1 bij ons jj Wed. I. H. LU, I WAALS l Brood-, Koek- en Beschuitbakkerij 0 KOOPT UWE 5 oSTOFFEN VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 PRINS HENDRIKSTR. 168 ALPHEN AAN DEN RIJN Vraagt onze heerlijke Banketletter f 1.p. pond Prima Speculaas 50 cent per pond Groote sorteering in Chocolade-letters in diverse prijzen. Lux'e gevulde doozen, Suikerwerken enz. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR STADSNIEUWS JAARVERSLAG VAN DEN ARMENRAAD OVER 1932. Wij ontvingen het jaarverslag van den Armenraad over 1932. Het boekje is inge deeld in drie stukken. Het eerste handelt over den Armenraad zelf en zijn bureau. Men vindt hier gegevens over leden van den Armenraad, over de werkzaamheden van het Bestuur, over den onderzoekdienst de gegevens, welke op het bureau ten dienst der instellingen verzameld worden, over den arbeid van de Commissie voor den On derhoudsplicht enz. Het tweede stuk behandelt de toepas sing van de Armenwet. Hier wordt o.m. ver meld, dat de in de Gemeente Leiden 78 col lecten werden gehouden. De opbrengst van 64 daarvan beliep in totaal 47.948. Men kan dus veilig aannemen, dat met behulp van collecten 50.000.voor weldadige doeleinden werd ingezameld. Een legaat van 3000.uit de nalaten schap van jonkvr. P. M. A. van Bommel werd ontvangen om verdeeld te worden onder de instellingen van weldadigheid. Het derde stuk bevat een schat van ge gevens betreffende den economischen toe stand van het armwezen in het algemeen. Enkele der voornaamste cijfers mogen hier een plaats vinden: Aan ondersteuning met geld en levens behoeften werd door de instellingen van weldadigheid alle tezamen bijna 549.000 verstrekt, tegen 368.000 in 1931 en 294.000 in 1930. Het aandeel der kerke lijke instellingen ging belangrijk vooruit, n.l. van 73.000 in 1931 tot bijna 84.000 in 1932. Percentsgewijs verminderde het echter van bijna 20% tot 15%. Het aandeel van de Gem. Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon neemt van jaar op jaar toe. In 1932 bedroeg het bijna 73% van het to taal. Aan uitbesteding werd door de instel linggen van weldadigheid nog uitgegeven 51.000, waarvan ongeveer de helft door de Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon en de andere helft door kerke lijke en particuliere instellingen samen. Men vindt hier verdere cijfers over de dubbele bedeeling, over werkverschaffing, over de toepassing van sociale wetten en maatregelen. Wie zich een oordeel wil vormen over den invloed van de crisis op de armoede en over de wijze waarop hieraan wordt tege moetgekomen, vindt hier de belangrijkste cijfers bijeen. VER. TOT BEVORDERING DER BOUW KUNST. De beteekenis van de Bevolkingsbeweging in Nederland voor de uitbreiding der steden. In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden 249e vergadering van de Vereeni- ging tot Bevordering der Bouwkunst werd over bovengenoemd onderwerp een inlei ding gehouden door den heer G. F. E. Kiers, directeur van Bouw- en Woningtoezicht alhier. Deze lezing was de eerste van enkele, die haar eindpunt zullen vinden in een bespre king van het uitbreidingsplan vein Leiden. De loop der bevolking, de bevolkingsbewe ging in de* toekomst, is van groot belang voor het plan van uitbreiding eener stad; immers elk uitbreidingsplan heeft de be doeling den groei der gemeente naar wel overwogen gedachten te doen plaats heb ben. Eén der belangen en wel de voornaam ste die behartiging vragen, is die der volks- 1 huisvesting, d.w.z., dat de uitbreiding der gemeente plaats heeft, maar ook niet meer dan dat, voor den bevolkingsaanwas, de vermeerdering van het inwonertal. Zooals bekend zal het gedetailleerde gedeelte van het uitbreidingsplan van Leiden, plaats bie den voor 125.U0Ü menschen. Dit vraagstuk is thans temeer van be lang, omdat zeer waarschijnlijk een keer punt is gekomen in de lijn der demogra- phische ontwikkeling, d.w.z. een ontwikke ling door de factoren: geboorte en sterfte, vestiging en vertrek. Geboorte en sterfte bepalen de numerieke verandering in het totaal der bevolking; het verschil noemt men het geboorte-overschot. Het resultaat van vestiging en vertrek is de verplaat sing van de bevolking. Deze twee punten beheerschen het bevolkingsvraagstuk. Emigratie en immigratie hebben in ons land sedert 1830 'n zeer bescheiden rol gespeeld. De bevolkingsvermeerdering se dert dien tijd is uitsluitend het gevolg van de geboorte-overschotten. Wel speelt binnen onze grenzen de on derlinge verplaatsing der bevolkingsmas sa's een rol van beteekenis, wanneer men zijn aandacht vestigt op de deelen van het land afzonderlijk. Wanneer we nu de factoren immigratie en geboorte-overschotten afzonderlijk on derzoeken, dan komen zoowel in Nederland als in de andere West-Europeesche landen, sedert het midden der vorige eeuw twee verschijnselen duidelijk naar voren. Ten eerste een sterke en bijna voortdu rend progressieve toeneming der totaalbe volking. Ten tweede, relatief gesproken, een toenemende belangrijkheid van de ste den tegenover het platteland. Spr. licht deze verschijnselen aan de hand van lichtbeelden nader toe. Het geboortecijfer is sedert 1880 voort durend gedaald, het sterftecijfer eveneens; het huwelijkscijfer is sedert 1830 vrijwel constant gebleven. Het geboortecijfer daalde van 18801890 van 4.863.07. De vermindering van het sterftecijfer verklaarde spr. uit de enorme veranderingen der laatste 3/4 eeuw, als de vooruitgang der medische wetenschap maatregelen op technisch-hygiënisch ge bied, sociale maatregelen, vermindering van OIIOIIC3IIOIIOIIOIIOIIOIICDIIO 0 Wij bieden U een enorme keuze. 0 n U kunt profiteerejz<ran onze ZEER LAGS' pfelJZEN 0 1 t 0 ONZE COUPE 1/ f e\ 1 KNIPT GRATIS 0 Q de gekochte sjpf nA^p ieder rj verlangd model In op Uw maat. Op Mantelstoffen 25% Icorting 0 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 0 C3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI drankgebruik, verhooging van het ontwik kelingspeil door verbetering van het on derwijs en ten slotte medewerking door invloed van vakbeweging en politieke be weging. De verplaatsing der bevolking binnen de landsgrenzen is voornamelijk een gevolg van de verhuizing van het platteland naar de steden. Door deze concentratie der be volking groeiden de steden sterker dan het platteland. Spr. gaat aan de hand van voor beelden de sterkte van diverse steden na en wijst er o.m. op, dat de groei in de ja ren voor en na 1900 het duidelijkst blijkt uit het volgende: steden met meer dan 100.000 inwoners in 1880: 3, in 1930 6, van 50.000 tot 100.000 resp. 1 en 12, gemeenten met 20.00050.000 inw. resp. 13 en 28, to taal resp. 17 en 40. Thans kennen we, speciaal in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, een bevolkings agglomeratie met een groot aantal grooie en middelbare steden op korten afstand van elkaar en daartusschen een platteland, dat relatief ook sterk bevolkt is. De oor zaak daarvan ligt hierin, dat de industrie zich vestigt in de groote bevolkingscentra en daardoor nog meer menschen trext. Voorts is dit een gevolg van den aanleg van spoorwegen, die een sterk centraliseeren- den tendenz hebben gehad. Spr. stelt de vraag of de bevolking van Nederland steeds in grootte zal blijven toenemen. In 1921 na uitslag van de volkstelling van 110 millioen in 2120. Hij sprak daarbij tevens de vrees uit, dat deze hier nooit een menschwaardig bestaan zouden kunnen vinden. Dr. Methorst noemde later 1924, in verband met de daling van het geboorte cijfer, 1215 millioen als maximale mo gelijkheid. Natuurlijk blijft iedere prognose te dien opzichte speculatief, maar toch kan deze, zoo betrouwbaarheid mogelijk blijkt, van groote waarde zijn voor de practische pro blemen van stadsuitbreiding. Hierna behandelde spr. de verschillen de berekeningen, die hierin gevolgd wor den, waarbij van verschillende standpun ten werd uitgegaan en waarbij hij tevens de bevolkingsstatistiek van Berlijn aan den hand van „Volk ohne Jugend" van een Duitschen schrijver citeerde. Daarna behandelde spr. de vraag of het centralisatieproces zal blijven voortduren of anders geformuleerd: Zullen de steden en in 't bijzonder de groote steden in ver houding sneller blijven groeien dan Ne derland als geheel. Deze vraag, aldus spr., is van direct practisch belang en uit gra fieken trekt spr. de conclusie dat de trek naar de steden in matiger tempo zal gaan dan in de laatste halve eeuw het geval was. De tendenzen, die tegen de centralisatie inwerken zijn: lo. de ideëele factor, de sterk toenemende neiging om meer van de natuur te genieten, 2o. de neiging tot de centralisatie ten opzichte van de werkgele genheid, 3o. de technische ontwikkeling van de verkeersmiddelen; 4o. telefoon en radio; 5o. intercommunale waterleiding- en elec- triciteitsvoorziening. Ook voor Leiden, aldus spr. tenslotte, zal de strijd om het bestaan zwaar zijn en hij besloot met de volgende conclusies: 1. Het pas aangenomen uitbreidingsplan biedt voor de eerste tientallen van jaren voldoende gelegenheid tot uitbreiding in verband met de te verwachten bevolkings aanwas, ook al rekent men op een ver dere gezinsverdunning. 2. Het absoluut aantal geboorten is da lende na over een langen tijd constant te zijn geweest. Ook al neemt men de vermin derde zuigelingen-sterfte in .acht, dan nog is een vergrooting van de schoolbevolking tot den uitersten leerplichtsgrens niet te verwachten. Nieuwe scholen zullen alleen noodig zijn voor vervanging van andere scholen of indien de verspreiding van de bevolking zulks noodig maakt. 3. De vermindering van de behoefte aan nieuwe woonruimte, dus afgescheiden van de vervanging van oude door nieuwe wo ningen, zal een blijvend verminderde be drijvigheid in Let bouwvak geven. Na een hartelijk dankwoord van den voorz. en nadat de huishoudelijke agenda verder was afgehandeld, werd de bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordracht Prof. Dr. L. van Itallie. In deze voordracht behandelde Prof. Van Itallie een en ander omtrent de methodiek van het onderzoek op vergiften. De opspo ring dezer stoffen is een wetenschap op zichzelf, die wel is waar ook gebruik maakt van methodes welke door de chemische analyse worden geboden, doch die naast haar eigen methodes ter isoleering van ver giften ook in toepassing brengt physische, histologische, pharmacologische methodes van onderzoek. Het geldt hier vaak de op sporing van een kleine hoeveelheid ver gift uit een aanzienlijke hoeveelheid lyk- deelen, spijsresten, enz. Slechts zelden zal het vergift in zoodanigen toestand aanwe zig zijn, dat het alleen reeds door zijn uiter- lijken vorm kan worden herkend. In den regel moet de te onderzoeken stof een voor bereiding ondergaan. Voor sommige chemische lichamen is hiervoor de dialyse een uitmuntend hulp middel; bij de vluchtige stoffen de des tillatie een rol; gassen kunnen met behulp van de lucntpomp worden uitgetrokken, voora metaalvergiften, voor alkaloïden, or ganische zuren, enz. bestaan zuiverings methodes, die een scheiding van deze licha men van de bijgemengde stoffen mogelijk maken. Reeds in 1838 werd door Duf los en Mil lion een destructie-methode aangegeven, die de metaal-vergiften intact liet en on- schadelijk-making van de storende bij- mengselen ten doel had. De tegenwoordig nog veelvuldig toegepaste destructie-me thode berust op hetzeL'de beginsel. Voor alkaloïden en andere organische vergiften gaat men juist omgekeerd te werk. Hier hoedt men zich voor de inwerking van destrueerende stoffen en onttrekt door op losmiddelen, welke geen ontleding kunnen veroorzaken, het vergift aan de materialen waarin het voorkomt. De hier veelal gebrui kelijke methode is afkomstig van den Bel gischen scheikundige Stas, die haar heeft opgesteld in 1851 toen hij als deskundige moest optreden in het beruchte proces van den Graaf de Bocarré, die met zijn zuster haar echtgenoot Fougnies, door middel van nicotine van het leven had beroofd. Zijn eens de vergiften in voldoende staat van zuiverheid afgescheiden, dan kunnen zjj met de gebruikelijke chemische reacties worden geïdentificeerd. Naast de chemische herkenning is voor vele vergiften ook een identificatie langs physischen weg mogelijk. De spectraal- analyse levert een uitmuntend hulpmiddel om metalen, alkaloïdèn, enz. ook in zeer geringe hoeveelheid op te sporen. Men maakt hierbij gebruik zoowel van spectros copische opnamen in gewoon licht, als van onderzoek met ultra-violet licht. Absorp tie en emissie-spectra vinden beide toepas sing, de eerste ook voor de identificatie van schadelijke gassen in het bloed en voor de verandering, die decatie van schadelijke gassen in het bloed en voor de verandering, die deze vloeistof kan ondergaan onder in vloed van bepaalde vergiften. Als hulpmiddel bij het onderzoek wer den ook vermeld de fluorescentie-verschijn selen bij bestraling met gefilteerd ultra violet licht. Spr. maande echter tot groote voorzichtigheid bij de toepassing dezer methode. Trouwens werd meer dan één waarschuwing gehoord om zich alleen na behoorlijke voorbereiding aan het opspo ren van vergiften te wagen. Meer dan één gerechtelijk onderzoek leidde tot een ne gatieve uitkomst omdat het was toever trouwd aan niet voldoende deskundige per sonen. Ook kwam de toepassing der micro-che- mie ter sprake, een methode van onderzoek, die in verband met de typische kristal vormen der. hierbij optredende verbindin gen, de herkenning van vergiften kan ver gemakkelijken. Het slot van de voordracht, welke werd verduidelijkt door projectie van lantaarnplaatjes, spectra en micro-chemi sche reacties, werd gevormd door eenige voorbeelden van de herkenning van ver giften met behulp van physiologisch onder zoek. POSTZEGELVERZAMELAARS. In verband met het a.s. vertrek van den „Postjager" wordt de aandacht van phila- telisten op het navolgende gevestigd: Het Studie-Comité Snelpost Nederland Indië stelt a raison van ƒ1.verkrijgbaar aan het navolgeinde adres: Stoomv. Mij. „Nederland", Agentschap Leiden Rollandet Co., Breestraat 61/63 enveloppen, waarop het adres van de Ver tegenwoordiging van het Studie-Comité te Batavia is gedrukt. Deze enveloppen wor den gefrankeerd met 36 cent porto, t.w. den speciaal voor deze vlucht door Posterijen beschikbaar gestelden driehoekzegel van 30 cent voor luchtrecht en 6 cent gewoon porto. In deze enveloppe bevindt zich een twee de enveloppe, waarop de postzegelverza melaar zijn adres kan plaatsen, waarna hij deze in de eerste enveloppe sluit en het ge heel aan Stoom. Mij „Nederland", Agent schap Leiden, Rollandet Co, Breestraat 61/63 afgeeft. Het Studie-Comité zorgt voor de fran keering en de expeditie. De Vertegenwoordiging van het Studie- Comité te Batavia zal de ingesloten en veloppen van het Indische porto voorzien (totaal 42"cent, waarvan 30 cent voor den Indischen driehoekzegel), de buiten- enveloppe in de binnenenveloppe plaatsen en het geheel per thuisvliegenden „Post jager" aan de geadresseerden retourneeren. Op deze wijze komt de postzegelverzame laar in het bezit van de beide gestempelde driehoekzegels. Zij, die niet in de gelegenheid zijn deze enveloppen aan het bovengenoemde adres af te halen, kunnen deze aanvragen door het storten van 1.10 op de postgiroreke ning No. 229100 (Secdetaris-Penningmees- ter van het Studie-Comité Snelpost Neder landIndië), Veerhaven 7, Rotterdam, waarna, zij bovenbedoeld stel enveloppen franco krijgen toegezonden. Een raadsvergadering waarin de begroo ting wordt behandeld is gewoonlijk een langdurige geschiedenis, vooral als alle raadsleden aanwezig zijn en allen een duit in het zakje willen werpen. Zoo was het ook bij de gisteren gehouden vergadering van de bestuurderen der gemeente Wasse naar, welke werd geleid door burgemeester Wiegman. Buiten de gemeentebegrooting, waaraan vastgekoppeld werden de begroo tingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en van de drie bedrijven: gas, water en elec- triciteit, benevens het voorstel van B. en W. tot verlaging der salarissen, was de agenda van niet veel belang. Principieele overweging leidden er toe om de gemeente niet garant te.stellen voor 10 pet. van het event, nadeelige saldo op het door den boomkweeker Groenendijk aangevraagde crediet. De beslissing werd niet zonder slag of stoot genomen. Van verschillende zijden werd betoogd, dat men het principe van slechts in het algemeen belang te handelen heel mooi vond, maar dat men er toch ook veel voor voelde om baas en knechts niet broodeloos te maken, en ten laste te doen komen van Maat schappelijk Hulpbetoon, temeer niet, daar het risico zoo gering ns. Het beginsel zegevierde evenwel met 8 tegen 7 stemmen Gekozen werden tot leden van de com missie tot wering van schoolverzuim de heeren N. H. Heeroma, M. C. Kors, L. Looijnga, W. F. de Bree, C. Mansvelt, G. P. G. van Leeuwen, ds. H. J. Honders, dr. J. E. Hubbeling en J. J. Jonker, zulks over eenkomstig de aanbeveling. In de commis sie van advies werkloosheidsverzekering werden alvast gekozen de werkgever C. Leijen en het raadslid Boender. Het derde lid zal na hoor van de organisaties worden gekozen. Ondershands werd de levering van ge galvaniseerd ijzeren buizen en hulpstuk ken opgedragen aan de firma Wm. C. Grootenhuis te Rotterdam voor 7667.60, de levering van afsluiters aan de N.V. Ma chinefabriek Holland-Bergen op Zoom, te Bergen op Zoom, voor 1300, waarna het besluit werd genomen om den eigenaar van een perceel te Wassenaar, woonachtig te Hillegersberg, die al in geen vijf jaren grondrente heeft willen betalen, in rechten aan te spreken voor het bedrag van 86.35. De begrooting voor 1934. Dan volgde de behandeling der begroo ting. Bij de algemeene beschouwingen werd de rij van sprekers geopend door mr. Wildt Meyboom, die aanving met zijn vreugde te kennen te geven over het feit, dat, in tegenstelling met andere gemeen ten, het Wassenaarsche tekort op de be grooting van 373.000 zoo gemakkelijk kan worden gedekt uit den spaarpot en de gemaakte bedrijfswinsten. Hij bestreed hen die, naar hij wist, 'n aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting wilden leggen ter gedeeltelijke dekking. Zouden de reserves bewaard blijven, dan liep de gemeente het risico, dat, indien de winst inderdaad in aanmerking werd genomen door het Rijk, verlaging der tarieven, vooral voor het water gewenscht, niet zou kunnen worden doorgevoerd. De R.K. raadsfractie deed bij monde van den heer Kimman vier voorstellen, t.w.: a. tot het maken van een (bescheiden) begin met de hygiënische mondverzorging der schoolkinderen, b. tot het instellen van her onderzoek n£ar de mogelijkheid van her ziening der tarieven van electriciteit, gas en water, event, het doen van voorstellen, c. tot het beramen van middelen c.q. een verordening in te dienen, met de strekking om in verband met het toenemend vreem delingenverkeer excessen ten aanzien van fatsoen en de openbare zedelijkheid bin nen de algemeen geldende normen te hou den, d. tot het heffen van 8 opcenten op de Gemeentefondsbelasting ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de begrooting en voor de rest daarvoor te benutten een UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Volksbond. Gisteravond hield deze af- deeling een ledenvergadering, welke maar matig bezocht was. Te half 8 opende de voorzitter, de heer G. Schrijvers, de ver gadering met den Chr. groet en riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder den weleerw. Kapelaan, waarna de secre taris de notulen las van de vorige verga dering, welke onveranderd werden goed gekeurd. Daarna deed de voorzitter enkele meda- deelingen, w.o. St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van 4 tot en met 10 jaar, op Zondag 10 December a.s. Vervol gens deelde spr. mede, dat de jaarvergade ring zal plaats hébben op 15 Januari 1934, deel van de winst uit de bedrijven. De heer Kimman lichtte een en ander toe, natuurlijk met de financieele kwestie als voornaamste punt. Hij wees op de steeds grooter wordende tekorten, als ge volg van het natuurlijk acres en op de da lende inkomsten uit de belastingen, waar bij hij tot de slotsom kwam, dat de reser ves in 1935 geheel zullen worden verbruikt. Vandaar het voorstel der 8 opcenten, wel ke een grooten sprong in de toekomst zul len voorkomen en zullen leiden tot be houd van reserve-kapitaal, welks bedrag de gemeente Wassenaar netjes door de moeilijke jaren heen helpt. Dr. Idenburg had ook een paar punten onder de aandacht van B. en W. gebracht. Hij vroeg praeadvies van B. en W. over een korting op de subsidies in overeenstem ming met de korting op de salarissen, en praeadvies over het denkbeeld om de sala risverordening zoodanig te wijzigen, dat nieuw aan te stellen personeel geen vacan- tietoeslag zal krijgen. HU sprak meer in 't algemeen over' de begrooting, waarbij hij den heer Kimman bestreed en zijn géloof uitsprak in de waarde van nul opcenten voor de vestiging. Van het denkbeeld van korting op de subsidies was hij door het inmiddels reeds uitgebrachte praeadvies afgebracht, maar het tweede punt wensch- te hij te handhaven. Door den heer Schalekamp werd ge vraagd, namens de A.R. Kiesvereeniging, om beperking der publieke vermakelijk heden op den Zondag. De heer v. Leijen- horst pleitte voor huurverlaging van de woningen der bouwvereenigingen, te be reiken door een deel der bedrijfswinsten aan die vereenigingen af te staan. De heer Boender brak een lans voor de verlaging van het vastrecht, voor verlichting van de Maaldrift, voor het op peil houden der jaarwedden en het openbaar onderwijs, voor een werkobject, dat in werkverschaf fing kan worden uitgevoerd, enz. De heer v. d. Stoel pleitte o.a. voor een salarisher ziening, voor afschaffing der vacantietoe- slag, in dier voege, dat het personeel in 1934 de helft zal krijgen en daarna niets Mr. Kiewiet de Jonge hield een lang betoog ten gunste van de nul opcenten, en wethouder v. Leeuwen voerde weer argu menten aan om steun bij te zetten aan het voorstel der R.K. fractie, waarbij bleek, dat bet College van B. en W. ten aanzien van het gedane voorstel niet eenstemmig was. De voorzitter beantwoordde allen vrij uitvoerig, gaf voorbeelden van door B. en W. voorgestelde punten van bezuiniging, welke door den Raad werden verworpen; memoreerde de opleving in het bouwbe drijf en de vestiging in leegstaande pan den, z.i. als gevolg van de nul opcenten, nam het voorstel ter zake van de tariefs verlaging over, wees er op, dat de mond- verzorging der kinderen in extenso door gevoerd handenvol geld zal kosten, enz. enz. De heer Boender kwam dan op het gelukkige denkbeeld om repliceeren niet toe te staan, waartoe werd besloten. Alleen was een kleine toelichting op de voorstel len geoorloofd. Op voorstel van den heer Wildt Mey boom werd een commissie ad hoe inge steld, welke zal nagaan in hoeverre bezui niging mogelijk is. De heer Kimman trok de voorstellen ten aanzien van de zedelijkheid en de mond- verzorging in. Het voorstel van den heer v. d. Stoel werd niet gesteund. Bij de stemming werd het voorstel 8 op centen verworpen met 9 tegen 6 stemmen; het voorstel-Idenburg eveneens met 9 te gen 6 stemmen. Tegen de salarisverlaging stemde alleen de heer Boender. Voorts wer den de begrootingen met algemeene stem men aangenomen. De cijfers der gemeentebegrooting zijn: gewone dienst aan inkomsten en uitgaven 1.537.997.59, kapitaaldienst inkomsten f 1.019.182.62, uitgaven ƒ982.147.25, batig slot 37.035.37. waar dan de voorzitter van het Hoofdbe stuur, de heer v. d. Akker, een rede zal houden. Toen kwam de kapelaan aan het woord voor het houden van een lezing over het leven van St. Will.ibrord. Met de grootste aandacht werd deze lezing door de leden gevolgd. Z.E. kwam tenslotte met de ver gelijking dat St. Willibrord een Apostel was in z ij n tijd, maar dat wij apostelen moeten zijn in onzen tijd, en dat wij dat steeds moeten toonen als leden van den R. K. Volksbond. Want, zeide de gewijde spreker, er is alleen genezing te vinden in de Katholieke Kerk. Een hartelijk applaus volgde op deze schoone en leerzame rede. De voorzitter bracht een hartelijk dank woord aan den Eerw. spreker, waarna de vergadering met gebed werd gesloten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9