EIERBRIKETTEN WILLEM SOPHIA Als 't straks weer wintert DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 1 HET RIJKSDAGBRANDPROCES. HET EINDE VAN HET GETUIGEN VERHOOR. Van der Lubbe is toerekenbaar. Na de pauze in de zitting van gisteren van het Rijksdagbrandproces werd de me dische deskundige dr. Bonhöffer uit Ber lijn gehoord, die verklaart dat er geen twy- fel bestaat over de toerekeningsvatbaar heid van v. d. Lubbe. Het betreft hier een mensch die neigt tot disciplinaire vergry- pen en wiens bewustzijn verengd is door een communistischen gedachtengang. Hij heeft daardoor een zekere zucht zich te laten gelden. Van der Lubbe's houding in het begin van het proces wijst op een toe stand van bewuste terughouding, die nog gecompliceerd werd door een lichamelijken zwakte-toestand, gevolg van het onderzoek in Berlijn. De deskundige komt dan tot de conclu sie, dat er geen reden is om aan te nemen, dat v. d. Lubbe bij het bedreven van zijn daad geestesziek was. De president vraagt den deskundige hoe hij de plotselinge verandering in de hou ding van v. d. Lubbe gedurende het pro ces kan verklaren. Wekenlang heeft be klaagde apathisch met voorover gezakt hoofd gezeten en op een goeden morgen is hij onverwachts in rechte houding ver schenen en heeft toen ook zijn woordje ge daan. De deskundige antwoordt, dat de houding van v. d. Lubbe niet die is van een geestes zieke. Men kan ook niet spreken van vein zerij in den gewonen zin. De bewust afwij zende houding en trotsche reactie, die hij gedurende het vooronderzoek nu en dan vertoonde, heeft spr. gedurende de eerste weken van de openbare behandeling van het proces voortdurend waargenomen. De rechter Rusch vraagt, of niet de we kenlang door v. d. Lubbe aangenomen hou ding om te zitten met diep gebogen hoofd zoo inspannend voor hem is geweest, dat hij die plotseling niet meer kon volhouden en daarom een rechte houding heeft aange nomen. De deskundige meent, dat dit deels wel juist is. Dr. Zutt, privaat-docent te Berlijn, voegt aan de verklaring van professor Bonhöffer toe, dat bij de houding van v. d. Lubbe een zeer begrijpelijk verloop te constateeren is. Alles, wat zich in hem heeft afgespeeld, is niets anders dan de reactie van een onge woon mensch op een geheel ongewone si tuatie. Niets heeft zich by het vooronder zoek voorgedaan wat tot onoplosbare raad sels in de houding van beklaagde aanlei ding gaf. Hij twijfelt niet aan de toereke ningsvatbaarheid van v. d. Lubbe ten tijde van het plegen der daad. Ook „Obermedizinalrat" dr. Schetz uit Leipzig is van meening, dat de toestand van beklaagde gedurende het proces in wezen een verdedigende houding was. De veran dering van die houding op 23 November is eenvoudig te verklaren uit het feit, dat hij een andere verdedigende houding heeft aangenomen. Ongetwijfeld was v. d. Lub be ten tijde van het plegen van de daad toerekeningsvatbaar. Hij is ook thans toerekeningsvatbaar en geestelijk volkomen gezond. Het poetsmiddel brandt niet. Vervolgens werden gehoord de rijksdag- inspecteur Scranowitz en de brandweer- deskundige dr. Schatz omtrent de ontvlam baarheid van het poetsmiddel „Sangajol". Getuige Scranowitz verklaart, dat van bedoeld poetsmiddel maar zeer weinig ge bruikt werd. Voor het laatst zijn de tafels en stoelen in de plenaire zittingszaal in den herfst van 1931 geboend. (Vroolijk- heid). Dr. Schatz verklaart dat de opvatting, dat zich bij het geregelde gebruik van „Sangajol" een laag vormt, welke door een vlam in brand zou vliegen, als onhoudbaar. „Uit proeven, welke wij genomen hebben", aldus getuige, „is gebleken, dat van „San gajol", op eikenhout uitgegoten, reeds na 3J4 uur bijna niets meer te bespeuren is; er is zeker dan niets meer overgebleven dat gas kan vormen. Het is onmogelijk met een lucifer of een kaars dergelijk geprepareerd hout in brand te steken. Vast staat, zoo zegt dr. Schatz, en dat stel ik met zekerheid vast, dat in Je plenaire zaal een zeer aanzienlijke hoeveel heid brandbare vloeistof verbrand is. Het geheele verloop van den brand getuigt daarvan. Ik blijf onveranderd bij mijn op vatting. Ik heb geen theorieën opgesteld, doch myn rapport berust op. positieve fei ten. De deskundige demonstreert vervolgens voor de groene tafel dat het boenmiddel „Sangajol" niet zoo bijzonder brandgevaar lijk is. Hij overgiet ruwe en gebeitste eiken houten stokjes met „Sangajol" en houdt deze boven een kaarsvlam. Het hout vat geen vuur. Het boenmiddel zelf brandt slechts kort, met rustige, kleine vlammen. De procureur-generaal dr. Werner ver zoekt dan dr. Schatz te mogen hooren in zijn kwaliteit van schriftkundige. Het O. M. wil weten of de handteekening „Peter", die gesteld was op de quitantie die bij Po- poff is gevonden, door Popoff zelf geschre ven kan zyn, of afkomstig is van den als getuige gehoorden Werner Hirsch. Dr. Schatz kan geen beslist antwoord geven, waarop president Bünger hem verzoekt nogmaals een nauwkeurig onderzoek daarnaar te doen en zijn rapport uit te brengen voordat de pleidooien beginnen. Nog eenige getuigen worden gehoord, die echter niets belangrijks te vertellen hebben. Volgende zitting 13 December. President Bünger verklaart dan, dat het getuigenverhoor geëindigd is, wanneer er tenminste geen verzoek gedaan wordt om nog meer getuigen te hooren. Advocaat ir Sack zegt, dat hy en de verdachte Torgler afzien van elk verder verzoek om getuigen te hooren. De rechters gaan dan in raadka mer om te beslissen wanneer de pleidooien gehouden zullen worden. Na langdurige beraadslaging deelt de president dan me de, dat het onderzoek gesloten is, op hel rapport, dat dr. Schatz nog zal uitbrengen, na. Dit rapport zal uitgebracht worden vóór de pleidooien. De zitting wordt dan ver daagd lot Woensdag 13 December des mor gens te 10 uur. BINNENLAND BACON-ZOUTERS KRUGEN MINDER VERGOED. De wijzigingen in hun contract met de Crisisvarkens-Centrale. Otmrent de wijzigingen in het contract tusschen de Ned. Crisis-varkens-centrale en de bacon-zouters verneemt de „Telegraaf" het volgende: „De vergoeding van ƒ1.75 per 100 K.G bacon wordt verlaagd tot een bedrag, va~ rieerend tusschen S 1.65 en 1.35 al naar gelang van het aantal geslachte dieren. De schaal waarnaar deze vergoeding wordt vastgesteld ziet er als volgt uit: tot 300 beesten per week 1.65, van 301 tot 600 beesten 1.55, van 601 tot 1000 beesten 1.45, boven de 1000 beesten 1.35. Deze prijzen gelden dus voor bacon per 100 K.G. Voor het versche vleesch zijn de vergoe dingen gekoeld 0.85 en ongekoeld 0.70 per 100 K.G. In die vergoedingen zyn de kosten van stoom, kracht, koeling alsmede die, ver bonden aan het merken der varkens en bij de bacon bereiding die van het branden der varkens, inbegrepen. De getallen uit de schaal gelden niet al leen voor bacon-varkens, doch ook, als varttens geslacht worden, voor verseh vleesch. Dat wü dus zeggen, dat als 200 varkens geslacht worden voor bacon en 101 voor versch vleesch, de fabrikant dan toch voor zijn bacon vergoeding in de tweede klasse komt. Het totaal van de wekelijksche slachtin gen wordt per 3 maanden verrekend. De cijfers uit de schaal zijn dus gemiddelden. Ook de vergoeding gebaseerd op het per centage, dat iemand vroeger in aanvoer gehad heeft, is teruggebracht en wel van 1.tot 0.50 per 100 K.G. uitgevoerd bacon en 40 cent per 100 K.G. uitgevoerd versch varkensvleesch. Het totale bedrag, dat uitgekeerd zal worden zal niet grooter mogen zijn dan de gemiddelde totale uitvoer in de jaren 1927 tot 1930. Ook krijgt een baconbereidcr niet meer betaald dan het bedrag waarmede in de verlies- en winstrekening over de la ren 1927 tot 1930, de dekking der vaste kos ten is overschreden. De overige bepalingen van het contract die in hoofdzaak technische uitvoering be treffen zijn vrijwel gelijk gebleven. Ver melding verdient nog een wijziging in de rentevergoeding. Volgens het oude contract werd een rentevergoeding van 5 procent over het eigen kapitaal en de werkelijke rente van vreemd kapitaal betaald (de Centrale heeft immers als het ware de ge bouwen en de outillage der fabrieken over genomen). In het nieuwe contract wordt thans 4 pro cent betaald over het eigen kapitaal en de werkelijke rente over het vreemde tot een maximum van 5 procent. De afschrijving op terrein is vervallen. Van de salarissen, die onder de vaste kos ten vallen, zal niet meer betaald worden dan in de periode Juli 1931 tot en het 30 Juni 1932, met dien verstande, dat van sa larissen boven de 3000.— over het meer dere van dat bedrag 15 procent wordt afge trokken". EERVOL ONTSLAG AAN KLOOSTER LINGEN? De schoolbesturen moeten vr*j blijven, zegt de minister. In zyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt minister Marchant, dat het geven van bindende voorschriften, wel ke de schooioesturen zouden heboen in acnt te nemen bij hun ontslag van onderwijzers wegens opheffing hunner betrekking in dezen zin, dat daarby in de eerste plaats in aanmerking zouden moeten komen de leerkrachten „die een bindende gelofte hebben afgelegd" naar zijn meening in strijd is met de vrijheid, welke aan de schoolbesturen behoort te worden gelaten. Bovendien zou door het hier bedoeld voor schrift het aantal moeilijk herplaatsbare wachtgelders tot schade van 's Rijks kas worden vergroot. Om deze redenen kan een wetsvoorstel, als waarop sommige Ka merleden in dien zin hadden aangedrongen, niet van hem worden verwacht. STEUNREGELING EN GROOTE GEZINNEN. In verschillende plaatsen wordt thans de loonnorm, welke als maatstaf dient voor de uitkeering krachtens de steunregeling, verlaagd. Daar in de steunregeling is be paald, dat niet meer dan 65 pet., in sommige gevallen 70 pet. van het loon mag worden uitgekeerd, heeft dit tengevolge, dat de groote gezinnen met niet-verdienende kin deren daarvan de dupe worden. Daar de uitkeeringsnormen dezelfde blij ven, krijgen gezinnen, alléén bestaande uit man en vrouw, of gezinnen met één of twee UNIVERSITEIT DE THEOLOGISCHE FACULTEITEN. In „De Nederlander" van 2 December le zen wij: dat „het bericht de ronde deed, dat minister Marchant voornemens zou zijn om een der beide theologische faculteiten, óf die te Utrecht, óf die te Leiden op te hef fen, omdat minister Marchant naar meer bezuiniging toe wil op het gebied van het Hooger Onderwijs en hij van oordeel is. dat de theologische opleiding niet van Staatswege behoort te geschieden, doch moet uitgaan van de Kerk, waarbij hij zien denkt den vorm van seminair onderwya. „Van officieele zijde wordt echter me degedeeld, dat de berichten over voorne mens van de Regeering omtrent de voor ziening in eenige vacature in een der theo logische faculteiten, zoowel als omtrent een reorganisatie van deze of andere fa culteiten, van eiken grond ontbloot zijn. Ten aanzien van deze voornemens staat niets vast". Tot zoover „De Nederlander". Naar aanleiding daarvan schrijft men aan het „Handelsblad": Er staat niets vast. Dus is alles wat. in dezen zin staat nog mogelijk. En dat staat in „De Nederlander", die nauw contact heeft met de Regeering. Dat staat in het Chr. Historisch dag blad, in plaats van, wat men verwach ten zou: van niet-vervulling van de vacature in de theol. faculteit is na tuurlijk geen sprake, evenmin als van opheffing der theol. faculteit aan de Leidsche universiteit. Er staat niets vast. Dus óók niet, dat de regeering, die wij gaarne onze „na tionale regeering" noemen zóó anti-na tionaal zou doen! En zouden Universiteit en Kerk on der zulk een oekase van een minister zwygen? Wij weten, natuurlijk, niet, of de „Kerk" d.w.z. een deel der Protestantsche kerk genootschappen, dat hierbij betrokken is zal zwijgen. Wel weten we, dat de Katholieke Kerk zwygt, wijl z y voor haar aanstaande geestelijkheid zelf de opleiding, de „theol. faculteit" moet bekostigen!.... kinderen, dezelfde steunbedragen uitge keerd, terwjji de groote gezinnen thans vaak niets méér ontvangen dan de kleine gezinnen, daar zij anders boven het maxi mumpercentage zouden komen. Het R. K. Werkliedenverbond verzocht den Minister van Sociale Zaaen in deze moeilijkheden te voorzien, door te bepalen, dat aan groote gezinnen met niet-verdie nende kinderen uitgekeerd zou mogen wor den tto bijv. 90 pet. van het vroeger ver diende loon. Daardoor zou tegemoet gekomen worden aan den nood dér groote gezinnen, zonder dat daaronder de kleinere gezinnen lijden, welke laatste de thans aan hen uitgekeer de bedragen dringend noodig hebben. Het R. K. Werkliedenverbond ontving op dit verzoek van den Minister de mede- deeling, dat hij vooralsnog niet kan beslui ten de percentages, genoemd in artt. 8 en 19 der steunregeling, voor groote gezinnen met niet verdienende kinderen in het al gemeen te verhoogen. Hij is echter bereid in gevallen, dat het steunbedrag ontoereikend is voor het le vensonderhoud van een groot gezin, eenige verhooging van de bedoelde percentages toe te staan, na ontvangst van een gemoti veerd voorstel van het betrokken gemeen tebestuur. ARBEID IN WASSCHERIJEN EN STRIJ KINRICHTINGEN. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van wasscheryen en strykinrichtingen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat gedurende het tijdvak van 27 Decem ber 1933 tot en met 6 Januari 1934 in hun onderneming door de aldaar werkzame ar beiders in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht. Voor de regeling zie men de Staatscou rant van gisteravond, no. 238. WISKUNDE-PROFESSOR TE UTRECHT. By K. B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de plantkunde dr. V. J. Koningsoerger, directeur van het proef station voor de suikercultuur te Pasoeroean in Indonesië. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Dec. Groentenveiling. Per 100 stuks: bloemkool I f 4.809.90, bloem kool II f 1.504.00, roodekool f 1.705.80, savoyekool f l.?05.40, groenekol f 1.10 3.40, pieterselie f 1.705.00, prei f 2.80 6.30, kropsalade f 0.502.50, selderie f 1.80 4.50, knolselderie f 1.003.40, wortelen f 2.80—8.00, per 100 kg.: kroten, gek. f 4—8 witloof f 3—22, boerenkool f 1.806.00, uien f 1.002.80, wortelen f 1.005.50, spruiten I f 817, spruiten II f 1.507.00, andijvie 1547 cent per kist. 6 Dec. Melkveiling. week van 10 tot en met 16 Dec. Consumptiemelk le klas f 6.75, 2e klas f 6.50, 3e klas f 6.25, industrie- melk f 5.20—5.50. BODEGRAVEN, 6 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 5567 stuks: kippeneieren, wit f 5.605.9,0, bruin f 5.806.00, kuikeneleren f 4.005.10, eendeneieren f 4.104.20 per 100 stuks, kippen 5585 cent per stuk. DELFT, 6 Dec. Varkens. Aanvoer 60 stuks Prijs 36, 38 en 39 cent per kg. vraagt ook Uw kachel iederen dag haar deel. Nu - in deze tijden is iedere bezuiniging U welkom. Bezuin'g ook op Uw brandstof: neem betere Eierbriketten Willem Sophia Eierbriketten. Die liggen langer ze geven daarom meer warmte voor den prijs en door de zuivere samenstelling van deze brandstof grootste i Wilton Sop den met briketten goed op de ieder eitje* Dat is Uw g a ran tie I „WILLEM-SOPHIA." Eieren zijn verkrijgbaar bij onderstaande Brandstoffenhandelaren LEIDEN: Carl Brandse, Hansenstraat, Tel. 693 Fa. K. T. Caron, Haagweg 15, Tel. 105 C. A. van Dorp, Heerensingel 7, Tel. 988 A. Geertsma, Lage Rijndijk 10B, Tel. 1728 J. Geertsma, St. Jacobsgracht 26A, Tel. 1214 Fa. A. J. van Haasteren, Oude Rijn 91, Tel. 633 H. Mulhemeyer, Oranjegracht C. Osinga, Kraaierstraat 19, Tel. 556 Fa. J. Th. Perquin Zn., Breestraat 45, Tel. 152 Fa. Wed. van der Wilk, Kruisstraat 37 W. Wendt, Doezastraat 18, Tel. 2948 OEGSTGEEST: H. de Roode, Geversstraat 8, Tel. 1536 RIJNSBURG: Gebr. Noort NOORDWIJK AAN ZEE: L. Hazenoot, Tel. 310 VOORSCHOTEN: A. Zwaan, Rijndijk 156 VEURL'DAM, 6 Dec. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 11817 kippeneieren f 3.256.25 per 100 stuks, kip pen 5080 cent, eenden 5070 cent, konij nen f 0.302.85 en duiven 1017 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 6 Dec. Groenten- veiling. Per 100 stuks: roodekool f 2.70 4.40, gelekool f 3.304.00, groenekool f 1.30 2.20, per 100 kg.: uien f 2.0Q2.30, peen f 3.25—4.50, spruiten f 10—14. LOOSDUINEN, 6 Dec. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 145 aanvoerders verkocht, om in de week van 11 tot 18 Dec. dagelijks te leveren 24300 liter melk. Prijs af boerderij f 6.75, melk voor industrie f 5.505.70 per 100 liter. BOSKOOP, 6 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 2040 cent, Hadley 80120 cent, Clau dius Pernet 80140 cent, Columbia 80150 cent, Butterfly 70—120 cent, Wilh. Kordes 100170 cent, Rosalandia 80—120 cent, Flo- rex 5080 cent, Phoebe 80140 cent, Chas. P. Kilham 5080 cent, Edith Helen 150— 220 cent, Aug. Noack 80130 cent, Else Poulsen 4070 cent, Ingar Olson 3045 cent, Steward 3046 cent, Briarcliff 3050 cent, Chrysanten grootbloemig 6090 cent, idem tros 1525 cent en Pernetia 1525 cent. KOUDEKERK (RIJNDIJK) 6 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 1400 stuks. Prijzen: kippeneieren f 6.307.00, kuikeneieren f 5.105.60 en eendeneieren f 4.504.60 per 100 stuks; boter 6165 cent en kaas 25—27 cent per pond, kippen 3050 cent, hanen 85 cent en konijnen f 0.801.20 per stuk. VAN ROMMELZAK EN HOBBELT JE. 51. Vertel eens wie ik ben. Nou, dat hoef de Jan den rakker geen tweemaal te zeg gen. Hij sprong naast Jan op het stalletje en zei: „Dames en Heeren, dit is Jan Rom- melzak. Mis, roept Jan nu, terwijl hij hem een klap op zijn wang geeft. Jij weet het niet, ik ben de tandarts. 52. De tandarts! Er gaat nu een gemom pel op door de menigte. De een voelt plot seling kiespijn, de ander tandpijn en zoo grijpt plotseling menigeen naar zijn wang. Nu neemt Jan .weer het woord. Kijk eens hier menschen. Kiespijn is een raar en naar iets, wat je beter niet kunt hebben.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11