MAANDAG 4 DECEMBER 1933 No. 7677 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BEZUINIGING OP ONDERWIJS VOORNAAMSTE NIEUWS. ALARM-TOESTAND OVER SPANJE 25ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Bezuinigen, maar niet afbreken. Bezuinigen zonder op een of andere ma nier slachtoffers te maken, gaat nu een maal niet. Als er minder wordt uitgegeven, dan is daarvan het noodzakelijk gevolg, dat er. minder wordt ontvangen. Daarom is het een Christelijke plicht van de eerste rang, om zich te beraden, alvorens men aan het bezuinigen gaat. Zich te beraden, allereerst, of men wel zal bezuinigen. En, als men tot de conclusie is gekomen, dat er bezuinigd moet worden, hoe dan die bezuiniging moet geschieden. Bij het hoe kan men dan zich laten lei den door de overweging, dat de gevolgen van die, met wijs beraad gekozen, bezuini ging zoodanig verdeeld moeten zijn, dat ze zoo min mogelijk gevoeld worden, waarbij dan de werkgever allereerst op 't oog zal hebben de belangen van zijn arbeiders, zijn mede-werkers, de arbeidende „aandeel houders" in zjjn zaak. En wat de keuze "van de bezuiniging zelf betreft, zal men bij voorkeur niet hantee- ren het domme potlood; zooveel menschen minder, zooveel procent loonkorting, en. de bezuiniging is er. Men zal trachten te bezuinigen door re organisatie, waarbij alles, wat ondoelma tig is, op zich of in verhouding tot de uit gaven daarvoor, wordt geschrapt. Zulk een bezuiniging wil minister Mar- chant invoeren op het terrein van het on derwijs. Wij kennen zijn plannen nog niet en kunnen deze dus niet beoordeelen. Maar de aankondiging er van in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Onder wij sbegrooting doet er in de ge geven omstandigheden: het beste van hopen. Minister Marchant wil bezuinigen door reorganisatie eh concentratie, en hij meent dat zóó te kunnen doen, dat deze be zuiniging zelfs.aan „een doelmatige organisatie van ons onderwijs ten goede zal komen"! Met groote belangstelling waehten wij de desbetreffende wetsontwerpen af. In ieder geval: deze minister van onder wijs heeft den ernstigen wil, om met zijn bezuinigingen niet af te breken, daarbij niet te gebruiken het domme potlood, maar te werk te gaan met wijs beleid. Wij hopen, dat hij ook, dien wil in daden, werkelijk goede daden, zal kunnen omzetten. HET LEIDSCH STADHUIS Een gebouw van ir. v. d. Laan pleit ook al voor ir. Blaauwü In de Virtus Concordia Fides", orgaan van het Leidsch Studenten-corps, wordt in een artikelen-reeks „Wandelingen door Leiden" de aandacht gevestigd op het Hofje van Cornelis Sprongh, op den hoek van Douzastraat en Rapenburg. En dan le zen we: „Naar ons oordeel blijkt hieruit duidelijk, hoe fraai door een hedendaagsch architect als B 1 a a u w (wij spatieeren. Red. L. Crt.) een oude gedachte in schoonen vorm gego ten kan worden. Het geeft ons hoop, dat 1934 een fraaie restauratie van het in 1929 verwoeste zal geven". Aldus genoemd orgaan. Architect van bedoeld hofje was.... niet Blaauw, maar ir. J. v. d. Laan! In zijn ijver, om ir. Blaauw als bouwheer voor het nieuwe Stadhuis te doen uitver kiezen, maakt de schrijver in 't Studenten blad een wel zéér mallen flater! Hier worden de verdiensten van ir. J. v. d. Laan zooals men weet ook een der mededingende architecten voor den Stad huisbouw erkend, onbewust! De plannen van minister Marchant Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroo- tig van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1934. Zijn onderwijspolitiek zal, naar Minister Marchant verklaart, eerst kunnen worden beoordeeld, wanneer zijn constructieve plannen ter tafel zullen zijn gebracht. Dat uit zijn tot dusver voorgestelde inciden- teele maatregelen niet de toeleg zou spre ken om de vitale onderwijsbelangen zoo veel mogelijk te ontzien, kan niemand re delijk volhouden. De Ministerraad heeft het cijfer van 15 y7 millioen bezuiniging, die moet worden aan gebracht vastgesteld. Wie verantwoordelijk is voor de handhaving van goed onderwijs, kan zulk een bezuiniging niet aanbrengen van vandaag op morgen. Het is alleen mo gelijk door reconstructie van het onderwijs bestel in zijn geheeL Hiertoe heeft de Mi nister zich gezet. Een doelmatiger organisatie zal aan het gehalte van het onderwijs ten goede ko men. Inderdaad beoogt de regeering een groo te reorganisatie van het onderwijs in zijn geheel. De Minister vertrouwt, dat een wetsvoorstel tot algemeene regeling van het onderwijs in zijn geheel binnen enkele maanden de Tweede Kamer zal hebben bereikt. De Minister is voornemens, machtiging te verzoeken van de kroon om de nog aan hangige wetsonty/erpen in te trekken, zoo dra hij zijn ontwerp, houdende een alge meene regeling, bij de Kamer zal kunnen indienen. Reorganisatie Hooger Onder wijs. Zoodra het wetsontwerp, houdende de al gemeene maatregelen voor het onderwijs, zal zijn ingediend, zal automatisch de reor ganisatie van het hooger onderwijs aan de orde zijn. Op concentratie zal daarbij moe ten worden aangestuurd Het betrekken in deze concentratie van de landbouwhooge- school maakt een onderwerp van gedacn- tenwisseling tusschen den minister en zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Het in het voorloopig verslag bedoeld gerucht betreffende verhooging der colle gegelden, moet op een misverstand berus ten. Buitenlandsche studenten. De wet van 15 September 1933 betref fende de inschrijving van buitenlandsche studenten, heeft geen toepassing gevonden voor de technische hoogeschool te Delft, voor de faculteiten der godgeleerdheid, die. der letteren en wijsbegeerte en de ver- eenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden en voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechts geleerdheid en der letteren en wijsbegeer te aan de rijksuniversiteit te Groningen. Met betrekking tot de andere faculteiten wordt voor ieder geval afzonderlijk na overleg met het college van curatoren be slist, of de plaatsruimte inwilliging van een verzoek toelaat. De minister acht het thans feitelijk niet mogelijk om tot subsidieering van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg over te gaan. Beginselbezwaar heeft hij niet. Ned. Handelshoogeschool en Leidsche Universiteit. Een verbinding tusschen de Rotterdam- sche Handelshoogeschool en de Leidscne Universiteit acht hij op zich zelf wensche- lijk. Over de vraag, op welke wijze deze verbinding eventueel zal kunnen worden tot stand gebracht kan hij zich thans niet uitlaten. Omtrent den leerstoel in de geschiedenis van het Christendom te Leiden is nog niets beslist. Ontgroeningsexcessen. De excessen, die zijn voorgekomen by het ontgroenen van studenten (echter uit sluitend te Utrecht, niet ook te Delft) heb ben ook den minister geërgerd. Meer ernst en sterker besef van fatsoen ware te wen- schen bij jongelieden, die door universi taire studie zich voorbereiden voor een be langrijke maatschappelijke positie. Zij heb ben zich bovendien rekenschap te geven van de ergernis, door buitensporigheden gewekt buiten hun kring. In de eerste plaats behooren daarvan de studenten te zijn doordrongen, aan wie door hun corps de leiding is opgedragen. De bestaande re geling ter handhaving van de tucht onder de studenten werkt evenwel voldoende. In een verbod van groenloopen ziet de minister geen heil Opheffing scholen voorber. hooger en middelbaar onder wijs. Tot de taak van den minister behoort ook, na te gaan welke scholen voor voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs zonder overwegend bezwaar kunnen wor den gemist. Bij de overweging van de vraag, welke scholen voor opheffing in aanmerking moeten komen, zal, gelyk vanzelf spreekt, ook op de belangen van de bewoners van het platteland worden gelet. Korting subsidie gymnasium en H. B. S. De korting op de subsidies ten behoeve van de gymnasia en hoogere burgerscholen aan gemeenten toe te kennen, heeft nog niet haar beslag gekregen. Wel ligt het in het voornemen van den minister ze over het dienstjaar 1934 te bevorderen. De minister stelt zich voor het getal ge committeerden bij de eindexamens der hoo gere burgerscholen tot drie te verminderen. Nijverheidsonderwijs. Ten aanzien van het nijverheidsonderwijs deelt de minister mede, dat hij het onder wijs voor jongens en meisjes, met inbe grip van het landbouwonderwijs en daar onder zeker niet het minst de ambachts- en vakscholen voor jongens in dezen tijd van werkloosheid en economisch en nood van zeer veel belang acht voor de volksopvoe ding en voor de econpmische weerkracht van Nederland. Van e^n sterke besnoeiing of feitelijke inkrimpiitt van dit onderwijs is dan ook geen sprake. De minister ver wijst in dit verban? naar de beschouwingen van zijn ambtsvoorganger en hy zal de door dezen met beleid getroffen maatregelen tot verbetering en vereenvoudiging van het nijverheidsonderwijs in hoofdzaak in de zelfde lijn voortzetten. Het departement heeft er de laatste jaren met kracht naar gestreefd het onderwijs aan de lagere nijverheidsscholen zoo een voudig en zoo practisch mogelijk te doen geven. Ten aanzien van het nijverheidson derwijs voor meisjes zijn soortgelijke maat regelen getroffen. Examens nijverheidsonderwijs. Een voorstel om de examens ter verkrij ging van een bevoegdheid voor het geven van nijverheidsonderwijs om te zetten in schoolexamens is van den minister niet te verwachten. Omtrent de akte kan de minis ter nog geen definitieve mededeelingen doen. Deze zaak is nog in onderzoek. Lichamelijke opvoeding. Opheffing van het algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding en van den centralan jeugdraad acht de mi nister niet wenschelijk, vandaar dat hij een bezuiniging en reorganisatie heeft voorge steld. Opschorting van de verplichting om op 1 Jannuari 1936 het vak lichamelijke oefening algemeen in te voeren, acht hij vooralsnog niet noodig, omdat de invoe ring zal kunnen geschieden met vermij ding van veel kosten. Intusschen kan dit nog nader worden onderzocht. Kweekelingen met akte als onderwijzer. Het denkbeeld om door wetswijziging mogelijk te maken, dat kweekelingen met de akte als onderwijzer zonder onmiddellijk toezicht in de schooi werkzaam kunnen zijn, wil de minister overwegen. De minister overweegt een aanvulling te bevorderen van het betreffende K.B. in dien zin, dat een leeftijdsgrens voor toela ting ook voor het tweede leerjaar zou wor den vastgesteld. Onderwijzers en 1 Mei-viering. Indien er onderwijzers zyn, die de vie ring van den len Mei op de scholen be vorderen en die den verjaardag van de Koningin tegengaan, dan ligt het op den weg van de gemeente- en schoolbesturen, in wier dienst zij zijn, hieraan een eind te maken, evenals het aan die besturen is overgelaten, bij de benoeming van onder wijzers er voor zoover mogelijk op te letten, of een zoodanig optreden is te duch ten. Den minister is van dergelijk optre den in de school niet gebleken. Mochten excessen in dit opzicht te zijner kennis komene, dan zal hij niet aarzelen na on derzoek, zoo daartoe aanleiding bestaat, in te grijpen met de middelen, die de wet hem geeft. Het zal den minister een voldoening zijn, als hij het vraagstuk van de schrijfwijze onzer taal tot een bevredigende oplossing kan brengen. Hij is in die richting werk- Het ligt in de bedoeling met Sept. 1934 de 23 bestaande vierjarige rijkskweek scholen in driejarige om te zetten. Openbaar en bijzonder onder wijs. De minister ontkent, dat hij eenigen „aanval" op het openbaar onderwijs heeft gedaan. Hij tracht integendeel het onder wijs te behoeden voor een ondergang, die zeker is, wanneer hy de ondoelmatige en kostbare organisatie zou laten voortbe staan. Concentratie van bijzondere scholen kan niet als voorwaarde worden gesteld voor die van openbare scholen. Voorafgaande wettelijke dwang was een feitelijke onmo gelijkheid. De ervaring heeft reeds bewe zen, dat de schoolorganisaties van het bij zonder onderwijs bereid zijn om vrijwil lig te doen wat de financieele nood eischt. Bij de raming van 7 ton is gerekend op de mogelijkheid van opheffing van ruim 200 scholen, waardoor het salaris zou wor den bespaard van evenzooveel hoofden (op een gemiddeld salaris van 2700) en ruim 100 onderwijzers (met een gemiddeld sala ris van ƒ1600). BUITENLAND. Onrustige herstemming in Spanje. De alarmtoestand afgekondigd wegens uiterst- linksche agitatie. (1ste blad). Wordt Ierland een onafhankelijke repu bliek? (2de blad). Uitstel van execntie voor het kabinet- Cbantemps. (2de blad). Litwinof bij Mnssolini. (2de blad). Lindbergh wil opnieuw den Oceaan over vliegen (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Minister Marchant over zijn plannen in zake bezuiniging bij het onderwijs (1ste blad). Brutale roofoverval te Den Haag. Be jaarde dame het slachtoffer. (Gem. Ber. 4de blad en 1ste blad). Drie gezinnen te Grootebroek door brand dakloos geworden. (Gem. Ber., 4de blad). De „Zilvermeeuw" moet een noodlanding maken. (Luchtv. 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het eerste onderbreken der voetbalcom petities door Koning Winter. (2de blad). Duitschland .wint den voetbalwedstrijd van Polen, Italië van Zwitserland. (2de blad). Duitschland verplettert Nederland in den rugby-wedstrijd. (2de blad), blad). De Zesdaagsche te Keulen. (2de en 1ste blad). ONRUSTIGE HERSTEMMING. Gisteren hadden in Spanje herstemmin gen plaats voor de Spaansche Cortes. Deze herstemmingen waren noodig, doordat bij de eerste stemming, op 19 November j.l., in de bedoelde districten geen der candi- daten het vereischte minimum-aantal van 40 pet. der uitgebracht stemmen op zich had vereenigd. Bij de stemming van giste ren was een gewone meerderheid van stem men voldoende een zetel te veroveren. Deze herstemming schijnt een onrustiger verlopp te hebben gehad dan de eerste ronde der verkiezingen. Vooral te Madrid is het tot tal van botsingen tusschen aan hangers der rechterzijde en Marxisten. In een voorstad van Madrid heeft het gepeupel geprobeerd een klooster in brand te steken. Pas toen de politie van de vuur wapenen gebruik maakte kon de menigte worden verspreid. In het bijzonder de Zusters en de pries ters hebben hun stemrecht niet kunnen uitoefenen. Te Madrid zijn veel particuliere auto's, welke voor de propaganda voor de recht- sche partijen ter beschikking waren ge steld, omvergeworpen en in brand gesto ken. Uit het binnenland zijn nog slechts wei nig berichten binnengekomen. Het blijkt evenwel dat het ook daar tot tal van inci denten is gekomen, waarbij aan beide zij den verscheidene personen werden ge wond. Te Mazarron (provincie Murcia) werd een man gedood. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen omwentelingspogingen. De Spaansche regeering is een grootsch opgezette samenzwering van anarchistisch- syndicalistische kringen op het spoor ge komen, welke ten doel had in den nacht van Zondag op Maandag in geheel Span je een gewapenden opstand te ontketenen. Er werden direct uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. In alle wapenwinkels in het geheele land zijn de wapenvoorraden in beslag ge nomen. De politie is gealarmeerd. De alarm-toestand afgekondigd. De Spaansche regeering heeft een bui tengewone ministerraad gehouden en in aansluiting daarop den staatspresident voorgesteld den alarmtoestand af te kon digen voor geheel het landsgebied. De president heeft 't desbetreffende de creet, dat onmiddellijk van kracht wordt, onderteekend. De aanleiding tot deze buitengewone maatregelen wordt gevormd door de Putsch-plannen der Marxisten en Anar chisten, welker houding steeds dreigender zou zijn geworden. Ministers treden af. De leiders der links Republikeinsche par ty hebben besloten dat Maandag de mi- DADEN VAN TERREUR EN OMWENTELINGS POGINGEN nisters, die de partij vertegenwoordigen, zouden aftreden. Dit zijn de ministers van Handel en Industrie, Verkeer, Buitenland sche Zaken, Marine en Arbeid. De Minister van Binnenl. Zaken, deelde gisteravond half acht aan de pers mede, dat te Torrehagua in de provincie Madrid een politieke vechtpartij was ontstaan, waarbij geschoten werd. Een socialist werd hierbij gewond. Ook te Madrid hebben tal van incidenten plaats gehad. De meeste ongeregeldheden hebben plaats uit protest tegen de stemming van Zusters. DE UITSLAG DER EERSTE STEMMING. De minister van binnenlandsche zaken, Sanchez Albornoz, heeft thans officieel hét resultaat van de eerste stemming voor de cortesverkiezingen medegedeeld. Gekozen zijn reeds 376 afgevaardigden. Gisteren moesten er nog 97 gekozen worden. De gedetailleerde uitslag van de eerste stemming is de volgende Radicalen (Lerroux) 78. Conservatief-republikeinen (Maura) 14. Accion Republicana (Azana) 5.- Radicaal-socialisten (Albornoz) 1. Onafhankelijke radicaal-socialisten (Mar cellino Domingo) 2. Catalaansche socialistische unie 1. Federalen 1. Esquerra Catalana (Macia) 27. Galicische republikeinen (Carase Quiro- ga) 6. Democratische liberalen 9. Progressisten 1. Onafhankelijke republikeinen 12. Socialisten (Largo Caballero) 27. Accion Popular (Gil Robles) 67. Agrariërs (Martinez de Velasco) 80. Baskische nationalisten 11. Traditionalisten en monarchisten 11. Rechtsche onafhankelijken (o.a. de di recteur van het blad A.B.C. Luca de Tena) 2. Liga Catalana en andere kleine recht sche groepen 21. Wanneer men tot de rechtsche groepen ook partij van Miguel Maura en de Cata laansche Liga rekent, komt men tot de conclusie, dat de rechtschen thans reeds be schikken over 206 zetels tegenover 170 der linksche partijen. Practisch worden de ra dicalen echter, zooals men weet, als een centrumpartij beschouwd, zoodat de link- schen bij de eerste stemming feitelijk slechts 92 zetels verwierven :rveiy MEOEDEELIHG GARAGE (AL DE GROOT PRIJSVLRL Wij rijden met onze 3 TAX persoon per rit ritten gekend lage prijzen Garage T' bij de Steenslraat, Teil (KG JIEN CENTS per tien de stad on- ITENKARKT 28 3300 NOTEERT UWT EVEN?

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1