, dat hij hieraan geen gevolg wilde geven. „Het zou te veel tijd vergen. Het spijt ons", luidde het draadlooze ant woord. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Bloembollencultuur. De Afd. Hille- gom der Alg. Ver. v. BI. hield gisteravond in Hotel Sistermans een ledenvergadering, die door plm. 160 leden was bezocht On der de aanwezigen merkten we o.a. op Mr. D. F. Pont, Burgemeester der Gemeente en Notaris D. Lodder. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opent met een woord van hartelijk welkom. Hierna komt aan de orde punt 4: Behande ling van den door den heer W. Murk in gediende motie. De voorzitter verzoekt den voorsteller desgewenscht een en ander te willen toe lichten. De heer Murk zal dit zoo kort mo gelijk doen, spr. is rotsvast overtuigd, dat de overheidsbemoeiingen moeten ver dwijnen. De herr Murk heeft daartoe 3 ar gumenten: de maatregelen zijn onrecht vaardig, overbodig en gevaarlijk. De voorzitter vraagt, of de heer Murk bereid is, wijzigingen ii zijn Motie te bren gen; deze is daartoe niet bereid. De voorzitter wil dan tot stemming over gaan, daar het debat verder dan toch geen zin heeft. De vergadering wenscht dit niet De heer R. van Til houdt noff een kort pleidooi ten gunste der Motie, terwijl de heer P. Goemans Antz. het gedeeltelijk met de Motie eens is. Hierna wordt het woord gegeven aan een paar heeren, die tegen de Motie zyn. De heer Murk repliceert waarbij ook o.m. Notaris Louder en Burgemeester Pont aan de dispussies deelnemer.. De Motie komt nri in stemming en wordt verworpen met 183 tegen, 30 voor en 4 blarco. Hierna komt aan de orde: Deelname aan de Groote Tentoonstelling 1935 en benoe ming Tentoonstellingscommissie. Tot leden worden benoemd: de Secretaris der afd., C. Geitenbeek, P. Lommerse Fzn., L. Stassen Jr., A. C. v. d. Schoot, H. Wiedemeier en Frits van Zanten Gzn. Het bestuur heeft reeds uitgezien naar een terrein en een schitterend gedeelte gevonden; de voorzit ter geeft een korte uiteenzetten. Een en ander wordt aan de commissie overgelaten. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verga dering worden gekozen de heeren KI. Velt- huys en C. Ph. Freriks, secundi J. B. Mes kers en D. E. Nieuwenhuis. Hierop volgt de behandeling van den be schrijvingsbrief. Inzake benoeming 2 leden van het Hoofdbestuur merkt de heer P. Goemans Antz. op, dat de heer Hermans geen meerderheid in de afdeeling verwierf, omdat de aanbeveling van onzen candidaat niet is doorgegeven aan de zusterafdeelin- gen. De vergadering was overtuigd, dat dit wel gebeuren zou, hier is zelfs tegen werking geschied en spr. wil daartegen op- zichtens het Bestuur zijn afkeuring te ken nen geven. De voorzitter merkt daartegen op, dat doorgeven altoos wordt verzocht, hetgeen niet is gevraagd; spr. accepteert geen ver wijt. Besloten wordt, dat de afgevaardig den in de vacature Jonkheer den heer J. Veldhuyzen van Zanten zullen stemmen, indien de heer Hermans geen meerderheid behalen kan. Bij punt 6 van den Beschrijvingsbrief zul len de afgevaardigden met het Hoofdbe stuur meegaan, hetzelfde geschiedt met de contributieverhooging voor nieuwe leden gedurende het Tentoonstellingsjaar. De begrooting werd na een korte gedach tewisseling inzake bijdrage Scheidsgerecht, goedgekeurd. Inzake het 2e per Roefonds werd van gedachten gewisseld. De heer Goemans Antz. zette de groote voordeelen van het fonds glashelder uiteen, hetgeen de voorzitter onderstreepte. De heer K. Velt- huijs wees in dit verband op het art. Re clame van den heer Dir. L. Stassen Jr., dat hem uit het hart gegrepen was, ook deze was sterk voor de hèffing. Bij punt 10 de Motie Voorhout waren vu rige verdedigers en warme bestrijders. Hst woord daarover werd gevoerd door den voorzitter, en de heeren G. de Wreede, R. V. van Zanten, Burgemeester Pont, P. J. W. van Til en J. B. Meskers. Bij stemming wordt de motie verworpen met 114 stem men tegen, 22 voor en 23 blanco. Zonder stemming wordt verworpen de motie der Ver. „de Narcis" van dezelfde strekking als Voorhout. Bij de rondvraag der Alg. Verg. dringt de heer R. V. van Zanten aan, om te pleiten van vaststelling van hoogere minimum prijzen, zoodanig, dat er een bestaansmo gelijkheid in ligt. De heer W. Jonkheer wordt vervolgens by acclamatie als voorzitter hsrkozsn, waar bij de heer F. Rijnveld hem in geestige be woordingen feliciteert. Daar het reeds half één is geworden, blijft de rondvraag achterwege en sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. LISSE. Ontwikkelingsavond R. K. Volksbond. Vanwege onze afdeeling van den R. K. Volksbond werd gisteravond de eerste Ont wikkelingsavond in dit seizoen gehouden met een tamelyk goede opkomst. Wegens ontstentenis van den voorzitter opende cle 2e voorzitter, de heer P. Verduin, de ver gadering met den christelijken groet en heette allen welkom in 't byzonder den Eerw. spreker, de Weleerw. heer Wester kamp, Kapelaan te Sassenheim. Deze had als onderwerp gekozen: „De mensch, het christendom en los van God". Allereerst zette Z.eerw. uiteen hoe de mensch moet staan in het Christendom en hoe de mensch moet en kan steunen op het Chris tendom. De maatschappij, aldus spreker, is ziek en daarvoor is èen geneesmiddel n.l. terug naar God. Dat kunnen we het beste door ons geheel te geven aan God. W»j roepen om de sterke man, maar de Sterk ste Man, n.l. God, wordt vergeten. Onze tijd heeft mannen noodig die de conse quenties van het leven aandurven, die dur ven te slaan waar zij als Christenen moe ten staan. Om dit beter aan te toonen haai de spreker enkele citaten aan uit de En cycliek van Z. H. Paus Pius XI „Quadra- gesimo Anno", waarin Z. H. het egoïsme, de zelfzucht van vele gewetenlooze men- scnen hekelde. Daardoor geraakt de mensch los van God omdat hij een slaaf wordt van zyn hartstoenten. De mensch houdt op mensch te zyn als hy zich los maant van God, hetgeen Z.eerw. klaar en duidelyk belicht. De mensch, welke zich los maakt van God, komt zoo gemakkelijk tot een van de stelsels: het Socialisme, het Communisme of het Fascisme. Millioenen van menschen in onzen modernen tijd geiooven in deze stelsels, omdat zij daarin zien hun ideaal De mouerne maatscnappy heert zich tot leuze gesteld: „lk zal groo'cer woruen naarmate God kleiner wordt. Is de bevrijding, waarin men zich los van God waant, uugeioopen op hetgeen de moderne mensch zich had voorgesteld. In geenen deeie. De mensch, die zyn verhouding tot God heeft verbroxen, siaac verkeerd op de aarde, staat als 't ware met zijn beencn naar boven. Onze maatschappij is niet christelijk meer. Maar wat er ook veran derd is, het Christendom is niet veranderd. De genezing voor de maatschappij is terug naar het Cnristendom, terug naar God. In den éénen Mensch, Christus, is de geheeie menschheid vereenigd, moet de geheeie menschheid vereenigd zijn. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn helder betoog. Met den christe lijken groet werd de welgeslaagde avond gesloten. Bouwvergunning. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben aan den heer Ben. Theissen, alhier, vergunning verleend tot het verbouwen van het per ceel plaatselijk gemerkt Heereweg No. 207a kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. No. 3073. Geboren: Petrus Theodorus z. van S. F. Apeldoorn en M. J. W. van Mulbregt. Jannetje d. van G. Hollander en J. Leu- sink. Simon Cornelis Wouter z. van N. van Graven en B. M. van Ruiten. An- dries z. van A. Rij er kerk en J. van Dreu nen. Daniël Johan Pieter z. van P. G. Balkenende en C. P. van Eek. Getrouwd: G. Nieuwenhuis en B. G. Tromp. V. H. Horsman en S. van der Schaaf. Overleden Hendricus Jacobus Groe- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN TWEE NIEUWTJES. Onder dit opschrift lezen we in het Handelsblad: „In zyn sterk gedocumenteerde rede ter verdediging van het wetsontwerp tot tij delijke korting op de Indische pensioenen heeft minister Colijn o.m. een i./eetal me- dedeelingen gedaan, die wij even willen releveeren. In de eerste plaats de onthul ling want dat was het vrijwel voor ieder een dat reeds door minister S. de Graaft, dus nog onder het vorige kabinet, een der gelijk kortingsvoorstel was ontworpen en in den ministerraad ter tafel gebracht. Toen reeds schijnt men dus den dwang der finan- cieele noodzakelijkheid te hebben gevoeld. Men kan dus nu niet zeggen, dat de tegen woordige regeering ruw weg of hals over kop tewerk is gegaan. Merkwaardig was ook nog een andere „onthulling" van dr. Colijn. Wij doelen hier op het feit, dat hij een tipje oplichtte van den geheimzinnigen sluier waaronder ge meenlijk de adviezen van den Raad van State verborgen plegen te blyven. Mochten velen in de meening verkeerd hebben, dat dit genoemd college, naar in breeden kring beweerd werd, de meening was toegedaan dat het ambtenaarspensioen het karakter van een levensverzekering of een lijfrente zou hebben en daarom onaantastbaar zou wezen, thans is uit de mededeelingen van dr. Colijn komen vast te staan, dat, even als de hierover geraadpleegde landsadvo caat, de meerderheid van den Raad van Staten in het advies, uitgebracht naar aan leiding van het indertijd reeds door minis ter De Graaff ontworpen voorstel tot kor ting der Indische pensioenen, de zooeven vermelde opvatting niet bleek te deelen. Slechts hoogst zelden pleegt de regee ring openbaarheid te geven aan adviezen van den Raad van State, ofschoon geen en kel voorschrift publicatie van het geheel of vermelding van enkele bijzonderheden verbiedt. Dat dr. Colijn daartoe gisteren overging, achten wij, de verschillende om standigheden in aanmerking nemende, vol komen gerechtvaardigd. Zoo ergens, dan is het hier van belang de begrippen duidelijk te stellen". VERHOOGDE RIJWIELBELASTING. Wij namen gisteren onder deze rubriek over een beschouwing uit de „Gelderlan der", waarin de voorgestelde verhooging van de rijwielbelasting wordt afgekeurd. Het Huisgezin heeft een anderen kijk op dit voorstel; het blad schrijft o.m.: „Den eersten dag den besten is men reeds in verzet gekomen tegen de verhooging der rywielbelasting met twee kwartjes. Zoo zegt het „Volk", dat die verhooging geen financieele baten van beteekenis op levert, vergeleken bij de vele millioenen, die* in het Verkeersfonds komen. 't Is maar wat met baten van beteeke nis noemt. Een „dik millioen" het zullen er wel anderhalf zijn heet het „Volk" een peul schilletje, maar de minister van Financiën kijkt die dingen uiteraard anders aan. Doch weten degenen die zoo gemakke lijk over een dik millioen praten een an der en beter middel om aan dat be drag te komen? De bezitters van vrachtauto's en andere motorrijtuigen zullen al even weinig ge sticht zijn als de wielrijders over de St. Ni- colaas-surprise van den minister. En er zullen ongetwijfeld gevallen zyn aan te wijzen, dat de financieele maatregel niet zonder hardheid is. Maar daarom durven wij nog niet, zoo als het „Volk" doet, van een anti-socialen maatregel spreken. Het „Volk", den maatregel bestrijdend, zegt, dat niet is vol te houden, „dat het rij wiel een ernstige concurrent voor de spoor wegen vormt". Dat zegt de minister ook niet; de minis ter constateert alleen, dat de rijwielen scha de veroorzaken „aan de bedrijfsuitkomsten der bestaande vervoermiddelen". Dit doen ze inderdaad, en als men tot uitgangspunt kiest dat alles wat verkeer heet de gezamenlijke uitgaven most helpen dragen, dan kunnen de rijwielen niet vrij- loopen. Er zullen vermoedelijk nog heel andere maatregelen noodig zijn om op den duur tot een sluitende begrooting te komen; maatregelen die nog veel meer van onze beurs zullen vragen. In dit vooruitzicht kan men zich over de twee kwartjes per jaar en per rywiel niet te druk maken. En als het „Volk" in een satirieke bul vraagt, of men eigenlyk ook maar niet de voetgangers moest belasten, die thans vrije lijk met de spoorwegen mogen „concurree- ren", dan weet het blad wel, dat zulke voet gangers in den tegenwoordigen tijd met een lantaarntje te zoeken zijn". nendaal 13 j. Louise Theresia Maria de Meulder 9 j. Gevestigd: A. Jansen en echtg. uit Hillegom. Vertrokken: A. de Wit naar Noord- wijkerhout. P. J. Weijers naar Noord- wijkerhouL L. H. Muller en gezin naar Hillegom. P. J. Langeveld naar Hille gom. G. Harting naar Oegstgaest. C. Jansen naar Noordwijk. C. G. Kerk vliet naar Wassenaar. A. C. van den Berg naar Hillegom. W. M. Straathof naar Leiden. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10